Si të trajtoni epikondilitin e bërrylës

Diagnoza e "epikondilititit të nyjës së bërrylit" u bëhet shpeshherë të rriturve, aktivitetet profesionale të të cilëve shoqërohen me aktivitet fizik në gjymtyrët e sipërme. Sëmundja shoqërohet me simptoma të rënda, në raste të avancuara, një person mund të humbasë plotësisht funksionalitetin e dorës. Në fazat fillestare, epikondiliti mund të shërohet në mënyrë konservatore, përndryshe kirurgjia nuk mund të shmanget.

Shkaqet

Epikondiliti i bërrylave është një sëmundje inflamatore degjenerative, në të cilën ka inflamacion të muskujve të nyjës së krahut të djathtë ose të majtë. Patologjia prek indet e buta që ngjiten në tendinat e parakrahut dhe në vendin ku zgjat epikondilja e humerit. Me përparimin, një ndërlikim inflamator shtrihet në indet e eshtrave, periosteum, aparatin e tendinit, i cili është ngjitur në epikondil, si dhe në vaginë. Inflamacioni prek jo vetëm kondilën e jashtme ose të brendshme, indi i procesit të stiloideve të kockave radiale degjeneron, si rezultat i të cilit fillon të zhvillohet styloiditis.

Sëmundja ndikon në indin lidhës të nyjes.

Shkaku i epikondilitit ulnar mund të jetë:

 • aktiviteti fizik, në të cilin bërryl është më i përfshirë;
 • dëmtimi kronik në nyje;
 • furnizimi i dëmtuar i gjakut në gjymtyrë;
 • osteokondroza, osteoporoza, spondiloza dhe spondiliti i shpinës;
 • artroza dhe artriti;
 • dobësi kongjenitale e aparatit ligamentoz tendin.

Shpesh diagnostikohet me epikondilitet bilaterale të nyjës së bërrylit. Ndërsa sëmundja përparon, një person fillon të shqetësohet, intensiteti i të cilit rritet.

Llojet e patologjisë

Duke pasur parasysh vendndodhjen e një çrregullimi inflamator degjenerativ, ekzistojnë:

 • Epikondiliti lateral ose i jashtëm. Në një situatë të tillë, inflamacioni zhvillohet në vendin e jashtëm të ngjitjes së fibrave të tendinit, në zonën e epikondilit lateral të kockave. Në një mënyrë tjetër, patologjia quhet "bërryl i tenisit", sepse shpesh personat e përfshirë në këtë lloj sporti diagnostikohen me një specifik të tillë të epikondilitit.
 • Epikondiliti medial ose i brendshëm. Në këtë rast, pezmatimi ndikon në tendinat bashkangjitur epikondilit të brendshëm të kockave. Një diagnozë e tillë më së shpeshti gjendet te njerëzit e përfshirë në gjuajtje golfi.

Në varësi të natyrës së simptomave të shfaqura, ndodh epikondiliti lateral ose medial:

Simptomat karakteristike të epikondylitit të bërrylës

Epikondiliti i njëanshëm ose i majtë karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje të papritura, intensive dhe të mprehta të lokalizuara në nyjen e bërrylit;
 • përkeqësimi i dhimbjes pas ushtrimit fizik ose tensionit të muskujve të parakrahut;
 • distrofia e indeve muskulore të gjymtyrëve, për shkak të së cilës funksionimi i bërrylës, kyçit të dorës dhe i dorës është i dëmtuar.

Nëse zhvillohet epikondiliti lateral, sipërfaqja e jashtme e nyjës së bërrylit dhemb, ndërsa simptomat përkeqësohen pasi përpiqen të rregullojnë nyjen ose rrotullohen me një furçë. Me dëmtimin e ligamenteve mediale, dhimbja lokalizohet në sipërfaqen e brendshme të nyjes. Simptomat janë më të këqija nëse përpiqeni të përkulni gjymtyrën në parakrah.

Në periudhën e përkeqësimit të patologjisë njerëzore, dhimbja akute, e vazhdueshme, e shoqëruar me tension të zgjatur të fibrave të muskujve, është shqetësuese. Në kohën e një kursi subakut, simptomat bëhen të shurdhër, dhe dhimbja zhduket kur pacienti siguron paqe në krah. Kur sëmundja rrjedh në një formë kronike gjatë vitit, periudhat e ilaçeve alternohen me acarime.

Pasojë

Nëse trajtimi i epikondilitit të nyjës së bërrylit ishte në kohë dhe adekuat, komplikimet nuk zhvillohen. Përndryshe, rreziku i zhvillimit të bursitit inflamator është i lartë, eleminimi i të cilit do të kërkojë ndërhyrje kirurgjikale. Prandaj, me simptoma karakteristike, përdorimi i drogave sipas gjykimit të tij është kundërindikuar. Shtë e nevojshme të konsultoheni me një mjek në kohën e duhur dhe të trajtoni problemin nën kontrollin e tij.

Diagnostics

Para se të përshkruaj një trajtim efektiv, mjeku duhet të vendosë një diagnozë të saktë dhe të kryejë diagnozë diferenciale. Për këtë, përdoren metoda instrumentale të hulumtimit:

Në fazat e përparuara të sëmundjes, zhvillohet atrofia e indeve të muskujve.

Nëse epikondiliti i nyjës së bërrylit zhvillohet për një periudhë të gjatë, ndodh atrofia e indeve muskulore, dhe pacienti zhvillon shenja të tilla:

 • Simptoma Thompson. Nëse i kërkoni pacientit që furçën të mbërthehet në grusht në pozicionin e përkuljes së shpinës, në këtë gjendje do të jetë e mundur të mbani gjymtyrën për një kohë të shkurtër, ajo shpejt do të bjerë dhe do të shkojë në gjendjen e përkuljes së palmës.
 • Simptoma e Velta. Për të kryer këtë test, pacientit do t'i kërkohet të zgjasë dhe shtrojë një parakrah të shëndetshëm dhe të sëmurë. Në anën e prekur, këto veprime kryhen me vonesë, gjë që konfirmon diagnozën.

Diagnostifikimi diferencial do të ndihmojë në përjashtimin e zhvillimit të osteokondrozës, spondilozës, frakturës së epikondilit.

Treatmentfarë trajtimi është i përshkruar?

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Droga efektive

Trajtimi konservativ kryesisht ka për qëllim lehtësimin e inflamacionit dhe eliminimin e dhimbjeve. Për këto qëllime, rekomandohet të përdorni ointments dhe gels që i përkasin grupit të ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide. Të vendosur mirë:

Nuk është efektive të përdorni tableta NSAID; injeksione përcaktohen gjithashtu gjatë periudhës së rëndimit. Nëse ointments nuk ndihmojnë në heqjen e inflamacionit dhe dhimbjes, rekomandohet bllokada glukokortikosteroide. Një injeksion bëhet direkt në nyjen e bërrylit, ku një komplikim inflamator është lokalizuar. Përdorni ilaçet "Diprospan", "Hydrocortisone" të përzier me anestetikë, për shembull, "Lidocaine", "Novocaine". Një injeksion i tillë lehtëson plotësisht dhimbjen brenda 2-3 ditëve. Nëse përdorni vetëm ointments dhe gels të grupit NSAID, dhimbja zhduket brenda 2,5-3 javë.

Për më tepër, ju mund ta plotësoni terapinë me qetësues kundër dhimbjeve të tilla si Aspirin, Butadion. Si një anestezion lokal, Dimexideum është përshkruar, ose më saktë, kompresa bazuar në të. Një fashë me "Dimexide" rekomandohet të aplikohet në zonën e prekur, duke kapur indin e shëndetshëm përreth. Përveç efektit analgjezik, ilaçi ndihmon për të hequr inflamacionin.

Fizioterapi dhe masazh

Me një sëmundje të tillë, procedurat e fizioterapisë përcaktohen domosdoshmërisht si terapi shtesë, për shembull, të tilla:

 • elektroforeza;
 • magnetotherapy;
 • terapi lazer;
 • phonophoresis;
 • terapi e valës së shokut;
 • aplikime parafine ose ozokerite;
 • hirudoterapia, në të cilën shushunjat aplikohen në zonën e përflakur.

Në shtëpi, për trajtimin e epikondilitit, mund të përdorni aparatin e fizioterapisë Retona-Forte. Duke përdorur pajisjen, ju mund të merrni kurse të terapisë me ultratinguj, magnetoterapi, ngrohje me rreze infra të kuqe. Së bashku me fizioterapinë, përshkruhet një masazh manual, i cili në mënyrë të barabartë trajton epikondylitin e nyjës së bërrylit. Me ndihmën e manipulimeve me masazh, do të jetë e mundur të rivendosni furnizimin me gjak dhe ushqimin e indeve të muskujve të atrofizuar, për shkak të të cilave funksionimi i gjymtyrëve normalizohet dhe restaurohet.

Ushtrime dhe gjimnastikë restauruese

Terapia e ushtrimeve me epikondylitin e nyjës së bërrylit ndihmon në rivendosjen e qarkullimit të gjakut dhe rigjenerimin e zonave të prekura. Ushtrimet terapeutike duhet të bëhen rregullisht, ndërsa gjatë kryerjes së ushtrimeve, pacienti nuk duhet të ndjejë siklet. Për të shpejtuar rikuperimin, rekomandohet të përdorni metodën Bubnovsky, e cila ka zhvilluar ushtrime të tilla të dobishme:

 • Për të përkulur një dorë të sëmurë në një bërryl dhe për të veshur një shpatull të kundërt. Me një gjymtyrë të shëndetshme, tërhiqeni ngadalë anën tjetër, por mos lejoni ndjenja të shqetësimit.
 • Qëndroni përpara tryezës me pëllëmbët tuaja mbi të. Dal ngadalë përpara, duke u mbështetur në të dy gjymtyrët.

Kur gjendja normalizohet, dhe rreziku i krijimit të pasojave negative ka mbaruar, arsimi fizik zgjerohet, shtohen stërvitje më intensive, të dakorduara me mjekun.

Kur nuk mund të bësh pa një operacion?

Nëse medikamentet, fizioterapia dhe sportet terapeutike nuk kanë sjellë efektin e dëshiruar, përshkruhet trajtimi kirurgjik – operacioni i Goman. Gjatë terapisë, tendonet ngacmohen në zonën ku bashkohen me ekstensorët e muskujve. Versioni i modifikuar parashikon rekseksionin e aparatit të tendinit në vendin ku është ngjitur në vetë kockën. Falë manipulimeve të tilla, do të jetë e mundur të heqësh qafe tensionin e muskujve dhe dhimbjet. Pas operacionit, vendosen qepje, për 10-15 ditë, për të lehtësuar gjendjen, rekomandohet të bëhen fasha me Dimexidum.

Metodat jotradicionale

Trajtimi me mjete juridike popullore do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes dhe inflamacionit në fazat fillestare të epikondilitit. E provuar mirë:

 • vaj i yndyrës së kalit;
 • kompreson me balte blu;
 • aplikacione të bazuara në tretësirën e propolisit.

Ortopedi

Për të shmangur pasojat negative gjatë periudhës së trajtimit, rekomandohet të imobilizoni gjymtyrin e sëmurë duke përdorur:

Parandalim

Për të parandaluar zhvillimin e epikondilititit, rekomandohet të dozoni ngarkesën në nyjen e bërrylës, të trajtoni me kohë sëmundjet degjenerative-distrofike të shtyllës kurrizore dhe nyjeve, të kërkoni ndihmë mjekësore për shenjat karakteristike, dhe jo të vetë-mjekoni në shtëpi.

Epikondiliti i bërrylës (nyja e bërrylit)

Farë është epikondiliti

Epikondiliti është një lezion i indeve në nyjen e bërrylit, i cili është i natyrshëm inflamator dhe degjenerues. Sëmundja fillon të zhvillohet në ngjitjen e tendinave të parakrahit në epikondilet e humerus, në sipërfaqen e jashtme ose të brendshme të nyjes. Shkaku kryesor i saj është mbingarkesa kronike e muskujve të parakrahut.

Me epikondylitit, procesi patologjik prek kockën, periosteumin, tendinën e bashkangjitur epikondilit dhe vaginën e tij. Përveç kondilës së jashtme dhe të brendshme, preket procesi stiloide i kockës radiale, gjë që çon në zhvillimin e stiloiditit dhe shfaqjen e dhimbjes në vendin e ngjitjes së tendinave të muskujve që devijojnë dhe zgjasin gishtin e madh.

Lexo artikullin:  Whatfarë diete duhet të ndjekin gratë për osteoporozën

Epikondiliti i nyjeve të bërrylave është një sëmundje shumë e zakonshme e sistemit muskuloskeletor, megjithatë, nuk ka statistika të sakta të sëmundshmërisë, pasi sëmundja shpesh vazhdon në një formë mjaft të butë dhe shumica e pacientëve të mundshëm nuk shkojnë në institucione mjekësore.

Sipas lokalizimit, epikondiliti është i ndarë në të jashtëm (lateral) dhe të brendshëm (medial). Epikondiliti lateral shfaqet 8-10 herë më shpesh sesa mjekimi, dhe kryesisht tek burrat. Për më tepër, njerëzit e dorës së djathtë kryesisht vuajnë nga dora e djathtë, ndërsa njerëzit e majtë kanë të majtën.

Gama e moshës në të cilën vihet re kjo sëmundje është 40-60 vjet. Grupi i rrezikut përfshin njerëz, profesioni i të cilëve është i lidhur me përsëritjen e vazhdueshme të të njëjtave lëvizje uniforme (shoferë, atletë, pianistë, etj.).

Shkaqet e epikondilitit

Në zhvillimin e sëmundjes, ndryshimet degjenerative në nyje i paraprijnë procesit inflamator.

Faktorët provokues në këtë rast janë:

Natyra e veprës kryesore;

Mikrotrauma e rregullt ose dëmtimi i drejtpërdrejtë i nyjës së bërrylit;

Mbingarkesa kronike e kyçeve;

Disordersrregullime të qarkullimit të gjakut;

Prania e osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës ose kraharorit, periartritit shpatullor-shpatull, osteoporozës.

Epikondiliti shpesh diagnostikohet te njerëzit, aktiviteti kryesor i të cilëve shoqërohet me lëvizje të përsëritura të duarve: pronacion (kthimi i parakrahut nga brenda dhe pëllëmbës poshtë) dhe supinacioni (kthimi i jashtëm me pëllëmbën lart).

Grupi i rrezikut përfshin:

punëtorët bujqësorë (drejtuesit e traktorëve, qumështoret);

ndërtues (muratorë, suvatues, piktorë);

atletë (boksierë, peshëngritës);

mjekë (kirurgë, masazhe);

muzikantë (pianistë, violinistë);

punonjës të shërbimit (parukierë, hekuri, typistë), etj.

Në vetvete, këto profesione nuk shkaktojnë epikondilitet. Sëmundja shfaqet me mbingarkesë të tepërt të muskujve të parakrahit, kur mikrotrauma sistematike e indeve periartikulare ndodh kundër sfondit të saj. Si rezultat, procesi inflamator fillon të zhvillohet, shfaqen plagë të vogla, gjë që zvogëlon më tej rezistencën e tendinave ndaj stresit dhe tensionit të lartë të muskujve dhe çon në një rritje të numrit të mikrotraumave.

Në disa raste, epikondiliti ndodh për shkak të:

Mori lëndim të drejtpërdrejtë;

Dobësi kongjenitale e aparatit ligamentoz në nyjen e bërrylit;

Një overstrain muskulor i vetëm intensiv.

Siç u përmend më lart, ekziston një lidhje midis epikondilitit dhe sëmundjeve të tilla si:

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës ose kraharorit;

Roli i çrregullimeve të qarkullimit të gjakut lokal dhe fenomeneve degjenerative në fillimin e sëmundjes dëshmohet nga natyra bilaterale e diagnostikuar shpesh e lezionit dhe zhvillimi i ngadaltë, gradual i sëmundjes.

Simptomat e epikondilitit

Simptomat e zakonshme të epikondilitit përfshijnë:

Dhimbje spontane intensive, ndonjëherë djegëse në nyjen e bërrylit, të cilat me kalimin e kohës mund të bëhen të shurdhër, dhemb;

Dhimbje e shtuar gjatë ushtrimit fizik në bërryl ose me tension të muskujve të parakrahut;

Humbja graduale e forcës së muskujve në krah.

Me epikondilitin lateral, dhimbja përhapet përgjatë sipërfaqes së jashtme të nyjës së bërrylit. Ajo intensifikohet me shtrirjen e kyçit të dorës, me rezistencë ndaj lakimit pasiv të saj dhe rrotullimit të furçës së jashtme. Në rastin e fundit, dobësia e muskujve vërehet edhe në pjesën e jashtme të bërrylit. Testi "filxhan kafeje" jep një rezultat pozitiv (dhimbja intensifikohet kur përpiqeni të ngrini një kupë të mbushur me lëng nga tryeza). Intensiteti i sindromës së dhimbjes rritet me supinacion (duke u kthyer nga jashtë) të parakrahut nga pika ekstreme e pronimit.

Me epikondylitin medial, dhimbja lokalizohet në sipërfaqen e brendshme të nyjës së bërrylit, intensifikohet me përkulje të parakrahut dhe rezistencë ndaj zgjatjes pasive të kyçit të dorës. Dhimbja mund të zbresë përgjatë muskujve të brendshëm të parakrahut drejt dorës. Ekziston një kufizim i mprehtë në diapazonin e lëvizjes në nyje.

Ekzistojnë faza akute, subakute dhe kronike të sëmundjes. Së pari, sindroma e dhimbjes shoqëron një tension të mprehtë ose të zgjatur të muskujve, atëherë dhimbjet bëhen konstante dhe shfaqet lodhja e shpejtë e muskujve. Në fazën nën-akute, intensiteti i dhimbjes zvogëlohet përsëri, në pushim ato zhduken. Ata thonë për rrjedhën kronike të sëmundjes, kur alternimi periodik i ilaçeve dhe relapsave zgjat nga 3 deri në 6 muaj.

Llojet e epikondilitit

Në varësi të lokalizimit, epikondiliti ndahet në dy lloje kryesore: të jashtme, ose të jashtme, e cila ndikon në tendinat bashkangjitur epikondilit të jashtëm, dhe të brendshëm, në të cilin tendonët që vijnë nga epikondilja e brendshme janë të përflakur.

Epikondiliti lateral (i jashtëm)

Në këtë rast, pika e lidhjes së tendoneve të muskujve në epikondilën anësore të kockës është e përflakur. Epikondiliti i jashtëm shpesh quhet "bërryl i një tenisti" sepse ky problem është tipik për njerëzit që janë të dashur për këtë sport. Kur luani tenis, ekziston një mbivendosje e muskujve ekstensorë të vendosur në pjesën e jashtme të parakrahut. Një mbingarkesë e ngjashme në muskujt dhe tendinet specifike vërehet edhe me një punë kaq monotone si sharrë druri zjarri, mure pikture, etj.

Epikondiliti lateral zbulohet gjatë një testi shqyrtimi të quajtur një "simptomë e shtrëngimit të dorës". Tundja e zakonshme e dorës në këtë rast shkakton dhimbje. Gjithashtu, dhimbja mund të shfaqet kur dora është kthyer përmbys, kur parakrahu zgjatet.

Epikondiliti medial (i brendshëm)

Me epikondilitin e brendshëm, vendi i ngjitjes së tendinave të muskujve në epikondilin medial të kockave është i prekur. Emra të tjerë për këtë lloj sëmundjeje janë epitrokleiti dhe "bërryl i lojtarit të golfit", gjë që tregon përhapjen e saj në mesin e adhuruesve të golfit. Gjithashtu, sportet si gjuajtjet, hedhjet e bërthamave çojnë në epikondilit medial.

Për dallim nga anësore, ky lloj epikondiliti është më i zakonshëm me ngarkesa më të lehta, prandaj vërehet kryesisht tek gratë (tipistet, rrobaqepëset, etj.). Lëvizjet stereotipike uniforme që ato kryejnë janë bërë për shkak të muskujve fleksorë të kyçit të dorës, të cilat janë bashkangjitur nga tendonët në epikondilin medial të humerusit.

Zakonisht, në këtë rast, dhimbja shfaqet kur presioni aplikohet në epikondilin e brendshëm, rritet me përkulje dhe shqiptim të parakrahut, dhe gjithashtu rrezaton përgjatë skajit të saj të brendshëm. Në shumicën e rasteve, pacienti mund të përcaktojë me saktësi lokalizimin e dhimbjes. Kursi kronik, si dhe përfshirja e nervit ulnar, është veçanërisht karakteristikë e epikondilititit të brendshëm.

Epikondiliti traumatik

Epikondiliti traumatik është një traumë sistematike e vogël në procesin e ekzekutimit të vazhdueshëm të të njëjtit lloj veprimi. Zakonisht shoqërohet me artrozë deformuese të nyjës së bërrylit, dëmtim të nervit ulnar dhe osteokondrozë të qafës së mitrës. Në moshën mbi 40 vjeç, aftësia e indeve për tu rigjeneruar zvogëlohet, dhe strukturat e dëmtuara zëvendësohen gradualisht nga indi lidhës.

Epikondiliti pas traumatik

Ky lloj epikondiliti zhvillohet si rezultat i prurjeve të marra ose dislokimeve të bashkimit, me respektim të dobët të rekomandimeve mjekësore gjatë periudhës së rehabilitimit dhe kalimit shumë të nxituar në punë intensive të përbashkët.

Epikondiliti kronik

Kursi kronik është shumë karakteristik për një sëmundje siç është epikondiliti. Gjatë një kohe të gjatë, kur acarimet zëvendësohen me relapsa, dhimbja gradualisht fiton një karakter të dobët, dhemb, dhe muskujt humbasin forcën, deri në atë pikë sa që një person ndonjëherë nuk mund të shkruajë ose thjesht të marrë diçka në dorë.

Diagnoza e epikondilitit

Diagnoza bazohet në një studim të pacientit, histori mjekësore dhe ekzaminim vizual. Dallimi midis epikondilitit dhe lezioneve të tjera shkatërruese të nyjës së bërrylit përcaktohet nga specifikimi i sindromës së dhimbjes. Me këtë sëmundje, dhimbja në nyje shfaqet vetëm me aktivitet fizik të pavarur. Nëse mjeku vetë bën lëvizje të ndryshme me dorën e pacientit pa pjesëmarrjen e muskujve të tij (përkulje pasive dhe zgjatje), dhimbja nuk ndodh. Ky është ndryshimi midis epikondilitit dhe artritit ose artrozës.

Për më tepër, testet kryhen për simptomat e Thomson dhe Welt. Testi i Thomson është si vijon: pacienti duhet të ngjitet një furçë në pozicionin e pasmë. Në të njëjtën kohë, ajo shpaloset mjaft shpejt, duke lëvizur në një pozicion me pëllëmbën lart. Kur zbulohet një simptomë Velta, është e nevojshme të mbani parakrahët në nivelin e mjekrës, dhe në të njëjtën kohë të drejtoni dhe përkulni krahët. Të dy veprimet e kryera nga dora e sëmurë dukshëm mbeten pas atyre që kryhen nga dora e shëndetshme. Kryerja e këtyre testeve shoqërohet me dhimbje të forta. Gjithashtu, kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje në zonën e tendoneve artikulare kur rrëmbehet krahu.

Epikondiliti duhet të diferencohet nga:

Simptomat dhe veçoritë e trajtimit të epikondilitit të nyjeve të bërrylave

Përshkrimi dhe arsyet

Patologjia shpesh zhvillohet në njerëz të profesioneve të caktuara, të tilla si muratorë, suva, tenistë. 80% e të gjitha rasteve të epikondilitit janë të lidhura ngushtë me aktivitetet e punës. Sëmundja promovohet nga lëvizjet e mëposhtme të përsëritura shpesh në bërryl:

Ka shumë arsye që provokojnë një proces patologjik:

 • dëmtimet: bruges, prerje, gërryes, thyerje;
 • osteokondrozën e qafës së mitrës;
 • neuropatia ulnare;
 • artriti i llojeve të ndryshme;
 • depozitat e kripës.

Video "Epikondiliti: simptomat dhe trajtimi"

Në këtë video, ekspertët do të flasin për simptomat dhe trajtimin e epikondilititit të nyjeve të bërrylave.

Proceset patologjike kapin pjesën mediale ose anësore të parakrahut. Në varësi të zonës së prekur, epikondiliti klasifikohet në 2 lloje kryesore: të brendshme dhe të jashtme.

15 herë më shpesh, pacientët vuajnë nga inflamacion i jashtëm. Karakterizohet nga një lezion më serioz, një kurs i zgjatur dhe kompleksiteti i terapisë. Dallimet kryesore të këtyre 2 formave përshkruhen në tabelë:

Flexori radial i palmës është i përfshirë në proces

Rrezja e shkurtër extensor vuan

Dhimbja fillimisht lokalizohet në epikondilin medial

Dhimbja shfaqet në submaksilën anësore

Dhimbje e rënduar nga përkulja e gishtërinjve të gishtit.

Shfaqet kur pëllëmbja shtrihet

Sulmet e dhimbjes ndodhin me një ngarkesë monotone në parakrah

Shfaqet me ngarkesë të rëndë

Gratë sëmuren më shpesh

Më shpesh burrat janë të sëmurë

Simptomat dhe fazat

Sëmundja mund të fillojë në mënyrë akute ose subakutale. Me një trajtim të vonë ose joefektiv, merr një formë kronike. Fotografia klinike varet nga faza e kursit dhe nga ashpërsia e proceseve inflamatore.

Simptomat kryesore, në varësi të fazës së epikondilitit të nyjës së bërrylit, paraqiten në tabelën e mëposhtme:

Dhimbje djegëse, dhembje

Në pamundësi për të shtrydhur pëllëmbën në krahun e shtrirë (simptoma Thompson)

Dobësuar në nyjen e kyçit të dorës, është e vështirë të mbash temën

Dhimbje në ushtrim

Sulmet e dhimbjes në parakrah dhe sqetull zhvillohen në më shumë se një muaj

Dhimbje e rregullt e vazhdueshme

Dobësi e konsiderueshme e muskujve

Rritje të konfiskimeve gjatë natës, kur moti ndryshon

Kur ekzaminoni pacientin, shenjat lokale tërheqin vëmendjen:

 • skuqje e lëkurës në bërryl;
 • hipertermia lokale;
 • spazma kapilar;
 • ulur djerse.

Diagnostics

Mjekët janë të përfshirë në diagnozë: kirurgë, ortopedë dhe traumatolog. Pacienti ekzaminohet, bëhet një anamnezë dhe ankesat, bëhet palpimi i zonës së dhimbshme. Sqaroni tiparet e profesionit, përfshirjen në sport.

Për diagnozën e një vlere të madhe informuese janë testet e mëposhtme:

 1. Testi i Welt. Me ndihmën e saj, përcaktohet vonesa në lëvizjet e një dore të sëmurë. Për këtë, krahët tërhiqen para tyre dhe rrotullohen. Pëllëmbët mbahen të hapura.
 2. Test për lëvizshmëri. Ju lejon të identifikoni dhimbjen nga ana e krahut të prekur. Për ta bërë këtë, nyja e bërrylit është e fiksuar, dhe pëllëmbë është kthyer në anën, atëherë anasjelltas.

Për të konfirmuar diagnozën dhe diferencimin përfundimtar, përcaktohet grupi i mëposhtëm i ekzaminimeve:

 • biokimi i gjakut për faktorët reumatikë;
 • ultratinguj;
 • Rreze-X.

Ultratingulli zbulon një sasi të konsiderueshme të difuzionit në zgavrën e përbashkët; në rreze X në raste të përparuara, mund të shihni shenja të kalcifikimit të tendinit.

Trajtim

Si të trajtojmë epikondilitin e përbashkët të bërrylës, cilat metoda përdoren për këtë? Për të marrë dinamikë pozitive, terapia e ekcondilitit kryhet në mënyrë gjithëpërfshirëse. Së bashku me emërimin e ilaçeve, përdoren metoda fizioterapeutike, përcaktohen masazhe, terapi ushtrimore.

Lexo artikullin:  Simptomat dhe trajtimi i osteokondrozës së kraharorit të qafës së mitrës

Për të krijuar pushim të plotë, përdoren ndihmat ortopedike:

Regjimi i sigurisë zgjat 7-10 ditë.

Trajtimi i ilaçeve i epikondilitit ka për qëllim eliminimin e inflamacionit dhe anestezisë, përmirësimin e trofizmit. Për këtë qëllim, përshkruhen ilaçet e mëposhtme:

Epikondiliti lateral: trajtim

Epikondiliti i nyjeve të bërrylave është një dukuri e zakonshme, megjithatë, është e vështirë të jepni statistika të sakta, sepse shpesh simptomat fshihen dhe të sëmurët nuk kërkojnë ndihmë mjekësore. Mungesa e trajtimit çon në përparimin e patologjisë dhe përkeqësimin e dëmtimit të indeve.

Shkaqet

Epikondilja anësore është një formim i vogël i kockave, roli kryesor i të cilit është lidhja e tendinit që lidh muskujt ekstensor. Me një ngarkesë të vazhdueshme, formohen mikrotraumë, zhvillohet inflamacioni, zonat e prekura zëvendësohen me ind lidhës. Si rezultat, tendoni gradualisht degjenerohet, rritet në vëllim, bëhet i prekshëm. Ngarkesat në vazhdim ndërhyjnë në riparimin e indeve dhe kontribuojnë në formimin e mikrotraumave të rinj.

Në rrezik: tenistë profesionistë, piktorë, artistë, kopshtarë, njerëz të tjerë të punësuar në punë që lidhen me lëvizjet monotone. Epikondiliti lateral mund të ndodhë gjithashtu si rezultat i një ngarkese një herë në krah. Kjo ndodh tek njerëzit e angazhuar në mundje krahu, duke punuar me një kaçavidë ose pikëllim.

Prandaj, mund të identifikohen një sërë arsyesh që kontribuojnë në zhvillimin e epikondilititit lateral:

 • duke luajtur sporte;
 • veprimtaritë profesionale në lidhje me presionin e duarve;
 • ndryshimet e moshës.

Simptomat

Epikondiliti lateral ka një zhvillim gradual. Si rregull, pacienti nuk mund të kujtojë historinë e një faktori traumatik. Manifestimi i parë i sëmundjes është siklet ose dhimbje me intensitet të vogël në bërryl. Ndërsa zhvillohet inflamacioni, shqetësimi intensifikohet, dhimbja bëhet konstante dhe rrezaton në parakrah.

Kur kryeni lëvizje aktive të gjymtyrëve të prekura, dhimbja bëhet e mprehtë, djegia, veçanërisht e manifestuar fuqimisht gjatë përkuljes dhe zgjatjes. Ndjesitë e pakëndshme ndërhyjnë në aktivitetet profesionale. Funksionimi i muskujve ekstensorë të gishtërinjve dhe dorës është i dëmtuar, por lëvizjet mund të ruhen plotësisht.

Në disa raste, epikondiliti është i ndërlikuar nga artriti. Pastaj, edemë e theksuar dhe skuqje vërehen në bërryl, lëvizshmëria e nyjeve është shumë e kufizuar. Me kalimin e kohës zhvillohet dobësia e muskujve, lodhja.

Cili mjek trajton epikondilitin lateral?

Nëse gjeni simptomat e para të sëmundjes, duhet të kontaktoni një traumatolog ose kirurg – këta janë specialistët që trajtojnë epikondylitin.

Diagnostics

Diagnoza e sëmundjes fillon me një studim të pacientit, sqarimin e ankesave të tij, përcaktimin e përkatësisë në një grup rreziku dhe praninë e një faktori traumatik në histori. Pas ekzaminimit të pacientit, mjeku vlerëson praninë e skuqjes së nyjes, dobësimin e muskujve, dhimbjen gjatë palpimit në mungesë të shqetësimit në indet përreth.

Si rregull, një pamje tipike klinike është e mjaftueshme për të konfirmuar diagnozën.

Nëse ka dyshime për praninë e epikondilititit lateral ose është e nevojshme të bëhet diagnostifikim diferencial në rast të sëmundjeve të tjera të dyshuara të rajonit të ulnarit, bëhen studime shtesë:

 • X-ray në dy projeksione për të përjashtuar artritin dhe frakturën;
 • ultrosonografi;
 • Imazhe të rezonancës së llogaritur dhe magnetike.

Trajtim

Trajtimi i epikondilititit lateral ka këto qëllime:

 • lehtësim i dhimbjes;
 • normalizimi i qarkullimit të gjakut;
 • restaurimi i funksionit motorik;
 • forcimi i muskujve.

Trajtimi konservator duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​ai përfshin përdorimin e ilaçeve, fizioterapi, fizioterapi. Me marrëveshje me mjekun, është e mundur të përdoret mjekësia tradicionale.

Ushtrime të regjimit dhe fizioterapisë

Në shumicën e rasteve, epikondiliti lateral mund të trajtohet në mënyrë konservatore. Para së gjithash, është e nevojshme të kufizoni aktivitetin për disa ditë. Mënyra e kursimit përfshin përjashtimin e çdo lëvizjeje të furçës: gjymtyrja vendoset në një fashë kolltuku dhe fiksohet me një fashë, fiksuese ose ortozë.

Gjatë imobilizimit, proceset inflamatore në lezione zvogëlohen, indet restaurohen. Kur ndodhin shenjat e para të patologjisë, një regjim i butë tregohet për 7 ditë, por në secilin rast kohëzgjatja e tij përcaktohet individualisht. Pas kësaj periudhe, gradualisht mund të ktheni aktivitetin. Shtë më mirë të filloni me lëvizje pasive: me një dorë të shëndetshme, kryhen përkulje të qetë dhe zgjatje të gjymtyrëve të prekur.

Më tej, brenda 7 ditësh, pacienti duhet të kryejë lëvizje rrotulluese me furçën, duke kapur një objekt të rëndë (rreth 1 kilogram). Një rikthim në ritmin e zakonshëm është i mundur pas 2 javësh, ndërsa bërrylja forcohet domosdoshmërisht nga pajisjet e kompresimit.

fizioterapi

Në fazën akute të procesit, tregohet trajtimi i ftohtë – përdorimi i fasha ose një pako akulli për 1-2 ditë. Procedurat termike kryhen për epikondilitin kronik ose pas lehtësimit të një procesi akut. Terapia UHF, elektroforeza me novokainë, acetilkolina, terapi fushore magnetike përdoren, përdoren fasha me dimexide, aplikime parafine-ozocerite, terapi valë shoku.

Terapia e mjekimit

Për trajtimin e epikondilitit, medikamentet përshkruhen:

 • ilaçe anti-inflamatore jo-steroide (ointments Ibuprofen, Diclofenac);
 • injeksione të glukokortikosteroideve për të ndaluar procesin inflamator në shpërthim (Diprospan, Prednisolone).

Me epikondilitin lateral të nyjës së bërrylit, trajtimi zgjat rreth 2-3 javë. Gjatë kësaj periudhe, dhimbja zhduket. Kur glukokortikosteroidet përfshihen në trajtim, simptomat akute ndalen në 1-3 ditë. Megjithatë, edhe përdorimi i hormoneve mund të mos sjellë një rezultat pozitiv. Si rregull, kjo ndodh me epikondilitin lateral përsëritës kronik.

Kirurgji

Me ruajtjen e simptomave dhe mungesën e efektivitetit të trajtimit konservator, zgjidhet çështja e ndërhyrjes kirurgjikale. Gjatë operacionit, indi i tendonit të prekur hiqet në kryqëzim me epikondilin.

Për trajtimin e epikondilititit lateral, përdoren 4 procedura kirurgjikale:

 • Operacioni Goymann (prerje e tendinit);
 • heqje e indit të prekur me fiksim të tendinit në kockë;
 • heqja e çantës sinoviale;
 • zgjatja e tendinit.

Trajtimi me mjete juridike popullore

Për trajtimin e epikondilititit lateral, përdoren metoda të mjekësisë tradicionale. Midis tyre:

 • fasha nga çaji jeshil i ngrirë;
 • vaj dafine;
 • fasha argjile blu;
 • fasha me tretësirë ​​të alkoolit nga rrënja e thithjes së kalit.

Duhet të theksohet se, megjithë efektivitetin dhe sigurinë e trajtimit me mjete juridike popullore, ato nuk rekomandohen për të gjithë pacientët. Ju nuk duhet të zgjidhni vetë një metodë të terapisë. Karakteristikat e procesit patologjik dhe mundësia e një reagimi individual ndaj përbërësve mund të çojë në një përkeqësim të gjendjes së pacientit. Përveç kësaj, edhe në rastin e një tolerance të mirë të mjeteve juridike popullore, ato duhet të përdoren vetëm në lidhje me metodat tradicionale të trajtimit.

komplikimet

Epikondiliti i jashtëm i nyjës së bërrylit mund të çojë në mosfunksionim të gjymtyrës së prekur. Si rezultat, paaftësia e pacientit është e dëmtuar. Përveç kësaj, komplikimet gjatë trajtimit kirurgjik të epikondilitit mund të zhvillohen: trauma në nerva dhe enë të gjakut, ulje të forcës së muskujve, infeksion dhe ulje të fleksibilitetit të krahut.

Sidoqoftë, duhet të theksohet se në shumicën e rasteve (më shumë se 90%), trajtimi konservativ dhe kirurgjikal pothuajse mund të rivendosin plotësisht funksionin e gjymtyrëve të sipërme dhe të kthehen në nivelin e zakonshëm të ngarkesës.

Parandalim

Parandalimi i epikondilititit të jashtëm ka për qëllim kryesisht në eliminimin e faktorit patogjenetik, veçanërisht kjo vlen për njerëzit në rrezik. Për më tepër, parimet e një jetese të shëndetshme nuk duhet të lihen pas dore. Aktiviteti fizik i moderuar, ushqimi i duhur dhe refuzimi i zakoneve të këqija janë parandalim jo-specifik i shumë sëmundjeve.

Baza e parandalimit të epikondilitit është zvogëlimi i ngarkesës në aparatin e muskujve të gjymtyrëve të sipërme. Lojtarët e tenisit duhet të praktikojnë teknikën e ndikimit, të përdorin pajisje të përshtatshme dhe të rregullojnë bërrylat e tyre me një fashë elastike.

Rekomandohet që individët, profesionet e të cilëve përfshijnë lëvizje monotone të duarve, të optimizojnë ergonominë e vendit të punës, të vëzhgojnë pushimet dhe të kufizojnë ngarkesën në muskujt ekstensorë. Në rastin e epikondilititit kronik të përsëritur, duke reaguar dobët në terapi, pacientët inkurajohen të marrin në konsideratë mundësinë e ndryshimit të aktiviteteve profesionale.

Epikondiliti lateral është një sëmundje e zakonshme që mund të dëmtojë ndjeshëm cilësinë e jetës së pacientit dhe të kufizojë aftësinë e tyre për të punuar. Simptomat e para mund të jenë të vogla, por kjo nuk do të thotë që vonesa është e pranueshme – trajtimi duhet të fillohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Pajtueshmëria e plotë me rekomandimet e mjekut në lidhje me regjimin dhe taktikat e terapisë ju lejon të rivendosni plotësisht funksionin e gjymtyrëve të sipërme dhe të ktheheni në ritmin e zakonshëm të jetës.

Postuar nga: Ksenia Khazieva, Doktor,
posaçërisht për Ortopediya.pro

E dobishme v>

Epikondiliti i nyjeve të bërrylës është një lezion inflamator degjenerues i tendinave në zonën e lidhjes së tyre me kondicionet e jashtme dhe të brendshme të humerusit. Shkaku i zhvillimit është një mbingarkesë e muskujve të parakrahut dhe dorës. Sëmundja manifestohet me dhimbje në nyjen e bërrylit, të rënduar nga lëvizjet e dorës dhe gishtërinjve. Diagnoza bazohet në historinë mjekësore, ankesat dhe të dhënat e ekzaminimit. Studimet instrumentale janë informuese dhe përdoren vetëm për të përjashtuar sëmundje të tjera. Trajtimi konservativ: fizioterapi, terapi ushtrimesh, bllokadë.

Përmbledhje

Epikondiliti i përbashkët i bërrylës është një inflamacion i tendinave në zonën e lidhjes së tyre me kondensat e humerusit. Epikondiliti lateral është i përhapur dhe ndodh shumë më shpesh sesa medial. Sipas traumatologëve, numri i saktë i pacientëve me epikondylit mbetet i panjohur, pasi shumë njerëz me forma të fshira të sëmundjes nuk kërkojnë ndihmë mjekësore. Sëmundja zakonisht shfaqet pas 40 vjetësh, burrat vuajnë më shpesh sesa gratë, gjë që shoqërohet me një ushtrim fizik profesional më të lartë.

Shkaqet

Epikondiliti shfaqet për shkak të lëvizjeve të përsëritura në ekstremitetet distale. Për shkak të mbingarkesave të vazhdueshme në zonën e ngjitjes së tendinit në kockë, shfaqen mikrokrava, zhvillohet inflamacioni. Zemra udhëheqëse zakonisht preket. Trauma paraprake dhe pamjaftueshmëria kongjenitale e indit lidhës (VNST) kanë disa rëndësi. Tek personat që vuajnë nga sindromi artikular i hipermobilitetit, rrafshnalta dhe skolioza (këto sëmundje shpesh janë një manifestim i VNST), epikondiliti zhvillohet më shpesh dhe është më i vështirë.

Ekspertët e huaj në fushën e traumatologjisë dhe ortopedisë janë ndër shkaqet kryesore të zhvillimit të mbingarkesës sportive epikondiliti. Në literaturën e përkthyer, epikondiliti lateral shpesh gjendet nën emrin "bërryl i tenisit", dhe brenda – nën emrin "bërryl i lojtarit të golfit". Këta emra gradualisht po "zënë rrënjë" në artikujt shtëpiak, por në Rusi, për shkak të mbizotërimit të pamjaftueshëm të përhapjes së golfit dhe tenisit, epikondiliti i nyjës së bërrylit në shumicën e pacientëve lind jo për shkak të sportit, por për shkak të mbingarkesave profesionale.

Kjo sëmundje shpesh zbulohet në mesin e punëtorëve në industrinë e ndërtimit (muratorë, piktorë, suvatues) dhe njerëz të punësuar në bujqësi. Patologjia mund të vërehet edhe tek sportistët, së bashku me lojtarët e tenisit dhe lojtarët, epikondiliti shpesh prek boksierët, mundësit, peshëngritësit, peshëngritësit. Në disa pacientë, veprimet e pazakonta shtëpiake (për shembull, një përpjekje për të bërë riparime në një apartament ose për të ndërtuar një vilë të tyre) veprojnë si një faktor provokues.

Simptomat e epikondilitit

Simptomat e para mund të shfaqen si në sfondin e stresit të shtuar, ashtu edhe në sfondin e aktivitetit fizik të zakonshëm. Me epikondylitin lateral, një person shqetësohet nga dhimbja në sipërfaqen e jashtme të nyjës, ndonjëherë duke u dhënë larg në parakrah. Sindroma e dhimbjes rritet në mënyrë dramatike kur përpiqeni të rregulloni gishtat dhe kthej pëllëmbën e dorës lart. Me epikondylitin medial, dhimbja lokalizohet në sipërfaqen e brendshme të nyjes. Pacienti vëren një rritje të dhimbjes kur përpiqet të përkulë dorën.

Lexo artikullin:  Trajtimi i periartritit brachial me mjete juridike popullore

Në disa raste, dhimbja bëhet aq e fortë sa pacientët pësojnë vështirësi të mëdha gjatë kryerjes së aktiviteteve themelore shtëpiake: veshja, përpjekja për të hapur rubinetën në banjë, përdorni një lugë ose merrni një turi nga tryeza. Në pushim, sindroma e dhimbjes zakonisht zhduket. Palpimi zbulon dhimbje në zonën e prekur. Në këtë rast, dhimbja shfaqet gjithmonë vetëm në sipërfaqen e brendshme ose vetëm në sipërfaqen e jashtme të bërrylit.

Diagnostics

Për të sqaruar diagnozën, kryhen teste funksionale speciale me rezistencë. Me epikondylitin medial, dhimbja intensifikohet ashpër kur traumatologu krijon një pengesë për përkuljen aktive të dorës. Me epikondilitin lateral, dhimbja e shtuar vihet re kur kundërveproni shtrirjen aktive të dorës. Përkundër faktit se pacienti bën lëvizje të furçës, dhimbja lokalizohet në zonën e nyjës së bërrylit. Nëse historia ka indikacione për një mbingarkesë të vetme ose të vazhdueshme të muskujve të dorës gjatë lëvizjeve uniforme, kjo bëhet një argument me peshë në favor të epikondilititit të nyjës së bërrylit.

Studime shtesë me këtë patologji janë jofinitive dhe janë të përshkruara për të përjashtuar sëmundje të tjera. Nëse historia e traumës akute, për të përjashtuar një frakturë të epikondilit të brendshëm ose të jashtëm, kryhet radiografia e nyjës së bërrylës. Me epikondylit të freskët, panorama radiografike është e pandryshuar. Me procese të gjata, ristrukturimi cistik i pjesëve sipërfaqësore të kockave, lirimi i shtresës kortikale dhe ossifikimi i pjesshëm i tendinave nganjëherë zbulohen.

Diagnostifikimi diferencial me inflamacion reumatik dhe jo-reumatik është i thjeshtë. Me artritin, dhimbja intensifikohet gjatë lëvizjeve në nyjen e bërrylit, me epikondylit lëvizjet e tilla janë pa dhimbje. Me artritin në nyjen e bërrylit, shpesh formohen kontraktime përkuljeje, me lëvizjet epikondiliti janë të lira, në tërësi. Artriti karakterizohet nga dhimbje në palpim në nivelin e hapësirës së përbashkët, dhe epikondiliti karakterizohet nga dhimbje në palpimin e kondilit. Për të eleminuar plotësisht procesin inflamator në nyje, përcaktohen parametrat e gjakut në fazë akute: proteina reaktive C, faktori reumatoid, imunoglobulinat, ceruloplasmin.

Epikondiliti i nyjeve të bërrylave diferencohet gjithashtu me shkeljen e nervit ulnar (sindromi i kanalit kubit) dhe me shkeljen e nervit mesatar (sindromi shqiptues i rrumbullakët). Një tipar dallues i këtyre sëmundjeve është hipestezia ose hiperezia dhe çrregullimet e lëvizjes në zonat e brendësimit. Në rast të vështirësive në procesin e diferencimit të epikondilitit me artrit dhe kompresimit të nervave të pacientëve, ata referohen për konsultim te një neurolog dhe reumatolog.

Trajtimi i epikondilititit të bërrylës

Taktikat terapeutike varen nga kohëzgjatja e sëmundjes, shkëlqimi i simptomave klinike dhe shkaqet e mbingarkesës së tendinit. Me epikondylit të freskët me një sindromë të butë dhimbjeje, ndonjëherë mjafton të përshkruhet një regjim mbrojtës, në të cilin përjashtohen lëvizje të caktuara të gjymtyrëve. Nëse epikondiliti shfaqet për shkak të mbingarkesës në punë, pacientit i lëshohet një leje e sëmurë. Nëse shkaku i zhvillimit të sëmundjes është sporti, rekomandohet të ndaloni përkohësisht stërvitjen. Pas zhdukjes së dhimbjes, ngarkesa rritet gradualisht.

Për të parandaluar rikthimin, është e nevojshme të përcaktohet se çfarë shkaktoi mbingarkesë të muskujve. Pacientët këshillohen që t'i kushtojnë vëmendje teknikës së kryerjes së lëvizjeve stereotipike, përdorimit të mjeteve të tjera, rregullisht pauzës gjatë punës, rishikimit të regjimit të stërvitjes, etj. Ndonjëherë masat e mësipërme janë të mjaftueshme për të eleminuar simptomat e sëmundjes dhe për të parandaluar relapsin. Me joefektivitetin e kësaj metode, si dhe me dhimbje të forta dhe rrjedhën e zgjatur të epikondilitit, është i nevojshëm një trajtim më aktiv.

Dora është e pajisur me paqe të plotë, duke imponuar një gjatësi të gjatë dhe varur gjymtyrën në një fashë shall. Pasi dhimbja të zvogëlohet, gipsi hiqet, pacientët rekomandohet të përdorin NSAID të veprimit lokal. NSAID-të në tableta zakonisht nuk përshkruhen, pasi rreziku i efekteve anësore (acarimi i murit të stomakut) tejkalon potencialin e terapisë anti-inflamatore. Me dhimbje të mprehta të vazhdueshme, zona e prekur bllokohet me zgjidhje glukokortikosteroide.

Mundësia më e mirë për epikondylit është bllokada me betamethasone, pasi ky ilaç nuk shkakton intensifikimin e dhimbjes menjëherë pas bllokadës dhe nuk provokon ndryshime degjenerative të indeve në vendin e injektimit. Betamethasone mund të zëvendësohet me metilprednisolone ose hydrocortisone, megjithatë, në këtë rast, pacienti duhet të paralajmërohet që në ditën e parë pas bllokadës dhimbja do të intensifikohet, dhe vetëm atëherë do të ketë lehtësim. Përdorimi i triamcinolone me epicondylitis është kundërindikuar, pasi që ky ilaç, kur administrohet nënlëkurë, mund të shkaktojë një shkelje të pigmentimit të lëkurës dhe formimin e ngjitjeve midis lëkurës dhe indeve themelore (në këtë rast, sipërfaqja e kondilit të humerusit).

Prognoza dhe parandalimi

Prognoza për epikondylitin e nyjës së bërrylit është e favorshme. Pushimi dhe përdorimi i NSAID-ve të veprimit lokal mund të eliminojnë plotësisht dhimbjen në 2-3 javë. Me futjen e ilaçeve glukokortikosteroide, dhimbja zhduket brenda 2-3 ditëve. Në disa raste, ekziston një kurs i vazhdueshëm me acarime të shpeshta dhe efektivitet të ulët të terapisë. Zakonisht shkaku është dështimi kongjenitale i indit lidhës. Në pacientë të tillë zbulohet hipermobiliteti i nyjeve, dhe epikondiliti shpesh është dypalësh. Mundësia më e mirë në raste të tilla është një regjim kursimi i vazhdueshëm dhe një përzgjedhje individuale e ngarkesave të toleruara (ndoshta me një ndryshim në specialitet ose refuzim për të luajtur sport).

Zgjedhja e vajit për epikondylitin e nyjës së bërrylit

Liria e lëvizjes së një personi varet nga shëndeti i sistemit muskuloskeletor. Sëmundjet që fillojnë me sindromat e butë të dhimbjes, pa trajtim të duhur, mund të shndërrohen në një problem serioz, zgjidhja e të cilit shpesh kërkon ndërhyrje kirurgjikale. Epikondiliti i përbashkët i bërrylave është një patologji që shfaqet në sfondin e mbikëqyrjes së vazhdueshme, shpërthimit dhe dëmtimeve, e cila më së shpeshti manifestohet tek njerëzit mbi 35 vjeç dhe ka nevojë për trajtim në kohë.

Zgjedhja e vajit për epikondylitin e nyjës së bërrylit

Në varësi të lokalizimit të dhimbjes, sëmundja ndahet në 2 lloje kryesore:

 • epikondeliti lateral (i jashtëm) i nyjës së bërrylit, i cili manifestohet në sindromat e dhimbjes me një shtrëngim duarsh, duke e kthyer pëllëmbën e dorës me pëllëmbën lart, zgjatjen e parakrahut;
 • epikondiliti medial (i brendshëm), simptomat e të cilit janë dhimbja përgjatë skajit të brendshëm të parakrahut, e shkaktuar nga përkulja dhe pronimi i saj.

Në varësi të shkaqeve, ekzistojnë 3 lloje të sëmundjes:

 1. traumatik: zhvillohet në sfondin e dëmtimeve sistematike të vogla të shkaktuara nga kryerja e veprimeve të ngjashme. Sëmundjet shoqëruese janë deformimi i artrozës, osteokondroza e qafës së mitrës dhe dëmtimi i nervit ulnar:
 2. post-traumatik: është pasojë e mos implementimit të programit të masave rehabilituese pas marrjes së dëmtimeve serioze dhe spërkatjeve të nyjës së bërrylit;
 3. kronike: lloji më karakteristik i epikondilitit, gjatë së cilës rëndimet alternative alternojnë me relapsa. Me kalimin e kohës, dhimbja bëhet një karakter i dhimbshëm i vazhdueshëm, muskujt dobësohen deri në atë masë sa është e pamundur të kapni edhe objektin më të lehtë.

Për të parandaluar zhvillimin e një forme kronike të sëmundjes, me simptomat e para, është e nevojshme të filloni trajtimin e nyjës së bërrylit. Në fazat e hershme, pacienti zakonisht rekomandohet të zvogëlojë ngarkesën dhe të përpiqet të bëjë sa më pak lëvizje të jetë e mundur, duke shkaktuar parehati. Në rast të sindromës së dhimbjes së rëndë, përshkruhet një fashë fiksuese – një orthosis.

Ngjitësit e dhimbjeve dhe ilaçet anti-inflamatore për epikondilitin e nyjës së bërrylit janë një nga përbërësit e terapisë komplekse. Objektivat kryesore të trajtimit janë lehtësimi i dhimbjes, rivendosja e qarkullimit normal të gjakut dhe parandalimi i atrofisë së muskujve. Ointments për trajtimin e epikrndylitit të nyjës së bërrylit bazuar në NSAIDs (ilaçe anti-inflamatore jo-steroide) zënë një pozitë udhëheqëse në vlerësimin e barnave të rekomanduara.

Sidoqoftë, droga në këtë grup ka një numër kundërindikacionesh, në të cilat qëllimi i tyre bëhet i pamundur:

 • rrezik i rritur i gjakderdhjes i shoqëruar me koagulimin e dobët të gjakut dhe sëmundjen e ulçerave peptike;
 • shkelje e veshkave dhe mëlçisë;
 • përmbajtje të ulët të qelizave të gjakut: qelizat e kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut;
 • shtatzënia dhe laktacioni.

Kufizimet në përdorim rekomandohen për njerëzit e moshuar, si dhe pacientët me astmë bronkiale, dështim të zemrës ose hipertension.

Përveç kundërindikacioneve dhe kufizimeve të listuara më lart, është e nevojshme të merret parasysh intoleranca individuale e çdo përbërësi që përbëjnë përgatitjet.

Kujdes. Para se të merrni kursin, rekomandohet të bëni një test të ndjeshmërisë së lëkurës. Për ta bërë këtë, aplikoni një sasi të vogël vaji në pjesën e pasme të dore dhe prisni 10-15 minuta. Nëse nuk ndodhin reaksione alergjike, trajtimi mund të fillojë.

Ilaçet më efektive

Me epikondilitin e nyjës së bërrylit, një trajtim kompleks i përbërë nga marrja e medikamenteve dhe fizioterapia plotësohet me ointments. Kompanitë farmaceutike në vende të ndryshme kanë zhvilluar shumë ointments për trajtimin e nyjeve të bërrylave. Për të zgjedhur ilaçin më efektiv dhe të sigurt, është më mirë të konsultoheni me një mjek.

Ilaçet kryesore në top listën e ointments më të njohura NSAID për trajtimin e epikondylitit të nyjeve të bërrylave janë ilaçet e mëposhtme:

Ibuprofen

Substanca aktive është ibuprofen 5%. Ilaçi është një analgjezik i fortë me efekt anti-inflamator. Lehtëson shpejt dhimbjen dhe ënjtjen. Ndalon procesin inflamator. Frekuenca e përdorimit duhet të jetë së paku 3 herë në ditë me një interval prej 4 deri në 5 orë. Vaji duhet të aplikohet me lëvizje të lehta, duke u përpjekur të shmangë presionin në nyje.

indomethacin

Përbërësi aktiv aktiv – indometacina 10%. Drogë anti-inflamatore dhe dekompestuese e prodhuar në Rusi. Përdoret për përdorim të jashtëm. Zbut dhimbjen, ndërsa efekti vazhdon edhe gjatë lëvizjes. Përdorimi i kursit të indometacinës ndihmon në lehtësimin e ënjtjes së mëngjesit të nyjës së bërrylit dhe rritjen e lëvizshmërisë së tij. Frekuenca e përdorimit të vajit me 10% të substancës aktive është 2-3 herë në ditë.

Diclofenac

Substanca aktive e vajit është diklofenaku 1% (në xhel – 5%). Efekti anti-inflamator përmirësohet nga ekscipientët. Vaji përdoret jo vetëm për dhimbjen në nyjen e bërrylës, por edhe për reumatizmin dhe bruizimet traumatike. Ilaçi aplikohet në zonën e inflamacionit 3 herë në ditë. Kohëzgjatja maksimale e kursit është 2 javë.

piroksikam

Substanca aktive është piroksicam 1%. Përdoret në procese inflamatore që çojnë në shkatërrimin e kockave. Lehtëson në mënyrë efektive dhimbjen në muskuj, tendona dhe nyje. Redukton puffiness, rrit lëvizshmërinë. Rekomandohet për përdorim në rastet e dëmtimit të nervit periferik dhe gjatë periudhës së rehabilitimit pas lëndimeve. Rregullsia e përdorimit 3 herë në ditë. Dozimi – 1 gr.

E rëndësishme. Kohëzgjatja e terapisë së vajrave për dhimbje në nyjen e bërrylit është maksimum 2 javë. Përdorimi më i gjatë është jopraktik sepse varësia ndodh, dhe efektiviteti i drogës zvogëlohet.

Indikacionet për përdorim

Të gjitha ilaçet e mësipërme kanë një efekt të ngjashëm terapeutik, por ndryshojnë në përbërjen dhe përqendrimin e eksipientëve. Indikacionet për përdorimin e ointments NSAIDs janë si më poshtë:

 1. sëmundjet reumatike;
 2. dhimbje akute muskuloskeletale;
 3. cerma;
 4. nevralgji.

Rekomandohet të kombinoni trajtimin e barnave të nyjës së bërrylit me procedurat fizioterapeutike:

 • elektroforeza me novokainë;
 • krioterapi (trajtim i ftohtë);
 • ultratinguj;
 • fasha baltë;
 • stimulimi elektrik.

Për të arritur efektin maksimal në trajtimin e epikondilitit të nyjës së bërrylit është e mundur vetëm me terapi komplekse.

ExpertNews Shqipëri