Osteofitet çfarë është ajo

Në rast të dëmtimeve të nyjeve ose një sindromë të trashëguar autoimune, rritja e përshpejtuar e eshtrave çon në shfaqjen e osteofiteve – rritje të kërcit të kërcit, të cilat kufizojnë lëvizshmërinë e nyjeve dhe mund të çojnë në paaftësi. Kërcitjet formohen në tibia, femurit, okupitalit, ulnarit, kockave të gjurit, prekin këmbët dhe kyçet. Terapia komplekse ose operacioni do të ndihmojnë në heqjen e sëmundjes.

Përmbajtja e artikullit
 1. Shkaqet
 2. Manifestimi dhe pse janë të rrezikshëm?
 3. Procedurat diagnostike
 4. Si të trajtojmë osteofitet?
 5. Terapia fizike dhe fizioterapia
 6. Mjekësisë alternative
 7. Medikamente
 8. Parandalimi i sëmundjes
 9. Osteofitet në nyje dhe shpinë. Shkaqet e shfaqjes dhe a mund të shërohet?
 10. Arefarë janë osteofitet?
 11. Si të parandaloni formimin e osteofiteve në shpinë dhe nyje
 12. Shenjat e para të një disku hernie:
 13. Nëse osteofitet e shtyllës kurrizore ose nyjeve tashmë ekzistojnë
 14. Cilat janë osteofitet dhe si t’i trajtoni ato
 15. Shkaqet e osteofiteve
 16. Inflamacioni i indit kockor
 17. Kushtet degjenerative të indeve
 18. Frakturë kockore
 19. Qëndrim i gjatë në një pozë të panatyrshme
 20. Formimi i tumoreve të kockave
 21. Sëmundjet endokrine
 22. Cila duhet të jetë diagnoza
 23. Trajtimi i duhur i osteofiteve
 24. Mjekësia tradicionale kundër osteofiteve
 25. Parandalimi i osteofiteve
 26. Grupet popullore
 27. Osteofitet: shkaqet dhe trajtimi
 28. Cilat janë osteofitet: foto, simptoma, si të trajtohen
 29. Llojet e osteofiteve
 30. Faktoret e rrezikut
 31. Diagnoza dhe simptomat
 32. Shkaqet
 33. Trajtim
 34. Parandalim
 35. Arefarë janë osteofitet? Shkaqet, simptomat, trajtimi
 36. Shkaqet
 37. Simptomat kryesore të osteofiteve të shtyllës kurrizore
 38. Llojet e osteofiteve të shtyllës kurrizore
 39. Simptomat e osteofiteve te mesit
 40. Simptomat e osteofiteve (spondilozë) të shpinës së qafës së mitrës
 41. Metodat e trajtimit të osteofiteve kurrizore
 42. Simptomat e osteofiteve të gjurit
 43. Metodat kryesore të trajtimit të osteofiteve të nyjes së gjurit
 44. Metodat e trajtimit për shëruesit tradicional
 45. Cilat janë osteofitet margjinale
 46. Arefarë janë osteofitet e kalkaneusit
 47. Osteofitet e hip
 48. Teknikat themelore të diagnostikimit
 49. Parimet e trajtimit

Shkaqet

Rritjet ndodhin në kocka të çdo lloji dhe i detyrohen pamjes së tyre në traumë ose sëmundjeve kronike afatgjata të sistemit muskulor dhe të proceseve të përgjithshme inflamatore në trup. Kërc gjithashtu rritet me shpejtësi me sindromën autoimune, duke çuar në hernie, artrozë dhe shkatërrim të nyjeve dhe disqeve. Në vende të ndryshme, shkaqet e nxitjes janë të ndryshme. Shkaku i formimit të rritjeve në shpinë është spondilozë progresive. Proceset e shpërndara marxhinale që rriten në qoshe. Më shpesh, ato shfaqen në trupin vertebral në të djathtë dhe shkaktohen nga skleroza subkondrale ose nga tumoret beninje.

Osteofitet e nyjës së hip dhe tibia lindin nga trauma, mbipesha dhe mungesa e aktivitetit motorik, një mënyrë jetese e ulur. Një predispozicion gjenetik dhe prania e çrregullimeve hormonale, diabeti mellitus luan një rol. Spurs Plantar, proceset në talus, osteofitet e nyjës së kyçin e këmbës dhe në shputë formohen për shkak të një shkelje të metabolizmit të kalciumit, si dhe në prani të inflamacionit të këmbës. Më vete, osteofitet izolohen pas amputimit. Arsyeja e shfaqjes së tyre është përhapja patologjike e indit kockor pas heqjes së gjymtyrëve.

Manifestimi dhe pse janë të rrezikshëm?

Rritja e indit kockor dhe shfaqja e osteofiteve çon në pasoja serioze për trupin. Para së gjithash, shfaqja e neoplazmave ndikon negativisht në mirëqenien e pacientëve. Vihen re dhimbje koke dhe dhimbje kockash, vështirësi në lëvizjen e gjymtyrëve. Osteofitet janë të rrezikshme sepse, nëse nuk trajtohen, ato mund të çojnë në paaftësi dhe imobilizim të plotë, duke çuar në enostozë. Prandaj, identifikimi në kohë i pikave ka një rëndësi të madhe.

