Si të trajtoni përdhesin

Akumulimi i acidit urik për shkak të sëmundjeve të caktuara (funksioni i dëmtuar i veshkave, mungesa e enzimës, formimi i tumoreve) ose konsumi i sasive të tepërta të purinave me ushqim çon në depozitimin e kristaleve të urateve në trup. Kryesisht indet avaskulare preken nga përdhes: kërc, ligamente, nyje të mëdha dhe të vogla të gjymtyrëve.

Faza e parë e përdhes është asimptomatike dhe karakterizohet nga hiperuricemia – një tepricë e normës për përmbajtjen e komponimeve të acidit urik në gjak. Ndërsa përqendrimi i urateve në trup rritet, ato kristalizohen dhe depozitohen, kryesisht në lëngun synovial të nyjeve të ekstremiteteve të poshtme. Më shpesh, përdhes në gishtin e madh të parë së pari zhvillohet, por mund të preken edhe gjurit, kyçin e këmbës, kyçin e dorës dhe nyjet e tjera. Patologjia zakonisht është e njëanshme.

Periudhat asimptomatike të përdhes alternohen me sulme të përdhes – inflamacion akut i nyjes, e cila befas zhvillohet në sfondin e mirëqenies relative. Faktorët provokues të përkeqësimeve janë zakonisht stresi, overeating dhe abuzimi i alkoolit. Simptomat kryesore të përdhes në fazën akute përfshijnë:

 • Sindromi i dhimbjes së rëndë, rëndues gjatë natës dhe i shoqëruar nga një rënie në amplituda e lëvizjeve në zonat e prekura të gjymtyrëve;
 • Zgjerimi i përbashkët në vëllim;
 • Skuqje dhe ënjtje e lëkurës mbi nyjen e përflakur.

Me një kurs të zgjatur të përdhes, tofuse mund të formohen në trup – formacione nodulare në indin nënlëkuror që përmbajnë një sasi të madhe kripërash të acidit urik të rrethuar nga indi lidhës. Shpesh çrregullimet metabolike shoqërohen me zhvillimin e urolithiasis dhe inflamacionit kronik të legenit renal.

Kur konfirmoni diagnozën, trajtimi duhet të fillohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Komplikime të rënda, duke përfshirë dështimin akut të veshkave, ka po aq të ngjarë të zhvillohen në të gjitha fazat e përdhes, duke çuar në paaftësi dhe madje vdekje.

Përmbajtja e artikullit
 1. Trajtimet për përdhes
 2. Pajtueshmëria me dietën
 3. Trajtimi akut i sulmit
 4. Trajtimi ndërkritik
 5. Trajtimi me mjete juridike popullore
 6. Gjimnastikë dhe masazh
 7. Metodat dhe regjimet për trajtimin efektiv të përdhes
 8. Karakteristikat e trajtimit të përdhes
 9. Parimet dhe regjimet e trajtimit për përdhes
 10. Mjekim
 11. Metodat moderne fizioterapeutike për trajtimin e përdhes
 12. Metodat popullore
 13. Dieta si një trajtim efektiv për përdhes
 14. Parandalim
 15. Si të trajtoni përdhes – rekomandimet themelore
 16. Dieta si një trajtim për përdhes
 17. Produktet dhe pjatat që rekomandohen të përfshihen në tabelën diete Nr. 6:
 18. Ilaçet për sulme të përdhes
 19. Ilaçi administrohet sipas skemës:
 20. Preparate glukokortikosteroide:
 21. Shenja të rëndësishme për fillimin e terapisë:
 22. Kur përdoren përdoren trajtimi lokal me ilaçe:
 23. Trajtimet jo-ilaçe
 24. Në një fazë të hershme të sëmundjes, ata përdorin:
 25. Në periudhën interictal, përdoren përdhes:
 26. Metodat tradicionale të trajtimit
 27. Tarifat bimore:
 28. Trajtimi i përdhes me mjete juridike popullore në shtëpi
 29. Rregullat themelore
 30. Media lokale
 31. Banjo
 32. Mjetet gojore
 33. Si të lehtësoni një sulm dhe si të trajtoni përdhesin në shtëpi
 34. Whatfarë lloj sëmundje është përdhes?
 35. Si të lehtësoni një sulm të përdhes në shtëpi
 36. Me përkeqësimin e përdhes, është e nevojshme
 37. Si të lehtësoni dhimbjen me ilaçe
 38. Trajtimi i përdhes
 39. Mos mbingarkoni nyjet e lënduara
 40. Ekzaminim mjekësor
 41. Mjekim
 42. Metodat popullore
 43. Si të trajtoni përdhes – rekomandimet themelore
 44. Dieta si një trajtim për përdhes
 45. Produktet dhe pjatat që rekomandohen të përfshihen në tabelën diete Nr. 6:
 46. Ilaçet për sulme të përdhes
 47. Ilaçi administrohet sipas skemës:
 48. Preparate glukokortikosteroide:
 49. Shenja të rëndësishme për fillimin e terapisë:
 50. Kur përdoren përdoren trajtimi lokal me ilaçe:
 51. Trajtimet jo-ilaçe
 52. Në një fazë të hershme të sëmundjes, ata përdorin:
 53. Në periudhën interictal, përdoren përdhes:
 54. Metodat tradicionale të trajtimit
 55. Tarifat bimore:

Trajtimet për përdhes

Pasi të keni kuptuar se çfarë është përdhes, merrni parasysh mënyrat kryesore për të eleminuar manifestimet e tij. Në mungesë të komplikimeve dhe sëmundjeve shoqëruese, të gjitha fazat e patologjisë mund të trajtohen mbi baza ambulatore. Në varësi të simptomave, trajtimi i përdhes në këmbët në shtëpi përfshin një sërë masash që synojnë lehtësimin e dhimbjes, parandalimin e zhvillimit të komplikimeve dhe relapseve të përsëritura.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Pajtueshmëria me dietën

Korrigjimi i ushqyerjes është një kusht thelbësor për trajtimin efektiv të përdhes. Për të eleminuar manifestimet e dhimbshme të patologjisë, produktet që përmbajnë një sasi të madhe të purinës, produkti përfundimtar metabolik i të cilit është acidi urik, duhet të përjashtohen nga dieta:

 • Të gjitha llojet e mishit të kuq;
 • Peshk yndyror dhe ushqim deti;
 • Offal (mëlçi, k>)

Baza e dietës gjatë trajtimit të nyjeve të përdhes duhet të jenë frutat dhe perimet, drithërat, produktet e qumështit, peshqit me pak yndyrë dhe mishi i bardhë i ligët (gjoksi i pulës, gjeldeti). Sasia e proteinave shtazore duhet të reduktohet në 4-5 g në ditë. Gjatë një përkeqësimi të përdhes të përdhes, ekspertët rekomandojnë një dietë vegjetariane me kalori të ulët.

Do ditë duhet të pini të paktën 2 litra lëng (ose 3 litra në rast të relapsit, nëse nuk ka probleme me veshkat). Preferenca duhet t'i jepet mineraleve alkaline ose ujit të pastër, zierjeve të bimëve, kompostove të pemëve shtëpiake dhe pijeve frutore.

Trajtimi akut i sulmit

Për të lehtësuar një sulm akut të përdhes të nyjeve, është e nevojshme të vëzhgoni paqen, duke imobilizuar gjymtyrën e sëmurë. Këshillohet që të rregulloni këmbën në një pozitë të ngritur. Merrni një kurs të terapisë së ilaçeve siç udhëzohet nga një mjek, i cili përfshin marrjen e barnave të mëposhtme:

 • Kolchicina – qetësuesi kryesor i dhimbjes për përdhes (më efektive në 12 orët e para pas fillimit të sulmit);
 • Medikamente anti-inflamatore josteroide për administrim oral (Ibuprofen, Naproxen, Diclofenac, Nimesulide);
 • Kmbëlsuesit lokalë, dekongestantët dhe ilaçet anti-inflamatore në formën e ointments dhe gels (Butadion, Diclofenac, Ketoprofen, Vishnevsky Ointment).

Terapia e ilaçeve për nyjet e përdhes kryhet nën mbikëqyrjen e një mjeku. Përdorimi i pakontrolluar i shumicës së barnave (veçanërisht kolchicina dhe analogeve të saj) çon në zhvillimin e efekteve anësore të rënda të lidhura me punën e traktit gastrointestinal dhe veshkave.

Trajtimi ndërkritik

Me ndihmën e parë në kohë për përdhes, është e mundur që të ndaleni shpejt simptomat e dhimbshme. Mesatarisht, faza akute e sëmundjes zgjat nga disa ditë në disa javë. Me fillimin e faljes së vazhdueshme, është e nevojshme të vazhdoni të ndiqni një dietë dhe të gjitha rekomandimet e një mjeku, për të udhëhequr një mënyrë jetese të shëndetshme.

Ilaçet për përdhes gjatë periudhës ndërrizore zakonisht nuk kërkohen. Sidoqoftë, me një kurs të rëndë të patologjisë, të shoqëruar me acarime të shpeshta dhe një teprim të qëndrueshëm të përmbajtjes së urateve në gjak, Allopurinol shpesh përshkruhet. Ilaçi pengon prodhimin e xanthine oxidase, duke ndihmuar në uljen e prodhimit të acidit urik. Ndonjëherë, si një parandalim i rikthimit të përdhes të nyjeve, NSAIDs përshkruhen në kurse të shkurtra.

Trajtimi me mjete juridike popullore

Për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin me përdhesin e nyjeve, recetat e mjekësisë tradicionale janë provuar mirë.

Fasha terapeutike. Për të arritur një rezultat të qëndrueshëm, është e nevojshme të kryhen procedura për të paktën 10 ditë. Shtë më mirë të aplikoni një kompresë para gjumit, duke izoluar nyjën e prekur me film kapës dhe një shall leshi. Si bazë për përgatitjen e një komprese, mund të përdorni:

 • Hudhra e copëtuar e përzier me uthull 9% dhe plakur në një vend të errët për 2-3 javë;
 • liqu>

Banjë këmbësh. Për të përgatitur infuzionin, derdhni 50 g bimë të freskëta ose të thata (cinquefoil, celandine, calendula, urtë) me 3 litra ujë të valë. Banja e ngrohtë e këmbëve për përdhes të nyjeve metatarsophalangeal dhe kyçin e këmbës duhet të merren për 10-15 minuta në ditë për 3 javë. Pas 2-3 javësh, këshillohet që të përsërisni kursin e trajtimit.

Infuzione dhe zierje të bimëve për administrim oral. Ilaçi më efektiv është selino. Derdhni një lugë rizomë të grimcuar me dy gota ujë të valë dhe insistoni për gjysmë ore. Përdorni gjatë ditës, të ndarë në 3 doza. Shtë gjithashtu e dobishme të pini infuzione dhe çajra me një kamomil në farmaci, sytha thupër, petale bozhure, nenexhik ose një varg.

Bluarje me jod. Shtrydhni në pluhur 5 tableta të aspirinës, shtoni rreth 10 ml zgjidhje alkoolike të jodit, përzieni plotësisht. Slurry që rezulton aplikohet në bashkimin e prekur 2-3 herë në javë për 20-30 minuta (ne ju rekomandojmë që të njiheni me recetat e përdorimit të Aspirinës për përdhes).

Trajtimi i aktivizuar i karbonit. Përziejini disa tableta të grimcuar me vajin e linit deri sa të formohet një hollim i trashë. Shpërndani masën që rezulton në mënyrë të barabartë në zonat e prekura të trupit, mbuloni me film ngjitës dhe një leckë të ngrohtë. Lani produktin pas 5-8 orësh (mund të lihet gjatë natës).

Supë me qepë. Ziejini dy qepë të mëdhenj së bashku me lëvozhgën në një sasi të vogël uji deri sa të butë, pastaj ftoheni dhe filtroni. Supë që rezulton konsumohet në një gotë në ditë për 2 javë. Nëse është e nevojshme, përsëritni trajtimin çdo muaj.

Për të kuruar përdhesin në shtëpi, rekomandohet të kombinohen metoda alternative dhe mjekësore të terapisë, dietës dhe gjimnastikës. Përkundër sigurisë dhe vetive të dobishme të produkteve natyrale të përdorura në recetat e mjekësisë tradicionale, duhet të këshilloheni me mjekun tuaj përpara se të filloni trajtimin.

Gjimnastikë dhe masazh

Trajtimi efektiv i përdhes në shtëpi përfshin përputhjen me ushtrimin e butë fizik. Për të mbajtur lëvizshmërinë e përbashkët me përdhes, rekomandohet të kryeni ushtrimet e mëposhtme:

 • Flexion dhe shtrirje e këmbëve në një pozicion ulur;
 • Rrotullimi i këmbës me amplituda maksimale;
 • Rrokulliset me gishtërinjtë tuaj topa me diametër të ndryshëm;
 • Duke ecur në mënyrë alternative në thembra, gishtërinjtë, harkun e jashtëm dhe të brendshëm të këmbës.

Me lezione të përdhes të nyjeve të vogla në gishtërinjtë, vetë-masazhi është efektiv. Për trajtimin manual, është e nevojshme të ngrohni plotësisht këmbët me lëvizje goditje dhe fërkim, duke kapur thembra, pjesën e pasme dhe anën e këmbës. Rritja e presionit gradualisht, lëvizni drejt fokusit të inflamacionit. Duhet mbajtur mend se masazhi për përdhes nuk lejon lëvizje të papritura dhe dhimbje. Pas përfundimit të procedurës, duhet të vishni çorape prej leshi dhe të shmangni hipoterminë.

Për të hequr qafe përdhesin në këmbë, rekomandohet të humbni peshë. Për këtë, klasa e yogas, ecja në distanca të gjata, noti në ujë të ngrohtë janë të përshtatshme.

Vetëm një specialist mund të përgjigjet në pyetjen se si të trajtoni përdhesin në këmbët në shtëpi, duke marrë parasysh fazën e patologjisë dhe tablonë e përgjithshme klinike. Shtë e pamundur të mposhtni plotësisht përdhesin kronik të nyjeve, por mbajtja e një jetese të shëndetshme dhe respektimi i rreptë i të gjitha recetave të mjekut ndihmon në parandalimin e relapsit dhe zhvillimin e komplikimeve.

Metodat dhe regjimet për trajtimin efektiv të përdhes

Kohët e fundit, jo vetëm të moshuarit, por edhe njerëzit e moshës së mesme, dhe ndonjëherë edhe të rinjtë, kanë vuajtur nga sëmundjet e kyçeve. Sëmundjet e tilla ndikojnë ndjeshëm në stilin e jetës dhe mirëqenien e përgjithshme, sepse ato janë shkaku i dhimbjes, ngurtësia e lëvizjeve, sikleti. Një nga sëmundjet më të zakonshme të kyçeve është përdhes. A mund ta përballoj këtë sëmundje? Le ta kuptojmë.

Karakteristikat e trajtimit të përdhes

Përdhesi, ose artriti i përdhes, është një sëmundje e përbashkët e shkaktuar nga depozitimi i kripërave të acidit urik në to. Një gjendje e dhimbshme mund të ndodhë në nyjet e bërrylave, gjunjëve, këmbëve, duarve, gishtërinjve. Forma më e zakonshme e përdhes është një sëmundje e gishtërinjve.

Prania e acidit urik dhe kripërave të tij në trup konsiderohet normë: substancat janë produkte metabolike. Në njerëzit e shëndetshëm, këto komponime ekskretohen nga veshkat. Me një tepricë, ata fillojnë të depozitohen në nyje. Si rezultat, ndodhin inflamacion dhe dhimbje. Dhimbja fillon papritmas, nyja bëhet e përflakur, bëhet e nxehtë në prekje, zona e prekur bëhet e kuqe. Përkeqësimet e sëmundjes, si rregull, ndodhin pas pirjes së rëndë dhe overeating. Për ca kohë, sëmundja nuk e bën veten të ndjehet, atëherë sulmet fillojnë përsëri.

Acidi urik është një produkt i prishjes së purines – substanca të veçanta që prodhohen në mënyrë të pavarur në trup, dhe gjithashtu vijnë nga ushqimi. Një numër i madh i purinave gjendet tek mishi yndyror dhe peshqit, mishi i mishit, në alkool (veçanërisht në birrë dhe verë rrushi), lëngje jo natyrale, pije të ëmbla të gazuara, kafe. Në rast të një feste të bollshme ose entuziazmit të tepruar për këto produkte në trup, prodhohet një sasi e madhe e acidit urik dhe veshkat nuk mund të përballojnë ekskretimin e tij.

Më shpesh, përdhes diagnostikohet te burrat e moshës 40-50 vjeç. Sa për gratë, ata përballen me sëmundjen gjatë menopauzës dhe më vonë. Besohet se kjo është për shkak të efektit të estrogjenit në sekretimin (sekretimin) e acidit urik. Në gjeneratën e re, shfaqja e përdhes shpjegohet me një shkelje të sintezës së acidit urik në trup. Të rinjtë gjithashtu janë të varur nga pijet alkoolike, në veçanti birra.

Përdhesi duhet të mjekohet. Përndryshe, sulmet bëhen më të shpeshta, dhimbja bëhet më e fortë, nyjet e tjera preken, fillojnë proceset patologjike në veshkat dhe traktin urinar. Për fat të keq, është e pamundur të heqësh qafe plotësisht përdhes. Por ekzistojnë një sërë masash gjithëpërfshirëse që mund të përmirësojnë ndjeshëm gjendjen e pacientit dhe të shmangin sulmet akute.

Parimet dhe regjimet e trajtimit për përdhes

Para së gjithash, duhet të theksohet se metodat e trajtimit për një sulm akut të përdhes dhe sëmundjes në fazën e remisionit janë të ndryshme. Gjatë një përkeqësimi, kryhet terapi anti-inflamatore. Droga mund të administrohet me gojë, intramuskulare ose intraartikulisht – këtë e vendos mjeku. Përzgjedhja e ilaçeve dhe doza e tyre përcaktohen individualisht në secilin rast. Më shpesh, gjatë një përkeqësimi, pacienti ka nevojë për shtrimin në spital.

Nëse artriti i përdhes sapo është diagnostikuar ose pacienti është në reaksion, atëherë trajtimi ka për qëllim kryesisht parandalimin e relapsit, përkeqësimin e simptomave shoqëruese: obezitetin, lipidet e larta të gjakut, sheqerin e ulët, hipertensionin, aterosklerozën. Gjithashtu, trajtimi përfshin parandalimin e formimit të gurëve të acidit urik në veshkat. Terapia mund të bëhet nën mbikëqyrjen e një reumatologu ose nefrologu në shtëpi, në spital ose në një sanatorium të specializuar. Efektiviteti i masave varet nga kombinimi i tyre i saktë: rezultati më i mirë mund të arrihet duke kombinuar në mënyrë të arsyeshme agjentët farmakologjikë, fizioterapinë, ushqimin e duhur dhe një mënyrë jetese të shëndetshme, domethënë më e suksesshme është trajtimi gjithëpërfshirës i përdhes.

Mjekim

Përdorimi i ilaçeve gjatë periudhës së rëndimit është më efektiv. Gjatë terapisë anti-inflamatore për artritin përdhes, kolchicina shpesh përshkruhet. Ilaçi merret me gojë ose administrohet intravenoz, doza përcaktohet nga mjeku. Kolchicina është veçanërisht e efektshme nëse fillohet të përdoret menjëherë sapo të shfaqen simptomat e para të sëmundjes. Përmirësim i konsiderueshëm i gjendjes së pacientëve në 12 orët e para të marrjes së këtij ilaçi vërehet në 75% të rasteve. Sidoqoftë, reagimet anësore mund të ndodhin në formën e një shkelje të traktit gastrointestinal.

Gjithashtu, me përkeqësimin e përdhes, janë përshkruar ilaçe të tjera anti-inflamatore, midis tyre: indometacina, fenilbutazoni, naprokseni, etorikoksibi, dhe të tjerët.

Për më tepër, nëse ka kundërindikacione për marrjen e barnave të mësipërme, atëherë me përkeqësimin e artritit të përdhes, administrim oral ose intra-artikular të glukokortikoideve, për shembull triamcinolone hexacetonide, mund të jetë efektive.

Një metodë tjetër: trajtim i jashtëm. Për ta bërë këtë, përdorni kremra dhe xhel, të cilët përfshijnë ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Më të njohurit në këtë listë janë diclofenac, ketoprofen, nimesulide.

Në periudhën "e qetë" të rrjedhës së sëmundjes, ilaçet janë përshkruar që normalizojnë nivelin e acidit urik në trup. Këto janë ilaçe të bazuara në benzbromarone, allopurinol, Avisan dhe të tjerët. Para përdorimit, duhet të konsultoheni me një mjek.

Metodat moderne fizioterapeutike për trajtimin e përdhes

Si një element i trajtimit kompleks, fizioterapia për përdhes është shumë efektive: përmirëson gjendjen e kërcit dhe parandalon prishjen e tyre. Konsideroni metodat më të zakonshme të fizioterapisë që zakonisht përshkruhen midis periudhave të konfiskimit.

 • Elektroforeza është një procedurë gjatë së cilës impulset elektrike konstante veprojnë në trup. Ky ka një efekt terapeutik lokal. Elektroforeza gjithashtu rrit depërtimin e ilaçeve të jashtëm përmes lëkurës. Me përdhes, analgin dhe novokaina përdoren për qetësimin e dhimbjes, dhe zinku, squfuri dhe litiumi përdoren për të stimuluar kërcin.
 • Terapia me baltë është një metodë popullore për përmirësimin e gjendjes së pacientëve me përdhes. Kjo procedurë shpesh përshkruhet gjatë trajtimit në banjë.
 • Trajtimet termike ndihmojnë në shpërndarjen e depozitave të acidit urik. Për këtë, pacientëve u jepen aplikime parafine dhe ozocerite.
 • Balneoterapia është një nga metodat më të këndshme të fizioterapisë. Efektet në nyje ndodhin gjatë larjes. Me përdhes, rekomandohet një cikël banjosh radoni, sulfidi hidrogjeni ose klorur natriumi.
 • Bischofite është një zgjidhje natyrale, e cila përfshin natrium, kalcium, kalium, jod, bakër, hekur, titan. Kompresat me bischofite mund të lehtësojnë inflamacionin dhe anestezojnë zonën e pështymës së prekur.

Ndër të tjera, me përdhes, UVT, ultratinguj dhe magnetoterapi, terapi ushtrimore dhe masazh përdoren me sukses. Cila metodë do të jetë më efektive në secilin rast të veçantë përcaktohet nga mjeku. Shumica e procedurave fizioterapeutike zakonisht janë në dispozicion gjatë një kursi të trajtimit në banjë. Sanatoriumet më të famshme shtëpiake të këtij specializimi janë të vendosura në Krime (Saki), Rusinë Jugore (Pyatigorsk, Mineralnye Vody), Altai (Belokurikha), etj.

Metodat popullore

Mjekësia tradicionale ka kohë që ka shpikur mjete për të ndihmuar të hequr qafe dhimbjen e përdhes. Këtu janë disa prej tyre.

 • Tabaka të supës me kamomil. Derdhni lulet e bimës me ujë, shtoni kripë, sillni në një çiban, mbajeni në nxehtësi të ulët për 10 minuta. Lejoni që zgjidhja të injektohet dhe të bëni një banjë për nyjen e sëmurë.
 • Ekstrakti i konit të bredhave ndihmon në pastrimin e nyjeve. Për ta gatuar atë, duhet të merrni një kon të hapur të bredhit dhe ta derdhni me një gotë ujë të valë. Lëreni të qëndrojë për 7-9 orë. Merrni një lugë gjelle 30 minuta para ngrënies.
 • Infuzion i rrënjëve të kuqe të çmendura. Derdhni një lugë çaji nga rrënjët e kësaj bime me një gotë ujë të valë. Lëreni të krijojë. Duhet të merret në mëngjes dhe në mbrëmje për gjysmë gotë.
 • Kompresë e kripës. Derdhni 0,5 kilogramë kripë të jodizuar në tigan, shtoni ujë, vlim derisa të avullojë uji. Pastaj shtoni 200 gram vazelinë ose yndyrën e pulës, përzieni. Përbërja që rezulton përdoret për kompresim.

Ka edhe shumë metoda të tjera të njohura që përdoren për të luftuar përdhes. Sidoqoftë, para se të drejtoheni në mjekësinë tradicionale, duhet të konsultoheni me një mjek – secila "recetë" ka kundërindikacione.

Dieta si një trajtim efektiv për përdhes

Për të përmirësuar gjendjen e një pacienti që vuan nga përdhes, është e rëndësishme që menjëherë ta transferoni atë në dietën e duhur.

Për këtë, para së gjithash, është e nevojshme të kufizohet përdorimi i produkteve që përmbajnë purinë tek pacientët. Kjo listë përfshin deti, mish yndyror dhe peshk, supë të ngopur, bishtajore, kërpudha, spinaq. Për një pacient me përdhes, mishi duhet të gatuhet për një kohë të gjatë – atëherë substancat e rrezikshme, purinat, do të mbeten në supë. Në përgjithësi, marrja e proteinave duhet të jetë e kufizuar, pasi ato kontribuojnë në formimin e acidit urik. Përveç kësaj, ju duhet të minimizoni sasinë e ushqimeve të yndyrshme dhe pikante, si dhe të eliminoni çajin, kafenë dhe alkoolin e fortë nga dieta. Rekomandohet që të rritet konsumimi i lëngjeve në 2,5–3 litra, pasi kjo ndihmon në largimin e kripërave nga trupi. Theksi duhet të jetë në ujin e pijshëm të pastër. Pritja e kripës duhet të kufizohet në 6-8 gram në ditë.

Sigurohuni që të hani fruta, manaferra, perime çdo ditë. Gjithashtu, pacientët me përdhes tregohen drithëra, gjizë, salcë kosi, kos, perime dhe ndonjëherë supa me qumësht, miell, por jo produkte gjalpi. Mishi i zier dhe peshku duhet të hahen 2-3 herë në javë.

Llojin e ushqimit të rekomanduar për pacientët me përdhes, ushqyesit e quajnë "Tabela numër 6 sipas Pevzner."

Parandalim

Mundësia e kontraktimit të përdhes është mjaft e lartë në mesin e atyre që abuzojnë me alkoolin, ushqimet yndyrore, udhëheqin një mënyrë jetese të ulur dhe lënë pas dore një dietë të shëndetshme. Gjithashtu në rrezik janë njerëzit që kanë mbipeshë dhe presion të lartë të gjakut, si dhe ata që kanë të afërm në familje që vuajnë nga përdhes.

Masat parandaluese janë të thjeshta: ushqimi i duhur, stërvitja, ajri i freskët, refuzimi i alkoolit, kontrolli i peshës. Duke i ndjekur ato, mund të shmangni shumë probleme.

Kështu, deri më sot, janë zhvilluar shumë metoda për të luftuar përdhesin. Terapia e zgjedhur siç duhet mund të sjellë rezultate të larta. Por vetëm një specialist mund ta emërojë atë.

Tradita e udhëtimit në sanatoriume është zhvilluar në vendin tonë në vitet Sovjetike. Në një kohë ajo ishte harruar, por sot është mirënjohëse të shihet ringjallja e kësaj forme trajtimi dhe pushimi, sepse të qenit në një institucion të tillë përmirëson dukshëm gjendjen e pacientëve. Trajtimi i vazhdueshëm gjithëpërfshirës në një vend të pastër ekologjikisht sjell gjithmonë përfitime të prekshme.

Si të trajtoni përdhes – rekomandimet themelore

100do 40 njerëz vuajnë nga përdhes, sëmundja prek kryesisht burrat mbi XNUMX vjeç. Sidoqoftë, gjatë viteve të kaluara, numri i pacientëve me përdhes mes grave është rritur. Kjo është për shkak të një ndryshimi në sfondin hormonal gjatë menopauzës, i cili kontribuon në akumulimin e kripërave të acidit në gjak.

Përdhesi është një sëmundje metabolike e lidhur me metabolizmin e acidit urik të dëmtuar. Në trup ka një rritje të përqendrimit të përbërjeve të acidit urik, të cilat depozitohen në indet e nyjeve në formën e kripës së natriumit. Sëmundja është kronike. Fotografia klinike karakterizohet nga formimi i nyjeve të përdhes dhe manifestohet në formën e artritit akut.

Shumica e njerëzve pyesin se si ta trajtojnë përdhesin. Gjëja kryesore është që qasja ndaj sëmundjes duhet të jetë gjithëpërfshirëse dhe pacienti me përgjegjësi të zbatojë të gjitha rekomandimet e mjekut që merr pjesë.

E rëndësishme! Trajtimi i përdhes varet nga faza e sëmundjes (sulmi akut, periudha midis sulmeve, një proces kronik).

Terapia e përdhes ka për qëllim parandalimin e një sulmi të artritit, mbështetjen e masave midis sulmeve dhe parandalimin e acarimeve të përsëritura të dhimbjeve të nyjeve. Në trajtimin e sëmundjes, dallohen 3 qëllimet kryesore:

 • nevoja për lokalizimin në kohë të një sulmi akut;
 • parandalimi i një sulmi të dytë;
 • parandalimi i përdhes kronike.

Një rezultat i favorshëm i sëmundjes është i mundur me përpjekjet e përbashkëta të pacientit dhe mjekut. Një nga komponentët kryesorë të terapisë është përputhja e pacientëve me dietën.

Dieta si një trajtim për përdhes

Në shenjën e parë të përdhes rekomandohet dieta. Shihni gjithashtu simptomat e përdhes dhe trajtimin. E cila konsiston në përjashtimin e produkteve që kanë një përqendrim të shtuar të urateve, është e nevojshme të kufizohet sasia e kripës së konsumuar, si dhe të zvogëlohet marrja e proteinave dhe yndyrave.

Dieta parashikon pirjen e bollshme të ujit mineral alkalik deri në 2 litra në ditë për të nxjerrë acidin urik nga trupi. Rekomandohet gjithashtu të përdorni një lëng në formën e çajit bimor, lëngut të shtrydhur fllad dhe pijeve frutore të arrave. Vitaminat duhet të përbëjnë bazën e dietës së pacientit, kështu që ato duhet të konsumohen në sasi të mëdha. Shtë e nevojshme t'i jepet përparësi frutave dhe perimeve si në formë të papërpunuar ashtu edhe të pjekur. Ushqimi është i pjesshëm, në pjesë të vogla, në intervalet midis vakteve, regjimi i pirjes.

Produktet dhe pjatat që rekomandohen të përfshihen në tabelën diete Nr. 6:

 1. Produkte buke – bukë thekre dhe grurë.
 2. Varieteteve dietike të shpendëve dhe mishit (mundësisht në formë të zier, përjashtojnë përdorimin e derrit dhe rosave).
 3. Peshqit e ligët disa herë në javë.
 4. Bulmet dhe produkte të qumështit.
 5. Yndyrnat (vaj i rafinuar dhe i parafinuar).
 6. Drithëra në sasi të pakufizuar.
 7. Perimet në çdo formë.
 8. Frutat dhe manaferrat (preferohet përdorimi i portokallit dhe limonit).
 9. Pije (ujë mineral, çaj me limon, lëng boronicë, lëngje).

Me përdhes, ushqimet që mund të shkaktojnë një sulm të artritit janë të ndaluara:

  • offal (gjuhë, mëlçi, tru, veshka);
  • mish i tymosur;
  • peshk i konservuar;
  • peshk pikant dhe i tymosur;
  • lëpjetë;
  • spinaq;
  • produkte çokollate;
  • çaj dhe kafe e fortë;

E rëndësishme! Pacientët janë të ndaluar nga uria, pasi kjo mund të çojë në një rritje të përqendrimit të urateve në trup.

Ilaçet për sulme të përdhes

Për të trajtuar një sulm akut të sulmit të përdhes, përdoret kolchicina, një ilaç kolchicine. Ky është një mjet efektiv që pengon procesin e ndarjes së qelizave. Në sëmundjet e sistemit kardiovaskular, dështimi i veshkave dhe funksionimi i dëmtuar i mëlçisë, doza e kolchicine zvogëlohet me gjysmën e dozës fillestare.

Ilaçi administrohet sipas skemës:

 1. Dita e 1: ilaçi administrohet me gojë në 0,001 gram.
 2. Dita e 2-të: ilaçi përdoret në 1 mg, atëherë doza reduktohet në 0,001 gram në ditë.

Kolchicina mund të shkaktojë komplikime të tretjes: jashtëqitjen e mërzitur, të përzier dhe të vjella. Me trajtim të zgjatur, efektet anësore janë të mundshme, të cilat manifestohen në formën e zhvillimit të leukopenisë dhe anemisë.

Gjithashtu, për lehtësimin e një sulmi të artritit, përdoren ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, lista e të cilave është mjaft e gjerë sot. Përdoren ilaçe të tilla si Butadion, Ketazol, Indomethacin, Metindol. Për të parandaluar një sulm akut të artritit, ilaçet përdoren në doza të mëdha.

Përdorimi i glukokortikosteroideve jep një efekt të mirë, ilaçet e kësaj serie konsiderohen më të sigurta sesa ilaçet anti-inflamatore jo-steroide.

Preparate glukokortikosteroide:

 • Prednizoloni – përdoret për dhimbje të forta;
 • Triamcyolone – heq ënjtjen dhe ënjtjen nga nyja e prekur;
 • Fullflex – shtyp procesin e inflamacionit;
 • Diprospami, hidrokortizoni – përdoret për administrim intartartikular.

Shenja të rëndësishme për fillimin e terapisë:

 • prania e një sulmi të artritit;
 • zvogëlimi i intervalit midis sulmeve;
 • përqendrimi i shtuar i urateve në gjak.

Me terapi të zgjatur të drogës, përdoret droga Allopurinol. Ilaçi përdoret për të ulur nivelin e kripërave të acidit urik në trup.

Kur përdoren përdoren trajtimi lokal me ilaçe:

 1. fërkim me ointments anti-inflamator (Finalgel, Ortofen, xhel Fastum, Indovazin, Voltaren);
 2. fasha me novokainë dhe dimexide;
 3. aplikacione me një zgjidhje prej 50% të zgjidhjes Dimexidum me shtimin e Analgin ose Novocaine.

Trajtimet jo-ilaçe

Gjatë një përkeqësimi të sëmundjes, rekomandohet të kufizoni procedurat fizioterapeutike.

Në një fazë të hershme të sëmundjes, ata përdorin:

 • fonoforeza me difenhidraminë, kalcium;
 • jonofoforeza me litium;
 • masazh i pikave aktive;
 • akupunkturë.

Në periudhën interictal, përdoren përdhes:

Balneoterapia kryhet te pacientët midis sulmeve të gjendrave. Ndihmon për të përmirësuar metabolizmin dhe mikroqarkullimin, përmirëson strukturën dhe aftësitë funksionale të indeve, përmirëson furnizimin me gjak të nyjeve të prekura. Nën ndikimin e balneoterapisë, procesi inflamator në nyje zvogëlohet, kripërat e acidit urik ekskretohen.

Përdorimi i banjove radon promovon rrezatimin e brendshëm të trupit, gjë që çon në përmirësimin e funksioneve të barrierave të metabolizmit të mëlçisë dhe yndyrës, dhe proceset metabolike të acidit urik normalizohen. Banjat e radonit kanë efekte anti-inflamatore dhe qetësuese në nyjet e prekura.

f, bllokada 21,0,0,1,0 ->

Përdorimi i banjove të sulfurit të hidrogjenit pengon thithjen e kripës së natriumit, përmirëson ushqimin e kërcit dhe promovon proceset rigjeneruese në indet e kyçit.

Banjat e klorurit të natriumit ndikojnë tek pacienti përmes receptorëve të lëkurës. Efekti pozitiv është për të përmirësuar funksionimin e sistemit urinar, duke ulur nivelin e purines në gjak, kontribuojnë në sekretimin e përshpejtuar të produkteve përfundimtare metabolike nga trupi. Banjat përshkruhen 5 herë në javë.

Metodat tradicionale të trajtimit

Si ta trajtoni përdhesin në shtëpi në këmbë me metodat popullore – për këtë, përdoren zierje dhe tinkturat e bimëve medicinale. Mjetet juridike më të zakonshme popullore janë një zierje me lule kamomili, një varg dhe plakë të zezë.

Tarifat bimore:

 1. 2 lugë çaji kuaj derdhën një gotë ujë të valë, insistoni 2 orë. Para përdorimit, infuzioni duhet të filtrohet, të marrë pas ngrënies.
 2. 2 lugë çaji lule kamomili, 1 lugë çaji pluhur të zi të copëtuar hidhni 250 ml ujë të valë, qëndroni për 0,5 orë. Përdorni pas vaktit.
 3. 1 lugë çaji varg, 1 lugë çaji kamomil farmaceutik zihet me ujë të valë, i konsumuar në formën e çajit.

Trajtimi i sëmundjes me mjete juridike popullore do të ndihmojë në normalizimin e metabolizmit të purinës, zvogëlimin e dhimbjes në nyje.

Ka edhe mjete të tjera popullore në trajtimin e përdhes, të cilat janë të disponueshme për të gjithë. Një mjet i provuar është tretësira e jodit, në të cilën 5 tableta të acidit acetilsalicilik treten paraprakisht. Lëngu që rezulton aplikohet në nyjet e prekura gjatë natës, çorapët vendosen në majë.

Mjetet efektive popullore janë përdorimi i akullit dhe limonit. Akulli heq dhimbjen në një sulm akut të artritit, zvogëlon inflamacionin në nyje. Shtë e nevojshme të aplikoni akull në zonën e prekur, ju duhet të mbani jo më shumë se 10-15 minuta.

Limoni ndihmon në neutralizimin e acidit urik, zvogëlon përqendrimin e përgjithshëm të purinës. Lëngu i limonit konsumohet 2-3 herë në ditë për 1-2 lugë çaji.

f, bllokada 29,0,0,0,1 ->

Metodat alternative të trajtimit duhet të monitorohen nga mjeku që merr pjesë, i cili do të jetë në gjendje t'i korrigjojë ato në mungesë të një efekti terapeutik.

Trajtimi i përdhes me mjete juridike popullore në shtëpi

Përdhes është një sëmundje heterogjene e rrezikshme, e cila shoqërohet me shfaqjen e rritjes së kripës në kocka. Sëmundja i përgjigjet mirë trajtimit që mund të bëhet në shtëpi. Për këtë qëllim, përdoren terapi diete, infuzione dhe zierje, mjete për përdorim të jashtëm.

Rregullat themelore

Përdhes është një shkelje në shëndetin e trupit që shkakton patologji të përbashkët. Në rast të metabolizmit të dëmtuar të proteinave, acidi urik formohet në sasi të tepërt, gjë që shkakton kone të gjendrës. Trajtimi me mjete juridike popullore kërkon që pacienti jo vetëm të përdorë ilaçe, por edhe t'i përmbahet stilit të jetës së saktë.

Në shtëpi, përgatiten zierje, infuzione dhe tinktura, me ndihmën e të cilave sigurohet normalizimi i metabolizmit. Ato ndihmojnë në largimin e përbërësve të dëmshëm nga trupi. Për të siguruar suksesin e kursit terapeutik, pacienti duhet të ndjek rekomandime të caktuara:

 • Në prani të peshës së tepërt, dieta dhe stërvitja tregohen.
 • Pacienti duhet të heqë dorë nga pirja e duhanit dhe pirja e alkoolit.
 • Nëse sëmundja vazhdon në sfondin e sëmundjeve akute ose kronike të organeve të brendshme, atëherë trajtimi i tyre kryhet.
 • Pacientit i tregohet një mënyrë jetese e shëndetshme dhe shëtitje të vazhdueshme në ajër të pastër.

Nëse një person i përmbahet rreptësisht rekomandimeve, kjo do të zvogëlojë ashpërsinë e simptomave me përdhes.

Me ndihmën e terapisë diete, është e pamundur të kurosh plotësisht sëmundjen. Por, është e përshkruar për të zvogëluar ashpërsinë e simptomave. Pacientët janë rreptësisht të ndaluar të përdorin ushqime që përfshijnë purina. Pacienti këshillohet të refuzojë nënprodukte, varietete yndyrore të peshkut dhe mishit. Pacientët u ndalohet përdorimi i gatimit:

Kur përdhes rekomandohet të gatuani mish për një kohë të gjatë. Në këtë rast, purinat mbesin në supë. Kjo është arsyeja pse rekomandohet të braktisni supat e ngopura. Terapia dietike është që të kufizojë përdorimin e proteinave, pasi ato kontribuojnë në prodhimin e acidit urik. Ushqimet yndyrore dhe pikante duhet të përjashtohen nga dieta e pacientit.

Me përdhes është e ndaluar të pini çaj të fortë, kafe dhe alkool. Pacienti duhet t'i përmbahet rreptësisht regjimit të pirjes. Atij i shfaqet konsumimi ditor i 2,5-3 litra minerale të pastër akoma me ujë. Sasia e kripës nuk duhet të kalojë 8 gramë në ditë.

Dieta e pacientit duhet të përbëhet nga perime, fruta, manaferra. Pacientët rekomandohet të përgatisin supa me drithëra, perime dhe qumësht. Dieta e njeriut zhvillohet mbi bazën e gjizës, kos, salcë kosi. Me përdhes, pacientët rekomandohet të përmbahen në tabelën Nr.6 sipas Pevzner.

Media lokale

Me përdhes, rekomandohet përdorimi i fondeve që ndikojnë drejtpërdrejt në konet e përdhes. Përdorimi i tyre rekomandohet në shtëpi, pasi përbërësit kryesorë kanë një erë të fortë dhe të pakëndshme. Me përdhes, rekomandohet të aplikoni fasha në vendin e lezionit, të cilat përgatiten në bazë të:

 • Lakra Gjethet e lakrës merren dhe rrihen paksa me një çekiç. Zbatohet në konin e përdhes dhe fiksohet me një fashë. Manipulimi kryhet çdo ditë.
 • Mjaltë. Ky përbërës përzihet me kripë në sasi të barabarta derisa të merret një qëndrueshmëri uniforme. Përzierja që rezulton aplikohet në vendin e lezionit. Polietileni dhe veshja e rrobave aplikohen në krye.
 • Kripë deti. Ky produkt rekomandohet të përzihet me tableta karboni të aktivizuar para pluhurit. Një sasi e vogël uji shtohet në përzierje dhe përzihet derisa të merret një hollim homogjen, i cili aplikohet në vendin e lezionit dhe fiksohet me një fashë. Në mungesë të karbonit të aktivizuar, ai zëvendësohet nga një kamomil farmaci.
 • Gjalpë. Përgatitja e ilaçit rekomandohet në bazë të gjalpit natyral, të cilit i shtohet alkool mjekësor ose verë. Produktet e alkoolit vendosen paraprakisht në zjarr në mënyrë që përbërësi që përmban alkool të digjet prej tyre. Përbërja që rezulton lubrifikon konet e mentës. Për të arritur efektin më të lartë të mundshëm, rekomandohet të vendosni polietileni në majë, dhe pastaj një fashë garzë.
 • Mustardë Për të përgatitur ilaçin, rekomandohet të përdorni pluhur mustardë, e cila përzihet me mjaltë. Produkti që rezulton aplikohet në lëkurë. Rekomandohet të aplikoni një fashë garzë në krye. Një ilaç përdoret në një kurs, kohëzgjatja e të cilit është 2 javë.

Ekzistojnë një numër i madh fondesh për të luftuar përdhes, kështu që rekomandohet të bëni zgjedhjen e tyre bazuar në karakteristikat individuale të trupit të pacientit.

Banjo

Kur përdhes rekomandohet të përdorni banjën. Efektive është përdorimi i jodit. Për të përgatitur banjën, duhet të merrni 3 litra ujë. Për çdo litër, shtohet një lugë çaji sode buke dhe 3 pika jod. Procedura rekomandohet të kryhet çdo ditë në mbrëmje. Trajtimi me këtë agjent duhet të bëhet në një kurs që zgjat të paktën 10 ditë.

Për të përgatitur banjën, mund të përdorni një zierje me lule kamomili. Merrni disa lugë të kësaj bime dhe mbusheni me ujë. Përbërja i shtohet kripë deti. Produkti zihet mbi nxehtësi të ulët për 10 minuta. Pas infuzionit të tretësirës, ​​ajo filtrohet dhe shtohet në banjë. Kamomili ka veti antiseptike dhe anti-inflamatore, gjë që e lejon atë të ndalojë përparimin e përdhes. Paralelisht, rekomandohet të futni brenda infuzione dhe zierje të luleve të kamomilit.

Ointments përgatiten nga mjetet juridike popullore, të cilat depërtojnë në nyje dhe ndihmojnë në lehtësimin e simptomave dhe ndalimin e përparimit të sëmundjes.

Ju mund të bëni një vaj të parfumuar nga mjalti dhe yndyra e kafshëve. Komponentët janë të përzier në përmasa të barabarta. Pas marrjes së një konsistence të njëtrajtshme, vaji hidhet me kujdes në nyjen e prekur. Një fashë kompresimi është aplikuar në krye. Mbështilleni zonën e prekur me një leckë të ngrohtë dhe lini brenda natës.

Ju mund të bëni një vaj të bazuar në alkool të verës. Gjalpi merret dhe shkrihet në një banjë me ujë. Gjatë kësaj procedure, sigurohuni që vaji të mos vlojë. Pas shpërbërjes së tij, alkooli i verës futet në përbërje. Ointment rekomandohet të aplikohet në zonat e prekura në një formë të ngrohtë.

Një ilaç i bazuar në kripë deti dhe miell ka një efekt të lartë. Një brumë i freskët përgatitet nga këto përbërës dhe ujë, me të cilin kyçja lubrifikohet dhe mbështillet në mbështjellës plastik. Për të siguruar efektivitetin e trajtimit, rekomandohet të kryeni manipulime në mbrëmje.

100 ml vaj luledielli merren dhe përzihen me një copë sapun lavanderi, i cili më parë është fërkuar në një rende të mirë. Pas përzierjes së përbërjes, vajguri në sasinë 50 ml dhe një lugë çaji sode futet në të. Vaji është fërkuar në nyjet e prekura gjatë një përkeqësimi të sëmundjes.

Mjetet gojore

Paralelisht me ilaçet e jashtme, pacientit rekomandohet të përdor medikamente për administrim oral, të cilat do të garantojnë suksesin e trajtimit. Pacientët këshillohen që të marrin zierje nga bimë të tilla medicinale si pansies, reçetë, rrëmbyes guri, wort e Shën Gjonit, motherwort, elecampane, stalnik fushor, hernia.

Nëse pacienti ka dhimbje të forta me përdhes, atëherë ai rekomandohet të përgatisë zierje nga mbledhja e bimëve. Merren 5 gram lule calendula dhe lule misri. Raftet e dëllinjës, lulet e bozhureve, lehja e buckthorn në të njëjtën sasi i shtohen përbërjes. Supë përgatitet me shtimin e barit dhe barit të kuajve, gjethe thupër, për të cilat duhen 20 gram. Të gjithë përbërësit përdoren në formën parafabrikate dhe të tharë. Pasi të keni përzierë plotësisht përbërjen, merret një lugë gjelle dhe derdhet me 200 mililitra ujë të valë. Ilaçi është zier për 5 minuta mbi nxehtësinë e ulët. Një zierje është marrë gjatë sulmeve të përdhes ndërsa është e nxehtë. Një dozë e vetme e barit është një gotë. Lejohet të marrë ilaçin çdo 2 orë.

Për të pastruar nyjet e depozitave të ndryshme, rekomandohet të përdorni një ilaç të bërë nga kone bredhi. Përgatitja e ilaçeve duhet të bëhet nga kone që nuk janë hapur akoma. Një gungë derdhet me 250 mililitra ujë të valë dhe injektohet për 8 orë. Pas kësaj kohe, ilaçi duhet të filtrohet dhe përdoret për administrim oral. Rekomandohet të pini ilaçin gjysmë ore para ngrënies në një lugë gjelle.

Për të përgatitur infuzionin, përdoren rrënjë të thata të çmendura, të cilat janë para-grimcuara. Një lugë gjelle lëndësh të para derdhet në një gotë ujë të valë. Pas 6 orësh infuzion, ilaçi filtrohet. Rekomandohet ta merrni atë dy herë në ditë për 100 mililitra.

Për të siguruar trajtim gjithëpërfshirës të përdhes, rekomandohet të merrni ilaçe brenda, zgjedhja e të cilave kryhet në varësi të ashpërsisë së simptomave.

Mjekësia tradicionale është shumë e efektshme në trajtimin e përdhes. Falë një larmi të gjerë ilaçesh, është e mundur të zgjidhni opsionin më efektiv për veten tuaj. Mjetet nuk janë vetëm efektive, por edhe të sigurta. Por, përkundër kësaj, rekomandohet që të konsultoheni me një mjek përpara se të përdorni një ilaç të veçantë.

Si të lehtësoni një sulm dhe si të trajtoni përdhesin në shtëpi

Disordersrregullimet metabolike ndodhin në forma të ndryshme. Me formimin e tepërt të acidit urik, kripërat e tij, uratet, janë në gjendje të grumbullohen në indet e eshtrave, nyjeve, duke shkaktuar dëme të mëdha në trup. Si të trajtoni përdhesin, ose, më saktë, si të ndaloni konfiskimet dhe të lehtësoni gjendjen e pacientit, është tema e artikullit tjetër.

Whatfarë lloj sëmundje është përdhes?

Deri më sot, mjekët kanë vërejtur incidencën e përdhes në burra dhe gra njësoj pas pesëdhjetë vjetësh. Shqetësimi është shkaktuar nga fakti i "përtëritje" të sëmundjes. Ushqimi jo i duhur, abuzimi me alkoolin, trashëgimia, degradimi i mjedisit shkaktojnë një rritje të incidencës së të rinjve.

Barra kryesore në përdorimin e acidit urik, produkt i shkëmbimit të bazave purine, bie në veshkat. Proceset patologjike që ndodhin në to ulin funksionalitetin e organit.

Acidi urik, duke u kombinuar me jonet metalikë (në veçanti, jonet e natriumit), formon kripëra që mund të depozitohen në inde, organe, nyje.

Gradualisht, ndodhin trauma, deformim dhe shkatërrimi pasues i nyjes. Ajo bymehet, bymehet, shfaqet dhimbje e fortë, lëvizshmëria humbet.

Më shpesh, nyjet në këmbë, në gishtin e madh, kyçin e këmbës vuajnë. Shpesh përdhes e nyjës së gjurit, gishtërinjve.

Një kurs i gjatë i sëmundjes çon në formimin e rritjeve pineale. Këto janë tofuse të mbushura me një lëng me kristale të kripërave të acidit urik. Tofuset lokalizohen në indin nënlëkuror dhe janë në gjendje të shpërthejnë në formën e fistulave, duke lëshuar përmbajtje në sipërfaqen e lëkurës.

Si të lehtësoni një sulm të përdhes në shtëpi

Trajtimi i përdhes duhet të jetë gjithëpërfshirës. Ai përfshin masa që bëhen një domosdoshmëri e përditshme. Trajtimi i sëmundjes bazohet në ndryshimet e stilit të jetës: rutinat e përditshme, ushqimin dhe zakonet.

Sidoqoftë, stabilizimi dhe fillimi i faljes kërkon kohë. Tofarë duhet të bëni nëse një sulm nuk lejon të drejtojë një jetë normale, si të ndaloni dhimbjen?

Me përkeqësimin e përdhes, është e nevojshme

 1. Për të siguruar pushim në një nyje të sëmurë, jo për ta tendosur atë, nëse është e mundur – për të përjashtuar ndonjë lëvizje aktive, për të ngritur një nyje;
 2. Aplikoni jastëkun e ftohur dhe ngrohës me akull, nëse nuk ka intensifikim të dhimbjes;
 3. Për të hequr acidin e tepërt të urinës nga trupi – shkaqet e sëmundjes, duhet të kujdeseni për pirjen e rëndë. E dobishme: uji mineral alkalik, neutralizimi i acidit, pijeve frutore, çajit me limon, zierje të bimëve me efekt diuretik, ujë të pijshëm të pastër;

Si të lehtësoni dhimbjen me ilaçe

 • Përdorimi i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide – diklofenak, indomethacin, ortofen, butadion, analgin, ibuphen është i justifikuar.

Acidi acetilsalicilik mund të përkeqësojë gjendjen e pacientit, prandaj, kur ndaloni një sulm të përdhes, nuk përdoret.

 • Glukokortiko sintetike>

Si të anestezoni nyjen në shtëpi, nëse nuk ka ilaçe në dorë ose ato shkaktojnë një reagim negativ nga trupi?

Mjekësia tradicionale do të vijë në shpëtim:

 1. Banja lokale me shtimin e kripës së detit (tryezës) – 1 tbsp. l në 1 litër ujë; jod – 5 pika për 1 litër;
 2. Banja dhe fasha me zierje të bimëve – kamomil, urtë. Për përgatitjen e tyre, 1 lugë gjelle. l lëndët e para derdhin 0,2 l ujë, gatuajeni për 10 minuta mbi nxehtësi të ulët ose ziej në një banjë me ujë. Këmbëngulni 20-30 minuta, filtroni dhe përdorni brenda, b tbsp. tre herë në ditë ose nga jashtë;
 3. Dhimbja në një sulm akut të përdhes do të ndihmojë në heqjen e locioneve me aloe (mishi i gjetheve të larë me gjemba të hequra kalohet përmes një mulli mishi), patate të bluara, gjethe steamed të një hithre;
 4. Rrepkë ose rrikë është grimcuar, slurry është aplikuar në bashkimin e prekur, të mbështjellë me një fletë me rodhe, të lënë gjatë natës.

Kohëzgjatja e sulmit është 2-3 ditë, kjo periudhë duhet të durohet, megjithatë, për të stabilizuar gjendjen, është e nevojshme të kushtoni të gjitha përpjekjet për trajtimin e sëmundjes.

Trajtimi i përdhes

Një rol të madh në trajtimin e përdhes luhet nga ushqimi i duhur. Një dietë që kufizon sasinë e ushqimeve të pasura me purina mund të zvogëlojë sasinë e acidit urik dhe të minimizojë rrezikun e depozitave të kripës.

Ushqimi i përdhes është një artikull më vete. Këtu janë vetëm postulatet themelore të dietës:

 • Ushqime të shpeshta fraksionale pa overeating dhe uria;
 • Një sasi e mjaftueshme e lëngjeve, duke u përqëndruar në çajrat diuretik, pije frutash, ujë mineral;
 • Përjashtimi i produkteve "të dëmshme", duke përfshirë thartirën, raven, buns, çokollatën dhe shumë më tepër;
 • Kontrolli i peshës, sheqeri në gjak, presioni i gjakut. Ndryshimet në dietë, duke marrë parasysh sëmundjet shoqëruese;
 • Steam, zierje, zierje, ushqim të pjekur, refuzim të mishit të tymosur, turshi, ushqime yndyrore;
 • Kontrolloni përdorimin e kripës;
 • Pacienti duhet të refuzojë pije alkoolike, kafe, çaj të fortë.

Mos mbingarkoni nyjet e lënduara

Në rast sëmundjesh të këmbëve, mos harroni këpucë me takë të lartë sa herë që të jetë e mundur.

Ekzaminim mjekësor

Mos mjekoni veten, në shenjën e parë të përdhes, kërkoni ndihmë të kualifikuar mjekësore.

Mjekim

Allopurinol është një nga ilaçet më të njohura dhe më të njohura për trajtimin e përdhes. Tabletat bllokojnë enzimën që konverton xanthine në acidin urik.

Përveç uljes së përqendrimit të acidit urik dhe urateve në urinë dhe lëngje të tjera fiziologjike, allopurinol shpërndan kripërat e acidit urik, nuk i lejon ato të grumbullohen në indet e trupit. Shqyrtimet e pacientëve që marrin këtë ilaç tregojnë efektivitetin e tij të lartë.

Megjithë zgjidhjen e dukshme të problemit, ilaçi ka një listë të madhe të efekteve anësore dhe kundërindikacioneve, përfshirë një vdekje të papritur. Vetë-administrimi i ilaçit është i përjashtuar, mjeku duhet të kontrollojë trajtimin.

Trajtimi gjithëpërfshirës merr parasysh praninë e sëmundjeve shoqëruese: hipertensioni, mbipesha, çrregullimet metabolike, sëmundjet dhe patologjia e veshkave.

Metodat popullore

 • 100 g lule farmacie kamomili derdhin 10 litra ujë të nxehtë, shtoni 1 tbsp. l kripë deti. Përzijeni 40 minuta, përdorni për shërimin e banjove.
 • Konet e bredhit me farat lahen mirë, derdhen me ujë të valë (në mënyrë që konet të jenë plotësisht>>)
 1. Redukton madhësinë e tofusit dhe promovon heqjen e farës së thuprës së urinës (0,5 l në ditë);
 2. Një veprim diuretik dhe përdhes është ushtruar nga një zierje e gjetheve lingonberry, hithra dioica dhe fara liri, të marra në përmasa të barabarta. Supa mbahet në zjarr derisa të vlojë. Këmbëngulni 15 minuta dhe merrni 1/3 lugë gjelle, 4 herë në ditë;
 3. Gjilpërat e larshit të Siberisë piqen me ujë të valë, insistojnë për 10-15 minuta dhe përdorin infuzionin për të përgatitur banjat.

Në trajtimin e përdhes, gjëja kryesore është zbatimi i kujdesshëm i rekomandimeve të mjekut, aderimi në një dietë të veçantë antipurinale dhe refuzimi i zakoneve të këqija. Pajtueshmëria me masat e nevojshme lejon të arrihet një përmirësim i konsiderueshëm i gjendjes, të heqësh qafe tofus dhe fillimin e faljes së vazhdueshme.

Si të trajtoni përdhes – rekomandimet themelore

100do 40 njerëz vuajnë nga përdhes, sëmundja prek kryesisht burrat mbi XNUMX vjeç. Sidoqoftë, gjatë viteve të kaluara, numri i pacientëve me përdhes mes grave është rritur. Kjo është për shkak të një ndryshimi në sfondin hormonal gjatë menopauzës, i cili kontribuon në akumulimin e kripërave të acidit në gjak.

Përdhesi është një sëmundje metabolike e lidhur me metabolizmin e acidit urik të dëmtuar. Në trup ka një rritje të përqendrimit të përbërjeve të acidit urik, të cilat depozitohen në indet e nyjeve në formën e kripës së natriumit. Sëmundja është kronike. Fotografia klinike karakterizohet nga formimi i nyjeve të përdhes dhe manifestohet në formën e artritit akut.

Shumica e njerëzve pyesin se si ta trajtojnë përdhesin. Gjëja kryesore është që qasja ndaj sëmundjes duhet të jetë gjithëpërfshirëse dhe pacienti me përgjegjësi të zbatojë të gjitha rekomandimet e mjekut që merr pjesë.

E rëndësishme! Trajtimi i përdhes varet nga faza e sëmundjes (sulmi akut, periudha midis sulmeve, një proces kronik).

Terapia e përdhes ka për qëllim parandalimin e një sulmi të artritit, mbështetjen e masave midis sulmeve dhe parandalimin e acarimeve të përsëritura të dhimbjeve të nyjeve. Në trajtimin e sëmundjes, dallohen 3 qëllimet kryesore:

 • nevoja për lokalizimin në kohë të një sulmi akut;
 • parandalimi i një sulmi të dytë;
 • parandalimi i përdhes kronike.

Një rezultat i favorshëm i sëmundjes është i mundur me përpjekjet e përbashkëta të pacientit dhe mjekut. Një nga komponentët kryesorë të terapisë është përputhja e pacientëve me dietën.

Dieta si një trajtim për përdhes

Në shenjën e parë të përdhes rekomandohet dieta. Shihni gjithashtu simptomat e përdhes dhe trajtimin. E cila konsiston në përjashtimin e produkteve që kanë një përqendrim të shtuar të urateve, është e nevojshme të kufizohet sasia e kripës së konsumuar, si dhe të zvogëlohet marrja e proteinave dhe yndyrave.

Dieta parashikon pirjen e bollshme të ujit mineral alkalik deri në 2 litra në ditë për të nxjerrë acidin urik nga trupi. Rekomandohet gjithashtu të përdorni një lëng në formën e çajit bimor, lëngut të shtrydhur fllad dhe pijeve frutore të arrave. Vitaminat duhet të përbëjnë bazën e dietës së pacientit, kështu që ato duhet të konsumohen në sasi të mëdha. Shtë e nevojshme t'i jepet përparësi frutave dhe perimeve si në formë të papërpunuar ashtu edhe të pjekur. Ushqimi është i pjesshëm, në pjesë të vogla, në intervalet midis vakteve, regjimi i pirjes.

Produktet dhe pjatat që rekomandohen të përfshihen në tabelën diete Nr. 6:

 1. Produkte buke – bukë thekre dhe grurë.
 2. Varieteteve dietike të shpendëve dhe mishit (mundësisht në formë të zier, përjashtojnë përdorimin e derrit dhe rosave).
 3. Peshqit e ligët disa herë në javë.
 4. Bulmet dhe produkte të qumështit.
 5. Yndyrnat (vaj i rafinuar dhe i parafinuar).
 6. Drithëra në sasi të pakufizuar.
 7. Perimet në çdo formë.
 8. Frutat dhe manaferrat (preferohet përdorimi i portokallit dhe limonit).
 9. Pije (ujë mineral, çaj me limon, lëng boronicë, lëngje).

Me përdhes, ushqimet që mund të shkaktojnë një sulm të artritit janë të ndaluara:

  • offal (gjuhë, mëlçi, tru, veshka);
  • mish i tymosur;
  • peshk i konservuar;
  • peshk pikant dhe i tymosur;
  • lëpjetë;
  • spinaq;
  • produkte çokollate;
  • çaj dhe kafe e fortë;

E rëndësishme! Pacientët janë të ndaluar nga uria, pasi kjo mund të çojë në një rritje të përqendrimit të urateve në trup.

Ilaçet për sulme të përdhes

Për të trajtuar një sulm akut të sulmit të përdhes, përdoret kolchicina, një ilaç kolchicine. Ky është një mjet efektiv që pengon procesin e ndarjes së qelizave. Në sëmundjet e sistemit kardiovaskular, dështimi i veshkave dhe funksionimi i dëmtuar i mëlçisë, doza e kolchicine zvogëlohet me gjysmën e dozës fillestare.

Ilaçi administrohet sipas skemës:

 1. Dita e 1: ilaçi administrohet me gojë në 0,001 gram.
 2. Dita e 2-të: ilaçi përdoret në 1 mg, atëherë doza reduktohet në 0,001 gram në ditë.

Kolchicina mund të shkaktojë komplikime të tretjes: jashtëqitjen e mërzitur, të përzier dhe të vjella. Me trajtim të zgjatur, efektet anësore janë të mundshme, të cilat manifestohen në formën e zhvillimit të leukopenisë dhe anemisë.

Gjithashtu, për lehtësimin e një sulmi të artritit, përdoren ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, lista e të cilave është mjaft e gjerë sot. Përdoren ilaçe të tilla si Butadion, Ketazol, Indomethacin, Metindol. Për të parandaluar një sulm akut të artritit, ilaçet përdoren në doza të mëdha.

Përdorimi i glukokortikosteroideve jep një efekt të mirë, ilaçet e kësaj serie konsiderohen më të sigurta sesa ilaçet anti-inflamatore jo-steroide.

Preparate glukokortikosteroide:

 • Prednizoloni – përdoret për dhimbje të forta;
 • Triamcyolone – heq ënjtjen dhe ënjtjen nga nyja e prekur;
 • Fullflex – shtyp procesin e inflamacionit;
 • Diprospami, hidrokortizoni – përdoret për administrim intartartikular.

Shenja të rëndësishme për fillimin e terapisë:

 • prania e një sulmi të artritit;
 • zvogëlimi i intervalit midis sulmeve;
 • përqendrimi i shtuar i urateve në gjak.

Me terapi të zgjatur të drogës, përdoret droga Allopurinol. Ilaçi përdoret për të ulur nivelin e kripërave të acidit urik në trup.

Kur përdoren përdoren trajtimi lokal me ilaçe:

 1. fërkim me ointments anti-inflamator (Finalgel, Ortofen, xhel Fastum, Indovazin, Voltaren);
 2. fasha me novokainë dhe dimexide;
 3. aplikacione me një zgjidhje prej 50% të zgjidhjes Dimexidum me shtimin e Analgin ose Novocaine.

Trajtimet jo-ilaçe

Gjatë një përkeqësimi të sëmundjes, rekomandohet të kufizoni procedurat fizioterapeutike.

Në një fazë të hershme të sëmundjes, ata përdorin:

 • fonoforeza me difenhidraminë, kalcium;
 • jonofoforeza me litium;
 • masazh i pikave aktive;
 • akupunkturë.

Në periudhën interictal, përdoren përdhes:

Balneoterapia kryhet te pacientët midis sulmeve të gjendrave. Ndihmon për të përmirësuar metabolizmin dhe mikroqarkullimin, përmirëson strukturën dhe aftësitë funksionale të indeve, përmirëson furnizimin me gjak të nyjeve të prekura. Nën ndikimin e balneoterapisë, procesi inflamator në nyje zvogëlohet, kripërat e acidit urik ekskretohen.

Përdorimi i banjove radon promovon rrezatimin e brendshëm të trupit, gjë që çon në përmirësimin e funksioneve të barrierave të metabolizmit të mëlçisë dhe yndyrës, dhe proceset metabolike të acidit urik normalizohen. Banjat e radonit kanë efekte anti-inflamatore dhe qetësuese në nyjet e prekura.

f, bllokada 21,0,0,1,0 ->

Përdorimi i banjove të sulfurit të hidrogjenit pengon thithjen e kripës së natriumit, përmirëson ushqimin e kërcit dhe promovon proceset rigjeneruese në indet e kyçit.

Banjat e klorurit të natriumit ndikojnë tek pacienti përmes receptorëve të lëkurës. Efekti pozitiv është për të përmirësuar funksionimin e sistemit urinar, duke ulur nivelin e purines në gjak, kontribuojnë në sekretimin e përshpejtuar të produkteve përfundimtare metabolike nga trupi. Banjat përshkruhen 5 herë në javë.

Metodat tradicionale të trajtimit

Si ta trajtoni përdhesin në shtëpi në këmbë me metodat popullore – për këtë, përdoren zierje dhe tinkturat e bimëve medicinale. Mjetet juridike më të zakonshme popullore janë një zierje me lule kamomili, një varg dhe plakë të zezë.

Tarifat bimore:

 1. 2 lugë çaji kuaj derdhën një gotë ujë të valë, insistoni 2 orë. Para përdorimit, infuzioni duhet të filtrohet, të marrë pas ngrënies.
 2. 2 lugë çaji lule kamomili, 1 lugë çaji pluhur të zi të copëtuar hidhni 250 ml ujë të valë, qëndroni për 0,5 orë. Përdorni pas vaktit.
 3. 1 lugë çaji varg, 1 lugë çaji kamomil farmaceutik zihet me ujë të valë, i konsumuar në formën e çajit.

Trajtimi i sëmundjes me mjete juridike popullore do të ndihmojë në normalizimin e metabolizmit të purinës, zvogëlimin e dhimbjes në nyje.

Ka edhe mjete të tjera popullore në trajtimin e përdhes, të cilat janë të disponueshme për të gjithë. Një mjet i provuar është tretësira e jodit, në të cilën 5 tableta të acidit acetilsalicilik treten paraprakisht. Lëngu që rezulton aplikohet në nyjet e prekura gjatë natës, çorapët vendosen në majë.

Mjetet efektive popullore janë përdorimi i akullit dhe limonit. Akulli heq dhimbjen në një sulm akut të artritit, zvogëlon inflamacionin në nyje. Shtë e nevojshme të aplikoni akull në zonën e prekur, ju duhet të mbani jo më shumë se 10-15 minuta.

Limoni ndihmon në neutralizimin e acidit urik, zvogëlon përqendrimin e përgjithshëm të purinës. Lëngu i limonit konsumohet 2-3 herë në ditë për 1-2 lugë çaji.

f, bllokada 29,0,0,0,1 ->

Metodat alternative të trajtimit duhet të monitorohen nga mjeku që merr pjesë, i cili do të jetë në gjendje t'i korrigjojë ato në mungesë të një efekti terapeutik.

ExpertNews Shqipëri