Trajtimi i misrave në këmbë në ointments në shtëpi, kremra

Trajtimi i misrave në këmbë në shtëpi bazohet në përdorimin e agjentëve specialë keratolitikë që synojnë ndarjen e shtresave të vdekura të lëkurës. Përdoren gjithashtu metoda alternative: banja, fasha dhe ointments. Sidoqoftë, procedurat e trajtimit janë më efektive: pedikyr hardware, krioterapi dhe ekspozimi me lazer.

Etiologji

Arrat në këmbë quhen "misër të thatë". Shfaqja e tyre shoqërohet me ngjeshje lokale të lëkurës për shkak të akumulimit të qelizave të vdekura (të keratinizuara).

Provokon formimin e presionit të misrave dhe fërkimin e lëkurës së këmbëve. Si rezultat, rrjedhja lokale e gjakut përkeqësohet, dhe lëkura bëhet më e dendur – keratinizon. Më shpesh, ndryshime të tilla vërehen në bazën e gishtërinjve ose në "pads" e tyre. Pacientët zakonisht shqetësohen nga siklet në këmbë, djegie ose dhimbje të dukshme.

Në shumicën e rasteve, formimi i një patologjie të tillë tregon këpucë të zgjedhura në mënyrë jo të duhur. Më rrallë, shkaku është lakimi i këmbëve, i cili kërkon konsultë urgjente nga një traumatolog ortoped.

Faktorët provokues janë:

 1. Këpucë të pakta me takë të lartë. Për këtë arsye, problemi i "callus thatë" është kryesisht një sëmundje e grave (në 9/10 raste). Këpucët e zgjedhura në mënyrë jo të duhur ose të pakëndshme kontribuojnë në një shpërndarje të pabarabartë të presionit në këmbë, e cila shkakton qarkullim të dobët të indeve të buta dhe e bën lëkurën më të dendur.
 2. Lakimi i këmbës: këmbët e sheshta, këmbët e këmbëve, deformimet valgus dhe varus. Disordersrregullime të tilla ortopedike kontribuojnë në ngarkesë të pamjaftueshme (të rritur) në këmbë. Në të njëjtën kohë, veshja e ndonjë këpucë sjell siklet të konsiderueshme.
 3. Disordersrregullime hormonale. Pra, diabeti është një shkak i zakonshëm i dëmtimit specifik të nervave dhe enëve të gjakut në sfondin e glukozës së lartë të gjakut (sheqerit). Në fazat e para, pacientët vuajnë nga formimi i misrave, pas së cilës ndodhin plagë jo shëruese dhe nekroza të lëkurës.
 4. Infeksioni i kërpudhave shpesh çon në formimin e misrave të thatë. Arsyeja për këtë është kolonizimi i shtresave të sipërme të lëkurës me miceli dhe spore kërpudhore.
 5. Sëmundjet e enëve të ekstremiteteve të poshtme: venat me variçe, pllaka aterosklerotike në arteriet, etj. Dëmtimet e ngjashme të enëve të gjakut prishin rrjedhën e gjakut në ekstremet e poshtme, për shkak të të cilave lëkura e këmbëve është e prirur për formimin e defekteve të ndryshme.
 6. Artriti reumatoid ose përdhes, i cili shoqërohet me dëmtim inflamator të nyjeve të këmbëve. Në mënyrë tipike, nyjet rriten në vëllim, për shkak të së cilës lëkura në këtë zonë ka rritje të presionit.
 7. Rritja e djersitjes së këmbëve, provokimi i shfaqjes së skuqjes së pelenë, si dhe krijimi i një ambienti ideal për zhvillimin e kërpudhave – i ashtuquajturi "këmbë e atletit".
 8. Rritje e ngarkesës në ekstremet e poshtme, të cilat mund të shoqërohen si me mbipesha, ashtu edhe me mënyrë jetese, ose me aktivitete profesionale: vrapues, skater, modele të lartë, balerinë, etj.
Lexo artikullin:  Prognoza dhe jetëgjatësia në spondiliti ankilozues

Simptomatologjia

Simptomat e para janë skuqja dhe ngrohja e lëkurës (për shkak të acarimit lokal dhe inflamacionit). Shpesh ka ënjtje dhe madje shfaqje të kalusit të lagësht – një "flluskë" me mure të hollë me përmbajtje të lëngshme.

Më tej, zona e lëkurës mpreh, trashet dhe kthehet në të verdhë. Sipërfaqja e saj mund të jetë e lëmuar ose e përafërt, dhe mbi të zakonisht shfaqen çarje të vogla ose të thella. Temperatura dhe ndjeshmëria ndaj dhimbjes në këtë zonë dobësohet ose zhduket plotësisht. Sidoqoftë, dhimbja shpesh ndodh kur ecni, vraponi dhe ngarkesa të tjera në ekstremet e poshtme.

Arrat janë të sheshta (zakonisht asimptomatike) ose konveks. Formacionet volumetrike konsiderohen klinikisht më komplekse. Arsyeja për këtë është siklet dhe dhimbje kur vish këpucë ose gjatë aktivitetit fizik. Në këtë rast, misrat konveks shpesh janë të ndërlikuara nga inflamacioni i përsëritur i lëkurës – skuqja dhe ënjtja e saj.

Trajtim

Sot, ekziston një trajtim për misrat në këmbë në shtëpi, si dhe përmes ilaçeve dhe procedurave speciale.

Parimet e përgjithshme

Masa e parë në trajtimin e misrave në shtëpi është refuzimi i këpucëve të pakëndshme dhe të zgjedhura në mënyrë jo të duhur: këto zakonisht janë modele të bëra nga materiale të forta sintetike me shtrojë të papërshtatshme dhe thembra të larta.

Në këtë rast, baza e terapisë është korrigjimi i patologjisë parësore (reumatizmi, përdhes, diabeti, etj.), E cila çoi në formimin e drejtpërdrejtë të misrave të thatë.

ilaç

Trajtimi i drogës së misrave është përdorimi i të ashtuquajturave agjentë keratolitikë në formën e ointments ose suva.

Këto ilaçe aplikohen në zonën e prekur për të zbutur dhe "shpërndarë" shtresën e trashë të sipërfaqes së lëkurës. Zakonisht këto janë produkte të bazuara në ure, salicilik ose acid laktik.

 • Ointments dhe kremrat. Barnat më të njohura janë Super Antimozolin, Bensalitin, Green Planet, Healer, si dhe Neutrogena Norvegjeze dhe vaji kinez bazuar në vajin e gjarprit TianDe. Para përdorimit të parë të vajit ose kremës, rekomandohet të bëni avullimin e këmbëve në banjë me shtimin e kripës së detit, sode, amoniakut ose jodit. Procesi i shërimit mund të përshpejtohet me lehtësimin e lehtë të misrave me shtufë (është e rëndësishme të mos jeni shumë të zellshëm në mënyrë që të mos dëmtoni lëkurën!). Ilaçet fërkohen me lëvizje masazhi në zonën e prekur, pas së cilës është e nevojshme të prisni që produkti të thith dhe mbrojë këmbën me një çorap pambuku. Kremi duhet të aplikohet dy herë në ditë – në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Patches. Parimi i copëzës është i njëjtë me atë të vajrave. Sidoqoftë, përqendrimi i substancës aktive në to është pak më i lartë, kjo është arsyeja pse trajtimi është më i shpejtë dhe më efektiv. Mjetet juridike më të njohura janë Compeed, Salipod, Shuyangsuan dhe Urgo. Para se të përdorni patch, rekomandohet të vidhosni misrin dhe hiqni me kujdes shtresën e trashë të lëkurës. Pastaj misrat janë tharë dhe një copë toke është ngjitur në sipërfaqen e saj. Mjeti nuk hiqet brenda 3 ditëve. Pas procedurës, mund të përsërisni. Bej kujdes! Kur përdorni ointments / arna, një ndjesi e lehtë djegieje ose skuqje e lëkurës është një reagim normal. Nëse shfaqet shqetësim i rëndë, ndaloni përdorimin e produktit dhe këshillohuni me një mjek. Kohët e fundit, forma të tjera të agjentëve keratolitikë kanë qenë gjithashtu të njohura: një "maskë" për këmbët në formën e çorapeve (Fëmija i këmbëve), si dhe shkopinjtë / lapsat specialë (WARTNER ose Compeed).
Lexo artikullin:  Barnat e trajtimit të bursitit të shpatullave

Procedurat e shërimit

Së bashku me trajtimin e ilaçeve të misrave në këmbët në shtëpi, përdoret heqja mekanike:

 • "Shpuese" ose pedikyr harduerik, gjatë së cilës sipërfaqja dhe shtresat e kompaktuara të misrave janë eksfoluar duke përdorur një stërvitje të veçantë;
 • krioterapia – heqja e lëkurës së prekur me anë të azotit të lëngshëm. Metoda është jashtëzakonisht e efektshme, por mund të jetë e pakëndshme dhe kërkon kujdes cilësor për këmbët pas procedurës;
 • ekspozimi me lazer që synon shkatërrimin e qelizave të vdekura. Metoda është pa dhimbje dhe shumë e efektshme. Në këtë rast, procedura parandalon ri-formimin e misrave. Sidoqoftë, metoda nuk është e zbatueshme për pacientët me diabet mellitus dhe neoplazma e tumorit.

ethnoscience

Trajtimi kryhet përmes banjove, fasha dhe maska.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Banjo

Më shpesh, banjot përgatiten duke shtuar kripë deti, 10 mililitra amoniak, jod ose 5 tableta aspirina në ujë të nxehtë. Opsione të tjera janë:

 • një përzierje e sapunit të integruar të lavanderisë, sode buke dhe lule kamomili;
 • infuzion i gjetheve të thuprës dhe sode;
 • zierje e tërshërës së kashtës.
Lexo artikullin:  Fashë në llojet e gjurit, funksionet, indikacionet për përdorim

Në formën e një mjeti të pavarur të banjës, ato janë joefektive. Zakonisht ato përdoren për avullimin e misrave para se të aplikoni fasha, krem ​​ose suva.

fasha

Si bazë për një kompresë mund të përdoret:

 • unaza qepë të copëtuara;
 • prunes të grimcuar në qumësht të nxehtë;
 • një përzierje e hudhrës dhe thekës së shkrirë;
 • propolis i ngrohur dhe celandine;
 • kore të bukës të njomur në uthull.

Kompresa zakonisht fiksohet me një fashë ose fashë, dhe një çorap i bërë nga pëlhura natyrale është vënë në krye. Produkti lihet brenda natës, dhe procedura përsëritet derisa misrat të zhduken plotësisht.

maska

Baza e maskave kundër misrave mund të jetë:

 • një përzierje e glicerinës dhe uthullit në një raport prej 2: 1;
 • vaj ulliri dhe pulpë portokalli në vëllime të barabarta;
 • ekstrakt aloe;
 • zierje e patateve;
 • një përzierje e vezëve të papërpunuara, esencës së uthullit dhe vajit vegjetal në përmasa të barabarta;
 • balte blu;
 • kafe terren me shtimin e kripës së detit dhe kanellës në sasi të barabarta (baza e maskës është çdo vaj).

Njëri nga këta agjentë aplikohet në lëkurën e pastër të zier (në zonën e prekur) dhe lihet gjysmë ore. Pas kësaj, misrat janë lagur me një krem ​​ushqyes ose yndyrë.

masat parandaluese

Profilaksia e kalusit të thatë konsiston në:

 1. Refuzimi i këpucëve të ngushta dhe modeleve me takë të lartë që kontribuojnë në shpërndarjen e pahijshme të ngarkesës në këmbë;
 2. Korrigjimi i lakimit të këmbëve: këmbët e sheshta, këmbët e këmbëve, hallux valgus, deformimi i varus dhe çrregullimet e tjera ortopedike;
 3. Trajtimi i çrregullimeve hormonale – diabeti mellitus, që përfshin çrregullime nervore dhe vaskulare;
 4. Terapia e lezioneve kërpudhore të lëkurës, si dhe parandalimi sistematik i tyre (përdorimi i produkteve të higjienës individuale, këpucët e vetme të veshura);
 5. Parandalimi dhe trajtimi i patologjive vaskulare të ekstremiteteve të poshtme: venat me variçe, pllaka aterosklerotike në arterie, etj .;
 6. Korrigjimi i lezioneve inflamatore të nyjeve të këmbëve – artrit reumatoid dhe përdhes;
 7. Terapitë për djersitje të tepërt të këmbëve (injeksione toksine botulinum – "Botox", maska ​​balte);
 8. Ulja e ngarkesës në ekstremet e poshtme: korrigjimi i peshës së trupit (në normale), normalizimi i stilit të jetës ose aktiviteti profesional (në mesin e vrapuesve, skaterëve, modeleve të lartë, balerinave, etj.).

Një metodë efektive për të parandaluar një sëmundje është përdorimi i këpucëve ortopedike, shtrojave speciale, mbështetësve të harkut ose “jastëkëve” nën gishta. Në të njëjtën kohë, kërkohet kujdes i rregullt i lëkurës së këmbës, i cili konsiston në pastrimin me kujdes të shtresave të lëkurës së vdekur.

Mos harroni, trajtimi i misrave është kryesisht një parandalim i mirë i përparimit të patologjisë. Sidoqoftë, nëse shfaqen dhimbje të forta ose çarje të lëkurës, menjëherë këshillohuni me një podolog specialist!

ExpertNews Shqipëri