Indet e eshtrave tepër të mbingarkuara në nyje manifestohet si një seri simptomash që ndodhin gradualisht, me rritjen e osteofiteve. Në fazën fillestare, siklet pothuajse nuk ndihet. Pacienti ndjen një çarje të lehtë në nyje kur lëviz, ngurtësi në mëngjes. Pastaj ka dhembje në bërryla, gjunjë, shpinë dhe qafë. Në fazën e fundit të deformimit të gishtërinjve, nyjet e këmbëve, osteofitet në bërryl dhe ndryshimet në kockat e tjera janë të dukshme për syrin e lirë.

Procedurat diagnostike

Shtë e pamundur të përcaktohet osteofitoza vetëm me anë të ekzaminimit terapeutik; hulumtimi laboratorik dhe pajisja është e nevojshme. Dalja e kockave diagnostikohet me ndihmën e teknikave të ndryshme, duke lejuar të identifikohen të dy vetë tuberkulat, dhe numri i tyre, vendndodhja. Më shpesh, mjeku përshkruan llojet e mëposhtme të masave diagnostikuese:

 • Testet laboratorike. Pacienti i nënshtrohet testeve të përgjithshme të gjakut dhe urinës, biokimi dhe i nënshtrohet një testi për të përcaktuar përbërjen e lëngut synovial.
 • X-ray Kërkohet për të zbuluar rritjen e kockave, të tilla si osteofitet margjinale të nyjës së bërrylit, tuberkulat në nyjen e hip. Radiografia është e nevojshme për të studiuar phalanges e gishtit dhe kalkaneusit. Tregon madhësinë dhe vendndodhjen e rritjeve të kockave.
 • Ultratinguj Kryhet për të vlerësuar gjendjen e indeve të sipërfaqeve artikulare.
 • MRI Rekomandohet të bëni për të zbuluar një neoplazëm komplekse, për shembull, osteofitin tek fëmijët në shpinë ose patologjinë e brinjëve.
 • CT Studimi i indeve të buta të çantës artikulare.
 • Artroskopia Itshtë e rrallë e përshkruar, kryesisht si një përgatitje për operacion në nyjen e gjurit.

Si të trajtojmë osteofitet?

Ju mund të hiqni proceset e kockave duke përdorur një larmi metodash trajtimi. Thelbi i terapisë është të sigurohet që neoplazmat të zgjidhen dhe pastaj t'i heqin plotësisht ato. Si kurs kryesor, përdoret trajtimi i ilaçeve të osteofiteve. Kur metodat tradicionale dhe ato popullore nuk ndihmojnë, mbetet vetëm për të hequr rritjen e kockave në mënyrë kirurgjikale.

Osteofitet mund të dëmtojnë fibrat nervore periferike dhe enët e gjakut, duke shkaktuar një koordinim të dëmtuar të lëvizjeve dhe goditje në tru.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Terapia fizike dhe fizioterapia

Ushtrimet e fizioterapisë dhe procedurat fizioterapeutike janë të domosdoshme në të gjitha fazat e sëmundjes dhe në periudhën e rehabilitimit. Manipulimet kryhen në një zyrë nën mbikëqyrjen e një mjeku. Pajisjet moderne mjekësore ju lejojnë të kryeni llojet e mëposhtme të trajtimit harduerik:

 • Elektroforeza Përdoret për të përmirësuar thithjen e barnave lokale në zonën e prekur, përmirëson rrjedhën e gjakut, lehtëson ënjtjen dhe dhimbjen. Kryhet kryesisht në bërryl, rajonin e legenit dhe nyjen e gjurit.
 • Terapia e valës së goditjes. UHT ndihmon në prishjen e kërcit të tejdukshëm dhe marrjen e r>

Në fazat e avancuara, me një rritje të fortë të njelës ose shfaqjes së një shumice tuberkulozash të vegjël, vetëm ndërhyrja kirurgjikale mund të shpëtoj prej tyre. Praktikohen dy metoda: heqja e osteofiteve me pastrim të njëkohshëm të skajeve të kockave ose zëvendësim i plotë i nyjes. Endoprostetika praktikohet për të rikthyer lëvizshmërinë e gjurit, më rrallë bërrylat operohen. Largimi i nxitjeve të thembra, proceset në shpinë, në shpinë të qafës së mitrës dhe legenit është e rrallë. Terapia e aplikuar e harduerit për të minimizuar simptomat dhe shkatërrimin e pjesshëm të ferrave.

Mjekësisë alternative

Trajtimi me mjete juridike popullore është efektiv në fazat fillestare të rritjes së osteofiteve, kur ato mund të kurohen pa ndërhyrje kirurgjikale dhe fizioterapi. Veprimi kryesor i recetave të shëruesit është të sigurohet që rritja të zgjidhet, si dhe të ndalojë dhimbjen. Receta popullore:

 • Fasha dhe fërkime për të lehtësuar dhimbjet në bërryl dhe patelë. Këshillohet që të pini infuzion të plehrave pluhur çdo ditë në mëngjes dhe në mbrëmje në një të tretën e një gote. Për një zierje, një lugë manave derdhet në 300 ml ujë dhe ziehet për 5 minuta.
 • Grindings bazuar në vaj ulliri. Merrni 100 ml përbërës kryesor dhe përzieni me vaj peme çaji ose specin (10 pika).
 • Recetë e bazuar në vodka. Supozohet të thithë 150 g lule jargavan në 15 ml alkool dhe të insistojë 7 ditë.

Medikamente

Trajtimi i osteofitozës me farmaceutikë përfshin përdorimin e antibiotikëve, NSAIDs, si dhe ilaçeve kortikosteroide. Për terapinë lokale, përdoren ointments, krem ​​dhe xhel me efekte anestetike dhe anti-inflamatore. Në disa raste, në fazat e hershme, atribuohet një injeksion i një agjenti që shpërndan thumba duke filluar të rritet. Sigurohuni që të përshkruani një ilaç që ndihmon në rivendosjen e indit kockor, veçanërisht pas heqjes kirurgjikale të proceseve.

Parandalimi i sëmundjes

Të heqësh qafe rritjen e kockave është shumë më e vështirë sesa të parandalosh ndodhjen e tyre. Për të parandaluar degjenerimin e indeve dhe zhvillimin e osteofiteve, rekomandohet një kompleks profilaktik, duke përfshirë një dietë të shëndetshme, duke minimizuar zakonet e këqija dhe rritjen e aktivitetit fizik. Shtë gjithashtu e nevojshme të merren minerale dhe vitamina për të përmirësuar indin e përbashkët. Shmangia e kodrave do të ndihmojë:

 • dietë,
 • kontrollin e peshës dhe parandalimin e mbipeshes,
 • aktiviteti i moderuar i motorit
 • trajtimi në kohë i proceseve inflamatore fillestare,
 • ekzaminime të rregullta parandaluese në klinikë,
 • fizioterapi: masazh, banjë,
 • ushtrime të yogës dhe fizioterapisë.

Një parandalim i mirë i osteofitozës, artrozës dhe artritit është një trajtim në banjë. Pacientët rekomandohen shërimin e baltës, procedurat balneologjike, si dhe akupunkturën. Atletët rekomandohen të mbështesin nyjet me taping, veshjen e fashave, pads gju.

Osteofitet në nyje dhe shpinë. Shkaqet e shfaqjes dhe a mund të shërohet?

Osteofitet shkaktojnë mjaft telashe – dhimbje, kufizim i lëvizshmërisë. Në të njëjtën kohë, asnjë nga metodat klasike të trajtimit të nyjeve dhe shtyllës kurrizore – medikamente, injeksione, ointments (xhel), osteopatia, fizioterapia – nuk mund të shpëtoj nga kjo plagë. A ka ndonjë zgjidhje?

Arefarë janë osteofitet?

Këto janë rritje të kockave me të cilat nyja rritet si thumba. Pse ndodh?

Osteofitet janë rezultat i zhvillimit të artrozës, shkatërrimit gradual të kërcit artikular, detyra e të cilit është të sigurojë rrëshqitje të qetë të eshtrave të përbashkët në lidhje me njëri-tjetrin. Nëse kërc është i veshur shumë, sipërfaqet e eshtrave fillojnë të fshihen kundër njëri-tjetrit, gjë që kërcënon se do t'i dëmtojë ato. Trupi ynë është i programuar për vetë-ruajtje, kështu që nuk mund ta lërë situatën pa mbikëqyrje. Për të zvogëluar ngarkesën në kockë, mbroni kockat nga gërryerja dhe parashikoni një mekanizëm të tillë "të ndërlikuar". Në skajet e sipërfaqeve të kockave rriten thumba, të cilat rrisin sipërfaqen e kontaktit të eshtrave, duke ulur presionin, por në të njëjtën kohë pengojnë lëvizjen në nyje.

Nga pikëpamja e fiziologjisë, kjo është një mbrojtje e trupit, por nëse shikoni nga këndvështrimi i një personi të sëmurë, e mira nuk është e mjaftueshme. Për shkak të ngurtësisë në nyje ka probleme kur ecni, lëvizjet në nyje janë të vështira, dhe nëse sëmundja prek duart, mund të jetë e vështirë të merret një filxhan ose të hapet dera. Osteofitet dëmtojnë indet fqinje, rrisin dhimbjen.

Përfundim i përgjithshëm. Osteofitet janë thumba që kyçja mbivendoset për të mbrojtur kockat nga gërryerja. Kështu, trupi "mbron" kockat, zvogëlon amplituda e lëvizjes, shkakton dhimbje, inflamacion dhe vështirësi në ecje.

Osteofitet mund të shfaqen edhe në shpinë, sidomos në shpinë kraharorit dhe qafës së mitrës. Mekanizmi i formimit të osteofisë kurrizore është i ngjashëm, i shkaktuar nga shkatërrimi gradual i diskut intervertebral, formimi i protrusions dhe hernies.

Si të parandaloni formimin e osteofiteve në shpinë dhe nyje

Në mënyrë ideale, parandaloni zhvillimin e osteofiteve në përgjithësi. Për këtë, është e rëndësishme që në shenjat e para të artrozës së nyjes, hernicionit të diskut ose spondilartroza, të mos injoroni simptomat, të mbytni dhimbjen me xhel të bazuar në ilaçe anti-inflamatore dhe të konsultoheni me një mjek.

Shenjat e para të artrozës janë ngurtësia e mëngjesit në nyje (ia vlen të lëvizësh, dhe ajo largohet), siklet pas ushtrimit fizik, ecje të gjatë ose veshjes së ngarkesave të rënda.

Shenjat e para të një disku hernie:

 • Lodhje e rritur në shpinë nga ngarkesa e zakonshme, ngritja e peshës;
 • Dhimbje afatshkurtra dhe të butë në shpinë;
 • Ndjeheni të lodhur pas stërvitjes
 • Mpirje periodike e lëkurës, gishtërinjve dhe “zvarritje”;
 • Siklet pas gjumit.

Nëse i injoroni këto simptoma, këmbanat e para, atëherë hernia do të vazhdojë të zhvillohet. Prandaj, merrni kohë për shëndetin dhe kaloni në ekzaminimin e mjekut. MRI dhe procedurat e tjera komplekse nuk kërkohen menjëherë.

Në zonën ku ka ndodhur zhvendosja e diskut, ndodh tensioni i muskujve, spazma. Këto zona mund të përcaktohen duke përdorur diagnostikimin manual miofascial, një metodë e thjeshtë dhe informuese për diagnostikimin e shtyllës kurrizore.

Nëse osteofitet e shtyllës kurrizore ose nyjeve tashmë ekzistojnë

Shkatërrimi i plotë i kërcit intraartikular dhe shfaqja e osteofiteve të shumta janë zakonisht karakteristike për fazat 3-4 të artrozës. Dhe këtu, si rregull, vetëm artroplastika ndihmon – zëvendësimi i bashkimit me një artificial.

Dhimbja shfaqet, si rregull, në fazat 1-2, dhe nëse në këtë moment shihni një mjek, ka shanse të mira për të kursyer dhe madje edhe të kuroni plotësisht bashkimin. Për ta bërë këtë, ndaloni shkatërrimin e kërcit intraartikular. Ilaçet, mjerisht, nuk janë të afta për këtë, nuk është gjithashtu realiste të hiqni gjembat kirurgjikal, dhe nuk ka kuptim, pasi që osteofitet, në fakt, mbrojtës, jo armiq, i ruajnë, siç munden, indet tona kockore-kockore.

Për të ndaluar shkatërrimin e bashkimit ose diskut të shtyllës kurrizore, është e nevojshme të veproni në shkakun rrënjësor – artroza e nyjes dhe hernicioni i diskut.

Arsyeja kryesore pse një nyje ose disk fillon të shembet nuk është pleqëria, por një çrregullim metabolik, hyrja e lagështisë dhe e lëndëve ushqyese në indet e kërcit kockor.

Shtë e rëndësishme të dini se indi i kërcit merr ushqim përmes një rrjeti enësh dhe kapilarësh që kalojnë nëpër muskujt e thellë skeletorë që rrethojnë nyjen. Prandaj, shëndeti dhe funksionimi normal i kërcit artikular, furnizimi i tij i gjakut dhe mikrokirulacioni varen drejtpërdrejt nga puna e muskujve skeletorë, ligamenteve dhe tendinave të këtij nyje. Duke forcuar muskujt e thellë skeletorë dhe duke i bërë ata të punojnë në mënyrë aktive, ne po lançojmë mekanizmat natyrorë dhe vetëm funksionues të restaurimit të kërcit artikular! Asnjë tablet, injeksion nuk mund ta bëjë këtë (dhe efektiviteti i kondroprotektorëve ende nuk është provuar shkencërisht).

Sidoqoftë, jo e gjithë puna aktive e muskujve është terapeutike. Terapia tradicionale e ushtrimeve, gjimnastika e përbashkët dhe ushtrimet në simulatorët konvencionale nuk do të shërojnë nyjet, për më tepër, ushtrimet e forcës në muskuj madje mund të jenë të dëmshme, dhe thjesht të pamundura për shkak të gjendjes fizike të një personi. Si të lëvizni nëse nyja është e lënduar dhe çdo lëvizje sjell dhimbje?

Prandaj, u zhvillua një metodë e veçantë e trajtimit me lëvizje – kinesitherapy. Këtu po flasim për ushtrime forcash, të cilat kryhen në pajisje të projektimit posaçërisht të rehabilitimit dhe ju lejojnë të specifikoni në mënyrë specifike muskujt e thellë skeletorë që rrethojnë nyjen e prekur, pa ngarkesë boshtore të rrezikshme në nyje dhe shpinë.

Ngarkesa me dozë dhe gradualisht në rritje forcon muskujt që ushqejnë nyjen, stimulojnë proceset e rigjenerimit natyral të indeve të kërcit duke rivendosur përbërjen e lëngut synovial, ushqimin normal dhe furnizimin me gjak të kyçit.

Prodhimi natyral i lëngut të nyjeve është rritur, gjë që siguron qetësinë e kërcit, dhe rrëshqitje të lehtë dhe pa dhimbje për kockat e nyjes.

Dhimbja, pezmatimi kalon, lëvizshmëria, lagështia janë rritur, ligamentet që mbështesin nyjen forcohen, forcohet dhe qëndrueshmëria e muskujve që devijojnë dhe zgjasin kofshën, gjurin janë rritur, dhe shëndeti i përgjithshëm është përmirësuar. Në fazat e mëvonshme, çmenduria është si. Një person përsëri mund të qetë me këmbë të lënduar, të lëvizë pa ndihmën e një kallami. Deri më tani, thjesht nuk ka trajtim më efektiv dhe më të sigurt për artrozën.

Ushtrimet e rregullta bëjnë të mundur që të përjashtohet plotësisht përdorimi i ilaçeve anti-inflamatore, të cilat për artrozën përdoren për qetësimin e dhimbjes. Kjo është e rëndësishme sepse NSAID-të kanë shumë efekte anësore; sa më pak që duhet t’i marrësh, aq më mirë.

Nëse ju pëlqeu artikulli, ju lutemi pajtohuni në kanalin tonë. Këshilla të thjeshta dhe të përballueshme se si të ruani shëndetin e shtyllës kurrizore, nyjeve, ushtrime terapeutike për shtëpinë, ushqimin e duhur dhe një mënyrë jetese të shëndetshme.

Më shumë artikuj në grupin tonë VKontakte:

Aksioni në Qendrën Kinesitherapy Kazan. Konsultimi i mjekut + diagnoza e shtyllës kurrizore dhe nyjeve – 600 rubla. Regjistrimi nga tel. (843) 570-55-25 ose në grupin VKontakte.

Cilat janë osteofitet dhe si t’i trajtoni ato

Koncepti i "osteofisë" vjen nga fjalët e lashta Greke "osteo" ("kockë") dhe "fitos" ("bimë"). Një person mund të ketë osteofite: çfarë është?

Osteofitet janë rritje anormale në kocka. Zakonisht, shfaqja e tyre është rezultat i dëmtimeve komplekse dhe frakturave të eshtrave, inflamacionit kronik ose sëmundjeve degjenerative të nyjeve. Gjithashtu, formacione të tilla zhvillohen në trupin që vuan nga diabeti mellitus ose metastazat kanceroze të kockave nga ndonjë organ tjetër i njeriut.

Shpesh osteofitet nuk e lëshojnë praninë e tyre dhe nuk ndikojnë në cilësinë e jetës njerëzore, dhe nganjëherë rriten në sipërfaqen e eshtrave të këmbëve dhe krahëve të një personi (atëherë ato mund të shihen me sy të lirë). Njerëzit i quajnë këto formacione "nxitje", gjë që justifikohet nga forma e tyre (pikante ose në formë të çadrës). Osteofitet e mëdha mund të kufizojnë ndjeshëm lëvizshmërinë e një nyje të sëmurë (veçanërisht nëse ekzistojnë osteofite të nyjës së hip).

Simptomat e osteofiteve manifestohen në gjendje progresive dhe të përparuara të sëmundjes. Zakonisht e bën veten të ndjehet nga shfaqja e dhimbjes së dhimbshme në pjesën e poshtme të shpinës, në rajonin e kraharorit, në pjesën e prapme të kofshës. Ekzistojnë osteofite të shtyllës kurrizore në rajonin e qafës së mitrës, ndoshta me një kthim në nyjen e shpatullave. Dhimbje koke shpesh vërehen. Osteofitet e mëdha shkaktojnë dhimbje akute dhe inflamacion të muskujve dhe indeve të eshtrave. Simptoma të tilla si ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje të krahëve dhe këmbëve (e një gjymtyrë ose të gjitha në të njëjtën kohë), dobësia e tyre dhe mungesa e lëvizshmërisë, karakterizojnë osteofitet që bëjnë presion në mbaresat nervore.

Shkaqet e osteofiteve

Shkaqet më të zakonshme janë:

Inflamacioni i indit kockor

Nëse mikroorganizmat si stafilokokët, streptokokët ose mikrobakteriet bëhen shkaku i inflamacionit, atëherë ka shumë të ngjarë që mjeku të diagnostikojë osteomielitin. Kjo sëmundje ndikon në elementët përbërës të eshtrave të njeriut. Zonat më të prekura të vitheve, shpatullave, këmbëve të poshtme, nyjeve të nofullës dhe osteofiteve kurrizore nuk janë të rralla. Shpesh, procesi i rivendosjes së indeve të eshtrave pas një sëmundjeje përfundon me shfaqjen e osteofiteve. Por këto formacione kanë tendencë të ulen gradualisht në madhësi dhe madje mund të zhduken plotësisht me kohën pa ndonjë përpjekje ose trajtim.

Kushtet degjenerative të indeve

Të moshuarit ose të rinjtë vuajnë nga sëmundje të tilla, të cilët detyrohen të provojnë vazhdimisht nyjet e tyre për forcë, duke i ngarkuar ato tepër për shkak të rrethanave të ndryshme (duke luajtur sport, duke punuar, etj.). Gjatë rrugës, sëmundje të tilla si spondiloza ose osteoartriti gjithashtu mund të çojnë në degjenerim të kërcit.

Frakturë kockore

Osteofitet shpesh shfaqen për shkak të frakturave të kockave, më shpesh në pjesët e tyre qendrore. Ky lloj i rritjeve quhet post-traumatik. Nëse një kockë e thyer është e infektuar dhe dëmtimi shoqërohet me osteomielit, zhvillimi i osteofiteve është pothuajse i pashmangshëm. Shpesh materiali ndërtimor për ta është periosteum.

Sheshtë ajo që është përgjegjëse për rigjenerimin e suksesshëm dhe të shpejtë të kockave të dëmtuara. Zhvillimi i "spikes" pas dëmtimeve është tipik, si rregull, për nyjet e gjurit dhe bërrylës. Të njëjtat osteofite zhvillohen me thyerje të ligamenteve dhe çanta artikulare. Pas shërimit përfundimtar të frakturës dhe ofruar ngarkesa të përshtatshme në gjymtyrë, osteofitet e tilla gradualisht mund të ulen dhe zhduken. Në rastin e ngarkesave të tepërta, rritja dhe modifikimi i formës së rritjeve është e mundur.

Qëndrim i gjatë në një pozë të panatyrshme

Qenia e vazhdueshme në të njëjtin pozicion të detyruar çon domosdoshmërisht në mbingarkesë të grupeve të caktuara të nyjeve. Për këtë arsye, kërc në nyje prishet dhe mund të shkatërrohet. Për të lehtësuar ngarkesën në indet e eshtrave në kushte të nyjeve jo funksionuese të kërcit, trupi fillon një mekanizëm mbrojtës (mbivendosje osteofite).

Formimi i tumoreve të kockave

Ndonjëherë osteofitet shfaqen për shkak të sëmundjeve të tumorit, pavarësisht nëse është beninje ose malinje. Spikes gjithashtu rriten si rezultat i përhapjes së metastazave nga organet e tjera në kocka. Më shpesh se të tjerët, formimi i rritjeve karakterizohet nga fenomene të tilla si sarkoma osteogjene, sarkoma e Ewing, osteochondrosis, dhe kanceri i prostatës dhe gjirit.

Sëmundjet endokrine

Akromegalia është një çrregullim endokrin që shoqërohet shpesh me deformime të rënda të skeletit njerëzor. Kjo gjendje ndodh kur prodhohet hormoni i tepërt i rritjes. Të gjitha kockat e kafkës dhe gjymtyrët e një personi rriten ndjeshëm, gjoksi dhe shpina janë deformuar dhe të përkulur. Pacienti është mjaft i kufizuar në lëvizje. Akromegalia shpesh është e komplikuar duke deformuar osteoartrozën ose spondilozën.

Cila duhet të jetë diagnoza

Siç është përmendur tashmë, osteofitet nuk kanë simptoma të theksuara. Por, nëse sëmundja është filluar, e komplikuar nga një ose disa sëmundje bashkëshortore, dhe trupi vazhdon të përjetojë ngarkesa të rënda, trupi është vazhdimisht në poza të panatyrshme ose kocka të dëmtuara, është e mundur që një person të përjetojë dhimbje në nyjet e prekura, mpirje e gjymtyrëve dhe funksion i kufizuar i motorit. Me këto dhe simptoma të tjera të ngjashme, mjeku do të përshkruaj një rreze X ose MRI (imazhe me rezonancë magnetike) të atyre eshtrave dhe nyjeve në të cilat pacienti është i pakëndshëm (më shumë këtu).

Gjithashtu, informacioni i marrë duke përdorur ENMG (elektroneurografi) do të jetë i dobishëm. Kjo metodë njeh dhe kap përcjellshmërinë dhe nivelin e dëmtimit nervor.

Në rast të kushteve të rënda, osteofitet mund të diagnostikohen me ekzaminim vizual ose duke ndjerë sipërfaqen e kockave. Por, në mënyrë që mjeku të përshkruajë një trajtim efektiv, duhet të përdorni metodat e ekzaminimit të pajisjeve.

Trajtimi i duhur i osteofiteve

Kursi asimptomatik i sëmundjes nuk kërkon ndonjë trajtim të veçantë.

Për më tepër, shumica e pacientëve me osteofite nuk dinë as për ekzistencën e tyre. Por si t’i trajtojmë?

Kur shfaqen simptoma të buta, ata fillojnë trajtimin me ointments anti-inflamator dhe analgjezik, masazhe të veçanta, përshkruajnë një kurs të ushtrimeve të fizioterapisë, procedurat fizioterapeutike ose injeksione të barnave steroide.

