Spërkateni në gju

Ka ligamente anësore dhe kryqëzuese në gju. Me lëndime të ndryshme, ato mund të zgjaten ose këputen. Sëmundje të tilla shpesh ndodhin nëse një person kryen veprimet e mëposhtme:

 1. Ai e përkul këmbën ashpër, për shembull, për kërcim ose gjatë vrapimit.
 2. Kthen këmbën në një drejtim atipik për një bashkim të caktuar.
 3. Ai merr një goditje të drejtpërdrejtë tek patella, pavarësisht nga cila anë (mund të jetë një rënie).

Spray në gju mund të ndodhë si një sëmundje e pavarur, ose të jetë një shenjë e një sëmundje më serioze, për shembull, zhvendosje e nyjes së gjurit.

Simptoma e parë që shfaqet me një ligament të spërkatur të gjurit do të jetë dhimbja. Mundësia për të lëvizur në mënyrë të pavarur së pari ruhet. Disa kohë pas dëmtimit, shfaqet ënjtje e gjurit dhe hematoma. Në të njëjtën kohë, bëhet gjithnjë e më e vështirë për një person të ecë. Simptomat e mbetura varen nga sa e rëndësishme janë pasojat e dëmtimit. Në varësi të kësaj, dallohen 3 shkallë të ashpërsisë së dëmtimit dhe simptomave:

 1. Shkalla e parë është këputja e një numri të vogël të fibrave të ligamentit, integriteti dhe funksionimi i tyre nuk cenohen. Edemë dhe hematoma janë të vogla ose mungojnë. Ndjesitë e dhimbjes me intensitet mesatar.
 2. Shkalla e dytë është një thyerje e konsiderueshme e fibrave, integriteti është thyer. Ekziston një ënjtje e madhe dhe hematoma. Dhimbja është mjaft e rëndë.
 3. Shkalla e tretë është këputja absolute e ligamentit ose ndarja e saj nga kocka, siç është patella. Dhimbje e padurueshme. Kyçja është i palëvizshëm ose, anasjelltas, vërehet hipermobiliteti i tij. Ky rast trajtohet vetëm me operacion.

Metoda e trajtimit dhe kohëzgjatja e periudhës së rimëkëmbjes varet nga sa e rëndë është dëmtimi i ligamenteve.

Interesante! Simptomat e sferave në gju të shkallës së parë janë të ngjashme me ato të muskujve të spërkatur.

Së pari a>

Në rast të dëmtimit të gjurit, është e nevojshme të imobilizoni gjymtyrën e viktimës dhe të thërrisni ekipin e ambulancës. Shtë më mirë të mos përpiqeni ta sjellni të dëmtuarin në spital në tuaj, pasi lëvizja e tij mund të përkeqësojë situatën.

Për të qetësuar dhimbjen, ftohti duhet të aplikohet në nyjen e prekur. Sidoqoftë, çdo send akulli duhet të mbështillet në leckë. Nuk duhet të aplikohet drejtpërdrejt në lëkurë, pa një shtresë materiali.

Si trajtohet këputja e legamentit?

Rregullat e përgjithshme që duhet të ndiqen gjatë trajtimit të sprain në nyjen e gjurit të ashpërsisë së parë dhe të dytë:

 1. Shtë e nevojshme të siguroni pushim të plotë në bashkimin e dëmtuar. Sidoqoftë, herë pas here duhet të ndryshoni pozicionin e këmbës në mënyrë që të jetë pak më i lartë se niveli i trupit.
 2. Për të lehtësuar dhimbjen dhe ënjtjen, mund të bëni kompresa të ftohta për 15-25 minuta katër herë në ditë.
 3. Një fashë ose fashë e bërë nga një fashë elastike ndihmon në përshpejtimin e shërimit të ligamenteve, pasi kufizon lëvizjen e nyjes dhe nuk dëmton përsëri ligamentet e saj.

Nëse fasha lehtëson dhimbjen pak, mund të merrni një ilaç që lehtëson dhimbjen, për shembull, Analgin. Ilaçet anti-inflamatore josteroide si Ibuprofen ose Diklofenac janë gjithashtu të përshkruara.

E rëndësishme! Në ditët e para, kur edema dhe hematomat janë akoma shumë të theksuara, ngrohja e nyjeve kundërindikohet, përfshirë në banjë (banjë).

Për të kuruar aparatin e ligamentit të shtrirë, duhet të bëni shumë përpjekje dhe të shpenzoni më shumë se një ditë në të.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Mjekim

Për çdo ashpërsi të shpërthimit, nuk përcaktohen vetëm qetësuesit e ilaçeve dhe ilaçet anti-inflamatore, por edhe grupet e tjera të barnave:

 1. Venotonics (Troxevasin, Detralex) – rrisin tonin e enëve venoze.
 2. Decongestantët (Wobenzym) ndihmojnë në uljen e ënjtjes.
 3. Mjetet për përmirësimin e aftësisë restauruese të indeve të kërcit. Këto janë vitamina (D, E) dhe përgatitje të kalciumit. Kondroprotektorët gjithashtu janë të nevojshëm.

Për të trajtuar ligamentet e nyjës së gjurit, përdoren ointments që janë të ndryshme në efektin e tyre:

 1. Për të ftohur gjurin, përdoren ointments që përmbajnë mentol.
 2. Për të ngrohur nyjen, ointments me kamfur dhe acid nikotinik janë të përshtatshme.
 3. Lehtësoni ënjtjen e vajit të bazuar në heparin.
 4. Ointments që përmbajnë troxerutin mbrojnë enët.
 5. Për lehtësimin e inflamacionit, përdoren ointments anti-inflamator jo-steroide.

Në disa raste, ekziston nevoja për të përdorur hormonet steroide. Pastaj përshkruhen ointments hidrocortisone ose ointments prednisone. Por më efektivët janë ilaçet e kombinuara. Për shembull, një pomadë kur shtrihet, Apizartron ka jo vetëm një pronë analgjezike, por edhe një ngrohje, vazodiluese.

Metodat kirurgjikale të trajtimit

Trajtimi kirurgjikal i një ligamenti të nyjes së gjurit me dëmtim të shkallës së tretë kryhet nga një traumatolog. Operacioni mund të jetë prej 3 llojeve dhe varet nga natyra e dëmtimit:

 1. Artroskopia Një aparat fotografik futet përmes një vrimë të vogël në zgavrën e përbashkët, e cila transmeton imazhin në ekran. Mjetet futen në punksionin e dytë. Me ndihmën e tyre, kirurgu heq grimcat e vogla të kërcit ose indit kockor dhe qep ligamentet e grisura.
 2. Transplantimi i ligamenteve ose tendinave të tyre në vendin e dëmtuar. Më shpesh merret nga rajoni popliteal.
 3. Transplantimi i ligamenteve donatore. Kjo metodë shfrytëzohet nëse dëmtohen ligamentet dhe tendinat në disa nyje. Në këtë rast, ekziston mundësia e refuzimit të fibrave të transplantuara.

Cilado qoftë metoda e operacionit, për shërim më të mirë, pushoni në ditët e para dhe aktivitet fizik të moderuar në vijim dhe përdorimi i pads speciale të gjurit janë të nevojshme.

Trajtimi i sprain me metoda popullore

Tendosja e vogël e ligamenteve të gjurit mund të trajtohet me mjete juridike popullore, pa përjashtuar ilaçet. Ato gjithashtu mund të përdoren gjatë periudhës së rehabilitimit pas dëmtimeve më serioze.

Healers popullore në pyetjen se si ta trajtoni nyjen e gjurit përgjigjen pothuajse unanimisht – me fasha dhe locione. Pjesa kryesore e recetave përmban një komponent bimor.

E rëndësishme! Do ilaç mund të përdoret vetëm nëse pacienti nuk është alergjik ndaj përbërësve të tij.

Kompresë e ftohur e patates së grirë

Për përgatitjen e saj, është e nevojshme të kaloni patatet nëpër një rende, të ftoheni pak, të aplikoni në gju dhe të rregulloni me një film. Qepët e grirë dhe lakrën mund të shtohen këtu. Ju mund të mbani një kompresë të tillë në gju tuaj jo më shumë se 20 minuta. Veprimi i kompresës është të zvogëlojë intensitetin e dhimbjes.

Kompresion qepësh

Do t'ju duhet një qepë e pjekur dhe një lugë sheqer. Pritini qepën, përzieni me sheqer dhe aplikojeni në gju. Fiksoni përzierjen me polietileni dhe izoloni me një shall. Pas 25 minutash, hiqni fashën dhe shpëlajini mbetjet me ujë. Një kompresë e tillë gjithashtu ka një efekt analgjezik.

Kompresim balta

Gatimi është mjaft i thjeshtë. Për ta bërë këtë, ju duhet të holloni balte të bardhë ose blu me uthull molle. Dhe aplikoni përbërjen që rezulton në një vend të lënduar. Kjo do të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe anestezimin e nyjes.

Locion Elderberry

Për të përgatitur supën që ju nevojitet, derdhni një çerek filxhan barishte 200 ml ujë. Silleni në një çiban, fikni nxehtësinë dhe lëreni të ftohet. Në përbërjen që rezulton, njomet indin dhe aplikoni për 25 minuta në nyje. Efektive për të zvogëluar ënjtjen dhe fryrje.

Locion bimor

Supë mund të përgatitet nga kamomili, elecampane ose bimë të tjera të dobishme. Aplikoni materialin e njomur në supë në gju për 10-20 minuta tre herë në ditë. Ju lejon të lehtësoni inflamacionin.

Lexoni këtu për polartartritin dhe simptomat e tij.

Përveç këtyre metodave, ligamentet e shtrira trajtohen me fërkim të lëngut të aloes. Do ditë, ju mund të fërkoni lëngun e kësaj bime në një gju që dhemb. Por lëvizjet duhet të jenë të lehta, duke goditur për të shmangur dëmtimin shtesë të ligamenteve.

Fact! Shtë e pamundur të kurohet sprain vetëm me metoda popullore, ato duhet të jenë përveç trajtimit kryesor.

Me rëndësi të madhe është procesi i rivendosjes së të gjitha funksioneve të nyjës pasi të eliminohen simptomat dhe të përfundojë trajtimi.

Rehabilitimi pas shpërthimit

Për shkak të faktit se këmba në cast ose fashë është e fiksuar në një pozicion, mund të ndodhë një mosfunksionim i sistemit muskulor. Për të rivendosur funksionimin e tij normal, është e nevojshme të kryeni një seri ushtrimesh të thjeshta:

 1. Ulur në një karrige, përkul këmbën në gju dhe unbend.
 2. Zhvendosni gjymtyrët në anën.
 3. Rrëshqitni këmbët në dysheme.
 4. Ngrini një këmbë të përkulur në gju.
 5. Shtrihuni në stomak, përkulni dhe mosbindni këmbët.

Nëse ushtrimet kryhen si duhet, atëherë muskujt dhe ligamentet do të shtrihen gradualisht, që është shumë më mirë sesa ngarkesa e tyre e mprehtë. Isshtë gjithashtu e dobishme që gradualisht të tendosni dhe relaksoni muskujt e këmbës.

Ligamentet e dëmtuara do të dëmtojnë më pak, dhe periudha e rikuperimit do të jetë më e shpejtë nëse të gjitha rekomandimet ndiqen rreptësisht dhe nyja nuk është e mbingarkuar. Vlen të vendoset për një periudhë rehabilitimi 2 deri në 3 muaj, pasi kërkon kohë për të rivendosur të gjitha fibrat.

Nëse gjeni një gabim, ju lutemi zgjidhni një pjesë të tekstit dhe shtypni Ctrl + Enter.

Trajtimi i spërkatjes së gjurit

Gjendja e shpërthimit të gjurit

Shtrirja e nyjes së gjurit ndodh kur ligamentet janë shtrirë dhe shqyer në ose rreth gjurit. Ligamentet janë grupe të forta të indeve fibroze që lidhin kockat sipër dhe nën gju.
Një gju mund të bëhet i paqëndrueshëm dhe "i lirshëm" kur një ose më shumë ligamente janë shqyer.
Lëndimet e ligamentit të gjurit mund të ndodhin në çdo moshë, por ka shumë më pak të ngjarë në fëmijëri kur kockat e pllakës së rritjes janë të hapura. Pllakat e rritjes janë lidhja më e dobët në skelet.
Ka tre shkallë të sprain:

 • Shtrihet shkalla (e lehtë): vetëm disa fije të ligamentit janë shqyer, por ligamenti ende i mban mirë eshtrat së bashku.
 • Prurjet e shkallës II (të moderuara): më shumë tufa fibrash janë copëtuar dhe stabiliteti i nyjeve ndikohet paksa.
 • Shtrirja e shkallës III (e rëndë): ligamenti prishet plotësisht dhe lotët nëpër kockat e mbajtjes së tij bëhen "të lira" dhe të paqëndrueshme.
Lexo artikullin:  Trajtimi i spondilartrozës së shtyllës lumbosakrale

Ekzistojnë katër ligamente kryesore që stabilizojnë gjurin: kryqëzimin anterior, kryqëzimin e pasëm, mbështetjen mediale dhe mbështetjen anësore.
Ligamentet e kryqëzuara anteriore dhe të pasme ndodhen brenda nyjes së gjurit. Trajtimi i gërmës së përparme të gjurit të kryqëzuar kërkon ndërhyrje kirurgjikale.
Ligament kolateral medial është i vendosur në anën e brendshme (mediale). Ligament kolateral kolateral ndodhet në anën e jashtme anësore të nyjës së gjurit. Ligamentet anësore ndodhen jashtë nyjes së gjurit. Ata e stabilizojnë gjurin dhe e mbajnë atë nga kthesat dhe mavijosjet e mprehta.
Ligamenti mbështetës medial është më shpesh i prishur, por zakonisht nuk kërkon ndërhyrje kirurgjikale.
Shumica e dëmtimeve të ligamenteve do të shërohen pa operacione, por dëmtimet në ligamentet e gjurit brenda, siç është një lot ose lot i ligamentit anësor kryqëzues anësor, shpesh janë më serioze dhe kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale.

Shkaqet e dëmtimit të ligamentit të gjurit

Lëndimi i ligamentit të gjurit ndodh kur forca që vepron në ligamentet është më e rëndë dhe më e paparashikueshme, për shembull, kjo mund të rezultojë nga kontakti i drejtpërdrejtë ose ndikimi indirekt në sporte të tilla si futbolli ose sporte të tjera; nga një ndryshim i mprehtë dhe i shpejtë i drejtimit; nga ngadalësimi, ndalimi dhe fillimi i papritur gjatë operacionit; nga kërcimi dhe ulja.
Ekzistojnë situata të caktuara që zakonisht shkaktojnë dëmtime të ligamenteve:
Kryqëzimi i përparmë: nga gjarpërimi, kthesa, ndryshimi i drejtimit, rënies, ose ndikimeve në drejtim të gjurit ose këmbës së poshtme në sporte si futboll, basketboll, gjimnastikë, rugby dhe ski.
Kryqëzimi i pasëm: një goditje në pjesën e përparme të gjurit pak poshtë patelës, për shembull, nga pulti gjatë një aksident trafiku ose zbarkimi në pjesën e përparme të gjurit me një rënie në sport, ose një dëmtim i rëndë i gërshetimit të gjurit, ose anash , ose një goditje në gju.
Kolaterali medial: qoftë gjarpërues, rënie ose goditje e jashtme e gjurit ose këmbës së poshtme, veçanërisht kur këmba kthehet nga jashtë.
Përplasja anësore: një goditje në pjesën e brendshme të gjurit ose këmbës së poshtme, veçanërisht kur këmbët janë kthyer nga ana e brendshme.
Faktorët e rrezikut që mund të rrisin mundësinë e dëmtimit të ligamentit të gjurit përfshijnë:

 • formë jo e duhur atletike;
 • koordinim i dobët;
 • muskujt e dobët të gjunjëve, këmbëve dhe muskujve thelbësorë;
 • dëmtimi i mëparshëm i ligamentit të gjurit;
 • pirja e duhanit;
 • pjesëmarrje në disa ngjarje sportive, sporte kontakti (futboll, rugby, hokej), ski dhe basketboll.

Simptomat dhe shenjat e një fryrje të gjurit
Simptomat varen nga vendndodhja dhe ashpërsia e dëmtimit të ligamentit të gjurit. Injurydo dëmtim i ligamentit mund të shoqërohet me një zhurmë me zë të lartë në kohën e dëmtimit, por kjo është më e zakonshme me ligamentet kolaterale anteriale dhe mediale.
Zakonisht ndjen dhimbje të menjëhershme në vendin e ligamentit të grisur ose mbi kockën ku lidhet ligamenti. Do të pësoni edemë, dhe nganjëherë bruizime në ose rreth nyjes menjëherë ose shpejt pas dëmtimit. Do të vini re probleme të ngurtësisë dhe përkuljes së gjurit, veçanërisht nëse keni ënjtje brenda nyjes.

Si ta trajtoni gërvishtjen e gjurit?

Trajtimi për palcën e gjurit përfshin kontrollin e dhimbjes dhe ënjtjen, dhe pastaj fillon rehabilitimi. Rehabilitimi përfshin terapi ushtrimesh fizike. Ato mund të bëhen brenda disa javësh ose muajve për t'ju ndihmuar të riktheheni në sportet tuaja të rregullta. Një plan trajtimi për shpërthimin e nyjës së gjurit mund të përfshijë një ose më shumë nga sa vijon:
Pushimi: Pjesa më e rëndësishme e trajtimit të një dëmtimi në gju është pushimi i gjurit. Ju duhet të mbani peshën larg gjurit tuaj (nuk duhet të shkoni në këmbë të dëmtuar). Pushimi ndihmon në uljen e ënjtjes dhe lejon që dëmtimi të shërohet. Kur dhimbja zvogëlohet, duhet të filloni lëvizje normale, të ngadalta.

Akulli: Akulli bën që enët e gjakut të ngushtohen, duke ndihmuar në uljen e ënjtjes, dhimbjes dhe skuqjes. Vendosni akullin e grimcuar në një qese plastike ose përdorni një qese misri të ngrirë ose bizele. Mbulojeni me një peshqir. Vendoseni atë në gju për 15-20 minuta 3-4 herë në ditë. Bëni këtë për 2-3 ditë ose para se dhimbja të largohet. Mos flini me akull sepse mund të keni ngrica.
Kompresimi: Mund të veshin fashë elastike. Kjo ndihmon për të mbajtur gjurin e dëmtuar të mos lëvizë shumë gjatë trajtimit të ligamentit të gjurit. Ju mund të lironi ose shtrëngoni fashën elastike për ta bërë atë të rehatshme. Duhet të jetë mjaft e ashpër që ju të ndjeheni mbështetje. Nuk duhet të jetë aq e dendur sa të mos shkaktojë mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash. Nëse vishni një fashë elastike, duhet ta rilyeni atë një herë në ditë.
Heqje: Shtrihuni dhe ngrini gjurin tuaj në një nivel mbi zemrën tuaj për të ndihmuar në uljen e ënjtjes.
NSAID, të tilla si ibuprofen, mund të ndihmojnë në uljen e ënjtjes, dhimbjes dhe etheve. Para se të merrni NSAIDs, është më mirë të këshilloheni me një mjek, pasi ato mund të shkaktojnë gjakderdhje në stomak ose në veshkë te disa persona. Gjithmonë lexoni etiketën e ilaçit dhe ndiqni udhëzimet.
Kllapa: Vishni sythet për të mbajtur gjurin tuaj të dëmtuar nga shumë lëvizje ndërsa ligamenti nën gju po mjekohet. Lëvizni gishtat dhe këmbët disa herë në orë për të parandaluar ngurtësinë e nyjeve ndërsa veshni fashën.
Paterica: Përdorni paterica derisa të mund të qëndroni në këmbë të dëmtuar pa dhimbje.
Nxehtësia: Pas 2 ose 3 ditësh, mund të provoni të përdorni nxehtësi për të zvogëluar dhimbjen e gjurit dhe ngurtësinë. Përdorni një shishe me ujë të nxehtë, jastëk ngrohjeje, vaskë të nxehtë ose kompresë të ngrohtë dhe me lagështi. Për të bërë një kompresë, zhyten me një leckë të pastër në ujë të ngrohtë, duke e mbështjellur dhe vendoseni në gjunjë për 15-20 minuta 3-4 herë në ditë.
Opsionet e trajtimit për gjunjë të spërkatur përfshijnë:
Aspiratë – nëse nyja e gjurit është e fryrë shumë, mjeku mund të lëshojë presion nga lëngu me një gjilpërë të hollë.
Fizioterapia është një metodë për të zvogëluar dhimbjen, shiritin e gjurit, ushtrime për të rritur lëvizshmërinë dhe forcën.
Kirurgjia artroskopike – ose kirurgjia "vrimë kyçe", ku operacioni në gju kryhet duke futur instrumente të hollë përmes prerjeve të vogla (prerjeve). Me kërc, lotët shpesh kthehen në kirurgji artroskopike.
Kirurgji e hapur – kërkohet kur dëmtimet janë më serioze dhe nuk i nënshtrohen trajtimit personal.

Më mirë për t'ju ndihmuar të planifikoni kujdesin tuaj. Mësoni në lidhje me gjendjen tuaj shëndetësore dhe si të trajtoni një gju me spërkatje në shtëpi. Diskutoni opsionet e trajtimit me mjekun tuaj për të vendosur se çfarë kujdesi dëshironi të merrni. Ju gjithmonë keni të drejtë të refuzoni trajtimin e ligamenteve të gjurit. Bisedoni me mjekun, infermierin ose farmacistin tuaj përpara se të ndiqni ndonjë regjim mjekësor për të parë nëse është i sigurt dhe efektiv për ju.

Spray i gjurit (trajtimi)

Mbajtja e

Spray gju [redakto | modifikoni kodin]

Spërkatja e ligamenteve të gjurit ndodh në rastet kur një ose më shumë ligamente në gju i nënshtrohen stresit të tepërt, janë të tepërta ose të shqyer.

Funksioni i ligamenteve është mbajtja e eshtrave së bashku, në këtë rast aparati ligamentoz shërben si lidhje lidhëse midis femurit dhe eshtrave të këmbës së poshtme. Ato sigurojnë stabilitet në nyjen e gjurit, duke ndihmuar gjatë ecjes, përkuljeve, mbledhjes dhe lëvizjeve të tjera. Dallohen katër ligamente, të cilat janë përgjegjëse për integritetin e nyjës së gjurit: dy anësore dhe dy kryqëzime, gjithashtu sekretojnë Shën patellën. Spërkatja e gjurit më së shpeshti ndodh për shkak të stërvitjes ose dëmtimeve sportive. Koha e trajtimit dhe rikuperimit varet nga lloji dhe shkaku i dëmtimit.

Causesfarë shkakton një fryrje të gjurit? [redaktoni | modifikoni kodin]

 • Lëvizjet që shkaktojnë tension në gju: Spray mund të shkaktohet nga lëvizjet që nuk janë normale për gju. Këto lëvizje përfshijnë situata gjatë sportit kur ju duhet të përkulni shpejt këmbën në gju, përdorni pesha të mëdha, ndalesa të vrapuara dhe të papritura ose ndryshime në drejtim, kërcime dhe ulje, si dhe çdo veprim që shkakton përkulje të shpejtë ose të papritur të gjurit. Do lloj aktiviteti fizik që shkakton tension në nyjen e gjurit gjithashtu mund të çojë në shtrirje. Një boshllëk i pjesshëm haset më shpesh në sporte si futboll, basketboll, hokej dhe ski, më rrallë në bodybuilding dhe ngritje të energjisë. Shumë më e zakonshme në atletikë është dëmtimi i nyjeve. Lexoni artikujt kryesorë: dhimbje në gju në pjesën e jashtme dhe dhimbje në gju në pjesën e përparme.
 • Goditje e drejtpërdrejtë e gjurit: Ndarja e pjesshme e ligamenteve mund të shkaktohet nga një goditje në pjesën e përparme, anësore ose të pasme të gjurit. Shtrirja gjithashtu mund të shkaktohet nga një rënie në gju. Ndonjëherë lëndimet ndodhin në përplasje gjatë vrapimit, duke shkelur rregullat në futboll, basketboll dhe sporte të tjera.

Shenjat e fryrjes së gjurit [redakto | modifikoni kodin]

 • Vështirësi në lëvizje në bashkim. Ju mund të ndjeni që gjuri juaj të bëhet më i ngurtë ose aspak duke lëvizur, me një pushim të plotë.
 • Dhimbje dhe dhimbje në palpimin e gjurit.
 • Klikime të dhimbshme dhe shtypje që mund të dëgjoni ose ndjeheni kur lëvizni.
 • Ellingnjtje ose fryrje. Ato nuk ndodhin menjëherë, por gjatë orëve të para pas shpërthimit. Së bashku me këputjen e fibrave të ligamenteve, integriteti i enëve është i shqetësuar, kështu që indet përreth mund të jenë të ngopura me gjak.
 • Paqëndrueshmëria e gjurit. Ju mendoni se gjuri juaj është i shtrënguar ose anasjelltas, ju ndjeheni "të lirshëm" ose "duke rënë" kur ecni – kjo mund të tregojë një shkallë të rëndë të dëmtimit (përfshirë një pushim të plotë).

Diagnostifikimi [redakto | modifikoni kodin]

Kur ekzaminon një gju, mjeku pyet në detaje nën cilat rrethana është marrë lëndimi, dhe më pas kryen një ekzaminim dhe teste që përcaktojnë ashpërsinë dhe tregojnë dëmtimin e një ligamenti të veçantë. Për të sqaruar diagnozën, e cila është e nevojshme për të hartuar planin e duhur të trajtimit për sprijat e ligamentit të gjurit, mund t'ju nevojiten rreze x ose imazhe me rezonancë magnetike (MRI). Këto metoda diagnostikuese përcaktojnë me saktësi gjendjen e eshtrave dhe indeve të nyjës së gjurit. Mjeku juaj mund të urdhërojë këto teste për të zbuluar nëse ka një frakturë ose dëmtim të indit të butë.

Trajtimi me Spray i gjurit [redakto | modifikoni kodin]

Para së gjithash, trajtimi përfshin pushim në ditët e para pas dëmtimit, dhe më pas një program rehabilitimi, i cili përbëhet nga një grup ushtrimesh që synojnë rivendosjen e funksionit të përbashkët, forcimin e ligamenteve, masazh dhe aplikimin e një fashë. Trajtimi për shtrëngimin e gjurit mund të zgjasë nga disa javë deri në disa muaj, është e nevojshme në mënyrë që të kthehen plotësisht në nivelin fillestar të aktivitetit sportiv. Plani i trajtimit zakonisht përfshin (me një pushim të pjesshëm):

Lexo artikullin:  Ushtrime terapeutike për videon e osteokondrozës

Rajs: Ky program përfshin katër pika kryesore, përkatësisht: pushim, aplikim akulli, një fashë fiksuese dhe ngritje të gjurit për të ulur ënjtjen.

