Trajtimi i hernisë kurrizore në Nizhny Novgorod

Osteokondroza e qafës së mitrës:
dhimbje në qafë, shpatulla, bërryla, mpirje të gishtërinjve, dhimbje koke, marramendje.
Osteochondrosis lumbale, dhimbje nervi shiatik:
dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, sakrum, palcë, mollaqe, dhimbje me rrezatim në këmbë (dhimbje nervi shiatik), dhimbje barku në këmbë, humbje e ndjesisë.
Arthroza deformuese:
dhimbje në nyjet e ekstremiteteve të sipërme dhe të poshtme, dhimbje në thembra, këmbë, kocka dhe nerva.

– ultratinguj i zgavrës së barkut;
– ultratinguj i zemrës;
– ultratinguj i nyjeve;
– Ultratinguj i gjëndrave gjitare;
– Ultratinguj i organeve të legenit;
– Ultratinguj i enëve të trurit, ekstremet e sipërme dhe të poshtme.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Mirësevini në faqen tonë. Jeni të mirëpritur nga një ekip mjekësh dhe specialistësh shumë të kualifikuar.

Qendra mjekësore multidisiplinare "Ndihmë", për 15 vjet, është një institucion i kualifikuar mjekësor dhe shkencor i Nizhny Novgorod, pjesë e Akademisë së Shkencave Mjekësore dhe Teknike të Federatës Ruse si një institucion mjekësor diagnostikues dhe shkencor i teknologjisë moderne mjekësore. Bashkëvepron në mënyrë aktive me Shoqatën Ndërkombëtare të Ozonit, Shoqatën Ruse të Gastroenterologjisë.

Më shumë se 40 kompani të sigurimeve bashkëpunojnë në mënyrë aktive me qendrën mjekësore, nga të cilat: Reso-Garantia, Ingosstrakh, SOGAZ, Rosno, Company of Insurance Insurance, Rosgosstrakh, etj.

Qendra mjekësore "Ndihmë" drejtohet nga Alla Serova, Doktor i Shkencave Mjekësore, Profesor, Akademik i Akademisë së Shkencave Mjekësore dhe Teknike të Federatës Ruse, Akademik i Akademisë Evropiane të Shkencave të Natyrës, Shkencëtar Nderi i Evropës. Për një kontribut të madh në kauzën e shëndetit kombëtar, ANSerova iu dha Urdhrin e Katerinës së Madhe dhe Medaljen e Robert Koch. Për zbulimet shkencore në fushën e mjekësisë moderne, asaj iu dha edhe çmime të larta – Urdhri i Yllit të Vernadsky dhe medalja e argjendtë e A.Popov, pasi ajo është gjithashtu autorja e një numri propozimesh dhe shpikjesh për racionalizim.

Qendra mjekësore ka specialistë shumë të kualifikuar me grada akademike, përvojë dhe përvojë të gjerë në diagnostikimin dhe trajtimin e pacientëve me sëmundje të traktit gastrointestinal, sistemit nervor, enëve të gjakut, organeve të frymëmarrjes, zemrës, sistemit muskuloskeletor.

Qendra ka në dispozicion laboratorët klinikë dhe biokimikë të saj, dhomat e ultrazërit dhe të diagnostikimit funksional, një proctolog, neurolog, kirurg vaskular, gastroenterolog, kiropraktor, akupunkturë, kullim limfatik, masazh, elektrostimulim intersticial, terapi ozoni, terapi oksigjeni. Vaska: hidropunkturë, perla, karboni.

Në qendrën mjekësore "Ndihmë" për ju:
• nuk duhet të humbni kohë duke pritur për procedura diagnostikuese ose mjekësore
• specialistë të kualifikuar do të bëjnë një ekzaminim të plotë brenda një dite, do të ofrojnë trajtim efektiv duke përdorur teknologjitë më moderne mjekësore, ilaçe, procedurat e fizioterapisë
• Kushtet e rehatshme stacionare në një ose dy reparte lokale me të gjitha pajisjet, do të ndihmojnë në rivendosjen e shëndetit tuaj në kohën më të shkurtër të mundshme me rezultatin më pozitiv

Shërbimet tona:
Qendra mjekësore "Ndihmë" siguron kujdes këshillues, ambulant dhe spitalor duke përdorur teknologjitë më të fundit mjekësore: terapinë e ozonit, elektrostimulimin intersticial, metodat minimale invazive të trajtimit në fushën e proctologjisë dhe kirurgjisë vaskulare.
Aktiviteti kryesor i qendrës është diagnostikimi dhe trajtimi i sëmundjeve, ekzaminimi mjekësor në fushat e mëposhtme:
• Gastroenterologjia: trajtimi i gastritit akut dhe kronik; ulçera peptike e stomakut dhe duodenit; sëmundjet e ezofagut; kolecistiti akut dhe kronik, dyskinesia e fshikëzës së tëmthit; pankreatiti kronik, sindroma e zorrës së irrituar, koliti kronik.
• Proctologjia: trajtimi i proctitit; hemorroide, duke aplikuar unaza latex; kruajtje anale; çarje anale.
• Neurologjia: trajtimi i osteokondrozës së shtyllës kurrizore; ishias; arthrosis; herniation disk; neuritis; migrenë, duke përdorur teknologjinë e re mjekësore të stimulimit elektrik ndër intersticial; manifestimet fillestare të insuficencës cerebrovaskulare; encefalopati discirkuluese; dhimbje koke të etiologjive të ndryshme.
• Kirurgjia vaskulare: trajtimi i venave me variçe me skleroterapi (injeksion i zgjidhjeve sklerozuese në vena); ateroskleroza e enëve të ekstremiteteve të poshtme; limfostaza e ekstremiteteve të sipërme dhe të poshtme.
• Terapia: trajtimi i sëmundjes kronike koronare të zemrës; hipertensioni, kardiodistrofia, bronkiti akut dhe kronik, pneumonia, astma bronkiale. distrofia e miokardit, kardialgjia.
• Reumatologjia: Diagnostifikimi dhe trajtimi i sëmundjeve të nyjeve dhe indit lidhës, futja e preparateve të acidit hialuronik në nyje, trajtimi i osteoartritit, artritit reumatoid, psoriasis, përdhes.

Lexo artikullin:  Kondoksidi forte në terapinë kurrizore dhe të përbashkët

Qendra mjekësore "HELP" mund të lidhë marrëveshje me ndërmarrje për diagnostikimin dhe trajtimin e punonjësve të këtyre ndërmarrjeve.

N.Novgorod, rr. Bolshaya Pecherskaya, d.26, zyra 401, qasja: tramvaji numër 2 tek ndalesa Rruga Semashko – Shkolla e Lartë e Ekonomisë.

Тел./факс 8(831) 202-19-03.

Be
Janë të shëndetshëm
I lumtur
Janë të bukura.

14.05.2018 // Teknikë e re për heqjen e disqeve hernie

Në bazë të departamentit neurokirurgjikal, një teknikë është futur në praktikën e përhapur klinike për heqjen e hernies së disqeve ndërvertebrale duke përdorur teknika endoskopike perkutane.

Hernia diskale rezistente ndaj trajtimit konservator, shoqëruar me dhimbje të forta, si dhe mpirje dhe dobësi të ekstremiteteve të poshtme, në disa raste (1-3%) kërkojnë trajtim kirurgjik. “Standardi i artë” i këtij trajtimi është disektomia mikrokirurgjikale e realizuar duke përdorur një mikroskop operativ dhe teknikë mikrosurgical. Megjithë invazivitetin e ulët të operacionit, qasja në hapësirën epidurale dhe manipulimet me rrënjën e palcës kurrizore janë të nevojshme për të izoluar një disk hernizues. Në disa pacientë, pas ndërhyrjes, ngjitjet mund të formohen në hapësirën epidurale, gjë që çon në zhvillimin e sindromës së dhimbjes kronike.

Për 5 vjet, discectomia endoskopike endoskopike perkutane transferuese (teknikë TESSYS) është përdorur në Rusi. Avantazhi kryesor i metodës është zvogëlimi i pushtimit të operacionit: prerje e lëkurës

5-7 mm (Fig. 1), operacioni kryhet përmes një porti endoskopik me një diametër prej 7 mm, ndërsa dëmtimi i indeve të buta që rrethojnë shtyllën kurrizore është minimale, siç është edhe reseksioni i strukturave të eshtrave dhe indeve të diskut. Në shumicën e rasteve, vetëm një fragment disk është hequr që ushtron presion në rrënjën e palcës kurrizore ose vetë palcës kurrizore. Mjetet e përdorura gjatë procedurës kanë sipërfaqe pune prej 2-3 mm, gjë që minimizon ndikimin në strukturat nervore gjatë operacionit.

Plaga postoperative pas disektomisë perkutane transforaminale

I gjithë operacioni kryhet në një medium ujor, i cili arrihet me furnizim të vazhdueshëm të një zgjidhje fiziologjike sterile në zonën e ndërhyrjes, kjo eliminon kontaktin e membranës së rrënjëve të palcës kurrizore me ajrin, duke zvogëluar kështu mundësinë e ngjitjet pas operacionit. Në disa raste, është e mundur të kryeni operacione nën anestezi lokale ose kurrizore, duke përjashtuar anestezinë komplekse multikomponente komplekse me intubimin e trakesë dhe futjen e relaksuesve të muskujve.

Ulja e pushtimit të ndërhyrjes lejon që pacientët me kufizime minimale të lëvizin ditën e operacionit dhe të largohen nga klinika brenda 1 ore, si dhe të shërohen dhe të kthehen në punë në kohën më të shkurtër të mundshme. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që nuk kërkohet trajtim rehabilitues dhe kufizim i regjimit motorik pas operacionit. Brenda një muaji pas operacionit, lëvizjet në shpinë lumbare duhet të jenë të kufizuara, përdorni një korse për ngarkesa. Pas një muaji, duhet të filloni ushtrime të rregullta për të forcuar korse muskulore, gjë që do të minimizojë mundësinë e relapsit.

Punonjësit e departamentit neurokirurgjik janë trajnuar në këtë teknologji nga ekspertë kryesorë në Evropë dhe Rusi, përfshirë Dr. Ralf Wagner (Frankfurt Gjermani) – një nga autorët e metodologjisë dhe Guntram Krzok, MD (Gjermani).

Kirurgjia perkutane e discektomisë endoskopike: lloji i sallës operative,
rrënja e palcës kurrizore pas dekompresionit

Neurokirurgu A.Ya. Aleinik drejton zhvillimin e këtij drejtimi në departamentin e neurokirurgjikave të klinikës. Deri më tani, janë kryer më shumë se 30 operacione, në më shumë se 90% të rasteve, është arritur regresioni i dhimbjes dhe simptomave neurologjike.

Shembull klinik: A – MRI para operacionit që tregon një hernie mesatare të diskut; B – radiografia e kryer në fazën e heqjes së hernisë së diskut – instrumentet e futura në kanalin kurrizor janë të dukshme; C – sekuestrimi i largët hernial

Rezultatet e operacioneve u raportuan në një simpozium në kuadër të Kongresit IX të Kirurgëve Vertebrologjik të Rusisë – 2018 (Shën Petersburg)

Konsultimi i një neurokirurgu për mundësinë e këtij operacioni mund të merret nga stafi i departamentit të neurokirurgjisë. Pritja e specialistëve organizohet në bazë të departamentit këshillimor dhe rehabilitues të Institutit të Traumatologjisë dhe Ortopedisë. Ju mund të bëni një takim duke thirrur numrat e regjistrimit (831) 436-87-54, 436-26-24 ose përmes faqes së internetit të klinikës duke plotësuar formularin.

Herniation disk intervertebral | trajtimi pa kirurgji | parandalim

Mos merrni një hernie

Si të luftoni për shëndetin e shpinës tuaj

Fatkeqësisht, jeta e një personi modern nuk kontribuon në shëndetin e trupit të tij. Zakonet e këqija, dieta e dobët, një mënyrë jetese e ulur, mungesa e aktivitetit fizik normal, qëndrimi i gjatë në poza statike dhe të pakëndshme çon në një gjë – shumë njerëz marrin sëmundje kronike deri në moshën 30-40 vjeç, përfshirë problemet me shtyllën kurrizore.

Askush nuk i kushton vëmendje osteokondrozës dhe lumbalgjisë – ato janë përhapur, pinë një pilulë dhe vrapuan. Me një qëndrim kaq të pakujdesshëm ndaj vetvetes, vjen një diagnozë tjetër, më e tmerrshme – një hernie ndërvertebrale, e cila tingëllon si bubullima nga një qiell i qartë.

Tofarë duhet të bëni nëse jeni diagnostikuar me këtë? Si të jetojmë me të? Dhe çfarë duhet të bëhet për të mos bërë një hernie?

Arriti pikën

Lexo artikullin:  Ushqyerja për artrozën e gjurit atë që është e mundur dhe çfarë jo

Enciklopedia mjekësore përcakton hernie të diskut intervertebral në këtë mënyrë – kjo është një hernie në të cilën bërthama xhelatinoze e diskut intervertebral zgjat në kanalin kurrizor. Imagjinoni, midis dy rruazave ekzistojnë disqe të veçantë thithëse të shokut që lejojnë që rruazat të lëvizin, duke siguruar një lëvizje normale të zakonit në të gjithë trupin. Por në rast të ndërprerjes së diskut, lëngu që e mbush atë ngjitet në lumen e kanalit kurrizor, duke mos lejuar që rruazat të punojnë normalisht.

Sigurisht, kjo nuk ndodh menjëherë – bërthama dhe formimi i një hernie është një proces shumë i gjatë, paraprihet nga ndryshime shkatërruese në shpinë. Disqet janë lodhur për shkak të shumë faktorëve – ngarkesa të tepërta, lëvizje të papritura të papritura për trupin, ushqim të pahijshëm dhe mungesë vitaminash, mbipeshë, dëmtime kurrizore dhe mungesë aktiviteti fizik normal.

Një hernie është gjithmonë një ndërlikim, një formë e lënë pas dore e së njëjtës osteokondrozë, një sëmundje e sjellë në një pikë kritike, e ndjekur nga operacioni.

Ekziston një alternative për një thikë

Nëse vazhdimisht përjetoni dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës (më shpesh ka një hernie në shpinë sakrale), patjetër që duhet të këshilloheni me një mjek. Do t’i nënshtroheni diagnostikimit të rezonancës magnetike dhe do të përcaktoni se çfarë është me shpinë.

Nëse jeni diagnostikuar me një hernie ndërvertebrale, me shumë mundësi do t'ju ofrohet kirurgji. Sipas neurokirurgjikëve modernë, nuk është aspak e nevojshme që të kaloni nën thikë. Mendimi i avancuar shkencor shprehet: shumica e hernies nuk kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale, dhe nga dhjetë pacientë që janë diagnostikuar me këtë, vetëm një ka nevojë për operacion.

Mjekët u ofrojnë pacientëve metoda konservative të trajtimit si fizioterapi, refleksologji, terapi manuale, masazh, osteopati, fizioterapi, banja terapeutike, aplikime për baltë, hirudoterapi (trajtim me shushunjë). Mjekët rekomandojnë një hernie të shtyllës kurrizore gjatë hernies. Kjo procedurë mund të bëhet në shtëpi – në simulatorë specialë. Vetëm mos e vetë-mjekoni – të gjitha procedurat duhet të bëhen nën mbikëqyrjen e mjekut që merr pjesë.

Mos e çoni në një hernie

Sigurisht, një hernie tingëllon e frikshme. Ndoshta shumë prej jush, duke ndjerë shqetësimin më të vogël në shpinë, dëshirojnë t'i atribojnë vetes një diagnozë të ngjashme. Doctordo mjek do t'ju tregojë: trajtimi më i mirë është parandalimi.

Le të trajtojmë me kujdes shtyllën kurrizore për të mos çuar në një hernie. Grupi i rrezikut – persona nga 25 deri në 50 vjeç. Isshtë në këtë moshë që ju duhet t'i kushtoni vëmendje të veçantë shëndetit tuaj, më në fund, të shkoni në sport, të kaloni në një dietë të shëndetshme, sigurohuni që të merrni një kompleks të vitaminave.

Kujdesuni për atë që jeni duke fjetur, për atë që jeni ulur. Shtë e nevojshme të kryhet parandalimi i zonave me probleme të shpinës, veçanërisht atyre që dëmtojnë shpesh. Një ilaç i shkëlqyeshëm për parandalimin e hernies është masazhi.

Prodhuesit modern të pajisjeve masazh janë kujdesur për ne, duke krijuar një gamë të tërë masazhesh dhe komplekse masazhesh të tëra, të përballueshme për të gjitha kategoritë e klientëve, duke na lejuar ne që të punojmë si në zonat problematike individuale ashtu edhe në trupin në tërësi.

Vizitoni sektorin e pajisjeve të trajnimit për shtyllën kurrizore dhe ejani në sallonin tonë masazh në Nizhny Novgorod

Një hernie intervertebrale quhet gjithashtu një hernie diskale intervertebrale. Ju duhet të dini se arsyet kryesore për shfaqjen e një sëmundje të tillë është një çrregullim metabolik, sfond hormonal, funksionimi i pankreasit dhe mëlçisë. Shtë e rëndësishme që shfaqja e një hernie ndërvertebrore dhe të gjitha pasojat e saj ndikojnë drejtpërdrejt në sistemin nervor të njeriut, të prishin qarkullimin e gjakut në këmbë dhe legen, dhe gjithashtu të formojnë mpiksjen e gjakut. Rezultati i gjithë kësaj është jashtëzakonisht depresionuese: tumori intervertebral, i cili u shfaq si rezultat i shkeljes së mbaresave nervore të palcës kurrizore, ka presion mbi nervat shiatik dhe inguinal, duke provokuar kështu shfaqjen e ngjeshjes së kripës dhe dhimbjes në këmbëve. vet sistem vaskular. Për shkak të indeve të tjera të vendosura afër, disku intervertebral ruan aftësinë e tij funksionale. Përthith të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme për shkak të muskujve kurrizorë, në rastin e distrofisë së së cilës zhvillohet osteokondrozë ose hernie ndërvertebrale. Shtë e rëndësishme që një hendek i përshtatshëm midis rruazave të jetë i provueshëm /> Dihet që secili segment i shtyllës kurrizore është përgjegjës për funksionimin e organeve të caktuara. Si rezultat, kur shtypni një hernie ndërvertebrale në mbaresat nervore të çdo segmenti të shtyllës kurrizore, organi që funksionoi për shkak të këtij segmenti pushon së punuari. Natyrisht, është nga këtu që dhimbjet e kokës dhe krahut të shkaktuar nga hernia intervertebrale e vendosur në shpinë të qafës së mitrës pasojnë. Sa për rajonin e mesit, atje hernia ndërvertebrale kontribuon në dhimbje dhe probleme të këmbëve. Një hernie e vendosur në rajonin e kraharorit provokon probleme me organet e frymëmarrjes. Por ia vlen të kujtojmë se nervat e shtypur mund të nxiten duke i shtrydhur ato nga rruazat nga njëra anë, ndërsa zhvendosja e diskut bëhet në drejtimin tjetër. Sa i përket trajtimit kirurgjik të hernisë ndërvertebrale, ajo kryhet vetëm në rastet kur ka paralizë të plotë ose të pjesshme të gjymtyrëve të caktuara, si dhe me funksionim të dobët të organeve të brendshme. Natyrisht, kjo metodë e trajtimit përdoret vetëm kur asgjë nuk ndihmon, dhe gjendja e pacientit vetëm përkeqësohet. Ndërhyrja kirurgjikale mund të shpërndahet në rastet kur gjendja e pacientit nuk shkakton shqetësim të veçantë. Lëndët qetësuese dhe agjentët jo-steroide përdoren direkt gjatë trajtimit. Këto janë ilaçe që ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve. Duhet të theksohet se hernia intervertebrale trajtohet me mjete të posaçme që sigurojnë që restaurimi i indit kartilaginoz të diskut intervertebral është absolutisht i natyrshëm. Teknika jo-drogë, e përmendur si "apitherapy", përdoret gjithashtu në trajtimin e hernisë ndërvertebrale. Përdoret kur trajtimi me kimioterapi nuk ka dhënë rezultate pozitive. I vetmi kurë për këtë teknikë është helmi i bletëve, i cili mund të kurojë sëmundjet vertebrale. Hernia hiqet vetvetiu, për shkak të bletëve që mbajnë pika specifike në shpinë. Helmi i bletëve është një agjent i fuqishëm anti-inflamator, ka veti ngrohëse, gjë që kërkon heqjen e dhimbjeve të muskujve. Ajo gjithashtu rrit elasticitetin e disqeve ndërvertebrale dhe ka një efekt të mirë në qarkullimin e gjakut në vendet e nevojshme të shtyllës kurrizore. Si përfundim, duhet thënë se efektiviteti i trajtimit të hernisë ndërvertebrale varet drejtpërdrejt nga përdorimi i duhur i të gjitha procedurave të nevojshme. Nga sa më sipër, është e qartë se rezultati maksimal në parandalimin dhe trajtimin e hernisë ndërvertebrale mund të arrihet vetëm nëse të gjitha procedurat e nevojshme ndiqen në përputhje me rrethanat.

Lexo artikullin:  Nofulla e përbashkët

Trajtimi i hernisë kurrizore në Nizhny Novgorod

Salloni i Terapisë së Masazhit
Edukimi mjekësor • Përvojë 15 vjet

Ne po ju presim në adresën Nizhny Novgorod, rr. Nevzorov, 89 (zyra 7)
Harta e rrugës

Dëmtimet, ashpërsia, një mënyrë jetese e ulur, stresi – kjo është një listë e vogël e asaj që pushton jetën tonë ndonjëherë pa kërkesë. Trupi "jep" si përgjigje ndaj sëmundjeve të ndryshme. Njëra prej tyre është një hernie ndërvertebrale. Dikush beson se vetëm operacioni mund të përballojë sëmundjen. Për fat të mirë, kjo nuk është kështu. Trajtimi i një hernie të shtyllës kurrizore pa operacion është një realitet i provuar.

Mjetet – një trajtim gjithëpërfshirës, ​​baza e të cilit është masazhi dhe terapia stërvitore.

Disqe hernike dhe simptomat e tyre

Një hernie ndodh në një moment të caktuar kur një nga disqet e kërcit zhvendoset. Me thelbin e saj xhelatinoz, ajo fillon të bëjë presion mbi nervat dhe ligamentet që shtrihen përgjatë shtyllës kurrizore. Ka dhimbje, fillon inflamacioni. Zhvendosja mund të ndodhë në çdo pjesë të shtyllës kurrizore. Këtë e dëshmojnë emrat e tyre:

  • Hernia e kraharorit
  • Hernia e qafës së mitrës
  • Hernia lumbosakrale.

Simptomat e një hernie ndërvertebrale janë të ndryshme. Gjëja kryesore është dhimbja. Më shpesh – dhimbje në fokusin e inflamacionit. Por ajo "u jep" ndonjëherë organeve të tjera. Kjo është arsyeja pse vetë-diagnostikimi është i papranueshëm.

Simptomat mund të flasin për shkallën e hernisë ndërvertebrale, si dhe lokalizimin e saj. Me një hernie të lumbosakralit, dhimbja që shfaqet në shpinë mund t’i jepet mollaqe, këmbë, etj. Mund të vërehet edhe nuhatja e pjesëve të këmbëve. Muskujt e shpinës janë të tendosur, gjë që nuk lejon të korrigjojë shpinën. Dhimbja shfaqet me çdo lëvizje të papritur, me kollitje. Ekziston një "dështim" në sistemet e tjera:

Hernia e rajonit të kraharorit karakterizohet nga dhimbje në brez, gjymtyrët humbasin ndjeshmërinë e tyre, muskujt bëhen të dobët.

Një hernie e shpinës së qafës së mitrës është forma më komplekse. Kur shfaqet një hernie në shpinë të qafës së mitrës, enët e gjakut vuajnë, qarkullimi cerebral është i shqetësuar.

Simptomat kryesore të saj janë:

  • dhimbje sup
  • Dhimbje koke dhe marramendje,
  • Nauze me të vjella
  • Rritje presioni
  • Shkelje e koordinimit.

Trajtimi duhet të fillojë menjëherë për të shmangur operacionin.

Masazh, terapi ushtrimore dhe si të trajtoni një hernie ndërvertebrale

Baza e trajtimit është masazhi dhe gjimnastika, të cilat nuk mund të shmangen në trajtimin e hernisë së shtyllës kurrizore.

Ndonjëherë ata janë cinikë ndaj masazhit, duke harruar se masazhi është një art antik. Ai i nënshtrohet trajtimit të hernisë së shtyllës kurrizore, e cila është mjaft e mundur pa operacion. Duke ecur me shpejtësi përpara, budallenjtë ia dorëzuan skrapit. Tani ju duhet të "tërhiqeni" përsëri, sepse mundësitë e masazhit janë të pashtershme. Kushti kryesor: një masazh mjekësor i shpinës dhe i shpinës duhet të kryhet nga një specialist me përvojë, me duar “magjike”, i cili di të trajtojë një hernie lumbare. Por vetëm një masazh nuk do të jetë e mjaftueshme. Me një hernie të shtyllës kurrizore, ushtrime speciale janë absolutisht të nevojshme.

Terapia e ushtrimeve – ushtrime fizioterapie – përbërësi i dytë i trajtimit. Gjimnastika me hernie të shtyllës kurrizore është përbërësi kryesor i trajtimit të suksesshëm. Një specialist me përvojë bën një kompleks individual, pjesa kryesore e të cilit është ushtrime për një hernie të shtyllës kurrizore.

Masazh kabineti-NOV

Duke folur për masazh terapeutik në Nizhny Novgorod dhe ushtrime të fizioterapisë në Nizhny Novgorod, ata domosdoshmërisht përmendin dhomën e masazhit të Vladimir Lutsky. Pajisjet dhe stafi i kabinetit janë unike. Këta janë specialistë me përvojë të gjerë, profesionistë me një edukim mjekësor që dinë mirë si ta trajtojnë jo vetëm herninë lumbale. Kjo është një përvojë që është marrë në klinikat serioze të NIIITO dhe NORTSI. Trajtimi i një hernie të shtyllës kurrizore në zyrën e Massage-NNov ndihmon për të hequr qafe këtë sëmundje pa operacion. Efekti i trajtimit është i rëndësishëm.

Masazh terapeutik në zyrë kryhet nga Vladimir Lukatsky. Përvoja e tij gati 20 vjeçare, praktika në NIIITO kushtoi shumë.

ExpertNews Shqipëri