Barnat e inflamacionit të përbashkët_1

Le të shqyrtojmë më në detaje përfaqësuesit e secilit prej grupeve të ilaçeve për trajtimin e nyjeve, efektin e tyre dhe reagimet anësore.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

analgesics

Analgjezikët përfshihen në listën e barnave thelbësore për trajtimin e nyjeve të përflakur. Ato mund të ndahen në grupet e mëposhtme:

 • Analgjezikë jo narkotikë që përmbajnë acetaminofen (Tylenol).
 • Anestetikë narkotike. Lidhen me qetësues të fortë për dhimbjet e kyçeve. Ato përshkruhen vetëm nga mjeku që merr pjesë; ato nuk lëshohen pa recetë.
 • Kmbëlsues të kombinuar për dhimbje në nyje. Ata janë gjithashtu qetësues të fortë. Përbëhet nga substanca opioide dhe jo narkotike e acetaminofenit. Rekomandohet për dhimbje shumë të forta.

Ilaçet e mëposhtme iu referohen qetësuesve të kombinuar për dhimbje në nyjet e këmbëve dhe duarve:

Marrja e medikamenteve nga ky grup mund të shoqërohet me reaksione të padëshiruara, siç janë:

 • alergji;
 • funksion i dëmtuar hepatik dhe renal;
 • agjitacion psikomotor;
 • disorientation;
 • dhimbje në epigastrium;
 • ulje e përqendrimit të sheqerit në gjak;
 • anemi, një ulje e numrit të trombociteve, qelizave të bardha të gjakut;
 • shtypja e rrugëve të frymëmarrjes, termorregulluese, kollës, vazomotorisë, varësia (kur merrni analgjezikë narkotikë).

NSAIDs janë qetësuesit më të zakonshëm për dhimbjet e nyjeve. Përfaqësuesit e mëposhtëm i përkasin këtij grupi:

 • Diclofenac.
 • Ketoprofen.
 • Nimesil.
 • Aspirina.
 • Acecofenac.
 • Lysinmonoacetylsalicylate.
 • Flurbiprofen.
 • Ibuprofen.
 • Meloxicam.
 • Indomethacin.
 • Etodolac.

Tabletat më të mira për dhimbje në nyje dhe muskuj nga grupi NSAID janë Ketorolac, Indomethacin, Diclofenac, Ketorol. Ibuprofeni dhe aspirina janë inferiorë ndaj tyre në efekt analgjezik.

Efektet e padëshirueshme të NSAIDs:

 • me përdorim të zgjatur, i cili është i nevojshëm, për shembull, me dhimbje në nyjet e gjunjëve, formohen ulcerat dhe erozioni i traktit gastrointestinal;
 • goditje
 • tromboza;
 • sulme në zemër;
 • hipertension arterial;
 • funksion i veshkës i dëmtuar;
 • astma bronkiale aspirina.

Medikamente antirheumatike modifikuese të sëmundjes

Këto ilaçe përdoren në rast të artrozës së gjurit dhe nyjeve të tjera. Përveç kësaj, BMARP ndihmon për të përballuar artritin me origjinë të ndryshme (reumatoid, psoriatik, idiopatik). Përgatitjet e këtij grupi përdoren vetëm në rrezikun e shkatërrimit të zgavrës së përbashkët. Ato mund të merren në kurse pa ndonjë pasojë. Sidoqoftë, kohëzgjatja e trajtimit është një minus – një efekt i dukshëm do të shfaqet pas disa javësh, ndonjëherë me muaj.

Ilaçet e mëposhtme përfshihen në listën e tabletave nga nyjet nga grupi BMARP:

Efektet anësore përfshijnë rritjen e ndjeshmërisë ndaj rrezeve të diellit, rritjen e rritjes së flokëve, dhimbje të fytit, diarre, ulje të numrit të qelizave të gjakut.

Chondroprotectors

Kondroprotektorët janë pilula të përbashkëta riparimi. Kondroitina dhe glukozamina, të cilat rivendosin kërcin, me kalimin e kohës ndihmojnë për të hequr qafe dhimbjen në nyjet e këmbëve. Substancat aktive mund të përmbahen në preparate ose në izolim ose në kombinim.

Pilula të riparimit të përbashkët dhe kërc që përmbajnë glukozaminë:

Tableta trajtimi të përbashkët që përmbajnë kondroitinë:

Disavantazhi i këtij grupi të barnave është kostoja dhe nevoja për përdorim afatgjatë.

Efektet anësore të kondroprotektorëve përfshijnë:

 • nauze, të vjella, dhimbje barku;
 • fryrje;
 • diarre;
 • reaksione alergjike.

Glukokortikostero>

Glukritokosteroidet përdoren për dhimbje të forta të nyjeve. Këto pilula për inflamacion të nyjeve përshkruhen kur një terapi tjetër është joefektive. Kortikosteroidet mund të injektohen direkt në zgavrën e përbashkët.

Shpesh përdorni pilulat e mëposhtme për dhimbje në këmbë dhe nyje të një natyre hormonale:

Për injeksione intraartikulare aplikoni:

"Protezat e lëngshme" zëvendësojnë lëngun e përbashkët, përmirësojnë metabolizmin në kërc. Dobësitë janë kostoja e lartë.

Përdorimi i zgjatur i glukokortikideve ose tërheqja e menjëhershme kërcënon me efektet e padëshiruara të mëposhtme:

 • ulçera peptike;
 • infeksion;
 • Sindromi i Kushingut;
 • katarakt;
 • osteoporosis;
 • nekroza kockore;
 • shkelja e rritjes dhe zhvillimit.

Vetë-administrimi i kortikosteroideve është i ndaluar! Kjo mund të ketë pasoja të rënda.

Përgatitjet e përbashkët dhe kërc

Me shfaqjen e patologjisë artikulare gjatë rrugës, jo vetëm kërc është prekur, por edhe ligamentet dhe muskujt. Prandaj, aparati ligamentoz, muskulor dhe kërc duhet të mbështesin.

