Shenjat e dëmtimit të meniskut

Tearrimi i meniskut të gjurit është një problem serioz. Menisku është një pjatë e bërë nga kërc. Ndodhet midis kockës së kofshës dhe këmbës së poshtme. Qëllimi i tij është amortizimi gjatë lëvizjes dhe kryerja e aktivitetit fizik.

Përbëhet nga trupi dhe brirët. Nga pamja e jashtme, duket si gjysmëhëne.

Ekzistojnë dy lloje të meniskit:

 1. Lateral ndodhet nga zona e jashtme e nyjes së gjurit, është më e lëvizshme, në lidhje me të cilën është më pak e ndjeshme ndaj ndikimeve të jashtme.
 2. Menisku medial ndodhet afër skajit të brendshëm, më pak të lëvizshëm. Ky lloj dëmtimi është kryesisht i dëmtuar.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Për çfarë është menisku?

Funksionet kryesore të këtij arsimi janë:

 • Procesi i amortizimit;
 • Ulur stresin në nyjen e gjurit;
 • Funksioni stabilizues;
 • Ata kanë receptorë brenda vetes, me ndihmën e të cilëve truri merr informacione për gjendjen e këmbëve.

Shkaqet e dëmtimit të meniskut

Ndër faktorët kryesorë që mund të provokojnë një këputje të një formacioni të caktuar të kërcit janë:

 • Rrëmbim i mprehtë i një pjese të këmbës (këmbën e poshtme);
 • Veprim i fortë ekstensor mbi bashkimin e gjurit;
 • plagosje;
 • Anomalitë që lidhen me moshën (ulur sasinë e kalciumit në kocka pas 55 vjetësh).

Shenjat kryesore të një këputje të meniskut

Shenjat kryesore të një menisk të dëmtuar të gjurit përfshijnë:

 • Ndodhja e dhimbjes, e cila është akute;
 • Swnjtje në gju (sipër patelës);
 • Lëvizja e penguar;
 • Me një pushim të plotë, vërehet dhimbja intolerante, nyja e gjurit pushon së funksionuari.

Llojet e këputjes së meniskut dallohen nga sa vijon:

 1. Pushim i pjesshëm Ky lloj këputje shënohet nga një shkallë e dobët e dëmtimit. Kryesisht dëmtimi ndodh në brirët (shfaqet edema e gjurit). Simptomat e lotëve zhduken pas 3-4 javësh.
 2. Kombinuar – dëmtimi ndodh në pjesën e jashtme të këmbës së poshtme.
 3. Dëmtimi i ligamentit;
 4. Deformimi i strukturës së arsimit.

Farë duhet të bëni kur një këputje e meniskut të nyjës së gjurit

Nëse ka një lot të meniskut, pas së cilës gjuri fillon të skuqet dhe bymehet, është e nevojshme të siguroni ndihmën e parë para se të arrijë ambulanca:

 • Aplikoni të ftohtë në gju
 • Krijoni kushte në të cilat gjuri do të jetë i palëvizshëm
 • Këmba duhet të ngrihet mbi rajonin e kraharorit (për të zvogëluar ënjtjen)
 • Aplikoni një fashë elastike në nyjen e gjurit.

Për të zvogëluar dhimbjen, është e nevojshme të merrni një anestezion dhe urgjentisht të konsultoheni me një specialist. Vetëm ai është në gjendje të përcaktojë shkallën e dëmtimit të nyjës së gjurit dhe të përshkruajë trajtimin e saktë.

E rëndësishme! Pasi të shkojnë te mjeku, ata duhet t’i nënshtrohen disa testeve që mund të zbulojnë dëmtimin e meniskut (testi i rrotullimit të Steiman, testet Rocher dhe Baikov, dhe të tjerët). Përveç kësaj, është e nevojshme të bëhet një skanim MRI dhe CT, ultratinguj dhe rreze X.

Simptomat e një këputje të meniskut

Simptomat kryesore të këputjes së meniskut. Puffiness është gjithashtu karakteristike.

Dallohen dy lloje të simptomave të këputjes së meniskut të nyjës së gjurit:

 • Traumatike ndodh pas shfaqjes së dhimbjes në nyje për shkak të dëmtimeve të marra pas stërvitjes. Në rastin kur dëmtimi ka ndodhur në zonën e kuqe të meniskut, hemarthrosis mund të ndodhë (shprehur me edemë në rajonin sipër patellës). Më pas ajo çon në inflamacion të indeve dhe zhvillimin e sinovitit reaktiv. Trajtimi i sinovitit është reduktuar në përdorimin e ilaçeve anti-inflamatore, në fizioterapi dhe fizioterapi, ndërhyrje kirurgjikale.

Simptomat kryesore përfshijnë dhimbje intensive në këmbë, dhimbje në ligamentin tibial në kohën e përkuljes dhe nuk ka asnjë mënyrë për të lëvizur gjurin e gjurit.

Gjithashtu, me një këputje të meniskut, lëvizja e penguar mund të vërehet. Kjo është për shkak të faktit se pjesa e ndarë nga formimi fillon të lëvizë në mënyrë të pavarur në gjunjë. Ka klikime dhe siklet, shfaqet një bllokim i bashkimit.

 • Boshllëqet e një natyre degjenerative ndodhin në një moshë më të vjetër (pas 45-55 vjet). Shkaku i shfaqjes nuk është gjithmonë traumatik. Mund të ndodhë me veprime të zakonshme njerëzore (duke u ngritur nga karrigia, stërvitje në mëngjes, dhe gjithashtu me poliartriti në gju).

Simptomat shoqërohen me shfaqjen e ënjtjes dhe dhimbjes së lehtë në gju.

Trajtimi i këputjes së meniskut të gjurit

Kirurgjia artroskopike e meniskut duke përdorur sonda.

Trajtimi i dëmtimit të meniskut varet nga ashpërsia e tij. Për shembull, një hendek i vogël ose ndryshimet në lidhje me moshën eliminohen me metoda konservatore (si dhe mjekësinë tradicionale), me shkatërrimin e plotë ose të pjesshëm të meniskut, përdoret ndërhyrja kirurgjikale.

Metodat konservative

Si metodat kryesore të terapisë konservatore, dallohet sigurimi i pjesës tjetër të zonës së dëmtuar. Një fashë elastike aplikohet në patelën, duke rekomanduar që të mbani këmbën lart mbi gjoks. Një kompresë e ftohtë gjithashtu duhet të aplikohet sa më shpejt të jetë e mundur për të lehtësuar ënjtjen. Për të zvogëluar dhimbjen që shfaqet kur këputje të meniskut, ilaçet anti-inflamatore dhe qetësuesit e dhimbjes janë të përshkruara.

Operacioni i lotëve në menisk

E rëndësishme! Në të kaluarën, në rast të shkeljes së integritetit të meniskut, është kryer procedura për heqjen e saj me operacion. Provenshtë vërtetuar klinikisht që në 78% të njerëzve, pas operacionit, artriti dhe artriti ndodhin në të ardhmen.

Aktualisht, një metodë moderne kirurgjikale, artroskopia, përdoret si një mënyrë për të zgjidhur lotin e meniskut. Kur përdorni një aparat të posaçëm, operacioni kryhet përmes dy punksioneve në zonën e gjurit. Ajo kryhet në mjedisin ujor. Kur kryeni artroskopinë, koha e rehabilitimit është zvogëluar, dhe duke përdorur këtë metodë, ju mund të arrini në zonat më të largëta të gjurit të dëmtuar.

Në një situatë kur kërcit të dëmtuar vërehet gjatë artroskopisë, atëherë pasi të administrohet, pacienti përshkruhet futjen e ilaçeve në nyje (Ostenil, Fermaton).

Procedura e rehabilitimit

Pas terapisë për trajtimin e meniskut, rekomandohet rehabilitimi. Krijohet për secilin rast individual, duke marrë parasysh karakteristikat individuale të pacientit. Koha e organizimit të saj përcaktohet nga mjeku (pas artroskopisë, një grup ushtrimesh rekomandohet të filloni pas 2-6 ditësh). Nëse ka ligamente të dëmtuara ose kur hiqet, rehabilitimi fillon 4-6 javë pas operacionit.

Rimëkëmbja e hershme është e nevojshme për të përmirësuar dhe normalizuar rrjedhën e gjakut në nyje, lehtësimin e inflamacionit dhe ënjtjen, dhe gjithashtu forcimin e muskujve të kofshëve. Ai duhet të organizojë një ushtrim fizik të lehtë në nyje (gjimnastikë, shtrirje).

Gjatë rikuperimit të vonë, është e nevojshme ta çoni fushatën në një gjendje të zakonshme, të rivendosni funksionet e përbashkët, të forconi muskujt që stabilizojnë gjurin. Si masat kryesore nxjerrin në pah klasat në palestër, noti.

Përveç përdorimit të procedurave gjimnastike, mjekët mund të përshkruajnë fizioterapi. Me ndihmën e tij, rivendosja e gjakut në gju është rikthyer, proceset e rigjenerimit të indeve përmirësohen. Metodat efektive përfshijnë masazh, magnetoterapi dhe përdorimin e një lazeri.

Lexo artikullin:  Zhvendosja e kyçit të këmbës

Trajtimi i këputjes së meniskut të gjurit është një proces mjaft i gjatë, i cili kërkon përdorimin e një grupi procedurash për të eliminuar komplikimet e mundshme.

Kujdes! Artikulli është vetëm për qëllime udhëzuese dhe informuese. Mos e mjekoni veten. Gjëja e parë që ju duhet është të shihni një mjek.

V të lidhura>

Dëmtimi i meniskut – një shkelje e integritetit të jastëkut të kërcit të vendosur në zgavrën e nyjes së gjurit. Në periudhën akute të pacientit, dhimbja në gju dhe kufizimi i lëvizjeve janë shqetësuese, bllokimi i nyjes, ënjtja, shfaqja e lëngjeve në nyje ose zhvillimi i hemarthrosis. Më pas, bllokimet e përsëritura, shenjat e inflamacionit, sinoviti i përsëritur ndonjëherë vërehen. Diagnoza bëhet nga një traumatolog në bazë të të dhënave të ekzaminimit, historisë mjekësore, dhe në disa raste, MRI të nyjës së gjurit. Trajtimi përfshin eliminimin e bllokadës, duke siguruar pushimin e plotë, sipas indikacioneve – shpimit të bashkimit. Nëse është e pamundur të eleminohet bllokada, bllokadat e përsëritura, ruajtjen e dhimbjes, kërkohet kirurgji.

ICD-10

Përmbledhje

Lëndimet e meniskut zënë vendin e parë në përhapje midis të gjitha dëmtimeve të nyjës së gjurit. Më shpesh, dëmtimet e meniskut janë rezultat i dëmtimeve sportive. Menisku i brendshëm dëmtohet 4-7 herë më shpesh sesa i jashtmi.

Shkaqet

Zakonisht, shkaku i këputjes së meniskut është rrotullimi (rrotullimi) i këmbës së përkulur ose e përkulur në momentin e ngarkimit në këmbë (ndërsa vraponi në patina ose skijoni, luani hokej ose futboll). Dëmtimi i meniskut të brendshëm ndodh kur këmbën e poshtme rrotullohen nga jashtë, dëmtimi i meniskut të jashtëm kur këmbën e poshtme rrotullohen brenda. Më rrallë, dëmtimet e meniskut ndodhin si rezultat i një rënie në këmbët e drejtuara (kërcime të gjata dhe të larta, një kërcim nga një predhë) ose një goditje e drejtpërdrejtë në nyjen e gjurit (goditje në buzë të një hapi, goditje nga një objekt lëvizës) .

Mundësia e këputjes së meniskut rritet me degjenerim si rezultat i dëmtimeve të përsëritura, dehjeve kronike, përdhes ose reumatizëm. Dëmtimi i meniskut mund të shoqërohet me lëndime të elementeve të tjerë të nyjës së gjurit (ligamentet, kërc, trupin e dhjamit ose kapsulën).

Patologji

Menisci quhen jastekë kërc, të vendosura brenda nyjës së gjurit. Dy menisk: lateral (i jashtëm) dhe medial (i brendshëm) janë të vendosura midis sipërfaqeve artikulare të tibisë dhe femurit. Funksionet kryesore të meniskit janë zhvlerësimi kur vraponi dhe ecni. Përveç kësaj, menisku vepron si stabilizues i nyjës së gjurit. Meniskët janë elastikë dhe mund të ndryshojnë formën e tyre gjatë lëvizjeve në nyjen e gjurit. Lëvizshmëria e meniskut nuk është e njëjtë. Menisku i brendshëm shoqërohet me ligamentin lateral medial dhe është më pak i lëvizshëm se ai i jashtëm, prandaj dëmtimi i tij ndodh më shpesh.

Në skajet e meniskës bashkohet me kapsulën e nyjes dhe furnizimin me gjak përmes enëve të kapsulës. Pjesët e brendshme të meniskit nuk kanë arteriet e tyre dhe marrin ushqim nga lëngu intartartikular. Kjo veçori e të ushqyerit çon në shkrirje të mirë të meniskut në rast të lezioneve margjinale dhe mungesë të plotë të shkrirjes në rast të dëmtimit të pjesëve të brendshme.

Klasifikim

Në traumatologjinë dhe ortopedinë, dallohen llojet e mëposhtme të lotëve të meniskut:

 • heqja e meniskit në vendin e bashkëngjitjes (heqja e brirëve të përparme dhe të pasme dhe heqja e meniskut në zonën ngjitur me kapsulën e përbashkët është e mundur);
 • thyerje të pjesës së brendshme (të vendosur larg kapsulës së përbashkët) të trupit, brirëve të përparmë dhe të pasëm të meniskit;
 • një kombinim i dëmtimit të zonës së meniskut të brendshëm dhe perikapsular (të vendosur pranë kapsulës së përbashkët);
 • meniskopatia (ndryshimet e meniskut për shkak të degjenerimit ose traumës kronike);
 • degjenerimi cistik i meniskut (menisku i jashtëm zakonisht vuan).

Ka lot jo të plotë, të plotë, tërthor, gjatësor ("lotimi mund të trajtojë"), copëza dhe copëza të meniskut. Menisci mund të dëmtohet me dhe pa zhvendosje të pjesës së shqyer. Më shpesh ka thyerje gjatësore të meniskit sipas llojit të "lotimit mund të merret". Më pak të zakonshme janë dëmtimet e izoluara të brirëve të pasëm (25-30%) dhe anterior (9%). Si rezultat i bllokimit të përsëritur të nyjës gjatë lotëve të meniskut, ndodh dëmtimi i kërcit të kondilës së brendshme të femurit (kondromalacia) dhe ligamentit anësor kryqëzues.

Simptomat e dëmtimit të meniskut

Ka periudha akute dhe kronike të traumës. Periudha akute fillon menjëherë pas një këputjeje të meniskut. Pacienti ankohet për dhimbje të forta në gju. Lëvizja në bashkim është rreptësisht e kufizuar. Tibia është e fiksuar në pozicionin e përkuljes. Kur përpiqeni të lëvizni, shfaqet një ndjenjë e bllokimit të bashkimit – bllokimi (bllokimi, bllokimi) i bashkimit. Dëmtimi i meniskut është i mundur, duke mos shoqëruar bllokimin e nyjës së gjurit. Në këtë rast, dhimbja fillimisht shpërndahet, dhe, pas shfaqjes së edemës dhe hemarthrosis (gjakut) ose difuzionit (lëngut) në nyje, lokalizohet rreptësisht përgjatë hendekut të përbashkët.

Edhe nëse dëmtimi i meniskut nuk diagnostikohet, me kalimin e kohës dhimbja, ënjtja dhe rrjedhja në nyje zhduken, megjithatë, më pas rishfaqen pas një dëmtimi të vogël ose një lëvizje të vështirë. Nëse simptomat e dëmtimit të meniskut shfaqen në mënyrë të përsëritur, ata flasin për një periudhë kronike të sëmundjes, e cila karakterizohet nga dhimbje, një rënie në gamën e lëvizjes dhe fenomene inflamatore.

Diagnostics

Në mungesë të bllokimit, zbulimi i një këputjeje të meniskut në periudhën akute paraqet vështirësi të konsiderueshme. Mungesa e simptomave karakteristike çon në faktin se pacientët shpesh diagnostikohen me sprains ose bruises të nyjes së gjurit. Diagnoza është më informative në periudhën subakut (2-3 javë nga momenti i dëmtimit), kur simptomat jospecifik të dëmtimit bëhen më pak të theksuara. Në këtë fazë, kirurgu i traumës mund të vendosë një diagnozë të këputjes së meniskut bazuar në dhimbjen lokale dhe infiltrimin në hapësirën e përbashkët, testet speciale të dhimbjes (testi mediolateral, simptomat e kompresimit, simptomat e zgjatjes (Landa, Baikova, Rocher) dhe simptomat e rrotullimit) Të dhënat e MRI.

Trajtimi i dëmtimit të meniskut

Në periudhën akute, kur nyja bllokohet nën anestezi lokale, bllokada hiqet, dhe nëse ka lëng (hemartrosis ose efuzion në nyje), nyja shpohet. Pastaj një lognet gipsi aplikohet në nyjen e përkulur të gjurit për një periudhë prej 3 javësh. Në një pacient të mëvonshëm, terapia e ushtrimit dhe fizioterapia janë të përshkruara.

Operacioni tregohet nëse është e pamundur të eliminohet bllokada në periudhën akute, bllokadat e përsëritura, dhimbjet dhe kufizimi i lëvizjeve në nyje në periudhën kronike. Aktualisht, kur zgjedh një metodë të trajtimit kirurgjikal, përparësi i jepet ndërhyrjeve artroskopike, të cilat mund të zvogëlojnë nivelin e traumës së nyjeve dhe të zvogëlojnë gjasat e komplikimeve. Nëse është e mundur, ata përpiqen të shpëtojnë meniskun, pasi pas heqjes së tij, veshja e sipërfaqeve artikulare përshpejtohet, gjë që çon në zhvillimin e shpejtë të osteoartritit.

Lëndimet e meniskut

simptomat:Simptoma baykovaSimptomat e ChaklinAnatomia e meniskutShkaqet e lëndimitLlojet e dëmtimitNatyra e dëmtimitDiagnosticsTrajtimRiaftësimVideo

Për parandalimin e dëmtimeve, veçanërisht shpinës, shihni → këtu

Simptomat

Simptomat më të përdorura të traumës në meniskun e gjurit:

Dhimbje e vazhdueshme në nivelin e hendekut të nyjes së gjurit.

Atrofia e muskujve të kofshës, dhe nganjëherë këmbën e poshtme.

Simptoma baykova

Simptoma e Baikov: nyja e gjurit është e përkulur në një kënd prej 90 ° me një gisht, ata shtypin pjesën përkatëse të hapësirës së bashkimit dhe unbendojnë pasivisht këmbën e poshtme, ndërsa dhimbja intensifikohet ashpër.

Simptomat e Chaklin

Simptoma e rrobaqepësisë së Chaklin: me ngritje aktive të këmbës së drejtë, atrofia e pjesës së brendshme të muskujve të femurit quadriceps është e dukshme dhe, në këtë sfond, tensioni i muskujve të rrobaqepësit konturohet ashpër;

Simptoma e "klikoni" Chaklin gjatë lëvizjeve në nyjen e gjurit.

 • Simptoma e Turnerit: një rritje e dhimbjes lokale dhe ndjeshmërisë së temperaturës në zonën e brendësisë n.saphenus, përgjatë sipërfaqes së brendshme të nyjes së gjurit (nëse meniskusi i brendshëm është i dëmtuar);
 • Simptoma e "shkallëve" të Perelmanit: dhimbje kur zbrisni shkallët;
 • kontraktimi i përkuljes së gjurit;
 • Simptoma Landau: dhimbje në zonën e dëmtimit kur përpiqeni të uleni "në turqisht";
 • rul i dhimbshëm në nivelin e hapësirës së përbashkët në fushën e dëmtimit;
 • shëtitje aritmike (rezultat i atrofisë së muskujve);
 • Simptoma e Steiman: me një këmbë të përkulur në nyjen e gjurit në një kënd prej 90 °, lëvizjet rrotulluese shoqërohen me dhimbje, me dëmtim të meniskut të brendshëm
 • me rotacion të brendshëm, me dëmtim të meniskut të jashtëm
 • me rotacion të jashtëm;
 • simptoma “galoshes”: dhimbje kur vish galoshet;
 • Simptoma Rauber (zhvillohet në 2-3 muajt e parë pas fillimit të sëmundjes): gjatë radiografisë, rritje të ngjyrave në një ose dy stile;
 • simptoma e dysplasia lateral e meniskut: kontura e zhdrejtë e kondilës së jashtme, zgjerimi i çarjes së jashtme të nyjes së gjurit;
 • Simptoma Polyakov: një pacient në një pozicion në shpinë ngre një këmbë të shëndetshme të drejtë dhe ngre trupin e tij, duke u mbështetur në tehun e shpatullave dhe thembrën e një këmbë të dëmtuar
 • ka dhimbje në zonën e meniskit të dëmtuar (meniski);
 • Simptomë Steimann'a Ⅰ shfaqja e dhimbjes në anën e brendshme të nyjës së gjurit me rotacionin e jashtëm të këmbës së poshtme;
 • Simptoma e Steimann Ⅱ kur përkulet gju, dhimbja lëviz posterikisht, pasi kur lakimi i meniskut shtrihet posterërisht;
 • simptomë e dhimbjes Bragard'a gjatë rotacionit të brendshëm;
 • simptoma e dhimbjes Bragard'a is zhvendoset posterikisht me lakimin e vazhdueshëm të gjurit;
 • simptomë e Mc. Murray'a me një gju të përkulur në pozicionin e pacientit në bark, kthesat dhe rrëmbimi i këmbëve me këmbë fikse shkaktojnë një ndjenjë dhimbjeje dhe çarje. Simptomat e dëmtimit të meniskut të brendshëm të nyjës së gjurit:
 • dhimbje në pjesën e brendshme të gjurit;
 • ndjeshmëria e pikës mbi vendin e lidhjes së ligamentit në menisk;
 • lumbago e dhimbshme me tension;
 • "Bllok" i gjurit;
 • dhimbje përgjatë ligamentit kolateral tibial me mbivendosje dhe rrotullim të tibisë së jashtme me një këmbë të përkulur në gju;
 • dhimbje me lakim të tepërt të këmbës;
 • sinoviti;
 • dobësi muskulore e kofshës së përparme. Simptomat e dëmtimit të meniskut të jashtëm të nyjës së gjurit:
 • dhimbje me tension, dhimbje përgjatë ligamentit kolateral peroneal, që shtrihet në pjesën e jashtme të nyjës së gjurit;
 • "Bllok" i gjurit;
 • dhimbje përgjatë ligamentit kolateral të peronealit me mbivendosje dhe përkulje të tepruar dhe rrotullim të këmbës së poshtme të brendshme;
 • sinoviti;
 • dobësi muskulore e kofshës së përparme.
Lexo artikullin:  Dorsopatia kurrizore

Anatomia e meniskut

Menisku i nyjës së gjurit janë pads kërc që veprojnë si amortizues në nyje, si dhe stabilizojnë nyjen e gjurit dhe rrisin përputhjen e sipërfaqeve artikulare në nyjen e gjurit.

