Plas kockat

Nëse nyjet janë në gjendje normale, atëherë ato përkulen dhe unbendohen plotësisht në heshtje. Sidoqoftë, edhe një krisje e lehtë ose thyerje e eshtrave tregon se ka pasur një shkelje në kërc.

Tri komponentët kryesorë që sigurojnë lëvizje të heshtur të bashkimit janë kërc, qese dhe lëng i veçantë. Me funksionimin normal, të tre përbërësit punojnë së bashku, por nëse, për shembull, ndodh një shkelje e integritetit të kërcit, kyçja fillon të zbehet.

Fakti është se me një shkelje të kërcit, prodhimi i lëngut synovial zvogëlohet dhe, si rezultat, kur nyjet lëvizin, fërkimi i tyre kundër njëri-tjetrit rritet. Kjo çon në veshin e parakohshëm të kërcit, dhe më vonë në një rritje të presionit në kocka.

Nëse merren masa të parakohshme dhe trajtimi nuk fillohet, atëherë në të ardhmen kjo mund të çojë në probleme më serioze, siç janë sëmundjet e nyjeve të formave të ndryshme.

Mjekët shprehin arsye të ndryshme pse plas kockat. Midis tyre, arsyeja kryesore është struktura anatomike e bashkimit. Shtë një tipar i tillë strukturor që mund të çojë në gërryerje të kërcit dhe shkelje të biomekanikës së bashkimit.

Nëse përtypja shoqërohet me dhimbje në këmbë, atëherë duhet të shihni një mjek. Por kur kriza nuk shkakton dhimbje, në shumicën e rasteve njerëzit injorojnë këtë fakt dhe shkojnë te mjeku tashmë me një përkeqësim të sëmundjes.

Sa më vonë zbulohet dhe diagnostikohet një sëmundje, aq më e vështirë është të trajtohet.

Shkaqet e krizës

Simptoma e parë që tregon probleme me nyjet është ënjtja në zonën e lidhjes celulare. Shkaku i edemës mund të jetë vetë-kompensimi nga trupi i lëngut të përbashkët që mungon, i cili parandalon deformimin e kërcit artikular.

Trupi prodhon një tepricë të lëngut sinovial, i cili lubrifikon kërcin dhe zvogëlon dhimbjen në nyje. Sidoqoftë, lëngu i tepërt ndërtohet në nyje, duke shkaktuar ënjtje të dukshme.

Shkaqet e krizës së kockave:

 1. tiparet strukturore të nyjeve;
 2. edemë, e cila provokon prodhimin e tepërt të lëngut synovial. Nëse në fazat fillestare të sëmundjes ngërça dhe dhimbja në nyje zvogëlohet, atëherë me prodhimin e mëtejshëm të tepërt të lëngjeve në nyje, formon mukozën. Ndikon në indin e kërcit, duke e bërë atë të butë dhe të verdhë;
 3. ndryshime të lidhura me moshën në të gjithë trupin e njeriut;
 4. zakone të këqija të ngrënies, ngrënie të ushqimeve të ulëta me vitamina;
 5. shtimi i peshës për shkak të shqetësimeve në funksionimin e sistemeve të trupit;
 6. prishje endokrine;
 7. dëmtimet e mëparshme;
 8. sëmundje të ndryshme të organeve të brendshme.

Farë mund të provokojë një krizë

Kur analizoni lëngun sinovial në pacientët që ankohen për nyje që rrudhin, u gjet një nivel i rritur i proteinave në të. Shkaqet më karakteristike të rritjes së proteinave në të lëngshme është konsumimi i shpeshtë i ushqimeve proteinike ose procesi inflamator në të gjithë trupin.

Në raste të tilla, flluskat e gazit grumbullohen brenda lëngut të bashkimit, i cili, kur kompresohet, për shembull, kur kyçja është e përkulur, shpërthen me një tingull karakteristik.

Atletët profesionistë shpesh ankohen për shtypje të fortë të kockave. Shkaku kryesor i krizës në raste të tilla më parë ka pësuar lëndime, pa të cilat sportet janë të pamundura.

Për të shmangur shfaqjen e sëmundjeve të mëtejshme rekomandohet të zvogëloni aktivitetin fizik dhe intensitetin e klasave, të kaloni procesin e rikuperimit. Pasi tingujt e jashtëm zhduken gjatë lëvizjes, mund të filloni përsëri stërvitjen, por vetëm në një mënyrë më të butë.

Crunching kockave mund të provokojë si një tepricë të lëngut të përbashkët dhe mangësi e tij. Zakonisht kërcitja dhe shtypja është rezultat i punës së vështirë fizike. Shpesh lëvizësit dhe ndërtuesit ankohen për një ngërç kur lëvizin.

Gjatë shtatëzënësisë, shtypja e kockave te gratë nuk është e rrallë. Por mos merrni menjëherë trajtimin e një sëmundjeje që nuk ekziston. Shkaku kryesor i krizës është një ndryshim në fiziologji në trupin e gruas. Nga rruga, për të njëjtën arsye, ekziston edhe një ngërç në nyjen e hip.

Por nëse ka një ënjtje rreth nyjes dhe pjesa e trupit ka një temperaturë më të lartë, atëherë kjo është arsyeja që të konsultoheni me një mjek.

Ndryshimet e përbashkëta gjatë shtatëzanisë

Gratë gjatë shtatëzanisë shpesh ankohen se këmbët e tyre lëndojnë, dhe se këmbët e tyre fryhen dhe nyjet e tyre kërciten. Sidomos siklet ndihet kur ecni. Mjekët përmendin një numër arsyesh të mundshme, ndër të cilat:

 • zhvendosja e pjesëve lëvizëse dhe mospërputhja e tyre;
 • një rritje në peshën e trupit, e cila ndodh me një ritëm të shpejtë, për shkak të së cilës ndodhin procese inflamatore në inde;
 • shfaqja e sindromës së hipermobilitetit artikular ose rritja e fleksibilitetit të kockave për shkak të shtimit të peshës;
 • përkeqësimi i sëmundjeve të sistemit muskulor, veshja e eshtrave;
 • dëmtimi i nyjeve;
 • akumulimi i kripërave në të gjithë trupin për shkak të ndryshimeve në metabolizëm.

Tofarë duhet të bëni për të parandaluar shtypjen e eshtrave gjatë shtatëzanisë

Nëse dëgjoni një thërrime ose thyerje të nyjeve, atëherë ky problem mund të zgjidhet në mënyrat e mëposhtme:

 1. Arsyeja kryesore për shfaqjen e saj mund të konsiderohet një rritje e shpejtë e peshës së trupit, si rezultat i së cilës këmbët po përjetojnë stres shtesë. Gjatë shtatëzanisë, dietat janë kundërindikuar në mënyrë rigoroze, por pesha duhet të monitorohet me kujdes.
 2. Aktiviteti fizik i moderuar do të ndihmojë në uljen e sikletit. Shtë e nevojshme që të bëhet rregull që të bëni ushtrime në mëngjes, nëse është e mundur, atëherë lëvizni më shumë ose regjistrohuni për të notuar. Për përfitimin e ushtrimeve fizike, është mirë që të konsultoheni me një trainer ose të merrni pjesë në klasa në seksione të veçanta.
 3. Mos e humbni aktivitetin dhe lëvizni sa më shumë që të jetë e mundur edhe menjëherë para lindjes së foshnjës.

Këshilla nga ekspertët

Nëse shtypja e kockave është bërë një dukuri e përhershme dhe shkakton shqetësim, atëherë pas rekomandimeve të thjeshta mund të zvogëloni dhimbjen dhe krizën ose të shpëtoni plotësisht nga ajo. Këto rekomandime janë po aq të përshtatshme për të gjithë, si burra ashtu edhe gra, pavarësisht nga mosha.

Farë duhet të bëjmë?

Nëse këmbët tuaja lëndojnë, atëherë mund t'i kushtoni vëmendje recetave të folkloritnjësi. Receta për një zierje të gjetheve të gjirit është e njohur gjerësisht. Për të, ju duhet të merrni 30 fletë të thata dafine dhe ta derdhni me 0,5 litra ujë të valë.

Lyejeni supën për 4 ditë. Lëngu që rezulton duhet të ndahet në tre pjesë, secila prej të cilave duhet të pihet gjatë ditës. Nëse është e nevojshme, pas 7-10 ditësh, kursi mund të përsëritet.

Infuzion efektiv i rrënjës së mjaltit, mjaltit dhe barberry. Për ta bërë atë, ju duhen 250 gram kokërr, 2 litra ujë, 1 lugë barberry (rrënjë), 1 litër mjaltë dhe 0,5 litra vodka. Të gjithë përbërësit përzihen dhe injektohen në një vend të errët për tre javë. Infuzion që rezulton merret një herë në ditë për 3 lugë në stomak bosh.

Masa e fundit që ekspertët këshillojnë në raste ekstreme është operacioni për të zëvendësuar zëvendësimin e nyjes, gjurit. Sidoqoftë, një operacion i tillë kryhet vetëm në ato raste nëse të gjitha metodat e trajtimit nuk kanë dhënë efektin e dëshiruar.

masat parandaluese

 1. Shpërndarja uniforme e aktivitetit fizik gjatë gjithë ditës.
 2. Për ngarkesë uniforme në këmbë ose në pjesë të tjera të trupit, përdorimi i pajisjeve ortopedike.
 3. Zhvillimi i nyjeve artikulare përmes stërvitjes. Ju duhet të bëni ushtrime të përditshme, të vizitoni seksionin e yogas ose aqua aerobics.
 4. Pini shumë lëngje.
 5. Këmbët nuk do të lëndojnë në këpucë të rehatshme. Shtë më mirë nëse këpucët janë në një thembër të vogël dhe të qëndrueshme.
 6. Mbani gjurmët e gjithë dietën tuaj. Përqendrohuni në ngrënien e ushqimeve të pasura me vitamina dhe minerale, acide të pangopura.

Ruani shëndetin e trupit nën forcën e çdo personi. Gjëja kryesore është të mos injoroni të gjitha sinjalet që trupi u jep dhe t'u përgjigjeni atyre në kohën e duhur.

Tofarë duhet të bëni nëse kockat dhe nyjet kërciten

Crunching në kocka dhe nyje është një fenomen i njohur për të gjithë. Nëse nyjet kërciten relativisht rrallë, ndërsa nuk ka dhimbje, nuk ka ndonjë arsye të veçantë për shqetësim: ndoshta tinguj lindin si rezultat i proceseve thjesht fizike në zgavrat e kyçeve. Por nëse përtypja shoqërohet me dhimbje, ia vlen të kaloni një ekzaminim të plotë klinik: nuk përjashtohen patologjitë degjenerative ose dëmtimet e shkaktuara nga dëmtimet.

Krizë në kockat e nyjeve – informacion i përgjithshëm

Crunching në shpinë dhe gjymtyrët mund të jenë të ndryshme. Ndonjëherë madje sjell lehtësim kur, pasi të jemi ulur në një kompjuter zgjatim shpinë dhe këmbët. Në disa raste, ajo dëshmon për praninë e osteokondrozës, artrozës dhe sëmundjeve inflamatore të nyjeve.

Simptoma kryesore e një krize anormale në nyje është prania e dhimbjes që shoqëron tinguj të freskët dhe klikues. Disa njerëz i injorojnë këto manifestime, duke i atribuar ngërçit të eshtrave në moshë ose ngarkesave të tepërta: kjo është në thelb linja e gabuar e sjelljes – proceset shkatërruese në kocka zhvillohen megjithëse ngadalë, por në mënyrë të pashpjegueshme dhe gjithnjë çojnë në probleme me lëvizjen dhe simptoma të tjera të pakëndshme.

Opsione standarde

Aktiviteti i lëvizjes çon në shtrirje fiziologjike të nyjeve dhe një rritje të lehtë të zgavrës së përbashkët. Presioni në të bie, gjë që çon në formimin e flluskave të gazit. Këto flluska shpërthejnë, gjë që shkakton tinguj të freskët në gjymtyrë.

Natyra e të ushqyerit predispozon për shtypje – nëse një person konsumon shumë proteina, proteinat gjenden gjithashtu në sasi të rritura në lëngun e kyçeve, gjë që rrit gjasat e flluskave me gaz.

Në njerëzit që janë mbipeshë dhe kanë një sasi të rritur të indit dhjamor në trup, tinguj dhe klikime të crispy shpesh ndodhin kur depozitat lipidike përgjohen me muskuj. Tingulli interpretohet gabimisht si një ngërç në kocka, megjithëse nuk ka asnjë lidhje me indet e eshtrave. Alkalet gjithashtu mund të ndodhin në ligamentet dhe tendinat.

Disa njerëz kanë një aftësi të lindur për të goditur nyjet. Kjo është shkaktuar nga dobësia e aparatit ligamentoz dhe rritja e lëvizshmërisë së nyjeve. Hipermobiliteti çon në fleksibilitet fenomenal, por gjatë rrugës, gjasat për sprains dhe thyerje rritet.

Lexo artikullin:  Rekomandime klinike për trajtimin e osteokondrozës

Për adoleshentët, shtypja është gjithashtu një mundësi normale. Zhvillimi spazmatik i skeletit dhe muskujve çon në pabarazitë anatomike, të cilat normalizohen me 18-21.

Shkaqet e krizës patologjike

Simptomat e ngërçit dhe dhimbjes shoqërojnë sëmundjet e mëposhtme:

 • Osteoarthritis;
 • Artrit rheumatoid;
 • tendonitis;
 • bursit;
 • Dëmi i përbashkët.

Të gjitha patologjitë janë mjaft të rrezikshme dhe kanë nevojë për terapi sistematike klinike.

Osteoartroza deformuese është shkatërrimi gradual i kërcit: indet e eshtrave, ligamentet dhe muskujt janë të përfshirë në procese shkatërruese në mungesë të trajtimit. Gradualisht, osteofitet zhvillohen në sipërfaqet artikulare – rritje të forta që pengojnë lëvizjen e plotë të nyjeve dhe shkaktojnë një ngërç të dhimbshëm. Ndonjëherë copa të osteofiteve prishen dhe dëmtojnë indet e shëndetshme.

