Përkeqësimi i përdhes

Pacientët të cilët kanë kohë që vuajnë nga çrregullimet metabolike të acidit urik, e dinë që me rritjen e rradhës të shqetësimit, ata duhet të heqin sulmin e përdhes, sa më shpejt që të jetë e mundur. Përndryshe, nuk përjashtohet nevoja për shtrimin në spital të një personi.

Trajtimi për përdhes gjatë një përkeqësimi mund të kryhet në mënyra të ndryshme. Ekzistojnë ilaçe të specializuara që zvogëlojnë ashpërsinë e dhimbjes, mjete juridike popullore që janë të njohura në mesin e pacientëve që duan të minimizojnë efektin e substancave sintetike në trup.

Heqja e shpejtë e dhimbjes me përdhes gjithashtu do të ndihmojë gjithashtu të pushoni për ekspozimin e përbashkët dhe lokal të prekur nga të ftohtit. Për të arritur rezultatin maksimal terapeutik, rekomandohet të kombinohen të dy barnat sintetike natyrale dhe tradicionale.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ilaç

Sipas protokolleve moderne për sigurimin e një kujdesi të specializuar për pacientët, përkeqësimi i përdhes trajtohet kryesisht me ndihmën e ilaçeve. Gjykimet e rastësishme vërtetojnë se marrja e drogave ndihmon në eliminimin e dhimbjes së mprehtë dhe stabilizimin e pacientit.

Barnat anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs) mbeten grupi themelor i tabletave dhe zgjidhjeve mjekësore për përdhes. Mekanizmi i veprimit bazohet në frenimin e ciklooksigjenazës (COX-1 dhe COX-2). Rezultati është një rënie në sintezën e substancave pro-inflamatore që përkeqësojnë mirëqenien e pacientit.

Përmes përdorimit të injeksioneve dhe tabletave për përdhes, dhimbja mund të eliminohet shpejt. Për më tepër, ashpërsia e edemës, skuqja e bashkimit të prekur është zvogëluar.

Droga të përdorura nga grupi NSAID:

 • Natriumi diklofenak.
 • Etorikoksib.
 • Lornoxicam.
 • Meloxicam.
 • Ketorolac.

Ndalimi i një sulmi të përdhes me ndihmën e këtyre ilaçeve rekomandohet nga Shoqata Evropiane dhe Amerikane e Reumatologëve. Në 80-85% të rasteve, gjendja e pacientit përmirësohet pas dozës së parë të barit.

Shtë e rëndësishme të mbani mend se trajtimi i përdhes gjatë një acarimi bëhet më së miri duke përdorur formulime injeksionale. Arsyeja është thithja më e mirë, një efekt më i shpejtë dhe mungesa e kontaktit mekanik me nyjen e prekur.

Zbutja e dhimbjes së përdhes arrihet gjithashtu me kolchicine. Ilaçi i përket alkaloideve. Mekanizmi i veprimit bazohet në një ulje të theksuar të shkallës së migrimit të leukociteve në fokusin e inflamacionit. Për shkak të këtij efekti, një sulm akut i përdhes shpejt kalon në fazën e regresionit dhe faljes. Kolchicina, përveç kësaj, pengon thithjen e fagociteve të mikroprotekulave të acidit purik, duke thyer një prej lidhjeve kryesore në procesin patologjik.

Trajtimi i përkeqësimeve të përdhes lejon përdorimin e ilaçeve të dhimbjes. Droga të përdorura narkotike. Tregimi – dhimbje e fortë, duke shkelur ndjeshëm gjendjen e përgjithshme të pacientit. Ngjitësit e dhimbjeve për përdhes në këmbë përshkruhen me kujdes. Arsyeja është rreziku i varësisë. Përdorimi i këtij grupi të barnave zgjat 3-5 ditë.

Lexo artikullin:  Farë duhet të dini për Trental

Rekomanduar qetësues për qetësimin e sëmundjes së përdhes:

Zgjedhja e qetësuesve të qetësuesve për përdhes kryhet vetëm nga një mjek. Shtë e pamundur të blini analgjezikë narkotikë vetë në një farmaci pa recetë të veçantë nga një mjek.