Gjatë lëvizjeve në nyjen e gjurit, menisci kontraktohet, forma e tyre ndryshon. Ekzistojnë dy meniskë në nyjen e gjurit – të jashtëm (lateral) dhe të brendshëm (medial). Përpara bashkimit, ato janë të lidhura me një ligament tërthor.

Menisku i jashtëm është më i lëvizshëm se ai i brendshëm, prandaj dëmtimet traumatike të tij ndodhin më rrallë.

Menisku i brendshëm është më pak i lëvizshëm dhe shoqërohet me ligamentin anësor të brendshëm të nyjës së gjurit, kështu që dëmtimi shpesh kombinohet me dëmtimin e këtij ligamenti.

Në anën e nyjës, meniskët bashkohen në kapsulën e nyjes dhe kanë furnizim të gjakut nga arteriet kapsulare. Pjesët e brendshme janë thellë në nyje dhe nuk kanë furnizimin e tyre me gjak, dhe indet e tyre ushqehen përmes qarkullimit të lëngut intartartikular.

Prandaj, dëmtimi i meniskit pranë kapsulës së përbashkët bashkohet mirë, dhe lotët e pjesës së brendshme, thellë në nyjen e gjurit, nuk bashkohen fare. Prevalenca e dëmtimeve të meniskut

Ndër dëmtimet e brendshme të nyjës së gjurit, lëndimet e meniskut zënë vendin e parë. Sipas Klinikës së Lëndimeve të Sportit dhe Baletit të CITO, ku trajtohen shumica e atletëve me dëmtimet më të shpeshta, dëmtimet e meniskut përbëjnë 60,4% për 3019 persona, 75% e tyre janë pacientë me lëndime të brendshme të meniskut, 21% me lëndime dhe sëmundjet e meniskut të jashtëm dhe 4% – me lëndime të të dy meniskëve.

Përqindja e dëmtimit të meniskut është përkatësisht 4: 1. Kjo është për shkak të kontigjentit të pacientëve dhe diagnozës së përmirësuar (artroskopia dhe metodat e tjera). Kështu, më shpesh menisku dëmtohet tek atletët dhe punëtorët fizikë të moshës 18 deri në 40 vjeç.

Në fëmijët nën 14 vjeç, këputja e meniskut për shkak të karakteristikave anatomike dhe fiziologjike ndodh relativisht rrallë. Dëmtimi i meniskut tek burrat është më i zakonshëm sesa tek gratë – në një raport prej 3: 2, e djathta dhe e majta preken në mënyrë të barabartë.

Këputja e meniskut të nyjes së gjurit – trajtim dhe rehabilitim

Një këputje e meniskut të nyjes së gjurit është një shkelje e integritetit të kërcit special brenda bashkimit me të njëjtin emër, i cili vepron si copë litari dhe amortizues.

Përmbledhje

Menisci janë struktura kërc të lokalizuara brenda nyjës së gjurit, midis sipërfaqeve artikulare të femurit dhe tibisë. Formuar kryesisht nga fibrat e kolagjenit special. Përbërja e përqindjes:

 • kolagjenit – 65 ± 5%;
 • Proteinat e matricës jashtëqelizore – 10 ± 3%;
 • elastin – 0,6 ± 0,05%.

Brenda çdo formacioni kërc ka një zonë të kuqe – një zonë me anije.

Dallohen meniskat e jashtme dhe të brendshme. Secila është e ndarë në trup, bri para dhe pasme. Ata luajnë rolin e amortizatorëve natyrorë, duke shpërndarë ngarkesa të konsiderueshme dhe stresin e kontaktit dhe duke stabilizuar nyjen gjatë rotacionit. Dëmtimi i meniskut është një patologji e zakonshme tek njerëzit e moshës 17-42 vjeç, që udhëheq një mënyrë jetese aktive ose kryen punë të vështirë. Lidhjet e gjurit të majtë dhe të djathtë dëmtohen në të njëjtën frekuencë. Lotët e meniskit medial janë 3 herë më të shpeshta se anësore. Ndryshimet e të dy meniskëve janë jashtëzakonisht të rralla. Burrat lëndohen më shpesh sesa gratë. Trajtimi është konservator ose kirurgjik.

Etiologji

Shkaqet e dëmtimit për shkak të stresit mekanik. Mund të shoqërohet me shtrirje ligamentoze ose këputje. Më shpesh ato janë:

 • Efekti i kombinuar i rrotullimit të papritur të këmbës së poshtme:
  • nga brenda – çon në ndryshimin e meniskës së jashtme;
  • nga jashtë – deri në këputjen e formimit të brendshëm të kërcit.
 • Fleksion i tepërt ose zgjatje i nyjeve, ose lëvizje të mprehtë të rrëmbimit ose lëvizjeve shtesë.
 • Vrapimi në një sipërfaqe të pabarabartë me peshë të tepruar të trupit.
 • Dëmtimi i drejtpërdrejtë – rënia me një goditje në gju në shkallët.

Dëmtimi i shpeshtë provokon zhvillimin e inflamacionit kronik dhe një proces degjenerues në kërc, gjë që rrit rrezikun e ri-traumës.

Shkaqet e degjenerimit të kërcit, i cili rrit mundësinë e dëmtimit traumatik, gjithashtu përfshijnë:

 1. sëmundjet infektive – reumatizma, bruceloza;
 2. mikrotraumë të përsëritur në lojtarët e futbollit, basketbollistët, hokej;
 3. dehje kronike me benzen, formaldehid, klorovinil;
 4. çrregullime metabolike – përdhes;
 5. keqfunksionime të sistemit endokrin (çekuilibër i GH, estrogjenit dhe kortikosteroideve);
 6. patologjitë kongjenitale (hipoplazia e indit kërc), menisku, enët e nyjeve të gjurit; insuficienca ligamentare kongjenitale).

Pas 40 vjetësh, proceset degjeneruese janë baza më e zakonshme e kësaj patologjie (meniskët humbasin forcën dhe bëhen më të ndjeshëm ndaj efekteve traumatike).

Duke pasur parasysh sa më sipër, një numër i autorëve me kusht i ndajnë lotët e meniskut në:

 • traumatike;
 • degjenerative (manifestohet kur kryhen lëvizjet e zakonshme ose ngarkesat minimale, fotografia klinike fshihet).

Klasifikimet e ndryshimeve dhe shkallët e tyre

Dëmtimi është ose total ose i pjesshëm, me ose pa zhvendosje, në trup, ose në pjesën e përparme ose në bririn e pasëm. Duke pasur parasysh formën e pushimeve ndahen në:

 1. gjatësore;
 2. horizontalisht;
 3. radiale;
 4. sipas llojit të "ujitjes mund të merret";
 5. Patchwork;
 6. arna horizontale.

Në mënyrë konvencionale, sipas MRI, dallohen katër shkallë të ndryshimeve:

FuqijaKarakteristikat e dëmtimit të meniskut
Asnjë ndryshim.
1Brenda nyjes ndër-artikulare ka një lot të indit kërc që nuk ndikon në membranën e jashtme dhe përcaktohet nga MRI. Nuk ka simptoma klinike.
2Ndryshimet strukturore shtrihen thellë në menisk, pa ndikuar në guaskën e jashtme.
3Përcaktohet çarja e plotë ose e pjesshme e guaskës së jashtme. Ellingnjtja në sfondin e dhimbjes së fortë e bën më të lehtë diagnostikimin.

Simptomat

Shenjat e një patologjie ndryshojnë në varësi të periudhës së saj, si dhe nga ashpërsia e dëmit.

Periudha e dëmtimitpamje klinike
i mprehtëSimptomat jo-specifike të inflamacionit mbizotërojnë (ënjtje e rëndë; dhimbje lokale dhembje dhe kufizim i lëvizjes, veçanërisht zgjatje). Hemarthrosis është e mundur (me traumë në zonën e kuqe).
subakutZhvillohet 2-3 javë pas dëmtimit. Ashpërsia e inflamacionit zvogëlohet. Dhimbjet lokale, konsolidimi i kapsulës së përbashkët dhe kufizimi i lëvizjeve mbizotërojnë. Me ndryshimin e meniskut medial, përkulja është më shpesh e vështirë, shtrirje laterale -. Manifestimi i dhimbjes ndodh në kushte të caktuara, për shembull, kur ngjitni shkallët (gjatë zbritjes, mund të mungojë). Për shkak të ndarjes së fragmentit të meniskës, bllokimi i nyjës është i mundur. Në mënyrë tipike, një këputje e bririt të brinjëve çon në një kufizim të fleksionit, ndërsa trupi dhe bri i përparmë çojnë në një zgjatje.
KronikVuajtjet e vazhdueshme të moderuara dhe kufizimet e lëvizjes janë tipike.

Me cilin specialist të kontaktoni

Ju duhet të kontaktoni një kirurg ose një kirurg ortopedik të traumës.

Diagnostics

Diagnoza bëhet në bazë të një anamneze (fakti i një dëmtimi), të dhënat e ekzaminimit (me teste kirurgjikale), ankesat e pacientëve dhe rezultatet e metodave të kërkimit instrumental.

Konfirmoni diagnozën duke përdorur:

 • një rreze x për të zbuluar dëmtimin (studimi mund të bëhet me kontrast); vlera e studimit në përjashtimin e frakturave të mundshme të strukturave të kockave;
 • MRI, e cila karakterizohet nga saktësi dukshëm më e lartë në krahasim me radiografinë;
 • Skanimi CT, më pak informues se MRI, përdoret kur kjo e fundit nuk mund të kryhet;
 • Ultratinguj, duke siguruar mundësinë e identifikimit dhe vlerësimit të shkallës së dëmtimit të strukturave të indit lidhës;
 • artroskopia, duke ofruar mundësinë:
  • vizualizoni dëmtimin;
  • hiqni fragmentet e dëmtuara të kërcit;
  • administroni ilaçe.

Trajtim

Shtë shumë-fazor. Zgjidhet individualisht.

Në periudhën akute tregohen:

 1. birë e çantës së përbashkët dhe thithja e gjakut, nëse ka;
 2. paqja dhe imobilizimi i këmbës me ndryshime të konsiderueshme me rekomandimin e mjekut që merr pjesë (mund të përdoret gips); me një këputje të lehtë radiale ose mediale të bririt, imobilizimi i plotë nuk tregohet për shkak të rrezikut të zhvillimit të kontraktimeve (përdoret një fashë presioni nga një fashë elastike);
 3. marrja e qetësuesve të dhimbjeve (Ibuprofen, Ketanol, Diclofenac);
 4. paterica për të minimizuar stresin në nyjen e dëmtuar;
 5. në ditën e dëmtimit – në vend të ftohtë, jepini këmbës një pozicion të ngritur.
 • Terapia e ushtrimeve;
 • masazh;
 • fizioterapi (UHF-terapi, mikrovalë, lazer, magnetoterapi, hidroterapi, elektromostimulim, ultratinguj, hirudoterapi, elektroforezë);
 • kondroprotektorët (glukozamina, kondroitina sulfati).
Lexo artikullin:  Masazh gju

© Photographee.eu – aksioneve.adobe.com. Terapia e ushtrimeve.

Ndërhyrja kirurgjikale drejtohet nëse diagnostikohet:

 • ndarja e trupit dhe brirëve të meniskut (këputja e bririt të pasëm të meniskut medial është më e zakonshme, e shoqëruar nga një krizë gjatë mbledhjeve);
 • këputja e meniskut me zhvendosjen pasuese të saj;
 • meniskus dërrmues;
 • mungesa e rezultateve nga terapia konservatore.

Më të zakonshmet janë meniskektomia dhe kirurgjia meniskopoietike përmes sutures dhe modeleve speciale. Qasja në indet e dëmtuara kryhet me metodë të hapur ose duke përdorur një artroskop.

Kirurgjia plastike është e mundur me ndarje nga kapsula e përbashkët ose këputje vertikale gjatësore dhe periferike. Shanset për sukses janë më të larta me lëndime të freskëta dhe një pacient nën moshën 40 vjeç.

Transplantimi i meniskut përdoret për shkatërrimin e plotë të indeve të kërcit. Rrokullisjet janë meniskë të litofilizuara ose të rrezatuara. Ka të dhëna për letërsinë për zhvillimin e transplanteve artificiale.

Kohëzgjatja mesatare e operacionit është afërsisht 2 orë.

Prognoza përkeqësohet kur copëtohet një fragment i madh ose ka filluar degjenerimi i kërcit, një tregues absolut për nxjerrjen e meniskut.

Për të parandaluar hipotrofinë e muskujve të këmbës, forcimin e aparatit ligamentoz dhe stabilizimin e meniskit, tregohet terapi ushtrimore. Ngarkoni disa herë në ditë. Kohëzgjatja e ushtrimeve mund të jetë 20-30 minuta.

Trajtimi i meniskut të gjurit

Numrin e telefonit që keni lënë:

Bëni një takim
eshte falas

Numrin e telefonit që keni lënë:

 • Shkaqet e dëmtimit të meniskut
 • Simptomat e dëmtimit të meniskut
 • Farë është dëmtimi i rrezikshëm i meniskut
 • Diagnostifikimi i dëmtimit të meniskut
 • Trajtimi i meniskut në Workshopin e Shëndetit
 • Rehabilitimi pas operacionit
 • Gjimnastikë terapeutike pas operacionit

Bëni një takim

Ekzistojnë dy meniskë në nyjen e gjurit – të jashtëm (lateral) dhe të brendshëm (medial). Ata janë midis kofshës dhe këmbës së poshtme dhe veprojnë si amortizues. Shtresat kartilaginoze në gju zvogëlojnë fërkimin e sipërfaqeve të nyjeve, ngarkesën në nyje kur ecin, vrapojnë dhe kërcejnë. Menisku i brendshëm i nyjës së gjurit është më pak i lëvizshëm se i jashtmi, është i dëmtuar 4-7 herë më shpesh.

Lëndimet e meniskut zënë vendin e parë në mesin e dëmtimeve në nyjen e gjurit dhe shpesh ndodhin si rezultat i dëmtimeve sportive.

Shkaqet e dëmtimit të meniskut

Menisku i nyjes së gjurit është i dëmtuar si rezultat i:

 • lëndime me një kthesë të mprehtë të këmbës së poshtme brenda ose jashtë;
 • një goditje e fortë në gju;
 • bie në gjunjë në një hap;
 • zgjatje e tepruar e gjurit nga një pozicion i përkulur;
 • dëmtimi i drejtpërdrejtë i meniskut, i cili çon në traumë kronike.

Sëmundjet kronike të gjurit paraqesin një kërcënim serioz: trauma e vazhdueshme, një këputje e patrajtuar e meniskut, compression i rëndë. Për shkak të tyre, indi i kërcit bëhet më i hollë, shfaqen exfoliates, erozione, çarje. Struktura e meniskut është shkatërruar, ajo nuk lag më më lidhësin. Shkaqet e problemeve me meniskun përfshijnë mbipeshë, punë në këmbë dhe punë të rëndë fizike.

Rreziku i dëmtimit të meniskut të nyjës së gjurit rritet:

 • okupim profesional nga futbolli, patina me figura, ski, vrapim, kërcim, hokej;
 • artriti ose përdhes;
 • ligamentet e dobëta dhe nyjet tepër të lëvizshme.

Pa trajtim për sëmundjet e meniskut, një person mund të humbasë funksionin e përbashkët të gjurit.

Simptomat e dëmtimit të meniskut

Në sëmundjen e meniskut, dallohen dy periudha – akute dhe kronike.

Simptomat e një dëmtimi të meniskut në periudhën akute:

 • dhimbje në gju
 • lëvizje e kufizuar (bllok): një person nuk mund të përkulet dhe / ose të përkulet gju;
 • nëse dëmtimi ka ndikuar në enët e gjakut, ndodh hemarthrosis – një akumulim i gjakut në nyje;
 • simptomat e këputjes së meniskut manifestohen nga dhimbje të forta – një person nuk mund të shkelë këmbën e tij.

2-3 javë pas dëmtimit të meniskut, fillon periudha kronike e sëmundjes. Gjatë tij, shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje e theksuar në gju;
 • rul i dhimbshëm në nivelin e hapësirës së përbashkët;
 • efuzion – lëng që lëshohet nga enët e vogla të gjakut gjatë inflamacionit të meniskut të nyjes së gjurit;
 • palëvizshmëri e nyjës së gjurit;
 • atrofia e muskujve të këmbës dhe kofshës së poshtme;
 • një njeri me vështirësi ngrihet dhe zbret shkallët;
 • nyja e gjurit rritet në vëllim;
 • kur përkulni gjurin, dëgjohet një klikim;
 • temperatura në zonën e përbashkët;
 • ushqimi i indeve të muskujve është zvogëluar;
 • ushtrimi shkakton dhimbje.

Dëmtimi i meniskut është i vështirë për t'u diagnostikuar, pasi simptomat e tij janë të ngjashme me shenjat e sëmundjeve të tjera të gjurit – sprains, bruising të rëndë, artrosis. Vetëm një ekzaminim nga një mjek do të ndihmojë për të bërë një diagnozë të saktë.

Llojet e dëmtimit të meniskut

Thyerja e meniskut të nyjes së gjurit është e plotë, e paplotë, erthor, gjatësore, e fragmentuar, pa zhvendosje të pjesës së shqyer dhe me zhvendosje.

Farë është dëmtimi i rrezikshëm i meniskut

Një këputje e meniskut të nyjes së gjurit shkakton paqëndrueshmëri mekanike të nyjes dhe kërkon trajtim urgjent. Kur lëviz, nyja e gjurit mund të bllokohet, ndodh bllokimi i nyjës. Një këputje e meniskut të nyjes së gjurit dëmton kërcin. Sipërfaqet e kyçeve deformohen për shkak të një ndryshimi në boshtin e përkuljes / shtrirjes së bashkimit pa një jastëk mbrojtës, kyçja deformohet.

Dëmtimi i meniskut të nyjës së gjurit edhe pas riparimit mund të krijojë probleme në të ardhmen. Një person me një dëmtim të tillë është i predispozuar për zhvillimin e artrozës së nyjës së gjurit.

Reagime për trajtimin

Unë do të doja të them një falënderim të madh për Alexander Chukaev. Tashmë ka kaluar gjysmë viti pas trajtimit, por vazhdimisht mendoj vazhdimisht se sa e mirë është ajo që i mora atij! Unë erdha ta shoh në dëshpërim. Në atë kohë, unë isha 25 vjeç dhe isha ashpër për shkak të dhimbjes në kofshën e brendshme për 1,5 vjet. Unë jo vetëm që mund të përfshihesha në një lloj aktivitetesh aktive (vrapim, ndonjë lojë në natyrë në natyrë, etj), por edhe thjesht të ecja normalisht. Kam vizituar 5 mjekë para tij, përfshirë klinikën, 122 njësi mjekësore, ku kam arritur në krye të departamentit të traumatologjisë, dhe 3 klinika të paguara. Kam kaluar nëpër të gjitha ekzaminimet (MRI, ultratinguj, x-ray) dhe NOBODY mund të më tregonte se cila ishte çështja. Të gjithë ranë dakord: "kjo nuk është e përbashkët". Të gjithë kanë shkruar disa rekomandime, por nuk ka asgjë konkrete. Kam pasur një kurs të magnetoterapisë, injektova një bllokadë, ilaçe të përshkruara, por asgjë nuk dha as një efekt afatshkurtër. Aleksandri menjëherë përcaktoi diagnozën, shpjegoi gjithçka me detaje të shkëlqyera dhe tregoi në fotografi, u përgjigj të gjitha pyetjeve të mia pa kuptim, përshkroi një trajtim që monitorohej vazhdimisht, dhe pas 2 muajsh pata mundësi të ecja pa u shqetësuar! Tani për të gjitha pyetjet vetëm atij :)

Diagnostifikimi i dëmtimit të meniskut

Diagnoza e sëmundjes së meniskut bëhet duke përdorur një ekzaminim gjithëpërfshirës. Do të lejojë mjekun të dallojë dëmtimin e meniskut nga sëmundjet e tjera dhe të përshkruajë trajtim efektiv. Mjekët e klinikave të seminarit shëndetësor në Shën Petersburg përdorin metodat e mëposhtme diagnostikuese:

Trajtimi i meniskut në Workshopin e Shëndetit

Që nga viti 2003, mjekët tanë trajtojnë meniskun me metoda jo kirurgjikale. Ata ndalojnë zhvillimin e sëmundjes dhe shërojnë trupin.

Mjeku ynë i përshkruan pacientit një kurs të veçantë trajtimi, duke marrë parasysh shkallën e dëmtimit të meniskut, moshën, gjininë dhe karakteristikat e trupit. Trajtimi i meniskut do të zgjasë maksimalisht një muaj e gjysmë. Pacienti i nënshtrohet procedurave 2-3 herë në javë. Dhimbja e gjurit do të kalojë pas javës së parë të trajtimit. Kursi i trajtimit përbëhet nga procedurat e mëposhtme:

Trajtimi i meniskut pa kirurgji në klinikat "Workshop Shëndetësor" në Shën Petersburg jep një efekt afatgjatë:

 • lehtëson dhimbjen, inflamacionin dhe ënjtjen e nyjës së gjurit;
 • rikthen lëvizjen në nyje;
 • përmirëson metabolizmin dhe furnizimin me gjak të nyjes;
 • forcon muskujt dhe ligamentet;
 • rikthen lëvizshmërinë e nyjës së gjurit;
 • parandalon artritin dhe artritin;
 • ju lejon të ktheheni në aktivitet fizik.

Në fund të kursit të trajtimit, mjeku ynë i jep pacientit një manual trajnimi me ushtrime për të forcuar nyjen e gjurit. Mjeku do të këshillojë se çfarë tjetër të bëni vetë, për të parandaluar sëmundjen.

Rehabilitimi pas operacionit

Jo të gjitha lezionet e meniskut trajtohen në mënyrë konservatore. Në disa raste, kërkohet kirurgji.

Pas operacionit në gju, pacienti duhet të kalojë një kurs rehabilitimi. Ne nuk jemi duke kryer një operacion. Por specialistët tanë do të ndihmojnë në rikuperimin pas trajtimit kirurgjik. Mjekët e "Workshopit Shëndetësor" do të krijojnë një seri procedurash për pacientin. Kursi i rehabilitimit në klinikë do të rivendosë lëvizjen e përbashkët, lehtësimin e dhimbjes dhe ënjtjen dhe ndihmon në rivendosjen e të gjitha strukturave të përbashkëta pas operacionit. Rehabilitimi i plotë do të zgjasë nga disa javë deri në 3 muaj.

Gjimnastikë terapeutike pas operacionit

Si pjesë e rehabilitimit për secilin pacient, specialisti i klinikës së Workshopit Shëndetësor formon një plan personal të aktivitetit fizik që synon të rivendosë funksionin e nyjeve të gjurit pas operacionit.

ExpertNews Shqipëri