Simptomat e artritit reumatoid dhe trajtimi i gjurit

Rreth 0,7% e popullsisë së botës vuan nga sëmundja, duke prekur në një masë më të madhe gjysmën e femrës së njerëzimit. Artriti reumatoid është një patologji kronike e shkaktuar nga keqfunksionimet e sistemit imunitar. Një tipar karakteristik i sëmundjes konsiderohet të jetë dëmtimi simetrik i nyjeve, gjunjët më shpesh vuajnë. Nëse një gju është i shqetësuar, nuk ka të bëjë me formën reumatike të artritit.

Simptomat kryesore të artritit reumatoid të gjurit në një fazë të hershme të përparimit janë si më poshtë:

 • Ngurtësi dhe një rënie në amplituda e lëvizjes në nyje në mëngjes;
 • Siklet në gjunjë dhe muskuj të këmbëve pas ecjes dhe ushtrimit;
 • Dhimbje në dhimbje në gjunjë dhe ligamente ngjitur;
 • Ellingnjtje, skuqje dhe ethe mbi nyjet e prekura;
 • Crunch dhe parehati kur bending.

Sëmundja reflektohet në mirëqenien e përgjithshme: dobësia, ethe e shkallës së ulët, humbja e oreksit janë të mundshme.

Nëse terapia nuk fillohet në kohën e duhur, artriti reumatoid i gjurit deformon nyjet, dhe aftësia motorike e gjymtyrëve zvogëlohet ndjeshëm. Ndryshimet atrofike në ligamentet dhe muskujt ngjitur, shfaqja e një “këmbe reumatizmale” dhe një përkeqësim i qarkullimit të gjakut janë të mundshme.

Shkaqet e patologjisë

Megjithë interesin e lartë për shkaqet e sëmundjes, etiologjia prapë është vërtetuar pak. Fatkeqësisht, rreth gjysma e rasteve ndodhin pa ndonjë arsye të dukshme te njerëzit e shëndetshëm. Shkaqet e zakonshme të artritit reumatoid përfshijnë:

  Infeksionet e kaluara dhe sëmundjet virale, çrregullimet autoimune, hepatiti, psoriasis. Thyrosja e paqëndrueshme>

Diagnostics

Simptomat fillojnë të shfaqen, si rregull, tashmë në fazën fillestare, domethënë në gjashtë muajt e parë nga fillimi i procesit degjenerues. Menjëherë nuk ka dhimbje të forta, por në mëngjes ngurtësimi i nyjeve është i dukshëm, dhe pas një shëtitje të gjatë ose ngarkesës këmbët fillojnë të "dhembin" në gjunjë. Në një fazë të vonë të zhvillimit të sëmundjes, deformimi i nyjeve është i dukshëm, ndjesitë e dhimbjes intensifikohen.

Artriti reumatoid ka shfaqje të ngjashme me patologjitë e tjera të aparatit motorik. Diagnoza konfirmohet në bazë të studimeve të tilla:

 1. Një test gjaku për praninë e një patogjeni infektiv. Gjaku gjithashtu duhet të testohet për antitrupa ndaj qelizave CCP, LE. Nëse ka një sëmundje në biomaterale, niveli i proteinës reaktive C dhe ESR do të rritet;
 2. X-ray e nyjeve të sëmura, e cila tregon shkallën e veshjes së membranës kërc dhe deformimin e nyjes;
 3. Një ultratinguj që tregon akumulimin e lëngut të tepërt synovial brenda qeses së përbashkët;
 4. MRI – fotografia tregon ndryshime të vogla në strukturën e nyjës, e cila ju lejon të identifikoni një sëmundje në një fazë të hershme. Teknika ju lejon të ekzaminoni dëmet në detaje, si dhe të vlerësoni efektivitetin e trajtimit të zgjedhur pas një kursi të terapisë.

Mundësia e saktë është një diagnozë e diferencuar, kur, bazuar në rezultatet e studimeve, zgjidhet e vetmja patologji që ka rezultate të ngjashme.

