Si për të kuruar coxarthrosis e nyjës së hip

Trajtimi për coxarthrosis varet nga shkalla e neglizhimit të procesit dhe do të ndryshojë në secilin rast.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Shkalla e parë

Trajtimi i koksartrozës së shkallës së parë, e cila karakterizohet nga manifestime të vogla që ndodhin pas ushtrimit fizik, është e thjeshtë. Ilaçet e përdorura dhe fizioterapia, si dhe një grup i veçantë ushtrimesh.

Mjetet nga mjekësia popullore mund të përdoren, por vetëm pas marrëveshjes me mjekun pjesëmarrës dhe si shtesë në ilaçe dhe procedura.

Shkalla e dytë

Si ta trajtoni koksartrozën e nyjës së hip, një specialist në këtë fushë do t'ju tregojë pas një seri ekzaminimesh në mënyrë që të sqaroni diagnozën. Me një shkallë të tillë të pakujdesisë, ekziston ende një shans për shërim pa operacion. Kursi i trajtimit përfshin të gjitha metodat ekzistuese konservatore. Këto janë ilaçe, dhe gjimnastikë në kombinim me masazh, dhe ekspozim manual, dhe madje edhe metoda alternative të mjekësisë, duke përfshirë apiterapinë, akupunkturën dhe të tjerët.

Shkalla e tretë

Si të trajtoni coxarthrosis të nyjës së femurit, të cilat shoqërojnë sëmundjen në shkallën e tretë, do të përshkruhet nga mjeku që merr pjesë. Më shpesh përdoren injeksione dhe procedura fizioterapeutike. Trajtimi do të jetë më i gjatë në krahasim me kushtet e mësipërme dhe rrallë do të bëhet pa ndërhyrjen kirurgjikale.

Shkalla e katërt

Kështu që artriti i avancuar mund të mposhtet vetëm me trajtim kirurgjikal të ndjekur nga një periudhë e gjatë rehabilitimi.

Opsionet e trajtimit për nyjen midis kockave të legenit dhe hip

Shqyrtimet për trajtimin e coxarthrosis konfirmojnë se cilësia e jetës së pacientit dhe aftësia e tij për të kryer detyrat e tij profesionale varen nga sa saktë është përshkruar trajtimi i nyjeve të zonës së hip. Shtë shumë e rëndësishme të respektohen të gjitha kërkesat në mënyrë skrupuloze dhe të rregullt. Vetëm një trajtim i tillë do të jetë efektiv

Përdorimi i ilaçeve

Trajtimi i nyjeve me ilaçe ka për qëllim eliminimin e dhimbjes dhe inflamacionit, si dhe rivendosjen e indeve të përbashkët që janë shkatërruar. Një efekt i shpejtë anti-inflamator mund të merret duke përdorur agjentë të duhur jo-steroide. Në varësi të intensitetit të sindromës së dhimbjes, ato mund të përdoren në formën e ointments, tableta ose injeksione. Përdorimi i agjentëve të tillë ndihmon në eliminimin e ënjtjes së indeve dhe ngadalësimin e proceseve atrofike në muskuj.

Administrimi intra-artikular i hormoneve ndihmon në bashkëkartrozën. Por duhet të mbahet mend se këto ilaçe me përdorim të zgjatur kanë një efekt shkatërrues në kërc, kështu që ato duhet të përdoren në mënyrë të kufizuar dhe nën mbikëqyrjen mjekësore.

Një tjetër grup i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i ilaçeve në trajtimin e artrozës janë kondroprotektorët. Këto produkte përmbajnë glukozaminë ose kondroitinë, të cilat kanë një efekt pozitiv në prodhimin e lëngut synovial dhe promovojnë rimëkëmbjen e kërcit.

Trajtimi fizioterapeutik

Kursi i fizioterapisë përfshin procedurat që përfshijnë stimulimin elektrik, parafinë, magnet, ultratinguj, si dhe elektroforezë dhe banjot e baltës. Ky lloj trajtimi është një nga më të efektshmit për koxartrozën. Ndikimi është drejtpërdrejt në fokusin e sëmundjes, përmirësimin e mirëqenies, lehtësimin e inflamacionit, ënjtjen dhe dhimbjen.

Në mënyrë tipike, një trajtim i tillë është i kombinuar me masazh, i cili ndihmon për të hequr spazmën e muskujve dhe njëkohësisht aktivizon qarkullimin e gjakut.

Terapia jo standarde

E re në trajtimin e coxarthrosis është përdorimi i plazmolifikimit. Baza e teknikës është injeksione, përmes të cilave një person injektohet me gjakun e tij, i cili para kësaj iu nënshtrua metodave të specializuara të përpunimit dhe ishte i ngopur me trombocitet.

Akupunktura, e cila përmirëson gjendjen e përgjithshme të pacientit për shkak të ndikimit në intensitetin e sindromës së dhimbjes, gjithashtu i përket këtij grupi të metodave të terapisë.

Ushtrimi terapeutik


Një grup i veçantë ushtrimesh, i zhvilluar individualisht për pacientin nga mjeku dhe specialisti i tij që ndjek në fushën e ushtrimeve të fizioterapisë, ndihmon në forcimin dhe aktivizimin e fibrave të muskujve të dëmtuar dhe elementeve të aparatit ligamentoz të tendonit të nyjës së hip. Ekzistojnë gjithashtu metoda të ndryshme të autorit (gjimnastikë Bubnovsky), të cilat janë disi të ndryshme nga llojet konvencionale të karikimit.

Nën mbikëqyrjen e specialistëve, pacientët kryejnë ushtrimet e zhvilluara për ta, mësojnë teknikat e duhura të frymëmarrjes dhe procedurat e ujit të shërimit. Ushtrimet statike duhet të mbizotërojnë mbi ato dinamike gjatë karikimit. Kjo do të zvogëlojë shkatërrimin e kërcit që mbulon kockën.

Trajtimi i coxarthrosis kërkon një zbatim të qartë dhe të rregullt të ushtrimeve dhe të gjitha rekomandimet e tjera të specializuara. Ushtrimi është kundërindikuar tek ata që kanë një rritje të temperaturës së trupit që tejkalon 37 gradë, hernie të ndryshme, presion të lartë të gjakut, artrozë akute ose artrit, menstruacion, si dhe njerëz që vuajnë nga dështimi funksional i mushkërive ose zemrës dhe në periudhën pas operacionit.

Kirurgji

Trajtimi kirurgjik i ofrohet pacientit në rastet kur terapia konservatore është e padobishme, dhe nyja, megjithë masat e marra, vazhdon të dhembë intensivisht dhe dobët lëviz, ose kur arthrosis e nyjës së hip është nisur deri në fazën e fundit. Një person humbet aftësinë për të punuar. Mund të ketë një grup aftësish të kufizuar. Në trajtimin kirurgjik të koksartrozës, dallohen disa teknika.

 1. Një nga opsionet për operacionin është nxjerrja nga zgavra sinoviale me metodën artroskopike të pjesëve që ndahen nga indet kolapsuese dhe, duke lëvizur përgjatë hapësirës së përbashkët, kontribuan në shkatërrimin e mëtutjeshëm dhe shfaqjen e dhimbjes gjatë lëvizjes.
 2. Osteotomia periodike. Gjatë operacionit, mjeku duhet të ndryshojë këndin në të cilin kocka është e përkulur në mënyrë që të largojë ngarkesën nga nyja. Ky operacion është mjaft i mundimshëm, por bën të mundur ndalimin e proceseve të degjenerimit në indin e kërcit.
 3. Një tjetër mundësi për operacionin është artroplastika. Thelbi i saj qëndron në faktin se nyja e dëmtuar zëvendësohet me një>

Metodat alternative janë të mira në trajtimin e koksartrozës, nëse i përdorni si mënyra shtesë për të përmirësuar gjendjen e pacientit në kursin kryesor terapeutik. Më poshtë janë disa prej opsioneve më efektive për koxartrozën. Ato kanë një efekt qetësues dhe anti-inflamator në nyje.

 • Ointment nga një përzierje e mjaltit dhe rrepkë (100 gram secila), sode (1 lugë çaji) dhe vodka (25 gram). Të gjithë përbërësit përzihen plotësisht dhe fërkohen në nyjen e prekur nga artrosis, 4 herë në ditë
 • Një kompresë lakër, e cila përgatitet nga një gjethe e madhe me mish. të veshura me mjaltë, e cila më parë është më mirë të rrihet. Zbatohet në zonën e përbashkët dhe fiksohet gjatë natës, i mbështjellë me një thes. E izoluar lartë me një leckë.
 • Fërkimi i lëngut të aloe të përzier me gjethe të grimcuara të nenexhikut dhe eukalipt. Gjithçka merret në sasi të barabarta. Bluarja ruhet në frigorifer dhe aplikohet tri herë në ditë. Mund ta gatuani jo më shumë se 2 ditë.

Dietë e duhur

Për të mposhtur Coxarthrosis, është e nevojshme jo vetëm që të trajtohen dhe praktikohen, por edhe të rishikoni dietën dhe dietën tuaj. Procesi i ngrënies në ditë duhet të ndahet në pesë ose gjashtë herë. Duhet të punohet për të zhdukur zakonet e këqija nga jeta jonë.

Ju duhet të heqni qafe dietën tuaj ditore të mishit dhe peshkut të yndyrshëm, çokollatës, majonezës dhe ushqimeve të ndryshme të konservuara. Ushqimet e përshtatshme dhe ushqimi i shpejtë nuk janë gjithashtu të përshtatshëm për ushqim. Kufizoni kripën.

Shtoni në enët e menusë ditore që përmbajnë xhelatinë. Mund të jenë pjata aspike, pelte ose pelte. Djathi gjizë, djathrat e fortë dhe mjalti natyral janë gjithashtu të dobishëm.

Shqyrtime të pacientëve

Ushqimi i duhur është shumë i dobishëm në trajtimin e nyjës së hip. Derisa të rishikoja menunë time dhe fillova të humb peshë, trajtimi im u zhvendos aq ngadalë sa ishte pothuajse i padukshëm. Sapo masa ime ndryshoi dhe ushqimet e shëndetshme filluan të shfaqen në frigorifer, ndjeva një lehtësim të madh. Terapia e përbashkët dhe gjimnastika janë baza e terapisë time.

Fillova sëmundjen, duke shtyrë vazhdimisht vizitat te mjeku, dhe kur aplikova, ishte tepër vonë. Ata u përpoqën të më trajtojnë me ilaçe dhe procedura fizioterapeutike. Ata injektuan injeksione në nyje disa herë, por asgjë nuk ndihmoi ose nuk solli lehtësim për shumë kohë. Pastaj mjeku im sugjeroi që ta zëvendësoja nyjen me një analog artificial të saj. Pas operacionit, u shërova për një kohë të gjatë, por tani të gjitha funksionet e këmbëve janë kthyer, dhe kam bërë shumë përpjekje për të parandaluar të njëjtën gjë në nyjen tjetër.

Trajtimi i koksartrozës së hip

Coxarthrosis (artroza e nyjës së hip) është një gjë sëmundjet më të zakonshme të sistemit muskuloskeletor.

Lidhja e hip është nyja më e madhe e trupit, e cila lidh femurit në legen, duke marrë kështu një ngarkesë të madhe. Kyçja ka pamjen e një varet sferike, ndërsa koka e rrumbullakët e femurit është "ngulitur" në acetabulën hemisferike të legenit. Duhet të theksohet se sipërfaqja e kockave është e mbuluar nga një kërc i fortë dhe në të njëjtën kohë elastik, i cili vepron si një amortizues dhe siguron që eshtrat të rrëshqasin pa probleme kundër njëri-tjetrit, si dhe duke mbrojtur kockat nga shkatërrimi.

Shkaqet e sëmundjes

Arthoza e nyjes së hip mund të zhvillohet nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm që çojnë në dëmtimin e indit të kërcit dhe, si rezultat, shkatërrimin e kockave.

Shkaqet më të zakonshme të sëmundjes përfshijnë:

aktiviteti fizik i tepërt irracional;

Fazat dhe simptomat e coxarthrosis

Dallohen tre shkallë të artrozës së nyjës së hip.

Shkallë 1

Me coxarthrosis të shkallës 1, shfaqet dhimbje kalimtare në rajonin inguinal, në veçanti, pas ushtrimit fizik, qëndrimit të zgjatur në këmbë, si dhe me lëvizje të tepërta në nyje. Si rregull, pas pushimit, dhimbja qetësohet. Coxarthrosis mund të zbulohet në fazën e parë të zhvillimit vetëm me ndihmën e një ekzaminimi me rreze X, e cila ju lejon të shihni rritje të vogla margjinale të kockave.

Shkallë 2

Coxarthrosis e shkallës 2 të nyjës së hip karakterizohet nga shfaqja e dhimbjes, e cila është më intensive dhe mund të ndodhë edhe me një ngarkesë të vogël. Vëzhgohen gjithashtu pastërtia dhe rrezatimi i dhimbjes në sipërfaqen e brendshme të kofshës nga rajoni inguinal. Shpesh, kufizimi i lëvizjes zhvillohet, forca e muskujve zvogëlohet.

Shkallë 3

Me coxarthrosis të nyjës së hip të shkallës 3, vërehen simptoma më të theksuara. Dhimbja është e përhershme dhe mund të ndodhë edhe me ushtrime të vogla, për shembull, kur ecni në shkallët. Për shkak të dhimbjes së vazhdueshme gjatë stërvitjes dhe kufizimit të të gjitha lëvizjeve në nyje, pacientët detyrohen të përdorin një kallam. Në disa raste, një shkurtim relativ i këmbës zhvillohet si rezultat i një shtrembërimi të legenit dhe shpinës, dhe vërehet një kufizim i konsiderueshëm i aktivitetit motorik.

Trajtimi i coxarthrosis

Trajtimi konservativ i koksartrozës së nyjës së hip

Terapia konservatore ka për qëllim rritjen e lëvizshmërisë, zvogëlimin e dhimbjes dhe ruajtjen e funksionit të muskujve. Kur zgjidhni një metodë trajtimi, merren parasysh mosha e pacientit, shëndeti i përgjithshëm, faza dhe tiparet e manifestimeve klinike të sëmundjes.

Me koxartrozën e fazave 1 dhe 2, trajtimi zakonisht kryhet në ambiente ambulatore. Komponentët kryesorë të trajtimit konservator janë fizioterapia, terapia e ilaçeve, masazhi dhe terapia stërvitore. Më e efektshmja është kombinimi i këtyre metodave nën mbikëqyrjen e një reumatolog.

Ilaçet nga grupi i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide kanë efekte anti-inflamatore dhe analgjezike, ilaçet vazodilatore përmirësojnë qarkullimin e gjakut në nyjet e dëmtuara, dhe kondroprotektorët ndihmojnë në ruajtjen e përbërjes normale të kërcit. Përdorimi i ointments dhe kompresave gjatë trajtimit përmirëson qarkullimin e gjakut dhe lehtëson ngërçet e muskujve. Terapia me ilaçe duhet të kombinohet me metoda fizioterapeutike: elektroterapi, magnetoterapi, terapi me ultratinguj dhe të tjera. Një pjesë e rëndësishme e trajtimit të coxarthrosis është kalimi i kurseve të masazhit, si dhe terapia fizike. Në periudhën e përkeqësimit, është e nevojshme të zvogëlohen ngarkesat vertikale (për të përjashtuar kërcimin, qëndrimin e zgjatur në këmbë, ngritjen e peshës). Ngarkesa të përshtatshme që nuk kanë lidhje me pozicionin vertikal të trupit, për shembull, një biçikletë ushtrimi ose not.

Administrimi intra-artikular i ndonjë ilaçi është jashtëzakonisht i padëshirueshëm, sepse ka më shumë rreziqe dhe efekte anësore sesa përfitime.

Trajtimi kirurgjik i koksartrozës

Trajtimi kirurgjik përshkruhet për mungesën e efektivitetit të masave konservatore ose përparimin e shpejtë të sëmundjes. Ndërhyrja kirurgjikale është gjithashtu e mundur edhe me koksartrozën e shkallës 3 të nyjës së hip, dhe një nyje e veshur është zëvendësuar plotësisht me atë artificial (artroplasty e nyjes hip). Metodat e tjera (osteotomia, arthrodesis) janë të vjetëruara dhe përdoren jashtëzakonisht rrallë, më shpesh nëse për ndonjë arsye është e pamundur të kryhet artroplasty.

Endoprostetika (artroplastika) është një operacion që kryhet me faza të përparuara të artrozës, në rast të shkatërrimit të njërës ose të dy sipërfaqeve artikulare. Gjatë operacionit, sipërfaqet e artikuluar të artikuluar zëvendësohen me sipërfaqe artificiale (metalike), midis të cilave vendoset një insert special, i dizajnuar për të kryer funksionet e kërcit. Futja është bërë nga materiale të ndryshme – qeramika, polietileni ose metali. Në shumicën e rasteve, endoprostetika mund të rivendosë plotësisht funksionin e humbur të nyjës.

Sot, një zëvendësim i plotë i përbashkët ose artroplastika totale (artroplasty) është trajtimi më efektiv për artrozën. Endoprostezat moderne bëhen nga materiale speciale që janë absolutisht të pajtueshme me indet e trupit dhe kanë një jetë shumë të gjatë shërbimi. Aktualisht, kirurgët kanë qasje në endoprosteza të veçanta me koka të mëdha anatomike dhe këmbë të shkurtra, përdorimi i të cilave lejon minimizimin e dëmtimit të indeve të buta, si dhe duke lënë një furnizim të indeve të kockave të paprekura në rast të operacioneve të ardhshme.

Operacioni kryhet duke përdorur teknika minimale invazive të qasjes kirurgjikale, kur indet dhe muskujt nuk janë prerë, por "zhvendosen". Prerja e lëkurës nuk kalon 6-8 cm. Kjo teknologji ul ndjeshëm kohën e rikuperimit, duke lejuar pacientin të ecë ditën tjetër me mbështetje të plotë në këmbën e operuar.

Rehabilitimi pas trajtimit kirurgjikal

Në rrjedhën standarde të periudhës pas operacionit, rivendosja e funksioneve motorike nën mbikëqyrjen e mjekëve të rehabilitimit bëhet brenda një jave – pacienti pas operacionit mund të ngrihet, të qëndrojë në këmbë, të ecë, të ecë lart e poshtë shkallëve. Mbështetje shtesë (paterica, këmbësorët) nuk kërkohet nga të gjithë, dhe në shumicën e rasteve si mbështetje psikologjike. Koha e rimëkëmbjes së plotë pas endoprostetikës varet nga shumë faktorë – gjendja fillestare e pacientit, vëllimi dhe kompleksiteti i ndërhyrjes, mosha, pesha dhe treguesit e tjerë, dhe shkon nga 3 javë në 3 muaj.

Trajtimet për koxartrozën e nyjës së hip

Trajtimi i koksartrozës së nyjës së hip është një problem serioz jo vetëm mjekësor, por edhe një problem shoqëror, pasi kjo sëmundje distrofike dhe degjeneruese e sistemit muskulor dhe skeletit shpesh çon në paaftësi të popullatës së mesme dhe të vjetër dhe, rrjedhimisht, të paaftësisë. Trajtimi për coxarthrosis e nyjës së hip varet nga faza e patologjisë. Nëse në fazat fillestare përdoren ilaçe dhe terapi tjetër konservatore, atëherë në fazat e mëvonshme, një efekt pozitiv mund të vërehet vetëm kur përdorni metoda kirurgjikale.

Qëllimet kryesore në trajtimin e koksartrozës:

 • çlironi një person nga dhimbja;
 • vendosni ushqimin normal të kërcit intraartikular dhe aktivizoni restaurimin e tij;
 • aktivizoni proceset e qarkullimit të gjakut në fushën e artikulacionit të pacientit;
 • zvogëloni ngarkesën në nyjen e lënduar dhe parandaloni shkatërrimin e mëtejshëm të indit të kërcit;
 • forconi skeletin muskulor të nyjës së hip për të përmirësuar funksionin mbështetës;
 • rrisin lëvizshmërinë e artikulacionit të pacientit.

E rëndësishme për t’u mbajtur mend! Deri më tani, nuk ka ilaçe dhe metoda që mund të kurojnë osteoartritin e nyjës së hip. I gjithë arsenali i terapisë konservatore lejon vetëm të pezullojë përparimin e proceseve patologjike në nyje dhe të çlirojë pacientin nga dhimbja për ca kohë. Me humbjen e funksionit të përbashkët, vetëm operacioni mund të kthejë mundësinë e lëvizjeve aktive.

Trajtimi i barnave të koksartrozës

Pothuajse në të gjitha rastet, trajtimi i coxarthrosis fillon me trajtimin e ilaçeve, pasi kjo është një metodë përgjithësisht e arritshme dhe nuk kërkon shumë përpjekje nga pacienti. Përcaktoni ilaçet nga disa grupe.

Droga anti-inflamatore nonsteroidal

Përfaqësuesit kryesorë të ilaçeve (substanca aktive):

 • Diclofenac
 • indomethacin
 • nimesulide
 • ketoprofen,
 • piroksikam
 • Meloxicam
 • butadiene
 • celecoxib
 • etorikoksib.

Mjekët, dhe vetë pacientët, janë shumë të dashur për të rekomanduar NSAID, pasi këto ilaçe fjalë për fjalë nga pilula e parë ose injeksioni mund të lehtësojnë dhimbjen e padurueshme. Por nuk duhet të harrojmë se ilaçet nga ky grup, megjithëse ata e shpëtojnë pacientin nga simptoma kryesore e artrozës – dhimbja – nuk ndikojnë në rrjedhën e vetë patologjisë.

Përveç kësaj, ka njoftime që përdorimi i zgjatur i barnave nga ky grup kontribuon në shkatërrimin e proteinoglikaneve. Këto janë substanca që janë pjesë e indit të kërcit dhe mbajnë molekulat e ujit, të cilat kontribuojnë në hidrofilitetin e lartë të kërcit dhe ruajtjen e strukturës dhe formës së tij normale. Nëse përmbajtja e proteinoglikaneve zvogëlohet, atëherë kërci thahet dhe fillon të plasaritet. Dhe një fenomen i tillë e përkeqëson më tej shkatërrimin e tij gjatë koksartrozës.
Qëllimi i NSAIDs është i justifikuar gjatë një përkeqësimi të sëmundjes, kur metodat e tjera të terapisë janë kundërindikuar për shkak të sindromës së dhimbjes, për shembull, ushtrimet terapeutike për koxarthrosis e nyjës së hip, masazh, fizioterapi, zgjatje të nyjes, etj.

Chondroprotectors

Ekzistojnë vetëm dy përbërës aktivë të ilaçeve kondroprotektive: kondroitina dhe glukozamina. Ilaçet nga ky grup mund të përfshijnë një prej këtyre përbërësve ose kombinimin e tyre. Disa prodhues gjithashtu shtojnë substanca të tjera aktive, për shembull, nga grupi NSAID, duke rritur kështu efektivitetin e tyre.

Përfaqësuesit më të njohur të kondroprotektorëve:

Këto ilaçe janë të disponueshme në një larmi formash dozimi: tableta, kapsula për administrim oral, një zgjidhje për injeksione intramuskulare dhe intartartikulare, ointments dhe gels për përdorim topik. Kjo veçori lejon terapi të staduar, kur trajtimi fillon me injeksione, dhe vazhdon me përdorimin e tabletave dhe ointments.

Mekanizmi i veprimit të këtyre ilaçeve është si më poshtë. Përbërësit aktivë, kondroitina dhe glukozamina, janë përbërësit kryesorë strukturorë të kërcit të hialinës që mbulon kokën e femurit. Kështu, duke u integruar në përbërjen e tyre, këta përbërës kontribuojnë në frenimin e shkatërrimit të kërcit, dhe nëse sëmundja është në fazën e parë, atëherë kondroprotektorët madje mund të rivendosin indet e dëmtuara.

Shtë e rëndësishme të dini! Kondroprotektorët nuk kanë efekte analgjezike si NSAID, dhe efekti i përdorimit të tyre do të jetë i dukshëm vetëm pas 4-6 muajve të përdorimit të rregullt.

Sot, ekziston një debat aktiv midis studiuesve në lidhje me efektivitetin e kondroprotektorëve, pasi nuk ka studime klinike në shkallë të gjerë, në të cilat është vërtetuar efektiviteti i tyre. Duke pasur parasysh nevojën për përdorim afatgjatë të barit (kurse nga 4-6 muaj një herë në vit), mungesa e një efekti të menjëhershëm dhe kostoja e lartë e një trajtimi të tillë, pranueshmëria e pacientit për terapi kondroprotektive nuk është shumë e lartë.

Relaksues të muskujve

Si ta trajtojmë koksartrozën e nyjës së hip pa e eleminuar spazmën e muskujve patologjik që shoqëron pothuajse të gjitha acarimet e artrozës dhe rrit dhimbjen? Në asnjë mënyrë. Për këtë qëllim, përdoren kryesisht 2 ilaçe: midcalm dhe sirdalud.

Këto ilaçe eliminojnë mirë spazmën e muskujve rreth nyjes së prekur dhe zvogëlojnë dhimbjen. Por ato duhet të caktohen në mënyrë adekuate. Fakti është se tensioni i korse muskulore të nyjës së hip është një reagim mbrojtës i trupit, pra, eliminimi i spazmës dhe mos marrja e ndonjë masa për të shkarkuar nyjen e sëmurë, për shembull, tërheqje, vetëm mund të përkeqësojë situatën. Prandaj, relaksuesit e muskujve duhet të përshkruhen vetëm në trajtime komplekse.

Ointments, gels, kremra për aplikim topik

Menjëherë duhet të theksohet se me koxarthrosis, mjetet juridike lokale janë praktikisht joefektive. Fakti është se përbërësit aktiv thjesht fizikisht nuk mund të arrijnë në pikën e nevojshme në aplikim. Lëkura, muskujt, indi yndyror dhe një dukje e thellë e bashkimit nuk lejojnë që vaji të depërtojë në thellësinë e kërkuar.

Injeksione intra-artikulare

Injeksione intra-artikulare me coxarthrosis përdoren rrallë, pasi hendeku i përbashkët në një nyje të shëndetshme është i vogël, dhe në nyjen e prekur nga artrosis, praktikisht mungon. Përveç kësaj, aty pranë janë enë të mëdha gjaku dhe nerva që mund të dëmtohen nga një gjilpërë. Prandaj, injeksionet kryhen jo në zgavrën e përbashkët vetë, por në rajonin periartikular (periartikular).

Si rregull, ilaçet hormonale kortikosteroide administrohen me dhimbje të forta. Këto janë Diprospan, Kenalog, Hydrocortisone, Phlosterone. Ndonjëherë ata përdorin injeksione të kondroprotektorëve (Alflutop, Chondrolon, Traumel T).

Përgatitjet e acidit hialuronik injektohen direkt në nyje nën kontrollin e ultrazërit. Ato shërbejnë si zëvendësues të lëngut intartartikular. Ilaçet e mëposhtme janë të njohura sot:

Trajtime të tjera konservatore

Në fazat fillestare të coxarthrosis, terapia konservative jo-ilaçe është metoda kryesore e trajtimit. Ai përfshin aktivitetet e mëposhtme:

 1. Fizioterapi. Ky është trajtimi më i rëndësishëm për koksartrozën. Asnjë pacient nuk mund të arrijë përmirësim dhe të heqë qafe dhimbjen pa ushtrime të rregullta fizioterapie. Por është e nevojshme të zgjidhni ushtrimet e duhura dhe t'i kryeni ato siç duhet. Shtë e shkëlqyeshme nëse kompleksi i gjimnastikës është zgjedhur nga një specialist dhe mëson të gjitha nuancat e të bërit ushtrime. Ekzistojnë metoda të ndryshme të fizioterapisë, për shembull, ushtrimet e fizioterapisë sipas Bubnovsky janë shumë efektive.
 2. Masazh dhe terapi manuale. Ato mund të përdoren vetëm pa acarim të artrozës, kur nuk ka dhimbje. Këshillohet që rregullisht të bëni kurse masazhi 2-3 herë në vit.
 3. Tërheqja e pajisjeve (tërheqje e nyjës së hip). Në këtë rast, kyçja është e shkarkuar. Tërheqja vetë zgjat 15 minuta, kryhet me një kurs prej 10-12 procedurash. Rekomandohen 2 kurse në vit.
 4. Metodat fizioterapeutike të trajtimit. Fatkeqësisht, të gjitha metodat ekzistuese kanë pak efikasitet në koxarthrosis. Kjo është për shkak të shfaqjes së thellë të nyjës. Por, përkundër kësaj, shumë mjekë përshkruajnë kurse fizioterapie, të cilat ndonjëherë ndihmojnë në uljen e dhimbjes.

Trajtimi kirurgjik i koksartrozës

Trajtimi kirurgjik i koksartrozës përshkruhet në fazën e fundit të sëmundjes, kur një person ka dhimbje që nuk mund të lehtësohet, ose funksioni i përbashkët është i kufizuar. Mund të përdoren disa teknika kirurgjikale:

 • debridimi artroskopik është nxjerrja e pjesëve të indeve të shkatërruara nga zgavra e nyjës së hip, të cilat, duke lundruar lirshëm në zgavër, kontribuojnë në shkatërrimin e mëtejshëm të veshjes së kërcit;
 • osteotomia periartikulare është një operacion i mundimshëm, gjatë së cilës kirurgu ndërron këndin e kockës së hip, në mënyrë që kyçja të mos shkarkohet, dhe proceset degjeneruese të pezullohen;
 • Zëvendësimi i hip – zëvendësimi i një nyje të thyer me një endoprostezë artificiale.

Metodat alternative të trajtimit

Trajtimi i coxarthrosis në shtëpi, si rregull, fillon me përdorimin e mjeteve të ndryshme juridike popullore. Konsideroni më efektivët.

Kompresoni me një gjethe lakre. Shtë e nevojshme për të marrë një fletë të madhe lakër të bardhë, yndyrat atë me mjaltë dhe bashkëngjitur atë në një nyje të lënduar. Mbuloni me polietileni dhe një leckë të ngrohtë. Ju duhet ta mbani kompresën për 2-3 orë. Kursi i trajtimit është 10-14 procedura.
Për recetën tjetër, do t'ju duhen 250 gram rrënjë selino, 2 limonë, 100 gram hudhër. Twist të gjithë përbërësit përmes një mulli mishi, derdhni përzierjen me 3 litra ujë të valë. Ju duhet të insistoni 24 orë. Pas kësaj, merrni 50 gram çdo mëngjes në stomak bosh. Kursi i trajtimit është 1 muaj.

Një banjë me infuzion artichoke të Jeruzalemit do të ndihmojë në përballimin e koksartrozës. Për të përgatitur një banjë terapeutike do t'ju duhet një shërbim uji: një infuzion i artichoke i Jeruzalemit, pisha, kripë deti, 2 lugë mjaltë. Ju duhet të bëni 10-12 banjë çdo ditë tjetër.

Duke bërë përfundime, vlen të përmendet se trajtimi i mëparshëm ka filluar, aq më shumë shanse ka për të ndaluar procesin patologjik dhe për të çliruar pacientin nga dhimbjet. Por, për fat të keq, ndodh shpesh që vetëm zëvendësimi i nyjës së hip mund të rikthejë gëzimin e lëvizjes tek një person dhe të lehtësojë dhimbjet kronike.

Coxarthrosis e trajtimit të nyjeve të hip pa kirurgji

Coxarthrosis – Artriti deformues i nyjës së hip.

Pse është prekur kaq shpesh nyja e hip, cilat janë tiparet e saj dhe çfarë lloj ngarkese përjeton në të vërtetë?

Coxarthrosis – ose artroza e nyjeve të hip – ndikon në një nga nyjet më të rëndësishme – hip. Osteoartriti në vetvete është një sëmundje kur indi i kërcit të bashkimit vetë degradon ose shkatërron strukturën e tij.

Kyçja e hip provokon ngarkesën më të madhe të tërë masës së trupit tonë mbi gjirin, dhe nëse, përveç kësaj, personi ka mbipeshë, ndryshime të lidhura me moshën, në sfondin e çrregullimeve të mundshme metabolike me formimin dhe aterosklerozën, është e natyrshme që indi i kërcit që mund t’i rezistojë tërë masës së trupit tonë.

Me kalimin e kohës, kërci i bashkimit fillon të hollohet, shpërthen, kolagjeni i tij gjithashtu ndryshon strukturën e tij dhe si rezultat, shfaqet një sëmundje e quajtur artrosis – ndryshime degjenerative-distrofike në kërcin e nyjes.

Dhe është nga këtu që fillojnë të gjitha problemet me bashkimin.

Coxarthrosis prek jo vetëm njerëzit në pleqëri ose mbipesha. Në përgjithësi, artriti më i ri i nyjës së hip shpesh vuan – sindromi i dysplasia indit lidhës. Në rastin e coxarthrosis, kjo sindromë manifestohet në një ndryshim në këndin e kontaktit të nyjeve (këndi i kontaktit bëhet më i mprehtë ose i hapur), dhe nëse këndi ka ndryshuar, përbërësi i kokës artikulare gjithashtu ndryshon – ngarkesë e pabarabartë shpërndarja mbi sipërfaqen e kërcit. Si rezultat, në vendet me ngarkesë më të madhe, kërc bëhet më i hollë dhe shfaqen shenja të hershme të artrozës.

Coxarthrosis – Simptomat, Diagnoza

Ankesa kryesore tek pacientët me koksartrozë është dhimbja, natyra, intensiteti, kohëzgjatja dhe lokalizimi i të cilave varen nga ashpërsia e procesit distrofik, pra nga faza e sëmundjes.
Diagnoza bazohet në të dhëna klinike dhe radiologjike. Përveç fazës së sëmundjes, ekzaminimi me rreze x ndihmon për të sqaruar etiologjinë e procesit. Me coxarthrosis dysplastike, përcaktohet rrafshimi, zhdrejta e acetabulës, ndryshimet në këndin e qafës së mitrës-diafizës, etj. Me coxarthrosis si rezultat i sëmundjes Perthes, ose epifiziolizës së të miturve, forma e skajit proksimal të femurit ndryshon kryesisht. Ekziston një deformim i kokës dhe qafës së saj (shkurtim, zgjerim), një ulje në këndin e qafës së mitrës-diafizës me formimin e vara e çan. Fotografia me rreze x të koksartrozës post-traumatike varet nga natyra e dëmtimit dhe forma e sipërfaqeve artikulare pas bashkimit të eshtrave që formojnë nyjen e hip.

Simptomat dhe diagnoza e koksartrozës apo asaj që duhet t'i kushtoni vëmendje në radhë të parë?

Dhimbja në ijë është shfaqja klinike më e habitshme e kësaj sëmundje. Por duhet të kihet parasysh se rreth një vit para kësaj, zakonisht shfaqet dobësi në këmbë, lodhja e saj shpejt. Meqenëse nyja e hip është "fshehur" mjaft thellë në trupin tonë, dhimbja mund të ndodhë jo vetëm në vetë nyjen, por edhe në indet ngjitëse ngjitur (më shpesh në ijë), indet e kofshëve (sipërfaqja e përparme ose anësore), dhe madje në gju. Dhimbja e shoqëruar me lëvizjen, si dhe me të ashtuquajturën dhimbje “fillestare”, siç janë dhimbja e shtuar gjatë lëvizjeve të para pas gjumit, janë karakteristike. Për diagnozën e koksatrozës, vetëm MRI dhe testet funksionale të gjymtyrëve nuk janë të mjaftueshme, së pari ju duhet të dalloni artrozën nga sëmundje të tjera që kanë simptoma të ngjashme: trocharteritis, dhimbje sakroiliake, artrit, duke përfshirë artritin reumatoid ose artritin reaktiv (infektiv), ankilozimin spondiliti, sëmundja e Crohn etj.

Duhet të kihet parasysh gjithashtu se kërc i artikulacionit nuk ka enët e tij të gjakut – ai ha nga indet përreth. Do nyje e trupit tonë është e rrethuar nga një kapsulë fibroze dhe membrana sinoviale, kështu që është gjithashtu e nevojshme të zbuloni se në çfarë gjendje gjenden. Ushqyerja e nyjes vetë dhe, si pasojë, gjendja e indit të saj të kërcit kryesisht varet nga përshkueshmëria e tyre dhe prania e spazmave të muskujve.

Llojet, fazat e koksartrozës

Coxarthrosis është parësore (coxarthrosis e etiologjisë së panjohur) dhe sekondare, e cila ndodh kundër një sfondi të displazionit të hip ose zhvendosjes kongjenitale të hip, nekrozës aseptike të kokës së femurit, sëmundjes Perthes, traumës (bruizës, frakturës, zhvendosjes, mikrotraumës) dhe procesi inflamator (koksiti). Dëmtimi i njërës ose të të dy nyjeve të hip është i mundur. Në rastin parësor, nyjet e tjera (shpesh nyjet e gjurit) dhe shpina shpesh preken njëkohësisht. Shumica e shkencëtarëve besojnë se shkaktimi është një shkelje e qarkullimit të gjakut në nyje për shkak të një përkeqësimi të rrjedhjes venoze dhe një shkelje të rrjedhës arteriale. Ne nuk mund të injorojmë faktorët mekanikë që shkaktojnë mbingarkesë të nyjeve, mospërfshirjen e dëmtimeve të nyjeve, duke çuar në një rishpërndarje të ngarkesës për sipërfaqe njësi të sipërfaqes artikulare të kërcit, si dhe ndryshimet biokimike në vetë kërcin.

Ekzistojnë tre faza të koxartrozës.

Në fazën 1, në mënyrë periodike pas ushtrimit fizik (ecje e gjatë, vrapimi), dhimbja shfaqet në nyjen e hip, më rrallë në nyjen e kofshës ose gjurit. Si rregull, pas pushimit, dhimbja largohet. Gama e lëvizjes në nyje nuk është e kufizuar, forca e muskujve nuk ndryshohet, ecja nuk është e dëmtuar. Në radiografi rritje të dukshme të vogla të kockave që nuk shtrihen përtej buzës së përbashkët. Ato zakonisht vendosen rreth skajit të jashtëm ose të brendshëm të sipërfaqes artikulare të acetabulumit. Koka dhe qafa e femurit janë praktikisht të pandryshuara. Hendeku i përbashkët është ngushtuar paksa.

Në fazën 2, dhimbja është më e fortë, që rrezaton në kofshë, rajonin inguinal, ndodhin në pushim. Pas një shëtitje të gjatë, shfaqet çmenduri. Funksioni i përbashkët është i dëmtuar. Para së gjithash, rotacioni i brendshëm dhe rrëmbimi i kofshës janë të kufizuara, dmth formohet kontraktimi i përkuljes dhe adicionit. Fuqia e muskujve që devijojnë dhe zgjasin kofshën zvogëlohet, përcaktohet hipotensioni dhe hipotrofia e tyre. X-ray tregon rritje të konsiderueshme të kockave përgjatë skajeve të jashtme dhe të brendshme të acetabulumit, që shtrihet përtej buzës së kërcit. Vihet re deformimi i kokës së femurit, rritja e tij dhe vrazhdësia e konturit. Kistet mund të formohen në pjesën më të ngarkuar të kokës dhe acetabulum. Qafa e femurit është e trashë dhe e zgjeruar. Hendeku i përbashkët është ngushtuar në mënyrë të pabarabartë (në 1 / 3-1 / 4 të lartësisë origjinale). Prirja për zhvendosje lart e kokës së femurit përcaktohet.

Në 3 fazat e dhimbjes janë të përhershme, ndodhin edhe gjatë natës. Kur ecin, pacientët detyrohen të përdorin një kallam. Vihet re një kufizim i mprehtë i të gjitha lëvizjeve në nyje (kontraktimi drejtues i fleksionit) dhe hipotrofia e muskujve gluteal, si dhe muskujt e kofshës dhe këmbës së poshtme. Mund të zbulohet një simptomë pozitive e Trendelenburg. Kontraktimi që shkakton fleksion shkakton një rritje në prirjen e legenit dhe një rritje të lordozës lumbale. Pjerrësia e legenit në rrafshin frontal, e shoqëruar me dobësinë e muskujve rrëmbyes të kofshës, çon në shkurtimin funksional të gjymtyrëve në anën e prekur. Pacienti detyrohet të ngrihet në majë të gishtave për të arritur në dysheme, dhe ta ngjisë trupin në anën e prekur kur ecën, për të kompensuar prirjen e legenit dhe shkurtimin e gjymtyrëve. Një mekanizëm i tillë kompensimi çon në një zhvendosje të qendrës së gravitetit dhe mbingarkesës së bashkimit. Në radiografi, rritjet e gjera të eshtrave përcaktohen nga ana e çatisë së acetabulumit dhe kokës së femurit, një ngushtim i mprehtë i hapësirës së përbashkët. Qafa e femurit është zgjeruar dhe shkurtuar dukshëm.

Si ta trajtojmë koksartrozën pa operacion?

Trajtimi klasik klinik i coxarthrosis është një kompleks i qetësuesve, masave anti-inflamatore dhe aseptike duke përdorur medikamente dhe përgatitje topike. Kjo terapi lehtëson pjesërisht simptomat e koksartrozës. Por a është kjo një kurë e plotë? A po bëjmë gjithçka në rregull, thjesht duke e detyruar trupin tonë të funksionojë normalisht me ndihmën e katalizatorëve në formën e tabletave, injeksioneve dhe ointimeve? Me kalimin e kohës, veprimi i tyre pushon të jetë efektiv për shkak të varësisë së zhvilluar. Dhe ne kemi mbetur vetëm me dhimbje dhe një fazë të përparuar në zhvillimin e patologjisë.

Trajtimi për shkak të mungesës së një mekanizmi të vetëm patogjenetik për zhvillimin e sëmundjes është simptomatik, që synon të zvogëlojë dhimbjen dhe çrregullimet statodinamike të sistemit muskulor. Në këtë rast, është e nevojshme të merret parasysh faza e sëmundjes, mosha e pacientit, gjendja e tij e përgjithshme dhe tiparet e manifestimeve klinike.

Në fazat 1 dhe 2 të coxarthrosis, trajtimi mund të kryhet në kushte ambulatore duke përdorur fizioterapi: terapi me valë shoku, magnetoterapi të përgjithshme, rryma pulsi, masazh. Ajo ka për qëllim zvogëlimin e dhimbjes, inflamacionin aseptik në indet periartikulare, përmirësimin e trofizmit të indeve dhe qarkullimin e gjakut në gjymtyrët, përmirësimin e stabilitetit të nyjeve dhe parandalimin e çrregullimeve të tjera statike të sistemit muskuloskeletor.
Gjatë një përkeqësimi me dhimbje të forta, rekomandohet të zvogëloni ngarkesën vertikale në gjymtyrë (përjashtoni qëndrimin e zgjatur në këmbë, veshjen e rëndë, vrapimin). Me ecje të zgjatur, mbështetje shtesë në kallam është e nevojshme. Aplikoni ilaçe analgjezike dhe anti-inflamatore (analgin, reopirin, amidopirinë, brufen, indomethacin, ortofen). Për të përmirësuar proceset redoks në kërc, përshkruhen vitamina, aloe, qelqi, rumalon dhe ilaçe të tjera. Në shtëpi, ju mund të përdorni fasha me dimexide (10-15 procedura). Në kushtet e klinikës, përdoret elektroforeza e një zgjidhje të novokainës, dimeksidit, etj, si dhe terapi me ultratinguj, magnetoterapi, terapi lazer.
Pas uljes së dhimbjes, kryhet masazhimi manual i rajonit të mesit, ushtrimet e nyjeve të hipit, kofshës dhe terapisë që synojnë normalizimin e tonit të muskujve, rivendosjen e lëvizshmërisë në nyjen e prekur me forcimin pasues të muskujve përreth tij. Gjimnastika terapeutike përfshin lëvizjet në nyjen e hip në pozicionet e shkarkimit të nyjës (shtrirë në shpinë, anën, duke qëndruar në këmbë të shëndetshme, etj.). Përdorni ushtrime që synojnë forcimin e muskujve që devijojnë dhe zgjasin kofshën. Duke qëndruar në këmbë të shëndetshme në një qëndrim, duke u mbajtur në mur gjimnastik, pacientët heqin dhe zgjasin kofshën (lirshëm, me peshë, me mbajtje për 5-7 sekonda, me tejkalimin e rezistencës së fashës së gomës). Zgjatja e hipit bëhet më së miri e shtrirë në stomakun tuaj me një amplitudë prej 10-20 °, mund ta bëni këtë ndërsa shtrini në një shtrat me këmbët poshtë në një nivel horizontal, ose duke qëndruar në të katër anët. Ushtrime speciale për nyjen e hip kryhen në sfondin e ushtrimeve fizike në zhvillim të përgjithshëm, ushtrime speciale për forcimin e muskujve të shpinës, murin e barkut, në mënyrë që të rritet qëndrueshmëria e shpinës së mesit.

Në fazën III të koksartrozës, trajtimi konservativ, përveç këtyre masave, përfshin administrimin intra-artikular të Kenalog ose arthroporon. Trajtimi kryhet në një spital, i cili siguron mënyrën e nevojshme të shkarkimit të përbashkët.

ExpertNews Shqipëri