Përshkrimi dhe trajtimi i mioglozës së qafës së mitrës

Shpesh puna joaktive provokon shfaqjen e dhimbjes në pjesën okupitale të kafkës dhe qafës. Edhe pse kjo gjendje provokon jo vetëm aktivitet të pamjaftueshëm, por edhe faktorë të tjerë që janë të vështirë për tu identifikuar vetë. Dhimbja në këto zona është një shenjë e një sëmundjeje siç është miogloza e qafës së mitrës. Trajtimi i tij dhe masat parandaluese duhet të jenë të njohura për të gjithë ata që janë të detyruar të bëjnë një jetë të ulur për shkak të kushteve moderne të jetesës.

Preventionshtë parandalimi që mund të parandalojë nevojën për terapi të patologjisë. Nëse ka filluar, kërkohet trajtim në kohë, i cili do të parandalojë dhimbjen, të arrijë një falje të qëndrueshme të sëmundjes. Atëherë sëmundja nuk do të komplikohet nga një problem serioz, që është miofibroza. Me këtë ndërlikim, zhvillohen tashmë ndryshime të pakthyeshme në fibrat e muskujve.

Shkaqet

Farë është miogloza, për cilat arsye zhvillohet? Ky është një lloj shtrëngimi i muskujve të vendosur në qafë.

Provokuesit e zhvillimit të patologjisë mund të bëhen:

 1. Stresi. Myogelosis mund të shkaktojë një faktor përvojë një herë, si dhe situata më pak të forta, por të shpeshta stresuese.
 2. Tendosje muskulore. Problemi shfaqet pas shterimit të aktiviteteve sportive ose qëndrimit të gjatë në një pozitë të pakëndshme për shkak të aktiviteteve profesionale (punë zyre, shoferë).
 3. Hipertensioni arterial. Me këtë faktor, i cili provokoi patologjinë, dhimbja zakonisht ndodh pas zgjimit.
 4. Sëmundjet e shtyllës kurrizore që prekin rajonin e saj të qafës së mitrës. Patologji të tilla përfshijnë osteokondrozën, mbingarkimin e osteofiteve dhe të tjerët.
 5. Myogjeneza e qafës. Një sëmundje e provokuar nga një ndryshim në strukturën e muskujve të proteinave, pas së cilës fillon të kondensohet.
 6. Neuralgjia e nervit në pjesën e prapme të kokës. Problemi provokon dhimbje paroxysmal, e cila i jep nofullës së poshtme, qafës dhe shpinës.
 7. Migrena e qafës së mitrës. Pra, ata e quajnë sindromën e patologjisë së arteries vertebrale, duke shkaktuar dhimbje të vazhdueshme ose paroksizmal. Ajo i jep tempullit, zonën e prizave të syrit ose pjesën e pasme të kokës, shoqëruar me marramendje, dëgjim dhe dëmtim të shikimit (dhimbje në sy, ndjenja e rërës që bie në to).
Lexo artikullin:  Spërkateni në gju

Simptomat

Myogelosis karakterizohet si nga dhimbja e muskujve okupital, ashtu edhe nga muskujt e qafës së mitrës, dhe ngurtësia e kokës, shpatullave, vështirësia për të kthyer qafën, marramendje. Kjo është për shkak të furnizimit të pamjaftueshëm të oksigjenit për të gjitha anijet.

Diagnostics

Myogelosis është një ndërlikim i procesit inflamator në muskujt e quajtur mioziti. Për shkak të kësaj, kur ka dhimbje të muskujve të qafës së mitrës, marramendje dhe ngurtësi, ose dobësi të muskujve që i përkasin brezit të shpatullave, duhet menjëherë të konsultoheni me një konsultë mjekësore. Kryerja e një hetimi të muskujve, mjeku është në gjendje të zbulojë vula të vogla në to që përgjigjen me dhimbje në kohën e shtypjes.

Edhe procedurat analgjezike nuk janë në gjendje të eleminojnë dhimbjen gjatë presionit, dhe aq më tepër për të zbutur zonat e dendura.

Trajtim

Kur ekziston dyshimi për një shtrëngim të muskujve të qafës së mitrës ose sindroma të tjera të dhimbjes kanë ndodhur në pjesën e prapme të kokës, lëvizjet e mprehta të kokës duhet të shmangen. Kthesat e tilla janë të mbushura me spërkatje. Gjatë lëvizjeve rrethore, si dhe qëndrimit të zgjatur në një pozë me kokën e hedhur mbrapa, mund të "dëmtoni" disqet intervertebral. Për shkak të kësaj, kërkohet kontroll i kujdesshëm i qëndrimit të një personi.