Për të rivendosur dhe forcuar kërc dhe të përbashkët do të ndihmojë:

 • Glukozamina – tableta të domosdoshme për kërc dhe nyje. Ky është pararendësi i glicocsaminoglycan, nga i cili është ndërtuar indi i kërcit. Glukozamina ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve kur lëviz, veçanërisht kur trajtoni një nyje të gjurit.
 • Kondroitina sulfate – përdoret si tableta për kockat dhe nyjet, duke kontribuar në depozitimin e kalciumit në indet e eshtrave. Alsoshtë gjithashtu një nga komponentët kryesorë të kërcit. Rritja e sintezës së kolagjenit forcon ligamentet. Rrit prodhimin e gripit intraartikular>

Me dëmtimin e nyjeve, është e nevojshme të mirëmbani një aparat ligamentoz. Për ligamentet dhe nyjet aplikohen:

 • acide yndyrore omega-3;
 • kolagjeni;
 • acidi hialuronik – është pjesë e ligamenteve në formën e glikozaminoglikanit;
 • Bromelia – enzima proteolitike që përdoren si qetësues për dhimbjet e nyjeve;
 • vitaminat B6, C, E;
 • minerale – magnez, niacin, selen, zink.

Si të zgjidhni ilaçin e duhur

Kur zgjidhni pilula për trajtim të përbashkët, nuk mund të mbështeteni vetëm në rishikime dhe reklama. Jo të gjithë i qasen këtij apo asaj ilaçi. Prandaj, është e domosdoshme të ekzaminohet, të merret një rreze x e rajonit artikular.

Vetëm mbi bazën e këtij studimi, mjeku do të jetë në gjendje të vendosë fazën e sëmundjes dhe të përshkruajë trajtimin e nevojshëm.

Zgjedhja e drogës varet jo vetëm nga faza e sëmundjes, por edhe nga mosha, lloji i patologjisë, substanca e nevojshme aktive dhe shëndeti i përgjithshëm.

E para duhet të përshkruhet ilaçe që ndalojnë sindromën e dhimbjes. Tjetra, përdoren ilaçe që eliminojnë procesin inflamator. Pastaj – medikamente për të rivendosur kërc, muskuj dhe ligamente.

Në fazën e parë të procesit, tabletat përdoren në formën e tabletave. Kërc i dëmtuar kërkon injeksion.

Një kriter i rëndësishëm për zgjedhjen e një ilaçi është çmimi. Kostoja e fondeve ruse është shumë më e ulët, por efekti i përdorimit të tyre është i dukshëm vetëm në fazat e para të patologjisë.

Aktualisht, tregu farmaceutik siguron shumë pilula për trajtimin e nyjeve. Edhe pse shumë ilaçe shpërndahen pa recetë, indikacionet për përshkrimin e barit duhet të përcaktohen nga mjeku pas ekzaminimit.

Kjo është e nevojshme, pasi secili grup ilaçesh ka efektet e veta anësore dhe vepron në një ose një tjetër lidhje në procesin patologjik. Vetë-trajtimi mund të çojë në rastin më të mirë në humbjen e fondeve, në rastin më të keq – në pasoja të rënda.

Cilat pilula për artrozë janë më efektive dhe më të sigurta në trajtim

Arthrosis i referohet sëmundjeve të nyjeve. Kur ndodh, shkatërrimi i kërcit, proceset degjenerative-distrofike në artikulacion dhe indet ngjitur ndodhin. Në procesin e trajtimit, ata marrin pilula për artroza, dhe gjithashtu përdorin metoda të tjera – fizioterapi, injeksione të ilaçeve dhe masa të tjera terapeutike. Me dëmtim të rëndë të indeve të nyjes, kryhet operacioni.

Shkurtimisht rreth artrozës dhe trajtimit të saj

Sëmundja mund të zhvillohet në çdo nyje artikulare të trupit. Më të zakonshmet janë artroza e nyjeve të gjurit, hip (koksartrosis), artroza e duarve. Shkaqet e patologjisë janë më shpesh trauma, çrregullimet metabolike në trup, pesha e tepërt ose aktiviteti i tepërt fizik, infeksionet kronike me relapsa të shpeshta. Kur arthrosis shfaq dhimbje me ashpërsi të ndryshme, ngurtësi, kufizim i amplituda e lëvizjes.

Në procesin e diagnostikimit, kërkohet të zbulohen të gjitha shkaqet që provokuan sëmundjen. Për ta bërë këtë, bëni një ultratinguj të bashkimit, një rreze X të zonës së prekur, një marrje të lëngut synovial për analizën e përbërjes qelizore dhe biokimike, dhe lloje të tjera të studimeve.

Shpesh përdoret trajtimi konservator, në të cilin përdoren ilaçe të drejtimeve të ndryshme. Janë të përshkruara antibiotikë, ilaçe anti-inflamatore, ilaçe që ndihmojnë në rivendosjen e kërcit (kondroprotektorët), qetësuesit e dhimbjeve, vazodilatuesit, qetësuesit e muskujve.

Llojet e pilulave

William Upjohn shpiku formën e ilaçit dhe filloi ta prodhojë atë në 1880-1886. Avantazhi kryesor i tabletave ndaj pluhurave, kokrrizave, tretësirave (derisa të dilnin me kapsula, lugë matëse, shpërndarës të tjerë) ishte saktësia e lartë e dozimit të substancave aktive.

Merrni formularin duke shtypur përzierjen medicinale të përgatitur. Tabletat mund të jenë të veshura me një shtresë mbrojtëse që parandalon shpërndarjen e drogës para kohe, për shembull, në gojë ose ezofag. Për mbushësin merrni një ose më shumë substanca aktive, për shembull, talc, stearat magnezi, niseshte, oksid titaniumi (IV).

Llojet e tabletave sipas dozës dhe efektit të substancës kryesore:

 • forte – një agjent i fuqishëm me një përmbajtje të lartë të përbërësit aktiv;
 • shtatë – dozën mesatare dhe ashpërsinë e veprimit;
 • marimangat – doza minimale e lejuar që ka një efekt klinik.

Sot, tabletat paketohen dhe ruhen në shishka të mbyllura hermetikisht (qelqi, plastikë), si dhe konvulsione – fletë metalike prej alumini, plastike ose letre me qeliza.

Gjithmonë i kushtoni vëmendje integritetit të paketimit dhe informacionit në etiketë. Ato duhet domosdoshmërisht të tregojnë përbërjen, emrin, informacionin rreth prodhuesit, datën e prodhimit, datën e skadimit.

Ilaçi ruhet në një vend të thatë larg nga drita në temperaturën e dhomës jo më shumë se + 25 ° C. Në fund të datës së skadimit, ilaçi hidhet, pasi të gjitha vetitë e tij medicinale zhduken. Kur përdorni ilaçe të skaduara, ekziston një probabilitet i lartë për helmim, alergji dhe me marrje të parakohshme të substancave aktive me cilësi të lartë në trup, përparimin e patologjisë dhe joefikasitetin e terapisë.

Lista e pilulave për artrozën e përbashkët

Farmakoterapia ofron shumë forma të ngurta (tablete) dhe të lëngshme të ilaçeve për trajtimin e artrozës, megjithatë, mjeku që merr pjesë duhet t'i zgjedh ato. Së pari, ekspertët lehtësojnë gjithmonë inflamacionin akut dhe eliminojnë dhimbjen me ndihmën e analgjezikëve dhe ilaçeve jo-steroide, pastaj ata kryejnë një ekzaminim gjithëpërfshirës të pacientit, dhe ilaçet janë të përshkruara për terapi të përgjithshme dhe lokale.

Chondroprotectors

Kondroprotektorët kanë për qëllim trajtimin e artrozës së fazës I – II. Parimi i veprimit të këtyre ilaçeve është restaurimi i kërc dhe metabolizmi në indet e nyjes artikulare të dëmtuar. Përbërjet e këtij grupi përfshijnë substanca të tilla si kondroitina sulfat, glukozamina ose ac hialuronik />

Rezultatet e para të trajtimit me kondoprotektorët shfaqen pas 60-150 ditësh. Kursi i plotë zgjat deri në 6 muaj, pastaj bëhet një pushim dhe është përshkruar një kurs i ri i trajtimit. Kohëzgjatja e barit dhe pauza midis kurseve të trajtimit përcaktohet nga mjeku që merr pjesë. Me artrozën e shkallës së tretë, nuk ka kuptim të përshkruani kondroprotektorë, prandaj, ata drejtohen në operacion (artroskopia, osteotomia, endoprostetika).

Droga anti-inflamatore

Përveç kondroprotektorëve, jo-stero />

Grupi përfshin Aertal, Etodolak, Sulindak, Piroxicam, Rofecoxib, Meloxicam, acid thiaprofenic, dhe ilaçe të tjera me një lloj të ngjashëm veprimi. Qëllimi kryesor i emërimit është terapi simptomatike, duke përfshirë heqjen e dhimbjes, ënjtje, uljen e temperaturës dhe manifestime të tjera të inflamacionit.

Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore nuk mund të merren për një kohë të gjatë, sepse ato kanë efekte anësore të forta – efekt irritues në mukozën e stomakut dhe zorrëve, çrregullime metabolike, mekanizëm të koagulimit të gjakut, hipertension arterial, dështim të zemrës dhe / ose veshkave.

NSAID-të kanë shkallë të ndryshme veprimi – në disa pacientë, madje edhe aspirina mund të eliminojë inflamacionin dhe të lehtësojë dhimbjen, dhe për të tjerët, edhe Diklofenac ose një ilaç tjetër i fuqishëm nuk do të sjellë menjëherë lehtësim. Arsyeja për këtë është ndjeshmëria individuale dhe shkalla e neglizhencës së sëmundjes.

Chondroprotectors

Ilaçet efektive janë kondoprotektorë me një efekt të kombinuar. Ato kanë kompozime shumëkomponente dhe njëkohësisht mund të rivendosin kërcin, lehtësojnë inflamacionin, zvogëlojnë dhimbjen dhe ënjtjen. Sidoqoftë, personat me intolerancë individuale ndaj çdo komponenti të drogës rekomandohet të përdorin mjete me përbërje të vetëm të veprimit të synuar. Para fillimit të kursit, njerëzve me një gjendje shpirtërore alergjike rekomandohet të kryejnë teste të tolerancës.

Tableta për trajtimin e artrozës:

 • Chondroitin Forte;
 • Kompleksi i burimeve Naturals;
 • Arthroprim;
 • Dextanol;
 • Hydroxythene;
 • Chondrosamine;
 • Struktina (Chondroitin);
 • Artfish;
 • Boron Boron (kapsula);
 • Arthron-Triactiv Forte;
 • Meloxicam;
 • Osteal;
 • Osteoartisi Max (kapsulat Osteoarteaze Max);
 • Arthra
 • nimesulide;
 • Ortofen.

Kondroprotektorët dhe NSAID-të, të destinuara për administrim oral, ndikojnë në të gjitha nyjet e mëdha dhe të vogla të trupit. Në patologjinë e gjurit, nyjeve të hip, nyjeve të vogla të duarve, këmbëve ose nyjeve të tjera, kërkohet ekspozimi lokal. Shtë e nevojshme të kryhen injeksione intra-artikulare të ilaçeve anti-inflamatore, fizioterapi duke përdorur masazh, UHF, ekspozimi ndaj valëve të shokut, trarëve lazer, të ftohtit, ozonit.

Përgatitjet për trajtimin lokal të artrozës

Xhelat, arna, ointments përdoren nga jashtë, më rrallë – zgjidhje të tabletave Mumiye ose lëngjeve për kompresa. Mjetet juridike lokale përdoren vetëm në kombinim me ilaçet thelbësore. Ata rrisin efektivitetin e tyre, përshpejtojnë zhdukjen e simptomave.

Ilaçet efektive të mjaltit për trajtimin e artrozës së përbashkët:

 • Revmalgon (balsam xhel);
 • Biliare mjekësore;
 • Ode e Kondroitinës;
 • Dimex />

Me osteoartritin, rekomandohet gjithashtu një dietë me një mbizotërim të produkteve proteinike, marrje vitaminash dhe komplekseve minerale, korrigjim të peshës, ushtrime fizioterapie dhe fizioterapi.

Ilaçet anti-inflamatore dhe analgjezike për dhimbje të buta:

Mund të lehtësoni dhimbjet e forta me Indomethacin, Diclofenac, Ketoprofen, Fenylbutazone ose hormonet kortikosteroide.

Medikamentet më të mira të sigurta të artrozës

Nëse keni nevojë për NSAID afatgjatë, kushtojini vëmendje ilaçeve të gjeneratës së dytë – frenuesit COX-2 (ilaçe selektive anti-inflamatore). Janë të sigurta, me përdorim të zgjatur nuk japin komplikime të zemrës, veshkave, sistemit hematopoietik. Ilaçi më i mirë nga grupi janë tabletat ose supozitorët Movalis. Me dhimbje të forta, përshkruhen injeksione intramuskulare të ilaçit.

Kondroprotektorët, të cilët përfshijnë vetëm glukozaminë, acidin hialuronik ose kondroitin sulfat, konsiderohen gjithashtu të sigurta për trupin.

Me kujdes ekstrem, ilaçet përdoren nga jashtë, të cilat përfshijnë substanca që irritojnë lëkurën (helmi i bletës ose gjarprit, biliare). Mund të shkaktojnë djegie dhe reaksion alergjik.

Një trajtim alternative për artrozën është përdorimi i Mumiye jashtë, gojarisht, ose si një shtesë për banjot terapeutike. Mumiye është e sigurt, jep rezultate të mira duke gjykuar nga rishikimet e përdoruesve në forume në 2015 dhe 2016. Mjekët konfirmojnë fizibilitetin e përdorimit të tij vetëm në kombinim me ilaçe thelbësore.

përfundim

Tabletat nga artroza duhet të merren vetëm ashtu siç udhëzohet nga mjeku, pas një ekzaminimi dhe ekzaminimi të plotë. Vetë pacienti nuk mund të rregullojë dozën ose kohëzgjatjen e kursit. Sëmundjet e kyçeve janë një patologji shumë komplekse që kërkon trajtim afatgjatë. Terapia jo adekuate, injorimi i këshillave mjekësore, si dhe vetë-mjekimi, mund të rezultojnë në operacion më të mirë, dhe paaftësi në rastin më të keq. Kini kujdes për shëndetin tuaj.

Trajtimi i përbashkët me ilaçet më të mira anti-inflamatore jo-steroide

Dhimbja e nyjeve është e dhimbshme dhe e padurueshme, parandalon që një person të jetojë normalisht. Shumë njerëz përjetojnë se sa e vështirë është të durosh këtë fenomen. Nëse edhe ky problem ju ka prekur, atëherë ilaçet anti-inflamatore jo-steroide për trajtimin e nyjeve do të vijnë në shpëtim. Së shpejti do të dini se cilat janë me të vërtetë të afta për të lehtësuar ndjesitë e dhimbshme.

Cilat janë ilaçet anti-inflamatore jo-steroide

Shkurt, këto ilaçe quhen NSAID. Me to fillon trajtimi i ilaçeve të artrozës. Ilaçet anti-inflamatore quhen jo-steroide sepse mungojnë hormonet. Ata janë më të sigurt për trupin dhe japin një minimum efektesh anësore. Ka agjentë selektiv që veprojnë direkt në vendin e inflamacionit, dhe jo selektiv, të cilat ndikojnë gjithashtu në traktin e tretjes. Përdorni të parën është e preferueshme.

Trajtimi i përbashkët NSAID

Fondet duhet të përshkruhen nga një mjek, bazuar në intensitetin e dhimbjes dhe manifestimin e simptomave të tjera. Diagnostifikimi në të cilin NSAID ndihmojnë:

 • artriti infektiv, aseptik, autoimun, gouty ose reumatoid;
 • artroza, osteoartriti, osteoartroza deformuese;
 • osteochondrosis;
 • artropatitë reumatike: psoriaza, spondiliti ankilozues, sindroma e Reiterit;
 • tumoret e kockave, metastazat;
 • dhimbje pas operacionit, traumë.

Ilaçet anti-inflamatore për nyjet

Asortimenti ka agjentë farmakologjikë në formën e:

 • tableta;
 • injeksione intramuskulare;
 • injeksione në vetë nyjen;
 • arna;
 • qirinj;
 • kremra, ointments.

Në format e rënda të sëmundjeve të nyjeve dhe një përkeqësimi të mirëqenies së pacientit, mjeku zakonisht përshkruan ilaçe më të forta. Ato ndihmojnë shpejt. Bëhet fjalë për injeksione në nyje. Droga të tilla nuk prishin traktin gastrointestinal. Në forma më të buta të sëmundjes, specialisti përshkruan administrimin e tabletave, injeksione intramuskulare. Përdorimi i kremrave dhe ointimeve rekomandohet gjithmonë, si një shtesë në kompleksin e terapisë themelore.

Pills

Ka NSAID të tilla efektive (fonde):

 1. "Indomethacin" (një emër tjetër është "Metindol"). Tabletat për dhimbjen e nyjeve lehtësojnë inflamacionin, kanë një efekt antipiretik. Ilaçi pihet dy herë ose tri herë në ditë, 0,25-0,5 g.
 2. Etodolac (Etol Fort). Në dispozicion në kapsula. Anestezon shpejt. Ajo vepron në fokusin e inflamacionit. Duhet të pihet një tabletë 1-3 herë pas vaktit.
 3. "Aceclofenac" ("Aertal", "Diclotol", "Zerodol"). Diklofenak analog. Ilaçi merret në një tabletë dy herë në ditë. Ilaçi shpesh shkakton>

Vajra të përbashkëta

 1. Me ibuprofen (Dolgit, Nurofen). Pomë anti-inflamatore dhe analgjezike për nyjet me një përbërës të tillë kryesor do t'i ndihmojë ata me artrit dhe traumë. Vepron shumë shpejt.
 2. Me diklofenak (Voltaren, Diklak, Diklofenak, Diklovit). Ointments të tilla medicinale ngrohen, lehtësojnë dhimbjen dhe bllokojnë proceset inflamatore. Ndihmoni shpejt ata që janë të vështirë të lëvizin.
 3. Me ketoprofen (Ketonal, Fastum, Ketoprofen Vramed). Parandaloni mpiksjen e gjakut. Nëse ointments përdoren për një kohë të gjatë, një skuqje mund të shfaqet në trup.
 4. Me indometacinë (Indomethacin Sofarma, Indovazin). Ata veprojnë në mënyrë të ngjashme me ilaçet me bazë ketoprofenin, por më pak intensivisht. Ata ngrohen mirë, ndihmojnë me reumato>

injeksione

Alokoni NSAID të tilla për injeksion:

 1. Diclofenac. Heq inflamacionin, dhimbjen, përshkruhet për sëmundje të rënda. Administrohet intramuskulisht 0,75 g të barit një ose dy herë në ditë.
 2. Tenoxicam (Texamen L). Pluhur i tretshëm për injeksion. 2 ml në ditë përshkruhen për sindromën e dhimbjes së butë. Doza është dyfishuar dhe një kurs pesë-ditor është i përshkruar për artritin e stomakut.
 3. "Lornoxicam" ("Larfix", "Lorakam"). 8 mg të ilaçit injektohet në muskul ose venë një ose dy herë në ditë.

Barnat jo-steroide anti-inflamatore të gjeneratës së re

Do të thotë më moderne, dhe për këtë arsye më efektive:

 1. Movalis (Mirlox, Arthrosan). Një ilaç shumë efektiv, i prodhuar në tableta, zgjidhje për injeksione, qirinj. Praktikisht nuk ka efekte anësore. Për injeksione përdorni 1-2 ml zgjidhje në ditë. Tabletat merren me 7,5 mg një herë ose dy herë në ditë.
 2. "Celecoxib." Ajo nuk ka asnjë efekt fatal në stomak. Merrni një ose dy tableta në ditë, por jo më shumë se 0,4 g të barit në ditë.
 3. Arcoxia. Ilaçi është në tableta. Dozimi përshkruhet në varësi të ashpërsisë së sëmundjes.
 4. "Nimesulide." Disponohet në tableta, çanta hollimi, në formë xhel. Doza përcaktohet nga mjeku, siç janë rregullat për pranim.

Kundërindikimet dhe efektet anësore

Përdorimi i një grupi ilaçesh anti-inflamatore jo-steroide për trajtimin e nyjeve është i ndaluar me:

 • intoleranca e komponentëve;
 • një ulçerë;
 • sëmundjet e mëlçisë, veshkave;
 • shtatzënia dhe laktacioni;
 • anemi, tension i lartë;
 • sëmundje zemre
 • infeksionet.

Kur merrni ilaçe, efektet anësore të mëposhtme mund të ndodhin:

 • çrregullime të sistemit të tretjes;
 • ënjtje;
 • rritja e presionit;
 • koagulim i dëmtuar i gjakut;
 • gjakderdhje nga hunda;
 • funksioni i dëmtuar i veshkave;
 • të përzier;
 • alergji.

Cilat ilaçe do t'ju shpëtojnë nga artriti i nyjës së gjurit dhe do të shpejtojnë trajtimin?

Për trajtimin e artritit të gjurit, mjekët përshkruajnë një shumëllojshmëri të grupeve të ilaçeve. Këto nuk janë vetëm tableta dhe injeksione, por edhe agjentë të jashtëm (ointments dhe gels). Mjeku që merr pjesë zgjedh opsionin më optimal për të hequr qafe simptoma të dhimbshme dhe për të përmirësuar gjendjen e kërcit.

Shkaqet dhe simptomat e inflamacionit të gjurit

Artriti i nyjës së gjurit është një sëmundje inflamatore. Ndodh më shpesh për shkak të ngarkesave të rritura, si dhe efektit të sëmundjeve infektive në nyje. Sidoqoftë, shkaqet e zhvillimit të sëmundjes mund të jenë gjithashtu:

 • stresi i rregullt;
 • predispozicion gjenetik;
 • dietë e pahijshme;
 • situata ekologjike e pavolitshme;
 • probleme me nyjet limfatike.

Kombinimi i disa shkaqeve, apo edhe njëra prej tyre, mund të ndikojë në zhvillimin e sëmundjes. Artriti do të jetë një dhimbje. Mund të ndodhë si natën ashtu edhe ditën. Për më tepër, simptomat e mëposhtme mund të ndodhin:

 • ënjtje e gjurit;
 • inflamacion i nyjeve;
 • skuqje në lëkurë në zonën e prekur;
 • ngurtësia e lëvizjeve;
 • deformimi i gjurit.

Sigurisht, nuk duhet të prisni derisa të fillojë deformimi i kërcit. Në shenjën e parë, duhet të kërkoni ndihmë nga një specialist. Pas diagnozës, mjeku do të vendosë për caktimin e barnave të caktuara për të lehtësuar simptomat dhe për të trajtuar sëmundjen.

Parimet e trajtimit

Si trajtohet artriti i gjurit? Trajtimi mund të jetë mjekim dhe kirurgjik. Kjo e fundit nuk përdoret shumë shpesh, vetëm nëse ilaçet nuk mund të ndihmojnë. Taktika e zakonshme përfshin përdorimin e teknikave të tilla:

 • medikamente;
 • gjimnastikë parandaluese;
 • masazh;
 • fizioterapi.

Sa i përket terapisë ushtrimore dhe masazhit, këto trajtime janë opsionale. Seancat e rregullta të masazhit dhe gjimnastikës ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe lëvizshmërinë e gjurit. Fizioterapia zakonisht kryhet njëkohësisht me përdorimin e ilaçeve. Procedurat janë të dizajnuara për të hequr dhimbjen, për të lehtësuar inflamacionin. Dhe ilaçet janë trajtimi kryesor.

E rëndësishme! Yoga dhe mjetet juridike popullore gjithashtu do të ndihmojnë në trajtimin e artritit të gjurit. Sa më shumë metoda të përdorura, aq më mirë.

Whatfarë lloj ilaçi kanë nevojë për pacientët?

Agjentë të ndryshëm farmakologjikë dhe shtesa dietike përdoren për trajtimin e artritit.

Formulimet gojore dhe parenterale

Ilaçet anti-inflamatore mund të lehtësojnë shpejt dhimbjen dhe lehtësojnë ënjtjen. Ilaçet bllokojnë formimin e substancave pro-inflamatore, kështu që intensiteti i inflamacionit zvogëlohet. Sidoqoftë, këto ilaçe nuk heqin shkakun themelor të sëmundjes. Barnat që lehtësojnë ethet dhe dhimbjen gjithashtu ndihmojnë në uljen e simptomave dhe përmirësimin e cilësisë së jetës së pacientit.

Antipiretikë dhe analgjezikë:

Chondroprotectors – ndihmojnë në riparimin e nyjës (Rumalon). Kondroprotektorët – këto ilaçe nuk veprojnë në simptoma, ato ndihmojnë në rivendosjen e kërcit të dëmtuar, kështu që ato gjithmonë përshkruhen për artritin e nyjes së gjurit. Përdorni barna të tilla për një kohë të gjatë, të paktën dy muaj. Ka shumë ilaçe të ngjashme, por përbërësit kryesorë aktivë janë të njëjtë. Këto përfshijnë glukozaminë dhe kondroitinë. Kondrotina forcon strukturën e kërcit dhe frenon substancat që favorizojnë shkatërrimin e këtij indi.

Vajra shqetësuese dhe ngrohëse:

Glukozamina është një substancë që shfaqet natyrshëm. Stimulon prodhimin e lëngut synovial dhe për shkak të kësaj, kërc është rikthyer, dhe deformimi është i penguar. Përveç kësaj, nëse përdorni ilaçe me këtë përbërës, dhimbja largohet.

Sa për agjentët forcues dhe vitaminat, kjo është një metodë ndihmëse. Droga të tilla ndihmojnë në forcimin e trupit, përfshirë nyjet, përmirësojnë qarkullimin e gjakut.

Interesante! Dhe vitaminat C dhe grupi B kontribuojnë në ushqimin e indeve dhe kockave.

Aplikoni këto fonde për të paktën një muaj, si çdo komplekse vitaminash dhe minerale. Vitaminat për artrit gjithmonë përshkruhen, sepse ato kontribuojnë në rigjenerimin e shpejtë të indeve të kërcit dhe ngadalësojnë plakjen e qelizave.

Hormonet steroide ose kortikosteroidet janë ilaçe shumë të fuqishme anti-inflamatore. Ato përdoren për dhimbje të forta, nëse ilaçet jo-steroide nuk ndihmojnë.

Interesante! Dexamethasone është një nga ilaçet kortikosteroide më të fuqishme. Karakteristikat e tij në aktivitet janë 35 herë më të larta se efektet e njëjta të kortizonit.

Këto ilaçe ndahen në dy grupe:

 1. Mineralocorticoids kanë një efekt në metabolizmin e kripës së ujit.
 2. Glukokortikoidet – për metabolizmin e proteinave, yndyrnave dhe karbohidrateve.

Ato mund të futen në bashkim vetë. Efektiviteti i tyre është i madh, megjithatë, jo më shumë se katër injeksione në vit mund të bëhen. Dhe ata mund të veprojnë vetëm disa javë ose një muaj. Me injeksione shumë të shpeshta, nyja mund të rritet edhe më shumë.

Mjetet e jashtme

Përdoren gjithashtu ointments të ndryshme. Ointent për artritin e nyjës së gjurit jep një rezultat të shpejtë, pasi ndikon në ilaç në vend:

 1. Anti-inflamator – hiqni edemën.
 2. Ilaçet me kapsaicinë janë një substancë që bllokon neurotransmetuesit që transmetojnë sinjale të dhimbjes në tru, domethënë, këto ilaçe anestezojnë.
 3. Homeopatik – zvogëloni intensitetin e dhimbjes dhe zvogëloni inflamacionin.
 4. Barnat shqetësuese – ato irritojnë lëkurën, dhe një person është i hutuar nga dhimbjet e gjurit për shkak të artritit.
 5. Kondroprotektorët – ndihmojnë në rivendosjen e kërcit në kyç.

Ilaçet që janë të përshkruara në trajtimin e kësaj sëmundje, lehtësojnë simptomat e dhimbshme, dhe gjithashtu ndikojnë në vetë kërc. Zakonisht, ilaçet përdoren në kombinim, domethënë ointments dhe tableta. Dhe në raste të rënda, injeksione janë gjithashtu të përshkruara.

E gjitha varet nga faza e sëmundjes dhe gjendja e pacientit. Sidoqoftë, në çdo rast, është e nevojshme të trajtoni artritin e nyjës së gjurit. Trajtimi do të ndihmojë në ngadalësimin e procesit të shkatërrimit, veçanërisht nëse shihni një mjek në fillim të sëmundjes. Prognoza për trajtimin e artritit është zakonisht e favorshme nëse pacienti ndjek udhëzimet e mjekut saktësisht.

Nëse gjeni një gabim, ju lutemi zgjidhni një pjesë të tekstit dhe shtypni Ctrl + Enter.

Cilat pilula për artrozë janë më efektive dhe më të sigurta në trajtim

Arthrosis i referohet sëmundjeve të nyjeve. Kur ndodh, shkatërrimi i kërcit, proceset degjenerative-distrofike në artikulacion dhe indet ngjitur ndodhin. Në procesin e trajtimit, ata marrin pilula për artroza, dhe gjithashtu përdorin metoda të tjera – fizioterapi, injeksione të ilaçeve dhe masa të tjera terapeutike. Me dëmtim të rëndë të indeve të nyjes, kryhet operacioni.

Shkurtimisht rreth artrozës dhe trajtimit të saj

Sëmundja mund të zhvillohet në çdo nyje artikulare të trupit. Më të zakonshmet janë artroza e nyjeve të gjurit, hip (koksartrosis), artroza e duarve. Shkaqet e patologjisë janë më shpesh trauma, çrregullimet metabolike në trup, pesha e tepërt ose aktiviteti i tepërt fizik, infeksionet kronike me relapsa të shpeshta. Kur arthrosis shfaq dhimbje me ashpërsi të ndryshme, ngurtësi, kufizim i amplituda e lëvizjes.

Në procesin e diagnostikimit, kërkohet të zbulohen të gjitha shkaqet që provokuan sëmundjen. Për ta bërë këtë, bëni një ultratinguj të bashkimit, një rreze X të zonës së prekur, një marrje të lëngut synovial për analizën e përbërjes qelizore dhe biokimike, dhe lloje të tjera të studimeve.

Shpesh përdoret trajtimi konservator, në të cilin përdoren ilaçe të drejtimeve të ndryshme. Janë të përshkruara antibiotikë, ilaçe anti-inflamatore, ilaçe që ndihmojnë në rivendosjen e kërcit (kondroprotektorët), qetësuesit e dhimbjeve, vazodilatuesit, qetësuesit e muskujve.

Llojet e pilulave

William Upjohn shpiku formën e ilaçit dhe filloi ta prodhojë atë në 1880-1886. Avantazhi kryesor i tabletave ndaj pluhurave, kokrrizave, tretësirave (derisa të dilnin me kapsula, lugë matëse, shpërndarës të tjerë) ishte saktësia e lartë e dozimit të substancave aktive.

Merrni formularin duke shtypur përzierjen medicinale të përgatitur. Tabletat mund të jenë të veshura me një shtresë mbrojtëse që parandalon shpërndarjen e drogës para kohe, për shembull, në gojë ose ezofag. Për mbushësin merrni një ose më shumë substanca aktive, për shembull, talc, stearat magnezi, niseshte, oksid titaniumi (IV).

Llojet e tabletave sipas dozës dhe efektit të substancës kryesore:

 • forte – një agjent i fuqishëm me një përmbajtje të lartë të përbërësit aktiv;
 • shtatë – dozën mesatare dhe ashpërsinë e veprimit;
 • marimangat – doza minimale e lejuar që ka një efekt klinik.

Sot, tabletat paketohen dhe ruhen në shishka të mbyllura hermetikisht (qelqi, plastikë), si dhe konvulsione – fletë metalike prej alumini, plastike ose letre me qeliza.

Gjithmonë i kushtoni vëmendje integritetit të paketimit dhe informacionit në etiketë. Ato duhet domosdoshmërisht të tregojnë përbërjen, emrin, informacionin rreth prodhuesit, datën e prodhimit, datën e skadimit.

Ilaçi ruhet në një vend të thatë larg nga drita në temperaturën e dhomës jo më shumë se + 25 ° C. Në fund të datës së skadimit, ilaçi hidhet, pasi të gjitha vetitë e tij medicinale zhduken. Kur përdorni ilaçe të skaduara, ekziston një probabilitet i lartë për helmim, alergji dhe me marrje të parakohshme të substancave aktive me cilësi të lartë në trup, përparimin e patologjisë dhe joefikasitetin e terapisë.

Lista e pilulave për artrozën e përbashkët

Farmakoterapia ofron shumë forma të ngurta (tablete) dhe të lëngshme të ilaçeve për trajtimin e artrozës, megjithatë, mjeku që merr pjesë duhet t'i zgjedh ato. Së pari, ekspertët lehtësojnë gjithmonë inflamacionin akut dhe eliminojnë dhimbjen me ndihmën e analgjezikëve dhe ilaçeve jo-steroide, pastaj ata kryejnë një ekzaminim gjithëpërfshirës të pacientit, dhe ilaçet janë të përshkruara për terapi të përgjithshme dhe lokale.

Chondroprotectors

Kondroprotektorët kanë për qëllim trajtimin e artrozës së fazës I – II. Parimi i veprimit të këtyre ilaçeve është restaurimi i kërc dhe metabolizmi në indet e nyjes artikulare të dëmtuar. Përbërjet e këtij grupi përfshijnë substanca të tilla si kondroitina sulfat, glukozamina ose ac hialuronik />

Rezultatet e para të trajtimit me kondoprotektorët shfaqen pas 60-150 ditësh. Kursi i plotë zgjat deri në 6 muaj, pastaj bëhet një pushim dhe është përshkruar një kurs i ri i trajtimit. Kohëzgjatja e barit dhe pauza midis kurseve të trajtimit përcaktohet nga mjeku që merr pjesë. Me artrozën e shkallës së tretë, nuk ka kuptim të përshkruani kondroprotektorë, prandaj, ata drejtohen në operacion (artroskopia, osteotomia, endoprostetika).

Droga anti-inflamatore

Përveç kondroprotektorëve, jo-stero />

Grupi përfshin Aertal, Etodolak, Sulindak, Piroxicam, Rofecoxib, Meloxicam, acid thiaprofenic, dhe ilaçe të tjera me një lloj të ngjashëm veprimi. Qëllimi kryesor i emërimit është terapi simptomatike, duke përfshirë heqjen e dhimbjes, ënjtje, uljen e temperaturës dhe manifestime të tjera të inflamacionit.

Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore nuk mund të merren për një kohë të gjatë, sepse ato kanë efekte anësore të forta – efekt irritues në mukozën e stomakut dhe zorrëve, çrregullime metabolike, mekanizëm të koagulimit të gjakut, hipertension arterial, dështim të zemrës dhe / ose veshkave.

NSAID-të kanë shkallë të ndryshme veprimi – në disa pacientë, madje edhe aspirina mund të eliminojë inflamacionin dhe të lehtësojë dhimbjen, dhe për të tjerët, edhe Diklofenac ose një ilaç tjetër i fuqishëm nuk do të sjellë menjëherë lehtësim. Arsyeja për këtë është ndjeshmëria individuale dhe shkalla e neglizhencës së sëmundjes.

Chondroprotectors

Ilaçet efektive janë kondoprotektorë me një efekt të kombinuar. Ato kanë kompozime shumëkomponente dhe njëkohësisht mund të rivendosin kërcin, lehtësojnë inflamacionin, zvogëlojnë dhimbjen dhe ënjtjen. Sidoqoftë, personat me intolerancë individuale ndaj çdo komponenti të drogës rekomandohet të përdorin mjete me përbërje të vetëm të veprimit të synuar. Para fillimit të kursit, njerëzve me një gjendje shpirtërore alergjike rekomandohet të kryejnë teste të tolerancës.

Tableta për trajtimin e artrozës:

 • Chondroitin Forte;
 • Kompleksi i burimeve Naturals;
 • Arthroprim;
 • Dextanol;
 • Hydroxythene;
 • Chondrosamine;
 • Struktina (Chondroitin);
 • Artfish;
 • Boron Boron (kapsula);
 • Arthron-Triactiv Forte;
 • Meloxicam;
 • Osteal;
 • Osteoartisi Max (kapsulat Osteoarteaze Max);
 • Arthra
 • nimesulide;
 • Ortofen.

Kondroprotektorët dhe NSAID-të, të destinuara për administrim oral, ndikojnë në të gjitha nyjet e mëdha dhe të vogla të trupit. Në patologjinë e gjurit, nyjeve të hip, nyjeve të vogla të duarve, këmbëve ose nyjeve të tjera, kërkohet ekspozimi lokal. Shtë e nevojshme të kryhen injeksione intra-artikulare të ilaçeve anti-inflamatore, fizioterapi duke përdorur masazh, UHF, ekspozimi ndaj valëve të shokut, trarëve lazer, të ftohtit, ozonit.

Përgatitjet për trajtimin lokal të artrozës

Xhelat, arna, ointments përdoren nga jashtë, më rrallë – zgjidhje të tabletave Mumiye ose lëngjeve për kompresa. Mjetet juridike lokale përdoren vetëm në kombinim me ilaçet thelbësore. Ata rrisin efektivitetin e tyre, përshpejtojnë zhdukjen e simptomave.

Ilaçet efektive të mjaltit për trajtimin e artrozës së përbashkët:

 • Revmalgon (balsam xhel);
 • Biliare mjekësore;
 • Ode e Kondroitinës;
 • Dimex />

Me osteoartritin, rekomandohet gjithashtu një dietë me një mbizotërim të produkteve proteinike, marrje vitaminash dhe komplekseve minerale, korrigjim të peshës, ushtrime fizioterapie dhe fizioterapi.

Ilaçet anti-inflamatore dhe analgjezike për dhimbje të buta:

Mund të lehtësoni dhimbjet e forta me Indomethacin, Diclofenac, Ketoprofen, Fenylbutazone ose hormonet kortikosteroide.

Medikamentet më të mira të sigurta të artrozës

Nëse keni nevojë për NSAID afatgjatë, kushtojini vëmendje ilaçeve të gjeneratës së dytë – frenuesit COX-2 (ilaçe selektive anti-inflamatore). Janë të sigurta, me përdorim të zgjatur nuk japin komplikime të zemrës, veshkave, sistemit hematopoietik. Ilaçi më i mirë nga grupi janë tabletat ose supozitorët Movalis. Me dhimbje të forta, përshkruhen injeksione intramuskulare të ilaçit.

Kondroprotektorët, të cilët përfshijnë vetëm glukozaminë, acidin hialuronik ose kondroitin sulfat, konsiderohen gjithashtu të sigurta për trupin.

Me kujdes ekstrem, ilaçet përdoren nga jashtë, të cilat përfshijnë substanca që irritojnë lëkurën (helmi i bletës ose gjarprit, biliare). Mund të shkaktojnë djegie dhe reaksion alergjik.

Një trajtim alternative për artrozën është përdorimi i Mumiye jashtë, gojarisht, ose si një shtesë për banjot terapeutike. Mumiye është e sigurt, jep rezultate të mira duke gjykuar nga rishikimet e përdoruesve në forume në 2015 dhe 2016. Mjekët konfirmojnë fizibilitetin e përdorimit të tij vetëm në kombinim me ilaçe thelbësore.

përfundim

Tabletat nga artroza duhet të merren vetëm ashtu siç udhëzohet nga mjeku, pas një ekzaminimi dhe ekzaminimi të plotë. Vetë pacienti nuk mund të rregullojë dozën ose kohëzgjatjen e kursit. Sëmundjet e kyçeve janë një patologji shumë komplekse që kërkon trajtim afatgjatë. Terapia jo adekuate, injorimi i këshillave mjekësore, si dhe vetë-mjekimi, mund të rezultojnë në operacion më të mirë, dhe paaftësi në rastin më të keq. Kini kujdes për shëndetin tuaj.

ExpertNews Shqipëri