 • Relaksimi. Pjesa më e rëndësishme e trajtimit të një dëmtimi në gju është bërja e numrit minimal të lëvizjeve në ditët e para pas dëmtimit. Mundohuni të mos e transferoni peshën e trupit në gjurin tuaj të dëmtuar gjatë ecjes. Pushimi ndihmon në uljen e ënjtjes dhe ju lejon të kuroni shpejt dëmtimin tuaj. Kur dhimbja qetësohet, mund të filloni të bëni lëvizje të ngadalta të ngrohjes, duke rritur gradualisht amplituda dhe kompleksitetin e ushtrimeve. Nëse dhimbja nuk shfaqet, atëherë mund të jepni një ngarkesë shtesë në gju.
 • Ice. Ftohtë shkakton shtrëngim të enëve të gjakut, gjë që ndihmon në uljen e inflamacionit (ënjtje, dhimbje dhe skuqje). Vendosni akullin e grimcuar në një qese plastike ose përdorni një qese me perime të ngrira ose produkte të tjera nga frigorifer. Vishni atë në një peshqir të lagur dhe aplikojeni në gju për 15-20 minuta tre deri në katër herë në ditë. Ndiqni këtë procedurë për dy deri në tre ditë ose derisa dhimbja të largohet. Mos flini me akull në gju dhe mos e lini për një kohë të gjatë, sepse rrezikoni të merrni ngrica.
 • Fashë (fashë). Për stabilizimin shtesë të bashkimit, një fashë duhet të aplikohet duke përdorur një fashë elastike. Ndihmon gjithashtu në mbrojtjen e nyjes së dëmtuar nga lëvizjet e panevojshme gjatë periudhës së rikuperimit. Ju mund të lironi ose shtrëngoni fashën elastike për ta bërë atë më të rehatshme. Sidoqoftë, veshja duhet të jetë mjaft e ngushtë për të siguruar mbështetje të mjaftueshme. Por nuk duhet të jetë aq i ngushtë sa të shkaktojë mpirje të gishtërinjve. Nëse vishni një fashë elastike, fashë atë të paktën një herë në ditë. Shikoni teknikën e mbivendosjes së videos.
 • Pozicioni i ngritur. Ndërsa pushoni, shtrihuni në shtrat dhe ngrini gjurin tuaj mbi nivelin e zemrës për të zvogëluar ënjtjen.
 • Barnat jostoidale anti-inflamatore: Ibuprofen, Diclofenac, Ketanov – këto ilaçe mund të ndihmojnë në uljen e dhimbjes dhe inflamacionit (edemë). Disa NSAID gjithashtu mund të përdoren për të ulur ethet. Këto ilaçe mund të blihen pa recetën e mjekut. Mbani në mend se përdorimi i tyre afatgjatë mund të çojë në një numër efektesh anësore. Gjithmonë lexoni me kujdes udhëzimet dhe ndiqni udhëzimet e tij kur përdorni ilaçe të tilla.
 • Aditivë për ligamentet dhe nyjet.
 • Braçe: Ju mund të keni nevojë të vishni një mbajtëse për të mbrojtur gjurin tuaj nga lëvizjet e panevojshme gjatë trajtimit. Ekzistojnë shumë lloje të ndryshme të fenerave. Përdorni ato siç udhëzohet nga mjeku juaj. Ju mund ta hiqni mbajtësin gjatë procedurave të ujit, duke e rikthyer sa më shpejt që të jetë e mundur pas përfundimit. Sigurohuni që të lëvizni gishtat e këmbëve dhe këmbët disa herë në orë për të parandaluar një ulje të lëvizshmërisë së përbashkët.
 • Paterica: Patericat mund të përshkruhen derisa të jetë e mundur të pushoni në një këmbë të dëmtuar pa dhimbje gjatë ecjes.
 • Nxehtësia: Pas dy deri tre ditësh, mund të provoni trajtime të nxehtësisë për të zvogëluar dhimbjen dhe ngurtësinë e gjurit. Ju mund të përdorni një shishe plastike me ujë të nxehtë, jastëk ngrohje, vaskë të nxehtë ose kompresë të lagësht të ngrohtë. Për të bërë një kompresë, njomet një leckë të pastër në ujë të ngrohtë, duke e nxjerrë jashtë dhe shtrojeni në gju për 15-20 minuta. Përsëriteni këtë procedurë tre deri në katër herë në ditë.
 • Vetë-masazh – shiko videon

Rehabilitimi [redakto | modifikoni kodin]

Mjeku juaj mund të rekomandojë marrjen e terapisë fizike. Fizioterapisti mund të bëjë procedura dhe ushtrime të veçanta që do të ndihmojnë në trajtimin e gjurit dhe përmirësimin e lëvizshmërisë së tij. Një mjek ose fizioterapist mund t'ju mësojë ushtrime të veçanta që mund të bëni vetë në shtëpi. Këto ushtrime duhet të fillojnë sa më shpejt që dhimbja dhe ënjtja të zvogëlohen. Ushtrimi është i rëndësishëm për të parandaluar ngurtësinë, zvogëlimin e ënjtjes, ato ndihmojnë në rivendosjen e funksionit normal të motorit të gjurit. Ushtrime të tilla kryhen dy ose tre herë në ditë.

Me trajtimin e vazhdueshëm, ushtrimet e reja do të shtohen për të ndihmuar në forcimin e gjurit. Mund të përdoren pajisje speciale, përfshirë pajisjet e stërvitjes, biçikletat e stërvitjes dhe treadmills për të ndihmuar muskujt që rrethojnë gjurin më të fortë. Duke bërë këtë, ju ndihmoni ligamentet të mbështesin gjurin dhe ta mbroni atë nga dëmtimi. Pas kalimit të rehabilitimit, do të jetë e mundur të ktheheni në aktivitete sportive normale.

 • Heqja e lëngut të tepërt nga kyçja (shpimi): Mjekët mund të përdorin një gjilpërë speciale për të hequr lëngun nga gjuri. Kjo mund të kontribuojë në shërimin më të shpejtë. Lëngu mund të dërgohet në laborator për të kontrolluar infeksionin në të.
 • Ndërhyrja kirurgjikale: nëse ligamenti i gjurit është i shqyer, atëherë operacioni mund të jetë i nevojshëm. Gjatë operacionit, mjekët mund të përdorin një shartim (ind lidhës nga donatorët ose nga trupi juaj) për të zëvendësuar një ligament të dëmtuar.

Si mund të parandalohet shtrirja? [redaktoni | modifikoni kodin]

Spërkatjet e gjurit janë mjaft të vështira për t'u parashikuar dhe parandaluar, megjithatë, duke ndjekur këto udhëzime mund të zvogëloni rrezikun e lëndimeve të përsëritura:

 • Gjithmonë dëgjoni me kujdes instruktorin tuaj përpara se të filloni stërvitjen tuaj. Gjatë stërvitjes së rëndë, gjeni një ndihmës. Mos e filloni stërvitjen derisa asistenti thotë se është gati për sigurim. Nëse filloni të stërviteni shumë shpejt pas një dëmtimi, mund të dëmtoni gjurin edhe më shumë. Kjo mund të çojë në probleme kronike dhe të pakthyeshme.
 • Nëse sapo filloni të ushtroheni, rritni gradualisht ngarkesën tuaj të punës, intensitetin dhe kohën e trajnimit. Një rritje e papritur e ngarkesës mund të çojë në dëmtim të përsëritur të gjurit.
 • Pyesni instruktorin tuaj nëse rekomandohet veshja e një shtrëngimi në mënyrë që ai të mbështesë dhe mbrojë gjurin gjatë stërvitjes.
 • Kryeni një ngrohje dhe shtrirje përpara se të bëni ushtrimet. Eachdo stërvitje duhet të fillojë me një ngrohje duke ecur ose me një biçikletë stërvitje. Ndonjëherë kërkohet ngrohja shtesë e trupit. Kjo ndihmon për të çlodhur muskujt dhe për të zvogëluar ngarkesën në gju. Kryeni një problem pas një stërvitje.
 • Pomponi mbi muskujt e këmbëve, duke bërë ushtrime të veçanta. Muskujt e fortë të këmbëve ndihmojnë në përkrahjen e gjurit. Mjeku mund të bëjë një program të veçantë për të forcuar muskujt e këmbëve dhe t'i mbajë ato në gjendje të mirë.
 • Vishni këpucë që mbështesin këmbët tuaja. Mos vraponi ose bëni stërvitje me këpucë të veshura. Për bodybuilding dhe ngritjen e energjisë, përdorni atlete me një të vetëm të sheshtë. Gjeni nëse kërkohen shtrojë të veçantë këpucësh. Ato mund të ndihmojnë në mirëmbajtjen e thembra dhe pjesëve të tjera të këmbës, në mënyrë që të pozicionohet siç duhet në këpucë. Ushtrimi në sipërfaqet e nivelit.
 • Vishni pajisje speciale mbrojtëse (pajisje për ngritjen e energjisë). Nëse jeni të përfshirë në një sport traumatik, atëherë vishni llojin e duhur të veshjeve mbrojtëse.
 • Mbani një peshë të shëndetshme. Obeziteti shkakton mbingarkesë të nyjeve të këmbëve. Ndiqni një dietë për humbje peshe nëse jeni mbipeshë.

Spray gju

Përmbledhje

Një nga llojet më të zakonshëm të lëndimeve është shpërthimi, më shpesh – kyçin e këmbës ose gju. Shkaku kryesor i sprains janë lëvizjet e papritura në nyje që tejkalojnë amplituda e tyre normale.

Në këtë rast, është e rëndësishme të bëhet dallimi midis ligamenteve dhe tendinave, sepse këto të fundit janë komponime të muskujve dhe kockave, ndërsa ligamentet janë lidhja lidhëse elastike e formacioneve të kockave. Për më tepër, ata janë të aftë të rigjenerohen, kështu që kur të rikthehen, atyre u jepet kohë për përzierje të pavarur, edhe nëse janë thyer plotësisht.

Më shpesh ndodhin sprains të thjeshtë, lotët e lateralit (medial), ligamenteve kryqëzuese dhe dëmtimi i meniskit, si dhe dëmtime komplekse që kombinojnë dëmtimin e ligamenteve të brendshme dhe meniskut, përfshirë ligamentet kryqëzuese. Për shembull, zhvendosja e këmbës është një dëmtim i rëndë për të gjithë ose pothuajse të gjitha ligamentet e nyjes së gjurit.

Patogjeneza

Zakonisht të dëmtuarit janë ligamentet anësore të gjurit – këputja ndodh në hapësirën e përbashkët ose në vendin e lidhjes së tyre, duke shkaktuar dhimbje nga ligamenti i dëmtuar. Kjo është shkaktuar nga një shkelje e elasticitetit të tyre fiziologjik, kur tensioni në ligament është shumë i fortë, kjo çon në marramendje, shqyerje ose shqyerje të ligamentit nga vendi i lidhjes së tij. Shtrirja patologjike dhe anatomike është afër një mavijosje, por plotësohet me sagging dhe shqyerje të fibrave individuale.

Dëmtimi i ligamenteve, meniskit dhe strukturave të tjera të nyjes së gjurit shkakton atrofi të shpejtë të muskujve të kofshëve, një rënie në tonin e tyre, forcën dhe aftësinë për të kontraktuar në mënyrë arbitrare muskulin kuadratik, prandaj është jashtëzakonisht e rëndësishme të kryhet trajtimi i duhur për rivendosni shtrirjen e përbashkët në masën më të plotë, si dhe për të siguruar që në këtë pozicion qëndrueshmëri.

E rëndësishme! Pavarësisht nga vetitë e mira rigjeneruese të indit ligament, asnjë ind zëvendësues i formuar gjatë restaurimit nuk mund të sigurojë plotësisht forcën dhe funksionin e mëparshëm të ligamentit natyror, ndërsa ai do të ndryshojë si në strukturë ashtu edhe në madhësi. Kjo mund të çojë në ngurtësi, ngurtësi, paqëndrueshmëri dhe një probabilitet të lartë të traumës së përsëritur, prandaj, për të marrë rezultatin më të mirë, është e nevojshme të kryeni trajtim adekuat dhe të rivendosni integritetin anatomik të ligamenteve nën mbikëqyrjen e një mjeku të kualifikuar.

Klasifikim

Pavarësisht nga emri, këputja – gjithnjë është hendeku i tyre, varësisht nga gjerësia dhe thellësia e lezionit, ata dallojnë:

 • shtrirje e lehtë – që prek indin vetëm në nivelin mikroskopik;
 • dëmtimi i moderuar – shqyerja e ligamenteve, zakonisht preken vetëm fibrat individuale të kolagjenit;
 • dëmtim i rëndë – thyerje e ligamenteve.

Shkaqet

Përveç lëvizjeve të papritura dhe veprimeve të amplituda të mëdha të pazakonta për nyjen e gjurit, fryrja mund të shkaktojë:

 • rrotullimi i detyruar i këmbës së ulët ose këmbës së jashtme, dhe ijet e brendshme;
 • ngritje e rëndë, për shembull, kur bëni ngritjen e energjisë;
 • sporte të tilla si vrapimi, kërcimi, basketbolli, hokej, futboll dhe të tjera;
 • duke rënë në gju ose duke goditur atë, për shembull, si rezultat i një aksidenti;
 • sëmundje e trashëgueshme – sindromi Ehlers-Danlos, i cili shkakton defekte në sintezën e kolagjenit dhe rrit rrezikun e dëmtimeve të tilla si dislokimet, sprains, dhe deformimet.

Simptomat e fryrjes së gjurit

Lëvizshmëria e bashkimit ndryshon në varësi të shkallës së dëmtimit. Një dëmtim i moderuar çon në një kufizim të konsiderueshëm të lëvizshmërisë, ndërsa një dëmtim më serioz e bën artikulimin e panevojshëm të lëvizshëm dhe të paqëndrueshëm, duke provokuar paqëndrueshmëri patologjike. Lëndime të tilla të moderuara deri të rënda ndodhin me një tingull karakteristik – duke dalë, gjë që tregon një thyerje të fibrave në pako.

Simptomat e një fryrje të gjurit janë zakonisht lokale dhe manifestohen si:

 • skuqje lokale (në zonën e gjurit) ose formimi i një hematoma, një fryrje mund të ndodhë për 2-3 ditë, dhe pak nën vendndodhjen e lëndimit;
 • rritje e temperaturës së indeve në zonën e shtrirjes;
 • shfaqja e një nyje të fryrë gradualisht në rritje, është e mundur një rritje e konsiderueshme deri në madhësi që i ngjajnë një "pamje elefanti";
 • dhimbje – në mënyrë të konsiderueshme në rritje kur ktheni gjurin në drejtim të zgjatjes, si dhe palpimi dhe presioni në zonën e ligamenteve të shtrirë dhe ngjitjen e tyre në kocka;
 • shtypje dhe klikim i vazhdueshëm;
 • çalim.
Lexo artikullin:  Simptomat kryesore të dëmtimit të këmbës, ndihma e parë, taktikat e trajtimit

Përveç kësaj, dhimbja mund të ndodhë kur përpiqeni të hapni këmbën me një gju të dëmtuar. Dhimbja është aq e fortë sa që një person as nuk mund të mbështetet në këmbën e tij, as të bëjë një hap.

Analizat dhe diagnostikimet

Për të njohur një këputje të ligamenteve të brendshme, është e nevojshme të bëhet një ekzaminim dhe me anë të palpimit / presionit të lehtë në sipërfaqen e jashtme të gjurit, ligamentet e dëmtuara, të marrë këmbën e poshtme për të zbuluar një rritje në pozicionin valgus të gjurit të përbashkët. Kjo simptomë e devijimit të këmbës së poshtme mund të vizualizohet falë rreze-x. Kur shtrihet – një hendek i paplotë në film, një boshllëk prej rreth 2-3 mm është i dukshëm midis kondilës së kofshës dhe këmbës së poshtme, ndërsa hendeku do të lejojë që këmbën e poshtme të hiqet shumë më lehtë, dhe zbrazëtia të regjistrohet në radiografi është shumë më e gjerë.