Trajtimi i artritit reumatoid

Pasi ka mësuar për shkakun e shqetësimit, pacienti është i interesuar se si të trajtojë artritin reumatoid të nyjes së gjurit dhe cili do të jetë prognoza. Patologjia është mjaft e ndërlikuar në lidhje me terapinë, kërkon një qasje të integruar dhe shumë kohë. Procedurat fizioterapeutike kryhen në sfondin e marrjes së medikamenteve. Në lidhje me trajtimin kryesor, disa këshilla të shëruesve janë dëshmuar mirë.

Medikamente

Produktet e farmacisë përdoren për të lehtësuar simptomat, për të zvogëluar procesin inflamator dhe për të eliminuar shkakun rrënjësor të sëmundjes. Meqenëse artriti reumatoid i nyjës së gjurit i përket kategorisë së patologjive autoimune, ilaçet hormonale mund të përfshihen në kurs. Një skemë e përafërt e trajtimit të ilaçeve duket si kjo:

  Droga imunosupresive që lidhen me bazën me këtë diagnozë. Ato ndërhyjnë në sulmin e qelizave të përbashkëta nga sistemi imunitar, kanë një efekt anti-inflamator dhe anti-edematoz, ndalojnë proceset degjeneruese. Ky grup përfshin: Leflunom>

 • Ilaçet anti-inflamatore me efekt analgjezik (NSAIDs). Ato përdoren për të lehtësuar shpejt dhimbjen dhe për të zvogëluar inflamacionin në nyje, por ato duhet të merren me ndërprerje. Mos ndikoni në shkakun e artritit. Ilaçet më të famshme janë Nimesulide, Diclofenac, Ibuprofen, Ketanov, etj., Përfshirë këtu në formën e kremrave dhe xhelave. Për të eliminuar inflamacionin, bllokada e nyjës së gjurit mund të përshkruhet;
 • Chondroprotectors. E nevojshme për restaurimin e pjesshëm të sipërfaqeve të dëmtuara të nyjeve. Lista përfshin: Teraflex, Arthra, Don dhe të tjerët;
 • Një kompleks i vitaminave dhe mineraleve për të ruajtur metabolizmin normal në trup;
 • Terapia hormonale për një fazë të përparuar.

Trajtimi zgjidhet individualisht për secilin rast ekskluzivisht nga një mjek. Vetë-përshkrimi i ilaçeve mund të mos ketë efekt në rrjedhën e sëmundjes ose të përkeqësojë situatën me zgjedhjen e gabuar.

fizioterapi

Si masë shtesë në luftën kundër artritit reumatoid, përcaktohen procedura fizioterapeutike që lehtësojnë inflamacionin dhe rritin amplituda e lëvizjeve. Teknika të tilla aplikohen me sukses:

 • electrophoresis;
 • Magnetotherapy;
 • Cryotherapy;
 • Terapia me ultratinguj dhe UHF;
 • Rrymat e impulsit, etj.

Klasat e terapisë fizike e kanë provuar veten mirë. Grupi i zhvilluar i ushtrimeve promovon metabolizmin e rritur dhe qarkullimin e gjakut në zonën e sëmurë, mbështet aftësinë motorike.

Receta tradicionale

Sëmundja në fjalë është e vështirë për tu trajtuar. Një grup masash mund të përfshijë mjete juridike popullore, por vetëm në kombinim me kursin kryesor. Disa receta të "gjyshes" e kanë provuar veten mirë:

 1. Grind shkumës të zakonshëm dhe holluar me kefir në një gjendje homogjene mizore. Aplikoni një kompresë në zonën e përbashkët të prekur gjatë natës duke mbështjellur këmbën me polietileni. Mjet ndihmon për të rivendosur kërcin dhe lehtëson inflamacionin;
 2. Zierje e gjembaçit të qumështit. Për të përgatitur produktin, merrni 2 lugë gjelle. farat e bimës, derdh 500 ml ujë të valë dhe ziej për gjysmë ore mbi nxehtësinë e ulët. Një supë e filtruar duhet të merret çdo orë nga një lugë çaji (rreth 10 herë në ditë) për 30 ditë;
 3. Për të përgatitur bluarjen, merrni 25 g lule të një gështenje dhe gjellë kaustike, përzieni dhe hidhni 0,5 l alkool mjekësor. Infuzion lihet në një vend të errët për 20 ditë, pastaj përdoret për qëllimin e tij të synuar;
 4. Kompresoni me gjethe rrikë. Doneshtë bërë thjesht: një gjethe e freskët shpëlahet nën ujë të rrjedhshëm dhe zhyten në ujë të valë për një minutë. Hiqeni, ftohni pak dhe bashkojeni në nyjen e lënduar, mbështilleni me rroba vaji dhe leckë natyrale, rregulloni.
Lexo artikullin:  Trajtimi i duhur i artrozës deformuese të duarve

Rekomandime shtesë për terapi

Për të përfituar sa më shumë nga kursi i trajtimit, duhet të kujdeseni për veten dhe të respektoni disa rregulla:

 • Mos mbingarkoni nyjet e lënduara. Për të shpërndarë ngarkesën, vishni këpucë ortopedike të rehatshme dhe një fashë të veçantë për gjunjët;
 • Kryeni një grup ushtrimesh të zhvilluara, bëni masazh;
 • Ndiqni një dietë të lartë me peshk, perime, perime dhe proteina shtazore. Ushqimi i duhur gjithashtu kontribuon në humbjen e peshës, përkatësisht, zvogëlon presionin në nyje. Supat e kockave dhe aspika janë të dobishme në artritin reumatoid;
 • Për të parandaluar rikthimin, mjekohuni rregullisht në sanatoriume të specializuara. Nëse kjo nuk është e mundur, mund të përdorni këshillat e njerëzve.

Në disa raste, një person vetë provokon zhvillimin e sëmundjes.

Parandalimi i problemit është më i lehtë sesa trajtimi i artritit reumatoid të gjurit në të ardhmen, ndonjëherë është e mjaftueshme për të udhëhequr një jetë normale dhe për të hequr qafe zakonet e këqija.

Farë është artriti reumatoid i gjurit: simptomat dhe trajtimi

Artriti reumatoid i nyjes së gjurit është një sëmundje mjaft e zakonshme në të cilën preken qesja e përbashkët, eshtrat dhe indi i kërcit. Kjo sëmundje ndodh, si rregull, tek njerëzit e moshuar. Rastet e zbulimit të një lezioni të nyjeve të gjurit në pacientët e moshës mesatare nuk janë të rralla. Kjo sëmundje është mjaft e fshehtë. Nëse nuk e shihni mjekun në kohë, pasojat mund të jenë shumë serioze. Le të shohim shkaqet, simptomat, trajtimin dhe parandalimin e kësaj sëmundje mjaft të pakëndshme.

Shenjat e Artritit të Gjurit

Artriti reumatoid i gjurit nuk shfaqet papritmas me simptoma të gjalla dhe të dhimbshme. Zhvillohet gradualisht. Kjo është arsyeja pse ajo diagnostikohet rrallë në fazat e hershme, kur mundësia e kurimit është mjaft e madhe.

Isshtë e mundur të identifikoni këtë sëmundje në kohë dhe të filloni trajtimin nëse i kushtoni vëmendje simptomave të mëposhtme:

 1. Dhimbje pas një shëtitje të gjatë. Nuk kalon mjaft kohë.
 2. Ndjesi të pakëndshme me përkulje ose rregullim të plotë të këmbës. Siklet zhduket kur gjymtyrët e poshtme janë në gjendje të përkulur.
 3. Ngurtësia dhe lëvizshmëria e kufizuar e nyjës së gjurit. Tensioni i muskujve.
 4. Deformimi i jashtëm i gjymtyrëve të poshtme në zonën e organit të prekur.
 5. Shfaqja e crunching gjatë ecjes dhe mbledhje.
 6. Skuqje e organit të përflakur. Lëkura ndihet e nxehtë në prekje. Temperatura në zonën e gjurit rritet ndjeshëm.

