Simptomat kryesore të dëmtimit të këmbës, ndihma e parë, taktikat e trajtimit

Kërcitja e këmbës është një lezion traumatik i indeve të buta si rezultat i një rënieje nga një lartësi, një goditje të fortë ose compression të zgjatur. Simptomat kryesore të një gjendje patologjike janë edema, hematoma, dhimbja në pushim dhe kur ecni. Lëvizja në nyje është e kufizuar, shfaqet një çmenduri e dukshme për shkak të përpjekjeve për të zvogëluar ngarkesën në këmbën e dëmtuar. Në mungesë të ndërhyrjes mjekësore, rritet gjasat e hemoragjisë në zgavrën e përbashkët, inflamacionin e membranës synoviale dhe strukturat ngjitëse të indit lidhës.

Diagnoza bëhet në bazë të ankesave të pacientëve, një ekzaminim të jashtëm të këmbës, rezultatet e studimeve instrumentale. Duke përdorur radiografi, MRI, CT, traumatologët përjashtojnë fraktura, thyerje të ligamenteve dhe (ose) tendoneve. Në terapi, përdoren vetëm metoda konservatore me përdorimin e analgjezikëve lokalë dhe sistemikë, ointments me një efekt ngrohjeje, angioprotektorë dhe fizioterapi.

Farë është dëmtimi i këmbës

Bruges ndodhin nën ndikimin e çdo sendi të ngurtë lëvizës në kyçin e këmbës – një nga nyjet më të prekshme në trupin e njeriut. Indet tibiale kanë shkallë të ndryshme të rezistencës ndaj goditjes. Për shembull, lëkura dhe elementët e aparatit ligament-tendin dëmtohen rrallë edhe me bruizim të rëndë. Më të dëmtuarit janë fibrat e lirshme, indet e buta të muskujve – ato janë të grisura, të shtrira, të grimcuara. Indet e buta përmbajnë një numër të madh të enëve të vogla të gjakut. Pas këputjes së tyre, hemoragjitë formohen në strukturat e mëposhtme:

 • ind nënlëkuror;
 • të gjitha shtresat epidermale;
 • fibrat e muskujve.

Ndodh një proces inflamator, grumbullohet eksudati patologjik, i cili manifestohet në mënyrë të jashtme nga ënjtje e gjerë e këmbës, këmbës dhe kyçit të këmbës. Nëse nën ndikimin e një goditje shkelet integriteti i anijeve më të mëdha, atëherë ndodh gjakderdhje intensive. Anydo zgavër e kufizuar është e mbushur me gjak, dhe një hematoma formohet në këmbë brenda disa orësh.

Me një mavijosje, nuk ka lëndime bruto, por elementët anatomikë të këmbës mund të vuajnë. Pas një ekzaminimi me rreze X, krijohen shkelje të integritetit të membranës sinoviale, kërcit, një pjesë të ligamenteve dhe çantës artikulare. Në rast të dëmtimit të membranës sinoviale, ajo derdhet me gjak, i cili depërton dhe grumbullohet në zgavrën e nyjes së kyçit të këmbës. Në mjekësi, kjo gjendje quhet hemarthrosis. Për ta eliminuar atë, traumatologu kryen manipulimet e mëposhtme:

 • ekstrakton gjakun nga birë;
 • rregullon këmbën me një hedhur suva.

Nëse kujdesi mjekësor nuk ofrohet në kohën e duhur, atëherë qelizat e gjakut do të dekompozohen dhe fijet e fibrinës do të shfaqen në nyje. Produktet e kalbjes përfundimtare dhe të ndërmjetme depërtojnë në indet ngjitur, duke provokuar një reagim inflamator.

Pas një efekti të fortë mekanik në kyçin e këmbës, kërc dhe indet e buta humbasin qetësinë, bëhen më pak të qëndrueshme dhe elastike. Rreziku i zhvillimit të synovitit kronik dhe (ose) osteoartritit gjatë disa viteve rritet.

Lexo artikullin:  Shkaqet e artritit infektiv dhe pasojat e mundshme

Ndihma e parë

Për të parandaluar komplikime serioze, është e mjaftueshme t'i jepet ndihma e parë viktimës menjëherë pas dëmtimit. Kjo gjithashtu do të zvogëlojë ndjeshëm intensitetin e manifestimeve klinike: dhimbje, ënjtje, hematoma. Shtë e nevojshme ta vendosni viktimën poshtë, ta qetësoni atë, të ngrini këmbën e dëmtuar 30-40 cm mbi sipërfaqe. Kjo mund të bëhet duke përdorur një jastëk ose rul të zakonshëm.

Tani vjen radha e paketave të ftohta. Kjo është duke aplikuar një qese plastike në zonën e mavijosur, e mbushur me kube akulli dhe e mbështjellë në një leckë të trashë. Nëse nuk ka akull në frigorifer, atëherë ai zëvendësohet me sukses nga përzierjet e mishit, peshkut dhe perimeve. Kompresa aplikohet për 15 minuta, atëherë nevojitet një pushim gjysmë ore për të parandaluar ngricat e epidermës. Nën ndikimin e të ftohtit, edema që kompreson mbaresat e ndjeshme nervore zgjidhet dhe dhimbja zhduket. Elsefarë tjetër duhet të bëhet për të minimizuar efektet e padëshiruara:

 • rregulloni shin duke aplikuar një fashë elastike. Nuk duhet të jetë tepër i ngushtë, përndryshe ashpërsia e hematomës dhe edemës do të rritet me presionin mbi enët e gjakut;

  eleminojë dhimbjen. Me dhimbje të forta, duhet t'i jepni viktimës një tabletë të një jo-stero>

 • për të parandaluar ënjtje të rëndë të këmbëve. Për këtë, përveç kompresave, përdoren antihistaminet. Në mungesë të kundërindikacioneve, jepni viktimës një tabletë 0,5-1 të Claritin, Tsetrin, Loratadin. Suprastini i testuar nga koha me Tavegil është gjithashtu i përshtatshëm. Por duhet të merret parasysh se marrja e tyre shkakton përgjumje, ulje të vëmendjes dhe përqendrimit.

Një mavijosje nuk konsiderohet një dëmtim serioz, kështu që zakonisht viktimat shkojnë te mjeku në fazën e zhvillimit të synovitit ose artrozës së nyjes së kyçit të këmbës. Radiografia do të ndihmojë për të shmangur një zhvillim të tillë negativ të ngjarjeve për të përjashtuar çarje në kockë, ligamente të shqyer, tendona muskulore, hemorragji të gjera në zgavrën e përbashkët brenda 2-3 ditëve pas një ndikimi ose rënie.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Taktikat e trajtimit

Për të rivendosur shpejt funksionet e bashkimit të dëmtuar, praktikohet një qasje e integruar në trajtimin e dëmtimit. Pacientit i tregohet përdorimi i barnave sistemike dhe lokale, duke vizituar një klinikë fizioterapie për procedurat. Nga rreth 3-5 ditë trajtimi, rekomandohet edukimi fizik ose gjimnastika nën mbikëqyrjen e një mjeku të terapisë fizike. Ushtrimi i rregullt ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në kyçin e këmbës, përshpejtimin e rigjenerimit të indeve, resorbimin e edemës dhe hematomave.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Preparate farmakologjike

Përdorimi afatgjatë i NSAIDs në tableta ose kapsula nuk kërkohet. Trajtimi i mavijosjes së këmbës me fasha të ftohta për 2-3 ditë ndihmon në lehtësimin e dhimbjes. Ndjesitë e pakëndshme janë të dhimbshme, të shurdhër në natyrë, por amplifikohen ndjeshëm gjatë ecjes për shkak të zhvendosjes së indeve të buta. Në këtë rast, është e mundur të merrni Nise, Ketorol, Nimulide, Ibuprofen, por jo më shumë se 3 tableta në ditë. NSAID-të kombinohen domosdoshmërisht me frenuesit e pompës protonike (ilaçi më i lirë dhe më i përballueshëm është Omeprazole), përndryshe një terapi e tillë bruize do të shkaktojë zhvillimin e gastritit eroziv. Trajtimi gjithëpërfshirës i dëmtimit është përdorimi i agjentëve të tillë të jashtëm:

Lexo artikullin:  Gjunjët lëndohen kur mbledhja shkakton dhimbje

  NSA>

  ointments me një efekt ngrohjeje. Finalgon, Capsicam, Apizartron u përshkruhen pacientëve në ditën e 3-4 të trajtimit, kur procesi inflamator akut është ndalur. Preparatet përmbajnë përbërës që kanë veti irrituese, analgjezike, tërheqëse lokale. Eleminoni mungesën e përbërësve ushqyes dhe bioaktivë, stimuloni proceset e rigjenerimit. Regjimi i dozimit – 2-3 herë në ditë për dembelizëm. Droga ka aw>

  angioprotectors. Venotonikët më të përdorur janë Troxerutin, Troxevasin, Lyoton, Heparin Ointment. Rekomandohet për pacientët për të parandaluar shtrirjen e enëve të gjakut, këputjen e tyre, shfaqjen e stazës venoze. Ato përmirësojnë kullimin e limfave dhe mikrocirkulimin, rrisin rezistencën e kapilarëve dhe lehtësojnë rap>

Të gjitha përgatitjet lokale me një efekt ngrohjeje dhe NSAID nuk mund të aplikohen në lëkurë nëse ka mikrodamazhe: çarje, gërvishtje, prerje. Në raste të tilla, përbërësit aktiv depërtojnë në indet e dëmtuara dhe në rrjedhën e gjakut, duke provokuar reaksione sistemike anësore (çrregullime të tretjes dhe neurologjike).

Për trajtimin e mavijosjeve kërkohet përdorimi i njëkohshëm i angioprotektorëve, NSAIDs dhe përmirësuesve të qarkullimit të gjakut. Për të minimizuar bashkëveprimin kimik të të gjithë përbërësve, traumatologët përshkruajnë ilaçe të kombinuara. Dolobene përfshin një heparinë angioprotektori, sulfil dimetil me efekt anti-inflamator dhe një stimulues të rigjenerimit të indeve të buta dexpanthenol. Xhel Indovazin që përmban troferutin bioflavonoid dhe indomethacin NSAIDs është provuar vetë në trajtimin e mavijosjeve.

Aktivitetet fizioterapeutike

Hedhja e suvasë zbatohet në këmbën e dëmtuar me bruises, e shoqëruar nga formimi i çarjeve në kockë, ligamentet e shqyer, tendinat, fibrat e muskujve. Në këto raste, fizioterapia kryhet disa javë pas heqjes së veshjes imobilizuese. Kur diagnostikohet një dëmtim konvencional i këmbës, të dëmtuarit tregohen të veshur me orthoses elastike ose gjysmë të ngurtë. Ato hiqen lehtësisht, prandaj, masat fizioterapeutike fillojnë menjëherë pas ndalimit të procesit inflamator. Cilat procedura janë më efektive:

Lexo artikullin:  Shkaqet e krizës në shpinë kur lëviz mbrapa

 • terapi lazer, duke përshpejtuar resorbimin e edemës, hematomave të vogla dhe të mëdha;
 • Terapia UHF, duke rritur shkallën metabolike, duke kontribuar në heqjen e produkteve të prishjes së indeve dhe procesin inflamator;
 • magnetoterapia, e cila forcon muret e gjakut dhe enëve limfatike, përshpejton qarkullimin e gjakut;
 • elektroforeza me NSA>

Por më shpesh, pacientët me mavijosje u tregohet të kryejnë disa seanca të kimioterapisë. Si ftohës, eter, kloretil, azot i lëngshëm, nitrat amoniumi përdoren. Gjatë procedurës, ngacmueshmëria e fibrave nervore zvogëlohet, përçueshmëria e tyre bllokohet pjesërisht. Spazma e muskujve refleks është eleminuar, intensiteti i dhimbjes zvogëlohet 5 minuta pas përdorimit të ftohësve.

Mjetet juridike popullore

Mjetet e bëra sipas recetave të mjekësisë tradicionale nuk eliminojnë dhimbjen e fortë, ënjtjen e gjerë ose hematomën. Por veprimi i tyre në fazën e rehabilitimit është mjaft efektiv:

 • yndyrat një gjethe të freskët lakre, bagazh, dredhkë me mjaltë dhe aplikojeni në zonën e mavijosur. Fiksoni kompresën me një film dhe një fashë, lini 2-3 orë;
 • në një termos hidhni 2 lugë të bimës së thatë të bimës së Shën Gjonit, një seri elekampani, derdhni 2 gota ujë të valë. Pas nja dy ore, tendosje, ftohje, njom një leckë në infuzion dhe ngjit në kyçin e këmbës së dëmtuar derisa të thahet plotësisht.

Në shtëpi, aplikimet e argjilës përdoren për të trajtuar dëmtimin. Uji shtohet në pluhurin e balte kozmetike blu ose jeshile me nxitje të vazhdueshme. Masa që rezulton me konsistencë të trashë të salcë kosi aplikohet në 2-3 shtresa në zonën e mavijosur për 1 orë. Fashë është fikse me një film dhe një fashë.

Viktima nuk është në gjendje të përcaktojë në mënyrë të pavarur shkallën e dëmtimit të ligamenteve të nyjes së kyçit të këmbës. Prandaj, patjetër që duhet të kërkoni ndihmë nga një traumatolog. Lëndimet e freskëta reagojnë mirë ndaj trajtimit me metoda konservatore. Lezionet në moshë në të cilat indet pësojnë ndryshime shkatërruese-degjeneruese mund të riparohen vetëm me ndërhyrje kirurgjikale.

ExpertNews Shqipëri