Magnetoterapia e gjurit

Pacientët me artrozë, artrit, bursit përshkruhen deri në 25 seanca të magnetoterapisë. Pas madje 2-3 procedurave, vërehet një dobësim i dhimbjes dhe inflamacionit në nyje, resorbimi i edemës, rritja e gamës së lëvizjes. Në shtëpi, është gjithashtu e mundur që të trajtohen nyjet me një magnet. Për këtë, përdoren pajisje të posaçme kompakte, rrathë, pjata, dyshekë mbështjellës.

Si një magnet shëron nyjet

Parimi i efektit terapeutik të një fushe magnetike në nyje bazohet në formimin e rrymave elektrike. Makromolekulat biologjike që janë në një gjendje të jonizuar dhe radikalet e lira riorientohen. Si rezultat, proceset biokimike dhe biofizike në strukturat e prekura nga sëmundja zhvillohen shumë më shpejt. Riorientimi i kristaleve të lëngshëm ndryshon përshkueshmërinë e membranave qelizore, rrit aktivitetin funksional të qelizave.

Llojet e ndikimit

Për trajtimin e sëmundjeve të nyjeve të mëdha dhe të vogla, duke përfshirë fushat ndërvertebrale, të ulëta dhe të frekuencës së lartë ose fushat magnetike konstante janë përdorur. Mënyra e gjenerimit të tij mund të jetë e vazhdueshme ose intermitente (pulsive).

Lloji i efektit magnetik në nyjeKarakteristikat
I zakonshëmGjatë seancës, një fushë magnetike pulsuese e rradhës, e rrjedhshme, gjenerohet me intensitet të ulët mbi të gjithë trupin e njeriut ose pjesën më të madhe të saj
LokalGjatë procedurës, një fushë magnetike e alternuar ose e vazhdueshme prek vetëm zonën e patologjisë së prekur të nyjes ose shpinë

Përfitimet dhe dëmet e magnetoterapisë

Trajtimi magnetik në shtëpi ose mbi baza ambulatore kryhet vetëm në fazën e faljes së sëmundjes. Ajo ka për qëllim eliminimin e simptomave të mbetura, parandalimin e përhapjes së patologjisë në indet e shëndetshme.

Efekti i fushës magnetike në kërc dhe strukturat kockore të nyjeve është i larmishëm:

 • si rezultat i ndryshimeve në përshkueshmërinë e membranave, sasia e ushqyesve që janë të domosdoshëm për rigjenerimin e tyre depërton në qeliza;
 • reaksionet enzimatike redoks janë të përshpejtuara, indet e dëmtuara restaurohen më shpejt;
 • vetitë reologjike të gjakut janë përmirësuar, pra, qarkullon lirshëm nëpër enët pa mpiksje gjaku;
 • një ndryshim në potencialin elektrik përmirëson përcjellshmërinë e impulseve nervore;
 • një rënie në përshkueshmërinë e gjakut dhe enëve limfatike eliminon formimin e edemës inflamatore – një shkak i zakonshëm i dhimbjes dhe ngurtësisë.

Magnet janë përdorur prej kohësh për të përmirësuar funksionin e përbashkët, por ende nuk ka asnjë bazë provash për efektivitetin e tyre. Prandaj, magnetoterapia është një trajtim ndihmës që përdoret për të rritur efektet e barnave farmakologjike, masazhit, terapisë stërvitore.

Efektiviteti i metodës

Përkundër faktit se magnetoterapia, si një metodë terapeutike, ka një status të diskutueshëm, shumë pacientë vërejnë një përmirësim të mirëqenies së tyre. Ashpërsia e sindromës së dhimbjes zvogëlohet gradualisht, përfshirë edhe për shkak të dobësimit të inflamacionit të ngadaltë kronik. Puffiness në mëngjes, ngurtësi e lëvizjeve, crunching gjatë lakimit ose zgjatje të nyjeve zhduket.

Pas trajtimit me magnet, pacienti mund të lejojë shëtitje në distanca të gjata. Tani, kur ngjiteni ose zbrisni shkallët nuk ka probleme të veçanta. Extensionshtë vërejtur një zgjatje e faljes, gjasat për përkeqësime të dhimbshme zvogëlohen.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Sëmundjet e kyçeve me të cilat magnetoterapia ndihmon

Terapia magnetike në terren tregohet për pacientët me të dy patologjitë inflamatore dhe degjenerative-distrofike artikulare. Indikacionet kryesore për zbatimin e tij janë:

Magnetoterapia përdoret gjatë periudhës së rehabilitimit pas artroplastikës dhe endoprostetikës. Indikacionet për zbatimin e tij përfshijnë dëmtimet e kyçeve – fraktura, zhvendosje, ligamente të shqyer, tendona.

Cilat pajisje përdoren

Zgjedhja e një pajisjeje që gjeneron një fushë magnetike i lihet më mirë mjekut që merr pjesë. Ai do të studiojë karakteristikat teknike, do të marrë parasysh llojin e patologjisë, formën dhe fazën e kursit të saj, ashpërsinë e simptomave. Ju duhet të blini pajisje vetëm në farmaci ose dyqane të pajisjeve mjekësore. Pas blerjes, duhet të lëshohet patjetër një farmacist ose asistent shitës një pasaportë produkti, një certifikatë cilësie, kartë garancie, udhëzime të hollësishme për përdorim.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

MAG-30

Kjo pajisje portative me frekuencë të ulët magnetoterapeutike gjeneron një fushë magnetike alternative alternative me një frekuencë prej 20 Hz dhe një induksion të paracaktuar magnetik në një sipërfaqe prej 50 cm². MAG-30 ka për qëllim trajtimin e të gjitha patologjive artikulare pa përkeqësim. Pas 10-15 procedurave, vërehet një efekt i theksuar anti-inflamator, analgjezik, dekompestues. Për dallim nga pajisjet e tjera, përdorimi i MAG-30 është i mundur në pacientët me patologji kardiovaskulare dhe alergji.

Alimp-1

Pajisja Alimp-1 është e destinuar për trajtimin terapeutik të nyjeve të dëmtuara me një fushë magnetike pulsante të frekuencave të ndryshme. Pajisja ka një sistem të veçantë ekrani. Kjo ju lejon të përcaktoni praninë e një fushe magnetike në secilin kanal gjatë procedurave. Përdorimi i Alimp-1 ndihmon jo vetëm për të eleminuar simptomat e dhimbshme, por edhe për të përmirësuar funksionimin e nyjes duke përshpejtuar furnizimin me gjak të strukturave të tij me oksigjen dhe lëndë ushqyese.