Përparimi i sëmundjes është i ndarë me kusht në 3 faza, të cilat karakterizohen nga manifestime të caktuara:

 1. Nuk ka sindromë dhimbjeje. Gjatë lëvizjes, ka një siklet të lehtë. Konfigurimi i përbërësve të bashkimit është pothuajse i pandryshuar. Rathershtë mjaft e vështirë të identifikohet sëmundja, pasi radiografia nuk ndihmon me këtë.
 2. Në pushim, ka një ndjesi të pakëndshme të presionit dhe gjarpërimit. Pas ushtrimit fizik, një person pëson dhimbje të konsiderueshme. Deformimi i përbashkët mund të zbulohet me një rreze x.
 3. Për të diagnostikuar sëmundjen, një ekzaminim i jashtëm dhe një ekzaminim manual janë të mjaftueshëm. Dhimbja në nyje bëhet e vazhdueshme, duke u intensifikuar pas ushtrimit. Ndryshon forma e gjurit. Gju rritet në madhësi, duke u bërë i kuq dhe i nxehtë.

Artriti reumatoid është një sëmundje kronike. Ju mund të shmangni pamjen e saj, duke ditur parakushtet që mund ta shkaktojnë atë.

Shkaqet e sëmundjes

Të dy faktorët e brendshëm dhe të jashtëm mund të kontribuojnë në shfaqjen e artritit të gjurit.

 1. Zakone të këqija. Pirja e duhanit dhe alkoolizmi kanë një efekt negativ në nyje, duke çuar në funksionim të dëmtuar të përbërësve të tij.
 2. Depozitat e kripës. Ky fenomen mund të ndodhë për shkak të konsumimit të tepërt të ushqimeve të kripura. Një mënyrë jetese e ulur kontribuon në depozitimin e kripërave që nuk ishin shpenzuar për kompensimin e energjisë së shpenzuar.
 3. Infeksione në trup. Kjo çon në shfaqjen e proceseve inflamatore në shumë organe.
 4. Trashje. Një ngarkesë e shtuar në bashkim çon në deformimin dhe shkatërrimin e saj.
 5. Lëndimi ose dëmtimi. Dëmtimi mekanik i një organi është mjaft i vështirë për t'u trajtuar. Rigjenerimi natyror nuk çon gjithmonë në shërim.
 6. Mosbalancimi në ekuilibrin hormonal. Ky efekt indirekt në gju mund të shkaktohet nga sëmundje të gjëndrës tiroide ose mëlçisë.
 7. Ushqimi i dobët. Ky faktor shkakton çrregullime metabolike në trup, gjë që çon në ndryshime patologjike në strukturën e indeve të nyjes së gjurit.

Për të bërë një diagnozë të saktë, bëhet një ekzaminim gjithëpërfshirës i pacientit:

 1. Konsultime me një specialist. Gjatë një bisede personale dhe ekzaminimit, mjeku mund të përcaktojë shkakun e sëmundjes dhe kohëzgjatjen e saj. Shfaqja e organit të përflakur do t'ju lejojë të përcaktoni shkallën e sëmundjes.
 2. Analiza e gjakut. Kjo do të përcaktojë praninë e infeksionit dhe anomalitë e tjera në trup.
 3. Roentgenography. Në foto ju mund të shihni se sa larg kanë shkuar proceset shkatërruese.
 4. Ekzaminimi në aparatin e imazhit të rezonancës magnetike. Kjo do të sigurojë një pasqyrë të saktë të të gjitha proceseve që ndodhin në bashkim.

Bazuar në të dhënat e marra, pacienti është diagnostikuar dhe është caktuar një kurs trajtimi.

