Simptomat e tendinitit të shpatullave dhe trajtimi

 • Ushtrime fizike.
 • plagosje
 • Imobilizimi.
 • Trajtimi i përbashkët c shkelja e regjimit.
 • Pasojat e operacionit.
 • Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës.

Megjithë një listë kaq të madhe të arsyeve të mundshme për formimin e kësaj gjendje patologjike, gjëja kryesore mbetet saktësisht aktiviteti fizik i rregullt, si rezultat i të cilit dëmtohet pranga rrotulluese e shpatullës.

Mekanizmi i dëmtimit dhe zhvillimi i procesit inflamator mund të jetë ligamenti korako-akromial, buza e përparme e akromionit, ose madje edhe nyja akromioklavikulare.

Pasi të ketë ndodhur dëmtimi, në 5-7 ditët e para, inflamacioni mbulon tendinin e muskulit supraspinatus dhe, vetëm atëherë, kalon në indet e buta, muskujt dhe, në fakt, vetë kapsulën artikulare – shkaku i shqetësimit dhe dhimbje.

Simptomat dhe komplikimet: Skenë

Tendoniti i shpatullave ka një simptomë – dhimbje kur ndryshoni pozicionin e krahut. Ato shfaqen pothuajse në çdo situatë: ndërrimi i rrobave, marrja e banjës, shtrirja e duarve tuaja për të mbajtur objekte, etj.

Në fazën e mesme, simptoma mund të jetë dhimbje në dore dhe duar kur shtrëngoni duart ose lëvizje të tjera të ngjashme. Gjithashtu, me sy të lirë, ngurtësia e pacientit në lëvizje dhe një rënie në aktivitet bëhen të dukshme. Nëse manifestimet e fundit nuk mund të luftohen në asnjë mënyrë, atëherë, ka shumë të ngjarë, një ndërlikim do të ndodhë në një nga format e shumëllojshmërisë së sëmundjes – duke llogaritur tenosynovitis.

Llogaritja e tenosynovitit karakterizohet nga një neoplazmë e eshtrave në kapsulën e përbashkët dhe afërsia e tendinave.

Faza e fundit shoqërohet me dhimbje akute ishemike që ndodhin në çdo pozicion pa ngarkuar gjymtyrët dhe shpatullat. Rrezatimi përgjatë sipërfaqeve të përparme dhe të jashtme të shpatullës bëhet jashtëzakonisht i theksuar. Duke pasur parasysh inflamacionin dhe proceset e tjera në vazhdim, ënjtja mund të shfaqet në zonën e nyjës së deformuar.

Si është e rrezikshme?

Rreziku qëndron në humbjen e ndjeshmërisë dhe aftësinë për të kontrolluar qartë gjymtyrën për shkak të formimit kritik të kockave në kapsulën e përbashkët dhe dëmtimin e një tendoni të ngjashëm.

Në fazën e fundit, trajtimi kompleks është i nevojshëm. Përndryshe, pasi të keni arritur shkatërrimin e plotë të bashkimit, do të kërkohet një operacion për ta zëvendësuar atë.

Klasifikim

Varieteteve të tendinitit të nyjës së shpatullave përcaktohen bazuar në vendndodhjen e formimit të patologjisë dhe zhvillimin e saj pasues. Prandaj, përkufizimet e mëposhtme shpesh mund të gjenden në klasifikimin mjekësor:

 1. Tendovaginitis dhe tendosynovitis – burimi është veshja e tendinit.
 2. Tendobursiti është një qese e tendinit.
 3. Myotendinitis është një inflamacion i indeve të muskujve me tendona ngjitur.

Përveç një klasifikimi të tillë, vetë tendoniti ndahet në:

 • Akute – aseptike ose purulente.
 • Kronike – fibroze dhe ossifikuese.

Patologjia e bazuar në dëmtimin parazitar është një dukuri jashtëzakonisht e rrallë.

Diagnostics

Diagnoza bazohet në pamjen klinike ekzistuese. Për një diagnozë më të saktë, pacienti duhet t'i nënshtrohet:

 1. MRI e nyjës së shpatullave.
 2. Rreze-X.

Cili mjek trajton tendinitin e nyjës së shpatullave?