Artriti është një inflamacion i nyjeve. Sëmundja shoqërohet me edemë, skuqje dhe një rritje lokale të temperaturës. Lidhjet dhe kockat lëndohen dhe kërciten jo vetëm me lëvizje, por edhe me paqe. Artriti mund të zhvillohet njëkohësisht me artrozën. Lloji më i rrezikshëm i inflamacionit është artriti reumatoid, një sëmundje sistemike që prek disa nyje artikulare menjëherë.

Tendoniti është një inflamacion i tendinave që gjithashtu çon në simptoma të dhimbjes dhe një shumëllojshmëri të tingujve kur lëvizni. Bursiti është një proces inflamator që ndodh në çantën artikulare – bursa.

Edhe dëmtimet në pamje më të padëmshme çojnë në një dobësim të nyjes dhe një rënie në amplituda e lëvizjes. Trajtimi nuk garanton mungesën e problemeve në të ardhmen. Krizë dhe siklet në vendin ku ka pasur një zhvendosje, frakturë ose shpërthim – një lloj sinjal rreziku. Për të shmangur probleme më serioze, është më mirë të vizitoni një mjek dhe të kujdeseni për terapinë e rehabilitimit.

Ndonjëherë një ngërç është një manifestim i mangësisë së lëngut synovial, i cili vepron si një lubrifikant në nyje. Nëse nuk ka lubrifikim të mjaftueshëm, sipërfaqet e nyjeve lodhen dhe, kur preken, klikoni dhe plas. Sasia e lëngut zvogëlohet me moshën ose me një ushtrim fizik intensiv. Zhvillimi i ngërçit lehtësohet nga çrregullime metabolike – diabeti, përdhes.

Krizë në kocka gjithashtu ndodh me një mënyrë jetese të ulur. Hipodinamia çon në ngecje në nyje – në to, qarkullimi i gjakut dhe metabolizmi përkeqësohen. Puna në zyrë, pushimi pasiv para TV në vend që të ecni ose të ushtroheni në palestër – e gjithë kjo çon në zhvillimin e proceseve degjenerative në nyjet artikulare.

Karakteristikat dhe simptomat e shoqëruara

Më shpesh, nyjet e gjurit, thërrimet e këmbës, më rrallë nyjet e hip. Në nyjet e bërrylit dhe të shpatullave, patologjitë gjithashtu mund të zhvillohen, duke çuar në shtypje të rregullt gjatë lëvizjes. Rreziku i proceseve degjeneruese dhe distrofike rritet tek njerëzit pas 40-45 vjeç, atletë, njerëz të angazhuar në punë fizike.

Me artrozën, kërcitja shoqërohet pothuajse gjithmonë me dhimbje, ndonjëherë të padurueshme. Me artritin, simptomat inflamatore bashkohen me simptomat e dhimbjes – lëkura rreth kyçit bëhet e kuqe, dhe vetë kyçja fryhet dhe bëhet e dhimbshme. Me përdhes, çdo prekje në nyjen e prekur shkakton dhimbje të forta.

Diagnostics

Nëse keni një krizë të rregullt në kockat tuaja – vizitoni një ortoped ose traumatolog. Ai do të bëjë një ekzaminim, do të zbulojë në detaje simptomat dhe do të përshkruajë teste diagnostikuese. Procedurat më indikative:

 • Roentgenography;
 • ultratinguj;
 • MRI;
 • Ndërprerja e çantës artikulare dhe marrja e lëngut synovial për analiza laboratorike;
 • Analiza e përgjithshme e gjakut.

Trajtimi përshkruhet në përputhje me rezultatin e ekzaminimit.

Trajtim

Efekti terapeutik në sëmundjet e kyçeve është kompleks. Së pari, ju duhet të ndaloni simptomat e dhimbjes, të vendosni ushqimin e duhur të nyjeve, të lehtësoni inflamacionin. Për këtë, përdoren ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, qetësues për ilaçet, preparate vitaminash, ointments për përdorim të jashtëm. Në raste serioze, kërkohet trajtim më agresiv – kryhet bllokimi i nyjës me ilaçe kortikosteroide.

Arthoza, artriti dhe inflamacioni trajtohen sipas një protokolli të ngjashëm. Në fazën e parë, kryhet terapi simptomatike, atëherë ata fillojnë të eliminojnë shkaqet e sëmundjes. Për të rivendosur aktivitetin normal të gjymtyrëve, përdoret masazh, refleksologji, lloje të ndryshme të fizioterapisë. Ata kryejnë elektroforezë, ekspozim ndaj ultravjollcë dhe lazer, aplikojnë aplikime të parafinës ose baltës terapeutike.

Faza e detyrueshme – gjimnastikë mjekësore. Përdoret pas lehtësimit të inflamacionit dhe dhimbjes. Ushtrimet gjimnastike forcojnë ligamentet, stimulojnë proceset metabolike dhe qarkullimin e gjakut. Trajnimi sistematik kërkon këmbëngulje dhe durim.

Për parandalimin e krizës në kockat e nyjeve, është e nevojshme të ruani peshën optimale, të bëni palestër, t'i përmbaheni një diete të duhur. Për shëndetin dhe funksionalitetin e sistemit muskuloskeletor, duhet të konsumohen ushqime të pasura me kalcium (djathra, gjizë), mucopolysaccharides (pelte, aspic, pelte). Shtë e dobishme për të marrë një kurs të terapisë komplekse të vitaminave 2 herë në vit.

Tofarë duhet të bëni nëse kockat dhe nyjet kërciten

Crunching në kocka dhe nyje është një fenomen i njohur për të gjithë. Nëse nyjet kërciten relativisht rrallë, ndërsa nuk ka dhimbje, nuk ka ndonjë arsye të veçantë për shqetësim: ndoshta tinguj lindin si rezultat i proceseve thjesht fizike në zgavrat e kyçeve. Por nëse përtypja shoqërohet me dhimbje, ia vlen të kaloni një ekzaminim të plotë klinik: nuk përjashtohen patologjitë degjenerative ose dëmtimet e shkaktuara nga dëmtimet.

Krizë në kockat e nyjeve – informacion i përgjithshëm

Crunching në shpinë dhe gjymtyrët mund të jenë të ndryshme. Ndonjëherë madje sjell lehtësim kur, pasi të jemi ulur në një kompjuter zgjatim shpinë dhe këmbët. Në disa raste, ajo dëshmon për praninë e osteokondrozës, artrozës dhe sëmundjeve inflamatore të nyjeve.

Simptoma kryesore e një krize anormale në nyje është prania e dhimbjes që shoqëron tinguj të freskët dhe klikues. Disa njerëz i injorojnë këto manifestime, duke i atribuar ngërçit të eshtrave në moshë ose ngarkesave të tepërta: kjo është në thelb linja e gabuar e sjelljes – proceset shkatërruese në kocka zhvillohen megjithëse ngadalë, por në mënyrë të pashpjegueshme dhe gjithnjë çojnë në probleme me lëvizjen dhe simptoma të tjera të pakëndshme.