Trajtimi i artrozës reumatoid

Pavarësisht nga ashpërsia e sëmundjes, trajtimi i saj kryhet në mënyrë gjithëpërfshirëse, duke përdorur të gjitha metodat në dispozicion.

Këto metoda janë si më poshtë:

 1. Ilaçet. Pacienti është përshkruar ilaçe anti-inflamatore dhe analgjezik. Kjo do ta kthejë atë në normale. Për të ndaluar shkatërrimin e organit dhe për të filluar procesin e rigjenerimit, merren kondroprotektorët. Për të përmirësuar metabolizmin, rekomandohen grupe të ndryshme të vitaminave. Të gjitha emërimet kryhen vetëm nga mjeku që merr pjesë. Vetë-mjekimi është i papranueshëm.
 2. Fizioterapeutike. Një organ i përflakur mund të ekspozohet ndaj dridhjeve, nxehtësisë dhe fushave elektrike të amplituda të ndryshme. Kjo ndihmon në lehtësimin e inflamacionit dhe rikthimin e qelizave në strukturën e tyre natyrore.
 3. Ortopedike. Për të zvogëluar ngarkesën në nyjen e gjurit, pacientit mund të këshillohet të veshin këpucë ortopedike dhe një fashë. Në raste të rënda, paterica mund të përshkruhen.
 4. Surgical. Kirurgjia e gjurit kryhet në rastet kur metodat konservative të trajtimit nuk kanë sjellë rezultatin e dëshiruar. Përveç kësaj, nëse një proces purulent ka filluar në nyje, operacioni bëhet një domosdoshmëri. Gjatë operacionit, zonat e dëmtuara të bashkimit mund të hiqen, pjesët e tij individuale ose tërë bashkimi të zëvendësohet plotësisht.
Lexo artikullin:  Osteokondroza e simptomave të qafës së mitrës qafës së mitrës

Rezultate të mira janë sjellë me metodat e mjekësisë tradicionale. Por, para se t'i përdorni, duhet të këshilloheni me mjekun. Ajo që mund të jetë e dobishme për një pacient do të shkaktojë dëm të pariparueshëm ndaj një tjetri.

Parandalimi i artritit të gjurit

Heqja e përkeqësimit nuk do të thotë që sëmundja mund të harrohet përgjithmonë. Pacienti duhet të kalojë një kurs të gjatë rehabilitimi dhe në një mënyrë të caktuar të ndryshojë stilin e jetës së tij.

Parandalimi përfshin aktivitetet e mëposhtme:

 1. Vizita të rregullta në sanatoriume. Burimet e nxehta dhe terapia me baltë do të shpejtojnë rikuperimin dhe forcojnë nyjen.
 2. Klasa e përhershme e terapisë fizike. Krijimi i një korse muskulore dhe forcimi i ligamenteve rreth gjurit do të zvogëlojë ndjeshëm ngarkesën në këtë organ.
 3. Refuzimi i zakoneve të këqija. Kjo do të forcojë ndjeshëm sistemin imunitar dhe do të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve infektive.
 4. Kryerja e terapisë manuale. Masazhet terapeutike lehtësojnë tensionin në muskuj, përmirësojnë tonin e tyre. Kjo çon në furnizim të përmirësuar të gjakut në trup.
 5. Ushqimi i duhur. Futja e yndyrnave, karbohidrateve, mineraleve dhe vitaminave në trup ndihmon në përmirësimin e metabolizmit dhe forcimin e indeve të nyjes së gjurit.
 6. Humbje peshe. Për ta bërë këtë, duhet të ushtroheni rregullisht. Një rezultat i mirë jep noti. Lëvizjet në ujë digjen shumë energji. Kyçja nuk është e ngarkuar gjatë notit.
 7. Veshja e një fashë gjatë ecjes. Kjo do të mbajë një pozicion të qëndrueshëm të nyjës gjatë stërvitjes së zgjatur.