Si kryhet procedura

Kryerja e fizioterapisë mbi baza ambulatore nuk kërkon përgatitje. Gjatë një seance të përgjithshme të magnetoterapisë, pacienti vendoset midis dy induktorëve magnetikë ose në një cilindër magnetik të veçantë. Kohëzgjatja e procedurës dhe numri i kërkuar i seancave varet nga ashpërsia e sëmundjes së diagnostikuar. Gjatë kryerjes së magnetoterapisë lokale, magnet mjekësorë të veçantë mbivendosen në zonën e bashkimit të sëmurë ose në një zonë të caktuar refleksogjenike.

Si të kryeni magnetoterapi në shtëpi

Ndikimi i pajisjes në zonat e dhimbshme përmes sipërfaqes së punës duhet të kryhet vazhdimisht, kështu që asgjë nuk duhet ta shkëpusë personin gjatë procedurës. Nëse një bashkim i madh po përpunohet (hip, shpatull), atëherë pajisja duhet të zhvendoset pa probleme çdo 5-10 minuta.

Kohëzgjatja e një seance ndryshon ndjeshëm midis pajisjeve nga 20 deri në 60 minuta. Në përfundim të procedurës, nuk mund të ngriheni menjëherë – keni nevojë për pushim për një orë.

Në cilat raste duhet të braktiset procedura

Kundërindikimet absolute ndaj magnetoterapisë janë prania e një kardiak, një gjendje para-goditje, një sulm i fundit në zemër, kancer, gjakderdhje e çdo lokalizimi.

Terapia me magnet ndalohet gjatë shtatëzënësisë dhe gjidhënies, në fëmijëri. Fizioterapia nuk kryhet me një ndjenjë të përgjithshme të mirëqenies, kërcime në presionin e gjakut, ethe, rrahje zemre të dëmtuar, përkeqësim të ndonjë patologjie kronike.

Artikuj të ngjashëm

Si të harrojmë dhimbjet e nyjeve?

 • Dhimbja e përbashkët kufizon lëvizjen dhe jetën e plotë.
 • Ju shqetësoheni për shqetësimin, shtypjen dhe dhimbjen sistematike.
 • Ndoshta ju keni provuar një bandë të drogave, kremrave dhe ointments.
 • Por, duke gjykuar faktin se po i lexoni këto rreshta, ato nuk ju ndihmuan shumë.

Trajtimi i gjurit me magnet

Gjunjët janë një nga nyjet më të rrezikuara në trupin e njeriut. Një dëmtim popullor në fëmijëri është thyer në gjunjë. Ndonjëherë këto rënie kanë pasoja të gjata.

Pesha e vetë personit po vepron vazhdimisht në nyjet e gjurit, shpesh shumë larg vlerave ideale. Popullsia e pothuajse të gjitha vendeve të zhvilluara është mbipesha. Kjo është një ngarkesë shtesë për kërcin artikular.

Përveç kësaj, kur merren me sporte në natyrë, njerëzit shpesh harrojnë gjunjët e tyre. Atëherë ata habiten që vrapuan për të humbur peshë, por morën artroza të nyjës së gjurit.

Sëmundjet e kyçeve kanë pushuar të jenë pjesa më e madhe e të moshuarve. Artriti dhe artriti po bëhen më shpejt të rinj. Epoka e kompjuterëve është një nga arsyet. Të gjitha llojet e pajisjeve që na rrethojnë na bëjnë të udhëheqim një stil jetese të ulur. Si rezultat, ne marrim atrofi dhe degjenerim të nyjeve.

Ju mund të luftoni telashe. Gjëja kryesore është që tingulli i alarmit në simptomat e para në kohë dhe fillimi i trajtimit. Nëse sëmundja është zbuluar në fazën e dytë ose më herët, arrihet një falje e qëndrueshme afatgjatë (simptomat e sëmundjes nuk do të shqetësojnë për një kohë të gjatë).

Trajtimi gjithëpërfshirës i dhimbjes në nyje përfshin përdorimin e ilaçeve dhe agjentëve fizioterapeutikë. Fizioterapia përfshin procedura të ndryshme:

 1. Galvanotherapy.
 2. Terapia me lazer
 3. Electrophoresis.
 4. Cryotherapy

Procedura më e vjetër, e vendosur mirë është magnetoterapia.
Magnetoterapia është një procedurë e vendosur mirë që përdoret edhe për trajtimin e nyjeve të gjurit.

Lexo artikullin:  Shkaqet e artritit infektiv

Cilat sëmundje të gjurit është magnet efektiv

Përdorimi i një magneti për të trajtuar gjunjët është efektiv për çdo lloj dëmtimi. Dhimbja në gjunjë klasifikohet sipas tre shenjave:

 • inflamacion i një natyre të ndryshme (infektive ose jo infektive);
 • ndryshime degjenerative-distrofike që çojnë në dëmtimin e indeve artikulare dhe ndërartikulare;
 • traumatik.

Me përjashtim të traumës, është e vështirë të përcaktohet se çfarë shkaktoi dhimbjen: simptomat e sëmundjeve janë të ngjashme. Në mënyrë të besueshme, një mjek mund ta bëjë këtë në bazë të testeve.

Dy llojet më të zakonshme të sëmundjeve të nyjës së gjurit janë:

 1. Arthrosis (gonarthrosis). Ky përkufizim është i përbërë nga fjalë të lashta greke (makinë – gju, artriti – nyje). Sëmundja shfaqet për shkak të ndryshimeve degjenerative-distrofike në kërc.
 2. Artriti ose gonartriti (drejton). Kjo është gjithashtu një fjalë e lashtë greke (makinë – gju, artrit – nyje, um – inflamacion). Sëmundja karakterizohet nga inflamacion i shkaktuar nga shkaqe të ndryshme.

Një magnet i gjurit përdoret gjithashtu për sëmundje të tjera të gjunjëve:

 1. Meniskopatitë – dëmtimi i meniskit.
 2. Zhvendosja e patellës – ndodh për shkak të dobësisë së ligamenteve.
 3. Bursiti është një inflamacion shumë i dhimbshëm i kapsulave periartikulare.
 4. Tendeniti është një patologji e ligamenteve.
 5. Tendoniti kist Becker.
 6. Kondromatoza – formimi i tumoreve beninje në membranën sinoviale.
 7. Sindromi Plick – trashje e ligamenteve.
 8. Sëmundja Osgood-Schlatter – dëmtim i tendinave nën patelen.
 9. Sëmundja e Koenig – nekroza e kërcit artikular.
 10. Lipoartriti është një inflamacion i indit yndyror.

Si ndikon një fushë magnetike në një nyje

Efektet e një fushe magnetike në trupin e njeriut nuk kuptohen plotësisht. Por përcaktohet saktësisht se përmirëson vetitë reologjike të gjakut. Kjo nënkupton një ulje të viskozitetit të tij dhe rritje të rrjedhshmërisë, gjë që përshpejton mikrocirkulimin.

Si rezultat, ushqimi i indeve të dëmtuara rritet, toksinat ekskretohen më shpejt. E gjithë kjo çon në efektet pozitive në vijim:

 • ka inflamacion të indeve periartikulare;
 • edema e lidhur me inflamacionin eliminohet;
 • muskujt pushojnë;
 • dhimbja zhduket;
 • shërimi i kockave në lëndime dhe shërimi është më i shpejtë.

Përshkrimi i procedurës për trajtimin e një nyje me një magnet në shtëpi

Më parë, kurset e magnetoterapisë kryheshin vetëm në institucionet mjekësore, pasi nuk kishte pajisje për përdorim në shtëpi. Por tani kjo procedurë është në dispozicion në shtëpi.
Magnetoterapia mund të bëhet në shtëpi, pasi janë shfaqur pajisje speciale
Marrja e një kursi të terapisë magnetike në shtëpi është tërheqëse në atë që:

 • nuk ka nevojë të shkosh në klinikë;
 • nuk ka nevojë të qëndrojë në linjë;
 • procedura kryhet në një kohë të përshtatshme;
 • një periudhë pushimi sigurohet më lehtë dhe pa nxitim.

Prandaj, është shumë e përshtatshme që të keni ndonjë pajisje magnetoterapie në kabinetin tuaj të ilaçeve. Por para se ta përdorni, duhet gjithmonë të konsultoheni me një mjek. Ai do të përcaktojë nëse terapia magnetike është kundërindikuar për ju, këshillon llojin e pajisjes së nevojshme për rastin tuaj, t'ju tregojë se sa herë mund të bëni procedurën dhe specifikoni kohëzgjatjen e procedurës.

Mos kurseni ose mos përdorni pajisje shtëpiake. Kur prodhoni, është e lehtë të gaboni me fuqinë e fluksit magnetik dhe drejtimin e linjave të forcës. Si rezultat, në rastin më të mirë do të jetë i padobishëm, në rastin më të keq do të jetë i dëmshëm. Gjithashtu, mos u përpiqni ta rregulloni vetë pajisjen e dështuar.

Para se të përdorni pajisjen e trajtimit të gjurit, lexoni me kujdes udhëzimet. Respektoni rregullat e mëposhtme kur kryeni procedurat magnetike:

 1. Lirohuni nga objektet metalike.
 2. Mos i drejtoni rrymat e forcës magnetike në lëkurën e ekspozuar. Ata janë të mbuluar me një leckë të lehtë.
 3. Mundohuni të rrini në të njëjtën kohë të seancës.
 4. Këshillohet që të kryhet terapi deri në 12 pasdite.
 5. Filloni seancën një orë para se të hani.
 6. Pas procedurës, kyçja duhet të pushojë. Prandaj, mos e ngarkoni atë për dy orë pas terapisë magnetike.
 7. Rritni sasinë e lëngut që pini. Nën ndikimin e magneteve, puna e veshkave është rritur. Prodhimi i lëngjeve nga trupi rritet. Nëse nuk kompensoni humbjen e tij, atëherë trajtimi i nyjeve me magnet do të jetë i kotë.
 8. Rrezatimi i një zone të prekur zgjat nga dhjetë deri në njëzet minuta.
 9. Kohëzgjatja totale e ekspozimit magnetik në trup në ditë nuk duhet të kalojë një orë.
 10. Një kurs përbëhet nga 10-15 seanca.
 11. Pas dy deri në tre javë, cikli përsëritet.

Për të arritur një falje të qëndrueshme, magnetoterapia kryhet dy herë në vit.

Karakteristikat e procedurës

Gjatë një seance të terapisë magnetike, presioni i gjakut zvogëlohet. Për hipotonikën, kjo nuk është një nuancë e mirë. Bej kujdes. Brenda gjysmë ore pas seancës "Mos bëni lëvizje të papritur". Pas kësaj kohe, presioni do të rikthehet.

Në disa, pas dy ose tre procedurave të para, dhimbja në nyjen e gjurit të dëmtuar rritet. Me trajtimin e vazhdueshëm, sindroma e dhimbjes largohet.

Efekti i një fushe magnetike në nyjet e sëmura duhet të dozohet. Kontrolloni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor për detaje. Përdorimi i pajisjeve të terapisë magnetike në shtëpi nuk është e rrezikshme. Por nëse injoroni këshillat e një mjeku dhe nuk ndiqni udhëzimet, atëherë mund të shfaqen efekte anësore:

Në këtë rast, ndaloni trajtimin e artrozës dhe këshillohuni me një mjek. Kontrolloni me të nëse kjo lloj fizioterapie është e përshtatshme për ju. Me sjelljen e duhur nuk duhet të keni ndjesi të pakëndshme.

Mos kryeni terapi fizike gjatë dehjes.

Pads magnetike të gjurit

Shkaqet e gonarthrosis janë plakja e nyjës së gjurit, tejkalimi i saj dhe dëmtimet e shpeshta. Trajtimi i osteoartritit të gjurit është një çështje komplekse, por jo e pashpresë. Nëse siguroni fiksimin e saj të jashtëm dhe forcimin shtesë, atëherë mund të rishpërndani ngarkesën midis përbërësve të nyjës së gjurit:

 1. Kartilazë hialine;
 2. Kapsula;
 3. menisk;
 4. Aparate ligamentoze.

Pads për gjunjë përdoren për të rregulluar nyjen.

Pads magnetike të gjurit kanë një efekt të dyfishtë. Përveç fiksimit, ata gjithashtu ngrohin nyjen, duke përmirësuar metabolizmin lokal. Por ato kanë një efekt terapeutik vetëm në fazën I-II të gonarthrosis. Me III-IY ata nuk do të shpëtohen.
Një jastëk magnetik i gjurit do të ndihmojë vetëm në fazën I-II të gonarthrosis
Merrni pads gju pas konsultimit me kirurgun tuaj ortoped. Ai do të përcaktojë madhësinë dhe ngurtësinë e produktit që ju nevojitet. Ato janë bërë nga dizajne të ndryshme dhe nga materiale të ndryshme. Mimi varion nga 1000 rubla në 25 rubla. Më praktike e poliesterit ose elastanit.

Veshjet me magnet përdoren gjithashtu për të trajtuar dhimbjen e gjurit. Këto produkte nuk mund të quhen kurë për sëmundjen. Ato përdoren për të parandaluar dhe lehtësuar dhimbjen.

Kur përdorni pads gju dhe fustan magnetik, duhet të respektohen rregulla të caktuara:

 • ato nuk mund të fiksohen shumë në mënyrë të ngurtë në gju. Nuk duhet të ketë indentations ose ënjtje në lëkurë;
 • vish para ngarkesës së ardhshme;
 • vishni jo më shumë se tre deri në katër orë në ditë.

Dizajni i jastëkëve magnetikë të gjurit parashikon që kur vihen në magnet të butë gjenden në pikat biologjike aktive të nyjës së gjurit. Kushtojini vëmendje që magneti merr nën gju ose mbi gju. Kjo strukturë është e fiksuar me shirita dhe Velcro. Sigurohuni që jastëku i gjurit të mos shtrydh enët e gjakut.

Indikacionet dhe kundërindikimet për magnetoterapinë e gjurit

Praktikisht nuk ka kufizime moshe për magnetoterapinë e nyjës së gjurit. Ato nuk mund të bëhen vetëm për fëmijët deri në një vit e gjysmë. Procedurat magnetike tregohen në fazën akute të sëmundjes. Ato kryhen edhe me ftohje të butë.

Por ka kushte në të cilat magnetoterapia është kundërindikuar:

 1. Sëmundjet e gjakut.
 2. Aritmi të rënda dhe pectoris pectoris.
 3. Pacemaker të implantuar.
 4. Format e hapura të tuberkulozit.
 5. Sëmundjet akute purulente.
 6. Sëmundjet kërpudhore.
 7. Neoplazma me natyre te ndryshme.
 8. Shtatzënia.
 9. Dehje alkoolike.
 10. Semundje mendore.

konkluzionet

Osteoartriti i gjurit është i vështirë për tu trajtuar. Ju nuk mund të pini një pilulë dhe menjëherë të shëroheni. Approachshtë e nevojshme një qasje e integruar. Si pjesë e një regjimi të tillë të trajtimit, terapia magnetike lejon arritjen, nëse jo të kurimit të plotë, atëherë recensioni i vazhdueshëm. Especiallyshtë veçanërisht efektive në fazat fillestare të sëmundjes.

Magnetoterapi për artrozën e gjurit – një ilaç për të gjitha sëmundjet?

Magnetoterapia për artrozën e nyjës së gjurit dhe koksartrozën e hip është një teknikë që është njohur në mjekësinë tradicionale, dhe në të njëjtën kohë jep tregues të performancës së lartë. Nën ndikimin e fushave magnetike të frekuencave të ndryshme, vërehet një rritje e rrjedhës së gjakut, e cila çon në aktivizimin e funksionit rigjenerues.

Efekt magnetik

Arthoza e gjurit dhe kokartroza e nyjeve të hip është sëmundje mjaft e zakonshme tek njerëzit mbi moshën 45 vjeç. Vlen të përmendet se disa rrethana mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të një sëmundjeje të tillë degjenerative:

 • trauma e shpeshtë në nyjet artikulare;
 • keqformime kongjenitale;
 • disa lloje të çrregullimeve endokrine;
 • Sëmundjet autoimune;
 • inflamacione specifike dhe jospecifike;
 • trazirat në punën e aparatit ligamentoz.

Padyshim, këto indikacione janë vetëm faktorë predispozues për zhvillimin e llojeve të ndryshme të artrozës – mungesa e tyre nuk mund të garantojë që një person do të shmangë proceset degjeneruese në nyje. Prandaj, ekziston një shkallë e caktuar e nevojës për njohuri për të cilat metodat e trajtimit mund të bëhen mjete shtesë për të kuruar patologjinë.

Trajtimi me përdorimin e fushave magnetike të frekuencave të ndryshme është një zonë relativisht e fundit e zhvillimeve fizioterapeutike. Theështja kryesore është se, duke vepruar në pjesën e prekur të trupit me fusha magnetike me shkallë të ndryshme të intensitetit, ata arrijnë një përgjigje të caktuar nga sistemet e brendshme.

Gjeni se cilat vajra ndihmojnë më mirë në një artikull tjetër.

Për më tepër, gjatë procedurës, efekti shtrihet kryesisht në lëngje organike. Për shkak të kësaj, gjaku, limfatiku dhe lëngjet e tjera të trupit marrin një ngarkesë shtesë të fushës magnetike. Kjo ju lejon të rritni qarkullimin e gjakut dhe të shpejtoni proceset metabolike.

Metoda e përdorimit të magneteve i referohet trajtimit ndihmës, por përdoret sipas indikacioneve. Kjo për faktin se treguesit statistikorë nuk janë të mjaftueshëm për të transferuar magnetoterapinë në kategorinë e pasurive fikse. Sipas statistikave jozyrtare, 60% e pacientëve që përdorën teknikën e përshkruar treguan një dobësim të sindromës së dhimbjes dhe një përmirësim të mirëqenies së përgjithshme. 40% e mbetur e të anketuarve që vuajnë nga artroza nuk vunë re ndonjë rezultat të prekshëm.

Nëse flasim për përdorimin e një teknike të tillë si magnetoterapia për artrozën e gjurit dhe koksartrozën e nyjeve të hip, atëherë ia vlen të përmendet fakti se përdorimi i tij është i justifikuar vetëm në fazat 1 dhe 2 të artrozës. Me dëmtime më të thella, efekti i ekspozimit magnetik gjatë trajtimit nuk do. Sidoqoftë, nëse ka prova, përdorimi është i justifikuar.

Lexo artikullin:  Paqëndrueshmëri kronike kur bashkohet shpatulla e shpatullave

Përdorimi i magnetoterapisë

Përdorimi i magnetoterapisë mund të kryhet si në shtëpi, përmes përdorimit të pajisjeve dhe mjeteve të përdorimit individual, dhe nën mbikëqyrjen e specialistëve të kualifikuar.

Opsioni i dytë përdor pajisje më të përparuara, të cilat, në përputhje me rrethanat, mund të kenë një efekt më të madh.

Nëse e konsiderojmë trajtimin e një sëmundje të tillë si artroza, atëherë ekziston mundësia për të treguar efektet e mëposhtme:

 1. Stimulimi i aktivitetit të indeve të muskujve në fushën e ekspozimit. Kjo ju lejon të lehtësoni spazmën afër bashkimit, përkatësisht – për të zvogëluar dhimbjen dhe për të rritur lëvizshmërinë e nyjes.
 2. Rritja e fluksit të gjakut në zonën e dëmtimit ju lejon të rritni shkallën metabolike dhe të aktivizoni pastrimin e përgjithshëm, i cili ka një efekt pozitiv në rigjenerimin.
 3. Proceset inflamatore nën ndikimin e një fushe magnetike zvogëlojnë gradualisht aktivitetin. Ndikon gjithashtu në përmirësimin e gjendjes së përgjithshme.

Sidoqoftë, me të gjitha efektet pozitive në trajtimin e magnetoterapisë, kjo teknikë ka një listë mjaft të gjerë të indikacioneve dhe kundërindikacioneve për përdorim.

Lexoni për kondroprotektorët më të mirë këtu.

Indikacione dhe kundërindikacione për përdorimin e magnetëve

Kur merret në konsideratë përdorimi i magnetoterapisë në trajtimin e sëmundjeve të tilla të zakonshme si artroza e gjurit dhe koksartroza e nyjeve të hip, duhet të përmenden indikacionet kryesore për aplikimin e teknikës së ekspozimit të fushës magnetike. Në përgjithësi, ato janë si më poshtë:

 1. Stanjacioni në zonën e një nyje të dëmtuar.
 2. Proceset e gjata inflamatore.
 3. Ellingnjtje e indeve të buta aty pranë.
 4. Atrofia graduale e shoqëruar me ulje të lëvizshmërisë.
 5. Reduktimi i efikasitetit të ilaçeve.
 6. Një teknikë ndihmëse me një qasje të integruar në trajtimin e artrozës.

Kjo është për shkak të nuancës që kombinimi i barnave të përdorimit të brendshëm dhe të jashtëm me ndikime magnetike çon në një efektivitet më të madh të terapisë.

E rëndësishme! Efektiviteti i magnetoterapisë që përdoret për trajtimin e patologjive të tilla artikulare si artroza e gjunjëve dhe koksartrosis e nyjës së hip në masë të madhe varet nga kualifikimi i mjekut që merr pjesë.

Përveç kësaj, prania e kundërindikacioneve në një person që vuan nga artrosis në gju ose nga koksartrosis e nyjeve të hip duhet të merret parasysh. Si i tillë, është e mundur t'i atribuoni listën e mëposhtme të kundërindikacioneve:

 1. Sëmundjet e tumorit me natyrë malinje ose me mundësi malinje. Kjo është për shkak të rritjes së rrjedhës së gjakut, e cila nga ana tjetër mund të përshpejtojë zhvillimin e onkologjisë dhe lëshimin e metastazave.
 2. Disordersrregullime të koagulimit të gjakut (hemokoagulimi). Kjo patologji është e pranishme për shkak të ndikimit të fushave magnetike në rrjedhën e gjakut – për njerëzit me koagulim të dobët, magnetoterapia është kundërindikuar kategorikisht.
 3. Distrregullime të rënda në sistemin e qarkullimit të gjakut. Sidomos për pacientët me krijues të ritmit të zemrës.
 4. Prania e lezioneve purulente. Një diagnozë e tillë me rritjen e rrjedhës së gjakut mund të shkojë në forma më të rënda – abscese dhe gangrene.

Për ata që nuk kanë patologjitë e mësipërme shëndetësore dhe që kanë të dyja bashkëkartroza të nyjës së hip dhe gonarthrosis e gjurit, trajtimi me një teknikë magnetike do të jetë i padëmshëm.

Një shkallë e caktuar predispozicioni dhe indikacione të përhapura për përdorimin e ekspozimit magnetik, e vendosin teknikën në një nivel me ndikime të tjera fizioterapeutike. Por duhet mbajtur mend se emërimi i çdo lloji të procedurës mjekësore duhet të lihet specialistëve të specializuar, pasi mund të ketë nuanca që nuk specifikohen në artikull.

Nëse gjeni një gabim, ju lutemi zgjidhni një pjesë të tekstit dhe shtypni Ctrl + Enter.

magnetoterapi e gjurit

Një grup i masave terapeutike për çdo patologji të gjurit përfshin përdorimin e procedurave fizioterapeutike. Mjekët përshkruajnë magnetoterapi për artrozën e nyjës së gjurit, efektiviteti i të cilit, sipas rishikimeve dhe statistikave të pacientëve, është rreth 60%.

Mundësitë e magnetoterapisë

Trajtimi i fushës magnetike mund të kryhet në dy mënyra, secila prej të cilave ka avantazhet e veta.

Më e pranueshme është trajtimi me një magnet, i realizuar në klinika, dhoma fizioterapie të klinikave. Plus kryesor i një terapie të tillë është vëzhgimi i një specialisti i cili do të zgjedhë opsionet më të mira për të vepruar në bashkim dhe të rregullojë regjimet në kohën e duhur.

Përdorimi i pajisjeve kompakte në shtëpi i referohet vetë-mjekimit. Një plus i rëndësishëm është mungesa e nevojës për të vizituar klinikën dhe kryerjen e procedurave në një kohë të përshtatshme. Në shtëpi, pacientët më shpesh përdorin Almag, pajisje të tjera. Mund të përdoret gjithashtu një fustan magnetik ose jastëk gju.

 1. Për të relaksuar indet e muskujve dhe për të eleminuar ngërçin, gjë që ndihmon në uljen e dhimbjes dhe rivendosjen e lëvizshmërisë së humbur.
 2. Siguroni rrjedhjen e gjakut në zonën e prekur duke rritur temperaturën lokale nën ndikimin e një fushe magnetike. Kjo eliminon proceset e ndenjur.
 3. Ulni reaksionet inflamatore duke zvogëluar ënjtjen dhe ënjtjen.

Shtë mjaft e vështirë të flitet për efektivitetin aktual të trajtimit me magnet, pasi shqyrtimet e pacientëve jo gjithmonë konfirmojnë efektivitetin.

Indikacionet për magnetoterapi

 • në prani të reaksioneve inflamatore që vijnë nga proceset e ndenjur;
 • nëse ka ënjtje të nyjës, gjë që ndërlikon lëvizshmërinë;
 • me atrofi të indeve periartikulare të shkaktuara nga imobilizimi i zgjatur;
 • kur trajtimi për përkeqësime ose parandalimin e artrozës.

Për shkak të efektit të fushës magnetike, vërehet një rritje e efektit të ilaçeve.

Duhet të kihet parasysh se, përkundër veprimit lokal dhe të drejtuar të çdo aparati dhe madje edhe kur aplikohet një fashë ose jastëk i gjurit, i gjithë organizmi është i ekspozuar pjesërisht ndaj ndikimit magnetik. Prandaj, është e nevojshme të merren parasysh kundërindikacionet, dhe para fillimit të trajtimit, t'i nënshtrohet një ekzaminimi shtesë për të përcaktuar fizibilitetin e një terapie të tillë.

Kundërindikimet themelore

Kufizimet dhe kundërindikimet për përdorimin e magnetit shoqërohen me tiparet e terapisë. Përkundër faktit se fashë ose jastëk magnetik i gjurit konsiderohet një pajisje e padëmshme, në prani të problemeve të caktuara shëndetësore është e ndaluar përdorimi i tyre.

 1. Në prani të kancerit, pasi kur indet nxehen nën ndikimin e një fushe magnetike, përparimi i patologjisë është vërejtur.
 2. Nëse ka probleme që lidhen me koagulimin e gjakut. Trajtimi magnetik hollon gjakun, kështu që pacientët me artrozë, me probleme të gjakut, përdorin pads ose pajisje magnetike të gjurit është e ndaluar.
 3. Njerëzit me sëmundje zemre ose vaskulare. Gjithashtu, një fashë ose jastëk i gjurit me një magnet nuk rekomandohet nëse pacienti ka një kardiak.
 4. Me lezione purulente ose ulcerative të indeve. Magnetoterapia mund të shkaktojë ethe, si dhe një abscesi dhe madje edhe gangrenë.

Pacientët e tjerë që nuk kanë kundërindikacione mund të përdorin pajisje magnetike për të trajtuar patologjitë e gjurit. Një plus i rëndësishëm i një trajtimi të tillë është aftësia për të kryer terapi pa marrë parasysh fazën e procesit degjenerues.

Si kryhet trajtimi?

Zakonisht në dhomat e fizioterapisë përdoret një instalim trefazor, i cili gjeneron një fushë magnetike të një natyre pulsive. Kur një nyje e sëmurë vendoset në një fushë të tillë, ndodh ngrohja e saj e thellë, duke arritur një thellësi deri në 12 cm. Në mënyrë tipike, rregullimet që rregullojnë rritjen e temperaturës me 2 gradë përdoren për nyjen e gjurit.

Kohëzgjatja e një seance të terapisë magnetike nuk kalon 20 minuta. Zakonisht kryhet me patologji të gjurit nga 10 deri në 15 seanca.

Fusha magnetike e krijuar nga një aparat i veçantë ndikon si në indet e kyçeve ashtu edhe në ato periartikulare. Kur trajtoni një gju, rrezatimi drejtohet si në vetë gju, ashtu edhe në anën e pasme të nyjes, këmbën e sipërme.

Nën ndikimin e valëve magnetike, edema shpërndahet dhe indet e dëmtuara restaurohen më shpejt. Relaksimi i indeve të muskujve dhe eleminimi i spazmave sigurojnë lëvizje pa dhimbje të përbashkët. Për shkak të rritjes së temperaturës, enët e gjakut zgjerohen në mënyrë të konsiderueshme, përshkueshmëria e tyre rritet, gjë që ndikon në mënyrë të favorshme në shpejtësinë e rrjedhës së gjakut dhe eliminimin e stanjacionit.

Për të marrë rezultatet e para pozitive, kërkohen të paktën 5 seanca.

Video

Video – magnetoterapi e përbashkët në shtëpi

Karakteristikat e trajtimit në shtëpi

Pacienti gjithashtu mund të përdorë pajisje shtëpiake që gjenerojnë një fushë magnetike për trajtimin e patologjive artikulare. Kjo mund të jetë një fashë e veçantë ose jastëk gju, i cili rekomandohet të vishen për një kohë mjaft të gjatë. Në mënyrë tipike, një jastëk i gjurit me futje magnetike nuk hiqet derisa të merren rezultatet e para pozitive. Trajtimi i mëtutjeshëm do të varet nga gjendja e gjurit dhe neglizhenca e sëmundjes dhe mund të arrijë nja dy muaj.

Më efektive janë pajisjet speciale që gjenerojnë pulsin aktual. Këshillohet që mjekimi i artrozës me Almag. Punon nga një tension i palëvizshëm prej 220 V, kështu që mund të përdoret në shtëpi.

 • një njësi elektronike që gjeneron një fushë magnetike;
 • 4 mbështjellje induksioni me një diametër prej 9 cm.

Përdorimi i Almag është mjaft i thjeshtë. Pas lidhjes në rrjet, një tregues ndizet mbi të, duke konfirmuar gatishmërinë e pajisjes për punë. Mbështjelljet aplikohen në bashkim nga anë të ndryshme. Kohëzgjatja e seancës me mjekimin Almag është 20 minuta, pas së cilës automatikisht fiket.

Fusha magnetike e prodhuar nga Almag përshpejton proceset themelore të natyrës së shkëmbimit, imunitetit dhe neuro-vegjetativ. Ky veprim ndihmon në uljen e inflamacionit dhe tensionit. Indet e nyjes së prekur të gjurit janë më shpejt të ngopura me oksigjen, lëndë ushqyese për shkak të rritjes së rrjedhës së gjakut, e cila ndihmon për të përshpejtuar proceset e rigjenerimit. Në të njëjtën kohë, impulset nervore janë ndalur, gjë që ndihmon për të hequr dhimbjen.

Pavarësisht nga disponueshmëria e trajtimit Almag, ju mund të filloni terapinë në shtëpi vetëm pasi të konsultoheni me një mjek dhe një ekzaminim të caktuar.

Shtë e mundur të aplikoni mbështjellje pajisje në një gju të sëmurë si në lëkurë, ashtu edhe në garzë. Kursi i përgjithshëm përbëhet nga 10-20 procedura. Për më tepër, gjatë katër seancave të para, koha e ekspozimit caktohet për 10 minuta. Deri në 8 procedura, koha e seancës është rritur në 15 minuta. Të gjitha seancat pasuese do të zgjasin së paku 20 minuta.

Ju mund të përsërisni kursin e terapisë me magnet jo më herët se një muaj më vonë.

Duhet të kihet parasysh se fusha magnetike ndikon në punën e të gjithë organizmit. Prandaj, nëse shfaqen simptoma të pazakonta ose negative, trajtimi në shtëpi duhet të ndërpritet dhe të konsultoheni me një mjek.

Duke ditur paparashikueshmërinë e efektit magnetik në trup, mjekët rekomandojnë që trajtimi të fillojë vetëm nën mbikëqyrjen e specialistëve në klinikë.

Terapia magnetike e gjurit

Sëmundjet e nyjeve të gjurit janë një problem i zakonshëm mjekësor. Gjunjët çdo sekondë përjetojnë një ngarkesë të peshës së trupit të njeriut. Me kalimin e kohës, elementët e nyjeve të gjurit lodhen, dhe dëmtimet dhe sëmundjet shoqëruese e përkeqësojnë këtë proces.

Lexo artikullin:  Makesfarë e bën gjurin të fryhet

Ndër sëmundjet e nyjeve të gjurit, vëmendje e veçantë i kushtohet proceseve degjeneruese dhe inflamatore, pasi ato përkeqësojnë ndjeshëm cilësinë e jetës së njerëzve dhe shpesh çojnë në paaftësi.

Terapia e sëmundjeve të gjurit

Arsenali i agjentëve modernë terapeutikë është shumë i larmishëm. Mjekësia tradicionale bashkëjeton në mënyrë të përkryer me teknologjitë më të fundit operative. Më shpesh, në trajtimin e sëmundjeve inflamatore dhe degjeneruese, përdoren ilaçe – ilaçe anti-inflamatore, hormone, kondroprotektorë.

Por ilaçi jo gjithmonë e kuron sëmundjen me sukses, ai ka shumë kundërindikacione dhe efekte anësore. Kjo është veçanërisht e vërtetë tek njerëzit e moshuar – me ndjeshmërinë e tyre të shtuar ndaj drogave, sëmundjeve shoqëruese, lodhjes së komplikimeve.

Për shkak të tolerancës së mirë, trajtimi fizioterapeutik është i popullarizuar dhe, në veçanti, drejtimi i tij është magnetoterapia. Magnetoterapia kuron me sukses sëmundjet në çdo moshë – si tek të moshuarit ashtu edhe tek fëmijët. Ajo tolerohet pa komplikime, rrallë tregon efekte anësore.

Gama e efekteve terapeutike të një terapie të tillë është e gjerë, e cila lejon përdorimin e një magneti për probleme të ndryshme të nyjeve të gjurit.

Veprimi i magnetoterapisë

Efekti terapeutik i fushës magnetike është përdorur për një kohë të gjatë. Më parë, pronat mistike i atribuoheshin edhe atij. Dhe sot, parimi i magnetoterapisë ende nuk është kuptuar plotësisht. Por efekti i tij pozitiv në sëmundjet e nyjeve të gjurit është provuar nga vëzhgime të shumta klinike.

Në fushën e bashkimit të dëmtuar, terapia me magnet ka veprimet e mëposhtme:

 • Eliminon inflamacionin dhe ënjtjen e shoqëruar të indeve periartikulare.
 • Në mënyrë lokale lokalizon enët e gjakut, stimulon qarkullimin e gjakut.
 • Përmirëson ushqimin e indeve periartikulare.
 • Relakson muskujt.
 • Heq dhimbjen.
 • Përshpejton shkrirjen e kockave në fraktura.

Llojet e magnetoterapisë

Terapia me magnet mund të përdoret në vend në zonën e prekur (rrathë, pjata, pads) ose të aplikohet në të gjithë trupin. Në përputhje me rrethanat, pajisjet për kryerjen e terapisë janë të lëvizshme dhe të palëvizshme. Për sëmundjet e nyjeve të gjurit, opsioni i parë shpesh përshkruhet.

Mekanizmi i veprimit dallon magnetoterapinë e nyjeve të gjurit:

 1. Përhershëm. Efektet e saj janë për shkak të punës së një fushe magnetike të vazhdueshme. Si gjeneratorë të fushës, magnetoelastet, disku dhe magnetët e pllakave përdoren. Magnetoterapia e përhershme mund të përshkruhet për një periudhë të gjatë. Kursi zakonisht përfshin 30 trajtime. Koha e ekspozimit mund të zgjasë deri në 8-10 orë.
 2. Impulse. Për qëllime terapeutike, përdoren pulset e një fushe magnetike me frekuencë të ulët dhe shumë të ulët. Ndikimi në nyjen e gjurit mund të kryhet sipas një metode të qëndrueshme dhe labile (të lëvizshme). Në rastin e parë, sensori është montuar në zonën e gjurit, në të dytin – ai lëviz pa probleme përgjatë tij.
 3. Frekuencë e ulët Në këtë lloj trajtimi, një fushë alternative me frekuencë të ulët elektromagnetike vepron në nyjet e gjurit. 25 procedura zakonisht përshkruhen për një kurs të trajtimit, nëse është e nevojshme, pas dy muajsh ato mund të përsëriten.
 4. Frekuencë e lartë. Ky lloj magnetoterapie karakterizohet nga një fushë elektromagnetike me një përbërës magnetik të frekuencave të larta dhe ultra të larta. Kursi mesatar përfshin 15 procedura që zgjasin deri në gjysmë ore.

Indikacionet për trajtimin e magnetit

Magnetoterapia ka një efekt të dobishëm në pothuajse të gjitha proceset që ndodhin në nyje – nga inflamacioni në mekanizmat autoimunë. Trajton sëmundje të tilla të nyjeve të gjurit:

 • Inflamacioni i kyçeve – artriti.
 • Periartriti (pezmatimi i indeve periartikulare).
 • Deformimi i osteoartrozës.
 • Gjunjët e mavijosur.
 • Zhvendosja e patellës dhe frakturave pas imobilizimit të eshtrave.
 • Artriti reumatoid me dëmtim të nyjeve të gjurit.

Nëse gjendja e përgjithshme e pacientit, sëmundjet shoqëruese lejojnë një procedurë mjekësore, rekomandohet nga mjeku që merr pjesë.

Kundërindikimet për emërimin e magnetoterapisë

Gjatë përshkrimit të këtij lloji të terapisë, ekzistojnë edhe kundërindikacione të përgjithshme dhe lokale. Kjo perfshin:

 1. Sëmundja kardiovaskulare – sëmundje koronare e zemrës, pectoris i rëndë i qëndrueshëm dhe i paqëndrueshëm i pectoris, infarkti i fundit i miokardit, shqetësime të rënda të ritmit.
 2. Sëmundjet e sistemit të koagulimit të gjakut.
 3. Një ulje e theksuar e presionit të gjakut është hipotensioni.
 4. Tromboflebiti akut.
 5. Patologjia e tiroides është një goiter e rëndë toksike.
 6. Instaluar kardiakë për probleme të ritmit të zemrës.
 7. Epilepsia, disa sëmundje mendore.
 8. Sëmundjet purulent-inflamatore të trupit në periudhën akute.
 9. Tuberkulozi aktiv.
 10. Tumoret malinje.
 11. Cachexia (rraskapitje).
 12. Shtatzënia.

Këto kushte përcaktojnë nevojën për një diagnozë të saktë dhe të plotë nga një specialist me përvojë.

Efektet e magnetoterapisë

Pas një kursi të magnetoterapisë, lëvizshmëria e nyjes së gjurit përmirësohet, dhimbja lehtësohet ose zhduket. Thenjtja në gjunjë zvogëlohet për shkak të resorbimit të edemës, muskujt pushojnë – puna e nyjes së dëmtuar rikthehet më shpejt.

Me thyerje të eshtrave, periudha e rehabilitimit zvogëlohet, në rast të plagëve, shërimi i tyre përshpejtohet ndjeshëm.

Magnetoterapia është një metodë me efektivitet të provuar, tolerancë të mirë dhe efekte anësore të vogla. Por, për të arritur efektin maksimal në trajtimin e patologjisë së nyjeve të gjurit, duhet të përdoret në kombinim me metoda të tjera të trajtimit – ilaçe, fizioterapi, endoprostetikë nëse është e nevojshme.

Magnetoterapi e përbashkët

Një procedurë pa dhimbje dhe shumë efektive që ndikon butësisht në përqendrimin e inflamacionit është magnetoterapia për nyje, e cila praktikohet nga specialistët e klinikës rehabilituese "TOP FIZIO". Deri më sot, sëmundjet e sistemit muskulor dhe skeletit janë bërë të përhapura në mesin e njerëzve të moshave të ndryshme. Por ata i përgjigjen shumë mirë fizioterapisë.

Lista e patologjive në të cilat mjekët zakonisht rekomandojnë magnetoterapi për nyjet përfshin diagnoza të tilla të zakonshme si artroza, dëmtimi i ligamenteve të kryqëzuara dhe menisku, sëmundjet autoimune dhe shumë më tepër. Specialistët e qendrës sonë do t'ju ofrojnë nivelin e duhur të diagnostikimit dhe trajtimit duke përdorur këtë teknikë efektive.

Duke klikuar në butonin "Bëni një takim", ju pranoni politikën tonë të privatësisë

Përfitimet e magnetoterapisë për nyjet

Thelbi i metodës është efekti i dobishëm i fushës magnetike në indet e përflakur. Efekti i tyre rrit vetitë metabolike të trupit, të cilat nuk mund të ndikojnë në gjendjen e strukturave të nyjeve. Sigurohuni që të regjistroheni për magnetoterapi për artrozën, si dhe për të arritur rezultatet e mëposhtme pozitive:

 • zvogëloni ënjtjen në zonën e inflamacionit;
 • përmirësojnë qarkullimin e gjakut në zonën e përflakur, organet e ngopura dhe indet me oksigjen.

Arthoza konsiderohet si problemi më i zakonshëm i gjurit. Për të luftuar këtë sëmundje, mjekët përdorin metoda të ndryshme – përshkruajnë ilaçe, ushtrime kryerëse dhe masazh. Në kombinim me magnetoterapinë në nyjen e gjurit, të gjitha masat e mësipërme do të jenë më efektive. Prandaj, mos e humbni kohën dhe regjistrohuni në klinikën tonë në Moskë në një fazë të hershme të sëmundjes, kur një rezultat pozitiv i trajtimit është i garantuar.

Çmimet

Konsultimi fillestar i mjekut (falas kur paguani një kurs / program)5 000
Këshillë për ushqimin7 000
Konsultimi i specialistëve (i shkurtuar)1 500
Konsultimi i mjekut përsëritet sipas rezultateve të trajtimit
Konsultime me një specialist në Klinikën Villa Stuart (Romë, Itali) (telemjekësia)9 500
Seanca e rehabilitimit (koha e parashikuar 1,5 orë)7 200
Watsu7 200
Seanca e rehabilitimit në pishinë (kohë – deri në 1 orë)7 200
Masazh i përgjithshëm Ku-Nye (masazh tradicional Tibet, 120 minuta)9 000
Masazh i gjymtyrëve të poshtme dhe të shpinës së poshtme3 500
Masazh koke2 500
Masazh i gjoksit2 500
Masazh mbrapa (të gjitha pjesët e shtyllës kurrizore)3 600
Masazh i kurrizit të kraharorit dhe i mesit3 000
Masazh i shpinës së qafës së mitrës2 500
Masazh i përgjithshëm4 800
Masazh i një zone1 800
Masazh mbrapa Ku Nye (masazh tradicional Tibet, 40 minuta)2 800
Shërbim gjithëpërfshirës i korrigjimit të deformimit të këmbës7 000
Korrigjimi i deformimit të pjesshëm të këmbës2 500
Masazh Ku Nye i një zone të veçantë (Masazh tradicional Tibet, 30 minuta)2 400
Konsultimi i neurologut3 000
Ultratinguj kompleks i mëlçisë, fshikëzës së tëmthit, pankreasit, shpretkës2 500
Ekografia e integruar e veshkave, ureterëve, fshikëzës2 000
Ultratinguj i veshkave1 500
Ultratinguj i veshkave, ureterë1 500
Ultratinguj i veshkave (kontrolli i trashësisë së parenkimës)1 500
Ultratinguj – monitorimi i shkarkimit të gurëve në veshka, ureterëve1 300
Ultratinguj i gjëndrës mbiveshkore1 000
Ultratinguj i fshikëzës me matjen e vëllimit të urinës së mbetur1 200
Ultratinguj i lezioneve sipërfaqësore1 000
Ultratinguj i gjëndrave të pështymës: parotide1 000
Ultratinguj i gjëndrave të pështymës: submandibular dhe sublingual1 000
Ultratinguj komplekse të mëlçisë, fshikëzës së tëmthit, pankreasit, shpretkës, veshkave3 000
Ultratinguj i nyjeve limfatike regjionale (1 grup)1 000
Ultratinguj i mëlçisë dhe traktit biliare dhe fshikëzës së tëmthit1 700
Ultratinguj i pankreasit1 000
Ultratinguj të funksionit të tëmthit dhe tëmthit1 500
Ultratinguj i shpretkës1 000
Ultratinguj i gjëndrave gjitare1 500
Ekografia tiroide1 500
Ekzaminimi gjithëpërfshirës me ultratinguj për gratë6 000
Ekzaminimi i integruar me ultratinguj4 500
Seanca e terapisë fizikale (pa fizioterapi) (koha – deri në 1 orë)4 600
Fushë magnetoterapi 11 200
Magnetoterapi 2 fusha1 600
Rrymat elektroterapike galvanike / elektroforeza1 200
Terapia me lazer (lazer me frekuencë të ulët)1 200
Rrymat elektroterapike galvanike / elektroforeza1 200
Rrymat elektroterapike galvanike / elektroforeza1 600
TECAR-terapi, 1 zonë2 500
TECAR-terapi, 2 zona3 700
Terapia e valës së goditjes së 1 zonës2 500
Terapia e valës së goditjes së 2 zonës3 700
Terapi HILT (lazer me frekuencë të lartë YAG me gjatësi vale 1064 nm)2 500
Terapia infra të kuqe1 200
Ngrohja e pikave refleksi me mjaltin e Mox2 500
Ngrohja e vajit me mjaltin Jorma2 500
Terapia me vakum me kanaçe bakri Me-Boom2 500
Fushë SMT 11 200
SMT 2 fusha1 400
Pyjet SMT1 200
Terapia e ndërhyrjes1 200
Terapia aktuale diadinamike1 200
Elektromostimulimi i 1 zone1 200
Elektromostimulimi i 2 zonave1 500
Elektromostimulimi i 3 zonave dhe më shumë1 700
Terapi me ultratinguj / fonoforezë1 200
Kinesioterapia e një rajoni anatomik1 200
Kinesioterapia e dy zonave anatomike2 300
Kinesioterapia e tre zonave anatomike3 000

A ka ndonjë kundërindikacion për magnetoterapinë për nyjet?

Kur caktoni këtë ose atë teknikë, specialisti merr parasysh mirëqenien e përgjithshme të pacientit, moshën, praninë e sëmundjeve kronike ose komplikimeve në fazën akute. Për ta bërë këtë, në "TOP PHYSIO" do t'ju kërkohet të bëni një diagnozë gjithëpërfshirëse dhe të vizitoni një mjek.

Nuk rekomandohet të kryeni magnetoterapi për nyjet me:

 • temperaturë e ngritur e trupit;
 • çrregullime të rënda neuropsikiatrike;
 • intoleranca individuale ndaj ekspozimit magnetik;
 • prania e problemeve me kancerin.

Në qendrën tonë do t'ju këshillohen në detaje rreth kundërindikacioneve të mundshme.

ExpertNews Shqipëri