Pse gjuri është i fryrë dhe shkakton dhimbje, diagnozë dhe trajtim

Nëse gjuri është i fryrë dhe i lënduar – kjo është një rast për të tingëlluar alarmin dhe të kujdeset për të shmangur paaftësinë në të ardhmen, për të rikthyer kapacitetin e punës dhe për të rikthyer gjallërinë. Pa e kuptuar procesin dhe duke ditur simptomat klinike, kjo është e pamundur. Dhe format e përparuara të patologjive mund të provokojnë zhvillimin e sëmundjeve sekondare, proceseve inflamatore, privojnë lëvizshmërinë dhe kufizojnë aktivitetin fizik. Më poshtë janë rekomandimet që ndihmojnë për të ndaluar zhvillimin e sëmundjes në kohë, për të përcaktuar natyrën e saj në bazë të rezultateve diagnostikuese dhe për të zhvilluar një regjim produktiv të trajtimit.

Gju i fryrë dhe i lënduar – natyra e patologjisë

Në mënyrë tipike, anomali të tilla vërehen pasi bien në akull, duke hyrë në një urgjencë ose një këmbë të mavijosur. Në të njëjtën kohë, një sëmundje e tillë mund të zhvillohet si pasojë e proceseve parologjike patologjike të një natyre infektive ose inflamatore.

A ia vlen t'i kushtohet vëmendje faktit që gjuri fryhet dhe dhemb? Ndoshta kjo është vetëm një ndërlikim i përkohshëm i shkaktuar nga mbingarkesa e rëndë, dhe do të largohet vetë? Përgjigja e mjekëve është zhgënjyese – sipas statistikave, janë këto shenja që janë një pararojë e shumë sëmundjeve të nyjeve të gjurit. Dhe kjo do të thotë që shtyrja e trajtimit është thjesht e rrezikshme. Rreth një e treta e personave të moshës 45-60 vjeç janë të ndjeshëm ndaj patologjive me simptoma të ngjashme – artriti, përdhes, arthrosis, poliomielit në forma dhe faza të ndryshme.

Personat mbi 65 vjeç vuajnë nga sëmundje kronike të nyjeve të gjurit në 40% të rasteve, dhe në gjysmën e rasteve në të dy këmbët.

Shenja të tilla, kur ka ënjtje dhe dhimbje në gju, lindin për shkak të ndryshimeve destruktive, anatomike, morfologjike ose atrofike në indet e nyjeve. Kjo do të thotë që kërc, tendinat, kockat, muskujt e artikulacioneve bëhen më të vogla në vëllim, humbasin forcën ose elasticitetin. Në rrethana të tilla, veprimi duhet të ndërmerret menjëherë.

Shkaqet

Shkaqet e një natyre traumatike tashmë janë përmendur më lart. Së bashku me to, sprains për shkak të ushtrimeve të tepruara fizike, pasojave të zhvendosjeve dhe frakturave, shqetësimeve të kërcit për shkak të dëmtimit të ligamenteve të gjurit mund të jenë një burim dhimbje dhe ënjtje.

Lexo artikullin:  Trajtimi i balta në nyjet e shtëpisë

Shkaqe të tjera të ënjtjes dhe dhimbjes në gjunjë janë:

 • Bursiti është një inflamacion i qeses së përbashkët që ndikon në kërc të tërë nyjes;
 • Artriti i një natyre reumatike dhe osteoporoza;
 • Përdhes, diabeti dhe efektet e artrozës.

Mikrobet që kanë depërtuar në indin e gjurit mund të shkaktojnë ënjtje dhe inflamacion.

Burimi i simptomave të tilla mund të jenë kilogramët e tepërt të peshës së tyre, si dhe hipotermia e shpeshtë, çrregullimet metabolike – si rezultat, një sasi e mjaftueshme e përbërësve të nevojshëm ushqyes nuk hyn në indin e artikulacionit.

Fotografia klinike dhe metodat diagnostikuese

Shenjat kryesore janë dhimbja dhe ënjtja. Më shpesh, sindroma e dhimbjes manifestohet kur përkul këmbët, gjatë ecjes ose ngritjes së peshave. Ellingnjtja shoqërohet me një rritje të vëllimit të çantës së përbashkët dhe, si pasojë, një rritje në madhësinë e vetë gjurit. Në prekje, ajo bëhet e dendur dhe e nxehtë, në vendet që mund të ndihen më mirë vulat dhe rritjet e kockave.

Këto shenja vendosen gjatë një ekzaminimi klinik me anë të vlerësimit vizual dhe palpimit.

Në të njëjtën kohë, mund të vërehet se gjuri fryhet dhe dhemb në të njëjtën kohë me çmenduri në rritje. Dhimbja mund të jetë e një natyre krejt të ndryshme. Në varësi të arsyeve të paraqitjes së tyre, ato mund të jenë të qëndrueshme, periodike, të forta, të moderuara, të mprehta, me një kthim në indet ngjitur dhe pjesët e këmbës.

 • Dhimbja e një natyre tërheqëse manifestohet si rezultat i zhvillimit të inflamacionit;
 • Ndjesitë e paqarta me parehati shfaqen në sfondin e reumatizmit;
 • Dhimbja akute e papritur sinjalizon pasojat e lëndimeve dhe dëmtimeve, pinch të rrënjëve nervore në nyje;
 • Natyra pulsuese e dhimbjes është pasojë e patologjive të enëve të gjakut në gju;
 • Dhimbja me lumbago është një sinjal në lidhje me nevojën për trajtimin e inflamacionit dhe pinch të pjesshëm të nervave.

Shtë më e saktë të vendosni një diagnozë dhe të përcaktoni, si rezultat i së cilës gju fryhet dhe këmbën dhemb në këtë vend, metoda të tilla instrumentale si MRI, ultratinguj, CT, radiografi, artroskopi, si dhe birë në zonën e Çanta e përbashkët e gjurit, do të ndihmojë.

Trajtimi efektiv – metodat dhe regjimet e provuara

Rezultati më i madh i theksuar mund të arrihet në fazat fillestare të sëmundjes, në të cilën gjuri fryhet dhe dhemb. Një gjendje tjetër e rëndësishme është aplikimi i integruar i rekomandimeve të mjekut që merr pjesë. Nëse identifikohen simptoma të tilla, duhet menjëherë të konsultoheni me një specialist – një ortoped, reumatolog, kirurg, neuropatolog.

Lexo artikullin:  Masazh gju

Kursi i përgjithshëm i trajtimit përfshin:

 • Teknologji mjekësore;
 • fizioterapi;
 • Ushtrime fizioterapie;
 • Trajtimi simptomatik

Me miratimin e një mjeku, mund të përdoren gjithashtu ilaçe dhe receta alternative. Dhe ju duhet të filloni me eliminimin e dhimbjes. Për këtë, ilaçet nga grupet e anestetikëve, ilaçet jo-steroide mund të përdoren:

 • Revmoxicam;
 • nimesulide;
 • ndihmuar;
 • nimesulide;
 • diklofenak;
 • ibuprofen;
 • Ortofen;
 • Dicloberl.

Për të përmirësuar strukturën e kërcit dhe për të parandaluar prishjen e tij, përshkruhen ilaçe të grupit të kondroprotektorëve – Don, Structum, Arthra, Piaskledin. Ato zakonisht tregohen në diagnozën e dëmtimeve dhe dëmtimeve, çrregullime në strukturën e kërcit.

Për të rivendosur funksionet e përbashkëta – lëvizshmëri, përkulje – preparate steroide, vitamina, dhe agjentë të jashtëm – Tregohen xhel Fastum, Diprospan, Collamine, Ultra Collagen, Chondroetin forte, Antiioxicaps, Hydrocortisone.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

fizioterapi

Paralelisht me ilaçet, fizioterapia është e përshkruar për të eleminuar dhimbjen, lehtësuar fryrjen dhe ndikuar në strukturën e kërcit. Disa prej tyre kanë një efekt pozitiv në eliminimin e shkaqeve të sëmundjes.

Lexo artikullin:  Dhimbjet e muskujve të femrës shkaktojnë dhe metodat e trajtimit

Në mënyrë tipike, procedurat siç janë:

 • electrophoresis;
 • Terapi magnetike dhe lazer;
 • Ekspozimi ndaj mikrokrenteve me frekuencë të ulët;
 • Metodat e kiroterapisë – trajtimi i ftohtë.

Mjetet juridike popullore

Tinktura e gështenjës është e shkëlqyeshme në heqjen e dhimbjes dhe puffiness. Mund të blihet ose të gatshme në barnatore ose të bëhet në mënyrë të pavarur duke përdorur 600 g gështenja dhe 1 litër alkool mjekësor. Të dy përbërësit përzihen dhe injektohen për të paktën tre ditë. Pas një ekspozimi të tillë, ju duhet ta fërkoni tretësirën në zonën ku gjuri është i fryrë dhe i lënduar.

Balta me uthull 9% në përmasa të barabarta lehtëson në mënyrë perfekte inflamacionin dhe ënjtjen. Tinkturë alkoolike e rrënjës së calamus në një raport 1: 3, si dhe gjethet e freskëta të rodheve, kanë veti analgjezike.

Yndyra me origjinë shtazore lufton në mënyrë efektive tumorin – mund të aplikohet si kompresë gjatë natës dhe herët në mëngjes për tërë ditën. Një spec i freskët patë ose badger është më i përshtatshmi për këtë qëllim. Lëngu i limonit ka të njëjtin efekt.

Ushtrimi terapeutik

Metodat e terapisë së ushtrimeve zotërohen më mirë nën mbikëqyrjen e specialistëve mjekësorë. Parimi kryesor këtu është që të gjitha ushtrimet duhet të kryhen në faza, me intensitet në rritje dhe një rritje të vazhdueshme të aktivitetit fizik. Shumica e tyre bazohen në lakimin, shtrirjen, lëvizjet rrethore të gjurit.

Masat parandaluese

Për të shmangur rrethanat kur gjuri fryhet dhe e gjithë zona e këtij nyje është e lënduar, mjafton të kontrolloni peshën tuaj, të monitoroni dobinë dhe rregullsinë e marrjes së përbërësve të shëndetshëm në ushqim.

Vëmendje duhet t'i kushtohet aktivitetit fizik, por mbingarkesat duhet të shmangen. Dhe pajtueshmëria me rregullat e sigurisë në punë dhe në shtëpi do të ndihmojë për të shmangur dëmtimet.

Për të gjitha çështjet e tjera të parandalimit, trajtimit dhe diagnostikimit të tumoreve dhe dhimbjeve të gjurit, mund të merrni këshilla kompetente gjatë një takimi me një ortoped. Për të shmangur anomali të tilla, këshillohet të vizitoni një mjek dy deri në tre herë në vit.

ExpertNews Shqipëri