Terapia e sëmundjes kryhet me disa metoda. Për të arritur një rezultat pozitiv, aplikoni:

 1. Terapia manuale. Falë përdorimit të teknikave speciale, ato aktivizojnë qarkullimin e gjakut dhe rivendosin funksionimin e muskujve, duke rritur elasticitetin e tyre.
 2. Hirudotherapy. Meqenëse shushunjat thithin gjak nga një person, rrjedhja e gjakut aktivizohet, inflamacioni zvogëlohet dhe ënjtja zvogëlohet. Në të njëjtën kohë, shushunjat injektojnë një substancë të veçantë tek pacienti, i cili anestetizon, duke aktivizuar metabolizmin në zonën e prekur.
 3. Shërimi i baltës. Efekti i përbërësve shërues të baltës aktivizon lëvizjen e limfës, normalizon metabolizmin, qarkullimin e gjakut, eliminon procesin inflamator.
 4. Trajtimi me rrymë elektrike, lazer dhe magnet. Me depërtim të thellë në indin e muskujve, këta përbërës të terapisë ndihmojnë në eliminimin e inflamacionit duke aktivizuar metabolizmin.
 5. Homeopati. Administrimi lokal i ilaçeve kryhet duke përdorur rryma elektrike ose ultratinguj.
 6. Terapia e valës së goditjes. Kjo mundësi trajtimi duke përdorur valët akustike promovon aktivizimin e qarkullimit të gjakut. Për shkak të kësaj, zonat e dendura të muskujve pushojnë, fillon rimëkëmbja e tyre qelizore.
Lexo artikullin:  Si të përcaktoni kontraktimin e kyçit të këmbës dhe të heqni qafe atë

Një rezultat pozitiv mund të arrihet duke përdorur përgatitjet homeopatike Traumeel S, Coenzyme compositum ose Synimi T në trajtimin kompleks – ato ndihmojnë në rivendosjen e funksionimit të qelizave, duke aktivizuar metabolizmin në indet e prekura. Në të njëjtën kohë, këto ilaçe eliminojnë inflamacionin. Ato ndryshojnë në një minimum efektesh anësore të padëshirueshme, nganjëherë ekziston vetëm një intolerancë individuale ndaj një përbërësi të caktuar natyror.

Kur mjeku nuk përshkruan një kurs specifik të trajtimit, për të eleminuar shenjat e pakëndshme, mjafton që vazhdimisht të kryeni ushtrimet e mëposhtme:

 • Për t'u ulur, duke shtrirë kurrizin, vendosni duart tuaja të mbërthyera me një "bllokim" në pjesën e prapme të kokës. Kryeni presion të butë, duke e përkulur gradualisht kokën përpara. Pasi mjekra të prehet në gjoks, është e nevojshme të kryeni një numërim deri në 20, pastaj ngadalë ngrini mjekrën lart. Përsëriteni mësimin 15-20 herë.
 • Ndjeheni për pikën më të dhimbshme në pjesën e prapme të kokës, me majë të gishtave, kryeni lëvizje rrethore në këtë vend përgjatë orës. Përsëritni manipulimet 15-20 herë. Pastaj klikoni lehtësisht në vendin e dhimbjes, duke vazhduar këtë presion për 1,5 minuta. Pastaj lëshoni pjesën e pasme të kokës, shtypni përsëri pas 3 minutash.
 • Uluni sa më shumë të jetë e mundur dhe shtrini qafën lart. Tendosni muskujt e peritoneumit, mbajeni frymën tuaj, duke tendosur majën e kokës. Pas 15 sekondash, relaksohuni ngadalë dhe përsëritni ushtrimin disa herë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Masazh

Kursi i përshkruar i procedurës së masazhit duhet të përfundojë plotësisht, duke u kthyer vetëm tek një specialist i kualifikuar. Meqenëse procedura do të përdorë vajra esencialë për ngrohje, sigurohuni paraprakisht që të mos ketë reaksione alergjike ndaj tyre.

Lexo artikullin:  Hernia ndërvertebrale në pjesën e poshtme të shpinës

Trajtimi i valës së goditjes

UVT është opsioni më i fundit i fizioterapisë. Completelyshtë plotësisht i sigurt, kjo është arsyeja pse përdoret për të trajtuar një zonë që dëmtohet lehtë – qafën.

Parandalim

Për të parandaluar zhvillimin e ndjesive të dhimbshme që provokojnë miogjenezën, mjekët rekomandojnë:

 1. Shmangni hipoterminë, shmangni skicimet;
 2. Qëndrimi i kontrollit;
 3. Gjatë punës në zyrë, rregullisht organizoni pushime për ngrohjen;
 4. Flini vetëm në një shtrat të sheshtë, mundësisht ortopedik;
 5. Organizoni periudha të aktivitetit fizik;
 6. Shmangni mbingarkesën e tepërt;
 7. Parandaloni situatat stresuese.

Sidoqoftë, nëse paraqitet një problem, ai duhet të zgjidhet duke përdorur rekomandimet e një mjeku të kualifikuar.

ExpertNews Shqipëri