Artriti reumatoid tek fëmijët simptoma, shkaqe, metodat e trajtimit për një fëmijë

Artriti reumatoid (i ri) tek fëmijët është një patologji reumatike inflamatore që prek të gjithë elementët e kyçit. Simptomat kryesore të sëmundjes janë ënjtja, dhimbja në nyje, kufizimi i lëvizshmërisë. Kursi i artritit reumatoid në një fëmijë shpesh është i komplikuar nga shenja jashtartikulare: formimi i nyjeve nënlëkurore, një rënie në forcën e muskujve. Trajtimi konservativ duke përdorur ilaçe, procedurat e fizioterapisë dhe masazhit, terapinë ushtrimore

Karakteristikat e rrjedhës së sëmundjes në një fëmijë

Artriti i të miturve karakterizohet nga lezione erozive dhe destruktive të nyjeve periferike. Lidhjet e mëdha dhe të vogla të vendosura simetrike të krahëve dhe këmbëve përfshihen gradualisht në procesin inflamator, gjë që çon në deformimin e tyre. Sëmundja diagnostikohet te fëmijët nën 16 vjeç, 2 herë më shpesh tek vajzat.

Kursi i artritit reumatoid po përparon në mënyrë të qëndrueshme. Në raste të rënda, dëmtohen jo vetëm nyjet, por edhe organet e brendshme. Patologjia zbulohet te fëmijët në formën e monoartritit, oligoartritit ose dëmtimit të nyjeve të shumta – poliartriti.

Sëmundja e të miturve manifestohet nga simptoma specifike. Fëmija refuzon lojrat në natyrë, u ankohet prindërve për dobësi dhe bëhet humor.

Fazat e zhvillimit

Artriti reumatoid tek fëmijët rrallë manifestohet klinikisht deri në 2 vjet. Në disa raste, ajo përparon me shpejtësi, por më shpesh ajo vazhdon me një përfshirje të ngadaltë, graduale të strukturave të përbashkëta në procesin inflamator. Për lehtësinë e diagnozës dhe përcaktimin e shpejtë të taktikave të trajtimit, dallohen dy fazat kryesore të zhvillimit të artritit për të mitur.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Faza eksuditive

Në fazën fillestare, vetëm një, zakonisht një bashkim i madh preket. Pas disa muajsh, shfaqen shenja specifike të inflamacionit të bashkimit të vendosur simetrikisht. Appearsnjtja shfaqet, lëkura mbi nyje bëhet e kuqe, bëhet e nxehtë në prekje. Për dallim nga të rriturit, dëmtimet e para të fëmijës janë bërrylat, gjunjët, kyçin e këmbës dhe jo nyjet ndërfalangale, metakarpofofangale. Një nga simptomat tipike të fazës eksudative është adoptimi i një pozicioni të detyruar të trupit për të minimizuar dhimbjen.

Lexo artikullin:  Kush është një neurolog vertebral dhe çfarë trajton ai

Faza proliferative

Në këtë fazë të zhvillimit të artritit për të mitur, strukturat e indit lidhës janë të përfshirë në procesin inflamator – tendinat, ligamentet, membranat synoviale. Shkatërrimi gradual i nyjeve çon në deformimin e tyre. Ato bëhen në formë sferike ose në formë gishti.

Faza proliferative karakterizohet nga simptoma ekstra-artikulare – dobësi e muskujve, mioziti fokal, thatësi, rrallim i epidermës.

ngjarjet

Tek fëmijët, artriti reumatoid më shpesh diagnostikohet, duke prekur vetëm nyje të mëdha, dhe me një kurs përparimtar, nyje të vogla të gishtërinjve, gishtërinjëve. Por zbulohen edhe patologji të ndërlikuara nga dëmtimi i organeve të brendshme. Kjo formë e sëmundjes kërkon një qasje paksa të ndryshme ndaj terapisë, përdorimin shtesë të barnave farmakologjike.

Forma e përbashkët

Forma artikulare karakterizohet nga formimi i cisteve, zgjatjet herniale, deformimet e theksuara të gishtërinjve. Ai gjithashtu manifestohet me simptomat e mëposhtme:

 • një rritje në temperaturën e trupit në vlerat subfebrile (37,1–38,0 ° C);
 • dobësi, lodhje;
 • shpretka e zgjeruar dhe nyjet limfatike;
 • humbje peshe;
 • zgjatja ose shkurtimi i gjymtyrëve;
 • vonimi i rritjes së fëmijës;
 • ueviti, iridociklitis, ulje e mprehtësisë vizuale.

Me poliartritin reumatizmoz seropozitiv, nyjet specifike formohen nën lëkurë – vula të rrumbullakëta dhe të vogla. Ky lloj patologjie shpesh prek adoleshentët dhe karakterizohet nga një kurs i rëndë.

Viskeral i përbashkët

Në fëmijët me këtë formë të patologjisë, temperatura e trupit shpesh rritet, dhe një skuqje polimorfike formohet në lëkurën e krahëve, këmbëve dhe trupit. Gjatë diagnozës, zmadhimi i nyjeve limfatike, një rritje në madhësinë e mëlçisë dhe shpretkës zbulohet njëkohësisht me dëmtimin e strukturave të tyre.

Shenjat artikulare të artritit reumatoid tek fëmijët ndodhin menjëherë me jashtë artikulacion ose pas disa muajsh. Në fëmijët parashkollorë, patologjia shpesh është e komplikuar nga sindromi i Stillos – një sëmundje serioze që manifestohet:

 • ethe;
 • poliartritet;
 • skuqjet kalimtare në lëkurë;
 • pezmatimi i organeve somatike.

Në moshën shkollore, më shpesh zbulohet sindroma Wissler-Fanconi (subsepsis alergjike), e cila vazhdon si poliartrit me përfshirjen e nyjeve të mëdha, nuk provokon deformimin e tyre.

Shkaqet e artritit reumatoid

Arsyet e zhvillimit të artritit reumatoid tek fëmijët ende nuk janë vërtetuar saktësisht. Por u zbulua një predispozitë familjare për inflamacion të rëndë të nyjeve. Një rol të rëndësishëm në patogjenezën luajnë nga faktorë të ndryshëm ekzogjenë:

 • infeksione virale ose bakteriale;
 • dëmtimet e nyjeve;
 • përdorimi afatgjatë i ilaçeve që përmbajnë proteina.

Në përgjigje të futjes së proteinave të huaja ose dëmtimit të indeve për të mbrojtur trupin e fëmijës, formohen imunoglobulinat. Por sistemi imunitar i merr ato për autoantigjenë, pra, fillon të prodhojë antitrupa ndaj tyre (anti-IgG). Si rezultat, formohen komplekse autoantigjen-antitrupa, të cilat fillojnë të shkatërrojnë membranën sinoviale dhe strukturat e tjera të indit lidhës. Responseshtë reagimi jo adekuat imunitar që shkakton zhvillimin e artritit reumatoid tek fëmijët.

Simptomatologjia e sëmundjes

Në artritin reumatoid të fëmijërisë, fillimi është akut ose subakut, veçanërisht për formën viscerale-artikulare. Patologjia tregohet nga një ënjtje e fortë e nyjes, një nuancë e kuqe e lëkurës dhe një rritje e temperaturës lokale. Në fazat e mëvonshme, vërehet një ndryshim në formën e nyjeve. Në pushim, dhimbja e moderuar ndodh, por gjatë ushtrimit intensiteti i tyre mund të rritet. Në mëngjes, nyjet janë të kufizuara, të fryra. Pas rreth një ore, ashpërsia e këtyre simptomave zvogëlohet ndjeshëm.

Artriti reumatoid manifestohet në një kufizim të mprehtë të lëvizjeve. Dhe fëmijët e vegjël thjesht ndalojnë ecjen, kalojnë kohën në një pozitë të ulur ose të shtrirë. Fëmija kufizon qëllimisht lëvizjen për të minimizuar rrezikun e dhimbjes. Por me përparimin e patologjisë, shkaku i ngurtësisë bëhet shkatërrimi i strukturave artikulare.

Me cilin specialist të kontaktoni

Artriti për të mitur trajtohet nga një reumatolog pediatrik. Por nën simptomat e kësaj sëmundje, maskohen patologji të ndryshme degjenerative-distrofike dhe inflamatore të kyçeve. Prandaj, nëse fëmija ankohet për dhimbje, kufizim të lëvizshmërisë, këshillohet që të konsultohet me një pediatër. Ai do të përshkruaj studimet e nevojshme dhe, pas studimit të rezultateve, ai do t'i shkruaj një referim tek një reumatolog, i cili do të merret me trajtimin e mëtutjeshëm të fëmijës.

Lexo artikullin:  Shkaktimet dhe trajtimi i gjurit të sëmundjes Hoff

Diagnoza e patologjisë

Edhe ARTRITIS “i lënë pas dore” mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Diagnoza bazohet në rezultatet e studimeve instrumentale dhe biokimike. Fëmijëve u është përshkruar ultratingulli, CT ose MRI i nyjeve.

Një nga metodat më informuese të diagnostikimit është radiografia. Zhvillimi i artritit reumatoid tregohet nga zbulimi i ngushtimit të hapësirave të kyçeve, bashkimi i tyre i pjesshëm ose i plotë, erozioni i kockave, shenjat e osteoporozës, prania e eksudatit patologjik.

Gjithashtu, kriteret kryesore të diagnostikimit të sëmundjes janë të dhëna cilësore dhe sasiore nga testet laboratorike:

 • faktori reumatoid (mund të mungojë në formën seronegative);
 • Proteina reaktive C;
 • antistreptolysin-O;
 • antitrupa antinukleare;
 • imunoglobulinat G, M, A;
 • proteinat e hirrës.

Një birë kryhet për të marrë mostra biologjike të membranës sinoviale dhe lëngjeve për hulumtime biokimike.

Si të trajtoni artritin reumatoid te fëmijët

Terapia fillon menjëherë pas diagnostikimit. Një qasje gjithëpërfshirëse ndaj trajtimit ka për qëllim arritjen e një falje të qëndrueshme. Përcaktohet administrimi i barnave të grupeve të ndryshme klinike dhe farmakologjike, fizioterapi, edukim fizik ditor dhe gjimnastikës.

Gjatë relapseve, është e ndaluar të gjesh fëmijën nën rrezet e diellit direkte. Aktiviteti fizik gjithashtu duhet të jetë i kufizuar. Nëse është e nevojshme, përdoren pajisje ortopedike (korse, fashë, orthoses), duke stabilizuar nyjet, duke parandaluar një rritje të ngarkesës në kërc të dëmtuar, kocka, tendona.

Mjekim

Kur përcakton regjimin e dozave, një reumatolog merr parasysh ashpërsinë dhe formën e patologjisë, peshën dhe moshën e fëmijës. Shumë ilaçe janë toksike për organet e brendshme dhe strukturat artikulare, kështu që ato janë të përshkruara në sasi të vogla. Kur zgjedh ilaçe për fëmijë, mjeku përqendrohet gjithashtu në listën e kundërindikacioneve, mundësinë e zhvillimit të efekteve anësore lokale ose sistemike.

Barnat jostoidale anti-inflamatore (NSAIDs)

NSAID-të kanë efekte anti-inflamatore, analgjezike dhe antiexudative, domethënë ato zvogëlojnë ashpërsinë e pothuajse të gjitha simptomave të artritit për të mitur. Preferenca u jepet mjeteve për aplikim lokal – ointments, krem, xhel. Përbërësit e tyre aktivë pothuajse nuk depërtojnë në rrjedhën e gjakut, kështu që ata rrallë provokojnë reagime anësore të sistemit.

NSAID që përdoren në trajtimin e artritit për të miturEmrat e ilaçeve
Ointments, gels, kremFast, Voltaren, Arthrosilen, dolGre, xhel Final
Pilula, kapsula, drageesIbuprofen, Ketoprofen, Nimesulide, Diclofenac, Meloxicam
Zgjidhje injeksioniMovalis, Ortofen, Ksefokam, Ketorolac, Voltaren

Glukokortikoide

Në trajtimin e artritit reumatoid tek të rriturit, ilaçet hormonale përdoren mjaft shpesh, përfshirë këtu për bllokadën mjekësore. Por te fëmijët, përdorimi i tyre është i kufizuar për shkak të efekteve anësore të rënda. Glukokortikosteroidet zakonisht përfshihen në regjimet terapeutike kur NSAID-të janë joefektive. Droga në këtë grup shpejt ndalon inflamacionin dhe eliminon dhimbjen, kanë një efekt imunosupresiv. Por me përdorimin e shpeshtë të glukokortikosteroideve, vërehet dëmtim i pakthyeshëm i indeve të mëlçisë, veshkave, traktit gastrointestinal dhe rritjes së brishtësisë së eshtrave.

Lexo artikullin:  Arthroskopia e gjurit çfarë është ajo, teknika e kryerjes së operacionit

Nëse është e nevojshme, përdorimi i barnave hormonale kryhet terapi pulsi. Droga përshkruhet në doza të larta për një periudhë të kufizuar kohore me patologji akute imunitare. Për trajtimin e fëmijëve, më shpesh përdoren metilprednisolone, Triamcinolone, Betamethasone.

Terapia imunosupresive (citostatika)

Shpesh ilaçi i zgjedhjes së parë është Metotreksati citostatik. Në trajtimin e artritit reumatoid, ky ilaç përdoret si një imunosupresor që shtyp artificialisht sistemin imunitar. Metotreksati lehtëson proceset inflamatore akute dhe kronike, eliminon ënjtjen e nyjeve, dhimbjen, ngurtësinë e lëvizjeve.

Në fillim të trajtimit, metotreksati përdoret në doza minimale, dhe më pas sasia e tij mund të rritet. Shfaqja e efekteve anësore të rënda bëhet sinjal për tërheqjen e drogës. Në raste të tilla, ai zëvendësohet me analoge ekzistuese – Leflunomide ose Sulfasalazine.

Citostatikët imunosupresivë pengojnë ndarjen e qelizave, pra, fillimisht janë përdorur në onkologji. Por aftësia e tyre për të shtypur prodhimin e antitrupave për të sulmuar qelizat e tyre është përdorur në trajtimin e artritit reumatoid të fëmijëve. Administrimi i lëndëve të drogës në 80% të rasteve ju lejon të ngadalësoni ose ndaloni plotësisht përparimin e tij.

Ndërhyrja kirurgjikale

Me deformim të rëndë të nyjeve, duke kufizuar ndjeshëm lëvizshmërinë, shkrirje të pjesshme ose të plotë të sipërfaqeve të kockave, tregohet ndërhyrja kirurgjikale. Arthroskopia zakonisht drejtohet kur nyjet e mëdha preken nga artriti për të mitur. Kirurgu bën tre punksione të lëkurës dhe indeve të buta përmes të cilave futet artroskopi dhe instrumentet. Praktikohet përdorimi i percepteve, gërshërëve, grepave speciale, një pajisje bluarëse. Artroskopi është i pajisur me një aparat fotografik që transmeton imazhin në ekranin e monitorit.

Nëse nyja nuk mund të rikthehet, atëherë kryhet endoprostetikë. Zëvendësohet nga një protezë artificiale, e ndjekur nga një periudhë e gjatë rehabilitimi.

Pajtueshmëria me dietën

Nutricionistët rekomandojnë që ushqimet me kripë të lartë të përjashtohen nga dietat e fëmijëve. Përdorimi i tyre provokon një mbajtje të lëngjeve në trup, një rritje në intensitetin e ënjtjes inflamatore. Proteinat, karbohidratet e thjeshta, yndyrnat shtazore gjithashtu duhet të jenë të kufizuara.

Menyja e përditshme e fëmijës duhet të përbëhet nga produkte të qumështit të fermentuar, fruta të freskëta, perime, drithëra, një sasi e vogël mishi të ligët. Përveç kësaj, mjekët përshkruajnë marrjen e komplekseve të ekuilibruar të vitaminave dhe mineraleve.

fizioterapi

Në trajtimin e artritit për të mitur, të njëjtat procedura fizioterapeutike përdoren si tek të rriturit. Për lehtësimin e dhimbjes dhe inflamacionit, përdoren elektroforeza dhe fonoforeza me glukokortikosteroide, anestetikë, vitamina B, zgjidhje të kripërave të kalciumit, kondroprotektorë. Procedurat e mëposhtme të fizioterapisë gjithashtu janë kryer:

Praktikohen aplikime me ozokerite dhe parafine, baltë dhe terapi me ujë mineral dhe trajtim spa.

Komplikime të mundshme

Me formën viscerale-artikulare, muskuli dhe (ose) seroma e zemrës bëhet e përflakur, zhvillohet pleurgji, glomerulonefriti. Shpesh, një sëmundje tek fëmijët ndikon në strukturat vertebrale të qafës së mitrës, gjë që çon në ngurtësi, ngurtësi të këtij departamenti. Në disa raste, zhvillohet artriti i nyjes tempordibibulare. Në fazat e mëvonshme, nyjet e hip përfshihen në procesin inflamator.

Profilaksia dhe prognoza

Artriti për të mitur ende nuk është shëruar plotësisht. Remizioni afatgjatë është i mundur me një trajtim adekuat, në përputhje me të gjitha rekomandimet mjekësore. Parandalimi i relapsit përbëhet nga ushqimi i duhur, terapia e rregullt e ushtrimeve dhe gjimnastika. Mbivendosja, ekspozimi i zgjatur në diell duhet të shmanget.

ExpertNews Shqipëri