Në trajtimin e një sulmi akut të përdhes, ekziston një vend për glukokortikosteroide (GCS). Barnat steroide përdoren për joefektivitetin e grupeve të ilaçeve të përshkruara më lart. Pronë e fuqishme anti-inflamatore e GCS siguron arritjen e shpejtë të rezultatit të dëshiruar. Prednisoloni dhe derivatet e tij largojnë mirë dhimbjen dhe manifestimet e tjera klinike të metabolizmit të dëmtuar të purinës.

Nëse tregohet, mjeku gjithashtu mund të përshkruajë ilaçet e mëposhtme:

 • Benzbromaroni për të zvogëluar përqendrimin e acidit urik në gjak.
 • Losartan për korrigjimin e presionit të gjakut.
 • Fenofibrat për të parandaluar përparimin e arteriosklerozës.
 • Omeprazole për të zvogëluar aciditetin e përmbajtjes së stomakut.

Përzgjedhja e terapisë së ilaçeve kryhet ekskluzivisht nga një mjek. Përndryshe, sëmundja përparon dhe i jep pacientit shumë shqetësime.

Mjetet juridike popullore

Para se të përdorni mjete juridike jo konvencionale, gjithmonë duhet të mbani mend se një sulm akut i përdhes është një dhimbje e mprehtë që parandalon një person të lëvizë dhe madje edhe të mendojë.

Do mjet juridik popullor është i përqendruar në përdorimin afatgjatë me një rritje graduale të rezultatit terapeutik. Prandaj, në 90% të rasteve, anestezia për përdhes, e realizuar me mjete natyrale, është joefektive, përveç kur pacienti është i gatshëm të durojë ndjesitë më të mprehta para fillimit të veprimit të ilaçeve jo konvencionale.

 • Tretësirë ​​e valerianit me kolonjë. Shtë e nevojshme të përzieni përmbajtjen e dy shisheve të përgatitjes bimore me 1 flluskë të lëngshme aromatike. Këmbëngulni do të thotë në një vend të errët për 48 orë. Një pambuk i lagur me një përzierje aplikohet në bashkimin e prekur dhe fashë. Hiqni fashën e përshkruar pas 4-5 orësh. Kursi i përgjithshëm i trajtimit është deri në 14 ditë.
 • Kompresë e kripës. Për të krijuar një ilaç popullor, duhet të përzieni gjysmë kilogram kripë kuzhine me një litër ujë të ngrohtë. Për t'i dhënë stabilitet strukturës së ilaçit, në të shtohen edhe 200 g vazelinë. Pas përzierjes së plotë, mjeti i specifikuar aplikohet në bashkimin e prekur dhe mbajeni 1-2 orë.
 • Kontrast për këmbët. Uji i ftohtë dhe i nxehtë do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes akute me përdhes. Anydo groat derdhet në dy anije identike. Uji i vluar derdhet në një enë, ujë të ftohtë në një tjetër. Këmba e sëmurë duhet të ulet në mënyrë alternative në enë për 5 minuta.
Lexo artikullin:  Simptomat e nevralgjisë okupitale dhe trajtimi në shtëpi

Përkundër pranisë së metodave të ndryshme të shërimit alternative, duhet të mbahet mend se mjekësia tradicionale nuk ofron një zgjidhje vërtet të një cilësie të lartë për problemin.

Kur duhet të shoh një mjek?

Të shkosh te mjeku është një hap për të cilin gati të gjithë pacientët që kanë provuar një sulm të përdhes janë gati. Sidoqoftë, ia vlen të përmendet se ia vlen të telefononi një mjek kur ndodh një patologji për herë të parë. Në këtë rast, pacienti është shtruar në spital për zgjedhjen e terapisë.

Pacientët që vuajnë nga sëmundja për shumë vite janë në gjendje të merren në mënyrë të pavarur me acarime të përdhes. Sidoqoftë, nëse aplikimi i metodave tradicionale nuk sjell përmirësimin e dëshiruar, dhe gjendja e personit përkeqësohet në mënyrë progresive, duhet të shihni një mjek. Në 90% të rasteve, pacienti do të ketë nevojë për një korrigjim të programit terapeutik.

Përkeqësimi i artritit të përdhes është një problem që duhet të zgjidhet sa më shpejt që të jetë e mundur. Procrastinacioni me përdorimin e drogave çon në një rritje të ndjesive jashtëzakonisht të pakëndshme. Gjëja kryesore është të përdorni ilaçe në doza të përshtatshme.

ExpertNews Shqipëri