Punksion i përbashkët – çfarë është ajo dhe si është marrë një birë

Të gjitha manipulimet mjekësore kryhen në dhomën e trajtimit të klinikës ose spitalit, duke iu nënshtruar sterilizimit dhe dezinfektimit.

Teknika e pikësimit:

  • pacienti shtrihet ose ulet në shtrat në pozicionin më të rehatshëm dhe më të qetë;
  • mjeku injekton gjilpërën në pikat e përcaktuara më parë për shpimin e nyjeve, pasi ka zhvendosur më parë lëkurën në anën;
  • duke depërtuar në zgavrën e nyjes, mjeku thith lëngun për analiza. Në këtë pikë, pacienti mund të ndiejë pak shqetësim. Nëse trajtimi është i nevojshëm, shiringa zëvendësohet nga një tjetër dhe ilaçi injektohet në çantën e përbashkët;
  • pas manipulimit kirurgjikal, plaga dezinfektohet dhe mbulohet me garzë sterile. Në disa raste, gjymtyrja imobilizohet me kastë ose band.

Punksionimi i nyjes së gjurit bëhet në vendin e akumulimit më të madh të lëngut patologjik, i cili zakonisht grumbullohet në përmbysjet e sipërme ose të poshtme. Nëse gjuri thjesht është i fryrë, manipulimi nuk përdoret.

Punksionimi i nyjës së hip kryhet në pozicionin e shpinë, duke futur gjilpërën përpara ose anësore. Një injeksion bëhet me shumë kujdes, në mënyrë që të mos dëmtojë arteriet e femurit që kalon afër.

Lidhjet e vogla janë shumë më të lehta për të shpuar. Gjilpëra futet në kyçin e këmbës në një vend të përcaktuar rreptësisht, midis tendin-flexorit të gishtërinjve dhe kyçit të këmbës. Lidhja e shpatullave është shpuar nga tre pozicione. Bërryla është shpuar me një krah të përkulur, duke mos përdorur kurrë një injeksion nga brenda për shkak të afërsisë së nervit ulnar.

Komplikime të mundshme

Komplikimet pas një birë janë të rralla. Nëse teknika e manipulimit ose rregullat e antiseptikëve nuk ndiqen, këputja e indit sinovial ose infeksioni në nyje është e mundur.

Lexo artikullin:  Rehabilitimi pas operacionit kurrizor termat, metodat dhe perspektivat

Dëmtimi i strukturave shpesh çon në hematoma intraartikulare, edemë. Për të mos përkeqësuar situatën, gjatë ditës pas birrës është e ndaluar të hiqni fashën, fshij vendin e lënduar me ointments ose të bëni kompresa.

Me punksione të shpeshta në të njëjtin nyje, ndodh dëmtimi i kërcit. Ajri që hyn në zgavrën e brendshme është i mbushur me shfaqjen e embolisë vaskulare ose inflamacionit të membranës synoviale.

Riaftësim

Punksioni është një procedurë mjaft traumatike. Me mbarimin e anestezionit në nyje, dhimbja shfaqet, lëvizja përkeqësohet, shfaqet çmenduri. Simptoma të tilla zgjasin për disa ditë, duke u zvogëluar gradualisht.

Gjatë kësaj periudhe, është e nevojshme të sigurohet nyja e palëvizshmërisë maksimale. Procedurat fizioterapeutike bëjnë një punë të mirë të shqetësimit:

  • magnetotherapy;
  • elektroforeza me novokainë;
  • iontophoresis.

Për dhimbje të forta, rekomandohet të merrni një ilaç anestezik – Nise, Ortofen, Diclofenac.

Një birë e kryer në mënyrë profesionale është plotësisht e sigurt dhe shpesh bëhet metoda e vetme për të bërë një diagnozë të besueshme. Përveç kësaj, procedura ka një efekt terapeutik direkt në nyje dhe sjell lehtësim të shpejtë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri