Pse plas kockat te njerëzit A ia vlen të frikësohet dhe t’i nënshtrohet trajtimit

Njerëzit që kujdesen për gjendjen e tyre shëndetësore janë të interesuar të dinë pse plas kockat. Sidomos nëse ky fenomen shfaqet me një rregullsi të caktuar dhe shoqërohet me shenja të tjera – dhimbje, marramendje, vjellje, dobësi. Tinguj specifikë më shpesh ndodhin pas zgjimit ose një qëndrimi të gjatë në një pozicion. Një burrë përkul trupin e tij nga rrjedh, lëviz krahët dhe këmbët; kryen tilts kokë dhe dëgjon një ngërç. Por tingulli nuk bëhet nga kockat, por nga nyjet – thjesht për lehtësi, njerëzit shpesh përdorin shprehjen "krizë kockash" për të shpjeguar gjendjen e tyre. Ky është një sinjal i trupit në lidhje me tiparet, dhe nganjëherë – në lidhje me patologjinë ekzistuese që duhet të eliminohet.

Shkaqet e krizës së eshtrave

Ekzistojnë edhe faktorë fiziologjikë, edhe patologjikë, nën ndikimin e të cilave ndodh një krizë kockore – shkaqet që shkaktojnë një tingull specifik jo gjithmonë flasin për shëndetin e njeriut.

Kur popping dhe klikuar konsiderohen faktorë alarmues:

 • në trup ka zona të fryra të lëkurës;
 • rrit në mënyrë periodike temperaturën e trupit (përfshirë lokalisht);
 • aktiviteti i punës ose mënyra e jetesës përfshin një qëndrim të gjatë në një pozicion ulur;
 • dëmtimet e nyjeve dhe / ose kockave në të kaluarën (pavarësisht nga lloji i dëmtimit – bruizime, birrime, fraktura);
 • njëri prej të afërmve vuante nga sëmundjet e sistemit muskuloskeletor.

Drregullimet në gjendjen dhe funksionin e nyjeve janë parësore dhe dytësore. Patologjitë parësore (idiopatike ose origjinale) lindin pa kushte, sëmundje të mëparshme. Dhe faktorët dhe sëmundjet me degjenerim të kërc artikular predispozojnë zhvillimin e artrozës sekondare, kondrozës.

Crunching në kocka, nyje tregon praninë e osteochondrosis, artritit reumatoid, osteoarthrosis, përdhes dhe sëmundje të tjera të përbashkët që vetëm një mjek mund të identifikojë.

Patogjeneza

Pse kockat kërciten në të gjithë trupin? Ky fenomen paraprihet nga një proces patologjik ose inflamator. Faktorë të ndryshëm etiologjik ndikojnë në kërc artikular. Matrica e saj është e dëmtuar, përbërja kimike ndryshon, dështime metabolike, ndodh një shkelje e aktivitetit sintetik të kondrociteve.

Baza e çrregullimeve të kërcit metabolik në osteoartritin dhe kondrozën njihen si ndryshime sasiore dhe cilësore në proteoglikane të përbërësit kryesor, i cili siguron qëndrueshmërinë e strukturës së rrjetit të kolagjenit.

Procesi inflamator, degradimi i indeve të kërcit përparon për shkak të rritjes së prodhimit të citokinave anti-inflamator që lëshojnë enzima. Këto substanca dëmtojnë kolagjenin, prostaglandinat, aktivizuesit e plazmogjenit, të cilët luajnë një rol vendimtar në organizimin dhe modelimin pasues të procesit inflamator, formimin e dhimbjes.

Aktiviteti fillestar, lëshimi i substancave biologjike mbështet përparimin e patologjisë brenda indeve të nyjes, duke shkaktuar dëme në membranën e saj sinoviale. Më pas, synoviti reaktiv zhvillohet dhe prodhimi i citokinave anti-inflamator rritet.

Lexo artikullin:  Farë është osteoartriti i nyjeve periferike dhe shpinë dhe metodat e trajtimit

Dëmtimi i kërcit ndodh në formën e fenomeneve të tilla:

  Në zonat e ngarkesës më të madhe, formohen segmente zbutës, atëherë shfaqen çarje. Kërc është div>

Një tipar shtesë i patomorfologjisë së osteoartritit është se të gjitha ndryshimet ndodhin në një fazë të hershme, dhe ato shoqërohen me rrallimin e matricës së shtresës sipërfaqësore të kërcit. Këto fenomene paraprijnë proceset shkatërruese të kërcit, dhe zhvillohen në fushën e ngarkesës më të madhe.

Në fazën e rëndë të osteoartrozës, ekzaminimi histologjik përcakton çarje vertikale të kërcit që arrijnë kockën nënkondrale. Shtë e mundur që të vendoset një ulje e ndjeshme e numrit të proteinoglikaneve dhe kondrociteve në shtresat sipërfaqësore dhe të thella të kërcit.

Simptomat

Me emërimin e mjekut, pacienti duhet të përshkruajë me saktësi ankesat – të gjitha fenomenet shqetësuese (dhimbje, ngurtësi, ethe) dhe ngjarjet që u paraprinë atyre (trauma, hipotermia, pozicioni i zgjatur i uljes). Duke kuptuar se çfarë shenjash karakterizohet gjendja e një personi, mjeku shpejt do të përcaktojë se çfarë të bëjë nëse kockat e pacientit plas.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

 1. Pain. Edhe nëse sëmundja vazhdon në një formë latente, dhimbja është një fenomen që tërheq vëmendjen drejt vetvetes. Ndërsa dhimbja rritet, shfaqen shenjat e mbetura. Por intensiteti i sikletit nuk tregon fazën e sëmundjes – kjo do të kërkojë një vizitë te mjeku dhe një ekzaminim me rreze X.
 2. Lëvizshmëria e dëmtuar në bashkimin e prekur.
 3. Fever. Më rrallë – e përgjithshme, më shpesh – lokale.
 4. Skuqje. Hiperemia ndodh me artrozë në vendin e nyjes së përflakur.
 5. Crunch, creaks, ndjesi e fërkimit intra-artikular kur përpiqeni të lëvizni krahun, këmbën, trupin.

Video kur shtypni për të ndihmuar:

Simptomat e mbetura janë individuale. Për shembull, me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, pacienti shpreh ankesa për dhimbje koke, rritje të presionit të gjakut, marramendje, një ndjenjë të errësirës para syve. Me artrit reumatoid, i cili gjithashtu shkakton shtypje në kocka, nyje, ngurtësi në mëngjes, vërehet ënjtje.

Diagnostics

Për të kuptuar pse plas kockat, dhe nëse shkaku i fenomenit në të vërtetë është osteoartriti, mjeku përshkruan disa lloje të diagnostikimeve:

 1. Kërkime laboratorike. Një test klinik i gjakut dhe urinës është zakonisht normale. Nëse osteoartriti është i ndërlikuar nga sinoviti i mesëm i rëndë, një rritje në ESR (deri në 30 mm / orë), përcaktohet leukocitoza e moderuar. Treguesit e vlerave biokimike, imunologjike janë në nivelin e normës. Rritja e përqendrimit të proteinave reaktive C, globulinave, fibrinogjenit të gjakut është e moderuar, ato vërehen vetëm në prani të sinovitit.
 2. Studim i përgjithshëm klinik i gripit sinovial>

Metodat e listuara janë të mjaftueshme për të përcaktuar patologjinë që shkaktoi shtypje të eshtrave.

Trajtim

Ekzistojnë disa lloje të terapisë kur kockat janë të brishta; çfarë të bëjmë për trajtim është e kuptueshme bazuar në rezultatet e studimit, veçanërisht metodat e vizualizimit. Nëse vizita te mjeku ishte në kohë, vetëm terapia konservative mund të shpërndahet me – përdorimin e ilaçeve dhe imobilizimin e nyjes së prekur. Nëse ndërhyrja kirurgjikale është e nevojshme për të rikuperuar pacientin, mjeku sugjeron të konsideroni mundësinë e endoprostetikës. Elessshtë e padobishme të mbështetemi në recetat e mjekësisë tradicionale – ato ndihmojnë pjesërisht në forcimin e trupit, por nuk kanë asnjë lidhje me rimëkëmbjen e indit artikular. Nga metodat e fizioterapisë, këshillohet që t’i nënshtroheni një kursi të UHF, magnetoterapi.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Mjekim

Për të eliminuar krizën patologjike në sistemin muskulor, përshkruhen disa lloje të barnave:

 • terapi vitamine. Vitaminat nuk ndikojnë në indin e kërcit kur lindin probleme me gjendjen e tij, por ndihmojnë në normalizimin e mirëqenies së përgjithshme dhe përmirësimin e cilësisë së qarkullimit të gjakut në indet ngjitur;
 • chondroprotectors. Barnat që riparojnë kërc. Përdoren zakonisht – Kondroitina sulfate dhe glukozamina;
 • analgesics. Ato përdoren për një efekt analgjezik shtesë. Janë përshkruar Ketanov, Ketorol, Dexalgin;
 • ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Përdorni NSAID me lëvizje të shpejtë me një gjysmë jete jo më shumë se 4-6 orë: Indomethacin, Ibuprofen, Diclofenac, Ketoprofen, dhe përgatitjet e vonuara të evakuimit nga trupi – Naproxen, Phenylbutazone, Nabumeton. Sidoqoftë, ilaçet jo-steroide duhet të përdoren me shumë kujdes, pasi përdorimi i zgjatur i tyre shkakton gastropatinë e ilaçeve. Ato manifestohen nga erozioni i thellë dhe ulçera e stomakut pirorik, dhe nganjëherë antrum. Në 15% të rasteve klinike, pacientët që i nënshtrohen trajtimit të patologjive të nyjeve me ilaçe jo-steroide i nënshtrohen zhvillimit të gjakderdhjes gastrike të rrezikshme për jetën.

Nëse vendoset një rrezik i shtuar i sëmundjeve të traktit tretës, mjeku përshkruan NSAID jo-selektive, por që i nënshtrohet një kombinimi të gastroprotektorëve.

Përdorimi i frenuesit selektiv të COX-2 është menduar. Ilaçet anti-inflamatore josteroide (NSAIDs) janë të përshkruara për pacientët që nuk reagojnë ndaj paracetamolit.

Llojet e mëposhtme të ilaçeve përdoren gjithashtu:

Emri i ilaçitQëllimi i prezantimit të tijIlaçi
Acidi hialuronik (kripë natriumi e acidit hialuronik)
 • Rritni viskozitetin e lëngut synovial;
 • për t’i bërë nyjet më elastike, fleksibël – ngrohja e trupit nuk do të shkaktojë shtypje, rrudha
 1. Siguron mbështetje.
 2. Përmirëson shkallën e shqiptimit.
 3. Redukton ndjesinë e dhimbjes.
 4. Redukton spektrin e inflamacionit, pasi zvogëlon acarimin e receptorëve që transmetojnë dhimbje.
 5. Ka një funksion pengesë sepse transferon dhe largon substancat organike që formohen për shkak të shkatërrimit të kërcit.
 6. Rrit sinovinë, duke stimuluar prodhimin e saj
Përbërjet e papranueshme të sojës dhe avokados (Piaskledin)
 • Ndaloni procesin inflamator;
 • parandalojnë shkatërrimin e mëtejshëm të kërcit
 1. Stimuloni prodhimin e proteinoglikaneve.
 2. Rritja e formimit të fibrave të kolagjenit.
 3. Ata ndalojnë sintezën e kolagjenazës, stromelysinës, IL-6, IL-8 dhe prostaglandin E2 nga kondrocitet
Ilaçet hormonale (Metipred, Dexamethasone)Ndaloni inflamacionin në nyje
 • Ulja e dhimbjes;
 • parandalimi i shkatërrimit të mëtejshëm të kërcit;
 • pengojnë veprimin e ndërmjetësve inflamatorë

përfundim

Roli vendimtar në patogjenezën e sëmundjeve që shkaktojnë shtypje në kocka, nyje, i përket procesit inflamator. Arsyeja e zhvillimit të saj nuk është gjithmonë e mundur të zbulohet. Sëmundjet e kyçeve (kondrozë, osteokondrozë, artrit, artrozë) eliminohen sipas skemës terapeutike, duke përfshirë vitaminën, terapinë hormonale, NSAIDs. Taktikat konservatore janë provuar prej kohësh efektive, por mundësia e rikuperimit përmirëson qasjen në kohë te një mjek.

Endoprostetika është një masë ekstreme terapeutike. Ndihmon për të rivendosur aktivitetin motorik të pacientit, për të zgjeruar aftësitë e tij fizike. Nëse përveç operacionit nuk ka alternativë për normalizimin e gjendjes së pacientit, atëherë është më mirë të përdorni endoprostezat e prodhuesve të huaj. Implantet e prodhuara në Francë, Gjermani, kanë provuar veten në anën pozitive, dhe afati i funksionimit të tyre të vazhdueshëm tejkalon 6 vjet. Nëse kockat kërciten shpesh, gjendja shkakton një përkeqësim të mirëqenies – duhet të shihni një mjek.

Rekomandimet e Anton Epifanov për përdorimin e fizioterapisë:

ExpertNews Shqipëri