Trajtimi i gjurit me metoda mjekësore dhe popullore

Do banor i dytë i planetit tonë përjetoi ndjesi të dhimbshme në gjunjë të paktën një herë në jetën e tij, pavarësisht nga mosha dhe profesioni. Lidhjet e sëmura të gjurit shkaktojnë shumë bezdi në jetën e përditshme. Pamundësia e lëvizjes normale, ngurtësia e lëvizjeve, një ecje e çoroditur e privojnë pacientin nga gëzimi i lëvizjes së lirë.

Trajtimi i duhur dhe në kohë do të ndihmojë në heqjen e nyjeve të patologjisë dhe rivendosjen e indeve të dëmtuara në nivelin qelizor. Për të arritur një rezultat të shpejtë të rimëkëmbjes, është e nevojshme të përcaktohet saktë sëmundja, rezultati i së cilës është dhimbja në nyjen e gjurit.

Pse dhemb gjuri?

Kontaktimi i një ortopedi të kualifikuar garanton një diagnozë dhe një shpjegim të shkakut të kësaj simptome.

Mjekët thonë se dhimbja mund të ndodhë për shkak të shkatërrimit të indeve të kyçeve gjatë traumës, ndryshimeve degjenerative ose proceseve inflamatore. Qëllimi i trajtimit për nyjen e gjurit varet drejtpërdrejt nga shkaku dhe ashpërsia e patologjisë.

 • dëmtimet traumatike të natyrës së ndryshme: bruises, dislocations, sprains, thyerje;
 • artroza e nyjes së gjurit – ndryshime shkatërruese në indet artikulare, duke shkaktuar deformim dhe humbje të funksionalitetit;
 • artriti – procese inflamatore të një natyre akute dhe kronike;
 • procese shkatërruese me ndryshime në lidhje me moshën;
 • bursit – inflamacion i çantës sinoviale;
 • ngarkesa e shtuar në gjunjë në prani të peshës së tepërt dhe çrregullimeve metabolike në trup;
 • patologjitë me origjinë autoimune;
 • ndryshime kongjenitale në strukturën e nyjës;
 • Sëmundja Osgood-Spatter – shfaqja e një fryrje të dhimbshme në patellë, shfaqet në adoleshentët të cilët janë aktivisht të përfshirë në sport gjatë rregullimit hormonal të trupit, më shpesh trajtimi i nyjes së gjurit nuk kërkohet, patologjia kalon në mënyrë të pavarur;
 • osteomieliti – një lezion infektiv i nyjes Staphylococcus aureus, duke shkaktuar dehje të rëndë të përgjithshme të pacientit;
 • osteokondriti disektues – shkatërrimi i kërcit me zhvendosjen pasuese të pjesës së ndarë në zgavrën e përbashkët;
 • sëmundjet neurologjike të shoqëruara me shkelje nervore;
 • rritjet tumorale.
Lexo artikullin:  Një grup ushtrimesh për nyjen e shpatullave

Diferenconi patologjinë dhe zgjidhni një trajtim individual të nyjës së gjurit për pacientin mund të jetë një specialist mjekësor i përfshirë në trajtimin e nyjeve. Vetë-administrimi i analgjezikëve shkurtimisht eliminon dhimbjen, por nuk ka një efekt terapeutik në sëmundje. Për më tepër, format e lënë pas dore mund të çojnë në pasoja të trishtueshme: humbje e lëvizshmërisë së përbashkët, nevoja për ndërhyrje kirurgjikale dhe masa komplekse rehabilitimi.

Si të trajtoni një nyje të gjurit

Me shfaqjen e dhimbjes sistematike në gju, është e nevojshme të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. Format e pakomplikuara të sëmundjeve që mund të shkaktojnë një simptomë të ngjashme, trajtohen me sukses derisa funksionet e gjurit të restaurohen plotësisht.

Në raste të rënda, për shembull, me një këputje të meniskut, edhe një vonesë e vogël do të çojë në pasoja të trishtueshme, deri në paaftësi.

Trajtimi i gjurit me metoda tradicionale me përdorimin e drogave përcaktohet nga mjeku që merr pjesë: këto mund të jenë përgatitje orale, injeksione intramuskulare dhe intartartikulare, ointments dhe gels për aplikim topik.

Mjekim

Masat terapeutike për trajtimin e nyjës së gjurit kanë një zgjidhje gjithëpërfshirëse:

 • eleminimi simptomatik i dhimbjes;
 • eleminimi i shkakut të patologjisë;
 • terapi rehabilitimi.

Emërimi i ilaçeve anti-inflamatore josteroide (Diklofenac, Movalis, Indomethacin, Ketoprofen, Meloxicam) është i rëndësishëm për lehtësimin e dhimbjes dhe reaksioneve të mundshme inflamatore. Ato mund të përdoren si në formën e ointments për përdorim të jashtëm, ashtu edhe në formë injeksioni. Ilaçi përcaktohet drejtpërdrejt nga mjeku për një rast specifik, përdorimi i NSAIDs pa recetë mund të jetë i rrezikshëm për shkak të numrit të madh të efekteve anësore.

Paralelisht me përdorimin e anestetikëve, ortopedi zgjedh ilaçe që do të eliminojnë shkakun e fillimit të dhimbjes:

 • në rast dëmtimesh, aplikohet një mbajtëse ose suva, rekomandohet një regjim ortopedik dhe një ulje në aktivitetin motorik për shërim;
 • me artrit, bursit – ilaçe anti-inflamatore (Indovazin, Amelotex);
 • artroza, ndryshime deformuese – ilaçe që mund të rivendosin indet e dëmtuara (Hyastat, Dyrolan, Ostenil);
 • humbje peshe, terapi diete;
 • shtypja patogjene në lezione infektive
 • trajtimi kirurgjikal për neoplazmat.
Lexo artikullin:  Pse gjuri është i fryrë dhe shkakton dhimbje, diagnozë dhe trajtim

Pas heqjes së periudhës akute të patologjisë, është e domosdoshme të merren masa për të rivendosur qelizat dhe funksionet e nyjes së gjurit.

Kondoprotektorët (Donna, Alflutop, Fermatron) – një grup farmakologjik i barnave që mund të rivendosin indet e dëmtuara të kyçeve.

Fizioterapi dhe terapi ushtrimore

Procedurat fizioterapeutike luajnë një rol të rëndësishëm për eliminimin sa më të shpejtë të dhimbjes në gjunjë. Magnetoterapia, përdorimi i ultratingujve, sulfideve të hidrogjenit dhe banjove të radonit, emërimi i rrezatimit infra të kuq zvogëlon nevojën për emërimin e përgatitjeve të shumta farmakologjike.

Ushtrimet e fizioterapisë janë një grup ushtrimesh që synojnë rivendosjen e aktivitetit të plotë motorik të gjurit. Ushtrimet terapeutike duhet të bëhen të dozuara nën mbikëqyrjen e një mjeku, dhe fizioterapisti është i përfshirë në përgatitjen e programit të trajtimit, duke marrë parasysh karakteristikat e një rasti të veçantë.

Trajtimi i nyjës së gjurit me mjete juridike popullore

Për shumë shekuj, shëruesit tradicionalë po trajtojnë me sukses nyjet, përfshirë gju. Mjetet natyrore të sigurta përdoren si shtesë për kryesore, por në asnjë rast nuk e zëvendësojnë atë. Për më tepër, recetat alternative mund të përdoren vetëm pas miratimit të mjekut që merr pjesë.

Tinkturë e mjaltit në alkool

Për një kohë të gjatë mjalti është i njohur për vetitë e tij shëruese. Një efekt analgjezik dhe anti-inflamator ushtrohet nga fërkimi i mjaltit me përdorim të rregullt. Kundërindikimi i vetëm për përdorimin e mjaltit për trajtimin e gjurit është mundësia e reaksioneve alergjike.

Për të përgatitur tretësirën, duhet të vendosni dy lugë çaji mjaltë dhe dhjetë mililitra alkool mjekësor në një enë. Mbajeni përzierjen që rezulton në një banjë me ujë derisa të treten plotësisht. Aplikoni zgjidhjen e ftohur në zonën e gjurit në mëngjes dhe në mbrëmje, për të rritur reagimin, mund të krijoni një efekt kompresimi me një film ushqimor.

Qepët e freskëta duhet të grimcohen në një gjendje kërpi dhe të përzihen me pak sheqer. Formoni përzierjen që rezulton në formën e ëmbëlsirave me një lartësi prej një e gjysmë centimetër dhe ngjitni në bashkimin e lënduar për dymbëdhjetë orë. Qepët do të anestezojnë gjurin dhe do të kenë një efekt anti-inflamator.

Lexo artikullin:  Sindroma Piriformis Cilat janë shkaqet e shfaqjes dhe trajtimit

Grindje nga biliare mjekësore

Mjekët rekomandojnë të fërkoni biliare mjekësore të nxehtë në një nyje të dhimbshme për të zvogëluar dhimbjen. Një ilaç i lirë, por efektiv mund të blihet në një farmaci pa recetën e mjekut. Përveç efektit analgjezik, biliare përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ndalon shkatërrimin e indeve në nyje.

Masat parandaluese

Për të parandaluar shfaqjen e dhimbjes në gju, është e nevojshme të respektohen rregulla të thjeshta të parandalimit:

 • kërkoni kujdes mjekësor në kohën e duhur kur shfaqen simptoma të proceseve patologjike në të përbashkët;
 • monitoroni peshën tuaj;
 • Ushqim i shendetshem;
 • për të jetuar një mënyrë jetese aktive;
 • bëj sport;
 • përdorni fashë ortopedike për të parandaluar dëmtimet;
 • Mos e mjekoni veten.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri