Trajtimi i ilaçeve poliartriti, mjetet juridike popullore, terapia e ushtrimeve

Poliartriti është një gjendje patologjike që është në natyrë kronike dhe kërkon trajtim kompleks të poliartritit. Nëse injektohet patologjia, mund të rezultojë në pasoja të rënda shëndetësore. Trajtimi me cilësi të lartë i poliartritit përfshin një efekt të kombinuar në të gjithë organizmin. Terapia e drogës përbëhet nga grupe të ndryshme të barnave që pengojnë mekanizmin e zhvillimit të sëmundjes dhe zvogëlojnë manifestimet e saj. Përveç ilaçeve, përdorimi i mjeteve juridike popullore, ushtrimet e fizioterapisë janë efektive. Ekzistojnë një numër metodash që mund të përdorni në shtëpi.

Llojet e polartartritit dhe simptomat e tij

Emri "artrit" sugjeron që sëmundja është inflamatore në natyrë. Parashtesa "poli" nënkupton që disa nyje janë të përfshira në proces. Sëmundja, si rregull, ka një kurs kronik me acarime periodike. Lloji i patologjisë varet nga shkaku i tij.

Konsideroni llojet e poliartritit:

Ka një natyrë sistemike dhe mund të shoqërohet me një proces autoimun në trup. Ndikon në grupe të ndryshme të nyjeve dhe çon në komplikime që lidhen me organet e brendshme.

Shtë një ndërlikim i një infeksioni viral ose bakterial. Mund të ndodhë pasi një person ka pësuar tuberkuloz, grip, fruthi, gonorre ose brucelozë. Trajtimi për poliartrit është për të eleminuar infeksionin.

Zhvillohet si rezultat i çrregullimeve metabolike. Metabolizmi i dëmtuar çon në depozitimin e kripërave në indet e nyjeve dhe acarimin e indeve lokale.

Zhvillohet njëkohësisht me psoriasis dhe varet nga aktiviteti i saj.

Shtë një reagim i trupit ndaj procesit inflamator. Shpesh gjendet në cystitis, urethrit (sindromi Reiter) dhe shoqërohet me inflamacion të mukozës së syve.

Simptomat janë si më poshtë:

 • skuqje e lëkurës mbi nyjet e prekura;
 • dhimbje në strukturat e përbashkëta;
 • kufizimi i lëvizjes;
 • ënjtje e indeve të buta;
 • indet e buta lokale bëhen të ngrohta në prekje;
 • rritje graduale e figurës klinike;
 • ethe të shkallës së ulët.

Trajtimi i polarartritit të përbashkët: parimet dhe metodat themelore

Trajtimi efektiv i poliartritit është i mundur me një diagnozë të hershme. Shtë e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje simptomave të sëmundjes në kohë dhe të konsultoheni me një mjek. Sëmundja mund të bëhet kronike, por shpeshtësia dhe natyra e përkeqësimeve mund të preken. Gjithashtu, ekspozimi në kohë ndaj sëmundjes do të ndalojë shkatërrimin e strukturave intartartikulare. Nëse ndiqni recetën e mjekut dhe zbatoni rregullat e parandalimit, mund të arrini një frekuencë minimale të përkeqësimeve të patologjisë.

Lexo artikullin:  Makesfarë e bën gjurin të fryhet

Në përgjithësi, mund të dallohen metodat e mëposhtme të trajtimit për poliartritin:

Kjo përfshin vetë-mjekimin sipas skemës së krijuar nga mjeku, ushtrime për nyjet. Pacienti kontrollon në mënyrë të pavarur gjendjen e tij dhe këshillohet me një mjek për diagnostikim në kohën e caktuar. Mund të përdoren metoda alternative.

Mund të jetë emergjente, në rast të një përkeqësimi tjetër të sëmundjes. Trajtimi rutinor i poliartritit kryhet afërsisht 1-2 herë në vit për të ruajtur gjendjen, diagnozën dhe parandalimin e acarimeve.

Ajo kryhet në periudhën e faljes. Përfshinë fizioterapi, ushtrime terapeutike, lloje restauruese. Dobishme për një rikuperim të plotë të trupit.

Përdoret në raste ekstreme kur struktura e përbashkët është thyer plotësisht dhe sëmundja çon në paaftësi. Ai konsiston në heqjen e indit jo të qëndrueshëm ose zëvendësimin e nyjës.

Vetëm një mjek mund të përshkruajë trajtim. Shtë e rëndësishme të kontaktoni një profesionist, sepse ndihma me cilësi të dobët është humbja e kohës me vlerë dhe përkeqësimi i sëmundjes.

ilaç

Përzgjedhja e barnave kryhet pas përcaktimit të shkaqeve të poliartritit. Nëse sëmundja ka një etiologji infektive, përdoren agjentë antibakterialë për të hequr faktorin dëmtues. Lloji më i zakonshëm i sëmundjes është ethe reumatike.

Me këtë patologji, përdoren grupet e mëposhtme të ilaçeve:

Detyra e tyre është të ndalojnë procesin inflamator, të ruajnë strukturën anatomike të nyjes dhe funksionin e saj. Përdoren ilaçe të tilla: metotreksate, leflunomide, sulfasalazine. Këto janë përgatitje tabletash që duhet të merren për një kohë të gjatë nën mbikëqyrjen e një mjeku. Secili prej ilaçeve ka një nivel të dëshmisë së A, që tregon efikasitet të lartë.

Ato përdoren për të ulur ënjtjen e indeve dhe për të zvogëluar dhimbjen. Ky grup përfshin metilprednisolone, prednisolone. Aplikuar nga kursi, ka një nivel të lartë provash.

Një grup i zakonshëm i ilaçeve që përdoret për të zvogëluar manifestimet e inflamacionit. Përmban ilaçe të tilla: diklofenak, meloxicam, nimesulide, lornoxicam, aceclofenac, etoricoxib, ketoprofen. Niveli i provave – B.

Lexo artikullin:  Si të trajtohen simptomat e nevralgjisë ndërnjerëzore

Ajo ka një bazë të lartë provash dhe përmirëson ndjeshëm gjendjen e nyjeve. Grupi përfshin ilaçe të tilla: tocilizumab, etanercept, adalimumab, golimumab.

 • karbonat kalciumi
 • acid folik
 • tramadol

Përdoret për dhimbje të forta si një terapi simptomatike.

Mjetet juridike popullore për poliartritin e nyjeve

Trajtimi i poliartritit me mjete juridike popullore mund të përdoret nëse nuk është në kurriz të terapisë themelore. Sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj për mjekësinë tradicionale. Shtë më mirë të përdorni këtë metodë pa acarime. Një pikë e rëndësishme – njerëzit me alergji dhe mbindjeshmëri duhet të shmangin bimët medicinale dhe mjaltin.

Më poshtë janë disa metoda të njohura:

 • Kombinoni lule të thata plakë, blackthorn, gjethe thupër dhe hithra. Përgatitni një zierje duke zierë përzierjen që rezulton për rreth 15 minuta. Pini 1 gotë çdo ditë.
 • Përzieni barin e grurit. rrënjë rodhe, Veronica officinalis në një raport prej 3: 3: 2. Për të përgatitur ilaçin, merrni një lugë gjelle të përzierjes dhe derdhni 250 ml ujë. Ftoheni pas 15 minutash. Frekuenca e pranimit – 2 herë në ditë. pasi të hahet ushqim.
 • Kombinoni sherebelë të thatë, pjatën e Shën Gjonit, hithër dhe calendula. Për të përgatitur produktin, merret 1 lugë e përzierjes dhe derdhet 200 ml ujë, pas së cilës është zier për 10 minuta. Supë e gatshme për të marrë 2 herë në ditë, për një javë.
 • Përzieni barin e kuajve, rrënjën e rodheve, manaferrat e dëllinjës dhe lehun e gjelit në një raport të njëtrajtshëm. Pini supën nga përzierja që rezulton në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Lulet e Elderberry, farat e gështenjës së kalit dhe lulja e lisit janë të përzier në përmasa të barabarta. Supë e gatshme për të pirë 1 gotë 2 herë në ditë.

Trajtimi i poliartritit në shtëpi

Pacienti kryen trajtimin e përshkruar nga mjeku në shtëpi. Kjo mund të jetë marrja e ilaçeve, mjeteve juridike popullore, ushtrime terapeutike. Megjithatë. të gjitha këto metoda nuk do të sjellin efekt, nëse nuk modifikoni stilin e jetës.

Një pacient me një sëmundje duhet të zbatojë rregullat e mëposhtme:

 • parandalimi i patologjisë infektive;
 • shmangia e situatave stresuese;
 • heqja dorë nga duhani dhe alkooli;
 • normalizimi i peshës së trupit;
 • dietë e ekuilibruar, e cila merr parasysh normat e karbohidrateve, proteinave. yndyrna, vitamina dhe minerale;
 • parandalimi i mosveprimit fizik – aktiviteti fizik optimal;
 • fizioterapi;
Lexo artikullin:  Analiza me rreze X të tipareve TBS të kryerjes, mundësive diagnostikuese dhe interpretimit

Fizioterapi. Lloji i ushtrimit varet nga nyja e prekur dhe është projektuar për ato struktura që janë të përfshira në procesin inflamator. Mjeku që merr pjesë i shpjegon pacientit procedurën e kryerjes së gjimnastikës dhe rekomandon kohëzgjatjen e secilit ushtrim.

Terapia e ushtrimeve ndihmon pacientin:

 • parandaloni mosfunksionimin e kyçeve;
 • stimulojnë metabolizmin në inde;
 • zvogëlojë dhimbjen;
 • rrisin performancën e sistemit muskuloskeletor.

Siç mund ta shihni, trajtimi është një proces kompleks që sjell efekt vetëm kur ndiqen të gjitha rekomandimet. Shihni mjekun tuaj në fillimin e sëmundjes. Ndiqni rekomandimet dhe besoni në forcën tuaj, sepse ky është faktori kryesor në shërim.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri