Si ta trajtoni artrozën e shpatullave në shtëpi me mjete juridike popullore

Në shtëpi, trajtimi i artrozës së shpatullave kryhet me ndihmën e ilaçeve, fizioterapisë dhe procedurave të masazhit. Pacientëve u rekomandohet edukim fizik ditor dhe gjimnastikë për të parandaluar relapsin. Të përdorura dhe receta të mjekësisë tradicionale, të tilla si ointments, fërkim i alkoolit, fasha, çajra bimor, infuzione dhe zierje.

Arthoza e nyjes së shpatullave: shkaqet, simptomat, pasojat

Arthoza e nyjes së shpatullave është një patologji degjenerative-distrofike, e cila karakterizohet nga shkatërrimi i kërcit me deformimin pasues të strukturave të kockave. Sëmundja zhvillohet për shkak të rritjes së ushtrimeve fizike, një stili jetese të ulur, anomalive kongjenitale ose të fituara në strukturën e nyjes.

Patologjitë autoimune mund të provokojnë artrozën, për shembull, eritematozën sistemike të lupusit, spondilartrozën ankylosuese, artritin reumatoid. Klinikisht, sëmundja manifestohet nga simptomat e mëposhtme:

  • dhimbje në pushim, me përkulje dhe zgjatje të nyjës, rrëmbim dhe ngritje të krahut;
  • ënjtje në mëngjes dhe ngurtësi e lëvizjeve;
  • shtypje, klikim, kërcitje, që rrjedhin nga çdo lëvizje e shpatullës.

Nëse pacienti nuk kërkon ndihmë mjekësore, atëherë ka një rënie të forcës dhe ndjeshmërisë së muskujve, humbje të reflekseve. Hendeku i përbashkët gradualisht bashkohet, gjë që çon në imobilizim të plotë ose të pjesshëm (ankylosis).

Dietë speciale dhe stili i jetës

Me artrozë, pacientët këshillohen të përjashtojnë ngarkesat e shpatullave. Për këtë, tregohet veshja e pajisjeve ortopedike – fashë elastike, orthoses gjysmë të ngurtë. Kërkohen gjithashtu ndryshime në dietë. Këshillohet që të braktisni plotësisht ushqimin e shpejtë, ushqimet e përshtatshme, mishin e tymosur, pastën. Shtë e nevojshme të minimizoni sasinë e kripës, erëzave, erëzave. Përbërja e menusë ditore duhet domosdoshmërisht të përfshijë perime dhe fruta të freskëta, peshk vajor, vajra bimore.

Ne trajtohemi në shtëpi

Pas trajtimit kryesor, arritjes së një falje të qëndrueshme, mjekëve u lejohet të përdorin mjete juridike popullore. Meqenëse shumë prej tyre përmbajnë bimë që nuk janë të shënuara në udhëzuesit farmakognozë, këshillimi paraprak me një ortoped është i nevojshëm. Mjetet me përbërës ngrohës (alkool, piper të kuq të djegur, terpentinë) është e ndaluar të përdoret për inflamacion të strukturave të kyçeve.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Ointings dhe fërkim

Arthoza e nyjes së shpatullave është një sëmundje kronike, dhe terapia e saj zgjat një kohë të gjatë. Prandaj, nga fillimi i pranverës, duhet të filloni të grumbulloni bimë për të përgatitur një tretësirë ​​të dobishme anti-inflamatore dhe analgjezike për bluarje. Gjethet ose lulet e freskëta të copëzuara të gjetheve të copëtuara, lythat e Shën Gjonit, rrikë, bishtalec, luleradhiqe, gjethe delli janë vendosur në një enë të madhe qelqi të errët. Duke shtuar një pjesë të re të materialit bimore, ajo derdhet me vodka ose 96% etanol holluar me një vëllim të barabartë të ujit. Përgatitja e tinkturës përfundon deri në fund të vjeshtës. Ata nuk e filtrojnë atë, por thjesht derdhin lëngun aromatik në vëllimin e kërkuar.

Lexo artikullin:  Si për të kuruar coxarthrosis e nyjës së hip
Ointments për trajtimin e artrozës së shpatullaveMetoda e përgatitjes
Ilaçet e dhimbjesNë një llaç, bluajeni një lugë çaji tinkturë me spec të kuq dhe lanolinë, shtoni 30 g mjaltë të trashë dhe një lugë gjelle vaj kozmetik kajsi. Injektoni sasi të vogla të vazelisë mjekësore (rreth 100 g) derisa të formohet një masë homogjene
Zhdukja e ngurtësisëVendosni një lugë çaji lanolin dhe çamçakë terpentinë në një llaç, filloni të përzieni. Shtoni 2 pika vajra esencialë të dëllinjës, pishës, rozmarinë. Vazhdoni të bluajeni, prezantoni 50 g gjalpë të freskët dhe krem ​​për fëmijë

Përdorimi i fasha dhe locioneve

Me artrozë të çdo lokalizimi, përdoren kompresa kripe. Një lugë gjelle kripë pa aditivë aromatikë hollohet në një gotë me ujë të ngrohtë, të filtruar. Në zgjidhjen që rezulton, një leckë e gjerë garzë është lagur, shtrydhur pak dhe aplikuar në shpatull. Ata janë të fiksuar me një film plastik, një leckë të ngrohtë dhe një fashë elastike, dhe mbahen derisa të thahen plotësisht. Pastaj lëkura lahet me ujë dhe aplikohet një krem ​​ushqyes me vaj.

Për të eleminuar ngurtësinë ndihmojnë locione me bischofite të ngopura me kripëra të magnezit. Soldshtë shitur në barnatore në formën e një zgjidhje të trashë, duke përfshirë me shtimin e fitoxtracts të bimëve të dobishme. Ju mund të përdorni bischofite në formën e tij të pastër ose të holloni me një sasi të barabartë uji. Peceta është lagur në një zgjidhje, e aplikuar në një nyje të lënduar, lihet 1-2 orë.

Qese gruri

Për shkak të mundësisë së përkeqësimit të artrozës së nyjës së shpatullave, pamundësisë së kurimit të plotë të tij, gjendja psikoemotive e pacientit përkeqësohet. Ai bëhet nervoz, irritues dhe nganjëherë letargjik, letargjik. Gjumi është i mërzitur, përfshirë si rezultat i shqetësimit që shfaqet gjatë natës. Për të përmirësuar mirëqenien e pacientit, shëruesit tradicionalë rekomandojnë mbushjen e një qese të vogël prej liri ose kanavacë me barishte të thatë të trumzë, balsam limoni, rigoni, mentë dhe rrënjët valeriane. Vendosja nën jastëk mund të përmirësojë ndjeshëm cilësinë e gjumit për shkak të avullimit të vajrave thelbësorë.

Lexo artikullin:  A është e mundur të kurohet një hernie e shtyllës kurrizore pa operacion

Banja: në përgatitjet bimore dhe zgjidhjet e kripura

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Për të përgatitur një banjë me kripë, 200 g kripë deti të grirë holluar hollohet në 2 l ujë të nxehtë. Zgjidhja ftohet dhe filtrohet. Pastaj derdhet në një vaskë të mbushur me ujë të ngrohtë. Kohëzgjatja e procedurës është 20-30 minuta.

Banjat me infuzion të bimëve medicinale lejojnë të përballen me ngurtësi. Derdhni në lugë 2 lugë barishte të thata të lythave të Shën Gjonit, kamomilit, elecampane, dhe një pjesë të gjilpërave të pishave dhe disa copë rrënjë valeriane në enë. Hidh 2 litra ujë të valë, insistoni 3 orë, filtër. Shtoni në ujë të banjës.

Masazh

Pas ndalimit të dhimbjeve të forta, ortopedistët rekomandojnë një vizitë në dhomën e masazhit. Kryerja e procedurave për përmirësimin e shëndetit stimulon furnizimin me gjak të kërcit, indeve të eshtrave, muskujve dhe aparateve ligament-tendin të prekur nga artroza. Trajtimi përdor masazh klasik, akupresurë, segmentale, vakum.

Në shtëpi, përdoret vetë-masazhi. Kryerja e goditjes dhe fërkimit kryhet, më pas lëvizjet vibruese. Këshillohet të blini një masazhues të veçantë në një farmaci ose dyqan të pajisjeve mjekësore, të pajisur me një dorezë të përshtatshme dhe kontrollues shpejtësie.

Kompleksi i ushtrimeve gjimnastike

Për të forcuar korse muskulore, përmirësoni qarkullimin e gjakut në nyjen e shpatullave, klasa ditore të terapisë fizike janë të nevojshme. Gjatë relaksimeve, mjekët e terapisë së ushtrimeve rekomandojnë ushtrime izometrike. Ato konsistojnë në relaksim dhe tension të alternuar të muskujve të brezit të krahut dhe të shpatullave.

Në fazën e faljes, tregohet ekzekutimi i ushtrimeve dinamike për 20-30 minuta. Këto janë kthesat dhe prirjet e trupit, rrëmbimi i dorës pas shpinës dhe ngritja e saj, shtrëngimi i grushtave.

Lexo artikullin:  Herniation diskale lumbare si të trajtohet

fizioterapi

Gjatë trajtimit të artrozës së shpatullave, pacienti duhet të marrë pjesë në një spital fizik. Ai është i përshkruar deri në 10 seanca të magnetoterapisë, terapisë me lazer, rrymave galvanike, terapisë UHF. Për të eleminuar dhimbjen e fortë, kryhet elektroforezë ose ultrafonoforezë. Në shtëpi, aplikacionet përdoren. Parafina ose ozokerite (shitet në barnatore) është shkrirë në një banjë me ujë, ftohet në 45-50 ° C dhe shtrihet në shpatull për një orë.

Gjimnastikë terapeutike sipas Evdokimenko

P. Evdokimenko zhvilloi një seri ushtrimesh për të rivendosur nyjet e mëdha, përfshirë shpatullën. Qëllimi i stërvitjes së rregullt është forcimi i muskujve skeletorë jo vetëm të një nyje të caktuar, por edhe të ekstremiteteve të pasme, të sipërme dhe të poshtme. Kompleksi gjithashtu përfshin ushtrime shtrënguese të kryera në fazën përfundimtare të orëve të mësimit. Kohëzgjatja e trajnimit në falje është 30 minuta. Për dallim nga metodat e tjera origjinale të ushtrimeve të fizioterapisë, kur kryhen ushtrime nga kompleksi Evdokimenko, lejohen ndjesi të vogla të dhimbshme.

Mjetet për administrim oral

Në trajtimin e artrozës së shpatullave, infuzionet e bimëve medicinale janë veçanërisht të kërkuara. Ata kanë një efekt të butë anti-inflamator, analgjezik. Shumë nga çajrat bimorë kanë veti diuretike, gjë që lejon që ato të përdoren për të hequr produktet e kalbjes së indeve dhe kripërave minerale të dëmshme nga nyjet.

Lëng limoni

Për të shpejtuar metabolizmin dhe për të rikthyer indet e prekura nga artroza, shëruesit tradicionalë rekomandojnë të merrni një lugë çaji lëng limoni 1-2 herë në ditë pas ngrënies. Mund të përzihet me një sasi të barabartë mjalti. Kjo metodë e trajtimit është kundërindikuar në sëmundjet e stomakut me aciditet të lartë, për shembull, gastrit hiperacid.

Tarifat anti-inflamatore

Gjatë përpilimit të tarifave anti-inflamatore, le të Shën Gjonit, elecampane, kamomil, sytha thupre, calendula, nenexhik limoni dhe stigmat e misrit përdoren në pjesë të barabarta. Për ta përgatitur këtë, një lugë çaji me një përzierje të bimëve pihet me një gotë ujë të valë, lihet për një orë. Ftohtë, filtro, pije gjatë gjithë ditës.

Lule trumzë

Lule formohen në skajet e degëve në fillim të verës. Ata janë mbledhur, tharë dhe përdoren për të bërë çaj aromatik me një efekt qetësues, analgjezik dhe anti-inflamator. Derdhni një lugë gjelle lule të thata në një enë qeramike, derdhni 0,5 l ujë të valë. Këmbëngulni një orë, filtroni, pini 100 ml 2-3 herë në ditë pas ngrënies.

masat parandaluese

Përjashtimi i ushtrimit të tepruar fizik në bashkimin, edukimin e rregullt fizik, një ekzaminim mjekësor vjetor ndihmon për të parandaluar zhvillimin e artrozës së shpatullave. Ortopedët rekomandojnë të bëni rregullime në dietë, të ndaloni pirjen e duhanit dhe pirjen e alkoolit.

ExpertNews Shqipëri