Me rëndësi të madhe për parandalimin e artritit reumatoid të nyjës së gjurit është një dietë e dizajnuar mirë. Shtë e nevojshme të fshini nga menuja ushqime të ëmbla, pikante dhe të skuqura. Më shumë vëmendje duhet t'i kushtohet mishit dhe peshkut të gatuar, perimeve dhe frutave të freskëta, produkteve të qumështit, drithërave dhe makaronave. Nëse ndiqen të gjitha rregullat, suksesi i pacientit për të hequr qafe ndjesitë e pakëndshme që lidhen me artritin e gjurit është i garantuar.

Simptomat dhe trajtimi i artritit reumatoid të nyjes së gjurit, metodat e diagnostikimit dhe parandalimit

Artriti reumatoid (RA) i nyjes së gjurit është një sëmundje në të cilën diagnostikohet inflamacioni i indeve që përbëjnë këtë nyje. Nëse nuk heqni qafe patologjinë në kohën e duhur, atëherë një person mund të pësojë komplikime serioze.

Artriti reumatoid mund të prekë jo vetëm një të rritur, por edhe një fëmijë (RA për të mitur). Kur shfaqen simptomat e para, rekomandohet që menjëherë të kërkoni ndihmë mjekësore dhe të filloni trajtimin sa më shpejt të jetë e mundur. Shkaqet e sëmundjes nuk janë saktësisht të qarta, RA ndodh nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm provokues (përfshirë gjenetikë dhe autoimunë), kështu që një person duhet të jetë i vëmendshëm për shëndetin e tij.

Manifestimet klinike

Artriti është një inflamacion i gjurit që shoqërohet nga simptomat përkatëse:

 1. Lloji inflamator i dhimbjes. Ky është simptoma kryesore e sëmundjes, e cila vërehet te pacienti vazhdimisht. Gjatë lëvizjes, jo vetëm gjuri, por tërë gjymtyrët dhemb. Shtë e pamundur të përcaktohet vendndodhja e dhimbjes.
 2. Ngurtësi. Në mëngjes, një person vëren se gjuri i tij është i shtrënguar. Qëndrueshmëria e tij vërehet për një orë. Shenja shfaqet gjatë ditës, nëse personi ishte në një pozicion të caktuar për një periudhë të caktuar.

Procesi inflamator ka shenja lokale në formën e ënjtjes uniforme, hipertermisë, konturet e lëmuara të nyjes. Pacientët shpesh kanë dislokime dhe subluksione. Sëmundja shoqërohet me dhimbje difuze. Lëvizjet aktive dhe pasive në nyje janë të kufizuara.

Simptomat

Kursi kronik i sëmundjes çon në ënjtje të pabarabartë ose deformim të nyjes. Një eksudim i lëngut të përbashkët shfaqet në nyje. Pacientët ankohen se me sëmundjen gjendja e përgjithshme përkeqësohet dhe shfaqet një ethe. Një person shpejt lodhet edhe kur bën gjërat e zakonshme.

Hulumtimi dhe diagnostifikimi

Para trajtimit të artritit, kërkohet një diagnozë e plotë. Fillimisht, pacientët këshillohen që t’i nënshtrohen një ekzaminimi nga një mjek i cili do të mbledhë një anamnezë dhe do të bëjë një diagnozë paraprake.

Diagnostics

Një diagnozë bëhet nëse 4 prej këtyre shenjave janë të pranishme:

 • këmbë reumatike;
 • ngurtësi në nyje për një orë në mëngjes;
 • faktori reumatoid pozitiv;
 • nyjet reumatizmale;
 • simetria e artritit – nyjet e majta dhe të djathta preken njëkohësisht.

Pas një diagnoze paraprake, mjeku mund të përshkruaj një ekzaminim shtesë për ta konfirmuar atë.

Metodat e imazhit të përdorura në diagnozën e RA

Metodat e mëposhtme të imazhit përdoren për të diagnostikuar RA:

 1. Sonografia (ultratinguj). Duke përdorur këtë procedurë diagnostike, përcaktohet prania e difuzionit, forma e kërcit, strukturat e kockave, tendinat.
 2. Imazhe rezonancë magnetike. Me ndihmën e MRI, është e mundur të përcaktohen ndryshimet në nyje në një fazë të hershme të rrjedhës së sëmundjes.
 3. Ekzaminimi me rreze X. Rrezet X mundësojnë të marrin në konsideratë gjendjen e indeve të forta të bashkimit.

Nëse këto metoda të imazhit nuk sollën rezultatin e dëshiruar, atëherë rekomandohet skintigrafi, e cila ju lejon të shihni ndryshime në nyje në një fazë preklinike dhe të dalloni ndryshimet degjeneruese dhe lezionet inflamatore. Kur përdoret skintigrafia, rrezatimi radioizotop.

MRI për artritin

Diagnoza e RA duhet të jetë gjithëpërfshirëse në mënyrë që të përcaktohet shkalla e dëmtimit të nyjeve dhe të përshkruhet një trajtim efektiv.

Trajtim

Terapia e artritit reumatoid është një proces i mundimshëm. Në këtë sëmundje, rekomandohet të vëzhgoni një kusht – trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​i cili do të ndikojë pozitivisht në rezultatin.

Pacientët këshillohen të ndryshojnë stilin e jetës së tyre. Me peshë të tepërt, një person duhet të ndjekë një dietë për ta zvogëluar atë. Për të ndaluar procesin e përparimit të sëmundjes, është e nevojshme të braktisni produkte shumë alergjike. Pacientët duhet të japin përparësi ndaj zierave dhe enëve të ziera, perimeve dhe frutave.

Në periudhën e përkeqësimit të sëmundjes, pacienti nuk duhet të vrapojë dhe të kërcejë. Shtë më mirë të jepet përparësi për ato sporte në të cilat ka ngarkesë minimale në nyje. Një metodë efektive e trajtimit është aktiviteti fizik i mundshëm në formën e çiklizmit dhe notit.

Lexo artikullin:  Dorsopatia kurrizore

Terapia e ushtrimeve përdoret gjerësisht në trajtimin e sëmundjes, pasi ndihmon në përmirësimin e funksioneve motorike në nyje, dhe siguron fleksibilitetin e tyre. Ushtrimet terapeutike kanë për qëllim forcimin e muskujve të këmbëve. Në mënyrë që edukimi fizik të sjellë efekt maksimal, rekomandohet të bëni masazh njëkohësisht.

Kursi i trajtimit kërkon përdorimin e ilaçeve të përshtatshme. Nëse inflamacioni zhvillohet në sfondin e një procesi infektiv, atëherë rekomandohet përdorimi i antibiotikëve.

Pacientët këshillohen të marrin ilaçe bazë, të cilat duhet të përshkruhen sa më shpejt që të jetë e mundur pas diagnozës. Trajtimi përdor:

 • methotrexate;
 • infliximab;
 • azathioprine;
 • leflunomide;
 • Sulfazalin.

Një ilaç specifik përshkruhet vetëm nga reumatologu trajtues në përputhje me karakteristikat individuale të pacientit. Nëse pas dy muajsh pas marrjes së ilaçeve nuk ka efekt pozitiv, atëherë rekomandohen glukokortikosteroide. Ato përshkruhen me gojë ose në kurse të shkurtra të administruara në zgavrën e përbashkët. Ky grup ilaçesh shpejt dhe në mënyrë efektive lehtëson inflamacionin, dhe ul ndjeshëm intensitetin e simptomave.

Trajtimi tradicional për artritin

Ilaçet jo-steroide anti-inflamatore përdoren gjithashtu për të luftuar dhimbjen dhe inflamacionin – Nimesulide, Meloxicam, Celecoxib. Nëse përdorni disa ilaçe për terapi në të njëjtën kohë, kjo nuk do të sjellë efektin e dëshiruar terapeutik, por do të rrisë rrezikun e efekteve të padëshiruara.

Përdorimi i ilaçit tradicional është i mundur nëse ato përdoren me lejen e mjekut që ndjek dhe plotësojnë terapinë me ilaçe. Për trajtimin lokal të nyjeve, kompresat bazuar në:

 1. Uthull. Kjo është një metodë e shkëlqyer në shtëpi me të cilën kryhet dhimbja akute dhe ngrohja e nyjeve të prekura. Uthull është marrë në sasinë e 1 lugë gjelle dhe i shtohet 0,5 litra ujë të nxehtë. Në këtë zgjidhje, një pjesë e indit laget dhe aplikohet në bashkimin e prekur.
 2. Patate. Nga ky produkt përgatitet një kompresë, me ndihmën e së cilës sigurohet eleminimi i dhimbjes gjatë përkeqësimit të RA. Një patate e madhe merret, zhvishet dhe fërkohet në një rende të imët. Përbërja që rezulton është fërkuar përmes një sitë. Pas shtrydhjes së lëngut, pllaka është zhytur në ujë të nxehtë për disa sekonda. Pas kësaj, patatet e nxehta vendosen në një qese pambuku. Kompresimi në nyjet e prekura bëhet në mbrëmje. Një film plastik është aplikuar në majë, dhe vendi i lënduar është i mbështjellur.
 3. Fletë gjiri. Një zierje e dafinës lufton në mënyrë efektive procesin inflamator. Për të përgatitur ilaçin, gjethet e gjirit të thatë janë grimcuar. Një lugë gjelle e lëndës së parë që rezulton derdhet me ujë të valë në një termos dhe futet për 12 orë. Pas kësaj kohe, ilaçi filtrohet dhe përdoret për administrim oral. Ekspertët këshillojnë përdorimin e ilaçit tre herë në ditë para ngrënies. Një dozë e vetme e barit është 100 mililitra. Një pacient me artrit rekomandohet t’i nënshtrohet një kursi dy-javor të trajtimit.
 4. Vezë Nëse procesi inflamator i pacientit shoqërohet me dhimbje të fortë, atëherë rekomandohet përdorimi i vajit të vezëve të pulës. Merret një e verdhë e pulës dhe përzihet me uthull terpentinë dhe musht molle. Përbërja që rezulton lubrifikon lezionin në mbrëmje.

Përkundër faktit se mjekësia tradicionale është e sigurt, duhet të këshilloheni me mjekun tuaj përpara se t'i përdorni. Vetëm një specialist mund të zgjedhë ilaçin më efektiv.

Teknikat parandaluese

Në mënyrë që nyjet të mos vuajnë dhe RA nuk zhvillohen, është e nevojshme të kryhet profilaksia në kohën e duhur. Ai konsiston në ndjekjen e rregullave të caktuara:

 • sigurohuni që këmbët tuaja të mos jenë në ujë të ftohtë ose të ftohtë për një kohë të gjatë;
 • në prani të peshës së tepërt, luftojeni atë me ndihmën e dietës dhe stërvitjes;
 • kur qëndroni në këmbë ose uleni, bëni ngrohje dhe pushime;
 • Mos pini duhan ose abuzoni me alkoolin.

Dhe më e rëndësishmja, parandalimi i artritit reumatoid ka për qëllim rritjen e imunitetit dhe rezistencës së trupit. Rekomandohet të drejtoni një mënyrë jetese të shëndetshme, të bëni temperamentin e duhur, të merrni kurse multivitamine dy herë në vit, të trajtoni infeksionet në kohë dhe të eliminoni fokusin e inflamacionit (kariesin, bajametin kronik, etj.).

Parandalimi i artritit

Artriti reumatoid, kodi ICD 10 i të cilit është M05, 06 dhe 08, i përket kategorisë së sëmundjeve kronike serioze, për këtë arsye është e nevojshme ta trajtoni atë në kohën e duhur. Kjo ju lejon të shmangni acarimet dhe të ndaloni shkatërrimin e bashkimit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri