Shkaqet e krizës në shpinë kur lëviz mbrapa

Shpina dhe shpina si e tërë është një pikë e lënduar në shumë pacientë të rinj dhe të moshuar. Për të parën, ajo dhemb herë pas here për shkak të punës së ulur, ose anasjelltas, jetës shumë aktive. Në të dytën, problemet me gjendjen e shtyllës kurrizore zhvillohen përkundër sfondit të ndryshimeve që lidhen me moshën në trup.

Të gjitha ndryshimet e tilla shpesh shoqërohen me simptoma të dhimbshme ose thjesht të pazakonta. Një nga këto është një ngërç në shpinë. A ndodh thjesht apo është pasojë e një lloj sëmundjeje? A duhet të trajtohen thërrmijat ose kjo simptomë të injorohet?

A mundet një krizë kurrizore ashtu si ajo?

Sistemi muskulor dhe skeletor, i cili përfshin muskujt, kockat dhe nyjet, mbart një ngarkesë shumë të madhe gjatë jetës së një personi. Daydo ditë, njerëzit mbajnë çanta të rënda, punojnë jashtë në palestër, ulen gabimisht, ecin me këpucë të pakëndshme dhe në mënyra të tjera testojnë shtyllën kurrizore për forcë. Si rezultat, me kalimin e kohës, ai fillon të "falënderojë" zotërinë e tij për këtë dhe tinguj, kërcitje dhe tinguj duke klikuar shfaqen tek ai.

Shumë shkencëtarë akoma argumentojnë për mekanizmin e shfaqjes së një krizë (në mungesë të patologjive të sfondit), ata ende nuk kanë arritur në një konsensus.

Dy versione janë paraqitur:

 1. Në zgavrat artikulare gjenden flluska ajri. Kur një person lëviz, presioni ndryshon në nyje dhe për shkak të kësaj, flluska shpërthen me tingullin përkatës që shfaqet.
 2. Gjatë lëvizjes, një zgavër gazi formohet në nyje, e cila zhvendoset ashpër kur pozicioni i kockave ndryshon. Një proces i tillë shoqërohet me divergjime të dridhjeve në indet e afërta. Si rezultat, ndodh një goditje vakumi, duke arritur në veshin e njeriut në formatin e një klikimi të qartë.

Pra, nëse mbështeteni në mundësi të tilla për shfaqjen e një ngërçi në shpinë, nuk ka asgjë të keqe me këto tinguj. Gjithçka shpjegohet lehtësisht nga pikëpamja fizike, nuk ka ndonjë bazë jofunksionale dhe nuk shkakton shqetësim.

Shkaqet patologjike të ngërçeve në shpinë

Kërcitjet në shtyllën kurrizore mund të jenë jo vetëm një shenjë e padëmshme që një person është ulur në një pozitë të pakëndshme ose ka qenë i angazhuar në punë të vështirë. Shkaku i kësaj simptome mund të jetë ndonjë sëmundje serioze ose dëmtimi i palcës kurrizore.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Protrusion dhe hernie e diskut intervertebral

Thelbi i zgjatjes është që të zgjasë unazën fibroze të diskut intervertebral me deformimin pasues të saj. Meqenëse nuk ka anije në këto disqe përmes të cilave ushqyesit do të rridhnin në to, ato duhet të ushqehen në një mënyrë shpërndarëse. Kur ushqimi i tillë nuk është i mjaftueshëm, unaza fibroze fillon të mbulohet me mikrokrava.

Gjatë lëvizjes ose kthesës së strehës, presioni në disqet e dobësuar rritet dhe ato fryhen. Një deformim i tillë mund të lokalizohet në pjesë të ndryshme të shtyllës kurrizore.

Lexo artikullin:  Trajtimi i ilaçeve poliartriti, mjetet juridike popullore, terapia e ushtrimeve

Në një pacient me zgjatje, gjendja e përgjithshme e shtyllës kurrizore përkeqësohet, shfaqen crunches pa shkak dhe dhimbje gjatë lëvizjes. Protruzioni mund të jetë një pararendës i hernies në shtyllën kurrizore ose pasojë e osteokondrozës.

Përveç ngërçit, mund të njihet nga simptomat e mëposhtme:

 • Pain. Lokalizimi i saj varet nga vendi i zgjatjes. Nëse është në shpinë të qafës së mitrës, pjesa e pasme e kokës dhe qafës janë të lënduar, në gjoks – fshikëzat e kraharorit dhe shpatullave, zona nën brinjë. Nëse zgjatja është e mesit, dhimbja nga pjesa e poshtme e shpinës i jep kofshës, këmbës së poshtme dhe gishtërinjëve;
 • Ngurtësi në lëvizje në pjesë të ndryshme të shpinës;
 • Marramendje dhe dëmtim i ndjeshmërisë auditive dhe vizuale;
 • Tingëllima në zemër (me zgjatje në gjoks);
 • Lumbago në këmbë;
 • Numb dhe ndjenjë e vazhdueshme e dobësisë në duar.

Paraprirjet e rajoneve të qafës së mitrës dhe kraharorit shpesh ekzistojnë në mënyrë të fshehtë dhe nuk e lëshojnë praninë e tyre me ndonjë simptomë tjetër përveç shtypjes. Përparimi i zgjatjes në hernie është një këputje e unazës fibroze dhe dalja e bërthamës pulpoze në rajon midis proceseve të rruazave.

Hernia, si dhe zgjatjet, mund të vendosen në pjesë të ndryshme të shtyllës kurrizore. Ato shoqërohen nga të njëjtat simptoma, por më të gjalla. Dhimbja merr një karakter djegës dhe akut.

Spondiliti ankilozues (spondiliti ankilozues)

Ky është emri për inflamacion kronik në nyjet artikulare të shtyllës kurrizore. Ajo manifestohet nga pezmatimi në kocka, në kryqëzimin e tendinave dhe ligamenteve me kocka, sinovitit. Shumica e spondylitit ankiloz janë të ndjeshëm ndaj burrave të moshës 20 deri në 50 vjeç. Nuk ka arsye të përcaktuara mirë për një patologji të tillë.

Në fazat fillestare, spondiliti ankiloz manifestohet me thërrime në nyjen sakroiliake (ato janë të vendosura në legen). Ndërsa sëmundja përparon, shfaqen simptoma të tjera:

  Dhimbje në sakrament që rrezaton në ijë dhe të jashtme>

Artriti dhe Artriti

Me artrit, ndodh inflamacioni i nyjeve artikulare në shpinë, shkaku i të cilit mund të jetë transferimi i një sëmundje infektive ose dëmtimi.

Thelbi i artrozës është deformimi i rruazave, më shpesh kjo ndodh përkundër sfondit të ndryshimeve që lidhen me moshën. Indet e kërcit degjenerojnë dhe, me kalimin e kohës, kërcet artikulare shkatërrohen, dhe nyjet fillojnë të ossifikohen. Megjithë ndryshimet në mekanizmin e zhvillimit dhe natyrën e patologjive, simptomat e tyre janë të ngjashme.

Një shpërthim karakteristik shfaqet në shpinë. Përveç këtij simptomi, të tjerët shfaqen:

 • temperatura;
 • Distrregullime të gjumit;
 • Oreks i dëmtuar dhe, si pasojë, humbje peshe;
 • Ngurtësi dhe ngurtësi në lëvizjen e shpinës;
 • Myalgia në skeletin muskulor të shpinës;
 • Lodhje e vazhdueshme.

Me kalimin e kohës, pacienti bëhet gjithnjë e më i palëvizshëm.

Disordersrregullimet e shkëmbimit të shoqëruara me depozitimin e kripërave të kalciumit

Kripërat e kalciumit mund të fillojnë të grumbullohen në shpinë për shkak të ndikimit të faktorëve trashëgues, mungesës së mineraleve dhe vitaminave dhe mosbalancimit të kripës së ujit. Si rezultat i faktit se proceset metabolike fillojnë të ndalen, ka një akumulim të kalciumit në tendonet, ligamentet, nyjet, rruazat. Për shkak të kësaj, një ngarkesë e fortë fillon të shfaqet në këto struktura dhe, me kalimin e kohës, lëvizshmëria dhe fleksibiliteti i nyjeve është i kufizuar.

Në fazat fillestare të një çrregullimi të tillë, ngërçet dhe simptomat e tjera janë të rralla dhe nuk sjellin shumë shqetësime tek pacienti. Me kalimin e kohës, më shumë kripëra grumbullohen dhe fotografia simptomatike bëhet më e ndritshme:

 1. Hedhje në presionin e gjakut;
 2. Zhurma në vesh;
 3. Dhimbje koke.

Së bashku me imobilizimin gradual të bashkimit, efektet e tingullit gjithashtu bëhen më të theksuara. Sipas llojit të tingullit, ato janë të çara.

Spondilolisteza dhe paqëndrueshmëria vertebrale

Spondilolisteza është zhvendosja e një rruazë ose disa në të njëjtën kohë për shkak të rrjedhës së ndryshimeve degjenerative-distrofike në nyjet artikulare ndërvertebrale. Për shkak të faktit se lidhja midis rruazave është prishur, lind një tingull i çrregullt. Ky efekt i shëndoshë është krijuar për shkak të fërkimit të rruazave kundër njëri-tjetrit. Shpesh spondilolisteza i paraprin osteokondrozës.

Për shkak të përparimit të spondilolistezës në rruazat, osteofitet fillojnë të rriten.

Qafa është pjesa më e lëvizshme në të gjithë boshtin vertebral, kështu që paqëndrueshmëria e rruazave, si spondilolisteza, më shpesh prek shtyllën kurrizore. Thelbi i hipermobilitetit të strukturave vertebrale është se për shkak të ndikimit të disa faktorëve (nga sëmundjet deri te ngritja e peshës), rruazat nuk mbajnë fort në vend dhe fillojnë të ecin.

osteochondrosis

Ky ndryshim degjenerues-distrofik në strukturat e kërcit gjithashtu mund të shkaktojë krizë të shpinës. Mund të ndikojë në disa pjesë të shtyllës kurrizore: qafës së mitrës, kraharorit dhe mesit.

Me osteokondrozën, përveç krizës, shfaqen simptoma të tjera, ato ndryshojnë mes vete në varësi të lokalizimit të procesit patologjik.

Nëse ndodhet në rajonin e kraharorit, shfaqet:

 • Ndjenja e shtrëngimit në sternum;
 • Dhimbje gjoksi;
 • Dhimbje dhe shfaqja e çrregullimeve në zemër dhe organe të vendosura në zonën e gjoksit;
Lexo artikullin:  Si mund të mjekohet artroza në shtëpi

dhimbje interskapulare.

Me osteochondrosis lumbare, simptomat janë pak më të ndryshme:

 1. Dhimbje dhe thyerje e shpinës, dhimbje që rrezaton në organet e legenit, muskujt gluteal dhe të femurit;
 2. Flexion dhe zgjatja e shpinës janë të vështira;
 3. Kërcitje e skeletit muskulor të mesit;
 4. Tingëllima në lumbare.

Osteokondroza e rajonit të qafës së mitrës karakterizohet nga shenja të tilla:

 • Dhimbje dhe ngurtësi e lëvizjeve në qafë;
 • Përtypja është e lokalizuar në rajonin e qafës së mitrës;
 • Dhimbje dhe mpirje në duar;
 • Dhimbje pranë zemrës;
 • Lidhja e shpatullave është gjithashtu joaktive dhe e lënduar;
 • Demtimi shqisor i nervave degjues dhe optik.

Krizë në shpinë dhe simptoma të tjera që lidhen me osteokondrozën mund të shfaqen tek pacienti me lëvizje, frymëmarrje, kollitje. Në raste të avancuara, ata shqetësojnë pacientin edhe nëse ai është në pushim.

Lakimi vertebral

Në kolonën kurrizore të njeriut ka rruaza, midis të cilave janë vendosur disqe. Kolona vertebrale e një personi të shëndetshëm nuk është plotësisht e drejtë; disa shtrembërime fiziologjike janë të pranishme në të, të cilat sigurojnë qetësim gjatë lëvizjes:

 1. Lordoza e shpinës së qafës së mitrës – lakimi përpara;
 2. Lordoza torakale;
 3. Kyfoza në rajonin sakral – lakimi i shpinës;
 4. Lordoza e mesit.

Nëse ndonjë komponent i shtyllës kurrizore është deformuar, lakimi bëhet natyror patologjik. Në mënyrë tipike, procese të tilla ndikojnë në kornizën e muskujve. Një fëmijë ose një i rritur me lakim të shtyllës kurrizore mund të diagnostikohet me skoliozë (komplekse – nga pamja e pasme i ngjan shkronjës S, e thjeshtë – pjesa e pasme është në formë C), e rrumbullakët, e sheshtë, e sheshtë dhe e lakuar kurrizi, shtrëngimi.

Lakimet kurrizore mund të jenë kongjenitale dhe të fituara. Në rastin e parë, dështimet ndodhin edhe kur fëmija zhvillohet brenda barkut.

Në rastin e dytë, shkaku i lakimit është sëmundja:

 • radiculitis;
 • Polio;
 • Anomali në zhvillimin e skeletit për shkak të çrregullimeve metabolike (në fëmijë);
 • Infeksioni i tuberkulozit;
 • Lëndimi në kolonën kurrizore.

Përveç ndryshimeve të thyer dhe dukshëm të dukshme në formë të shtyllës kurrizore, një person mund të shfaqë dhimbje, mosfunksionime të organeve të vendosura ngjitur me kolonën.

Karakteristikat e skeletit muskulor

Disa njerëz, veçanërisht atletët, mund të kenë çrregullime në shtyllën kurrizore gjatë lëvizjeve të fleksionit dhe ekstensorëve në muskujt e pasmë. Tingulli në raste të tilla është mjaft i qartë dhe me zë të lartë, i ngjan një klikimi, një person nuk ndjen dhimbje ose siklet.

Një tingull shfaqet nëse muskujt nuk janë ngrohur dhe kanë pushuar për një kohë të gjatë. Pas një ngrohje të lehtë ose stërvitje, thërrimet zhduken.

Anomalitë në strukturën e indit lidhës

Thelbi i patologjisë janë ndryshimet strukturore në kolagjenin natyror. Ai ka një tendencë të zgjerueshmërisë së shtuar dhe strukturat në të cilat ai hyn (ligamentet, nyjet, tendonët) bëhen të ndjeshëm ndaj mikrotraumës dhe jo rezistent ndaj veshjeve.

Në të rriturit dhe fëmijët, ndryshime të tilla mund të shkaktojnë hipermobilitet të kyçeve, i cili është i njohur gjerësisht si "sindromi fleksibël i përbashkët". Për shkak të kësaj, pacientët me një çehre të hollë mund të pësojnë thërrime dhe klikime në nyjet artikulare.

Vlen të përmendet se me një anomali të tillë, pothuajse të gjitha nyjet e trupit goditen. Kjo ndodh edhe me ndryshimin më të vogël në sjelljen e trupit ose lëvizjen. Tek të rinjtë, një ngërç i tillë është pa dhimbje dhe nuk shkakton shqetësime. Në të rriturit e moshuar, pas dhimbjes, shfaqet dhimbja e dhembjes. Me përparimin e patologjisë, kolona kurrizore mund të fillojë të përkulet.

Lëndimet dhe kirurgjia kurrizore

Transferimi i dëmtimeve dhe ndërhyrjeve kirurgjikale gjithashtu mund të jetë shkaku i shfaqjes së një ngërç. Zakonisht, një tingull i palës së tretë shfaqet nëse një person ngre krahët ose këmbët, lëviz kurrizin, kaçurrelat. Në raste të tilla, kërcitje ndodhin në pjesë të ndryshme të shtyllës kurrizore. Nëse dëmtimi ose operacioni është kryer shumë kohë më parë, nuk duhet të shfaqen simptoma shtesë të dhimbshme.

Diagnoza dhe trajtimi i krizës së shpinës

Për shkak të faktit se shtypja në shtyllë kurrizore mund të jetë simptomë e një numri shumë të madh të sëmundjeve të ndryshme specifike, një diagnozë e gjerë e shkakut rrënjësor të këtij efekti të shëndoshë kryhet para fillimit të trajtimit.

Lexo artikullin:  Radikuliti - simptoma, shkaqe, diagnoza, trajtimi dhe parandalimi

Për diagnozën, studime të tilla kryhen:

 • X-ray e shtyllës kurrizore;
 • Imazhe e rezonancës kompjuterike ose magnetike;
 • Ultratinguj i strukturave të indeve afër;
 • Myelography;
 • Rheoencephalography;
 • Përcaktohen studime laboratorike (analiza e përgjithshme dhe biokimike e urinës dhe gjakut, përcaktohet niveli i leukociteve, monociteve dhe shkalla e sedimentimit të eritrociteve);
 • Punksioni i nyjes midis vertebrave.

Nëse pacienti nuk ka qenë ende te mjeku, ai mund të bëjë të gjitha këto teste paraprakisht (nëse kjo është e mundur pa një referim) dhe të vijë te një specialist me rezultate të gatshme.

Mjekim

Përdoret kryesisht për format akute të patologjive të shtyllës kurrizore, të cilat shoqërohen me inflamacion, dhimbje të forta dhe sindroma të tjera të ngjashme. Ilaçet ndihmojnë në ndalimin e simptomave të sëmundjeve të tilla dhe lehtësojnë gjendjen e pacientit. Ilaçet përzgjidhen individualisht në varësi të natyrës, fazës dhe rrjedhës së procesit patologjik.

Ndërhyrja operative

Prodhohet nëse krupa shkaktohet nga proceset e deformimit ose nga formacionet e palëve të treta në rajonin e shtyllës kurrizore, si dhe në patologji të shoqëruara nga çrregullime nervore.

Indikacionet për ndërhyrje janë sëmundjet e mëposhtme:

 1. zgjatje;
 2. hernias;
 3. Lakim progresiv me një kënd më të madh se 40 gradë;
 4. Paqëndrueshmëria kurrizore;
 5. Spondylolisthesis;
 6. Dëmtime serioze të shtyllës kurrizore;
 7. Deformime, për shkak të të cilave ndodh kompresimi i nervave, dhe mosfunksionimi i organeve të brendshme.

Pacienti mund t’i nënshtrohet implantimit të disqeve ndërvertebrale artificiale, vertebroplastikës – futja e çimentos kockor në rruazën e dëmtuar, arthrodesis – shkrirja e strukturave kockore të shtyllës kurrizore, laminektomia – heqja e kockave mbi kanalin kurrizor për të zvogëluar presionin në nerv , ose discectomy – heqje e pjesës herniale të diskut.

Teknika të tjera terapeutike

Për trajtimin e thërrmimeve në shpinë mund të përdoren metodat e mëposhtme:

 • Masazhe terapeutike (akupresurë, pajisje fizike, kanaçe, segment refleksi dhe ind lidhës);
 • Terapia manuale dhe osteopatia (një metodë më e “ashpër” e trajtimit, në të cilën specialisti me veprime fizike i kthen pjesët anatomike të shtyllës kurrizore);
 • Fizioterapi (praktika e terapisë me lazer, elektroforeza, terapia me ultratinguj, fonoforeza, stimulimi elektrik, procedurat e ujit, terapia me baltë, magnetoterapia, procedurat termike).

Më vete, ia vlen të theksohet akupunktura. Me këtë efekt, pikat bioaktive irritohen, të cilat, në përgjigje të stimulit, stimulojnë organet ose sistemin e tyre të tërë.

Një metodë tjetër e trajtimit dhe parandalimit të thërrmimeve është terapia e ushtrimeve. Në varësi të llojit të dëmtimit të shtyllës kurrizore, mjeku mund të përshkruaj ushtrime speciale pas operacionit ose stërvitje të dizajnuara për pacientët me osteochondrosis ose artrosis. Gjithashtu, pacientit mund t’i shfaqet gjimnastikë e shëndetit të përgjithshëm (forcon kornizën muskulare të shpinës) dhe gjimnastikë qigong.

Qëllimi i të gjitha këtyre procedurave është stimulimi i rrjedhës së gjakut dhe limfave, rivendosja e proceseve ushqimore në disqet ndërvertebral dhe indet e buta përreth, luftimi i atrofisë së muskujve, lehtësimi i tensionit në muskuj dhe rivendosja e ndjeshmërisë nervore.

Parandalimi i Crunch

Kështu që thërrimet në shpinë nuk bëhen pararojë të proceseve patologjike, duhet të respektohen disa rregulla parandaluese:

 1. Shikoni dietën tuaj. Me ushqimin, pjesa e luanit të substancave të dobishme dhe të dëmshme hyn në trupin e njeriut. Ata, nga ana tjetër, ndikojnë në të gjitha proceset metabolike në trup. Prandaj, rekomandohet që të gjithë pacientët, pa përjashtim, të minimizojnë ushqimet yndyrore, të skuqura, shumë të kripura në dietën e tyre dhe të shtojnë më shumë perime, fruta, peshk dhe mish në të.
 2. Trajtoni me kohë sëmundjet e sfondit, dëmtimet.
 3. Mos u teproni.
 4. Shikoni pozicionin tuaj dhe mos e mbingarkoni kurrizin. Pavarësisht nëse është e veshur me çanta të rënda, duke ushtruar ushtrime në palestër, duke punuar në një karrige të pakëndshme, apo duke veshur thembra. Ndikimi i tepërt i faktorëve të tillë është më mirë të përjashtohet.
 5. Ushtroni dhe bëni ushtrime gjimnastike për shpinë. Ushtrimi i moderuar dhe i rregullt ju lejon të forconi kornizën muskulare që mbështet kolonën kurrizore. Nëse shpina është e stërvitur, atëherë edhe ndikimi i faktorëve të jashtëm në gjendjen e strukturave vertebrale dhe artikulare nuk do të jetë aq i dëmshëm.
 6. Ndiqni periodikisht seancat e masazhit. Një terapi e tillë ndihmon në lehtësimin e spazmave në muskujt e shpinës, relakson në mënyrë të përkryer, eliminon thërrimet dhe dhimbjet. Veçanërisht e mirë do të jetë rezultat i një kursi masazhesh.

Nëse ngërçi shfaqet mjaft shpesh dhe shoqërohet me simptoma të tjera të pakëndshme, është më mirë të mos vononi një vizitë tek mjeku. Shtë e mundur që tinguj të tillë të palës së tretë janë sinjale të trupit në lidhje me rrjedhën e sëmundjeve në sistemin muskulor.

ExpertNews Shqipëri