Opsione standarde

Aktiviteti i lëvizjes çon në shtrirje fiziologjike të nyjeve dhe një rritje të lehtë të zgavrës së përbashkët. Presioni në të bie, gjë që çon në formimin e flluskave të gazit. Këto flluska shpërthejnë, gjë që shkakton tinguj të freskët në gjymtyrë.

Natyra e të ushqyerit predispozon për shtypje – nëse një person konsumon shumë proteina, proteinat gjenden gjithashtu në sasi të rritura në lëngun e kyçeve, gjë që rrit gjasat e flluskave me gaz.

Në njerëzit që janë mbipeshë dhe kanë një sasi të rritur të indit dhjamor në trup, tinguj dhe klikime të crispy shpesh ndodhin kur depozitat lipidike përgjohen me muskuj. Tingulli interpretohet gabimisht si një ngërç në kocka, megjithëse nuk ka asnjë lidhje me indet e eshtrave. Alkalet gjithashtu mund të ndodhin në ligamentet dhe tendinat.

Disa njerëz kanë një aftësi të lindur për të goditur nyjet. Kjo është shkaktuar nga dobësia e aparatit ligamentoz dhe rritja e lëvizshmërisë së nyjeve. Hipermobiliteti çon në fleksibilitet fenomenal, por gjatë rrugës, gjasat për sprains dhe thyerje rritet.

Për adoleshentët, shtypja është gjithashtu një mundësi normale. Zhvillimi spazmatik i skeletit dhe muskujve çon në pabarazitë anatomike, të cilat normalizohen me 18-21.

Shkaqet e krizës patologjike

Simptomat e ngërçit dhe dhimbjes shoqërojnë sëmundjet e mëposhtme:

 • Osteoarthritis;
 • Artrit rheumatoid;
 • tendonitis;
 • bursit;
 • Dëmi i përbashkët.

Të gjitha patologjitë janë mjaft të rrezikshme dhe kanë nevojë për terapi sistematike klinike.

Osteoartroza deformuese është shkatërrimi gradual i kërcit: indet e eshtrave, ligamentet dhe muskujt janë të përfshirë në procese shkatërruese në mungesë të trajtimit. Gradualisht, osteofitet zhvillohen në sipërfaqet artikulare – rritje të forta që pengojnë lëvizjen e plotë të nyjeve dhe shkaktojnë një ngërç të dhimbshëm. Ndonjëherë copa të osteofiteve prishen dhe dëmtojnë indet e shëndetshme.

Artriti është një inflamacion i nyjeve. Sëmundja shoqërohet me edemë, skuqje dhe një rritje lokale të temperaturës. Lidhjet dhe kockat lëndohen dhe kërciten jo vetëm me lëvizje, por edhe me paqe. Artriti mund të zhvillohet njëkohësisht me artrozën. Lloji më i rrezikshëm i inflamacionit është artriti reumatoid, një sëmundje sistemike që prek disa nyje artikulare menjëherë.

Tendoniti është një inflamacion i tendinave që gjithashtu çon në simptoma të dhimbjes dhe një shumëllojshmëri të tingujve kur lëvizni. Bursiti është një proces inflamator që ndodh në çantën artikulare – bursa.

Edhe dëmtimet në pamje më të padëmshme çojnë në një dobësim të nyjes dhe një rënie në amplituda e lëvizjes. Trajtimi nuk garanton mungesën e problemeve në të ardhmen. Krizë dhe siklet në vendin ku ka pasur një zhvendosje, frakturë ose shpërthim – një lloj sinjal rreziku. Për të shmangur probleme më serioze, është më mirë të vizitoni një mjek dhe të kujdeseni për terapinë e rehabilitimit.

Ndonjëherë një ngërç është një manifestim i mangësisë së lëngut synovial, i cili vepron si një lubrifikant në nyje. Nëse nuk ka lubrifikim të mjaftueshëm, sipërfaqet e nyjeve lodhen dhe, kur preken, klikoni dhe plas. Sasia e lëngut zvogëlohet me moshën ose me një ushtrim fizik intensiv. Zhvillimi i ngërçit lehtësohet nga çrregullime metabolike – diabeti, përdhes.

Krizë në kocka gjithashtu ndodh me një mënyrë jetese të ulur. Hipodinamia çon në ngecje në nyje – në to, qarkullimi i gjakut dhe metabolizmi përkeqësohen. Puna në zyrë, pushimi pasiv para TV në vend që të ecni ose të ushtroheni në palestër – e gjithë kjo çon në zhvillimin e proceseve degjenerative në nyjet artikulare.

Karakteristikat dhe simptomat e shoqëruara

Më shpesh, nyjet e gjurit, thërrimet e këmbës, më rrallë nyjet e hip. Në nyjet e bërrylit dhe të shpatullave, patologjitë gjithashtu mund të zhvillohen, duke çuar në shtypje të rregullt gjatë lëvizjes. Rreziku i proceseve degjeneruese dhe distrofike rritet tek njerëzit pas 40-45 vjeç, atletë, njerëz të angazhuar në punë fizike.

Me artrozën, kërcitja shoqërohet pothuajse gjithmonë me dhimbje, ndonjëherë të padurueshme. Me artritin, simptomat inflamatore bashkohen me simptomat e dhimbjes – lëkura rreth kyçit bëhet e kuqe, dhe vetë kyçja fryhet dhe bëhet e dhimbshme. Me përdhes, çdo prekje në nyjen e prekur shkakton dhimbje të forta.

Diagnostics

Nëse keni një krizë të rregullt në kockat tuaja – vizitoni një ortoped ose traumatolog. Ai do të bëjë një ekzaminim, do të zbulojë në detaje simptomat dhe do të përshkruajë teste diagnostikuese. Procedurat më indikative:

 • Roentgenography;
 • ultratinguj;
 • MRI;
 • Ndërprerja e çantës artikulare dhe marrja e lëngut synovial për analiza laboratorike;
 • Analiza e përgjithshme e gjakut.

Trajtimi përshkruhet në përputhje me rezultatin e ekzaminimit.

Trajtim

Efekti terapeutik në sëmundjet e kyçeve është kompleks. Së pari, ju duhet të ndaloni simptomat e dhimbjes, të vendosni ushqimin e duhur të nyjeve, të lehtësoni inflamacionin. Për këtë, përdoren ilaçe anti-inflamatore jo-steroide, qetësues për ilaçet, preparate vitaminash, ointments për përdorim të jashtëm. Në raste serioze, kërkohet trajtim më agresiv – kryhet bllokimi i nyjës me ilaçe kortikosteroide.

Arthoza, artriti dhe inflamacioni trajtohen sipas një protokolli të ngjashëm. Në fazën e parë, kryhet terapi simptomatike, atëherë ata fillojnë të eliminojnë shkaqet e sëmundjes. Për të rivendosur aktivitetin normal të gjymtyrëve, përdoret masazh, refleksologji, lloje të ndryshme të fizioterapisë. Ata kryejnë elektroforezë, ekspozim ndaj ultravjollcë dhe lazer, aplikojnë aplikime të parafinës ose baltës terapeutike.

Lexo artikullin:  Farë është osteoartriti i nyjeve periferike dhe shpinë dhe metodat e trajtimit

Faza e detyrueshme – gjimnastikë mjekësore. Përdoret pas lehtësimit të inflamacionit dhe dhimbjes. Ushtrimet gjimnastike forcojnë ligamentet, stimulojnë proceset metabolike dhe qarkullimin e gjakut. Trajnimi sistematik kërkon këmbëngulje dhe durim.

Për parandalimin e krizës në kockat e nyjeve, është e nevojshme të ruani peshën optimale, të bëni palestër, t'i përmbaheni një diete të duhur. Për shëndetin dhe funksionalitetin e sistemit muskuloskeletor, duhet të konsumohen ushqime të pasura me kalcium (djathra, gjizë), mucopolysaccharides (pelte, aspic, pelte). Shtë e dobishme për të marrë një kurs të terapisë komplekse të vitaminave 2 herë në vit.

Pse thërrimet e eshtrave në të gjithë trupin dhe pse është e rrezikshme?

Kockat mund të plasariten në sfondin e çrregullimeve fiziologjike dhe patologjike në funksionimin e nyjeve. Të parët janë zakonisht jetëshkurtër dhe kalojnë vetë, pasi eliminojnë faktorin e bezdisshëm. Këto të fundit janë të prirur për përparim dhe kërkojnë trajtim. Në të dy rastet, injorimi i krizës së zgjatur në nyje kërcënon paaftësinë.

Pse kockat përplasen në të gjithë trupin – etiologjia e fenomenit

Të gjitha nyjet në trupin e njeriut janë të ngjashme në strukturë. Ato formohen nga dy sipërfaqe fundore të eshtrave, të mbuluara me inde kërc, gjë që siguron rrëshqitjen e tyre gjatë kontaktit. Në majë të kërcit, nyjet janë të mbuluara me një membranë sinoviale. Ajo formon zgavrën e përbashkët dhe sekreton lëng sinovial në të.

Kur lëvizin, kërcet artikulare fërkojnë njëra-tjetrën. Procesi zhvillohet në heshtje dhe pa dhimbje falë lëngut sinovial, funksioni kryesor i të cilit është të zvogëlojë ngarkesën biomekanike në sipërfaqet lëvizëse të bashkimit për shkak të lubrifikimit të tyre. Karakteristikat e amortizimit të një lëngu janë për shkak të përbërjes së tij kimike, e cila është e ngjashme me plazmën e gjakut, por ka një numër ndryshimesh unike. Gjëja kryesore është prania në të e acidit hialuronik, i cili i jep viskozitet sekretit.

Kur të gjithë përbërësit e bashkimit janë normale, ai kryen plotësisht funksionet e tij. Por nëse të paktën një strukturë përfshihet në procesin patologjik, ndodh një dështim – amortizimi i bashkimit do të shkelet, dhe do të fillojë të plasaritet kur lëviz. Jo vetëm sëmundjet e sistemit të përbashkët-muskulor, por edhe fenomenet fiziologjike plotësisht natyrale mund të çojnë në pasoja të tilla.

Shkaqet fiziologjike

Lëvizshmëria e kyçeve mund të dëmtohet për shkak të një rritje ose ulje të përqendrimit të përbërësve të hialuronit dhe proteinave në lëngun synovial. Nëse abuzoni me ushqimin e proteinave, një trup i tepërt i proteinave do të grumbullohet në trup, i cili do të shpërndahet në të gjitha sistemet. Do të futet gjithashtu në lëngun e përbashkët. Si rezultat, do të bëhet shumë i trashë dhe nuk do të jetë në gjendje të sigurojë rrëshqitjet e kërcit gjatë lëvizjes – kyçja do të fillojë të plasaritet. Shtë e mjaftueshme për të rregulluar dietën, dhe funksionimi i saj do të rikthehet.

Shkaku i dytë më i zakonshëm fiziologjik i krizës artikulare është një qëndrim i gjatë në një pozicion fiks. Kur një person ulet në të njëjtin pozicion, lëngu synovial ngecë, gjë që çon në akumulimin e oksigjenit, dioksidit të karbonit dhe azotit në të. Kur lëvizni, flluskat e gazit shpërthejnë, duke bërë një zhurmë karakteristike. Nuk është e nevojshme të trajtoni nyjet në këtë rast. Por, për të shmangur zhvillimin e artritit dhe artrozës, ia vlen të ndryshoni pozicionin më shpesh dhe të lëvizni më shumë.

Sëmundje të mundshme

Tinguj të jashtëm në nyje mund të tregojnë zhvillimin e artritit, osteoartritit – patologji që çojnë në shkatërrimin gradual të kërcit, duke ngadalësuar prodhimin e lëngut synovial dhe ekspozimin e eshtrave të kyçeve. Proceset degjenerative shoqërohen jo vetëm me shtypje, por edhe me dhimbje, kufizim të lëvizshmërisë, skuqje dhe / ose ënjtje të indeve të buta periartikulare.

Sëmundjet e kyçeve janë karakteristike për njerëzit mbi 50 vjeç, por ndonjëherë ato zhvillohen tek adoleshentët. Shkaqet e ndryshimeve patologjike në nyje janë më shpesh:

 • Ushqim joracional.
 • Mbipeshë.
 • Aktivitet i kufizuar
 • Ngarkesë e tepërt në sistemin muskulor.
 • Disrregullimet në sistemin endokrin.
 • Mosfunksionimet në proceset metabolike.

Osteoarthritis

Osteoartriti është një sëmundje degjenerative e kyçeve që çon në shkatërrimin e kërcit dhe ulje të prodhimit të sekretimit synovial. Reumatologjia moderne e konsideron osteoartritin jo si një sëmundje më vete, por si një grup të patologjive artikulare të etiologjive të ndryshme, por me manifestime të ngjashme morfologjike dhe klinike.

Sëmundja mund të zhvillohet për shkak të kequshqyerjes, pranisë së peshës së tepërt, një mosfunksionimi në metabolizëm. Por parakushti kryesor për shfaqjen e patologjisë është kufizimi i lëvizshmërisë së përbashkët. Kur kompresohet gjatë lëvizjes, kërc lëshon një lëng ndërqelizor të ngopur me produkte metabolike të kërcit. Duke u përzier me sekretin sinovial, pastrohet dhe ngopet me lëndë ushqyese të nevojshme. Kur kërci straightens, ndodh shpërndarja e shpinës së sekretimit.

Gjendja e kërcit sigurohet vetëm me një ngarkesë të ndryshueshme. Në kushte të ngjeshjes së zgjatur ose mungesës së tij të plotë, zhvillohet shkatërrimi degjenerativ-distrofik i kërcit.

artrit

Artriti është një inflamacion i nyjeve të një etiologjie infektive, alergjike ose autoimune. Sëmundja shoqërohet me dhimbje, ënjtje dhe skuqje të indeve periartikulare, funksion të motorit të dëmtuar dhe shpesh çon në paaftësi.

Përdhes është një sëmundje e provokuar nga çrregullime metabolike dhe karakterizohet nga dëmtimi i sistemit të përbashkët-muskulor. Simptoma kryesore e patologjisë është depozitimi i kristaleve të acidit urik në të gjithë trupin. Teprica e tyre ndërlikon funksionimin e nyjeve dhe provokon shfaqjen e klikimeve gjatë lëvizjes së tyre.

Me përdhes, mund të zhvillohet inflamacioni i kërcit artikular në këmbë, gjunjë dhe gishtërinj. Ndërsa sëmundja përparon, shtypja e kockave në të gjithë trupin bëhet e përhershme. Një person nuk mund të lëvizë plotësisht dhe rregullisht ndjen dhimbje dhimbjeje.

A ja vlen të shqetësohesh për komplikimet e mundshme?

Të dyja ndryshimet fiziologjike dhe patologjike në nyje mund të çojnë në cod kur ato lëvizin. Por sëmundjet e sistemit muskulor dhe skeletit shoqërohen gjithmonë me simptoma shtesë:

 • Dhimbje.
 • Ngurtësia e lëvizjeve.
 • Swnjtje e indeve periartikulare.
 • Mpirje.

Nëse krisja e kockave vërehet herë pas here dhe nuk e komplikon jetën me manifestime ndihmëse, mjafton që të rregulloni pak stilin e jetës – dhe nuk do të shqetësojë më. Përndryshe, kërkohet trajtim kompleks, dhe është më mirë të mos e injoroni atë, pasi sëmundjet e kyçeve zvogëlojnë ndjeshëm cilësinë e jetës dhe janë të mbushur me zhvillimin e komplikimeve serioze:

 1. Artriti çon në paaftësi të hershme: rreth 90% e pacientëve humbasin aftësinë e tyre për të punuar vetëm 15 vjet pasi të shfaqen shenjat e para të sëmundjes.
 2. Osteoartroza çon në një ulje të jetëgjatësisë prej më shumë se 10 vjet për shkak të dhimbjes kronike, e vlerësuar nga shumë pacientë me 5 cm në një shkallë vizuale 10-centimetra.

Tofarë duhet të bëni me një krizë në nyje, diagnozë

Terapistët, ortopedët, kirurgët, traumatologët, reumatologët dhe artritologët janë të përfshirë në diagnostikimin e patologjive artikulare. Kur shfaqet një ngërç në të gjithë trupin, së pari duhet të këshilloheni me një terapist. Pas një ekzaminimi vizual dhe marrjes në pyetje, mjeku do t'i përshkruajë një referim mjekut të specializimit të ngushtë.

Për të përcaktuar shkakun e zhurmës së jashtme në nyje, përshkruhen testet e gjakut, një ekzaminim me rreze X, një skanim me ultratinguj, një studim laboratorik i sekretit sinovial.

Si të trajtojmë patologjinë artikulare

Trajtimi i sëmundjeve të nyjeve ka për qëllim shkarkimin e tyre, ndalimin e inflamacionit dhe dhimbjes. Me artrosis, përshkruhen qetësues kundër ilaçeve dhe ilaçe anti-inflamatore. Të dy pronat kanë NSAID, por përdorimi i tyre është i kundërindikuar. Ilaçet anti-inflamatore josteroide ndikojnë negativisht në kërc dhe përshpejtojnë shkatërrimin e saj degjenerues.

Rekomandohet që trajtimi i artrozës të fillohet me administrimin e analgjezikëve. NSAID-të duhet të dehen në doza të ulta terapeutike dhe në kurse të shkurtra. Me dhimbje të forta, ju mund të merrni frenues të COX-2. Ato nuk ndikojnë negativisht në kërc dhe lehtësojnë në mënyrë efektive dhimbjen.

Lista e ilaçeve të përdorura për artrit kryesohet nga NSAIDs. Ata kanë një efekt anti-inflamator, zvogëlojnë dhimbjen dhe, më e rëndësishmja, nuk kontribuojnë në shkatërrimin e nyjeve të përflakur. Barnat më efektive nga ky grup ilaçesh janë:

Nëse mjekimi nuk sjell rezultatin e dëshiruar, mund të rekomandohet ndërhyrja kirurgjikale: instalimi i implanteve artificiale në vend të nyjeve të shkatërruara.

Parandalimi i sëmundjeve të sistemit të përbashkët

Për të shmangur problemet e përbashkëta dhe shtypjen në të gjithë trupin, duhet të respektoni rregullat e mëposhtme:

 1. Organizoni stërvitje ditore pa mbingarkesë.
 2. Hani racion, shmangni dietat pa proteina.
 3. Një pushim i plotë pas punës fizike.
 4. Ruani peshën brenda kufijve normalë.
 5. Shpesh ndryshoni pozicionin kur uleni punën.

Me shfaqjen e shpeshtë të shtypjes fiziologjike të eshtrave në të gjithë trupin, mund të provoni të ndryshoni këpucët në ortopedi, duke përdorur fiksues të veçantë për nyje dhe rregullimin e stilit të jetës tuaj duke marrë parasysh rregullat e theksuara më lart.

Ekspertët këshillojnë për shtypjen e kockave

Shpesh mësojmë për dhimbjet e nyjeve jo në pension, por në një moshë mjaft të re. Kërcitjet e para zakonisht perceptohen mjaft të qeta: është në rregull, këmba u ngrit në mënyrë të gabuar ose qafa u kthye gabim. Ne fillojmë të pyesim veten pse eshtrat janë duke shtypur kur, së bashku me shtypjen, vjen një dhimbje shumë e dukshme. Sigurisht, vetë eshtrat nuk mund të rrudhen (përveç nëse prishen). Nyjet plas nga sëmundje të ndryshme. Shpesh këto sëmundje çojnë në kufizim të lëvizjes apo edhe në shtrat. Shqyrtoni arsyet.

Pse ngjiten nyjet?

Funksioni i tyre kryesor është të sigurojnë lëvizshmëri të eshtrave ngjitur. Kockat në kryqëzimin me ta janë të mbuluara me kërc artikular. Në të njëjtin vend është një kapsulë me lëng sinovial që promovon lëvizjen dhe zvogëlon fërkimin e kockave. Fiksoni të gjitha këto nyje dhe ligamente të tendinit.

Atëherë, pse shfaqet një ngërç? Mjekët shpesh nuk pajtohen për këtë temë. Ka disa arsye:

1. Lëvizshmëria relativisht e lartë e bashkimit ose hipermobiliteti i saj. Kjo arsye është më e zakonshme. Më shpesh ky problem shfaqet tek gratë. Edhe në rininë e tyre, në trupin e tyre formohet një kolagjen paksa i ndryshuar, i cili mund të rrisë elasticitetin e indeve. Karakteristikat e tilla gjenetike çojnë në hipermobilitet të komponimeve, duke i bërë ato më të lëvizshme.

2. Procese të ndryshme inflamatore – artriti. Inflamacioni zakonisht ndryshon sipërfaqen e indit kërc. Këmbëza në të njëjtën kohë humbet qetësinë, shfaqet vrazhdësi, gjë që ndërlikon lëvizshmërinë e tyre.

3. Trauma, fraktura kur janë eshtrat që shkatërrohen. Përveç kësaj, frakturat çojnë në ndryshime të muskujve dhe ligamenteve.

4. Kur daljet në skaj të nyjeve shkelin koincidencën e sipërfaqeve artikulare. Crunching ndodh kur kyçja bie në vend. Kjo është arsyeja pse gjuri shtrëngon kur përkulet, kurrizore, kur drejtoni shpinën, kyçin e këmbës, etj.

5. “Veshja” e lidhur me moshën, ose aktiviteti fizik i pahijshëm, ligamentet e dobëta.

6. Kripë në nyje, duke çuar në një shkelje të elasticitetit të indeve të muskujve.

7. Karakteristikat gjenetike të trupit.

8. Përkeqësimi i artrozës tashmë ekzistuese.

9. Depozitat e kalciumit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Si të shpëtoj nga merluci?

Nëse nyjet filluan të jo vetëm kërcitje, dhe në të njëjtën kohë dhimbja ndjehet me një thurje, duhet të fillohet trajtimi. Por së pari këshillohuni me mjekun tuaj. Trajtimi është i mundur në disa mënyra:

Lexo artikullin:  Osteoartriti i trajtimit të simptomave të gishtit të dytë

1) Ndonjëherë mjafton vetëm për t'u çlodhur, mos i ngarkoni nyjet për një kohë;

2) Ulur alternative në tavolinë me shëtitje për disa minuta. Kjo do të përmirësojë qarkullimin e gjakut në zonën e nyjës së sëmurë, do të rivendosë proceset metabolike;

3) Noti dhe joga ulin ndjeshëm ngarkesën në nyje;

4) Refuzoni këpucët me takë të lartë;

5) Përdorni pajisje të specializuara për të dhënë lëvizshmëri të përkohshme – ortozat që janë të fiksuara me rripa;

6) Ointments anti-inflamator shpesh përdoren për të trajtuar krizën e eshtrave;

7) Për të rivendosur indet e dëmtuara të nyjeve, përdoren për të trajtuar kondroitin sulfat dhe glukozaminë sulfat, të cilët kanë aftësinë për të rikthyer elasticitetin dhe vëllimin e indeve të kyçeve;

Shpesh, masazhi profesional përdoret për të trajtuar nyjet duke përdorur xhel ose ointments terapeutike;

9) isshtë gjithashtu e mundur të përdoren aditivë biologjikisht aktiv (BAA), të cilat janë shumë të zakonshme sot, pas konsultimit me një mjek.

Por në shumicën e rasteve, për të hequr qafe problemet me nyjet dhe kockat, do të kërkohet një trajtim i gjatë kompleks.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e ngërçeve

Gjethi i gjirit ndihmon në çlirimin e trupit nga kripa. Për një zierje, 20 fletë dafine dhe dy gota ujë të valë insistohen në një termos të paktën për tre orë. Kjo sasi e supave është e mjaftueshme për një ditë. Shtë e rëndësishme të pini në gllënjka të vogla. Kohëzgjatja e trajtimit është tre ditë. Para trajtimit, është e nevojshme të pastrohen zorrët.

Thekër dhe mjaltë me vodka do të ndihmojnë në shërimin e nyjeve. Kokrra thekre – 250 gr. – vlim në dy litra ujë. Hidh atje një kile mjaltë dhe gjysmë litër vodka. Lëreni të krijoj për 21 ditë. Pini një lugë tretësirë ​​tre herë në ditë para ngrënies.

Tinkturë rrikë me mjaltë mund të përdoret dy herë në vit. Për pesëqind gramë mjaltë ju duhet të merrni një kilogram rrënjë rrikë. Ziej atë. Mbajeni përzierjen në frigorifer.

Hani të kalcinuar në vend të gjizës së rregullt. Bëni lehtë nga qumështi i rregullt dhe kloruri i kalciumit. Për të përgatitur gjizë të kalcinuar, qumështi nxehet në 50 gradë, shtohet kalciumi (3 lugë gjelle. Lugë për gjysmë litër qumësht). Lyejmë djathin që rezulton me gjizë përmes çikrikut.

Arrat e pishave, të insistuara në alkool për 20 ditë, merren sipas orarit: nga dy pika në 22 pika dhe anasjelltas. Për të rritur me ujë.

Për trajtimin e sëmundjeve të nyjeve me ilaçet shtëpiake përdoren gjithashtu: bari i saberit, mitra e gjelbër në formën e tinkturave, tretësira e gështenjës, orizi i zier, uthull molle e holluar me mjaltë, lëng domatesh të freskëta, kompresa të rrepkës dhe rrikë, vaj bredhi si kompresa, bimë diuretike, etj.

Parandalimi i sëmundjeve të aparatit osteoartikular

Rekomandohet ta filloni që nga rinia. Sidomos nëse keni një predispozicion gjenetik për probleme të ngjashme. Këtu janë disa këshilla për të parandaluar sëmundjen e kockave dhe nyjeve:

a) kur luani sport, kini kujdes, këshillohuni me një trainer profesionist, shmangni mbingarkesat e papritura;

b) jini të kujdesshëm në jetën e përditshme, llogaritni saktë aftësitë tuaja, mos e teproni trupin;

c) monitoroni peshën tuaj: paund shtesë rrit ndjeshëm ngarkesën në skelet dhe nyje;

d) një zakon shumë i keq i klikimit të nyjeve të gishtërinjve çon në humbjen e lëvizshmërisë, dëmtimet e shpeshta, artrozën e hershme;

e) i nënshtrohen ekzaminimeve të rregullta, rrezeve x, tomografisë;

e) vizitoni pishinën, noti është një parandalim i shkëlqyeshëm i artrozës;

g) hani ushqime të pasura me kalcium;

h) pini më shumë lëng.

Shikoni shëndetin tuaj dhe nyjet tuaja do të jenë gjithmonë si të rinjtë!

Rrjedh kockat. Cfare te bejme

Ndoshta, të gjithë u përballën me këtë problem të paktën një herë në jetën e tyre: eshtrat dhe nyjet treshen dhe rrudhen vazhdimisht ose në mënyrë periodike. Cfare eshte Sëmundja apo varianti i normës? Pse po ndodh kjo? Dhe a është e nevojshme t'i kushtohet vëmendje kësaj?

Për të filluar, vërejmë se ka shumë arsye për këtë fenomen. Në të njëjtën kohë, çdo kockë mund të copëtohet dhe kudo – në këmbë, krah, qafë, shpinë. Dhe mos mendoni se ky është një problem për të moshuarit dhe të moshuarit. Crunching dhe thyerje të eshtrave mund të ndodhë në shumë të rinj, dhe madje edhe tek foshnjat.

Ndonjëherë tek foshnjat, kockat kërciten gjatë masazhit ose gjimnastikës. Si rregull, kjo nuk është e rrezikshme dhe është shkaktuar nga papjekuria e nyjeve të fëmijës – me kalimin e kohës, kriza do të kalojë. Por në disa raste, një ngërç i tillë mund të jetë një simptomë e sëmundjes. Shouldfarë duhet të kërkoj?

 1. shtypje e përhershme ndodh vetëm në një të përbashkët;
 2. klikimet dëgjohen në zonën e hip;
 3. ndjesi të pakëndshme shoqërojnë ngërçin – fëmija është i shqetësuar, duke qarë;
 4. zona e bashkimit është e kuqërremtë dhe e fryrë;
 5. palosjet në këmbë janë asimetrike;
 6. këmbët e foshnjës ndahen me vështirësi.

Në këto raste, duhet të konsultoheni me një mjek.

Shpesh, nyjet kërciten në adoleshentët gjatë rritjes intensive dhe rirregullimeve në trup. Zakonisht kjo nuk tregon ndonjë patologji dhe shoqërohet me butësi dhe elasticitet të madh të kërcit. Me moshën, ky fenomen largohet vetvetiu. Por disa kanë një ngërç për gjithë jetën. Në këtë rast, ata flasin për hipermobilitetin e nyjeve, i cili është tipik për gratë. Kjo është për shkak të kolagjenit të modifikuar, materialit ndërtues për kërc. Me një formë të caktuar të kolagjenit, ky ind është shumë i butë, dhe nyjet janë shumë të lëvizshme – si rezultat, dëgjimi dëgjohet gjatë lëvizjeve. Por kjo nuk është gjithashtu një patologji, por një tipar i përcaktuar gjenetikisht, i cili transmetohet përgjatë vijës femërore. Luftimi i kësaj është e padobishme. Shtë vetëm se njerëz të tillë duhet të përpiqen të mos mbingarkojnë nyjet: të mos zgjedhin një profesion në të cilin duhet të qëndrojnë për një kohë të gjatë, të jenë të kujdesshëm në ato sporte ku pritet një ngarkesë e madhe në nyje.

Pse nyjet kërciten në të rriturit?

Një arsye është mungesa e lëvizjes. Pra, ulja e vazhdueshme në kompjuter në një pozë çon në faktin se nyjet dhe muskujt janë vazhdimisht të tensionuar. Dhe kur një person ngrihet pas disa orësh ulur në të njëjtin pozicion, nyjet e tij kërciten. Kjo është arsyeja pse gjatë punës së ulur, duhet të bëni një pushim dhe një stërvitje të vogël çdo orë. Por ushtrimi i tepërt gjithashtu mund të kontribuojë në shfaqjen e krizës në nyje.

Një krizë kockash mund të mos jetë aq e padëmshme dhe të jetë dëshmi e ndonjë patologjie.

Një krizë e përbashkët mund të shkaktohet nga një dëmtim i vjetër ose brusë. Me një trajtim të pahijshëm ose mungesë të tij fare, inflamacioni mund të zhvillohet në një vend të dëmtuar, gjë që do ta bëjë veten të ndjehet një ngërç i pakëndshëm. Në këtë rast, është e nevojshme t'i nënshtrohen një ekzaminimi dhe, mundësisht, trajtimi, në mënyrë që të mos fillohet patologjia dhe të mos merrni një sëmundje kronike të eshtrave ose nyjeve, për shembull osteoartriti.

Osteoartroza është një sëmundje kronike që prek kockat dhe nyjet dhe çon në shkatërrimin e kërcit. Me osteoartritin, dhimbja i shtohet edhe krizës. Dhimbja mund të ndodhë në fillim të lëvizjes, ose mund të jetë konstante, dhemb. Nëse sëmundja fillohet, dhimbja intensifikohet, nyja deformohet. Në shenjat e para të osteoartritit: dhimbje në nyje kur qëndroni në këmbë pas një kohe të gjatë në një pozitë të ulur ose shtrirë, crunching, ënjtje në zonën e përbashkët, një ndjenjë e fërkimit të eshtrave kundër njëri-tjetrit – ju patjetër që duhet të këshilloheni me një specialist .

Sëmundje të tjera të nyjeve që mund të çojnë në ngërçin e tyre: artriti – inflamacion i nyjës, bursiti – inflamacion i qeses së përbashkët, tendoniti – inflamacion i tendoneve. Të gjithë ata kërkojnë trajtim profesional.

Por shtypja mund të shkaktohet jo vetëm nga sëmundjet e kyçeve. Të tilla dukje të parëndësishme për patologjitë e sistemit muskulor, siç janë sëmundjet e mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit, sëmundjet e veshkave çojnë në të. Fakti është se mëlçia dhe fshikëza e tëmthit janë përgjegjës për sintezën e kolagjenit, dhe me patologjitë e tyre, prodhimi i tij zvogëlohet. Veshkat janë gjithashtu përgjegjëse për prodhimin e lëngut synovial – lubrifikimin e nyjeve. Kur preken, sekretimi i tij zvogëlohet ndjeshëm, duke rezultuar në fërkime të eshtrave.

Krizë dhe rrjedhje të eshtrave ndodhin edhe në sëmundje të karakterizuara nga çrregullime metabolike në trup – diabeti, mungesa e kalciumit dhe vitaminës D.

Kockat mund të krisen në pjesë të ndryshme të trupit. Crunching në shpatull mund të shkaktohet nga një tepricë e lëvizjes që çon në hipermobilitet të përbashkët. Siç është përmendur tashmë, të shpëtosh nga kjo është e pamundur. E gjithë ajo që mund të bëhet është të shmangni mbingarkesat dhe tejkalimin e ligamenteve. Crunching mund të tregojë artriti ose sëmundje të tjera të përbashkët.

Shkaqet e klikimeve në nyjen e hip mund të jenë trauma, artroza, koksiti ose koksartrosis.

Klikimet në nyjet e gjurit tregojnë traumë, probleme me sistemin endokrin. Shkaku i tyre mund të jetë gjithashtu një predispozicion gjenetik, duke qenë mbipesha, infeksionet virale, mbingarkesa fizike, ose, anasjelltas, mungesa e aktivitetit fizik, veshja e këpucëve me takë të lartë. Dhimbja në gju dhe kriza shpesh tregojnë sëmundje të përbashkët.

Klikimi i vazhdueshëm në shpinë mund të shkaktohet nga tensioni i vazhdueshëm i muskujve i shkaktuar nga mbingarkesa fizike ose infeksioni.

Krizat e kockave shfaqen me moshën. Me kalimin e viteve, të gjitha organet dhe sistemet lodhen, ndryshimet në lidhje me moshën ndikojnë në nyje. Indi i kërcit humbet elasticitetin, bëhet i ngurtë, bëhet i mbuluar me çarje. Përveç kësaj, depozitimi i kripës shpesh vërehet te njerëzit e moshuar, gjë që gjithashtu çon në shtypje të kockave gjatë lëvizjes.

ExpertNews Shqipëri