Një ekzaminim fillestar kryhet nga një mjek i përgjithshëm ose mjek i familjes. Kjo e fundit lëshon një referim për ekzaminim nga një traumatolog, i cili, në të vërtetë, kryen trajtim.

Si është trajtimi?

Trajtimi ambulant po zhvillohet. Pacientit rekomandohet që të zvogëlojë barrën në shpatullën e lënduar, por në të njëjtën kohë të ruajë të njëjtën gamë të plotë të lëvizjes. Kjo do të shmangë shfaqjen e formacioneve të eshtrave në çantën e përbashkët.

Përveç kësaj, pacienti duhet:

 • Ushtrohu rregullisht.
 • I nënshtrohet terapisë me valë shoku.
 • Merrni NSA>

Marrja e ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide është e kufizuar rreptësisht në pesë ditë. Përndryshe, gastriti mund të formohet.

Trajtimi në fazën e vonë

Nëse diagnoza tregoi një akumulim të contracture dhe ndryshime cikatriciale të theksuara në kapsulën fikse, traumatologu mund të vendosë për uljen e shpatullave – një këputje të detyruar të kapsulës së shpatullave. Kjo ndodh duke rritur amplituda e lëvizjes për shkak të presionit të jashtëm.

Boshllëku bëhet nën anestezi të përgjithshme. Periudha e rimëkëmbjes pas një procedure të tillë zgjat deri në dy muaj, gjatë së cilës caktojnë gjithashtu:

Parandalim

Para së gjithash, ekspertët tregojnë nevojën për të kufizuar ushtrimin e rëndë fizik në duar, gjë që mund të çojë në deformim të nyjës së shpatullave. Midis këtyre, pozicionet e zgjatura statike duhet të shmangen – krahët e zgjatur në nivelin e gjoksit ose në një pozicion të drejtë.

Të gjitha klasat në palestra, në varësi të diagnozës së ndryshimeve më të vogla në amplituda e lëvizjes ose shfaqjes së shqetësimit, duhet të ndërpriten përpara se të marrin rezultatet e provimit.

Një masë parandaluese efektive është përdorimi i ilaçeve që parandalojnë formimin e acidit urik. Kjo e fundit përshkruhet vetëm nga mjeku që merr pjesë.

Tendoniti i shpatullave është një sëmundje e tendinave

Lëvizja dhe qëndrueshmëria e nyjës së shpatullave janë të mundshme për shkak të muskujve dhe tendinave:

 • ato sigurojnë një gamë të vërtetë dhe të plotë të lëvizjes (vëllimi i plotë është i mundur me pjesëmarrjen e skapulës);
 • muskujt dhe tendinat e prangos rrotulluese mbajnë kokën e humerusit në zgavrën e përbashkët dhe mbajnë boshllëqet e nevojshme ndërmjet sipërfaqes së kokës dhe zgavrës, si dhe midis tuberkulës së sipërme të nyjes dhe akromionit të skapulës.

Tendonët janë inde të buta dhe janë gjithashtu të prirur për sëmundje inflamatore. Nëse një proces i tillë vërehet në shpatull, atëherë diagnostikohet tendiniti i nyjës së shpatullave.

Tendoniti i referohet sëmundjeve periartikulare dhe mund të kombinohet me patologji të tjera të ngjashme:

 • enthesiti – inflamacion i tendinit në vendin e lidhjes së tij në kockë;
 • tenosynovitis – inflamacion i njëkohshëm i tendoneve dhe çantave;
 • bursit – inflamacion i zgavrave artikulare dhe çanta që rrethojnë tendonet.

Bursiti ose sinoviti zakonisht paraprin tendinitin.

Llojet e tendinitit të nyjës së shpatullave

Diagnostifikohen llojet e mëposhtme të patologjive të tendinit brachial:

 • tendoniti i manshetës rotator:
  • muskul supraspinatus, infraspinatus, i rrumbullakët dhe subkapularis;
 • tendiniti i tendinit biceps (muskul biceps);
 • kalcifikimi i tendinitit;
 • këputje e pjesshme ose e plotë e tendinave.

Shkaqet e tendonitit

Zhvillimi i tendonitit mund të paraprihet nga:

 1. Rritje kronike të sporteve ose profesionistëve: tenistë, volejbollistë, futbollistë bejsbolli, peshëngritës, gjimnastë, akrobate, etj .; ndërtuesit, shoferët, lëvizësit
 2. Mikrotrauma e përhershme.
 3. Artriti reaktiv, infektiv, alergjik, reumatoid.
 4. Ndryshimet degjenerative në strukturat e kockave (osteoartroza).
 5. Osteokondroza e qafës së mitrës.
 6. Përdhes.
 7. Imobilizimi i zgjatur i shpatullave pas dëmtimit ose operacionit.
 8. Displazia kongjenitale e nyjes së shpatullave dhe shkaqe të tjera.

Simptomat e tendinitit të shpatullave

Një nyje e shëndetshme e shpatullave, falë llojit të artikuluar, siguron një gamë të plotë të lëvizjes gjatë përkuljes, zgjatjes, rrëmbimit, shtimit dhe rrotullimit (rotacionit). Një kënd i kufizuar i lëvizjes dhe dhimbja që rezulton tregojnë për pezmatimin e tendinave, çantave dhe kapsulave, si dhe dëmtimit të vetë nyjes ose plexusit të saj.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Si të dalloni inflamacionin e tendoneve të ndryshme

 • Simptomat e tendinitit të tendinit supraspinatus dhe qeseve subakromiale:
  • Kur shpatulla është devijuar në një kënd që tejkalon intervalin prej 70 – 90 °, shfaqen ndjesi të dhimbshme për shkak të shtypjes së muskulit të supraspinatus me anë të tuberkulës së shpatullës deri në akromionin e skapulës dhe ngjeshjen e çantës subakromiale.
  • Një rritje e mëtejshme e këndit të ngritjes çon në zhbllokimin e tufës së kokës së shpatullës me akromionin (në këtë moment mund të dëgjoni një klikim), pas së cilës dhimbja kalon.
 • Simptomat e tendinitit të tendoneve të infraspinatus dhe muskujve të rrumbullakët:
  • Dhimbje gjatë lëvizjeve të jashtme rrotulluese (kur përpiqeni të merrni diçka nga rafti i sipërm ose krehja).
 • Simptomat e inflamacionit të tendinit subkapularis:
  • Dhimbje gjatë rrotullimit të brendshëm (rrëmbimi i krahut pas shpinës).
 • Tendiniti Biceps i tendinitit:
  • Ndjesi të dhimbshme në kohën e lakimit të krahut në nyjen e bërrylës, shoqëruar ose me një ngritje të gravitetit ose me supinacion (duke u kthyer nga jashtë) të parakrahut, për shembull, kur dera është e mbyllur me një çelës.

Llogaritja e tendinitit

Kalcifikimi i tendonit mund të ndodhë:

 • në fazën e përparuar të artrozës, kur shkatërrimi shkon përtej kërcit;
 • në vendet e mikrotraumës dhe dëmtimeve.

Rreth depove të kalciumit në indet e tendinit, fillon inflamacioni. Për shkak të faktit se është e pamundur të hiqni kalcifikimet, tashmë është e vështirë të përballosh një tendinit të tillë, dhe bëhet kronik.

Si të dalloni tendinitin nga patologjitë e tjera

 • Simptomat e një lezioni të nyjes akromioklavikulare:
  • Drejtimi i shpatullës në këndin maksimal të mundshëm prej 180 ° shoqërohet me dhimbje.
 • Subluksimi i përparmë i kokës së shpatullave:
  • Dhimbje e rëndë në shpatull dhe një kufizim i mprehtë i lëvizjeve, shoqëruar me një kontur të ndryshuar të shpatullës me kokën e zhvendosur përpara dhe poshtë.
 • Kapsuliti retraktil:
  • Të gjitha lëvizjet janë të kufizuara (si pasive dhe aktive).
  • Nuk ka inflamacione inflamatore dhe degjeneruese në vetë nyjen, por ka shenja të fibrozës kapsulare dhe osteoporozës rajonale.
 • Sindroma e daljes së gjirit, plexiti:
  • Dhimbja nuk shoqërohet me lëvizje, ndryshe nga tendoniti, dhe shkaktohet nga:
   • ngjeshja e tufës neurovaskulare që shtrihet midis klavikulës dhe brinjës së parë;
   • pezmatimi i plexusit brachial.

Më vete, ia vlen të flasim për sindromën subakromiale, pasi ajo i referohet stabilitetit të dëmtuar në nyjen e shpatullave dhe mund të krijojë terrenin për deformime të tendinit dhe madje edhe këputje.

Sindroma subakromiale

Pabarazia e muskujve dhe tendinave të manshetës rrotulluese çon në një ulje të distancës midis procesit akromial dhe kokës së nyjes së shpatullave. Me lëvizjet e tendinit të shpatullave të supraspinatus, infraspinatus, subcapularis dhe muskujve të rrumbullakët, gjithmonë është i dëmtuar. Ky është një sindromë subakromiale.

Ekzistojnë tre shkallë të sindromës së tendinit subakromial:

 • Inflamacion, ënjtje dhe hemorragji.
 • Ndryshime fibroze, trashje, lot të pjesshëm.
 • Pushime të plota plus ndryshime degjenerative në kockat e nyjes që përfshijnë akromionin e skapulës dhe tuberkulozit të humerusit.

Diagnostics

 • Diagnoza fillestare bazohet në një vlerësim testi të dhimbjes gjatë lëvizjes dhe palpimit.
 • Radiografia mund të provojë>

Trajtimi i sëmundjeve inflamatore të tendinit

 • Në fillim, paraqitet kufizimi i lëvizjeve për dy deri në tre javë.
 • Për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin, NSAID-të përcaktohen me gojë:
  • nimesil, ketorol, Nurofen.
 • Trajtimi lokal përdoret gjithashtu në formën e ointments dhe gels – me përmbajtjen e NSAIDs dhe efektet irrituese:
  • Nise, capsaicin.
 • Në dhimbje të forta, glukokortikoidët injektohen në indet periartikulare të shpatullës (përjashtimi është tendoniti biceps).
 • Metodat efektive të fizioterapisë:
  • electrophonophoresis;
  • magnetotherapy;
  • Balneotherapy;
  • cryotherapy;
  • terapi e valës së shokut (UHT) – veçanërisht kjo metodë është efektive në përcaktimin e tendonitit.

Terapia fizike dhe parandalimi

Terapia e ushtrimeve është trajtimi kryesor për tendinitin. Lëvizjet aktive (rrotullimi me shpatulla, krahët e ngritur mbi kokë, lëkundjet, krahët e përhapur) duhet të përdoren kur dhimbja zvogëlohet.

Në një periudhë kur lëvizjet ende shkaktojnë dhimbje, duhet të përdorni ushtrime të këtij plani:

 • Relaksim post-izometrik: një kombinim i tensionit në një nyje të sëmurë të shpatullave të ndjekur nga relaksimi pa lëvizje.
 • Ushtrime pasive me një shpatull të lënduar duke përdorur një krah të shëndetshëm.
 • Duke tërhequr një dorë të lënduar me mjete të improvizuara (litar ose kurriz të hedhur mbi një tub ose shirit në krye).
 • Rrëmbimi i një krahu të lënduar në krah me mbështetje në një shkop gjimnastikor.
 • Lëvizjet e lavjerrësit me një dorë të sëmurë në një gjendje të relaksuar.

Tendiniti i shpatullave nuk zhvillohet:

 1. Nëse dozoni ngarkesa, duke kufizuar intensitetin dhe kohëzgjatjen e tyre.
 2. Metodat e urgjencës janë të papranueshme me një gjendje të dobët të përgjithshme: ata nuk bënë asgjë për një vit të tërë, dhe pastaj papritmas donin të gërmojnë një komplot në vend brenda një dite; vendosi në mënyrë të pavarur të suvatojë muret dhe tavanet
 3. Para ndonjë ngarkese aktive të punës, qoftë sport apo punë, nevojitet një ngrohje e lehtë për ngrohje.
 4. Sigurohuni që të merrni pushime për t'u çlodhur gjatë ushtrimit të zgjatur.

Simptomat e llojeve dhe trajtimi i tendonitit të shpatullave

Arsyet dhe tiparet e zhvillimit

Tendoni është një formim i indit lidhës që lidh fibrat e muskujve me kockat. Më shpesh, ajo pjesë e saj që ngjitet drejtpërdrejt në kockë është e përflakur. Me një ngarkesë të tepruar, indet nuk kanë kohë për tu rikuperuar, dhe ndodh inflamacioni.

Arsyeja kryesore pse shfaqet tendiniti i shpatullave është një ngarkesë e tepërt në nyjen e shpatullave. Inflamacioni i tendinit zakonisht ndodh në anën që është më e ndjeshme ndaj stresit. Kjo do të thotë, tendonat e dorës së djathtë të nyjës së djathtë preken më shpesh, dhe anasjelltas në njerëzit me dorën e majtë. Mosha mesatare në të cilën manifestohet sëmundja është 45-60 vjet. Sidoqoftë, nëse shkaku i shfaqjes shoqërohet me aktivitet profesional, atëherë sëmundja mund të zhvillohet në një moshë më të re.

Video "Trajtimi i tendinitit të shpatullave"

Në këtë video, një specialist do të tregojë se si të trajtojë tendinitin e nyjës së shpatullave.

Kush është në rrezik

Meqenëse arsyeja kryesore për zhvillimin e tendinitit është mikrotrauma e shpeshtë e tendinit, njerëzit që përballen vazhdimisht me rritje të ngarkesës së punës, janë në rrezik. Atletët janë më të ndjeshëm ndaj zhvillimit të sëmundjes. Tendoni është i dëmtuar kur bën peshëngritje, duke hedhur një bërthamë. Përveç kësaj, sëmundja mund të ndodhë në njerëz që nuk kanë lidhje me sportin, por veprimtaria profesionale e të cilëve përfshin aktivitet fizik të lartë dhe monoton. Këto përfshijnë marangozë, bashkues, piktorë.

Pamjet themelore

Lidhja e shpatullës formohet nga 2 sipërfaqe artikulare: skapula dhe koka e humerusit. Në varësi të asaj tendoni të cilit muskul është i përfshirë, dallohen disa lloje të tendinitit të nyjës së shpatullave:

 1. Lëvizjet rrotulluese sigurohen nga disa grupe të muskujve. Struktura e prapanicës së rotatorit përfshin muskujt supraspinatus dhe infraspinatus, raund të vogël dhe subkapularis. Tendoni i çdo muskul mund të preket.
 2. Koka e gjatë e bicepsit preket nga lëvizjet e tepërta të përkuljes.
 3. Humbja e tendinit të muskulit triceps të shpatullave ndodh me performancë të tepruar të lëvizjeve ekstensore (për shembull, shtytje).

Ekstensorët e kyçit të dorës, për shembull, muskuli brachioradialis i parakrahit, gjithashtu mund të preken së bashku. Në varësi të rrjedhës së sëmundjes, dallohet një formë akute dhe kronike.

Në tendonitin kronik, zona e përflakur e tendinit mund të kalcifikohet, gjë që rëndon në mënyrë të konsiderueshme rrjedhën e sëmundjes.

Simptomat dhe diagnostikimi

Simptomat zakonisht shfaqen pas një dëmtimi, ose mund të vendoset një lidhje me një faktor kronik traumatik. Manifestimet klinike të një procesi akut përfshijnë disa shenja:

 1. Pain. Ajo manifestohet në mënyrë akute, zakonisht ka një karakter djegës ose tërheqës. Dhimbja shfaqet gjatë lëvizjes, e cila siguron muskulin e prekur.
 2. Hyperemia. Skuqja shfaqet në zonën e tendonit të prekur.
 3. Swnjtja e lehtë në vendin e lezionit është karakteristikë e inflamacionit akut, me kronike mund të mungojë.
 4. Crepitus dhe krupa janë karakteristikë e tendonitit të kalcifikuar.

