Trajtimi i duhur i artrozës deformuese të duarve

Arthrosis, ose osteoartriti, është një sëmundje kronike e karakterizuar nga shkatërrimi i indit të kërcit të nyjeve me një çrregullim patologjik të substancës synoviale të lëngut në membranën artikulare. Kjo është një sëmundje e zakonshme: prek rreth 7,5% të popullsisë në botë dhe nuk varet nga gjinia.

Një përjashtim është artriti deformues i duarve, trajtimi i të cilave është më shpesh i domosdoshëm tek gratë sesa tek burrat.

Mekanizmi i degjenerimit të përbashkët

Për sa i përket shpërndarjes, artriti deformues i nyjeve interfalangale të duarve është i dyti vetëm për artritin deformues të shpinës mesit dhe qafës së mitrës dhe është përpara, sipas statistikave të OBSH-së, të sëmundjeve neurologjike të gjurit dhe / ose hipit.

Patologjia kronike e gishtërinjve të gishtërinjve është një lezion i shumëfishtë i nyjeve të kyçeve, që tregon shkelje serioze të etiologjive të ndryshme në segmentin muskulor skeletor kockor-artikular të formimit skeletor.

Një formë e lënë pas dore e sëmundjes është gishta keq, i ngurtë, i ashpër, një sipërfaqe palmade e rrudhur me dhimbje, formacione nyje në phalanges.

Deformimi i artrozës së duarve nuk i lejon njerëzit të kryejnë aktivitete të njohura të përditshme. Vështirësitë lindin me shkrim, është e pamundur të ngjitni vetë butonat në rroba, të mbani në mënyrë të vendosur një mjet pune ose një gjilpërë qepjeje.

Për të arritur në këtë gjendje klinike, sëmundja duhet të kalojë në disa faza. Në fazën fillestare, simptomat nuk i shkaktojnë siklet dhimbjes personit. Shkatërrimi artikular degjenerativ-distrofik i gishtërinjve vërehet tek të moshuarit dhe të moshuarit.

Kjo diagnozë gjendet tek pacientët që kanë kapërcyer shenjën e moshës 65-70 vjeç, shumë më shpesh sesa në kategoritë e tjera të moshës. Nga pacientët me artrozë deformuese të nyjeve të duarve, shumica dërmuese janë gra. Sidoqoftë, ekzistojnë faktorë të tjerë shkakorë për zhvillimin e mundshëm të patologjisë klinike.

Të burgosurit e osteoartritit janë:

 • njerëz, prindërit, gjyshërit e të cilëve vuanin nga artriti artikular. Marrëdhënia kryesore kauzale është trashëgimia gjenetike;
 • punëtorët bujqësorë dhe kategoritë e tjera të punëtorëve, puna e të cilëve shoqërohet me mbingarkesë të konsiderueshme të aparatit dore;
 • personat që vuajnë nga sëmundje të përbashkëta të lindura ose të fituara (si rezultat i dëmtimeve, defekteve të kyçeve);
 • pacientët me artrit kronik, psoriasis ose diabeti;
 • çekuilibri hormonal është i përfshirë në formimin e artrozës së duarve të grave, kur sinteza e estrogjenit nga vezoret zvogëlohet.

Faktorët e zakonshëm kauzal të artrozës, duke deformuar nyjet e duarve:

 • supercooling i vazhdueshëm;
 • shpesh përsëritje të dëmtimeve të artikulacioneve, mikrotrauma;
 • rezultati i veprimit të përbërësve toksikë;
 • pamjaftueshmëria e funksioneve metabolike, mineralizimi i indit kockor-artikular;
 • çrregullime metabolike në sistemin endokrin.

Shenjat simptomatike të artrozës së përbashkët të gishtërinjve varen nga faza e saj. Fillimi i sëmundjes është mezi i dukshëm, dhe një person me vite nuk i kushton vëmendje ndryshimeve degjenerative, dhe madje edhe më shumë nuk mendon për trajtimin e nyjeve. Arthroza deformuese e furçës po fiton forcën e saj dhe e bën veten të ndihet, por në një formë të lënë pas dore.

Fazat (fazat) e simptomave klinike

 • Unë fazë. Fillimi i sëmundjes së nyjeve jep një krizë karakteristike ose klikoni kur fleksoni / zgjatni gishtat. Periodikisht që shfaqet shqetësimi i dhimbjes manifestohet pas punës aktive fizike ose në kohën e stuhive magnetike. Lidhjet fillojnë të shajnë, japin një dhimbje të shurdhër shpimi ose shpërthimi. Konfiskimet akute në fazën fillestare të sëmundjes nuk janë tipike. Sidoqoftë, edhe me këtë shkallë të patologjisë klinike, mund të vërehet ënjtje intermitente në nyjen ndërfalangale;
 • Faza e dytë e zhvillimit klinik të një gjendje sëmundjeje është një rritje intensive e refleksit të dhimbjes, në të cilën ka një dhimbje djegëse të djegur në nyjet e gishtërinjve. Shpesh shqetësohet që ajo i jep një person natën. Aty ku vërehej më parë ënjtje, formohen rritje të kockave ose nyje Heberden me një rregullim simetrik në të dy duart. Në të njëjtën kohë, ka një deformim të dukshëm në nyjet e gishtërinjve, gjë që kufizon lëvizshmërinë;
 • Faza III (përfundimtare) e artrozës deformuese është shkatërrimi i shtresës sipërfaqësore të nyjeve ndërfalangale. Rritjet e eshtrave janë rritur, bashkohen me njëri-tjetrin. Deformimi i lakuar, shkrirja e skajeve artikulare të sipërfaqeve artikuluese çon në imobilizim të plotë të nyjeve. Në këtë fazë të zhvillimit të sëmundjes, vërehen simptoma të theksuara të dhimbjes me një natyrë të përhershme.
Lexo artikullin:  Shkaqet e artritit infektiv dhe pasojat e mundshme

Trajtimi i artrozës deformuese të duarve varet nga shkalla e zhvillimit të sëmundjes.

Si të trajtohet

Një pacient i cili kërkon ndihmë mjekësore në kohë nuk e humbet mundësinë të shtyjë ndërlikimin patologjik të pashmangshëm të sipërfaqes artikulare të gishtërinjve. Derisa kërci të shkatërrohet plotësisht, ju duhet të luftoni për të. Në fazën fillestare të sëmundjes, mjekët përshkruajnë ilaçe farmakologjike për të përmirësuar ushqimin, rivendosjen e kërcit.

Glukozamina është një substancë natyrale që hyn në lëngun synovial të prodhuar nga kërc. Shtë materiali kryesor ndërtues për kondroitin (një përbërës specifik i kërc). Mungesa e glukozaminës çon në rrallimin dhe deformimin e indit lidhës. Kombinimet farmakologjike do të ndihmojnë në ruajtjen e integritetit të indeve.

Kondroprotektorët janë shumë efektivë – ilaçe me origjinë natyrore, të përgatitura në bazë të ekstrakteve të kërcit të kafshëve detare ose materialeve bimore. Ndër grupet farmakologjike më efektive, dallohen përgatitjet e kombinuara të gjeneratës së 3 (chondroprotektorët) që përmbajnë një zëvëndësues të glukozaminës artificiale me përbërës shtesë të vitaminave:

  Chondrox>

Këto substanca praktikisht nuk kanë efekte anësore, por kërkojnë kontrollin e emërimit dhe dozës nga mjeku që ndjek, pasi ato janë të përshkruara për një kurs të gjatë trajtimi.

Njëkohësisht me kondroprotektorët, rekomandohet të merrni ilaçe anti-inflamatore jo-steroide:

 • Ibuprofen® është një ilaç analgjezik, anti-inflamator, antipiretik që shtyp mbledhjen e trombociteve. Ky faktor është i rëndësishëm në trajtimin e artrozës deformuese të nyjeve të vogla të duarve, pasi ekziston rreziku i mpiksjes së gjakut me bllokim të enëve të gjakut (tromboza);
 • Diclofenac® – forma e dozës është në dispozicion, përveç tabletave, në formën e një zgjidhje për injeksion ose vaj. Ilaçi ka një efekt analgjezik me cilësi të lartë anti-inflamatore dhe të fuqishme.

Edhe ARTROZ i “lënë pas dore” mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Në rastin e shkatërrimit degjenerues të zgjatur të nyjeve të gishtërinjve të duarve dhe me inflamacionin aktiv të tyre, terapia me hormon kortikosteroide kryhet duke përdorur Cortisol® ose Hydrocortisol®.

Lexo artikullin:  Kundërindikimet e artritit reumatoid

Trajtimi i drogës kryhet deri në zhdukjen e sindromave të dhimbjes dhe një ulje të ndjeshme të shenjave të tjera simptomatike të sëmundjes.

Një video e gjatë por shumë e detajuar në lidhje me mekanizmat dhe efektet e përdorimit të kondroprotektorëve:

Arthroza deformuese e nyjeve të vogla të duarve ndihmon gjithashtu në kurimin manual (tërheqje të gishtit, masazh perkusion) dhe procedurave fizioterapeutike:

Ushtrimi për të shtrydhur / bllokuar gishtat do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve. Trajtimi alternativ do të jetë më efektiv nëse aplikohet në një fazë të hershme të sëmundjes, menjëherë pasi të tregohen simptomat e para të artrozës artikulare.

ethnoscience

Recetat më të mira të trajtimit në shtëpi:

 • 1,5-2 orë para gjumit, gatuaj gjysmë gote bollgur pa kripë. Pas ftohjes, shtoni një lugë gjelle mjaltë, përzieni. Përzierja shëruese aplikohet në nyjet e sëmura, të fiksuara me celofan dhe një leckë të ngrohtë. Pas 7-8 orësh, masa medicinale është larë, dhe duart lubrifikohen me një krem ​​ngrohës. Me këtë trajtim të përditshëm, dhimbja, siklet në nyje do të zhduken për rreth një javë;
 • përbërja e mëposhtme përgatitet disa ditë para trajtimit. Në përmasa të barabarta, glicerina, jodi, mjalti natyral, 96% alkool etilik janë të përziera. Bluarja e alkoolit me mjaltë injektohet për 2-3 ditë. Një trajtim i tillë në shtëpi ka efekte anti-inflamatore dhe ngrohje. Sidoqoftë, rekomandohet të përdorni fërkime të alkoolit jo më shumë se një herë në ditë;
 • Një recetë shumë e efektshme, e provuar nga koha. Produkti përgatitet mbi bazën e ngjyrave të zakonshme të barit të thatë. Një gotë me materiale bimore është e mbushur me 200 ml ujë të zier. Kur ftohni në një temperaturë të rehatshme, banjot terapeutike mund të kryhen duke zhytur duart e sëmura në shërimin e gripit />

Metodat alternative të trajtimit duhet të trajtohen me kujdes për njerëzit me një reagim të mundshëm alergjik ndaj përbërësve natyrorë, si dhe për pacientët me sëmundje kronike të lëkurës.

Para se të aplikoni receta alternative të trajtimit për artrozën e përbashkët të gishtërinjve, rekomandohet të konsultoheni me një reumatolog ose një terapist lokal.

Profilaksia terapeutike

Gjimnastika e trajtimit dhe profilaktikës për gishtat e gishtërinjve do të ndihmojë në ruajtjen ose rivendosjen e veprimtarisë së lëvizshme të nyjeve, e cila rekomandohet të kryhet edhe me patologjinë më të ndërlikuar. Para fillimit të ushtrimeve, është e nevojshme të ngrohni nyjet në kripë, pastaj lubrifikoni duart me një vaj të ngrohtë.

 • përkulja dhe shtrirja e gishtërinjve në grusht;
 • duke e vendosur pëllëmbën tuaj në tryezë, ne fillojmë ta rrahim rrotullën e daulleve me majat e gishtave;
 • duke pushuar me majat e gishtërinjve në një aeroplan pingul me tryezën, fillojmë të mbledhim një dorë në grusht, duke rrëshqitur pëllëmbën tonë në mënyrë të barabartë përgjatë sipërfaqes së tryezës;
 • ne përpiqemi të lidhim në mënyrë alternative gishtin e madh me treguesin, mesin, unazën dhe gishtat e vegjël;
 • duke kapur gishtat në kyç, ne përpiqemi t'i kthejmë ato në drejtim të kundërt.

Një seri ushtrimesh për duart në video:

Për profilaksinë terapeutike, rekomandohet gjithashtu një ekspansion manual.

Lexo artikullin:  Tofarë duhet të bëni nëse pas stërvitjes në gjunjë lëndojnë shkaqet dhe mënyrat më të mira për të hequr qafe dhimbjen

Rekomandime të një specialisti

Nuk ka kurë mrekulli për deformimin e artrozës. Sëmundja ka një tendencë zhgënjyese për të përkeqësuar situatën kur gjithnjë e më shumë nyje përfshihen në procesin e degjenerimit. Procedurat ekzistuese terapeutike të mjekësisë zyrtare ose alternative sjellin lehtësim tek pacienti vetëm për disa ditë ose javë.

Nëse efekti i infiltrimit me kortikosteroide ose ilaçe analgjezike analgjezik nuk është i mjaftueshëm për të eleminuar dhimbjen, rekomandohet të përdorni agjentë korrigjues ortopedikë për të imobilizuar nyjet e dhimbshme. Gjatë trajtimit, është e rëndësishme të respektoni normat dietike.

Videoja ushqimore e mbështetur nga kërkimet për nyjet:

Rekomandime për pacientët me artrozë deformuese:

 • kufizoni marrjen e yndyrës. Ushqimet me bazë bimore duhet të mbizotërojnë në dietë;
 • rrisin konsumin e frutave dhe perimeve, por përjashtoni domatet, pasi ky produkt ushqimor ndikon negativisht në prodhimin e kondroitinës dhe përbërësit kryesor të indit lidhës të kërcit – kolagjenit;
 • hani më shumë peshk, arra dhe ushqime të tjera të pasura me acide yndyrore të pangopura>

 • pajtueshmërinë me higjenën personale dhe sanitare;
 • pajtueshmëria me një regjim të rehatshëm të temperaturës për nyjet;
 • sigurimi i kushteve të buta të punës;
 • ushtrime ditore të ngrohjes për gishtat. Terapia fizike në një pishinë jep një efekt të mirë;
 • ngopja e trupit me kalcium, magnez, kalium dhe përbërës të tjerë minerale që rrisin integritetin strukturor të sistemit muskulor dhe artikular, indet lidhës të trupit në tërësi.

Kompleksi i masave terapeutike të osteoartritit nuk është vetëm trajtimi ambulant apo ambulant. Pacientët këshillohen që t'i nënshtrohen një kursi të terapisë së Wellness në institucione të specializuara-vendpushime sanitare, për shembull, në Matsest, Pyatigorsk, Tskhaltubo.

Në rast të shqetësimit më të vogël në segmentet artikulare brenda 5-7 ditësh, duhet të konsultoheni me një mjek. Kujdesuni për veten tuaj dhe jini të shëndetshëm!

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri