Rishikime të metodave të trajtimit të letrës së përbashkët

Gëzuar të mirëpresim, miq të dashur! Trajtimi i përbashkët i petë mund të duket si një mit për ju. Por mos u zhgënjeni, e justifikon veten shumë mirë, madje edhe mjekët e konfirmojnë këtë.

Kjo metodë e trajtimit ka funksionuar mirë, mund të ndihmojë jo vetëm nga dhimbjet e nyjeve, ajo përdoret për dhimbje koke dhe dhimbje koke, me lodhje dhe dhimbje në shpinë, me anginë, bronkit, venat me variçe etj. Unë jam i kënaqur që mjeti është në dispozicion publik, i lirë dhe pothuajse nuk ka kundërindikacione.

Si funksionon petë

Për procedurat, fletët e aluminit përdoren më shpesh (ato më shpesh gjenden në shtëpi), por fletët me pluhur ari ose bronzi mund të jenë gjithashtu të dobishëm. Pjesët e letrës aplikohen me një anë të ndritshme në pikat e lënduara, duke përdorur mënyrën më të përshtatshme. Lexoni për metodat më poshtë.

Karakteristikat shëruese të materialit shkëlqyes janë për shkak të ndikimit në fushën e energjisë njerëzore. Prej kohësh është vërtetuar se nëse një person është i sëmurë, shpesh nervoz dhe në gjendje stresi, fusha e energjisë fillon të shembet, deri në zhdukjen e saj të plotë.

Petë reflektojnë këtë energji, është në gjendje ta ruajnë atë dhe madje ta forcojnë disa herë. Sipërfaqja me shkëlqim i drejton biokurset përsëri në vendin ku kanë ardhur. Kështu që është e mundur të normalizohet pulsimi i tyre në trupin tonë. Gjithashtu, kompresat dhe urat me fletë rrisin energjinë pozitive, e cila padyshim që lajkaton ndikon në gjendjen e trupit tonë.

Ekspertët këshillojnë përdorimin e petë në kombinim me metodat tradicionale të trajtimit. Përdoret nga kurse dhe në një kohë. Ajo ka një avantazh të madh, ajo është në gjendje të lehtësojë menjëherë dhimbjet, kështu që për trajtimin e nyjeve është thjesht e nevojshme.

Petë e përbashkët

Ka disa mënyra për të përdorur petë për të trajtuar nyjet. Ju lehtë mund t'i përdorni të gjitha në shtëpi. Për disa metoda, rrotullat që ne përdorim në kuzhinë për pjekje janë të përshtatshme. Dhe për disa, petë e mbetur nga çokollatat.

Ju paraqesim mënyrat më të njohura:

 • Duke përdorur ura, ato shpesh quhen "ura argjendi". Thelbi i tyre qëndron në faktin se ura e improvizuar e shkëlqyer transferon energji dhe impulse nga zona e sëmurë (organi) në atë të shëndetshëm, dhe gradualisht dhimbjet dhe proceset inflamatore zbehen.
 • Kompresa argjendi dhe aplikime, në këtë rast petë përdoret për të rritur veprimin e barnave të tjera.
 • Mbështillni nyjet. Pastaj një leckë e argjendtë me shkëlqim plagë rreth një nyje të lënduar si fashë.
 • Mbështjellje e plotë e trupit.

Petë shpesh janë të fiksuara me një anë të ndritshme të trupit, por ndonjëherë përdoret edhe mat. Mbërthejeni atë me shirit ose pëlhurë pambuku, fashë, dhe nganjëherë fiksoheni në shirit ngjitës. Më shpesh, një shtresë është e mjaftueshme, por, për shembull, për të mbështjellur tërë trupin, ju nevojiten disa shtresa që do të alternojnë me shtresa letre dhe pëlhure.

Do të dëshiroja të përqendrohem në metodën e urave të argjendta. Më poshtë do të gjeni algoritmin e veprimit për procedurën:

 • Pritini copëzën (mundësisht të gjerë). Gjatësia e saj do të jetë pak më e gjatë se zona që dhemb. Mos harroni se ajo do të ngjitet vertikalisht.
 • Bashkangjitni një copë petë në copëzën ngjitëse me anën e matit, nuk duhet të shkojë përtej patchit. Rripi mund të jetë një ose më shumë gjerësi deri në një centimetër.
 • Vendosni "ngjitësin" e përgatitur në lëkurë vertikalisht.
 • Vishni 3 ditë; zëvendësoni nëse është e nevojshme.
 • Nëse ura nuk funksionon, mbajeni për disa ditë të tjera.
 • Pas përfundimit të procedurës, njollosni lëkurën me një zierje qetësuese të bimëve ose vajit vegjetal natyral.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Trajtimi i përbashkët i gjurit

Më shpesh, njerëzit kanë probleme me nyjet e gjurit. Dhe kjo nuk është për t'u habitur, sepse ato janë vetëm një ngarkesë globale, veçanërisht nëse një person ka mbipeshë. Tavolina prej petë do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes, dhe përdorimi i rregullt i tyre, veçanërisht i shoqëruar me trajtimin tradicional, do të ndihmojë në qetësimin e proceseve inflamatore në nyje.

Procedura është e thjeshtë! Ju duhet të bashkëngjitni një fletë letre dhe ta lidhni me një fashë, si normale ashtu edhe elastike do të bëjnë. Për lehtësi, mund të përgatisni paraprakisht fletë argjendi.

Kjo salcë duhet të lihet 10 orë. Petë prishen shpejt, kështu që koha më e mirë për procedurën është nata. Kompleksi zgjat rreth 10 ditë. Kjo metodë është gjithashtu e përshtatshme për nyjet e bërrylave.

Trajtimi i hip

Një ngarkesë e madhe është vendosur edhe në nyjen e hip. Për trajtimin e nyjeve të hip, kompresat dhe aplikimet e ndryshme përdoren më shpesh, së pari përdoret një pomadë ose kompozime të tjera, dhe vetëm atëherë aplikohet një petë, duke e fiksuar atë me suva.

Aplikimet e dyllit parafinë janë shumë të njohura, ato duhet të nxehen në një gjendje viskoze. Kjo masë aplikohet në vendin e lënduar dhe mbulohet me petë. Mund të mbulohet me një copë të vogël leckë ose të mbështillet menjëherë me film ngjitës. Mbajeni kompresionin derisa të ftohet. Përsëriteni procedurën duhet të jetë çdo ditë tjetër, kursi, vetëm 10 herë.

Trajtimi i përbashkët i gishtit

Njerëzit që kryejnë punë të mundimshme dhe monotone me duart e tyre, shpesh kanë dhimbje në phanganges e gishtërinjve. Dhe në këtë situatë, petë do të na ndihmojnë. Për trajtimin e gishtërinjve, lejohet të përdoren "ura argjendi" ose mbështjellëse.

Gishtat e lënduar të mbështjellë duhet të jenë ana mat e fletës, duke e lënë atë për një orë. Tjetra, lërini gishtat të pushojnë për 2 orë dhe të përsërisni procedurën. Në total duhet të ketë 3 përsëritje në ditë. Kompleksi zgjat një javë.

Video – trajtimi i dhimbjes me letër alumini

contraindications

Përdorimi i petë në trajtimin e nyjeve përdoret gjerësisht dhe aktualisht nuk ka kundërindikacione. Sidoqoftë, kur kërkohet një rritje në temperaturën e trupit, ekzistojnë kufizime. Për shembull, mbështjelljet që krijojnë efektin e një sauna. Kundërindikuar në:

 1. tension i lartë;
 2. shtatzënia dhe laktacioni;
 3. shkelja dhe sëmundjet e lëkurës;
 4. sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.

Kini kujdes dhe mos shkelni kundërindikacionet. Në çdo rast, përpara se të përdorni petë në trajtimin e përbashkët, këshillohuni me siguruesin e kujdesit shëndetësor për metodat.

Shtoni në metodat tuaja bankare të derrit për të trajtuar nyjet me petë. Ky është një mjet i lirë dhe efektiv që është i popullarizuar në klinikat e famshme ruse dhe të huaja. Lidhjet le të jenë të shëndetshme!

Lexo artikullin:  Shpatulla fluturon nga nyja çfarë duhet të bëj

Lini komente dhe mos harroni të ndani artikullin "Trajtimi i përbashkët me petë" me miqtë në rrjetet sociale. Lëreni informacionin para syve tuaj. Të gjitha më të mirat!

Trajtim i përbashkët i petë

Procesi i lëshimit të petëzuar

Fleta e hollë e aluminit është bërë nga një material me cilësi të lartë. Wasshtë prodhuar për herë të parë në vitin 1903 në Francë. Unike e këtij produkti u ruajt gjatë teknologjisë së lartë të shekullit të th. Procesi i prodhimit të letrës përbëhet nga petëzimi i njëpasnjëshëm i rradhës i aluminit me prerje të ftohtë. Pjekja e temperaturës së lartë e bën elementin të përmbajtur steril, i cili siguron siguri gjatë kontaktit të drejtpërdrejtë me këtë sipërfaqe metalike, dhe prona e inertitetit kimik ju lejon të bëheni plotësisht të padëmshëm për shëndetin.

Mekanizmi i trajtimit me letër alumini

Petë konvencionale e përdorur për qëllime shtëpiake në familje mund të jetë e dobishme në trajtimin e disa sëmundjeve njerëzore. Bazuar në të dhënat mbi efektin terapeutik në zbatimin e kësaj metode, kur trajtimi kryhet me letër alumini, rishikimet e mjekëve mbeten mjaft pozitive. Specialistët mjekësorë përdorin vetëm standardet e përcaktuara të punës në punën e tyre. Parimi themelor i një plani trajtimi është konfirmimi shkencor i çdo procedure ose metode. Cili është mekanizmi i trajtimit me letër alumini? Kjo metodë jokonvencionale e një qasje terapeutike ndaj një problemi patologjik në trup bazohet në disa teori të shkencëtarëve:

– restaurimi i ndërveprimit të shqetësuar të qelizave dhe fushës së matricës;

-reaksion kimik duke shkaktuar formimin e kripërave, që vijnë nga ndërveprimi i acideve të lëshuara nga lëkura në zonën e problemit me një fletë metalike.

-reflektimi me një fletë të hollë të aplikuar në seksionin patologjik të valëve elektromagnetike dhe energjisë termike që buron nga trupi i vetë personit. Kur trajtimi kryhet duke përdorur petë, biokurset kthehen në pikën aktive nga e cila ato dolën. Bioresonanca prek qelizat dhe membranat. Shqyrtimi i biokurentëve rikthen pulsimin e tyre normal biologjik në organe dhe sisteme. Rregullimi i lidhjeve fizike ndërmolekulare ndodh. Trajtimi me petë i nyjeve mund të ketë efektin e rritjes së energjisë pozitive.

Trajtimi i dhimbjes me petë përdoret sot në klinikat moderne. I referohet llojit të terapisë shtesë në planin kryesor të trajtimit. Por mund të aplikohet në mënyrë të pavarur. Metoda është mjaft e thjeshtë dhe ekonomike. Ka një shtrirje të gjerë. Trajtimi me petë mund të lehtësojë dhimbjen në organet e brendshme, sistemin muskulor dhe në indet e buta. Përdorimi në plagët pas operacionit ndihmon për të rivendosur më shpejt sipërfaqen e lëkurës. Por ju ende duhet të dini se si të trajtoheni me petë. Kursi i rekomanduar i terapisë të paktën 10 herë. Pas dy javësh, një përsëritje lejohet.

Metodat e përdorimit

Trajtimi me petë i nyjeve, metodat e aplikimit:

-plasje në fletë rrethore (më së shpeshti përdoret në zonën e shtyllës kurrizore);

– mbështjellës me fletë standarde të çdo madhësie (më së shpeshti përdoret në nyje);

-plikimi i pllakave, urave (për organet e brendshme, çrregullimet e lëkurës, plagët pas operacionit)

– mbështjellësin e tërë trupin me shtresa;

mbështjellës të tërë trupit

Shirit ngjitës, kasetë, fashë ose pambuk përdoren për fiksim. Mbështetje e mjaftueshme me një shtresë të sipërfaqes së zonës së dhimbshme, dhe për mbështjelljen e trupit, mund të aplikoni shtresë shtresë-pas-shtrese të një fletë metalike me pëlhurë alternative ose letre (shtresa 3-7).

Koha e aplikimit për secilën sit duhet të përcaktohet. Në gjymtyrët dhe nyjet e tyre, në zonën patologjike të organeve të brendshme, mund të përdoren 10 deri 40 minuta ekspozim nga një element metalik. Në disa raste, mund të përdorni rreth dy orë. Por kjo është koha maksimale e lejuar. Ana e shkëlqyeshme është e mbivendosur në trup. Në rregullimin e frekuencave të energjisë mund të përdoret pala e matit. Reduktimi i biokursit mund të kryhet vetëm pas filtrimit të vendosur të energjisë përmes një filtri band-pass.

contraindications

Praktikisht nuk ka kundërindikacione kur trajtoni me petë ushqimi. Por gjatë mbështjelljes së trupit, ndonjëherë rekomandohet të arrini një rritje të temperaturës. Kjo procedurë kryhet duke lagur pëlhurën e pambukut me ujë të nxehtë, e ndjekur nga mbështjellja e një batanije të ngrohtë. Ky zbatim i metodës është kundërindikuar:

– me presion të lartë të gjakut tek pacientët;

– për sëmundjet e sistemit kardiovaskular;

-pecifikisht gjatë shtatzanisë;

-në ​​praninë e sëmundjeve të lëkurës me etiologji të ndryshme.

Shqyrtime të trajtimit të petë

Përbërja mund të jetë jo vetëm alumini në fletët e gatimit, por edhe bakri dhe me plating ari. Përbërja më e përdorur nga alumini. Kur kryhet trajtimi i fletës, forumi i përdoruesve pjesëmarrës është një konfirmim i këtij fakti. Rezulton se një numër shumë i madh i njerëzve kryen përdorim të pavarur të kësaj metode. Rezultati kryesor është një zvogëlim ose zhdukje e plotë e dhimbjes, pavarësisht nga vendi i aplikimit. Ata që kanë ndjerë tashmë një efekt të ngjashëm të trajtimit të petë, lënë vetëm vlerësime pozitive. Në komentet e tyre, ata shkruajnë se kjo është një metodë shumë efektive e trajtimit. Duhet të theksohet se sallonet e bukurisë tani filluan gjithashtu të ofrojnë një procedurë të mbështjelljes së trupit për humbjen e peshës dhe heqjen e toksinave nga trupi ose për të parandaluar rrudhat dhe për të zvogëluar plagët (aplikim lokal në formën e aplikimeve të letrës metalike). Kjo konfirmon gjithashtu efektin e veprimit të këtyre pllakave në indin lidhës, në indet e buta dhe të forta të një personi.

Nëse arrihet një ulje në gjendjen e toksicitetit në trup, procesi i duhur i ushqyerjes së indeve restaurohet dhe përmirësohet.

Gjurma e mikronutrientëve kthehet në gjendjen e saj të saktë. Një gjendje toksike është një problem i organit që është përgjegjës për funksionin e detoksikimit të trupit, d.m.th., mëlçisë. Edhe në një organ të shëndetshëm, mundësitë e vetë-shërimit nuk janë të pakufizuara. Këtu, trajtimi me petë të mëlçisë do të ndihmojë, i cili do të rivendosë dhe përmirësojë gjendjen e përgjithshme të trupit në tërësi, për shkak të një shkelje të ndërveprimit jo të saktë të furnizimit me energji të qelizave të matricës. Trajtimi me petë e mëlçisë kryhet përgjatë meridianit të pikës biologjike aktive, e cila është përgjegjëse për këtë zonë.

Karakteristikat pozitive të një fletë të hollë

Pronë kryesore pozitive e një fletë të hollë është frenimi i të gjitha proceseve negative në shkallën ekzistuese të frekuencës së indeve dhe organizmave të gjallë, i cili lejon trajtimin e nyjeve me fletë metalike në shumë drejtime, përfshirë këtu edhe uljen e procesit inflamator.

Fletë ushqimore mjaft e hollë

Fleta e ushqimit është mjaft e hollë, por ka një efekt shërues. Në trajtimin e petë alumini, konsiderohet një ilaç efektiv popullor, sepse efekti i provuar i metalit në pezullimin e ndonjë sëmundjeje ka qenë për njëqind vjet. Ajo bazohet në faktin se ky element i Tokës pezullon çdo proces patologjik në trupin e njeriut.

Trajtimi i shkumës tek fëmijët është gjithashtu i mirë. Gjatë trajtimit, fëmija nuk ka ndjenja negative të lidhura me frikën dhe dhimbjen. Metoda është e përshtatshme për t’u përdorur dhe efektive, si dhe për të rriturit.

Kur vetë-trajtimi kryhet me petë të nyjeve, rishikimet që lihen nga përdoruesit e shumë vendeve mjekësore zakonisht mbajnë informacione të tilla si kjo: "dhimbja zvogëlohet drejtpërdrejt në zonat me probleme". Por kur intensiteti i dhimbjes zvogëlohet, në nyjet e sistemit muskulor dhe skeletit që procesi inflamator gjithashtu ul aktivitetin e tij, për shkak të faktit se spazma në indet e buta përreth bëhet më pak. Pra, kur trajtoni shtyllën kurrizore me petë, gjendja spazmatike e rrënjëve nervore zvogëlohet. Trajtimi me fletë të pasme mund të përdoret për sëmundje: mioziti, radikuliti, osteokondroza (veçanërisht e mirë për osteokondrozën e qafës së mitrës). Possibleshtë e mundur të përdoren pllaka bakri në trajtimin e petëzës.

Lexo artikullin:  Artriti i nyjes së gjurit të shenjave dhe simptomave të shkallës 1 dhe 2, metodat e trajtimit

Kur është e nevojshme trajtimi i nyjeve me fletë alumini, kërkohet një metodë tjetër e ekspozimit. Për nyjet e ekstremiteteve, mbështjellja e drejtpërdrejtë e zonës së problemit përdoret në mënyrë që veprimi të arrijë në të gjitha zonat e lidhjes (të brendshme, anësore, të përparme dhe të pasme).

Tregues dhe kundërindikacione për trajtimin e petë

Jeta jonë është e tillë që në vrapimin tonë të shpejtë humbasim atë që mund të shpëtonim nëse do të ishim pak më të vëmendshëm ndaj trupit tonë. Metodat tradicionale janë efektive, por jo gjithmonë, dhe ndonjëherë ju duhet të drejtoheni te metodat jokonvencionale që janë më efektive.

Metodat jotradicionale

Ka shumë metoda të tilla, por deri më tani do të përqendrohemi vetëm në një. Një person është natyrë individuale dhe duhet të zgjedhë metodën që i përshtatet. Kuptoni secilën, mendoni se jeni afër. Vetëm këshillat në këtë rast nuk janë të mjaftueshme.

Një nga metodat e tilla jokonvencionale është trajtimi me petë.

Indikacionet dhe kundërindikimet për këtë metodë janë gjërat e para që fillojnë të njihen me të. Por së pari, ju duhet të kuptoni mekanizmin e veprimit të tij. Në të vërtetë, në shikim të parë, metoda duket disi e dyshimtë dhe jorealiste. Pse një material i tillë lehtëson sëmundjet që nuk mund t'i përballojmë përdorimin e ilaçeve të zakonshme.

Parimi i funksionimit të petë

Metoda e trajtimit duke përdorur petë, e cila u përmend në Kinën e lashtë, në kohën tonë ishte përshkruar nga studenti – psikoterapist i Frojdit Wilhelm Reich. Mjekët kinezë e kanë përdorur atë me sukses me shekuj. Deklarata e tyre bazohet në teorinë e qelizave matricë të trupit të njeriut që bashkëveprojnë me fushën e matricës së Tokës.

Besohet se substanca e shkëlqyeshme e petë eliminon fenomenet e pandershme.

Parimi bazohet në korrigjimin e rrezatimit magnetik. Kjo lejon që trupi i njeriut të gjejë harmoninë e vendosur për të që nga fillimi.

Rivendosja e harmonisë – rivendosja e shëndetit. Në nivelin qelizor, të gjitha organet fillojnë të punojnë siç duhet dhe është e vështirë për një të lënduar të "kapet" diçka. Gjithçka e zgjuar është e thjeshtë! Thisshtë ky ligj që funksionon në këtë rast. Gjatë trajtimit, fakti që petë ka vetitë reflektuese dhe ngrohëse merret gjithashtu parasysh. Reich ka përdorur vazhdimisht këtë metodë dhe në të gjitha rastet ka marrë vetëm rezultate pozitive.

Indikacionet për përdorim

A i trajton petë të gjitha sëmundjet? Jo, kjo nuk është një ilaç. Por ato “plagë” të lidhura me moshën nga të cilat njerëzit vuajnë, veçanërisht pas 45 vjetësh, janë brenda fuqisë së saj. Për forcën e saj, dhe ato procese patologjike që shoqërohen me dhimbje, spazëm, inflamacion:

 • sëmundjet e mushkërive;
 • sëmundjet e traktit gastrointestinal;
 • mastopathy;
 • mioziti; osteochondrosis; radiculitis;
 • arthrosis;
 • dhimbje në nyje;
 • dhimbje koke;

Ndoshta kjo nuk është një listë e plotë e Sëmundjeve. Nuk shurdhër, por shëron dhe spektatorin thellë në problem. Falë kësaj, dhimbja e prekshme dhe pasojat e saj largohen. Përdorimi i petë ndihmon në mënyrë vendimtare për të hequr qafe çdo dhimbje: dhimbje koke, dhimbje në nyjen e gjurit, në shpinë, etj Kjo metodë ndihmon për të rikthyer forcën kur lodheni.

contraindications

Alumini nuk është një kamomil farmaceutik, megjithëse kjo bimë e mrekullueshme gjithashtu ka kundërindikimet e saj. Alumini është një metal që është i pajisur me veti të caktuara. Dhe kjo nuk është gjithmonë e dobishme.

 • Një kundërindikacion i dukshëm në këtë rast është onkologjia. Asnjë specialist nuk do të marrë përsipër të parashikojë se si do të sillet tumori në këtë rast.
 • Për të bërë një aplikim në thyro>

 • Lezione të rënda të lëkurës, psoriasis.
 • Shenjat e një alergjie ndaj aluminit.
 • Mos trajtoni me një sëmundje petëzimi të organeve të brendshme në fazën e acarimit të tyre.
 • Mënyrat e përdorimit të petë

  Ekzistojnë disa trajtime për petë. Por së pari, vendosni se cilën petë të përdorni. Në Kinë, përdoret letër alumini dhe bakri. Në Evropë, ata shpesh përdorin petë alumini, kryesisht petë ushqimi. Edhe ai në të cilin mbështillet çokollata është gjithashtu i përshtatshëm. Por në të gjitha rastet ata e aplikojnë atë në një vend të lënduar me një anë të ndritshme.

  Zgjedhja e metodës dikton vetë sëmundjen, ose gjendjen e personit: një gjë është trajtimi i nxitjes së thembrës, tjetër gjë është lehtësimi i stresit kur përdorni “batanije” të bëra me petë. Në këtë rast, kryhet përfundimi i plotë. Metoda më e popullarizuar dhe efektive quhet ura argjendi.

  Ura argjendi

  Ura të tilla mund të bëhen në mënyrë të pavarur. Ato janë bërë nga petë dhe shirit ngjitës. Ndonjëherë përdorni një shirit të gjerë.

   Shirita me gjerësi 1 cm janë prerë nga petë, por gjatësia e saj duhet të jetë pak më e madhe se zona e sëmurë për të cilën është menduar.

  Kompreso petë

  Direkt petë, shpesh në disa shtresa, 5 ose 7, aplikohen në vendin e lënduar. Aplikoni këtë metodë për problemet kurrizore, për trajtimin e përdhes. Në rastin e fundit, aplikohet tek gishtërinjtë. Kjo mbështjellje duhet të fiksohet me një shall të ngrohtë ose fashë. Në trajtimin e spurs, disa herë petë të palosura vendosen nën shputë.

  Filloni trajtimin me disa minuta, pastaj rritni periudhën e trajtimit në një orë ose më shumë. Kohëzgjatja varet nga natyra e sëmundjes.

  Brez petëzimi

  Përdoret në trajtimin e radikulitit. Në këtë rast, disa shtresa të letrës kombinohen me shirita letre në mënyrë alternative. Procedura kryhet çdo ditë, për 2-3 javë, 40 minuta, 3 herë në ditë.

  Batanije petë

  Kjo mbështjellje përdoret për relaksim. Seanca zgjat 10-20 minuta. Përdoret për stres, lodhje të rëndë. Një procedurë me kohëzgjatje të shkurtër rikthen forcën dhe forcon ndjeshëm sistemin imunitar.

  Trajtimi i petë për ftohjet

  Përdorimi i kësaj metode për ftohjet është testuar nga shumë. Petë në këtë rast kryejnë jo vetëm funksionin e saj "matricë", por gjithashtu vepron si suva mustardë. Duhet të paloset disa herë, të aplikohet në këmbë dhe të fiksohet me një fashë. Vishni një çorap të ngrohtë nga lart. Do të ndihmojë me një dhimbje të fytit. Në këtë rast, aplikoni një kompresë dhe "ura argjendi".

  Mënyra e aplikimitsëmundjeKohëzgjatja dhe tiparet e trajtimit
  Ura argjendiFtohtë, bajamet
  Dhimbje koke, marramendje
  Sëmundjet e banesave dhe ato komunale
  Inflamacioni i vezores
  Scoliosis
  osteochondrosis
  Dhimbje në nyje
  Ellingnjtje e këmbëve
  bruising
  arthrosis
  Varicosity
  Scars, qepje pas operacionit
  Urat vendosin për 3 ditë, pastaj ato zëvendësohen me të reja.
  Trajtimi zgjat deri në 10 ditë, pas një pushimi të shkurtër mund të përsëritet.
  Gjatë trajtimit, ata nuk bëjnë dush, vetëm dushe.
  NgjeshShumë nxitje
  angjinë
  Dëmtimi i meniskut
  Dhimbje në nyje
  bruising
  Kockat e këmbës
  Petë janë prerë në qarqe. Një kompresë e tillë aplikohet për 1 orë. Pas një pushimi 2-orësh, procedura përsëritet. Kohëzgjatja e trajtimit është 2 javë.
  Brez petëzimi
  Batanije petë
  radiculitis
  Stresi i lodhjes
  Kohëzgjatja e trajtimit është 2-3 javë.
  10 – 20 minuta si mjet relaksimi

  Pro dhe kundra

  Mendimet për trajtimin e petë shpesh ndryshojnë. Sidoqoftë, petë janë vërtet në gjendje të ndalojnë procesin inflamator, të korrigjojnë proceset metabolike në trup, të rrisin rrjedhën e gjakut dhe të lehtësojnë dhimbjen.

  Kur vendosni të aplikoni një metodë të tillë në praktikë, është e arsyeshme të peshoni të mirat dhe të këqijat dhe të mos përdorni atë nëse ka kundërindikacione. Mos i lini pas dore si metodat tradicionale ashtu edhe mjetet juridike popullore. Trajtimi kompleks shpesh jep një rezultat pozitiv.

  Lexo artikullin:  Trajtimi i dysplasia e hip në foshnjat

  Nëse rezultati do të jetë pozitiv, shpesh varet nga vetë personi. Lum ai që beson pa dyshim. Në fund të fundit, të gjithë paguhen sipas besimit të tij.

  Trajtimi me petë alumini: receta unike

  Ekologjia e jetës: Shëndeti. A keni dëgjuar për trajtimin me letër alumini? E njëjta petë e zakonshme e ushqimit në rrotulla që ne përdorim për të pjekur enët e ndryshme ose për të mbështjellur dhe ruajtur ushqimin. Rezulton se kjo petë mund të shërbejë si një mjet i mahnitshëm për lehtësimin e të gjitha llojeve të dhimbjeve dhe madje të trajtojë sëmundjet.

  Efekti bioresonancës i një petë në një biofield të njeriut

  A keni dëgjuar për trajtimin me letër alumini? E njëjta petë e zakonshme e ushqimit në rrotulla që ne përdorim për të pjekur enët e ndryshme ose për të mbështjellur dhe ruajtur ushqimin. Rezulton se kjo petë mund të shërbejë si një mjet i mahnitshëm për lehtësimin e të gjitha llojeve të dhimbjeve dhe madje të trajtojë sëmundjet.

  Petë është një fletë metalike e mbështjellë shumë e hollë, e cila përbëhet nga alumini, kallaji, bakri, bronzi, ari dhe argjendi. Një fletë letre është e krahasueshme me letrën – është fleksibël, plastik dhe mund të marrë një larmi formash, gjë që e bën të përshtatshëm përdorimin për mbështjellës.

  Të parët që flasin për pronat e dobishme të letrës metalike ishin shëruesit kinezë. Sipas mendimit të tyre, me ndihmën e saj është e mundur të heqësh qafe shumë patologji brenda një periudhe të shkurtër kohe, megjithëse roli i petë nuk është studiuar plotësisht dhe mendimet e ekspertëve ndryshojnë gjerësisht, por kjo nuk i pengon njerëzit të përdorin Bioenergjia.

  Roli i petë në trajtimin e disa sëmundjeve përshkruhet në veprat e psikoterapistit të famshëm Wilhelm Reich. Ai sugjeroi që trupi i njeriut të lëshojë biokursi që reflektohen, dhe pastaj të kthehen përsëri në meridianë, d.m.th në vendin nga kanë ardhur fillimisht. Dhe kjo ka një efekt të dobishëm në atë organ që është i lidhur me këtë meridian.

  Në trupin e njeriut ka qeliza të veçanta matricë që ndërveprojnë vazhdimisht me fushën e matricës së Tokës. Për arsye të ndryshme, kjo fushë është shtrembëruar dhe ndërveprimi është i çrregulluar, si rezultat i të cilit gjithashtu furnizohet me energji i qelizave të matricës. Sipërfaqja e petë reflekton fushën e matricës së Tokës dhe si një lente e madhe përqëndrimi e forcon atë disa herë, gjë që ju lejon të rivendosni bashkëveprimin e fushës së matricës dhe qelizave. Përveç kësaj, sipërfaqja me shkëlqim e petë parandalon depërtimin e rrezatimit çrregullues në trupin e njeriut.

  Një teori tjetër është se petë pasqyrojnë në mënyrë të përsosur rrezatimin termik ose infra të kuqe që vijnë nga brenda dhe nga jashtë, dhe objekti i mbështjellë në petë ruan temperaturën e tij më gjatë. Kjo pronë e petë ka gjetur aplikimin e saj në trajtimin termik të sëmundjeve të sistemit muskulor dhe sëmundjeve të tjera.

  Petëza mund të përdoret në dy mënyra: në lidhje me kompresat e ngrohta – aplikime ose në mënyrë të pavarur.

  Aktualisht, mjekët shpjegojnë efektivitetin e kësaj teknike me faktin se secili person ka trupin e tij të energjisë. Nëse trupi i nënshtrohet stresit të shpeshtë ose mbivendosjes, atëherë kjo shkatërron zarfin e energjisë dhe shkakton zhvillimin e sëmundjeve. Nëse përdorni anën e ndritshme të letrës së aluminit, atëherë ajo pasqyron energjinë e vetë personit dhe e rrit atë disa herë. Ky efekt është bioresonanca – kjo procedurë ka një efekt të dobishëm në qelizat dhe membranat.

  E ashtuquajtura "urë e petë" përdoret më shpesh për trajtim. Thelbi i kësaj metode është se kur zonat e shëndetshme të trupit janë të lidhura me pacientët, ka një "transferim informacioni" dhe zona e sëmurë e trupit shërohet. Urat "argjendi" janë një analog i përparuar i pllakave të bakrit të përdorura nga mjekët kinezë për të rikthyer pikat e dobëta në kurriz të fqinjëve – të fortë. Pllaka e bakrit ishte e fiksuar përgjatë meridianit në pikën e problemit me mbivendosje në pikat fqinje dhe kështu rikthehet lëvizja normale e energjisë përgjatë meridianëve, restaurohen kapilarët e dëmtuar, enët e gjakut, si dhe lëkura në vendin e mbresë ose mbresë. dhe organi që korrespondon me meridianët "psherëtinë".

  Si të bëni një "urë argjendi"? Pritini shiritin nga një copëz ngjitës i gjerë (5-6 cm) i një gjatësi të tillë që mbulon plotësisht zonën e prekur, pastaj ngjitni shiritat e letrës me gjerësi 1 cm me anën jo të shndritshme, 5-6 mm mbrapa nga të gjitha skajet e pjesës ngjitëse. Distanca midis shiritave duhet të jetë e njëjta gjerësi me vetë shiritat. Ngjitni "ura argjendi" duhet paralelisht me shtyllën kurrizore dhe nuk hiqen për 3 ditë. Nëse dhimbjet nuk kanë kaluar, mund t'i aplikoni ato për një kohë më të gjatë – nëse copëza nuk do të mbajë më, duhet ta zëvendësoni me një të ri (mund të lani në dush me një copë toke të ngjitur). Pas heqjes së copëzës mjekësore, lëkura duhet të fshihet me vaj perimesh, dhe pas zierjes së bimëve medicinale ose thjesht ujit mineral – kjo do të largojë shtesë edhe inflamacionin dhe negativitetin.

  Kundërindikimet për përdorimin e kësaj metode: presioni i lartë i gjakut, problemet me sistemin kardiovaskular, shtatzënia dhe përkeqësimi i sëmundjeve të lëkurës.

  Receta për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme:

  Trajtimi i nyjeve të krahëve, këmbëve, osteokondrozës së qafës së mitrës, miozitit – marrim një shirit ngjitës të gjerë, ngjitim në të sasinë e nevojshme të petë dhe e mbështjellim vendin e lënduar, duke e fiksuar atë me shirit ngjitës. Kohëzgjatja e seancave të para nuk duhet të jetë më shumë se 2 minuta, por gradualisht periudha kohore rritet në një orë. Kursi i trajtimit është 10-12 ditë. Ekziston një mënyrë tjetër që quhet "batanije". Pacienti është mbështjellë me petë dhe lihet i shtrirë.

  Radiculitis. Shtë e nevojshme të bëni një rrip letre në disa shtresa me copëza letre dhe të shtriheni në të 3 herë në ditë për 40 minuta.

  Dhimbje prapa. Këshillohet të përdorni një rrip të ngjitur me shirita petë.

  Dhimbja e shkaktuar nga pezmatimi i nervit shiatik trajtohet duke aplikuar petë në vendin e lënduar.

  Thembra nxit. Përdoren shtrojë prej petë ose një copë fletë alumini, e cila është e fiksuar në thembër me një copë toke.

  Osteokondroza e qafës së mitrës. Petë janë palosur në disa shtresa (diku në 7) dhe fiksohen me një fashë garzë. Mbajeni për 30 minuta. Kursi i trajtimit është 10-12 ditë.

  E RËNDËSISHME! Aplikoni petë me anën e ndritshme në vendin e lënduar!

  Përdhes. Petë është e fiksuar me një fashë në gishta. Procedura zgjat 40 minuta, përsërisni pas 2 orësh.

  Phlebeurysm. Për trajtim, përdorni një petë 25 cm të gjerë – ajo përfundon një vend të lënduar dhe rregullon atë me një çorape të kompresionit. Shtrihuni për 20 minuta. Kursi i trajtimit është 3 javë.

  Resorbimi i qepjeve dhe plagëve pas operacionit. Përdoret teknika e "urës së argjendtë". Gjatësia e urës duhet të jetë e mjaftueshme për të mbuluar qepjen nga lëkura e pastër deri tek pastrimi i lëkurës.

  Otitis. Mbërthejeni petë rreth veshit. Mbajeni për 40 minuta. 2 herë në ditë.

  Trajtimi i gjëndrës tiroide. Pritini dy shirita petë nga çokollata "Alenka", ngjiteni paralelisht në zonën e qafës, vishni 3 javë.

  Me një dhimbje koke. Bëni një shirit petë dhe vishni mbi kokën tuaj si një kep.

  Angina. Bashkangjitni një rrip letre në fyt dhe lidheni me një shall. Ju mund të mbani një orë ose madje ta lini atë brenda natës.

  Ftohtë. Petëzoni në disa shtresa për të mbështetur këmbët. Procedura zgjat nga 40 minuta në 2 orë. botuar nga econet.ru

  Autori: Alexander Maximov

  Ju pëlqen artikulli? Shkruajeni mendimin tuaj në komente.
  Regjistrohu në FB-në tonë:

  ExpertNews Shqipëri