Në rast të këputjes jo të plotë të ligamenteve kryqëzuese – anteriore ose posteriore, të cilat janë më pak të zakonshme, ligamentet anësore të brendshme dhe / ose menisku i brendshëm mund të dëmtohen. Një këputje e ligamenteve anësore të kryqëzimit çon në një subluxation në pjesën e përparme, dhe ato të pasme, përkatësisht, në pjesën e pasme, dhe karakterizohet nga një simptomë anteriore ose e pasme e një "sirtari".

Për të përcaktuar shkallën e ndryshimeve në paqëndrueshmërinë e gjurit, mund t'ju duhet gjithashtu:

 • kryerja e elektromografisë, reovasografisë, podografisë dhe ekzaminimeve të tjera funksionale dhe biomekanike;
 • biopsi dhe artroskopi për të zbuluar dëmtimin e strukturave specifike anatomike.

Trajtimi i spërkatjes së gjurit

Metodat klasike të trajtimit të llojeve të ndryshme të sprains reduktohen në pushim, ftohje, kompresim dhe vendndodhjen e këmbëve në një kodër. Shkurtimi RICE: Pushim – pushim, Akull – akull, kompresim – përdorimi i veshjeve të fiksimit dhe Lartësisë – ngritja e një gjymtyrë të dëmtuar në një sipërfaqe të ngritur. Ata janë:

 • Sigurimi i pjesës maksimale të mundshme të gjymtyrëve të dëmtuara për të paktën 2-3 ditë, me një shtrirje mjaft të fortë, mund të jetë e nevojshme një jastëk i gjurit që mund të sigurojë imobilizim jo të ngurtë të nyjes. Sidoqoftë, me një këputje të plotë, jastëku i gjurit nuk do të ndihmojë me zbehjen e ligamenteve të gjurit – ka shumë të ngjarë që ju do të duhet të përdorni një orthosis speciale të suvasë, kështu që është jashtëzakonisht e rëndësishme të kryeni një x-ray të plotë dhe të përcaktoni ashpërsinë e plagosje.
 • Përdorimi i temperaturave të ulëta – në ditët e para rekomandohet të aplikoni akull të mbështjellë në një peshqir çdo 3-4 orë për jo më shumë se 20 minuta ose të përdorni banjot me kontrast.
 • Trajtimi i kompresionit të ligamenteve të gjurit me kompresion aktualisht është nën pikëpyetjen, pasi disa ekspertë theksojnë se kompresimi mund të pengojë qarkullimin e gjakut, kështu që duke përdorur fashë elastike ju duhet të siguroheni që ato nuk janë shumë të shtrënguara. Shtë e nevojshme për të parandaluar zhvillimin e mpirjes ose cianozës anormale / zbehjes së gjymtyrëve.
 • Vendndodhja e këmbëve në një kodër, për shembull: në pozicionin e shpinë, është më mirë të vendosni këmbën e lënduar në një jastëk të madh, në pozicionin e ulur – në një karrige ose osman.

Trajtimi i drogës zvogëlohet në përdorimin e tabletave për qetësimin e tabletave që zakonisht janë të disponueshëm, për shembull, Aspirin, Paracetamol, etj. Isshtë gjithashtu e mundur që të përdoren ointments dhe gels lokalë kundër qetësuesve.

Shtrirja në nyjen e gjurit: metodat e diagnostikimit dhe trajtimit

Trajtimi për spërkatjet e gjurit duhet të fillohet në kohën e duhur dhe të kryhet plotësisht në mënyrë që funksioni i përbashkët të rikthehet.

Shkaqet

Ligamentet – tufa të indit lidhës të dendur, pjesë e nyjeve. Ato kontribuojnë në fiksimin e besueshëm të strukturave artikulare, lëvizjet e tyre në vëllimin fiziologjik dhe në drejtimin e duhur.

Sprucimi i nyjes së gjurit shkaktohet nga arsyet e mëposhtme:

 • lëvizje të tepërta ose atipike në gju, për shembull, një kthesë e mprehtë e këmbës jashtë;
 • ndryshim i papritur i drejtimit, mbledhje e mprehtë;
 • goditje e gjurit;
 • bie në këmbë.

Ndonjëherë këto rrethana mund të çojnë në marramendje ose shqyerje të ligamenteve të gjurit.

Lëndime të tilla merren nga lojtarët e futbollit, lojtarët hokej, sportistët e përfshirë në atletikë, patinazhi në figura. Gjithashtu, sprains mund të ndodhë kur ngritni pesha të rënda, e cila shpesh vërehet në jetën e përditshme dhe kur bëni peshëngritje.

Shtrirja e muskujve dhe ligamenteve nën gjurin e pasëm ndodh gjatë një përkeqësimi të osteoartrozës kronike. Rritja e peshës së trupit, një histori e dëmtimeve të nyjeve kontribuojnë në shfaqjen e dëmtimit të aparatit ligamentoz.

Ato lehtësojnë shtrirjen patologjike të muskujve dhe fibrave të tendinit të sëmundjes së indit lidhës, osteoporozën, artritin dhe një ulje të mbrojtjes imune.

Shtrirja e muskujve në këmbë shpesh provokohet nga prania e një kisti intartartikular, venat me variçe të theksuara të këmbëve. Arsyeja e shpërthimit nën gju mund të jetë një lëvizje e vështirë, një mavijosje kur bie në rrethana shtëpiake.

Simptomat

Simptomat kryesore të shpërthimit të gjurit:

 • dhimbje gjatë traumës;
 • ënjtje e gjurit;
 • prania e hemorragjisë nënlëkurore;
 • lëvizjet në nyje janë të dhimbshme dhe të kufizuara në mënyrë të mprehtë, shpesh të shoqëruara nga një ngërç;
 • palpimi i gjurit është i dhimbshëm;
 • mbështetja e këmbëve është e vështirë ose e pamundur.

Simptomat ndryshojnë në varësi të mekanizmit të dëmtimit dhe vendndodhjes së dëmtimit.

Pra, me zgjatjen e ligamenteve kryqëzuese, ka ënjtje të tërë nyjes së gjurit, lëvizja në të cilën është mprehtësisht e dhimbshme. Për shkak të veçorive anatomike, ligamenti anësor kryqëzues anterior (PCA) dëmtohet më shpesh.

Lotët e ligamenteve të kryqëzuara përjashtojnë lëvizshmërinë e nyjes dhe çojnë në mpirje të lëkurës mbi të. Kur ligamenti lateral i nyjës së gjurit është shtrirë, edema, hematoma dhe epiqendra e dhimbjes janë të vendosura në anën e jashtme ose mediale të gjurit. Një dëmtim i ligamentit lateral të brendshëm çon në dhimbje të mprehtë kur përpiqeni të hiqni shin nga jashtë. Ligamentet anësore të jashtme janë më të qëndrueshme, kështu që ato dëmtohen më rrallë.

E veçanta e shtrirjes së ndonjë ligamenti të gjurit është që simptomat shfaqen pas 1-2 orësh, ënjtja dhe hemorragjia në rajonin periartikular rritet gradualisht. Prandaj, njerëzit i drejtohen me kujdes traumatologëve, gjë që është e mbushur me komplikime.

Shtrirja e muskujve të nyjes së gjurit karakterizohet nga përhapja e puffiness në këmbën e poshtme ose kofshën, skuqje të lëkurës, dhimbje të saj kur preken. Me një këputje të tendinit të muskujve në zonën e gjurit, lëvizjet në të bëhen të pamundura, dhe dhimbjet bëhen të padurueshme.

Shenjat e një fryrje nën gju në pjesën e prapme përfshijnë:

 • sindromi i moderuar i dhimbjes;
 • edema lokalizohet në fosën popliteal;
 • dhimbja intensifikohet kur ngjit shkallët.

Dëmtimi i lehtë nën gju në pjesën e prapme shpesh largohet vetë në disa ditë.

Degrees

Ashpërsia e klinikës dhe taktikat terapeutike varen nga shkalla e dëmtimit:

 • Mikrofraktimet e fibrave të tendinit. Dhimbje me ngarkesa të lehta, varg lëvizjeje të kursyer. Ka një fryrje të lehtë.
 • Lot i ligamenteve të nyjës së gjurit. Edemë, hematoma në zonën e gjurit, lëvizjet janë të dhimbshme dhe të kufizuara.
 • Një pushim i plotë. Dhimbje e vazhdueshme intensive, ënjtje e rëndë, hemorragjia zë një pjesë të këmbës së poshtme. Lëvizja në bashkim është e pamundur, gjendja e përgjithshme shpesh shqetësohet.

Cili mjek trajton një fryrje në gju?

Spërkatja e ligamenteve të gjurit kërkon një ekzaminim nga një traumatolog në dhomën e urgjencës ose spitalin. Mjeku do të kryejë të gjitha ekzaminimet e nevojshme, të zgjidhë çështjet e shtrimit në spital dhe zgjedhjen e regjimit të trajtimit.

Nëse dëmtimi është i ndërlikuar nga një këputje e ligamenteve, nevojitet ndihma e një kirurgu të traumës.

Diagnostics

Possibleshtë e mundur të identifikohet fryrja e nyjës së gjurit pas një sqarimi të plotë të rrethanave të dëmtimit, natyrës së ankesave dhe shkallës së rritjes së tyre.

Traumatologu ekzaminon pacientin, duke përfshirë, përveç vizual, palpimin e nyjës, kontrollimin e vëllimit të lëvizjeve të mundshme në të, ruajtjen e ndjeshmërisë së lëkurës dhe forcën e muskujve. Zakonisht zbulohen edemë, hemorragji, abrazione në zonën e gjurit.

Për të përjashtuar zhvendosjen ose frakturën, merret një rreze x. Për të vendosur praninë e një loti të ligamenteve të gjurit, kryhet një skanim me ultratinguj, në raste të diskutueshme, përdoret rezonancë magnetike bërthamore ose MRI.

Trajtim

Trajtimi i gërvishtjes së gjurit fillon me ndihmën e parë. Ai përbëhet nga veprimet e mëposhtme:

 • aplikimi i ftohtë në gju;
 • fiksim i përbashkët;
 • mjete qetësuese>

Kjo do të zvogëlojë ndjeshëm ënjtjen, madhësinë e hematomës dhe do të shpejtojë rikuperimin. Më tej, dëmtimi trajtohet nën mbikëqyrjen e një kirurgu të traumës ortopedike. Terapia varet nga ashpërsia e dëmtimit, dhe jo nga vendndodhja e dëmtimit të gjurit. Metodat konservatore janë të mundshme vetëm me shtrirje të muskujve të gjurit dhe heqje minimale të ligamenteve. Lëndimet e buta mund të kurohen brenda disa javësh, lëndimet komplekse dhe lotët mund të mjekohen me muaj.

Kërkohet trajtim simptomatik:

 • ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (Diclofenac, Movalis);
 • anestetikë (Baralgin, Pentalgin);
 • bllokadë intraartikulare me futjen e anestetikëve dhe hormoneve.

Imobilizimi i gjymtyrëve është i detyrueshëm – një gjatësi 10–14 ditore, orthoses, fashë e ngushtë. Këmba duhet të ngrihet.

Në rast të dëmtimit të lehtë, mjekët rekomandojnë vetëm disa ditë pushim në shtrat. Ecja lejohet pas disa ditësh duke përdorur një fashë elastike ose jastëk gju.

Një komponent i rëndësishëm në trajtimin e sprains të nyjes së gjurit është ekspozimi lokal. Përdoren vajra, xhel, balsam që përmbajnë substancat e mëposhtme:

 • diklofenak, ibuprofen – për të lehtësuar inflamacionin;
 • prednizon, hidrokortizon – për të ulur shpejt dhimbjen dhe ënjtjen;
 • vajrat thelbësorë, helmet e bletëve ose gjarprit, piper i nxehtë – për të ngrohur, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe efektin shpërqendrues;
 • mentol – për ftohje dhe anestezi;
 • vazoaktive dhe decongestantë (Venoruton, Troxevasin).

Një lot në ligamentet e nyjes së gjurit mund të shoqërohet me një akumulim të gjakut në zgavrën e përbashkët. Në raste të tilla, birë intraartikulare kryhet për të hequr gjakun dhe administrimin pasues të antibiotikëve.

Operacioni është i nevojshëm për këputje të ligamenteve. Bëhet qepje ose plastikë e strukturave të dëmtuara.

Procesi i rehabilitimit

Për të rivendosur funksionalitetin e nyjës, është e nevojshme që rregullisht të kryeni një kompleks të ushtrimeve terapeutike. Ushtrime të thjeshta si përkulja dhe zgjatja e nyjës kur shtrini ose uleni, "biçikleta", forcimi i muskujve të këmbës së ulët dhe kofshës janë efektive. Ato duhet të kryhen, duke shmangur punën, por duke rritur gradualisht ngarkesën.

Tearja e ligamenteve të nyjes së gjurit kërkon një rehabilitim më të gjatë se gërvishtja. Do të kërkohen procedurat e mëposhtme fizioterapeutike:

 • elektro- dhe fonoforezë me zgjidhje të anestetikëve dhe ilaçeve anti-inflamatore;
 • trajtimi i baltës;
 • banja terapeutike;
 • aplikim lazer;
 • masazh me elemente të zhvillimit të nyjës së gjurit.

Metodat jo-tradicionale përdoren si ndihmës: akupunkturë, hirudoterapi.

Parandalim

Për të parandaluar fryrjen në gju, duhet të ndiqni rregulla të thjeshta:

 • përdorimi i këpucëve të rehatshme, veçanërisht kur luani sport;
 • përjashtim i punës së tepërt dhe mbingarkesës fizike;
 • kryerja e një ngrohje për të ngrohur muskujt e këmbëve para stërvitjes;
 • përdorimi i pads gju kur praktikoni sporte potencialisht të rrezikshme;
 • kontrolli i peshës së trupit;
 • trajtimi në kohë i patologjisë së përbashkët akute dhe kronike.

Spërkatjet e ligamenteve të gjurit duhet të trajtohen menjëherë, përndryshe mund të ndodhin rikthim të sëmundjes dhe probleme të lëvizjes. Në procesin e rehabilitimit, aktiviteti fizik duhet të rritet gradualisht. Edhe dëmtimet e lehta të gjurit duhet të merren seriozisht dhe duhet të ndiqen të gjitha rekomandimet mjekësore.

ExpertNews Shqipëri