Simptoma jospecifik dhe trajtimi i tuberkulozit kockor

Në listën e sëmundjeve më të rrezikshme të kohës sonë, tuberkulozi i kockave është një nga vendet e para. Karakteristikat e saj dalluese janë mungesa e kufizimeve të moshës (prek edhe fëmijët e vegjël!) ​​Dhe praninë e një periudhe të gjatë rehabilitimi. Whatfarë është kjo sëmundje, si manifestohet dhe me cilat metoda trajtohet?

Tuberkulozi i kockave – Përkufizimi dhe fazat

Farë është tuberkulozi i kockave? Kjo është një sëmundje infektive e sistemit muskulor, në të cilin ekziston një shkatërrim i plotë ose i pjesshëm i strukturës kockore të nyjeve dhe shtyllës kurrizore.

Agjent shkaktar i sëmundjes janë mykobakteriet tuberkuloz ose të ashtuquajturat baciljet Koch. Fokusi i parë i inflamacionit ndodh në mushkëri. Mycobacteria më pas futet në sistemin qarkullues dhe limfatik, dhe prej andej në kockë. Zonat më të ndjeshme janë ato me furnizim të mirë të gjakut (rruazat, ijet e hipofizës, këmbët e ulëta, shpatullat dhe parakrahët). Shkopinjtë e Koch fillojnë të shumohen në mënyrë aktive, si rezultat i të cilave granulomat (tuberkulat e vogla) shfaqen në kockë. Ndërsa ato rriten, ndodh shkatërrimi i kockave. Gjithashtu, në të formohen abscese, të cilat më vonë hapen nga jashtë dhe formojnë fistula.

Tuberkulozi i kockave kalon në tre faza të zhvillimit:

 1. Osteiti primar – formimi i një fokusi inflamator në kockë;
 2. Artriti sekondar – infeksioni kalon në nyje;
 3. Post-artritik – relapson dhe res>

Klasifikim

Specialistët dallojnë disa lloje të sëmundjes:

 • Shpinë – prek një ose më shumë rruaza. Në 60% të rasteve, lezioni bie në gjoks, në 30% – në pjesën e mesit.
 • Tuberkulozi i nyjes së shpatullave (omartriti) është një formë e rrallë që karakterizohet nga një trajtim kompleks dhe i gjatë.
 • Lidhja e kyçeve – shoqëruar me dëmtim dypalësh të eshtrave dhe nyjeve të kyçit të dorës, e kombinuar me tuberkulozin e nyjes së gjurit ose bërrylës.
 • Tuberkulozi i nyjes së gjurit (persekuton) është forma më e njohur, e cila zbulohet më shpesh tek adoleshentët.
 • Lidhja e bërrylit (dre) – zhvillohet në një moshë të re, duke çuar në formimin e absceseve dhe fistulave.
 • Tuberkulozi i përbashkët i hip (koksit) – shfaqet tek fëmijët, çon në formimin e një dislokimi patologjik të nyjës së hip dhe një shkurtim të dukshëm të gjymtyrëve.
 • Kocka tubulare pa dëmtim të nyjeve – është shumë e rrallë dhe kryesisht tek fëmijët, e karakterizuar nga dëmtimi i phalanges kryesore të dorës dhe eshtrave metakarpal.
 • Tuberkulozi i nyjeve të kyçit të këmbës dhe kockave të këmbës – është shkaku i shfaqjes së shpellave dhe anikozave.

Shkaqet

Kontakti me pacientët me tuberkuloz është kryesor, por larg nga arsyeja e vetme për shfaqjen e tuberkulozit të përbashkët. Faktorët shoqërues kontribuojnë në zhvillimin e shpejtë të patologjisë:

 1. Hipotermi e fortë dhe / ose e zgjatur;
 2. Puna e vështirë fizike;
 3. Kushtet e pafavorshme të jetesës;
 4. Proceset kronike infektive;
 5. Abuzimi me alkoolin;
 6. Kequshqyerja, mungesa e elementëve gjurmë dhe vitaminave;
 7. Lëndime të shpeshta të sistemit muskulor;
 8. Rritje e stresit në nyje dhe kocka.

Simptomat kryesore

Njohni sëmundjen në një fazë të hershme është pothuajse e pamundur – nuk ka simptoma të theksuara, kështu që shenjat e para të tuberkulozit të eshtrave dhe nyjeve shpesh ngatërrohen me punën e zakonshme. Ata duken si më poshtë:

 • Sëmundje e përgjithshme;
 • Prishje e shpejtë, përgjumje, letargji;
 • Një ndjenjë e rëndë që shtrihet në shpinë, shpinë dhe gjymtyrë;
 • Mungesa e oreksit;
 • Një rënie e mprehtë e performancës;
 • Vizatimi i dhimbjeve në muskujt që kalojnë pas pushimit;
 • Probleme me gjumin;
 • Ngritja e temperaturës në 37-38 gradë;
 • Simptomat e tuberkulozit kockor tek fëmijët manifestohen nga ngacmueshmëria dhe nervozizmi i fortë.

Kohëzgjatja e kësaj faze të patologjisë është nga disa javë deri në disa muaj dhe varet nga gjendja e përgjithshme e shëndetit të njeriut.

Pastaj ka një përkeqësim të mprehtë të situatës, gjatë së cilës sëmundja manifestohet si më poshtë:

 1. Dhimbje në kockat dhe nyjet e prekura (shpesh të ngatërruara me nervin shiatik dhe interkostal);
 2. Humbja e elasticitetit funksional të muskujve (sikur të ngurtësohet);
 3. Intoksikim i përgjithshëm i trupit;
 4. Atrofia e fibrave të muskujve;
 5. Ulje e lëvizshmërisë së aparatit artikular;
 6. Nënshkrimi i palosjeve të lëkurës;
 7. Ellingnjtje dhe ënjtje e indeve;
 8. Shkelja e këmbëve, zhvillimi i veshjes së klubit, çoroditja, ndryshimi në pozicionin e shpatullave, shfaqja e stoop;
 9. spazma;
 10. Rritja e temperaturës lokale;
 11. Shfaqja e fistulave me përmbajtje purulente.

Shtigjet e transmetimit

A është tuberkulozi kockor ngjitës? Fatkeqësisht, shkopja e Koch përhapet lehtësisht nga një person tek tjetri. Dy faktorë kontribuojnë për këtë – një jetë e gjatë e bacileve dhe rezistencë e lartë ndaj faktorëve negativë.

Si transmetohet tuberkulozi kockor? Infeksioni ndodh në njërën nga 6 mënyrat:

  Pika ajrore – përmes një kollë, është e keqe>

Diagnostics

Si të zbulohet tuberkulozi i kockave? Për ta bërë këtë, ju duhet të bëni një seri ekzaminimesh mjekësore. Le të shqyrtojmë secilën prej tyre.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Inspektimi vizual

Diagnostifikimi i tuberkulozit kockor nuk mund të bëhet pa u konsultuar me mjekun e TB. Një ekzaminim fillestar ju lejon të identifikoni shkeljet e para në sistemin muskuloskeletor, për të përcaktuar lokalizimin e pikave të dhimbjes dhe shenjat e sëmundjes së përgjithshme.

Meqenëse trupi i njeriut është absolutisht simetrik, një gjysmë e shëndetshme e trupit përdoret për të identifikuar anomalitë, aftësinë funksionale të nyjeve, si dhe pamjen dhe aktivitetin e gjymtyrëve janë krahasuar. Në këtë fazë, pacientit i ofrohet të kryejë ushtrime me prirje – me ndihmën e tyre është e mundur të diagnostikohen vështirësi në punën e segmenteve të shtyllës kurrizore. Një tjetër shenjë e tuberkulozit kockor që zbulohet gjatë një konsultimi të tillë është një ndryshim në punën dhe ndjeshmëria e reflekseve të gjurit.

Hulumtime klinike

Përdoret për të bërë diagnozën fillestare:

 1. Një rezultat pozitiv pas një testi Mantoux;
 2. Prania e kontaktit me transportuesin e formës aktive të sëmundjes;
 3. Shfaqja e simptomave të dehjes;
 4. Prania në historinë e sëmundjeve infektive të transferuara më parë;
 5. Shkelja e punës së organit të prekur, deformimi i tij dhe ndryshimi strukturor.

Studime me rreze X

Një rreze x është e nevojshme për të konfirmuar diagnozën. Kjo ju lejon të identifikoni tiparet e zhvillimit të sëmundjes, të përcaktoni shkallën e shkatërrimit të indeve të eshtrave dhe të gjeni vendin e saktë të inflamacionit.

Kërkime laboratorike

Me ndihmën e diagnostifikimit laboratorik, ju mund të identifikoni fazat e hershme të sëmundjes në të cilën simptomat e tuberkulozit kockor nuk kanë ende një ashpërsi të qartë. Kjo bën të mundur fillimin e trajtimit në kohë dhe minimizimin e komplikimeve të mundshme. Përveç kësaj, testet laboratorike mund të gjurmojnë efektivitetin e trajtimit të përshkruar. Nëse shkatërrimi i agjentëve patogjenë nuk është mjaft i shpejtë, mjeku rrit dozën e ilaçeve ose ndryshon kursin.

Cilat teste bëjnë tuberkulozi kockor? Kjo perfshin:

 • biopsia;
 • Kultura bakteriale;
 • Imazhe rezonancë magnetike;
 • Analiza e përgjithshme e gjakut;
 • Myelography;
 • PCR (reaksion i zinxhirit polimerazë);
 • Skanimi i CT;
 • ELISA (imunoassay enzimë).

Mycobacteria përhapet në trupin e njeriut me një shpejtësi të jashtëzakonshme, kështu që të gjitha lëngjet biologjike të trupit merren për të studiuar – gjak, birë në palcën e eshtrave, urinë, pështymë, etj.

Trajtim

Në mungesë të një trajtimi në kohë dhe të duhur, patologjia çon në lakim të shtyllës kurrizore, shkurtim ose paralizë të gjymtyrëve, formimin e një gungë dhe paaftësi. Për të shmangur probleme të tilla, duhet të shihni një mjek kur shfaqen simptomat e para të tuberkulozit kockor.

Regjimi i trajtimit për këtë patologji zhvillohet individualisht për secilin pacient dhe varet nga rezultatet e diagnozës, lokalizimin e sëmundjes dhe gjendjen e përgjithshme shëndetësore. Objektivat kryesore të terapisë janë shkatërrimi i patogjenëve, forcimi i imunitetit dhe rivendosja e funksioneve të humbura. Ju mund të shpëtoni nga sëmundja, por do të duhen të paktën 2 vjet procedura të rregullta dhe zbatimi i saktë i rekomandimeve mjekësore.

Trajtimi ortopedik lokal

Ai përfshin veshjen e korseve ndihmëse, të cilat heqin ngarkesën e tepërt nga zonat e prekura të skeletit.

Ilaçet antibakteriale

Antibiotikët kanë një efekt kompleks – ato pengojnë zhvillimin e inflamacionit, zvogëlojnë aktivitetin e shkopinjve Koch dhe nuk lejojnë që ato të përhapet në indet fqinje. Disa kohë pas marrjes së ilaçeve të tilla, një pacient me një formë të hapur të tuberkulozit osteoartikular pushon të jetë infektiv për të tjerët, por kjo nuk do të thotë ndërprerje e trajtimit.

Më shpesh të përshkruara Streptomycin, Cycloserin, Viomycin, Rifampicin ose Kanamycin. Rekomandimi i ilaçeve mund të bëhet vetëm nga mjeku që merr pjesë. Si rregull, kjo varet jo vetëm nga rezultatet e analizës, por edhe nga gjendja e përgjithshme e pacientit. Pra, nëse ai ka një reaksion alergjik ose ka ndonjë ndërlikim tjetër serioz, specialistit të TB-së i kërkohet të zëvendësojë ilaçin që nuk përshtatet me një analog të sigurt.

Agjentët antibakterialë duhet të merren jo vetëm nga pacienti, por edhe nga ata që janë në kontakt të ngushtë me të. Mos harroni për pastrimin e rregullt me ​​shtimin e dezinfektuesve.

Fizioterapia parandalon ri-zhvillimin e atrofisë së muskujve dhe deformimin e organeve dhe nyjeve. Në fazën aktive të tuberkulozit kockor, pjesa e dëmtuar e trupit mbetet pa lëvizje. Kur sëmundja kalon në një fazë të aktivitetit të zvogëluar, mund të vazhdoni të masazhoni zona të shëndetshme të trupit (muskujt gluteal dhe paravertebral, ekstremitetet e poshtme).

Gjatë periudhës së rehabilitimit, ajo gradualisht dhemb në ushtrimet në një pozicion në këmbë, mëson të mbajë shpinën dhe të ecë. Një shtesë e rëndësishme në terapinë e ushtrimeve është përdorimi i banjove me kripë.

Në periudhën aktive të tuberkulozit kockor, pacienti ka një ndarje të shpejtë të proteinave. Për të rimbushur rezervat e saj, duhet të përdorni produkte që përfshijnë këtë përbërës të rëndësishëm (100-120 gram në ditë). Sasia e ushqimit të ngrënë duhet të rritet me 1/3. Kaloritë ditore gjatë trajtimit nuk duhet të jenë më të ulëta se 3500 kalori në ditë.

Lista e pjatave të rekomanduara përfshin:

 1. Supë mishi dhe peshku;
 2. adresa;
 3. Kutelet e mishit;
 4. Enët nga vezët;
 5. Peshk i zier;
 6. qumësht;
 7. Produkte të acidit laktik;
 8. Fruit;
 9. Perime.

Një kompleks multivitaminik do të jetë një shtesë në dietë.

Në tuberkulozin akut të eshtrave dhe nyjeve, pacientit rekomandohet të vëzhgojë pushimin në shtrat dhe shëtitjet e shpeshta në ajër të pastër – pirja e diellit ka një efekt të dobishëm në trup.

Ndërhyrja kirurgjikale

Trajtimi kirurgjik i tuberkulozit kockor mund të përdoret në çdo fazë të sëmundjes. Përdoret me sukses edhe gjatë një përkeqësimi ose shfaqjes së komplikimeve. Kundërindikimi i vetëm për operacionin është zhvillimi i sëmundjeve somatike.

Metodat kirurgjikale ndahen në disa kategori:

 • Ndërhyrja radikale – konsiston në heqjen e plotë të zonës së prekur, eliminon përhapjen e mëtejshme të mykobakterieve në trup;
 • Ndërhyrja restauruese – prov>

Cilado nga metodat që ju zgjidhni, përgatituni për një periudhë të gjatë shërimi. Si rregull, ai zhvillohet në sanatoriume të specializuara, shpërndarës dhe institucione të tjera mjekësore, duke nënkuptuar respektim të rreptë të regjimit të ditës dhe pushimit.

Parandalim

Parandalimi i tuberkulozit kockor është për të parandaluar dëmtimet, dehjet dhe hipoterminë, si dhe për të minimizuar kontaktin me njerëzit e sëmurë. Një rol po aq të rëndësishëm luhet duke përmirësuar standardet e jetesës dhe duke siguruar mirëqenien sociale.

ExpertNews Shqipëri