Lokalizimi i dhimbjes dhe lëvizja në të cilën ndodh varet nga cili tendin i cilit muskul është i përflakur. Tendoniti i muskulit supraspinatus të nyjës së shpatullave manifestohet me dhimbje të shtuar kur përpiqeni të kryeni veprime rrotulluese në shpatull. Të njëjtat simptoma manifestojnë inflamacion të tendinit të muskujve të tjerë të prangos rrotulluese. Nëse tendoni i muskulit biceps të shpatullës është i dëmtuar, dhimbja do të intensifikohet kur supi ose parakrahu është i përkulur. Në rastin e dëmtimit të triceps, është e pamundur të kryhet zgjatje e shpatullës.

Manifestimet klinike dhe historia mjekësore zakonisht janë të mjaftueshme për një diagnozë paraprake. Sidoqoftë, metodat e kërkimit instrumental janë të përcaktuara për diagnozën diferenciale:

 1. Radiografia e nyjes së shpatullave në projeksionet direkte dhe anësore. Përdoret për të përjashtuar patologjinë e përbashkët. Në rastin e tendonitit kronik, zonat që kalcifikohen mund të vizualizohen. Në shumicën e rasteve, në radiografi nuk ka shenja patologjike.
 2. Imazhe rezonancë magnetike (MRI). Itshtë përshkruar për manifestime klinike të dyshimta për diagnozën përfundimtare. Disavantazhi është kostoja e lartë e procedurës.

Therapies

Ndihma e parë në procesin akut është sigurimi i paqes dhe ulja e stresit fizik në nyje. Përjashtohen të gjitha lëvizjet që sjellin dhimbje dhe siklet. Trajtimi i tendinitit të shpatullave është kryesisht konservator. Terapia kryhet mbi baza ambulatore, zakonisht nuk ka nevojë për shtrimin në spital. Një metodë konservative e trajtimit përfshin një qasje të integruar, dhe përfshin:

 1. Ilaçet për të zvogëluar reaksionin inflamator dhe për të lehtësuar dhimbjen, përshkruhen ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs). NSAID-të e veprimit sistemik (injeksione dhe tableta) përshkruhen në një kurs të shkurtër për të shmangur zhvillimin e efekteve anësore. Në mënyrë të konsiderueshme më shpesh, NSAIDs lokale përdoren në formën e ointments dhe gels. Për shkak të veprimit lokal, rreziku i efekteve anësore zvogëlohet. Ilaçet e tilla si Voltaren (xhel), Ibuprofen (vaji) janë të përshkruara.
 2. Ushtrime të fizioterapisë (LFK). Shtë e nevojshme për të trajtuar sëmundjen në periudhën e rehabilitimit me ndihmën e ushtrimeve terapeutike. Ushtrimet kryhen për të zhvilluar shpatullën. Në periudhën fillestare, ushtrimet e fizioterapisë duhet të kryhen nën mbikëqyrjen e një mjeku rehabilitues për të zvogëluar rrezikun e lëndimit. Gjimnastika duhet të prezantohet gradualisht, e ndjekur nga një rritje e moderuar e ngarkesës. Në shtëpi, ju mund të kryeni ushtrime sipas teknikës Popov.
 3. Masazhe dhe teknika manuale. Ashtu si terapia e ushtrimeve, ato janë të përshkruara gjatë periudhës së rehabilitimit për të rivendosur funksionin.
 4. Mjetet juridike popullore mund të përdoren vetëm si një metodë shtesë për trajtimin kryesor. Përdoren fasha ose bluarje.

Shtë praktikisht e pamundur të kurohet kalcifikimi i tendinitit të shpatullave duke përdorur terapi konservatore.

Me deformim të rëndë cikatrikial të tendonit, përshkruhet operacioni. Një tregues tjetër për operacionin është joefektiviteti i trajtimit të ilaçeve për 2 muaj. Qëllimi i operacionit është heqja e zonës së dëmtuar dhe rikonstruksioni i mëtutjeshëm. Ndërhyrja kirurgjikale mund të kryhet si në mënyrë të hapur, ashtu edhe me ndihmën e artroskopisë.

Parandalim

Masat parandaluese janë kryesisht për të eleminuar ushtrimin e tepërt fizik. Nëse shfaqja e vazhdueshme e mikrotraumave shoqërohet me aktivitet profesional, atëherë duhet të mendoni për ndryshimin e profesionit. Parandalimi sekondar konsiston në trajtimin në kohë të sëmundjes dhe kthimin gradual të një ngarkese të moderuar. Aktiviteti i mprehtë fizik pas trajtimit shoqërohet me një rrezik të prishjes së tendinit.

Tendoniti i shpatullave: shkaqet, simptomat dhe trajtimi

Tendiniti i shpatullave është një gjendje e ndërlikuar patologjike, gjatë zhvillimit të së cilës jo vetëm indet e buta periartikulare, por edhe tendinat i nënshtrohen inflamacionit.

Sipas të dhënave të institucioneve mjekësore dhe qendrave parandaluese të rretheve rajonale, çdo pesëdhjetë njerëz të moshës 40-60 vjeç vuajnë nga tendoniti. Në moshë më të re, patologjia është më pak e theksuar dhe mund të vazhdojë pa u vënë re, me përjashtim të atyre situatave në të cilat ka një dëmtim të mëparshëm të shpatullës, krahut. Gratë janë më të prekura. Arsyeja për këtë është ristrukturimi hormonal në menopauzë.

Sëmundja ndikon ndjeshëm në cilësinë e jetës së pacientit, dhe trajtimi kërkon shumë kohë dhe para.

Arsyet e zhvillimit të tendonitit

 • Ushtrime fizike.
 • plagosje
 • Imobilizimi.
 • Trajtimi i përbashkët c shkelja e regjimit.
 • Pasojat e operacionit.
 • Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës.

Megjithë një listë kaq të madhe të arsyeve të mundshme për formimin e kësaj gjendje patologjike, gjëja kryesore mbetet saktësisht aktiviteti fizik i rregullt, si rezultat i të cilit dëmtohet pranga rrotulluese e shpatullës.

Mekanizmi i dëmtimit dhe zhvillimi i procesit inflamator mund të jetë ligamenti korako-akromial, buza e përparme e akromionit, ose madje edhe nyja akromioklavikulare.

Pasi të ketë ndodhur dëmtimi, në 5-7 ditët e para, inflamacioni mbulon tendinin e muskulit supraspinatus dhe, vetëm atëherë, kalon në indet e buta, muskujt dhe, në fakt, vetë kapsulën artikulare – shkaku i shqetësimit dhe dhimbje.

Simptomat dhe komplikimet: Skenë

Tendoniti i shpatullave ka një simptomë – dhimbje kur ndryshoni pozicionin e krahut. Ato shfaqen pothuajse në çdo situatë: ndërrimi i rrobave, marrja e banjës, shtrirja e duarve tuaja për të mbajtur objekte, etj.

Në fazën e mesme, simptoma mund të jetë dhimbje në dore dhe duar kur shtrëngoni duart ose lëvizje të tjera të ngjashme. Gjithashtu, me sy të lirë, ngurtësia e pacientit në lëvizje dhe një rënie në aktivitet bëhen të dukshme. Nëse manifestimet e fundit nuk mund të luftohen në asnjë mënyrë, atëherë, ka shumë të ngjarë, një ndërlikim do të ndodhë në një nga format e shumëllojshmërisë së sëmundjes – duke llogaritur tenosynovitis.

Llogaritja e tenosynovitit karakterizohet nga një neoplazmë e eshtrave në kapsulën e përbashkët dhe afërsia e tendinave.

Faza e fundit shoqërohet me dhimbje akute ishemike që ndodhin në çdo pozicion pa ngarkuar gjymtyrët dhe shpatullat. Rrezatimi përgjatë sipërfaqeve të përparme dhe të jashtme të shpatullës bëhet jashtëzakonisht i theksuar. Duke pasur parasysh inflamacionin dhe proceset e tjera në vazhdim, ënjtja mund të shfaqet në zonën e nyjës së deformuar.

Si është e rrezikshme?

Rreziku qëndron në humbjen e ndjeshmërisë dhe aftësinë për të kontrolluar qartë gjymtyrën për shkak të formimit kritik të kockave në kapsulën e përbashkët dhe dëmtimin e një tendoni të ngjashëm.

Në fazën e fundit, trajtimi kompleks është i nevojshëm. Përndryshe, pasi të keni arritur shkatërrimin e plotë të bashkimit, do të kërkohet një operacion për ta zëvendësuar atë.

Klasifikim

Varieteteve të tendinitit të nyjës së shpatullave përcaktohen bazuar në vendndodhjen e formimit të patologjisë dhe zhvillimin e saj pasues. Prandaj, përkufizimet e mëposhtme shpesh mund të gjenden në klasifikimin mjekësor:

 1. Tendovaginitis dhe tendosynovitis – burimi është veshja e tendinit.
 2. Tendobursiti është një qese e tendinit.
 3. Myotendinitis është një inflamacion i indeve të muskujve me tendona ngjitur.

Përveç një klasifikimi të tillë, vetë tendoniti ndahet në:

 • Akute – aseptike ose purulente.
 • Kronike – fibroze dhe ossifikuese.

Patologjia e bazuar në dëmtimin parazitar është një dukuri jashtëzakonisht e rrallë.

Diagnostics

Diagnoza bazohet në pamjen klinike ekzistuese. Për një diagnozë më të saktë, pacienti duhet t'i nënshtrohet:

 1. MRI e nyjës së shpatullave.
 2. Rreze-X.

Cili mjek trajton tendinitin e nyjës së shpatullave?

Një ekzaminim fillestar kryhet nga një mjek i përgjithshëm ose mjek i familjes. Kjo e fundit lëshon një referim për ekzaminim nga një traumatolog, i cili, në të vërtetë, kryen trajtim.

Si është trajtimi?

Trajtimi ambulant po zhvillohet. Pacientit rekomandohet që të zvogëlojë barrën në shpatullën e lënduar, por në të njëjtën kohë të ruajë të njëjtën gamë të plotë të lëvizjes. Kjo do të shmangë shfaqjen e formacioneve të eshtrave në çantën e përbashkët.

Përveç kësaj, pacienti duhet:

 • Ushtrohu rregullisht.
 • I nënshtrohet terapisë me valë shoku.
 • Merrni NSA>

Marrja e ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide është e kufizuar rreptësisht në pesë ditë. Përndryshe, gastriti mund të formohet.

Trajtimi në fazën e vonë

Nëse diagnoza tregoi një akumulim të contracture dhe ndryshime cikatriciale të theksuara në kapsulën fikse, traumatologu mund të vendosë për uljen e shpatullave – një këputje të detyruar të kapsulës së shpatullave. Kjo ndodh duke rritur amplituda e lëvizjes për shkak të presionit të jashtëm.

Boshllëku bëhet nën anestezi të përgjithshme. Periudha e rimëkëmbjes pas një procedure të tillë zgjat deri në dy muaj, gjatë së cilës caktojnë gjithashtu:

Parandalim

Para së gjithash, ekspertët tregojnë nevojën për të kufizuar ushtrimin e rëndë fizik në duar, gjë që mund të çojë në deformim të nyjës së shpatullave. Midis këtyre, pozicionet e zgjatura statike duhet të shmangen – krahët e zgjatur në nivelin e gjoksit ose në një pozicion të drejtë.

Të gjitha klasat në palestra, në varësi të diagnozës së ndryshimeve më të vogla në amplituda e lëvizjes ose shfaqjes së shqetësimit, duhet të ndërpriten përpara se të marrin rezultatet e provimit.

Një masë parandaluese efektive është përdorimi i ilaçeve që parandalojnë formimin e acidit urik. Kjo e fundit përshkruhet vetëm nga mjeku që merr pjesë.

ExpertNews Shqipëri