A është e mundur për të kuruar osteokondrozën e shkallës së tretë të ilaçeve lumbale dhe kirurgjikale

Osteokondroza e shkallës së 3-të të rajonit të mesit manifestohet klinikisht me dhimbje të vazhdueshme, të shurdhër, dhimbje të ngutshme në pjesën e poshtme të shpinës, kufizim të lëvizshmërisë, atrofi të muskujve të ekstremiteteve të poshtme. Pothuajse të gjitha strukturat e segmentit vertebral janë të përfshirë në procesin patologjik: trupat vertebral, disqet ndërvertebral, ligamentet, muskujt, rrënjët kurrizore, enët e gjakut. Funksionimi jo vetëm i shtyllës kurrizore, por edhe i organeve të legenit është i ndërprerë.

Trajtimi fillon menjëherë, menjëherë pas diagnostikimit të sëmundjes. Terapia konservatore është e paefektshme në patologjinë e shkallës së 3-të. Nëse gjendja e pacientit nuk përmirësohet brenda disa muajve nga marrja e ilaçeve dhe fizioterapia, atëherë ai po përgatitet për operacion.

Karakteristikat e sëmundjes

Osteokondroza e palcës lumbare të shkallës së 3-të është faza përfundimtare e patologjisë degjenerative-distrofike. Diagnoza e tij do të thotë që personi injoroi edhe simptomat e theksuara të sëmundjes me 2 ashpërsi.

Mungesa e ndërhyrjes mjekësore shpesh çon në paaftësi të pacientit. Kryerja e terapisë komplekse të osteokondrozës së shkallës 3 është shpesh jopraktike për shkak të ndryshimeve shkatërruese që kanë ndodhur në rajonin e mesit. Disku intervertebral është shkatërruar pothuajse plotësisht, ligamentet dhe tendinat humbasin elasticitetin dhe forcën, dhe fibrat e muskujve humbasin elasticitetin. Forma e trupave vertebral gjithashtu ka ndryshuar. Skajet e tyre janë bërë më të hollë, të mbingarkuara dhe shumë rritje të eshtrave – osteofite – janë formuar në sipërfaqe.

Por rreziku më i madh është një hernie e diskut intervertebral. Me osteokondrozën e shkallës së 3-të, ligamenti gjatësor i pasmë prishet, dhe disku zgjat në kanalin kurrizor. Formohet një hernie – një nga shkaqet kryesore të dhimbjes akute dhe çrregullimeve të qarkullimit të gjakut. Mikelopatia e kompresimit është edhe më e rrezikshme. Kjo quhet dëmtim i sistemit nervor si rezultat i ngjeshjes së palcës kurrizore nga osteofitet. Pacienti mund të humbasë funksionet motorike dhe shqisore nën zonën e prekur.

pamje klinike

Shpesh me osteokondrozën e shkallës së 3-të të mesit, jo e komplikuar nga sindroma radikulare ose mielopatia, dhimbja nuk është aq e theksuar sa me patologjinë e shkallës së 2-të. Kjo është për shkak të pranisë së shumë osteofiteve. Ata duket se stabilizojnë rruazat dhe disqet, duke parandaluar zhvendosjen e tyre. Por në të njëjtën kohë lind ngurtësi, duke provokuar atrofi të muskujve (një rënie në vëllimin e muskujve).

Lexo artikullin:  Rishikime të metodave të trajtimit të letrës së përbashkët

Dhimbja në këtë fazë të osteokondrozës bëhet konstante. Intensiteti i tij rritet me prirje, kthesa, pas hipotermisë apo edhe një tendosje të lehtë fizike. Nëse një rritje e eshtrave ose hernie ngjesh rrënjën kurrizore, atëherë ka një lumbago, ose “dhimbje shpine”. Dhimbja është e mprehtë, shpuese, duke bërë që një person të ngrijë në vend për disa minuta. Kur shfaqet në një pjerrësi, një person shpesh ka nevojë për ndihmë nga jashtë për t'u përkulur ngadalë dhe me kujdes. Gjithashtu për osteokondrozën me 3 ashpërsi, manifestimet klinike të mëposhtme janë karakteristike:

  • një ngërç në shpinë kur ecën, përkulet, kthen trupin;
  • ulje e ndjeshmërisë së vitheve, mollaqeve, kyçeve të këmbëve dhe nganjëherë këmbëve;
  • tension i vazhdueshëm i muskujve, duke provokuar një rritje në intensitetin e sindromës së dhimbjes;
  • pareshesia – një çrregullim i ndjeshmërisë, i karakterizuar nga ndjenja mpirjeje, ndjesi shpimi gjilpërash, "milingona zvarritëse";
  • adoptimi i një qëndrimi të detyruar në të cilin zvogëlohet ashpërsia e dhimbjes;
  • ndryshimi i ecjes;
  • lakim i dukshëm i kolonës kurrizore.

Pacientët me osteochondrosis lumbare të shkallës së 3 lëvizin ngadalë, duke shmangur bërjen e lëvizjeve që mund të shkaktojnë dhimbje akute. Përveç simptomave vertebrale, shfaqet sindromi ekstravertebral. Një nga manifestimet e saj klinike është ischialgia lumbare. Ky është emri i dhimbjes që përhapet përgjatë nervit shiatik, shkaku i të cilit ishte ngjeshja e rrënjëve të saj.

Përfshirja e sistemit nervor në procesin patologjik çon në një ndryshim të reflekseve të tendinit. Shpesh, pacientët në zyrën e mjekut ankohen për çrregullime të urinimit, probleme me lëvizjet e zorrëve, ulje të dëshirës seksuale.

Diagnostics

Edhe OSTEOCHONDROSIS “e“ lënë pas dore ”mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Shtë e lehtë për të diagnostikuar osteokondrozën e shtyllës lumbare të shkallës së 3-të. Kur ekzaminoni një pacient, zhvendosja e segmenteve vertebral zbulohet, dhe një seri testesh funksionale mund të zbulojnë ngurtësinë. Kur bëhet diagnoza fillestare, merren parasysh ankesat e pacientit, si dhe prania e një historie të patologjive kronike sistemike.

Lexo artikullin:  Hip dysplasia

Radiografia e shtyllës kurrizore në dy projeksione bëhet studimi më informues instrumental. Disqet që pësojnë ndryshime shkatërruese dhe rruazat vizualizohen në imazhe.

Me ndihmën e MRI dhe CT, është e mundur të vlerësohet gjendja e muskujve, ligamenteve, tendinave, të zbulohet atrofia e muskujve dhe procesi inflamator aseptik i provokuar nga prishja e indeve. Këto procedura diagnostikuese kryhen me qëllim të diferencimit të osteokondrozës nga neoplazmat, spondiliti ankilozues, osteomieliti.

Nëse është e nevojshme të studiohen në detaje segmenti i dëmtuar i mesit, atëherë përdoret discografia. Me dëmtimin e palcës kurrizore dhe rrënjëve nervore, përdoret elektroneurografia dhe elektromografia.

Parimet e trajtimit

Trajtimi i osteokondrozës së shkallës së 3-të të mesit ka për qëllim eliminimin e të gjitha manifestimeve klinike dhe ndalimin e proceseve degjeneruese destruktive. Në dhimbjen akute, ilaçet përdoren në tableta ose në formën e zgjidhjeve për administrimin parenteral. Praktikohen bllokada mjekësore, veçanërisht me osteokondrozën me sindromën radikulare. Hormonet Diprospan, Kenalog, Dexamethasone përdoren në kombinim me anestetikët Lidocaine, Novocaine.

Glukokortikosteroidet lehtësojnë një person nga dhimbja për disa ditë, por nuk mund të përdoret shpesh për shkak të efekteve toksike në kocka, kërc dhe indet e buta.

Grupi klinik dhe farmakologjik i barnave për trajtimin e osteochondrosis lumbare 3 gradëEmri i ilaçit dhe efekti terapeutik
Droga anti-inflamatore nonsteroidalDiklofenac, Ketoprofen, Nimesulide, Ibuprofen, Ketorolac ndalojnë inflamacionin aseptik, zvogëlojnë intensitetin e dhimbjes dhe ënjtjes
Relaksues të muskujveMidokalm, Tolperizon, Sirdalud, Baclosan relaksojnë muskujt spazmatikë, eliminojnë ngjeshjen e rrënjëve kurrizore
Ointments me një efekt ngrohës, shpërqendrues, irritues në vendCapsicam, Viprosal, Finalgon, Nayatoks, Apizartron përmirësojnë qarkullimin e gjakut në pjesën e poshtme të shpinës, përshpejtojnë ekskretimin e produkteve të dekompozimit të indeve nga segmentet e prekura
ChondroprotectorsTeraflex, Alflutop, Structum, Dona, Rumalon rivendosin pjesërisht strukturat e indit lidhës, dhe me përdorim të zgjatur ato kanë efekte analgjezike dhe anti-inflamatore

Pacientët me osteokondrozë të shkallës 3 tregohet se veshin fashë, korse me futje të ngurtë për të zvogëluar ngarkesën në mesin. Procedurat fizioterapeutike mund të zvogëlojnë intensitetin e simptomave: UHF-terapi, terapi lazer, magnetoterapi, elektroforezë, terapi me valë shoku.

Nëse trajtimi konservator ka dështuar, atëherë në disa raste përdoret tërheqje ose tërheqje kurrizore. Mund të jetë e thatë, domethënë, të kryhet në një shtrat të veçantë ortopedik. Por tërheqja nënujore është më efektive. Tërheqja ndihmon për të rritur distancën midis rruazave, duke eleminuar shkeljen e enëve të gjakut, nervave dhe palcës kurrizore.

Lexo artikullin:  Simptomat e një këputje të meniskut të nyjës së gjurit

Kur diagnostikoni një patologji, shumë pacientë ftohen menjëherë të drejtohen në ndërhyrjen kirurgjikale. Një mjek me përvojë paralajmëron se me një degjenerim të tillë të segmenteve vertebral, trajtimi konservativ është i papërshtatshëm. Treguesi për operacionin është një kompresim i rëndësishëm i palcës kurrizore. Kirurgu heq herninë ndërvertebrale, dekompreson kanalin kurrizor. Në lezione të rënda të segmenteve lumbare, pacientëve u tregohet mikrodisektomia, valorizimi i punkcionit të diskut ose rikuperimi i tij me lazer. Disku intervertebral mund të zëvendësohet nga një implant.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri