Hernia ndërvertebrale në pjesën e poshtme të shpinës

Trajtimi i një hernie ndërvertebrale të mesit me mjete juridike popullore dhe / ose ilaçe është një parakusht për shërim. Meqenëse sëmundja është mjaft serioze, atëherë terapia duhet të jetë adekuate. Shpesh, recetat e mjekësisë tradicionale përdoren në luftën kundër një sëmundjeje, pasi ato janë pothuajse inferiore në efektivitetin e ilaçeve moderne.

Shkurtimisht për sëmundjen

Sëmundja është rezultat i një procesi degjenerues-distrofik që prek rajonin e mesit, duke shkaktuar dhimbje të forta të mprehta në këtë pjesë të shpinës. Sëmundja është mjaft e zakonshme, veçanërisht në mesin e burrave mbi moshën 30 vjeç. Duke marrë parasysh thelbin e patologjisë, duhet të theksohet se sëmundja shkaktohet nga këputja e disqeve vertebrale, për të cilat mund të ketë një numër arsyesh.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Shkaqet

Faktorët kryesorë që mund të shkaktojnë zhvillimin e patologjisë përfshijnë:

 • jetesa e ulur;
 • pesha e tepërt;
 • punë ulur;
 • mosha e përparuar;
 • dëmtimet e palcës kurrizore;
 • tendosje e rëndë fizike.

Simptomat

Hernia ndërvertebrale e mesit mund të përcaktohet nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje të forta në rajonin e mesit;
 • dobësi në ekstremitetet e poshtme;
 • lëvizje e kufizuar;
 • dhimbje qitjeje;
 • ndjesi shpimi gjilpërash në trupin e poshtëm;
 • mpirje e disa pjesëve të këmbëve dhe këmbëve (zakonisht gishti i madh) është e mundur.

Simptomat do të varen nga ajo që shkaktoi saktësisht sëmundja, dhe faza e zhvillimit të sëmundjes. Disa mund të kenë vetëm 1 simptomë, ndërsa të tjerët mund të kenë disa. Të gjitha individualisht.

Nëse ekziston dyshimi për patologji, është më mirë të konsultoheni me një mjek dhe të bëni një ekzaminim. Pas një diagnoze të saktë, mjeku do të përshkruaj një regjim trajtimi dhe do t'i përgjigjet në detaje pyetjes se si të trajtohet në mënyrë efektive një hernie. Mund të përshkruhet një kombinim i ilaçeve dhe recetave mjekësore tradicionale. Isshtë në metodën e fundit të trajtimit që ju duhet të banoni në më shumë detaje dhe të merrni parasysh recetat më të njohura dhe të përdorura.

Karakteristikat e përgjithësuara të mjekësisë tradicionale

Trajtimi i hernisë ndërvertebrale me jo-ilaçe përfshin përdorimin e 1 ose më shumë nga sa vijon:

Për të përgatitur ndonjë ilaç, duhet të ndiqni në mënyrë rigoroze recetën, dhe para se ta përdorni, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek. Shtë më mirë të mos përfshiheni në vetë-ilaçe me një hernie të shpinës lumbare, pasi trajtimi i lënë pas dore dhe joefektiv mund të çojë në paaftësi.

Duke përdorur metodat tradicionale të trajtimit, gjëja kryesore është që të përputheni me regjimin e pirjes. Kjo është shumë e rëndësishme, pasi që një sasi e mjaftueshme e lëngut në trup përmirëson fleksibilitetin dhe elasticitetin e karakteristikave kryesore të shtyllës kurrizore. Norma e konsumit të ujit është 1,5-2 litra në ditë, jo më pak.

Dieta është gjithashtu e rëndësishme. Për të hequr qafe një hernie, menuja duhet të jetë e larmishme dhe e pasur me elementë të dobishëm. Proteinat me origjinë bimore dhe shtazore, kalcium, fosfor, magnez dhe kalium duhet të jenë të pranishëm në dietë.

Kur zgjidhni produkte, është më mirë të jepni përparësi para të papërpunuarve ose atyre që kanë kaluar një minimum përpunimi (steamed, për shembull). Ushqimet yndyrore dhe të skuqura shmangen ose minimizohen më së miri.

Kombinimi i trajtimit adekuat për një hernie të shpinës lumbare me parimet e ushqyerjes së duhur do ta bëjë terapinë më efektive.

Yndyra e kalit, argjila dhe mjalti në luftën kundër hernisë lumbare

Një ilaç shumë i mirë për të qetësuar dhimbjen mund të përgatitet në shtëpi duke përdorur një minimum produktesh. Për një kompresë keni nevojë për yndyrë të kalit (200 ml), jod (2 lugë gjelle) dhe 2 të verdhë veze. Të gjithë përbërësit janë të përzier për ta bërë masën homogjene, dhe aplikohen në vendin e lënduar (duhet të ketë 2 shtresa garzë nën të, në mënyrë që përzierja të mos vihet në kontakt të drejtpërdrejtë me lëkurën). Mbulesa e sipërme me një copë ind të dendur dhe rregulluar. Ju duhet të vishni një kompresë 24 orë. Pastaj ata ndryshojnë fashën. Përdorimi i kësaj metode të trajtimit përfshin një kurs prej 10 ditësh.

Një ilaç tjetër popullor që mund të përdoret për patologjinë e shpinës së mesit është një tortë balte që ngroh. Receta është shumë e thjeshtë. Balta e kuqe e lagur bën një tortë të vogël. Hapi tjetër: nxehet, mbështillet në një copë indi dhe aplikohet në një vend të lënduar. Pastaj mbuloni me një film dhe rregulloni. Ju do të duhet të vishni një tortë të tillë derisa balta të fillojë të shkërmoqet.

Sipas pacientëve, ky mjet është mjaft efektiv dhe është në gjendje të kurojë një hernie në fazat e para të sëmundjes. Nga kundërindikimet – përkeqësimi i sëmundjes dhe inflamacioni i rritur.

Me një diagnozë të një hernie vertebrale të shpinës së mesit, recetat e bazuara në mjaltë mund të përdoren për të zvogëluar manifestimet e sëmundjes. Por para se të aplikoni një produkt të ëmbël, duhet të siguroheni që pacienti nuk është alergjik ndaj tij. Përndryshe, situata mund të përkeqësohet. Ka receta të tilla:

 1. Për bluarje përdorni një përzierje të mamave dhe mjaltit në një raport 1: 100. Për të gatuar mizor, mumja shpërndahet në një sasi të vogël uji, dhe pas kësaj shtohet mjalti. Fërkoni vendin e hernies me një ilaç të tillë para gjumit, duke mos harruar ta ngrohni atë. Një mjet i tillë konsiderohet një nga më efektivët.
 2. Së pari, ju duhet të bluajeni zonën e prekur me vaj masazhi terapeutik të lehit, thuprës ose bredhit të Shën Gjonit, dhe më pas aplikoni mjaltin me lëvizje pattingu për të intensifikuar dhimbjen. Kur thithet mjalti, rajoni i mesit duhet të lyhet me saber dhe të mbështillet.
 3. Ulja e sindromës së dhimbjes do të ndihmojë në fërkimin me propolis dhe helmin e bletëve.

Duke përdorur mjete të tilla popullore, mund të arrini rezultate të mira.

Mjekësi tjetër alternative

Ende mund të përdoren fonde që duhet të merren me gojë:

 • bëni një zierje të lëvores së aspenit (30 g bar në 250 ml ujë të valë) dhe përdorni 4 herë në ditë pas ngrënies;
 • një zierje e një gjethe drupe prej guri përgatitet nga 30 g bar dhe 250 ml ujë të vluar (insistojnë 4 orë) dhe konsumohen para ngrënies.

Ju gjithashtu mund të bëni një kompresë nga një gjethe Kalanchoe. Filmi i sipërm hiqet nga sipërfaqja e fletës dhe fiksohet në vendin e duhur. Mbaj gjithë natën.

Ju gjithashtu mund të aplikoni receta bazuar në hudhër. Për të përgatitur një locion, keni nevojë për hudhër të copëtuar (400 g) dhe vodka (250 ml), të cilat lihen të injektohen për 10 ditë. Aplikimi bëhet në zonën e prekur, duke mbajtur locion në lëkurë jo më shumë se një orë. Përdorni produktin duhet të jetë çdo ditë tjetër.

Kur diagnostikohet me hernie lumbare, trajtimi me mjete juridike popullore ka për qëllim kryesisht në uljen e dhimbjes dhe rivendosjen e lëvizshmërisë. Farëdo ilaçi që përdor pacienti, konsultimi me një specialist do të jetë parakusht për një terapi efektive.

Si të merrni r>

Hernia intervertebrale është një problem me të cilin, sipas statistikave, përballet çdo i mijtë.

Lexo artikullin:  A është e mundur për të kuruar osteokondrozën e shkallës së tretë të ilaçeve lumbale dhe kirurgjikale

Kjo do të thotë, ta quajmë këtë patologji shumë të rrallë nuk do të funksionojë.

Dhe nëse marrim parasysh veçmas kategoritë e rrezikut potencial, bëhet e qartë se askush nuk është i sigurt nga kjo sëmundje.

Farë është hernia ndërvertebrale

Diskdo disk është i rrethuar nga një unazë fibroze. Dhe nëse kjo unazë (arsyet mund të jenë të ndryshme) është e prishur, atëherë ka një zhvendosje të bërthamës pulpare intradislike.

Nga ana tjetër, ai hyn në kanalin ndërvertebral, dhe prej andej dhimbje, mpirje dhe ngërçe.

 • Lëndimet e shpinës kur bien.
 • Goditjet në shpinë.
 • Ngritje e mprehtë e peshës.
 • Kthesat e mprehta.
 • Osteochondrosis.
 • Qëndrim i gabuar.

E gjitha fillon me një dhimbje të shurdhër të poshtëm të shpinës, i cili kur teshtit, aktivitetet sportive shfaqen në fazat e hershme të sëmundjes.

Ndërsa hernia rritet, dhimbja do t'i jepet këmbës dhe kofshës (nëse ka ndodhur në rajonin e mesit). Për më tepër, shpesh hernia ndërvertebrale mund të çojë në prishje të sistemit gjenitourinar.

Trajtimi masazh

Zgjedhja e një regjimi të trajtimit, nuk keni nevojë të shtyni fillimin e vetë procesit, sepse sëmundja ka tendencë të përparojë.

Një nga metodat më besnike të trajtimit është masazhi.

Do të jetë e dobishme për njerëzit e çdo moshe, masazhi nuk ka praktikisht asnjë kundërindikacion. Gjëja kryesore është që terapia manuale lejon jo vetëm të ndikojë në rrënjën e problemit, por edhe të zvogëlojë ndjeshëm dhimbjen.

Sidoqoftë, ky lloj trajtimi ka nuancat e veta:

 • në ditët e para të përkeqësimit të sëmundjes, masazh nuk rekomandohet;
 • vetë procedura nuk duhet të shkaktojë impulse dhimbjeje, nëse ato shfaqen – seancat duhet të shtyhen;
 • nuk duhet të ketë ndikime të papritura; besoni vetëm një specialist shumë të kualifikuar;
 • më efektivi do të jetë masazhi në rast zhvendosjeje të nyjeve ndërvertebrale (një patologji mjaft e zakonshme).

Një hernie ndërvertebrale mund të përfshijë llojet e mëposhtme të masazhit si një metodë trajtimi:

Ushtrimi terapeutik

Ushtrimet e fizioterapisë në këtë rast kanë dy qëllime:

 1. Forcimi i muskujve të thellë të shpinës.
 2. Heqja e spazmës së muskujve.

Në shenjën më të vogël të tyre, klasat duhet të ndalen.

Në periudhën akute të sëmundjes, përdorimi i terapisë fizike nuk ia vlen, do të jetë shumë më efektive në periudhën e rikuperimit.

Vini re se të gjitha ushtrimet janë mjaft të thjeshta, ato mund të kryhen pa vështirësi nga një person me ndonjë nivel trainimi. Mund të jetë gjimnastikë dhe not. Një program specifik do të bëhet nga një specialist, ai gjithashtu do të rregullojë dozën, ngarkesën e përgjithshme, rregullsinë e klasave.

Për më tepër, duke bërë edukimin fizik, ne e kthejmë atë në sferën e zakoneve tona, të cilat përbëjnë stilin e jetës tonë. Dhe aktiviteti fizik i ulur do të jetë atributi i tij integral, ai do të jetë parandalimi më i mirë i sëmundjeve të shpinës.

Përdorimi i vajit të mjaltit dhe bredhit

Zona e rruazave të sëmura duhet të fshihet plotësisht me vaj bredhi (të shitur në një farmaci), pas së cilës mjalti duhet të aplikohet në këtë vend.

Shtë e shkëlqyeshme nëse mjalti hollohet me mumiyo (në raportin e 100 g mjaltë / 1 g mumiyo). Atëherë bëjmë një masazh standard – patting.

Do të jetë pak i sëmurë sepse mjalti do të ngjitet në pëllëmbët, por dhimbja është mjaft e durueshme. Pas kësaj seance, duhet të fërkoni një vaj të ngrohtë (siç është fenalgoni) në zonën e prekur të shpinës dhe të mbështillni shpinën.

Seanca të tilla mund të kryhen për një muaj, kjo kohë është e mjaftueshme për të vlerësuar efektivitetin e saj.

Përdorimi i hudhrës

Të paktën 300 g hudhër duhet të copëtohen në një mulli mishi, derdhni 150 g alkool, lëreni të krijojë në një vend të errët për 10 ditë.

Slurry që rezulton duhet të lyhet në një vend të lënduar, të mbështjellë nxehtësinë dhe të përfundojë në krye të filmit. Një kompresë e tillë duhet të mbahet për rreth një orë, pas së cilës duhet të hiqet nga lëkura me një leckë të lagur.

Alternimi i kësaj metode dhe disa të tjera do të jetë efektive. Një ditë është një kompresë e hudhrës, dita tjetër është një ilaç i ri. Për një muaj, efektiviteti duhet të jetë i dukshëm.

Shume e rendesishme! Këshillohuni me mjekun tuaj; kompresat e hudhrës mund të mos jenë të përshtatshme për njerëzit me sëmundje kardiovaskulare.

Kalanchoe

Një metodë popullore mjaft e thjeshtë, por efektive. Shumë shpesh, mjekët rekomandojnë atë tek pacientët e tyre.

Nga njëra anë, një gjethe mjaft e gjerë e Kalanchoe-së duhet të hiqet, të aplikohet në një vend të lënduar, të fiksuar me një ndihmë në brez. Kjo kompresë natyrale mund të mbahet në lëkurë gjatë gjithë natës. Shumë shpejt, simptomat e dhimbshme do të zhduken.

Kursi i plotë i trajtimit përbëhet nga 14 procedura. Mundësia më e mirë është një kombinim i kësaj metode me të tjerët, mundësisht një masazh.

Banja terpentine

Receta është më e thjeshta: 1 lugë gjelle terpentinë në 50 litra ujë. Një banjë e tillë duhet të merret për rreth gjysmë ore për disa muaj (2-3).

Efekti i dobishëm i banjave terpentinë është se ato janë jashtëzakonisht të dobishme për sistemin kapilar të trupit.

Me këto procedura ujore, shtrihet kolona kurrizore, e cila në vetvete ka një efekt të mirë në rrjedhën e limfës dhe rrjedhën e gjakut.

Banjat terpentine përdoren më së miri gjatë periudhës së rikuperimit.

Vaj thupër, leh dhe komoditet të Shën Gjonit

Shtë e lehtë për të bërë vaj hypericum, i cili është një nga trajtimet më të zakonshme për herninë ndërvertebrale:

  në një kavanoz gjysmë litri vendoseni legen e Shën Gjonit në m>

Para një seance masazhi me mjaltë, ju mund të fshij vendin e lënduar me vaj wort të Shën Gjonit. Por është ideale nëse fërkimi me vajra do të jetë alternative. Kjo është, ne duhet të gatuajmë më shumë vaj thupër, dhe vaj comfrey.

Ju duhet të thirrni një kavanoz të plotë me tre litra gjethe thupër (është më mirë ta bëni këtë në qershor).

Nja dy orë, gjethet duhet të thahen, dhe pastaj derdhni një litër vaj misri (të rafinuar). Ata mbyllën kavanozin me kapak, e vendosën në diell për një javë të tërë. Dhe pastaj dy javë banka duhet të qëndrojë në një vend të errët.

Mos harroni se kavanoza duhet të tronditet çdo ditë. Sigurohuni që të filtroni para përdorimit.

Vaj nga rrënjët e comfrey është e thjeshtë për tu bërë: për 50 g rrënjë – gjysmë litër vaj luledielli, insistojmë dhjetë ditë. Në infuzionin që rezulton, nuk është e tepërt të shtoni një lugë çaji vaj bredhi dhe 50 g vaj ricini. Shumë prej tyre shtojnë një të tretën tjetër të një gote hips të trëndafilit të copëtuar në këtë vaj.

Receta për infuzion

Ilaç lakonik

Tinkturë e Comfrey

Agave shtëpie

Bimët shëruese

Nëse jeni mbështetës i mjekësisë tradicionale, atëherë recetat e mësipërme do të jenë të dobishme për ju.

Bimët kryesore në kabinetin tuaj të ilaçeve në këtë rast janë:

Tinkturat, fasha, fërkime, gëlltitje – ka shumë mundësi për përdorimin e bimëve.

Shtë shumë e rëndësishme të hartoni një regjim trajtimi vetëm pasi të këshilloheni me një mjek: kështu që do të jeni të sigurt që po bëni një biznes efektiv dhe jo të rrezikshëm. Për më tepër, mjeku garanton që nuk ka kundërindikacione për ju personalisht, por vetë-mjekimi në këtë rast është mjaft i rrezikshëm.

Për të përmbledhur

Trajtimi i kësaj sëmundje përfshin një numër metodash, duke përfshirë:

 • Masazh terapeutik, i cili jo vetëm që mund të ndikojë në vetë lezionin, por edhe të lehtësojë në mënyrë efektive dhimbjen.
 • Terapia fizike si një mënyrë e shkëlqyeshme për të relaksuar muskujt dhe për të lehtësuar tensionin, si dhe një mënyrë të mrekullueshme për të parandaluar sëmundjet e shpinës.
 • Trajtimi bimor (tinkturat, kompresat, fërkimi, gëlltitja) është një ilaç tradicional, në shumë raste është mjaft efektiv, i cili ndihmon në parandalimin e ndërhyrjes kirurgjikale.
 • Banjat e terpinës – një metodë që është akoma e njohur për të parin tonë, ka një efekt të dobishëm në rrjedhën e gjakut dhe rrjedhën e limfave në trup.
 • Trajtimi me vajra bimore, që përfshin alternimin e metodave.

Anydo, madje edhe mjetet më të dukshme të padëmshme mund të jenë kundërindikuar individualisht për ju, prandaj kërkohet një konsultë me një neurolog dhe terapistin tuaj. Së bashku do të krijoni një regjim optimal të trajtimit, dhe mjeku do t'ju shpjegojë gjatë cilat periudha të sëmundjes duhet të përdoren metoda të caktuara të trajtimit.

Trajtimi i hernisë kurrizore me mjete popullore

Një hernie intervertebrale është zhvendosja relative e vetë bërthamës nga qendra e diskut intervertebral (ndryshe ndërvertebral), me një prishje të pashmangshme të vetë unazës fibroze. Trajtimi i hernisë kurrizore me metoda dhe metoda alternative padyshim që do të sigurojë ndihmë të dobishme.

Me një formë mjaft të rëndë ose të gjatë, pa një operacion të detyrueshëm, vështirë se mund të bëni asgjë. Ilaçi që unë ofroj do të shuajë dhimbjen ekzistuese, nuk do të japë veprim për përparim të mëtejshëm, zhvillim dhe rritje. Një formë e butë dhe e vogël, ose një fazë e hershme (fillestare), i jepet lehtë dhe pa dëm një trajtimi të favorshëm popullor.

Lexo artikullin:  Shkaqet e artritit infektiv

Shenja më e rëndësishme dhe domethënëse e parë e ardhshme konsiderohet dhimbje, dhe intensiteti i saj do të shprehet nga shkalla e ngushtimit në kanal dhe shkalla e dëmtimit të disa rrënjëve nervore ekzistuese. Zgjatjet e vogla manifestuese, pothuajse gjithmonë shfaqen kryesisht dhimbje vetëm dhembëse (bezdisëse), e cila intensifikohet veçanërisht kur ecni.

Të sëmurët nga hernia bëjnë lëvizje të qetë, të paqëndrueshme dhe të kujdesshme, sepse edhe teshtima e zakonshme mund të rezultojë në dhimbje në gjuajtje.

 • Ekziston një rritje e dhimbjes aktive në zonën e prekur me një ngarkesë të lejueshme.
 • Riparimi i dhimbjes ndodh drejtpërdrejt në mollaqe mbi të gjithë sipërfaqen e pjesës së pasme të kofshës.
 • Në zonën e prekur, ndjesi shpimi gjilpërash ndihet dhe mpirje.
 • Edhe të dy këmbët, ndonjëherë edhe gjymtyrët e tyre, janë të dobëta.
 • Rrallë, por urinimi ndodh.

Provokimi i hernies lehtësohet nga ndryshimet e vazhdueshme të lidhura me moshën në vetë diskun, skoliozën, traumën, ndërhyrjet e pasuksesshme të kirurgut, osteokondrozën.

Fillimi natyror i plakjes, ngarkesa e tepërt e rëndë, përsëritëse, si dhe lëvizjet monotone, identike, dridhjet e vazhdueshme, mbipesha, mungesa e forcimit të ushtrimeve të rregullta, mungesa e vitaminës.

Trajtimi i hernies kurrizore pa kirurgji mjete popullore

Jo e vështirë, por efektive e pavarur e gatuar tinkturë, një mjet i fuqishëm i mrekullueshëm. Saktësisht 100 gramë janë të domosdoshëm vetëm për rrënjët e saberfishit natyral, ne derdhim një litër të tërë vodka të prodhuar me cilësi të lartë. Zgjidhni vendin më të errët, më të përshtatshëm për 21 ditë. Shkundni çdo 2 ditë. Hidhni 1 lugë gjelle tretësirë ​​të saberit të dobishëm në 1/3 e një gote me ujë të zakonshëm. Gjatë ditës, ne bëjmë tre cikle kryesore. Për të ndihmuar, ne e fërkojmë këtë tretësirë ​​në të gjithë sipërfaqen e mollaqe, nëse keni nevojë për këmbë dhe tërë zonën e hernisë.

E rëndësishme Mos i merrni ata që vuajnë nga presioni i ulët (i ulët), fëmijët, gratë shtatzëna, si dhe të gjitha nënat pleqsh.

Hernia në shpinë si të trajtoni mjetet juridike popullore

Mjalti me aloe.

Zgjedhim gjethet më të trashura të aloe katërvjeçare të shtëpisë, i fshijmë dhe i grijmë me një mulli konvencionale të mishit për të marrë rreth 50 ml lëng të dëshiruar. I gjithë ky lëng filtrohet menjëherë dhe transferohet në çdo kavanoz (nga 0,5 litra). Shtoni në lëng mjaltë të freskët dhe aromatik (100 ml), si dhe 200 ml vodka cilësore. Pas një trazimi të shkurtër, insistojmë rreth 1,5 (ditë). Ne do të palosim fashën e zakonshme në 8 shtresa, do ta ngopim atë me përbërjen tonë dhe do ta aplikojmë në hernie, duke e mbuluar me celofan në krye. Të shtrirë në shpinë presim një orë. Pas trajtimit, lani kompresën domosdoshmërisht të vakët, jo ujë të nxehtë. Kursi është i përditshëm. Ne jemi trajtuar deri në shkatërrimin e plotë të të gjithë mund.

Hernia e trajtimit të shpinës së mesit me mjete juridike popullore, në veçanti comfrey do të ofrojë një ndihmë të konsiderueshme. Rrënjët e thatë, të larë, të freskëta të një komoditeti efektiv, përzihen plotësisht. Shkrihet 350 g yndyrë e dobishme e brendshme e derrit, shtoni përbërjen e përfunduar të shtrembëruar të rrënjëve të comfrey medicinale dhe gatuajeni saktësisht 40 minuta. Në një kavanoz (tigan) prej metali me ujë, shpërndani plotësisht 70 gram rrëshirë kedri (në mungesë të pishës). Ne përziejmë gjithçka me yndyrën së bashku me comfrey dhe gatuajmë për 15 minuta, shtojmë 300 ml vodka të mirë. Pomadë e trashë që rezulton, ne fërkojmë vendet e prekura nga hernia, mbulojmë me një celofan të thjeshtë dhe izolojmë për 45 minuta. Në të njëjtën kohë, këshillohet që të mos lëvizni dhe të mos shtriheni në shpinë. Pastaj pije me ujë dhe fshijeni me një peshqir të pastër.

Yndyra e përgatitur nga mishi i kalit 200 ml (jo i kripur) përzihet me dy të verdhë natyralë dhe shtoni vetëm 20 ml jod të zakonshëm. Ne vendosëm një garzë të thjeshtë në disa shtresa dhe shtrojmë mbi të një masë të mrekullueshme të përgatitur nga ne. Butësisht aplikoni në vetë hernie, lidhni një leckë ose fiksoni me një fashë. Mos qëlloni për një ditë. Tjetra, hiqni kompresën tonë, shpëlajeni vendin e kompresës dhe rregulloni një kompresë të re. Kohëzgjatja e këtij kursi është 11 ditë.

Ose në polietilen ne aplikojmë yndyrën në formën e një shtrese të hollë, vetëm 1 shtresash. Ne do të mbulojmë polietileni me garzë dhe do ta aplikojmë në shpinë të sëmurë. Aplikimi i këtyre mjeteve juridike popullore për një hernie të shtyllës kurrizore të palcës lumbare, do të qetësoni ndjeshëm të gjitha dhimbjet ekzistuese.

Shkoni nëpër një mulli mishi në shtëpi 300 gramë hudhër të pjekur dhe menjëherë derdhni 260 ml vodka natyrale. Lejo kohë të krijoj (11 ditë) me një enë të mbyllur fort. Ne imprendojmë indin e tanishëm x / të pastër dhe e vendosim atë në hernie. Për ta mbajtur, ne do të rregullojmë fashën me një mbulesë prej polietileni. Pas 1,5 orësh, hiqni gjithçka dhe fshijeni të thatë. Një metodë e tillë ndihmëse bëhet 4 herë në dekadë.

Tip. Asnjëherë mos e lagni vendin ku është kryer trajtimi.

Hernia e trajtimit të shpinës së qafës së mitrës me mjete juridike popullore

Një hernie e shtyllës kurrizore të qafës së mitrës është një shkelje e konsiderueshme e shëndetit të unazës së të gjithë diskut (fibroze) me zgjatjen e një pjese të bërthamës përtej kufijve të një ose nganjëherë edhe disa çift të vertebrave. Si pasojë e shkeljes së përshkruar, kompresimi i dëshiruar i nyjeve ose i palcës kurrizore është ndërprerë.

Ekziston një dhimbje mjaft e mprehtë, e pakëndshme që zakonisht kalon në shpatull ose vetë krahu. Kur lëvizni shpatullat ose lëvizni kokën, dhimbja e përshkruar intensifikohet.

Në periudhën e hershme, dhimbja praktikisht nuk shprehet, mpirje e gishtit, dhe nganjëherë nga të gjithë gishtat e dorës, ndihet, dhe një kollë persekutohet. Me rritjen e saj, marramendje të përhapur, turbullira në sy ndodh. Dhe kur shtrydhni mbaresat nervore të qafës së mitrës, është e mundur humbja e vetëdijes.

Dallimi në simptoma ndryshon në varësi të rruazave (një person ka 7 rruaza të shëndetshme të qafës së mitrës). Gjithashtu, ndryshimi në simptomat progresive do të ndryshojë nga drejtimi i hernisë.

Një larmi dëmtimesh që kanë ndodhur, sjellje e pahijshme dhe e dëmtuar, ngritje e rëndë, trashje, predispozicion gjenetik transmetues, osteokondrozë, plakje e vetë rruazës dhe një imazh i ulur, kryesisht sedentar, gati i gjithë jetës.

Metodat e trajtimit popullor të hernës kurrizore (qafës së mitrës).

Ne përdorim luleradhiqen, largojmë hernie nga qafa.

Duhet të bëni shurup. Ne përdorim 300 gr lule të pjekura dhe aromatik të një luleradhitjeje të zakonshme në rritje. Ato përzihen me një dardhë të pjekur të prerë dhe një limon të vogël. E gjithë përzierja e formuar, do të duhet që menjëherë të derdhni ujë të valë (2l) të ndjekur nga tridhjetë minuta zierje. Kësaj i shtojmë sheqer (2 kg) dhe gjithashtu ziejmë menjëherë, por për 25 minuta. Vendosim shurupin e ftohur në frigoriferin e kuzhinës. Pritja uniforme (1 lugë gjelle) duhet të jetë 3 herë, do t'ju lejojë të ndjeni fillimin e shpejtë të lehtësimit.

E rëndësishme Fatkeqësisht, është kundërindikuar në çdo shtatëzani, gastrit, me kolelithiasis (sëmundje) dhe diarre.

Ne përdorim Kalanchoe, lëshojmë qafën nga hernia.

Gjethet plotësisht të freskëta, të lara, të copëtuara imët në çfarëdo mënyre të mundshme. Ne e mbështjellim qullën e formuar në garzë dhe e vendosim në zonën e lokalizimit. Për nxehtësinë e nevojshme, ne e mbështjellim atë me një pëlhurë fiksuese (mund të përdorni shirit ngjitës, mund të përdorni shirit ngjitës). Në mëngjes heqim kompresën. Përsëriteni çdo ditë të re për një periudhë 2 javore.

Lindja dogroze do të lehtësojë çdo hernie.

Popullariteti i vitheve të trëndafilave nuk njeh kufij. Kështu që ai do të shërojë hernie. Ju do të keni nevojë për fruta dhe gjethet e saj të copëtuara vetë (vetëm 1 lugë secila). Në këtë grup bëjmë derdhjen e ujit të valë (320 ml). Vetë-ftohja e një mjeti të mahnitshëm, do t'ju duhet ta filtroni me kujdes atë. I gjithë ilaçi i marrë, marrë në doza uniforme gjatë gjithë ditës.

Tip. Për shkak të përmbajtjes së acidit askorbik, për mbrojtjen e betonit të smaltit të të gjithë dhëmbëve ekzistues, është menjëherë veçanërisht e nevojshme dhe e rëndësishme të bëni një shpëlarje të trefishtë të gojës tuaj.

E rëndësishme. Pavarësisht nga popullariteti i konsiderueshëm, do të jetë veçanërisht i dëmshëm për gastritin, çdo ulçerë, tromboflebitis, shtatzëni dhe endokardit.

Në pjesën time të fundit të një artikulli të dobishëm, dua të paralajmëroj se mjetet juridike popullore për hernie të shtyllës kurrizore dhe qafës janë të papranueshme, pa miratimin e specialistit të duhur (ortoped, terapist). Unë gjithmonë do të pres recetat, pyetjet, dëshirat e mia kompetente në komente. Unë sinqerisht u kërkoj të gjithëve të ndajnë artikullin tim në rrjetin e tyre social. Të gjitha butonat janë të vendosura në fund.

Trajtimi i hernisë kurrizore me mjete popullore

Një hernie intervertebrale është zhvendosja relative e vetë bërthamës nga qendra e diskut intervertebral (ndryshe ndërvertebral), me një prishje të pashmangshme të vetë unazës fibroze. Trajtimi i hernisë kurrizore me metoda dhe metoda alternative padyshim që do të sigurojë ndihmë të dobishme.

Lexo artikullin:  Trajtimi i mjeteve juridike popullore i artrozës deformuese të gjurit

Me një formë mjaft të rëndë ose të gjatë, pa një operacion të detyrueshëm, vështirë se mund të bëni asgjë. Ilaçi që unë ofroj do të shuajë dhimbjen ekzistuese, nuk do të japë veprim për përparim të mëtejshëm, zhvillim dhe rritje. Një formë e butë dhe e vogël, ose një fazë e hershme (fillestare), i jepet lehtë dhe pa dëm një trajtimi të favorshëm popullor.

Shenja më e rëndësishme dhe domethënëse e parë e ardhshme konsiderohet dhimbje, dhe intensiteti i saj do të shprehet nga shkalla e ngushtimit në kanal dhe shkalla e dëmtimit të disa rrënjëve nervore ekzistuese. Zgjatjet e vogla manifestuese, pothuajse gjithmonë shfaqen kryesisht dhimbje vetëm dhembëse (bezdisëse), e cila intensifikohet veçanërisht kur ecni.

Të sëmurët nga hernia bëjnë lëvizje të qetë, të paqëndrueshme dhe të kujdesshme, sepse edhe teshtima e zakonshme mund të rezultojë në dhimbje në gjuajtje.

 • Ekziston një rritje e dhimbjes aktive në zonën e prekur me një ngarkesë të lejueshme.
 • Riparimi i dhimbjes ndodh drejtpërdrejt në mollaqe mbi të gjithë sipërfaqen e pjesës së pasme të kofshës.
 • Në zonën e prekur, ndjesi shpimi gjilpërash ndihet dhe mpirje.
 • Edhe të dy këmbët, ndonjëherë edhe gjymtyrët e tyre, janë të dobëta.
 • Rrallë, por urinimi ndodh.

Provokimi i hernies lehtësohet nga ndryshimet e vazhdueshme të lidhura me moshën në vetë diskun, skoliozën, traumën, ndërhyrjet e pasuksesshme të kirurgut, osteokondrozën.

Fillimi natyror i plakjes, ngarkesa e tepërt e rëndë, përsëritëse, si dhe lëvizjet monotone, identike, dridhjet e vazhdueshme, mbipesha, mungesa e forcimit të ushtrimeve të rregullta, mungesa e vitaminës.

Trajtimi i hernies kurrizore pa kirurgji mjete popullore

Jo e vështirë, por efektive e pavarur e gatuar tinkturë, një mjet i fuqishëm i mrekullueshëm. Saktësisht 100 gramë janë të domosdoshëm vetëm për rrënjët e saberfishit natyral, ne derdhim një litër të tërë vodka të prodhuar me cilësi të lartë. Zgjidhni vendin më të errët, më të përshtatshëm për 21 ditë. Shkundni çdo 2 ditë. Hidhni 1 lugë gjelle tretësirë ​​të saberit të dobishëm në 1/3 e një gote me ujë të zakonshëm. Gjatë ditës, ne bëjmë tre cikle kryesore. Për të ndihmuar, ne e fërkojmë këtë tretësirë ​​në të gjithë sipërfaqen e mollaqe, nëse keni nevojë për këmbë dhe tërë zonën e hernisë.

E rëndësishme Mos i merrni ata që vuajnë nga presioni i ulët (i ulët), fëmijët, gratë shtatzëna, si dhe të gjitha nënat pleqsh.

Hernia në shpinë si të trajtoni mjetet juridike popullore

Mjalti me aloe.

Zgjedhim gjethet më të trashura të aloe katërvjeçare të shtëpisë, i fshijmë dhe i grijmë me një mulli konvencionale të mishit për të marrë rreth 50 ml lëng të dëshiruar. I gjithë ky lëng filtrohet menjëherë dhe transferohet në çdo kavanoz (nga 0,5 litra). Shtoni në lëng mjaltë të freskët dhe aromatik (100 ml), si dhe 200 ml vodka cilësore. Pas një trazimi të shkurtër, insistojmë rreth 1,5 (ditë). Ne do të palosim fashën e zakonshme në 8 shtresa, do ta ngopim atë me përbërjen tonë dhe do ta aplikojmë në hernie, duke e mbuluar me celofan në krye. Të shtrirë në shpinë presim një orë. Pas trajtimit, lani kompresën domosdoshmërisht të vakët, jo ujë të nxehtë. Kursi është i përditshëm. Ne jemi trajtuar deri në shkatërrimin e plotë të të gjithë mund.

Hernia e trajtimit të shpinës së mesit me mjete juridike popullore, në veçanti comfrey do të ofrojë një ndihmë të konsiderueshme. Rrënjët e thatë, të larë, të freskëta të një komoditeti efektiv, përzihen plotësisht. Shkrihet 350 g yndyrë e dobishme e brendshme e derrit, shtoni përbërjen e përfunduar të shtrembëruar të rrënjëve të comfrey medicinale dhe gatuajeni saktësisht 40 minuta. Në një kavanoz (tigan) prej metali me ujë, shpërndani plotësisht 70 gram rrëshirë kedri (në mungesë të pishës). Ne përziejmë gjithçka me yndyrën së bashku me comfrey dhe gatuajmë për 15 minuta, shtojmë 300 ml vodka të mirë. Pomadë e trashë që rezulton, ne fërkojmë vendet e prekura nga hernia, mbulojmë me një celofan të thjeshtë dhe izolojmë për 45 minuta. Në të njëjtën kohë, këshillohet që të mos lëvizni dhe të mos shtriheni në shpinë. Pastaj pije me ujë dhe fshijeni me një peshqir të pastër.

Yndyra e përgatitur nga mishi i kalit 200 ml (jo i kripur) përzihet me dy të verdhë natyralë dhe shtoni vetëm 20 ml jod të zakonshëm. Ne vendosëm një garzë të thjeshtë në disa shtresa dhe shtrojmë mbi të një masë të mrekullueshme të përgatitur nga ne. Butësisht aplikoni në vetë hernie, lidhni një leckë ose fiksoni me një fashë. Mos qëlloni për një ditë. Tjetra, hiqni kompresën tonë, shpëlajeni vendin e kompresës dhe rregulloni një kompresë të re. Kohëzgjatja e këtij kursi është 11 ditë.

Ose në polietilen ne aplikojmë yndyrën në formën e një shtrese të hollë, vetëm 1 shtresash. Ne do të mbulojmë polietileni me garzë dhe do ta aplikojmë në shpinë të sëmurë. Aplikimi i këtyre mjeteve juridike popullore për një hernie të shtyllës kurrizore të palcës lumbare, do të qetësoni ndjeshëm të gjitha dhimbjet ekzistuese.

Shkoni nëpër një mulli mishi në shtëpi 300 gramë hudhër të pjekur dhe menjëherë derdhni 260 ml vodka natyrale. Lejo kohë të krijoj (11 ditë) me një enë të mbyllur fort. Ne imprendojmë indin e tanishëm x / të pastër dhe e vendosim atë në hernie. Për ta mbajtur, ne do të rregullojmë fashën me një mbulesë prej polietileni. Pas 1,5 orësh, hiqni gjithçka dhe fshijeni të thatë. Një metodë e tillë ndihmëse bëhet 4 herë në dekadë.

Tip. Asnjëherë mos e lagni vendin ku është kryer trajtimi.

Hernia e trajtimit të shpinës së qafës së mitrës me mjete juridike popullore

Një hernie e shtyllës kurrizore të qafës së mitrës është një shkelje e konsiderueshme e shëndetit të unazës së të gjithë diskut (fibroze) me zgjatjen e një pjese të bërthamës përtej kufijve të një ose nganjëherë edhe disa çift të vertebrave. Si pasojë e shkeljes së përshkruar, kompresimi i dëshiruar i nyjeve ose i palcës kurrizore është ndërprerë.

Ekziston një dhimbje mjaft e mprehtë, e pakëndshme që zakonisht kalon në shpatull ose vetë krahu. Kur lëvizni shpatullat ose lëvizni kokën, dhimbja e përshkruar intensifikohet.

Në periudhën e hershme, dhimbja praktikisht nuk shprehet, mpirje e gishtit, dhe nganjëherë nga të gjithë gishtat e dorës, ndihet, dhe një kollë persekutohet. Me rritjen e saj, marramendje të përhapur, turbullira në sy ndodh. Dhe kur shtrydhni mbaresat nervore të qafës së mitrës, është e mundur humbja e vetëdijes.

Dallimi në simptoma ndryshon në varësi të rruazave (një person ka 7 rruaza të shëndetshme të qafës së mitrës). Gjithashtu, ndryshimi në simptomat progresive do të ndryshojë nga drejtimi i hernisë.

Një larmi dëmtimesh që kanë ndodhur, sjellje e pahijshme dhe e dëmtuar, ngritje e rëndë, trashje, predispozicion gjenetik transmetues, osteokondrozë, plakje e vetë rruazës dhe një imazh i ulur, kryesisht sedentar, gati i gjithë jetës.

Metodat e trajtimit popullor të hernës kurrizore (qafës së mitrës).

Ne përdorim luleradhiqen, largojmë hernie nga qafa.

Duhet të bëni shurup. Ne përdorim 300 gr lule të pjekura dhe aromatik të një luleradhitjeje të zakonshme në rritje. Ato përzihen me një dardhë të pjekur të prerë dhe një limon të vogël. E gjithë përzierja e formuar, do të duhet që menjëherë të derdhni ujë të valë (2l) të ndjekur nga tridhjetë minuta zierje. Kësaj i shtojmë sheqer (2 kg) dhe gjithashtu ziejmë menjëherë, por për 25 minuta. Vendosim shurupin e ftohur në frigoriferin e kuzhinës. Pritja uniforme (1 lugë gjelle) duhet të jetë 3 herë, do t'ju lejojë të ndjeni fillimin e shpejtë të lehtësimit.

E rëndësishme Fatkeqësisht, është kundërindikuar në çdo shtatëzani, gastrit, me kolelithiasis (sëmundje) dhe diarre.

Ne përdorim Kalanchoe, lëshojmë qafën nga hernia.

Gjethet plotësisht të freskëta, të lara, të copëtuara imët në çfarëdo mënyre të mundshme. Ne e mbështjellim qullën e formuar në garzë dhe e vendosim në zonën e lokalizimit. Për nxehtësinë e nevojshme, ne e mbështjellim atë me një pëlhurë fiksuese (mund të përdorni shirit ngjitës, mund të përdorni shirit ngjitës). Në mëngjes heqim kompresën. Përsëriteni çdo ditë të re për një periudhë 2 javore.

Lindja dogroze do të lehtësojë çdo hernie.

Popullariteti i vitheve të trëndafilave nuk njeh kufij. Kështu që ai do të shërojë hernie. Ju do të keni nevojë për fruta dhe gjethet e saj të copëtuara vetë (vetëm 1 lugë secila). Në këtë grup bëjmë derdhjen e ujit të valë (320 ml). Vetë-ftohja e një mjeti të mahnitshëm, do t'ju duhet ta filtroni me kujdes atë. I gjithë ilaçi i marrë, marrë në doza uniforme gjatë gjithë ditës.

Tip. Për shkak të përmbajtjes së acidit askorbik, për mbrojtjen e betonit të smaltit të të gjithë dhëmbëve ekzistues, është menjëherë veçanërisht e nevojshme dhe e rëndësishme të bëni një shpëlarje të trefishtë të gojës tuaj.

E rëndësishme. Pavarësisht nga popullariteti i konsiderueshëm, do të jetë veçanërisht i dëmshëm për gastritin, çdo ulçerë, tromboflebitis, shtatzëni dhe endokardit.

Në pjesën time të fundit të një artikulli të dobishëm, dua të paralajmëroj se mjetet juridike popullore për hernie të shtyllës kurrizore dhe qafës janë të papranueshme, pa miratimin e specialistit të duhur (ortoped, terapist). Unë gjithmonë do të pres recetat, pyetjet, dëshirat e mia kompetente në komente. Unë sinqerisht u kërkoj të gjithëve të ndajnë artikullin tim në rrjetin e tyre social. Të gjitha butonat janë të vendosura në fund.

ExpertNews Shqipëri