Coxarthrosis e nyjës së hip 2 gradë, simptoma, trajtim

Coxarthrosis e shkallës 2 të nyjës së hip është një sëmundje serioze që shoqërohet me ndryshime degjenerative në indet e kërcit. Pa trajtim, sëmundja përparon me shpejtësi, duke shkaktuar komplikime të rrezikshme tek pacienti; paaftësia dhe paaftësia nuk përjashtohen.

Koksartroza e shkallës së nyjës së hip të shkallës së 2-të diagnostikohet më shpesh tek gratë dhe burrat nga dyzet vjet dhe më të vjetër. Në grupin me rrezik të lartë, është burra (65% e rasteve të zbulimit të sëmundjes).

Karakteristikat e zhvillimit dhe natyrës së rrjedhës së sëmundjes:

 1. Fillimisht, koksartroza e nyjës së hip të shkallës 2 fillon të përparojë për shkak të një shkelje të furnizimit të gjakut në indet e kyçit.
 2. Gradualisht, kjo çon në mungesë të oksigjenit, ushqim të dobët të qelizave.
 3. Rezultati është uria e oksigjenit e indeve, akumulimi i produkteve të dëmshme metabolike që përkeqësojnë gjendjen e kërcit, duke shkaktuar shkatërrimin e tij të mëtejshëm.
 4. Për shkak të rrallimit të kërcit me coxarthrosis të shkallës 2, ecja rrit ngarkesën në indet e eshtrave, gjë që çon në deformim të kockave dhe zhvillimin e osteofiteve.

Ndër të gjitha patologjitë e sistemit muskulor dhe skeletik, zbulimi i koksartrozës vërehet në 40-48% të pacientëve.

Më shumë për zhvillimin e coxarthrosis:

 • te pacientët mbi 65 vjeç, koxartroza në formë të avancuar zbulohet në 85% të rasteve;
 • në mesin e shumë llojeve të artrozës së hip, zbulimi i coxarthrosis në formë dysplastike është 65%;
 • më shpesh, sëmundja shkakton një zhvendosje kongjenitale të kokës së femurit (kjo shkak çon në koxarthrosis në më shumë se 20% të rasteve).

Coxarthrosis i nyjës së hip të shkallës 2 është një sëmundje shumë e fshehtë, pasi simptomat e saj mund të jenë përgjithësisht të padukshme, deri në shkallën e tretë apo edhe të katërt. Në këtë gjendje, terapia tradicionale me ilaçe tashmë do të jetë thjesht joefektive për pacientin, tregohet vetëm operacioni.

Klasifikim

Coxarthrosis i nyjeve të hip në shkallën e 2-të mund të jetë i njëanshëm ose dypalësh. Coxarthrosis e njëanshme e shkallës së 2 çon në dëmtim degjenerues të kërcit të vetëm një nyje (djathtas ose majtas). Lezioni i çiftëzuar karakterizohet nga koksartrosis bilaterale.

Me anë të lokalizimit, coxarthrosis i nyjës së hip të shkallës 2 mund të jetë si më poshtë:

 • dëmtimi i zonës së sipërme të nyjës shoqërohet me simptoma të theksuara në fazat e para të sëmundjes;
 • dëmtimi në rajonin e poshtëm të nyjës nuk ka shenja të qarta, të dukshme vetëm në imazhe me rreze x;
 • lokalizimi i procesit degjenerues në pjesën qendrore të nyjës (një sëmundje e tillë shoqërohet me viv>

Format e përparimit të coxarthrosis të shkallës 2:

Forma e patologjisëkarakteristika
Coxarthrosis fillore TBSIsshtë në gjendje të vazhdojë plotësisht pa u vënë re edhe për disa vjet. Dhimbja paraqitet vetëm gjatë ushtrimeve fizike. E pra e trajtueshme
dytësorZhvillohet në sfondin e sëmundjeve të vazhdueshme. Ajo përparon me shpejtësi, kështu që shpesh pacientët kërkojnë një operacion urgjent

Shkaqet e sëmundjes

Coxarthrosis i nyjës hip në shkallën 2 zhvillohet për shkak të ndikimit të faktorëve të mëposhtëm:

 • ngarkesë e theksuar në nyje (shumë shpesh coxarthrosis zbulohet në atletikë);
 • obeziteti;
 • ndryshime kongjenitale në nyje;
 • tendenca gjenetike ndaj patologjisë;
 • ndërprerjet endokrine;
 • lezione traumatike;
 • ushqim i dobët, në të cilin nyjet nuk marrin mjaft lëndë ushqyese dhe vitamina.

Simptomat e sëmundjes

Simptomat e fazës së dytë të coxarthrosis:

 1. Dhimbje që mund të jetë e mprehtë, e dhimbshme ose e qepur. Shpesh shqetëson një person kur ecën ose edhe natën gjatë pushimit.
 2. Dobësia për shkak të deformimit të përbashkët.
 3. Një kufizim i mprehtë i funksioneve motorike të TBS për shkak të ngushtimit të hapësirës së përbashkët, formimit të osteofiteve, dëmtimit të kërcit.
 4. Atrofia e muskujve, të cilët, në mungesë të një ngarkese në gjymtyrë, shpejt humbasin tonin e tyre.
 5. Deformimi i kokës së artikulacionit dhe vrazhdësia e skicave të tij janë qartë të dukshme në fotografi.
 6. Për shkak të inflamacionit, ethe, ënjtje dhe dobësi janë të mundshme.

Aftësia e kufizuar me coxarthrosis në shkallën e dytë mund të ndodhë në rast të humbjes së plotë të funksioneve motorike të TBS. Ky është një tregues i drejtpërdrejtë për operacionin.

Diagnostifikimi dhe terapia e trajtimit

Studimet e mëposhtme do të ndihmojnë në përcaktimin e diagnozës së koksartrozës:

 • Diagnoza e ultrazërit;
 • Skanimi i CT;
 • MRI;
 • radiografi;
 • artroskopia (ekzaminimi i lëngut intartartikular);
 • testet e gjakut.

Mblidhet gjithashtu një anamnezë, një mjek ekzaminon nyjen e prekur.

Terapia e drogës zgjidhet për pacientët individualisht, në varësi të natyrës së rrjedhës së sëmundjes, shkaqeve të saj, shkallës së neglizhencës. Kursi i përgjithshëm i trajtimit është kompleks dhe i gjatë. Ai përfshin terapinë e ilaçeve, fizioterapinë, operacionin (si mjetin e fundit).

Qëllimet e terapisë tradicionale të drogës janë:

 • trajtim efektiv pa operacion;
 • eleminimi i dhimbjes;
 • ulje e inflamacionit;
 • normalizimi i qarkullimit të gjakut;
 • përmirësimi i ushqimit të indeve.

Trajtimi i drogës parashikon emërimin e detyrueshëm të grupeve të mëposhtme të barnave:

Grupi i barnavePërfaqësuesit më të mirëEfekti terapeutik i barnave
ChondroprotectorsGlucosamine destroyHisKondroprotektorët janë baza për trajtimin e coxarthrosis. Ata veprojnë në kërc, duke kontribuar në restaurimin e tyre, ndihmojnë në ngadalësimin e përparimit të sëmundjes
NSAIDsDiklofenac, MovalisAta ndalojnë procesin inflamator, lehtësojnë dhimbjen, ënjtjen. NSAID kanë shumë efekte anësore, kështu që ato mund të mjekohen vetëm me lejen e një mjeku
Barnat vazodilatorTrental, TheonicolRelaksimi i enëve të gjakut, përmirësimi i qarkullimit të gjakut në zonën e prekur. Ndihmon në eliminimin e ngërçeve. Caktohet për të shtënat dhimbje natën
Ilaçet hormonaleDiprospanPërdoret në formën e injeksioneve intraartikulare. Ndaloni dhimbjen, inflamacionin, rivendosni indet në fokusin e procesit degjenerues

Metoda e administrimit, dozimi përshkruhen individualisht. Kundërindikohet përdorimi i këtyre ilaçeve gjatë shtatëzënësisë, inflamacionit aktiv, alergjive. Me kujdes, mund të përdoret për sëmundje të traktit gastrointestinal, patologji të zemrës, veshkave dhe mëlçisë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Tërheqje e përbashkët

Procedura kryhet duke përdorur një aparat tërheqës të veçantë. Më rrallë, ata e praktikojnë atë me dorë. Qëllimi është të zvogëlohet ngarkesa në TBS.

Tërheqja është një procedurë komplekse që mund të kryhet vetëm nga një specialist. Mund të përsëritet disa herë në vit, por vetëm pas lejes së mjekut që merr pjesë.

Terapia operative

Operacioni përshkruhet kur terapia e drogës nuk ka më efekt, dhe nyja është deformuar plotësisht.

Edhe ARTROZ i “lënë pas dore” mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Operacioni më efektiv i endoprostetikës. Thelbi i procedurës është heqja e bashkimit të prekur me një zëvendësim me një analog artificial – një protezë e bërë nga lidhjet metalike ose qeramika.

Rezultatet e endoprostetikës – shpëtoj nga dhembja, inflamacioni, lëvizja e kthimit. Pas operacionit, personi do të jetë përsëri në gjendje të ushtrojë një ngarkesë normale në TBS.

Një endoprostezë me cilësi të lartë do të zgjasë rreth njëzet vjet, që është një tregues i mirë.

fizioterapi

Fizioterapia është e detyrueshme në diagnozën e koksartrozës. Me ndihmën e tij, ju mund të zvogëloni në mënyrë efektive dhimbjen, inflamacionin, lehtësimin e ënjtjes, forcimin e efektit të ilaçeve.

Para se të kryeni një trajtim të tillë, është e rëndësishme të siguroheni që pacienti të mos ketë kundërindikacione ndaj fizioterapisë (shtatzënia dhe laktacioni, alergjitë, patologjitë e frymëmarrjes, sëmundjet vaskulare, lëkura).

Fizioterapia më e mirë për coxarthrosis:

Emri i procedurësveprim
UHF-terapiRigjenerimi i indit të prekur
MagnetotherapyEliminimi i inflamacionit, dhimbja
Terapia me lazerReduktimi i dhimbjes
phototherapyNormalizimi i proceseve metabolike
AkupunkturëEleminimi i tensionit të muskujve, normalizimi i metabolizmit
HirudotherapyPërmirësimi i qarkullimit të gjakut

Ushtrime terapeutike

Një kurs në kohë i terapisë ushtrimore do të ndihmojë në trajtimin me sukses të koksartrozës së shkallës së 2-të të nyjës së hip, pa operacion. Ushtrimi forcon muskujt, përmirëson qarkullimin e gjakut, lehtëson dhimbjen, normalizon ushqimin e përbashkët.

Terapia e ushtrimeve duhet të bëhet gjatë periudhave të faljes së sëmundjes, kur pacienti nuk vuan nga dhimbje akute. Aktiviteti fizik aktiv është kundërindikuar për hipertension, lezione purulente të nyjeve, shtatzëni, inflamacion aktiv.

Një grup ushtrimesh për TBS në artrozë:

 1. Uluni, shtrini këmbët. Bëni ngadalë këmbët me duart tuaja, duke u përkulur sa më shumë që të jetë e mundur, në mënyrë që nyja e hip "të funksionojë". Ushtrimi i njëjtë mund të kryhet gjatë qëndrimit në këmbë.
 2. Bëhuni në nivel, kryeni lëvizje rrethore të këmbëve.
 3. Shtrihuni në shpinë, kryeni lëkundjet me këmbët e drejta.
 4. Shtrihuni në bark, ngrini këmbët drejt, mbajini në këtë pozicion për disa sekonda. Ushtrimi i njëjtë duhet të kryhet i shtrirë në anën e tij.

Ushtrimet fizike aktive (vrapimi, mbledhja ose kërcimi) janë rreptësisht të ndaluara për pacientët me koksartrozë: stresi do të bëjë më shumë dëm sesa mirë dhe do të shkaktojë një valë të re të inflamacionit.

Terapia plotësuese e ushtrimeve mund të jetë me masazh terapeutik, not, ecje ose ski.

Parimet e të ushqyerit terapeutik

Trajtimi i koksartrozës së nyjës së hip të shkallës së 2 parashikon respektimin e detyrueshëm të parimeve të ushqyerjes dietike, e cila do të ndihmojë në uljen e procesit inflamator, rivendosjen e kërcit, ngopjen e trupit me substanca të dobishme.

 1. Refuzoni përdorimin e çdo pije alkoolike, ushqime të yndyrshme, të skuqura.
 2. Kufizoni përdorimin e kripës dhe sheqerit, në formë të pastër dhe si aditivë të pjatave.
 3. Për të rivendosur kërcin dhe indin kockor, përfshini mishin, peshkun, ushqimet e detit, bishtajoret dhe drithërat në menu.
 4. Konsumoni rregullisht produkte të qumështit me pak yndyrë (kefir, qumësht të pjekur të fermentuar, gjizë).
 5. Si>

Ata që kanë mbipeshë rekomandohet të zvogëlojnë përmbajtjen kalorike të enëve. Nutricionisti do të ndihmojë pacientin të pikturojë dietën e saktë, të zgjedhë një menu për pacientin.

Terapia popullore

Trajtimi i koksartrozës së shkallës së 2-të të nyjës së hip me ndihmën e terapisë alternative mund të praktikohet pas lejes së mjekut.

Mjekësia tradicionale ndihmon në lehtësimin e inflamacionit, zvogëlimin e dhimbjes. Receta popullore:

 1. Grind limon, hudhër, selino. Derdhni ujë të valë mbi përzierjen, insistoni për një orë në një termos. Merrni një lugë dy herë në ditë.
 2. Për të rivendosur nyjen, lëngu i aloe që përzihet me vaj eukalipt mund të fshihet në të.
 3. Për të forcuar kockat, për të rivendosur kërcin, duhet të pini supë të pasur nga nyjet e viçit.
 4. Me qarkullim të dobët të gjakut, një tretësirë ​​e jodit, mjaltit, glicerinës duhet të fshihet në nyje.
 5. Përzieni sasi të barabarta elecampane dhe saber. Derdhni përzierjen me alkool. Përdorni për masazhe të rregullta.

Tashmë është e pamundur të kurohet plotësisht koksartroza bilaterale e shkallës së 2 për shkak të dëmtimit të rëndë të indit të kërcit. Por gjendja e pacientit mund të stabilizohet, duke ngadalësuar ndjeshëm përparimin e patologjisë.

Parandalimi i sëmundjes

Masat themelore parandaluese:

 1. Refuzoni zakonet e këqija (pirja e duhanit, overeating, pirja e alkoolit).
 2. Mbroni veten nga hipotermia e rëndë.
 3. Hani mirë në mënyrë që nyjet të marrin një sasi të mjaftueshme të ushqyesve të nevojshëm për funksionimin normal.
 4. Ushtroni rregullisht në TBS, mbrojeni atë nga zhvillimi i sëmundjeve degjenerative. Kjo mund të jetë vrapimi, çiklizmi, noti, ushtrime terapeutike ose të paktën ushtrime ditore në mëngjes.
 5. Refuzoni ngritjen e peshave.
 6. Uallydo vit i nënshtrohet një kursi profilaktik të trajtimit me kondroprotektorë, merrni vitamina. Para se të merrni ilaçe, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.
 7. Njerëzit pas 40 vjeç duhet të bëjnë kontrolle të rregullta mjekësore, të bëjnë teste hormonale në mënyrë që të identifikojnë çdo shkelje në kohë.
 8. Trajtoni menjëherë sëmundjet e kyçeve që shkaktojnë koxarthrosis.
 9. Kontrolloni peshën tuaj, parandaloni obezitetin, përndryshe rreziku i zhvillimit të koksartrozës rritet disa herë.

Trajtimi i artrozës së nyjës së hip të shkallës së 2-të duhet të bëhet menjëherë pas zbulimit të sëmundjes, derisa të shkaktojë komplikime të rrezikshme. Në shenjat e para të patologjisë, mos vetë-mjekoni, por konsultohuni me një mjek.

ExpertNews Shqipëri