Vitaminsfarë vitaminash për të marrë një frakturë në moshë të ndryshme

Lëndimet e skeletit skeletor nuk janë të rrezikshëm për njerëzit. Dëmtimi i kockave ndodh pas ndikimit ose dështimit të rënies. Në një grup të veçantë të pacientëve, fajtori i dëmtimit është lëshimi i elementëve të dobishëm gjurmë nga guaska e fortë. Njerëzit janë të interesuar, nëse merret një frakturë, cilat vitamina duhet të marrin.

Karakteristikat e bashkimit të kockave

Bashkimi i frakturës varet nga kompleksiteti i tij. Koha mesatare e shërimit është 3-4 javë. Me dëme komplekse, rikuperimi zgjat 2-3 muaj.

Gjatë një frakture, guaska e fortë e kockës dhe substanca spongy dëmtohen. Coalescence ndodh me ndihmën e kërcit. Indet formojnë një kalus elastik në vendin e pushimit. Kalusi i kockave gradualisht fikson skajet e mbeturinave. Me kalimin e kohës, ajo forcohet.

Misri përbëhet nga fibra e kolagjenit dhe biotina. Kolagjeni formohet nën ndikimin e elementëve gjurmë që hyjnë në trup me ushqim. Fortësia e misrit bëhet nën ndikimin e kalciumit.

Gjithashtu e rëndësishme është ushqimi i pacientit. Ushqimi duhet të përmbajë elementë të dobishëm gjurmë që kontribuojnë në shërimin e shpejtë të trupit pas lëndimit.

Droga sintetike

Farmacitë ofrojnë një përzgjedhje të gjerë të komplekseve me vitamina dhe minerale. Ata kanë një çmim dhe përbërje të ndryshme. Kur përshkruaj një ilaç, mjeku përqendrohet në historinë e pacientit. Shtë e rëndësishme që ilaçi të mos shkaktojë përkeqësim të shëndetit dhe përkeqësim të patologjive kronike. Për këtë arsye, pacienti duhet të ndjekë rreptësisht rekomandimet e tij.

Përbërja e frakturave përfshin kalcium dhe kolagjen. Këto substanca kontribuojnë në formimin e shpejtë të misrit dhe ngurtësimin e tij. Komplekset e mëposhtme të vitaminave gjenden në receta:

 1. Calcemin paraprakisht;
 2. Teraflex-paraprakisht;
 3. Preparate kalciumi Nycomed;
 4. Kalcium malor nga Evalar;
 5. Chondrox>

Për formimin e shpejtë të indeve të kolagjenit, është e nevojshme një hyrje shtesë. Prodhimi i substancës së vet ndodh nën ndikimin e kondroitinës. Kondroitina sulfati është pjesë e Kondroksidit dhe Teraflex.

Kondroprotektorët përshkruhen për një kohë të gjatë. Përdorimi i mbrojtësve kontribuon në formimin e misrave dhe restaurimin e dëmtimit të nyjeve. Në thyerje komplekse, kondroitina administrohet në mënyrë intramuskulare. Pas shërimit, këto fonde merren brenda tre muajve. Trajtimi anulohet vetëm nga një specialist vëzhgues.

Pasi të formohet korpus callosum, është e nevojshme një rritje në sasinë e kalciumit hyrës. Kalciumi është pjesë e shumë komplekseve minerale. Mjetet juridike të njohura përfshijnë Calcemin dhe Kalcium D3 Nycomed.

Përbërja e këtyre fondeve përfshin kalcium dhe vitaminë D3. Ata gjithashtu shtuan acid askorbik. Përbërja shoqërohet me veçantinë e thithjes së kalciumit nga trupi. Më vete, substanca thithet dobët në rrjedhën e gjakut. Trupi thith 10-15% të ilaçit të përgjithshëm. Vitamina D3 rrit këtë proces. Me një nivel të mjaftueshëm të D3, 60-70% e kalciumit thithet në ilaç.

Askorbiku është i domosdoshëm për perceptimin e D3. Acidi rrit elasticitetin e enëve të gjakut. Vitamina hyn më shpejt në sistemin e qarkullimit të gjakut.

Ekzistojnë një larmi shtojcash dietike. Përbërja e aditivëve përfshin të njëjtët përbërës. Dallimi është dozimi. Sasia e kalciumit në shtojcat dietike është e vogël. Për këtë arsye, shtesat merren disa herë në ditë.

Kalciumi malor i përket mjeteve të tilla. Ai përmban vitamina të grupit B.

Vitamina B ndihmojnë trupin të rrisë prodhimin e vet të kolagjenit. Vërehet formimi i shpejtë i korpusit callosum.

Mjekët gjithashtu përshkruajnë kolagjen shtesë.

Kolagjeni Ultra është popullor. Ilaçet janë në dispozicion në formën e pluhurave të tretshëm në ujë për administrim oral. Përbërja e pluhurit përfshin biotin, kolagjen dhe acid askorbik. Një kompleks shtesë lejon që fraktura të mbahet së bashku. Ekziston një përmirësim në punën e të gjithë kornizës skeletore.

Përbërësit e rëndësishëm

Përbërja e vitaminave gjatë një frakture zgjidhet rreptësisht nga mjekët. Elementdo element gjurmë kryen rolin e tij. Kur blini një kompleks droge, duhet të përqendroheni në praninë e përbërësve të mëposhtëm:

 • kalciumi;
 • Vitamina Dz;
 • cyanocobalamin;
 • thiamine;
 • Pyr>

Përbërja e ilaçeve duhet të përfshijë gjithashtu vitamina të grupit B. Këto përfshijnë cianokobalamin, tiaminën dhe piridoksinë. Ata janë përgjegjës për veprimtarinë e mbaresave nervore, prodhimin e kolagjenit dhe forcimin e kornizës skeletore. Me një nivel të mjaftueshëm të vitaminave B, pacienti normalizon transmetimin e impulseve nervore. Restaurimi i sistemit nervor përshpejton rrjedhën e elementëve të dobishëm të gjurmës në zonën e dëmtuar të skeletit. Substancat hyrëse shkaktojnë ndarje aktive të qelizave. Fraktura gradualisht fiksohet.

Niacina është gjithashtu e nevojshme për pacientët me një larmi frakturash. Isshtë përgjegjës për përshkueshmërinë e membranave qelizore. Nën ndikimin e tij, qelizat thithin lëndë ushqyese dhe ndahen në mënyrë aktive. Niacin është gjithashtu përgjegjës për largimin e përbërësve të dëmshëm nga trupi.

Kur blini një kompleks, vëmendje i kushtohet gjithashtu pranisë së sulfatit të kondroitinës. Sulfati është një stimulues natyror i prodhimit të kolagjenit. Nëse sulfati nuk gjendet në përbërjen e barit, rekomandohet një ilaç shtesë.

Për shërimin e shpejtë të një frakture kockore, funksionimi i duhur i sistemit vaskular është i nevojshëm. Mikroelementet e dobishëm hyjnë në kocka përmes enëve të gjakut. Mungesa e kaliumit dhe magnezit zvogëlon elasticitetin e enëve të gjakut. Muret venoze bëhen të brishta dhe të holla. Mbështet enët e gjakut kalium dhe magnez. Gjithashtu, këta përbërës ndihmojnë mjete të dobishme për të përthithur në sasinë e kërkuar.

Ushqyerja e frakturës

Vitaminat hyjnë në trup jo vetëm me ilaçet. Shumë elementë gjurmë gjenden në ushqim. Gjatë trajtimit, mjekët rekomandojnë që të ndiqni një dietë të duhur. Përbërja e dietës përfshin produktet e mëposhtme:

 • Djathë dhe gjizë;
 • Lakër e bardhë dhe brokoli;
 • Kokërr hikërror;
 • Thjerrëzat dhe fasulet;
 • Mishi i pelte pule;
 • Jelek frutash;
 • Peshk deti;
 • Spinaq, majdanoz dhe marule.

Djathi i fortë dhe gjizë janë të pasura me kalcium. Kur ndodh një frakturë, këto ushqime konsumohen çdo ditë. Djathi gjizë përdoret papërpunuar. Enët e bëra me gjizë nuk janë të dobishme. Djathi nuk duhet të përfshijë përbërës artificialë. Këto varietete përfshijnë Tofu. Ky lloj djathi është i pasur me minerale.

Gjatë rikuperimit, është e nevojshme të ruhet imuniteti dhe sistemi tretës. Lakra e bardhë dhe brokoli përballen me këtë detyrë. Lakra mund të gatuhet në çdo mënyrë. Përmbajtje e lartë e acidit askorbik në lakër turshi. Nëse nuk ka gastrit në historinë e pacientit, gjellë konsumohet çdo ditë.

Hikërror, thjerrëzat dhe fasulet janë të pasura me vitamina B. Qull është përgatitur nga këto produkte. Ata janë gjithashtu pjesë e merakut. Nuk rekomandohet të përdorni një produkt të konservuar. Në prodhimin e ushqimit të konservuar përdoren stabilizues të ushqimit. Kjo ndikon negativisht në shëndetin e pacientit dhe shërimin e frakturave.

Ekspertët rekomandojnë xhelat e pulës për dëmtimin e kockave. Për përgatitjen e gjellës, përdoret koncentrat i zier nga putrat e pulës. Mishi i pelte është i pasur me kolagjen dhe kondroitinë. Konsumi i tij kontribuon në shkrirjen e shpejtë të fragmenteve të eshtrave. Kjo cilësi ka pelte. Madeshtë bërë nga xhelatinë. Xhelatina është kolagjen me origjinë shtazore.

Dieta gjithashtu përfshin peshk deti. Ai përmban fosfor dhe acide yndyrore omega. Acidi është i përfshirë në formimin e ndarjes së misrit dhe qelizave. Ajo është gjithashtu përgjegjëse për rritjen e përshkueshmërisë së mureve vaskulare.

Edhe zarzavatet për fraktura kanë rëndësi. Spinaqi, marule dhe majdanozi janë të pasura me vitaminë K. Kjo vitaminë gjendet në bimë dhe është e nevojshme për funksionimin normal të sistemit nervor. Përdorimi i bimëve të freskëta ndikon pozitivisht në mirëqenien e pacientit. Në thyerje, pacienti ankohet për dhimbje. Vitamina K zvogëlon dhimbjen në zonën e dëmtuar.

Karakteristikat e moshës

Frakturat e kockave shërohen më shpejt te fëmijët. Njerëzit e moshuar shërohen për një kohë të gjatë. Kjo ndikon në zgjedhjen e trajtimit.

Fëmijët me fraktura inkurajohen të rrisin konsumimin e ushqimeve të shëndetshme. Me thyerje komplekse, kalciumi është i përshkruar. Vitaminat e fëmijëve që përmbajnë elemente të dobishme gjurmë janë në dispozicion në formën e pluhurave. Forma e pluhurit absorbohet shpejt nga trupi i ri dhe nuk dëmton traktin gastrointestinal.

Doza të tilla ndikojnë negativisht në stomakun e pacientit. Për këtë arsye, ilaçet fillimisht administrohen intramuskularisht. Gjithashtu, ushqimi është ndryshuar plotësisht.

Pacientët mbi moshën tetëmbëdhjetë vjeç këshillohen të zvogëlojnë aktivitetin fizik dhe të rrisin konsumimin e tyre të ushqimit të shëndetshëm. Për më tepër, është përshkruar një kompleks vitaminash dhe mineralesh. Për lëndime komplekse, zgjedhja e terapisë së ilaçeve varet nga mendimi i mjekut.

Kufizimet e periudhës së rimëkëmbjes

Pacienti paralajmërohet për ndalimet në trajtimin e frakturave. Një person duhet të ndjekë rreptësisht rekomandimet. Kjo është e rëndësishme për shkrirjen e duhur të kockave, pasi marrja e vitaminave vetëm nuk do të jetë e dobishme. Gjatë periudhës së rimëkëmbjes, duhet të respektohen rregullat e mëposhtme:

 • Refuzimi i ushqimeve të skuqura;
 • Ndalimi i alkoolit dhe pirja e duhanit;
 • Lëvizja aktive.

Kursi i trajtimit ndërpritet nëse pacienti nuk ndjek një dietë. Konsumi i ushqimeve të skuqura ndikon negativisht në punën e traktit gastrointestinal. Kapsllëku dhe bloating nuk lejojnë thithjen e plotë të vitaminave.

Alkooli dhe pirja e duhanit shkaktojnë probleme të qarkullimit të gjakut. Muret e anijeve vazhdimisht janë kontraktuese dhe janë në gjendje të mirë. Mikronutrientët nuk absorbohen nga trupi.

Në rast të frakturave, është e rëndësishme të ndiqni rekomandimet e një specialisti. Kjo do të ndihmojë që eshtrat të rriten së bashku si duhet. Marrja e vitaminave ndihmon në përshpejtimin e rimëkëmbjes së pacientit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri