Udhëzimet për përdorimin e drogës Arthron Triaktiv

Në zemër të ilaçit Arthron Triaktiv – tre përbërësit kryesorë aktiv. Ata përcaktojnë vetitë e dobishme të ilaçit dhe japin efektin e nevojshëm.

Effectfarë efekti ka ilaçi:

 1. Kondroitina sulfati i natriumit është i përfshirë në ndërtimin e kërcit. Ai gjithashtu promovon rigjenerimin e sipërfaqes artikulare, ngadalëson proceset degjeneruese dhe eliminon fokat e inflamacionit. Marrja e rregullt do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes dhe përmirësimin e lëvizshmërisë së përbashkët.
 2. Glukozamina hidroklorur ndihmon në sintetizimin e acidit hialuronik dhe proteoglikaneve, të cilat janë të rëndësishme për ruajtjen e funksionit normal të nyjeve artikulare. Për më tepër, zvogëlon efektin e elementeve negative (kolagjenaza dhe fosfolipaza) në indin e përbashkët, i cili siguron një efekt pozitiv terapeutik.
 3. Metilsulfonilmetani është një burim i rimbushjes së squfurit në trup. Ky element është jashtëzakonisht i rëndësishëm për zhvillimin normal dhe funksionimin e nyjeve.

Arthron Triaktiv forte prodhohet duke marrë parasysh nevojat e rritura të pacientit në substancën aktive aktive – kondroitina. Përkundër faktit se doza e rritur (në një tabletë përmban 400 mg në vend të 300), ka një efekt pozitiv në gjendjen e indit të përbashkët, para se të përdorni këtë ilaç, është e nevojshme të konsultoheni me mjekun tuaj.

Karakteristikat farmakologjike

Doza e vetme çon në akumulimin e dozave aktive të substancës pas 3-4 orësh. Përqendrimi maksimal në lëngun sinovial vërehet 4-5 orë pas administrimit. Ekskretohet kryesisht nga veshkat 24 orë pas aplikimit.

Efekti kompleks i drogës Artron Triaktiv manifestohet si më poshtë:

 • Zgjatësia e indit të përbashkët rritet;
 • Proceset shkatërruese në bashkim ngadalësohen;
 • Indet e kërcit azhurnohen më shpejt, për shkak të së cilës dëme të vogla zhduken;
 • Procesi inflamator është ndalur;
 • Sinteza e lëngut intartartikular rritet.

Për një rezultat pozitiv, është e nevojshme të kombinoni marrjen e drogës me ilaçe të tjera të përdorura në trajtimin e sëmundjeve të tilla. Përveç kësaj, monitorimi i gjendjes së pacientit është i nevojshëm për të përjashtuar zhvillimin e efekteve të mundshme negative dhe simptomave të një mbidozimi të barit.

Forma e lëshimit

Ilaçi është në dispozicion në formën e tabletave të zgjatur biconvex të veshur. Ata kanë një ngjyrë karakteristike portokalli, e cila mund të ndryshojë nga drita në hijen e errët. Ekziston edhe ilaçi Arthron Triaktiv Forte, me një përqendrim të shtuar të përbërësit aktiv të sulfatit të natriumit të kondroitinës.

Lexo artikullin:  Lidhja e shpatullës së djathtë dhemb atë që duhet bërë

Indikacionet për përdorim

Arthron Triaktiv, udhëzimet dhe çmimi i të cilave janë diskutuar në artikullin tonë, përdoren për trajtimin sistemik dhe parandalimin e sëmundjeve të kyçeve.

Indikacionet kryesore të pranimit:

 1. Artrit rheumatoid;
 2. Shkeljet e strukturës së indit artikular;
 3. Proceset degjenerative të përbashkët;
 4. Inflamacion dhe lezione infektive të indit artikular;
 5. Pas dëmtimeve mekanike dhe sportive;
 6. Gjatë periudhës së rehabilitimit pas operacionit.

Për qëllime profilaktike, Artron Triaktiv përdoret për pacientët me një rrezik të lartë të proceseve inflamatore dhe patologjike të sistemit muskuloskeletor (kryesisht një predispozitë trashëgimore). Këshillohet gjithashtu që të kombinohen ilaçet për atletët profesionistë dhe njerëzit profesioni i të cilëve është i lidhur me ushtrime të rënda fizike ose veprime monotone.

Kundërindikimet e mundshme

Para se të përdorni këtë mjet, ia vlen të zbuloni kundërindikacione të mundshme për pranim. Për ta bërë këtë, është më mirë të konsultoheni me mjekun tuaj, dhe gjithashtu të studioni udhëzimet e ilaçit.

Arthron Triaktiv nuk përdoret:

 • Me intolerancë ndaj përbërësve të ilaçit;
 • Gjatë shtatëzënësisë dhe gjidhënies;
 • Pacientët me çrregullime të gjakderdhjes, ose në mënyrë sistematike marrin koagulues;
 • Për fëmijët nën 15 vjeç;
 • Në insuficiencë renale akute dhe kronike;
 • Me sëmundje të mëlçisë që shkaktojnë mosfunksionim të organeve;
 • Thrombophlebitis gjithashtu i referohet kundërindikacioneve ndaj ilaçit;
 • Me fenilketonurinë (shqetësim kongjenital i metabolizmit të aminoacideve).

Ilaçi përdoret me kujdes tek pacientët me diabet mellitus (nën mbikëqyrjen e një mjeku dhe monitorimin laboratorik të shenjave vitale). Përveç kësaj, varësia e alkoolit është një kufizim.

Udhëzimet për përdorim

Regjimi i barit varet nga ashpërsia e gjendjes së pacientit, shkalla e përparimit të sëmundjes dhe treguesit individualë. Shtë më mirë të konsultoheni me mjekun tuaj për të përcaktuar dozën optimale. Të rriturit dhe fëmijët mbi 15 vjeç marrin 1-3 tableta në ditë, varësisht nga ashpërsia e gjendjes. Rekomandohet që doza maksimale e mundshme të përdoret në ditët e para pas një përkeqësimi të sëmundjes, duke e zvogëluar më pas atë për terapi mirëmbajtjeje.

Lexo artikullin:  A është e mundur të praktikosh vrapim dhe sporte të tjera me skoliozë

Ndërveprimet me alkoolin dhe ilaçet

Ilaçi Arthron Triaktiv, udhëzimi i të cilit është diskutuar më poshtë, shpesh përdoret në trajtimin e sëmundjeve të nyjeve. Barnat shtesë që përmirësojnë efektet e dobishme të drogës përfshijnë glukokortikosteroide dhe ilaçe jo-steroide anti-inflamatore. Vlen të përmendet se në raste të tilla kërkohet një rregullim i dozës. Përmirësimi i efektit ndodh edhe me marrjen e njëkohshme të formulimeve të vitaminave.

Përkundrazi, Arthron Triaktiv siguron një ulje të efektivitetit të grupit penicilinë të barnave, dhe kur merrni antibiotikë tetraciklin, përkundrazi, rrit thithjen e tyre. Ilaçi nuk përzihet mirë me alkoolin, kështu që për rezultate më të mira, është më mirë të refuzoni pije alkoolike gjatë periudhës së trajtimit. Arthron Triaktiv është gjithashtu në gjendje të përmirësojë efektet toksike të anestetikës narkotike, që nënkupton një refuzim për të marrë ilaçin para operacioneve të planifikuara.

Efektet anësore dhe mbidozimi

Drogës Arthron Triaktiv zakonisht tolerohet shumë mirë nga pacientë të grupmoshave të ndryshme, por ka edhe reagime negative.

 1. Nauze dhe të vjella;
 2. Dhimbje barku në rajonin epigastrik;
 3. Dhimbje koke;
 4. lodhje;
 5. Disordersrregullime të tretjes;
 6. Funksioni i dëmtuar i gjumit;
 7. Reagimet e lëkurës: kruajtje, urtikarie, eritema.

Në raste të tilla, është e nevojshme të pini një antihistaminë, si dhe një absorbues. Në të ardhmen, duhet të kontaktoni mjekun që kreu emërimin e barit. Do të jetë e nevojshme të diskutohet mundësia e përdorimit të mëtutjeshëm të ilaçit, si dhe opsionet për zëvendësimin me analoge.

Reagimet negative të trupit janë gjithashtu të mundshme në rast të një mbidozimi të barit ose tejkalimin aksidental të dozës. Kjo mund të shkaktojë një reaksion alergjik dhe çrregullime të tretjes. Nëse rastësisht gëlltisni një pilulë shtesë, duhet të shkaktoni të vjella, dhe nëse simptomat përkeqësohen, kontaktoni një spital për lavazh stomakut. Trajtimi i mëtejshëm varet nga lloji dhe intensiteti i simptomave negative.

Kostoja e përgatitjes

Mimi i Artron Triaktiv varet nga vëllimi i ilaçit dhe është mesatarisht nga 550 rubla për paketën e 30 tabletave.

Analoge të drogës

Sipas substancës aktive – kondroitinës, mjeti ka shumë analoge të përshtatshëm. Emërimi i analogëve në pjesën më të madhe bazohet në preferencat personale dhe përvojën pozitive me një specialist. Duhet të theksohet se përzgjedhja e pavarur e analogëve nuk do të justifikohet, sepse rreziku i papajtueshmërisë së ilaçeve me përbërësit e tjerë të terapisë së ilaçeve është i lartë.

Lexo artikullin:  Farë është hernia foraminale e simptomave të diskut intervertebral, diagnoza dhe trajtimi

 • Alit;
 • Arthron Chondrex;
 • Nanogan;
 • Në mua
 • Nimuspaz;
 • Pasuri e Movex;
 • Mucosate;
 • Teraflex;
 • oksid;
 • Shigan.

Para se të përdorni ndonjë nga mjetet e mësipërme, duhet të konsultoheni me një mjek dhe të studioni shënimet e ilaçit.

Zbatimi i Arthron Triaktiv Ndihmon për të eliminuar dhe parandaluar proceset degjenerative patologjike në indin e përbashkët. Përdoret për sëmundje inflamatore, si dhe për të parandaluar zhvillimin e patologjive serioze. Si të përdorni Arthron Triaktiv forte, udhëzimet dhe rishikimet e tij – të gjitha informacionet e nevojshme që do të gjeni me ne.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri