Si ta trajtoni artrozën e duarve në shtëpi

Arthroza e gishtërinjve të gishtërinjve (osteoartriti) është një sëmundje e nyjeve ndërfalangale që është në natyrë degjenerative-distrofike. Tissuearje të indeve të përbashkëta dhe tkurrje për shkak të një shqetësimi të ndarjes së qelizave. Ekzistojnë dy forma të artrozës: nodulare – trashje në nyjet e gishtërinjve, dhe rizarrozë – baza e gishtit të madh vuan. Por mos mendoni se kjo sëmundje prek vetëm duart. Mund të vuajnë gjithashtu shpatullat, gjuri, nyjet e hip dhe gishtërinjtë. Shkaqet e artrozës janë shumë të ndryshme: plakja, dobësimi i sistemit imunitar, dëmtime të ndryshme, infeksione të shpeshta akute të frymëmarrjes, predispozicion gjenetik, alergji, ushtrime të tepërta fizike, mbipesha, pirja e duhanit dhe abuzimi me alkoolin. Gratë janë më shpesh të sëmura nga fillimi i menopauzës, gjë që sjell edhe më shumë bezdi që shoqërohen me këto kushte.

Simptomat e artrozës së dorës:

Ekzistojnë tre faza të rrjedhës së sëmundjes. Në personin e parë, dhimbje të vogla në nyjet e duarve gjatë natës dhe puffiness bezdi. Në fazën e dytë, dhimbja nga nata bëhet e përhershme, shtypja shfaqet në gishta dhe nyjet rriten në madhësi. Në fazën e tretë, lëvizshmëria e gishtërinjve është e kufizuar, pasi indi i kërc fillon të shembet, dhe deformimi zhvillohet.

Artriti i gishtit: si të trajtohet

Trajtimi i artrozës së gishtërinjve përfshin katër hapa të detyrueshëm:

 1. Trajtimi i drogës.
 2. Fizioterapi.
 3. Fizioterapi.
 4. Masazh.

Kur diagnostikohet një artrit i duarve, trajtimi, para së gjithash, fillon me përdorimin e ilaçeve anti-inflamatore në formën e tabletave ose në formën e ointments, kremrat, xhelatët (Nimesil, Ortofen, Ketanov, Ketarol, Diclofenac, etj.). Këta janë agjentë me spektër të gjerë dhe mund të përdoren pa recetën e mjekut. Ekziston një grup ilaçesh anti-inflamatore jo-steroide të dizajnuara posaçërisht për të luftuar simptomat e artrozës – Celecoxib, Lumiraxoxib, Rofica. Ato janë shumë efektive, por kanë një numër të kundërindikacioneve, prandaj, përdorimi i tyre kërkon monitorim të kujdesshëm nga mjeku që merr pjesë. Pilula, të cilat përfshijnë kondroitin dhe glukozaminën, gjithashtu janë të përshkruara për të provuar të rivendosni kërcin. Trajtimi i artrozës së gishtit ka një prirje pozitive kur përdorni acidin hialuronik, i cili injektohet direkt në nyje.
Ekzistojnë shumë procedura fizioterapeutike që synojnë trajtimin e artrozës së duarve (gishtërinjve): UHF-terapi, rrezatim ultraviolet, ultratinguj, banja me baltë dhe radon, fonoforezë, elektroforezë, terapi parafine. Nëse shumica e procedurave të mësipërme kryhen në institucione të veçanta mjekësore, atëherë parafina është e përshtatshme për t'u përdorur në shtëpi. Mund të jenë banjot parafine ose të ashtuquajturat "doreza parafine", të ngjashme me ato të përdorura në sallonet e thonjve. Nxehtësia ndihmon në përmirësimin e rrjedhës së gjakut dhe përmirëson lëvizshmërinë e nyjeve.

Arthoza e nyjeve të gishtërinjve të duarve, trajtimi i të cilave është i mundur vetëm në kombinim, e lejon veten mirë të masazhojë, pasi fërkimi përmirëson rrjedhën e gjakut dhe limfatëve në inde.

Forma të ndryshme të masazhit mund të kryhen jo vetëm nga një specialist, por edhe nga vetë pacienti. Asnjë përgatitje e veçantë nuk është e nevojshme për këtë.

Fërkimi rrethor i secilit gisht individual dhe furça vetë do të ndihmojë në lehtësimin e tensionit të dhimbjes. Fërkimi i pëllëmbëve do të jetë gjithashtu i dobishëm. Por duhet të mbahet mend se dhimbja e fortë është një sinjal për të ndaluar çdo manipulim.

Terapia e ushtrimeve është një nga fazat e detyrueshme në deformimin e gishtërinjve, trajtimi i të cilave nuk do të ishte i plotë pa një seri ushtrimesh që synojnë zhvillimin e fleksibilitetit të përbashkët. Edhe pse ka disa kufizime. Ju nuk mund të bëni edukim fizik gjatë një përkeqësimi të sëmundjes, pasi inflamacioni dhe dhimbja e patolerueshme nuk do të lejojnë lëvizje të plotë.

Një grup i ushtrimeve zgjidhet individualisht nga një reumatolog dhe dy herë i parë monitoron zbatimin e saktë. Studime të mëtejshme janë të mundshme vetë në shtëpi. Gjëja kryesore është se ajo ishte një dhomë e ventiluar mirë dhe klasa kryhej çdo ditë për 2-3 qasje. Por ka disa ushtrime që mund të kryhen nga absolutisht të gjithë në çdo kohë të përshtatshme:

 • përgjimi i gishtërinjve në një sipërfaqe të vështirë sikur luan pianon;
 • HShaganiyaʺ me gishta të përhapur gjerësisht në tryezë;
 • çdo lojë me gisht që përdoret për zhvillimin e bebeve do të jetë e dobishme për njerëzit që vuajnë nga artrosis.

Përdorimi i ilaçit alternative për artrozën e dorës

Trajtimi i artrozës së gishtërinjve me mjete juridike popullore është më tepër një masë ndihmëse dhe plotësisht opsionale, por për shkak të qasjes dhe efektivitetit të tij, ai është bërë i përhapur në mesin e pacientëve me artrozë. Trajtimi i artrozës së gishtërinjve me mjete popullore është i larmishëm, i përshtatshëm dhe me kosto të ulët. Këtu është e mundur të përdoren një larmi decoctions dhe infusions, lëngje të shtrydhur fllad, fasha, fërkime dhe banjot. Teajrat e Lindenit dhe hithrës kanë një efekt diuretik, comfrey ndihmon në pastrimin e trupit dhe wort e Shën Gjonit lehtëson inflamacionin. Një zierje e gjetheve të gjirit do të largojë kripërat nga trupi që janë të përfshirë në zhvillimin e shumë sëmundjeve të sistemit muskuloskeletor. Një banjë duke përdorur vaj esencial eukalipt ose calendula do të ndihmojë për t'u çlodhur dhe lehtësuar tensionin në nyjet e sëmura. Një gjethe e zakonshme e lakrës, e aplikuar për 15 minuta në nyjen e përflakur, do të lehtësojë ënjtjen. Patatet jeshile, të cilat nuk mund të hahen, në formën e një komprese të natës nga slurry do të lehtësojë dhimbjen e përbashkët.

Xhelatina përdoret gjithashtu për të rivendosur indin kockor brenda dhe në formën e fasha. Një shumëllojshmëri e pjatave duke përdorur xhelatinë do ta kthejnë luftën kundër deformimit të nyjeve të gishtërinjve në një trajtim të shijshëm dhe të këndshëm. Në fund të fundit, ka shumë receta për mishin e pelte, enët e pelta, pelte frutash dhe qumështi, djathra dhe pasta.
Gjithmonë është e rëndësishme të mbani mend se sëmundja e artrozës së nyjeve të gishtërinjve është shumë e fshehtë, trajtimi me mjete juridike popullore të të cilit, si çdo manipulim tjetër, duhet të kryhet vetëm nën udhëzimin e qartë të mjekut që merr pjesë. Por thirrja në kohë e një specialisti dhe zbatimi i përgjegjshëm i të gjitha kërkesave do të ndihmojë që të shpëtoni përgjithmonë nga një sëmundje e pakëndshme.

Si të kapërceni dhimbjen me mjetet juridike popullore të artrosis

Njerëzit me forma të ndryshme të artrozës shpesh vuajnë nga dhimbja, palëvizshmëria e nyjeve. Probleme të tilla zakonisht ndodhin te njerëzit e moshuar mbi moshën 50 vjeç. Për shkak të ndryshimeve të lidhura me moshën në strukturën e kërcit, është e nevojshme të braktisni stilin e jetës së zakonshme, nga puna juaj e preferuar dhe të kufizoni aktivitetet e përditshme. Metodat e trajtimit të artrozës dhe lehtësimin e dhimbjes në shtëpi janë të rëndësishme për mijëra njerëz me probleme të ndryshme të sistemit muskulor. Metodat alternative, përveç ilaçeve, masazhit, fizioterapisë dhe fizioterapisë, mbështesin shëndetin e përbashkët.

Shkaqet dhe simptomat e artrozës

Shkaku kryesor i artrozës është shkatërrimi i indeve të kërcit gjatë plakjes natyrale të trupit. Ndonjëherë sëmundja shfaqet për shkak të dëmtimeve ose sëmundjeve të sistemit muskuloskeletor. Ajo nuk shfaqet njëkohësisht, por zhvillohet gradualisht. Kartolinat humbasin elasticitetin e tyre me kalimin e kohës, lodhen. Indet lidhëse bëhen më pak të qëndrueshme, sasia e lëngut synovial në nyje zvogëlohet.

Një person me shenja të artrozës ndjen se nyjet e tij po humbasin lëvizshmërinë, bëhet e vështirë për të që të përkulet gjunjët ose bërrylat, të lëvizë. Faktorët rëndues janë një dietë e pabalancuar, mbipesha, stresi i tepruar në nyje ose punë e vështirë fizike, çekuilibri hormonal tek gratë, si dhe infeksione.

Si të dyshoni për zhvillimin e artrozës? Në një fazë të hershme, sëmundja manifestohet me dhimbje të butë në nyje. Së pari, ato ndodhin nën ngarkesa, dhe pastaj, pasi indi i kërcit prishet, dhe në një pozicion fiks.

Një tjetër shenjë karakteristike e artrozës, veçanërisht me lezione të bërrylave, nyjeve të gjurit dhe hip, është një ndjenjë e ngurtësisë në mëngjes. Para se shqetësimi të fitojë lëvizshmëri, pacienti duhet të "ndryshojë".

Lexo artikullin:  Arthroza e simptomave të bërrylave dhe trajtimi

Nëse shfaqen këto simptoma, kërkoni kujdes mjekësor. Shkatërrimi i plotë i kërcit kërcënon që nyjet e problemit do të humbasin plotësisht lëvizshmërinë dhe do të kërkohet implantimi i endoprostezave. Përveç ilaçeve, metodat alternative vijnë në ndihmë të pacientëve me simptoma të artrozës. Mund t’i aplikoni në shtëpi.

5 rregulla për trajtimin e artrozës me metoda popullore

Me artrozën në shtëpi, mund të hiqni në mënyrë të pavarur ënjtjen, nyjet e dhimbshme. Por është e rëndësishme të ndiqni këto rregulla:

 1. Këshillohuni me mjekun tuaj përpara se të filloni të përdorni këtë ose atë ilaç.
 2. Vëzhgoni dozën dhe kohën e ekspozimit.
 3. Kontrolloni fondet për një reaksion alergjik – aplikoni një sasi të vogël në pjesën e brendshme të bërrylit për 30-60 minuta.
 4. Përdorni ointments, tinkturat, zierjet, fërkimet e përgatitura fllad.
 5. Në simptomat e para alarmuese (alergji, mbidozë) kërkoni ndihmë mjekësore.

Si të lehtësoni dhimbjet e artrozës në shtëpi?

Njerëzit që vuajnë nga artroza duhet të kontrollojnë peshën e tyre, t'i përmbahen një diete me kalori të ulët. Për të lehtësuar dhimbjen dhe shqetësimin në nyje, mund të drejtoheni në këto mjete:

  Nxehtësia dhe të ftohtët. Shumica e njerëzve përfitojnë nga fasha të ngrohta. Nëse një shishe me ujë të nxehtë aplikohet në vendin e lënduar, muskujt do të pushojnë, dhimbja do të zvogëlohet>

 • Masazh. Zonat e prekura masazhohen me lëvizje të lehta dhe të ngadalta duke përdorur vajra esencial të rozmarinë, xhenxhefil, eukalipt, arnica.

Pasqyrë e mjeteve juridike popullore për trajtimin e artrozës

Kërkohen medikamente për të rivendosur kërcin kolapsues. Sidoqoftë, për qëllime terapeutike, ata agjentë që përmirësojnë furnizimin me gjak të strukturave të përbashkëta dhe u sigurojnë atyre substanca të dobishme, tregohen gjithashtu për përdorim.

Mjetet juridike popullore: fërkim, fasha, zierje dhe tinkturë, – mund të përdoren për lloje të ndryshme të artrozës, duke përfshirë artrozën deformuese të nyjes së gjurit ose lezione të nyjeve të kyçit të këmbës.

Metodat tradicionale të trajtimit të artrozësMjetet juridike në shtëpi
Fasha terapeutikeLëng lakre dhe gjethe të freskëta, rrikë.
Tinkturat dhe bluarjetRrënjë elecampane, lule luleradhiqe të freskëta dhe të thata.
Ointments bazuar në përbërësit bimorLule marigolde, rrënjë kamomili dhe rodhe, e verdha e vezëve, uthulla e mushtit të mollës dhe terpentina, mjaltë.
Zierje e bimëve shërueseGjethet e Lingonberry, lëvorja e shelgut, gjethet e thuprës, lulet e kalendulave, lëngu i Shën Gjonit, kamomili.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

fasha

Rekomandohet të aplikoni fasha gjatë natës kur nyjet e prekura janë në pushim.

 • Kompresat nga lëngu i lakrës. Në lëng të shtrydhur fllad, leckë prej leshi njomet, vendoset në zonën e artrosis, mbështjellë me film ngjitje dhe izolohet nga lart.
 • Gjethet e lakrës përdoren gjithashtu për të lehtësuar dhimbjen dhe ënjtjen, duke u vendosur në zonat e prekura.

 • Kompresat e kuajve, ngrohja e nyjeve, aktivizojnë proceset metabolike. Rrikë është grirë, nxehet në një banjë me ujë, mbështillet në leckë dhe aplikohet gjatë natës.

tinctures

Ato mund të merren me gojë ose të përdoren si fërkim. Fondet janë përgatitur për alkool.

 • Tinktura nga rrënja elecampane ndihmon në lehtësimin e inflamacionit, ënjtjes dhe dhimbjes. Rrënja e elecampane derdhet me alkool, insistohet në një vend të errët për dy javë, filtrohet. Mjetet e gatshme para gjumit, fërkoni zonën e prekur, pastaj përfundojeni atë.
 • Tinkturë e luleve të luleradhiqe të freskëta ose të thata përgatitet si më poshtë: një enë 0,5 litra është gjysmë e mbushur me lëndë të para bimore, të derdhur me vodka, insistoi për një muaj në një vend të errët, të filtruar. Mjeti lehtëson dhimbjen.

Ointments bazuar në përbërësit bimor ngrohen dhe anestezojnë aq efektivisht sa farmaceutikët.

  Pomadë terpentine, mollë c>

lengjet e mishit

Zierjet e bimëve medicinale mbështesin trupin e pacientit nga brenda, lehtësojnë inflamacionin. Supat e gatimit rekomandohen për një aplikim. Ata duhet të konsumohen substanca thelbësore të dobishme të freskëta avullojnë shpejt.

 • Për të rritur imunitetin e përgjithshëm, merrni gjethe lingonberry, krijojini ato në një termos.

 • Ju mund të përgatisni një zierje të kamomilit dhe të lehit të Shën Gjonit. Bimët medicinale të thata derdhen me ujë të ftohtë, pije është sjellë në një çiban, insistoni 10-15 minuta. Mjeti konsumohet i freskët, për litër në ditë në disa doza.
 • Një zierje e lehut të shelgut, luleve të calendulës dhe gjetheve të thupërve përgatitet si më poshtë: përbërësit e perimeve shtohen në pjesë të barabarta në ujë të valë, lihen mbi nxehtësi të ulët për 5-10 minuta, insistojnë, dhe pastaj ftohen. Pini një gotë çdo 30 minuta para ngrënies.

Mjetet juridike popullore kundër artrozës funksionojnë si terapi mirëmbajtjeje. Recetat e testuara me kohë lehtësojnë inflamacionin dhe dhimbjen, përshpejtojnë shërimin dhe rivendosin lëvizshmërinë e nyjeve.

Arthrosis është një sëmundje që shpesh haset te njerëzit e moshuar, atletët, punëtorët e rëndë dhe vetëm njerëzit që kanë ngarkuar nyjet e tyre për një kohë të gjatë. Ajo lind gradualisht, ndërsa kërc i nyjeve bëhet më i hollë, deformohet. Manifestimet e para janë dhimbja gjatë lëvizjes, pezmatimi dhe ënjtja. Duke dyshuar për praninë e sëmundjes në fazën fillestare, pacientët shpesh kryejnë trajtimin e artrozës me mjete juridike popullore që eliminojnë në mënyrë efektive simptomat parësore.

Në vizitën e parë te mjeku, përshkruhen ekzaminimet, të cilat duhet të përfundojnë sa më shpejt të jetë e mundur:

 • Radioskopi
 • rezonancë magnetike, tomografi e llogaritur;
 • testi i gjakut (i përgjithshëm, biokimik).

Këto metoda të ekzaminimit ndihmojnë në përcaktimin e fazës së artrozës, diferencimin e tij nga sëmundjet me simptoma të ngjashme (artriti) dhe përshkruajnë trajtimin e duhur.

Metodat e trajtimit të sëmundjes.

Me artrozë, mjeku përshkruan një trajtim gjithëpërfshirës të nyjeve

 • ilaçe anti-inflamatore;
 • painkillers;
 • chondroprotectors.
 • masazhet;
 • elektroforeza;
 • terapi magnetike, lazer;
 • fizioterapi.

Kirurgjia në fazat e vona të artrozës, me deformim të pakthyeshëm të kërcit, mungesë të rezultateve të trajtimit të ilaçeve.

 • mjete juridike popullore për artrozën;
 • vetë-masazh.

Metodat alternative të trajtimit të artrozës.

Ka shumë receta për trajtimin e artrozës duke përdorur metoda tradicionale dhe popullore. Por nuk duhet të zgjidhni vetëm ata në trajtim. Mjetet juridike popullore luajnë rolin e mbështetjes së trajtimit kryesor të përshkruar nga mjeku. Por ata gjithashtu nuk kanë nevojë të përjashtohen plotësisht – ata do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes dhe ënjtjes në zonën e artrozës.

Pesë rregulla të rëndësishme për trajtimin alternativ të artrozës në shtëpi:

 1. Para se të përdorni ndonjë produkt, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Ai do t'ju tregojë kur zgjidhni një metodë, tregoni efekte anësore të mundshme.
 2. Përveç këshillimit me një specialist, duhet të bëni në mënyrë të pavarur një test alergji – të aplikoni një sasi të vogël të produktit në sipërfaqen e brendshme të parakrahut dhe të lini 1-2 orë. Nëse asgjë nuk ka ndodhur, mos ngurroni të përdorni këtë recetë.
 3. Ndiqni dozën e rekomanduar, kohën e ekspozimit të produktit. Më shumë nuk do të thotë më mirë!
 4. Gatimi për të ardhmen nuk është i përshtatshëm për të gjitha recetat. Gatimi është më i miri për 1-2 ditë nëse nuk përcaktohet jeta e raftit. Kjo do të ndihmojë për të shmangur helmimet.
 5. Në manifestimet e para të një mbidozimi, helmimi, alergji, këshillohuni me një mjek!
Lexo artikullin:  Isfarë është simptoma dhe trajtimi i hernisë kurrizore

Një përmbledhje e recetave popullore efektive për trajtimin e artrozës në shtëpi.

Para se të trajtoni artrozën me mjete juridike popullore, duhet të zgjidhni një metodë trajtimi. Kompresat, fërkimet, tretësirat dhe zierjet e bimëve ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes, zvogëlimin e inflamacionit dhe ënjtjen.

Shtë më mirë të aplikoni fasha në bashkimin e prekur gjatë natës – në këtë kohë, kyçja është në paqe relative. Kjo rrit efektin terapeutik të agjentit të zgjedhur, promovon rrjedhjen e gripit />

 1. Për artrozën e nyjeve, përdorni trajtimin me një kompresë lakër – një ilaç popullor që është testuar me shekuj. Për ta përgatitur atë, ju duhet të shtrydhni lëng të freskët lakër, njomet një pëlhurë të dendur leshi në të dhe mbështillni zonën e artrozës. Vendosni një film të kapur në majë dhe izoloni.
 2. Në vend të lëngut, mund të përdorni një fletë lakre të tërë. Ju nuk keni nevojë ta gatuani atë, thjesht lidhni një gjethe të freskët lakër në zonën e artrozës dhe ngrohni atë. Kompresa do të lehtësojë dhimbjen dhe ënjtjen jo më keq se opsioni i parë.
 3. Kompresa me rrikë do të ngrohë nyjen e lënduar, do të shpejtojë proceset metabolike në fushën e artrozës. Grini rrikë, ngrohni në një banjë me ujë dhe mbështilleni në një leckë pambuku. Në këtë formë, aplikoni artikulacionin e pacientit para gjumit çdo ditë.

Produkte të tilla përdoren për përdorim të jashtëm dhe të brendshëm. Sidoqoftë, duhet të mbahet mend se tinktura përgatitet me përdorimin e alkoolit. Shtë e nevojshme të vëzhgoni masat paraprake kur përdorni ato, në mënyrë që të mos merrni djegie në lëkurë, mukozën.

 1. Tinkturë luleradhiqe sjell lehtësim të dukshëm tashmë në ditën 5-7 të trajtimit. Mund ta gatuani nga lulet e luleradhiqes të freskëta ose të thata. Për ta bërë këtë, mbushni një shishe gjysmë litri me gjysmë lëndë të parë dhe mbushni me vodka. Këmbëngulni ilaçin për 30 ditë në një vend të errët dhe të freskët. Pas kësaj, tendosje dhe mund të përdoret për bluarje lokale.
 2. Rrënja e elecampane derdh alkoolin dhe insiston 2 javë në një vend të errët. Tendosje dhe fshij tretësirën e nyjës së sëmurë çdo ditë para gjumit. Pas masazhit, mbështillni zonën e përbashkët për një efekt më të mirë. Kjo procedurë do të lehtësojë dhimbjen, inflamacionin, ënjtjen.
 3. Për marrjen me gojë, një tretësirë ​​e një mustaqe të artë është e përshtatshme. Bluajini fidanet e thata dhe derdhni vodka, insistoni 2 javë. Pas kësaj, tretësira duhet të merret 1 orë para ngrënies, lugë çaji. Ndalohet rreptësisht përdorimi i një tretësire të tillë gjatë shtatëzanisë, ushqyerjes me gji, sëmundjeve të mëlçisë dhe veshkave.

Kur trajtoni artrozën në shtëpi, mund të përdorni ointments, krem, fërkim – mjete juridike popullore të përgatitura nga përbërësit e bimëve. Ato ndihmojnë në ngrohjen dhe anestezimin e nyjës jo më keq se vajrat e farmacisë.

 1. Ointent nga kamomili, calendula dhe rodha përballon mirë me dhimbje, lehtëson inflamacionin. Për ta përgatitur atë, duhet të përzieni në sasi të barabarta lule kamomili, calendula, rrënjë rodhe, të kombinoni bimët me vazelinë dhe të lini 1-2 ditë. Ointment përdoret për dhimbje të forta deri në 5 herë në ditë.
 2. Bluarja nga e verdha e vezëve, uthulla dhe terpentina ngroh një nyje të lënduar, rrit qarkullimin e gjakut në zonën e saj. Përzieni 1 lugë çaji uthull molle dhe terpentinë me 1 verdhë veze dhe aplikojeni në përbërësin e prekur nga artroza. Përsëriteni procedurën jo më shumë se 2-3 herë në javë.
 3. Do të jetë e dobishme të fërkoni nyjen e sëmurë me mjaltë. Ngrohni një lugë gjelle mjaltë në një banjë me ujë dhe fërkoni zonën e përbashkët për 10-15 minuta. Për të rritur efektin, ju mund të shtoni mjaltë 2-3 pika pishë, bredh dhe vaj esencial portokalli.

Bimët shëruese do të mbështesin mirë trupin nga ins />

 1. Në një termos, krijoni gjethet e lingonberry dhe lëreni të rritet brenda natës. Ky infuzion ndihmon për të përballuar inflamacionin dhe për të rritur imunitetin e përgjithshëm të trupit.
 2. Në ujë të valë, vendosni pjesë të barabarta të lehut të shelgut, gjetheve të thuprës dhe luleve të calendula. Ziejeni përzierjen për 10 minuta, pastaj lëreni të qëndrojë nën kapak për të njëjtën sasi. Ju duhet të merrni supën e ftohur 200 ml gjysmë ore para ngrënies.
 3. Një zierje e lehit dhe kamomilit të Shën Gjonit ndihmon në trajtimin e artrozës. Derdhni lëndët e para të thata me ujë të ftohtë, sillni në një çiban. Lini nën mbulesë për 5-10 minuta. Ju mund të merrni një zierje menjëherë. Gjatë ditës, këshillohet të pini të paktën 1 litër.

Metodat e tjera të trajtimit në shtëpi.

Trajtimi i artrozës me mjete juridike popullore jep rezultate të mira në kombinim me ilaçe dhe fizioterapi, të cilat mund të bëhen në shtëpi.

Banja shëruese.

Një shtesë e këndshme për trajtimin do të jenë banjot me kripë deti, barishte. Ata qetësojnë dhimbjen, lehtësojnë tensionin në muskujt që mbështesin nyjen dhe ndihmojnë për t'u çlodhur pas një dite të vështirë. Ju mund të përdorni çdo barishte sipas dëshirës tuaj. Në trajtimin e artrozës, është më mirë të përdorni kamomil, calendula, një seri të. Ato ndihmojnë në stimulimin e metabolizmit, qarkullimin e gjakut në kapilarë dhe arteriet e vogla dhe venat.

Masazh në ujë me kripë.

Marrja e banjove me kripë, masazhoni mirë nyjën e sëmurë për të rritur efektin e dobishëm. Kripa e detit është e pasur me minerale të dobishme për nyjet, të cilat forcojnë kockat e kyçeve, marrin pjesë në rigjenerimin e kërcit dhe janë pjesë e gripit të përbashkët />

Pas marrjes së një banjë terapeutike, mund të masazhoni butësisht nyjen e sëmurë me një farmaci ose vaj të shtëpisë. Të gjitha kremrat për trajtimin e artrozës ndahen në 2 lloje:

 • Ngrohja dhe përmirësimi i qarkullimit të gjakut.

Vajra të tilla mund të përdoren për të përmirësuar mikrocirkulimin, për të lehtësuar dhimbjen. Vajrat më të efektshëm të bazuar në helmin e bletëve ose gjarprit, piper të kuq.

 • Ngjitësit e dhimbjeve dhe lehtësimin e inflamacionit.

Në përbërjen e ointments të tilla ekziston një agjent anti-inflamator. Kohëzgjatja e përdorimit të ointments të tilla diskutohet me mjekun – substancat që hyjnë në to me përdorim të shpeshtë mund të çojnë në efekte anësore.

përfundim

Trajtimi i artrozës me mjete juridike popullore është një terapi e shkëlqyeshme mbështetëse. Recetat shtëpiake të testuara me kohë do të ndihmojnë për të përballuar simptomat kryesore të sëmundjes, përshpejtimin e shërimit, kthimin e fleksibilitetit të nyjeve dhe lëvizshmërinë. Lidhjet e shëndetshme dhe të forta janë çelësi i një jete të gjatë dhe të lumtur!

Trajtimi i artrozës së duarve në shtëpi

Arthoza e duarve i referohet patologjive degjenerative gjatë së cilës indi i kërcit është shkatërruar. Me artrozën e duarve, kërci midis phalanges të gishtërinjve është shkatërruar. Patologjia prek kryesisht personat e moshuar, që gjenden kryesisht tek gratë. Nëse një person diagnostikohet me artrozë të duarve, trajtimi në shtëpi është i mundur vetëm në fazën fillestare. Me artrozë të avancuar, ndërhyrja kirurgjikale është e nevojshme, e cila kryhet në një spital.

Simptomat

Simptomatologjia e patologjisë varet drejtpërdrejt nga faza e saj. Sëmundja zakonisht fillon vonë. Shkaku i patologjisë mund të shoqërohet si me trashëgiminë ashtu edhe me veshjen natyrale të indeve të kërcit. Për një kohë të gjatë, pacientët nuk e vërejnë se proceset degjeneruese ndodhin në nyjet e tyre. Prej vitesh, ata nuk janë kontaktuar nga klinika derisa të ndiejnë siklet në duart e tyre, dhe gishtat e tyre nuk preken nga ndryshimet karakteristike të dukshme.

FazëSimptomat e sëmundjes
1 fazëNga ana e jashtme, sëmundja mund të mos vërehet, por artriti jep një ngërç karakteristik kur gishtat janë të përkulur. Dhimbja në nyje në fazën fillestare nuk është e fortë, siklet shfaqen periodikisht, mund të shoqërohet me overstrain, fenomene natyrore (ndryshimi i motit). Dhimbja në fazën e parë të patologjisë është e dobët, dhemb ose shpërthen në natyrë. Herë pas here, pacientët vërejnë se falankset e gishtërinjve bymehen. Kjo tregon kalimin e patologjisë në fazën tjetër.
2 fazëNë fazën e dytë të patologjisë, dhimbja në nyje është vazhdimisht e pranishme dhe rritet me kalimin e kohës. Shumica e duarve lëndohen gjatë natës. Fingerdo gisht përjeton një ndjesi djegieje; në zonën e phalanges, formohen nyjet e indit kockor – nyjet e Heberden. Zakonisht nodulariteti është simetrik dhe shfaqet në të dyja duart. Tashmë në fazën e dytë të artrozës, pacientët vërejnë gishta të deformuar të dukshëm me sy të lirë. Disa pacientë janë të shqetësuar për lëvizshmëri të kufizuar në duar.
3 fazëNë fazën e fundit të zhvillimit të artrozës, kërc midis gërryerjeve të gishtërinjve është shkatërruar plotësisht. Rritjet e kockave në phalanges e gishtërinjve bëhen më të mëdha, kur bashkohen, ato formojnë lakim tipik të artrozës. Kur sipërfaqja e kockave është e bashkuar, shfaqet ankylosis, gjë që çon në imobilizim të plotë. Dhimbja në nyje bëhet konstante, siklet mund të mungojë gjatë bashkimit, por lëvizshmëria është e kufizuar.

Trajtim

Trajtimi i patologjisë është i mundur si me metodat konservatore ashtu edhe me ato kirurgjikale. Efektiviteti i terapisë varet nga shkalla e zhvillimit të sëmundjes, pasi jo çdo metodë mund të merret me procese komplekse shkatërruese në kërc. Ushqimi dietik i pacientëve është i rëndësishëm në trajtimin e patologjisë, dhe gjimnastika terapeutike është në fazën e rikuperimit.

Mjekim

Trajtimi në fazat fillestare të zhvillimit konsiston kryesisht në përdorimin e ilaçeve për të eleminuar procesin inflamator dhe lehtësimin e dhimbjes në dorë. Hapi tjetër është të kujdesemi për restaurimin e kërcit, i cili ka pësuar ndryshime shkatërruese.

Kur përdorni barna të grupit të ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide, ia vlen t'i kushtoni vëmendje bllokuesve selektivë të ciklooksigjenazës-2, pasi ato sjellin një minimum të efektit negativ në traktin gastrointestinal. Kohëzgjatja e terapisë është individuale, por zgjat të paktën tre javë, madje edhe në fazën fillestare të dëmtimit të nyjeve. Pas trajtimit, mjeku vlerëson rezultatin, nëse është e nevojshme, zgjat terapinë. NSAID-të më efektive dhe më të njohura për artrozën e duarve:

Trajtimi lokal kryhet me Ibuprofen, Diclofenac dhe aplikime me dimetil sulfoksid.

Nga jashtë dhe brenda, barnat glukokortikoid mund të përdoren si terapi. Për përdorim të jashtëm, prodhohen ointments speciale dhe kremra, por ato nuk mund të përdoren për një kohë të gjatë, për shkak të atrofisë së mundshme të lëkurës. Prandaj, mjekët rekomandojnë të trajtohen me kurse – përdorni glukokortikoide për shtatë ditë gjatë një përkeqësimi të patologjisë, duke plotësuar NSAIDs. Në gjendje të faljes, është më mirë të menaxhohen vetëm ilaçet jo-steroide. Ndërsa droga glukokortikoid përdorin: Metilprednisolone, Betamethasone, Cortisol, Triamcinolone, Diprospan.

Sëmundja gjithashtu kërkon marrjen e detyrueshme të kondroprotektorëve. Ata pinë ilaçe të tilla për disa muaj ose më shumë, pasi ato kanë një efekt kumulativ. Mos prisni rezultate të menjëhershme nga kondroprotektorët – në disa raste, shenja e parë e përmirësimit mund të shihet në gjashtë muaj. Pastaj për një kohë, bëhet një pushim dhe ilaçet merren përsëri. Një kurs i plotë i terapisë mund të zgjasë deri në katër vjet. Ndër kondroprotektorët efektivë, mjekët rekomandojnë ilaçe:

kirurgjik

Ndërhyrja kirurgjikale është një zëvendësim i përbashkët. Problemi kryesor i artrozës së duarve është nyja e vogël me të cilën duhet të funksionojë kirurgu. Sidoqoftë, sot operacione të tilla kryhen me sukses.

Duke përdorur endoprostetikën e nyjeve interfalangeale dhe metakarpophalangeal, është e mundur që pacientit të sigurohet lëvizshmëri normale në gishta dhe të shmanget përparimi i patologjisë. Fatkeqësisht, teknika ka kundërindikacione. Ju nuk mund të drejtoheni në kirurgji në rastet e mëposhtme:

 • në prani të patologjive në fazën akute;
 • nëse pacienti ka osteoporozë dhe nuk ka asnjë mënyrë për të forcuar fort protezën;
 • amyotrophy;
 • problemet me furnizimin e gjakut në gishta;
 • zona të hapura të rritjes së kockave.

Gjithashtu, mos u drejto tek endoprostetika nëse pacienti nuk është në gjendje të sigurojë pushim në nyje në fazën e rikuperimit dhe të zvogëlojë ngarkesën në të ardhmen. Kirurgjia mund të kryhet në dy faza – në fazën e parë, defektet në furçë janë të fiksuara, dhe në fazën e dytë, proteza instalohet drejtpërdrejt.

Ushqyerja për artrozë duhet të jetë sa më e dobishme. Mjekët insistojnë në marrjen adekuate të proteinave, pasi ato janë proteina që janë blloqet ndërtuese për qelizat. Shtë më e lehtë të tretet proteina nga produktet e qumështit, është gjithashtu e nevojshme të përfshihen enët e mishit të steamed në dietë. Mishi i pelte do të jetë veçanërisht i dobishëm – kjo pjatë përfshin elemente të dobishëm për indin e kërcit (kolagjenit dhe xhelatinën e ngrënshme).

Shtë e nevojshme të hani karbohidrate komplekse të përmbajtura në perime dhe fruta. Ata i japin një personi shumë energji dhe nuk ekskretohen aq shpejt nga trupi. Yndyrnat janë një burim i shkëlqyeshëm i lëndëve ushqyese, kështu që nuk duhet t'i refuzoni ato. Shtë më mirë të hani gjalpë dhe vaj ulliri.

E rëndësishme! Personat që vuajnë nga artroza e duarve duhet të përdorin vitamina B, mos harroni për komplekse multivitamine dhe nuk dëmton të blini Calcemin Advance për të mbrojtur trupin nga humbja e kalciumit.

gjimnastikë

Me artrozën e duarve, veçanërisht në fazën e trajtimit dhe shërimin pas operacionit, është e nevojshme që rregullisht të kryhen ushtrime gjimnastike për gishtat. Këtu janë disa shembuj të tyre.

 1. Shtrydhni dorën fort në grusht, ndërsa gishti i madh duhet të jetë në majë. Shtrëngoni grushtin tuaj për 30-50 sekonda, pastaj rregulloni gishtat sa më shumë që të jetë e mundur, në mënyrë që ata të përhapen (4 herë).
 2. Zgjat furçën – vendoseni furçën në tryezë në një pozicion "të ngulur", përpiquni të shtrini gishtat në të gjithë tryezën për të maksimalizuar furçën, mbajeni dorën në një pozicion të rregulluar për gjysmë minutë (5 herë).
 3. "Këpucë mace" – stërvitja i ngjan një putri të një mace kur zemërohet. Zgjatni pëllëmbën tuaj dhe përkulni phalanges e gishtërinjve tuaj brenda, si kthetrat që lëshon një mace. Shtrëngoni phalanges sa më shumë të jetë e mundur për 30 sekonda, pastaj relaksohuni ato për të njëjtën kohë (katër herë).
 4. Ushtrime me topin: për të filluar, përpiquni të shtrydhni topin në duar, në mënyrë që gishtat tuaj të shtrydhin topin sa më shumë që të jetë e mundur, pastaj përpiquni të majë topin duke shtypur mbi të me një gisht të parë dhe pastaj me të gjithë të tjerët.

Metodat popullore

Metodat alternative mund të përdoren gjithashtu në trajtim. Ato janë metoda ndihmëse të terapisë, por shpesh mund të kenë një efekt pozitiv, të kombinuar me një trajtim të kryer tradicionalisht.

Pëlhura parafine

Aplikimet parafinë bëhen si më poshtë: parafina e farmacisë nxehet në një banjë me ujë, pastaj ftohet në rreth 55 gradë dhe aplikohet në gishta me një furçë bojë, duke u përqëndruar në phalanges. Lëreni parafinën të ftohet plotësisht.

Kursi i trajtimit është 10-20 seanca. Aplikimet ngrohin nyjet mirë dhe ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit.

fasha

Ata janë përgatitur në bazë të produkteve të thjeshta dhe të përballueshme që mund të zvogëlojnë manifestimet e sëmundjes.

emërPërbërësitTeknologjia e aplikimit
laktikShkumësa, çdo produkt i qumështitPërziejini shkumësin me produktin e qumështit të fermentuar deri sa të skuqen dhe bëni një kompresë në dore, duke e lënë gjatë natës
Me tërshërëBollgur, ujëDrithëra normale e tërshërës duhet të jetë e mbushur me ujë dhe qull mukozë. Inshtë në formën e një komprese të ngrohtë të vendosur në dorë deri në mëngjes. Bollguri duhet të gatuhet i freskët çdo herë.
LakërLëng i freskët i lakrësNjë sasi e vogël lakër është copëtuar imët dhe kalohet përmes një mulli mishi për të marrë lëng. Pëlhura e pambukut është zhytur në lëng lakër dhe aplikohet në furçë për disa orë

Zierje dhe tinkturë

Mjetet e krijuara për të forcuar trupin nga brenda dhe për ta ndihmuar atë të luftojë sëmundjen.

emërPërbërësitTeknologjia e aplikimit
Nga gjethet e gjiritFletë gjiri, ujë10 g gjethe gjiri duhet të derdhen me një gotë ujë dhe të sjellin në çiban. Ata e mbajnë supën në zjarr për pesë minuta, dhe pastaj për pesë orë insistojnë në ngrohtësi. Pirja rekomandohet në gllënjka të vogla në një gotë gjatë gjithë ditës. Kursi i trajtimit është 3 ditë, pas një jave – përsëritje etj
Me rrikëMjaltë, gjizë, rrikë, ujëPër 4 litra ujë, merrni një kilogram rrikë, ziejeni atë për 10 minuta dhe vendosni 500 g mjaltë në një ilaç akoma të nxehtë. Tre herë në ditë ju duhet të hani 100 g të produktit, duke kapur djathë shtëpi të gatshme
HudhërVaj ulliri, vaj hudhrePërzieni vajin e hudhrës dhe vajin e ullirit në një proporcion prej 1:10, dhe më pas hani gjysmë lugë çaji çdo ditë në mëngjes

Parandalim

Parandalimi i artrozës së duarve konsiston në respektimin e rregullave të thjeshta:

 • vëzhgoni aktivitetin e duhur motorik, mos i mbivendosni duart;
 • mbajini duart ngrohtë në dimër;
 • hani drejt, përfshini mjaft kalcium në dietë;
 • mbi moshën 50 vjeç, është e nevojshme të mendoni për vitaminat, përdorimin e kondroprotektorëve në doza parandaluese.
ExpertNews Shqipëri