Por, në raste komplekse të rrjedhës së sëmundjes, me dhimbje të forta, një kufizim të konsiderueshëm të aktivitetit motorik, metodat konservative bëhen joefektive dhe simptomat e pranisë së osteofiteve "helmojnë" jetën e pacientit. Si t’i trajtojmë? Osteofitet duhet të hidhen me operacion. Operacioni për të hequr osteofitet promovon dekompresionin e mbaresave nervore. Nëse nuk janë ngjeshur për shumë kohë, operacioni do të japë një rezultat pozitiv. Përndryshe, pacientët mund të vazhdojnë të shqetësohen nga simptomat rajonale të çrregullimeve neurologjike.

Kur mediton vendimin për fizibilitetin e heqjes së osteofiteve, mjeku nuk merr parasysh moshën e pacientit. Shtë shumë më e rëndësishme që ai të mos ketë sëmundje shoqëruese në formën akute: diabeti, hipertensioni, dështimi i zemrës, etj.

Dhe sigurisht, trajtimi i osteofiteve përfshin luftimin e fenomeneve që shkaktojnë shfaqjen e tyre, siç janë dëmtimet, frakturat, artriti, çrregullimet metabolike dhe tumoret.

Mjekësia tradicionale kundër osteofiteve

Shtë e pamundur të heqësh qafe "ferrat" me mjete juridike popullore. Por është e mundur që mjaft mirë të merreni me sindromën e dhimbjes që shfaqet për shkak të rritjeve. Mjetet juridike popullore për osteofitet janë zierje dhe infuzione nga bimët (plehrat dhe murriz). Për shembull, mund të merrni një pjesë të vogël të luleve të murrizit, t'i derdhni 600 ml, le ta krijoni dhe të merrni 30 g gjysmë ore para ngrënies.

Infuzion i plakës së plakut përgatitet në afërsisht të njëjtën mënyrë: hidhni një lugë gjelle manaferash në një gotë me ujë të valë, ziejini për rreth 15 minuta në një banjë me ujë, pastaj ftohuni dhe kullojeni.

Shtë e nevojshme të merrni ilaçin gjysmë filxhan 2 herë në ditë.

Parandalimi i osteofiteve

Një paralajmërim për shfaqjen e osteofiteve mund të quhet një mënyrë jetese e shëndetshme, aktivitet, ngarkesa të përshtatshme në shpinë (trupa vertebral) dhe kockë në tërësi. Përsëritja e osteofiteve mund të shmanget nëse ruani nga dëmtimet në kocka dhe nyje, infeksioni i thyerjeve të hapura, mos mbingarkoni gjymtyrët dhe shpinë, drejtoni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe hani një dietë të ekuilibruar, duke ngrënë më shumë ushqime që përmbajnë kalcium, fosfor, magnez, zink , mangan dhe bakër. Gjithashtu, mos harroni për vitaminën D, e cila parandalon osteofitet e shtyllës kurrizore dhe pjesët e tjera të trupit.

Grupet popullore

Osteofitet: shkaqet dhe trajtimi

Për të provuar t'u përgjigjemi pyetjeve të parashtruara, është e nevojshme të zbuloni se cilat janë osteofitet dhe pse ato lindin.

Osteofitet quhen rritje patologjike të kockave, të cilat mungojnë gjatë zhvillimit normal të skeletit. Osteofitet mund të shfaqen për shkak të oshifikimit të periosteumit, ligamenteve ose indeve të tjera ngjitur me kockën.

Formimi i osteofiteve nuk është një dukuri e tillë e rrallë siç mund të duket: më shpesh prania e një osteofite nuk ndjehet fare, dhe për herë të parë ajo zbulohet vetëm në një rreze x.

Shkaqet e formimit të osteofiteve

Shfaqja e osteofiteve konsiderohet se është pasojë e një shkelje të metabolizmit të kalciumit, proceseve inflamatore në kockë dhe indeve ngjitur, lëndimeve, etj ose një reagim adaptiv të trupit. Këto arsye, natyrisht, ndikojnë në formimin e osteofiteve, por natyra e formimit të osteofiteve është shumë më e larmishme, dhe në disa raste zhvillimi i mëtutjeshëm i ngjarjeve, trajtimi dhe prognoza varen në një masë të madhe nga ajo.

Thuaj shkurtimisht për llojet kryesore të osteofiteve:

Ostofitet post-traumatike. Formimi i osteofiteve ndodh paralelisht me proceset e rimëkëmbjes pas thyerjeve, shtypjes së eshtrave ose shkëputjes së periosteumit. Pasojat e proceseve purulente inflamatore në kockë. Kur masat nekrotike dalin nën periosteum, dhe më pas në indet e buta përreth vendeve të daljes (fistulat), osteofitet formohen nga elementë prodhues të rastësishëm të periosteumit. Kur procesi inflamator qetësohet ndërsa mban lëvizshmërinë në nyje përgjatë skajeve të tij, mund të shfaqen osteofite të fryra (për shembull, me artrit reumatoid). Tumoret e kockave. Tumoret malinje të kockave zakonisht formojnë osteofite masive. Ka shembuj të formimit të tumoreve beninje (osteokondroma). Ndryshimet metastatike të eshtrave janë gjithashtu të mundshme, për shembull, osteofitet karakteristikë metastatikë në rruazat mund të bëhen një shenjë e rëndësishme diagnostike e një tumori malinj të prostatës ose gjirit. Pasojat e çrregullimeve endokrine – për shembull, me akromegalinë, të gjitha konturet e skeletit janë hipertrofike dhe protruzione si osteofitet vërehen në shumë kocka. Origjina neurogjenike. Mund të ndodhin në sëmundje që prekin sistemin nervor qendror, siç është, për shembull, palca kurrizore. Në këtë rast, osteofitet që ndodhin si rezultat i formimit të rastësishëm të kockave në shkelje të trofizmit nervor. Ostofofitë degjenerative-distrofike – ne do të ndalemi në këtë lloj osteofite më në detaje, pasi është ai që meriton vëmendje të veçantë.

Osteofitet degjenerative-distrofike ndodhin në nyje dhe shpinë në sfondin e procesit të shkatërrimit (degjenerimit) për shkak të kequshqyerjes së indeve ose asimilimit të lëndëve ushqyese (shqetësime trofike).

Formimi i një osteofite në sipërfaqet artikulare më së shpeshti shoqëron procesin patologjik në nyje, e cila tashmë i jep pronarit të saj shumë telashe. Formimi i osteofiteve shkakton shqetësim edhe më të madh, dhimbje dhe traumë në indet e buta të nyjes gjatë lëvizjeve.

Shumë shkencëtarë pajtohen se formimi i osteofiteve në nyje dhe rruaza është më shumë një reagim adaptues sesa pasojë e proceseve patologjike.

Disordersrregullimet distrofike në të përbashkët fillojnë me faktin se kërc i artikulacionit bëhet më i hollë dhe zhduket plotësisht. Si rezultat i kësaj, kockat artikuluese gjatë lëvizjeve fillojnë të "fshihen" kundër njëri-tjetrit, duke dëmtuar periosteumin që i mbulon ato. Shtresa e periosteumit është e pasur me mbaresa nervore – prandaj, çdo efekt madje i vogël në të shkakton siklet dhe dhimbje mjaft serioze. Për më tepër, për "vetëmbrojtje" vetë periosteum, i paaftë për të zhvilluar një kërc të ri, fillon të krijojë një membranë mbi vetvete nga ajo që mund të prodhojë në mënyrë të pavarur – nga indet e eshtrave (periosteum ossified). Konturet e bashkimit bëhen të thyer, vizualisht hendeku i përbashkët ngushtohet. Procesi i deformimit të artrozës nga trupi ynë duket diçka e tillë. Ky proces nuk çon në imobilizim të plotë (ankylosing) të nyjes, sepse nuk synon të privojë kockën e lëvizjes. Nëse një proces i tillë nuk ndodh dhe shtresa mbrojtëse nuk formohet ose formohet, por pastaj fshihet, atëherë procesi i shkatërrimit të kockave (nekroza) fillon në nyje.

Një proces paksa i ndryshëm është formimi i osteofiteve në shpinë.

Fakti është se për funksionimin normal të shtyllës kurrizore midis rruazave, hapësirat relativisht konstante ndërvertebrale duhet të ruhen. Nëse, sidoqoftë, ndodh një proces në shpinë që zakonisht quhet "osteochondrosis" në mjekësinë zyrtare. Para së gjithash, ajo ndikon në disqet intervertebral, të cilët mbushin këto hapësira ndërvertebrale. Distrofia e diskut, zgjatja ose hernia e saj natyrisht çon në një ulje të lartësisë së tij: diskut humbet vetitë e tij mbështetëse dhe nuk mund të shërbejë më për të ruajtur hapësirën ndërvertebrale. Ky funksion bie plotësisht në nyjet e vogla të shtyllës kurrizore. Këto nyje tek njerëzit nuk janë aq të zhvilluara mirë, dhe nëse ngarkesat në shtyllë kurrizore janë mjaft të larta, atëherë së shpejti fillon procesi patologjik në këto nyje: subluxations, dislocations dhe inflamacion. Në vend të indeve të buta të nyjeve, shfaqet indi shumë i fortë i kockave. Kështu, duke zvogëluar lëvizshmërinë e nyjeve, trupi përpiqet të ruajë pronat e tyre mbështetëse. Ky fenomen është gjithashtu një sëmundje e shtyllës kurrizore dhe quhet spondylarthrosis. Në të njëjtën kohë, procesi i oshifikimit ndodh përgjatë skajeve të trupit vertebral. Ky fenomen quhet spondilozë. Në fillim, osteofitet kanë një orientim të madh horizontal, duke rritur kështu sipërfaqen e vertebrës dhe mundësinë e mbështetjes së saj në indet përreth. Pastaj, procesi i oshifikimit mund të shkojë në ligament ose në disk intervertebral të dëmtuar. Rezultati përfundimtar i këtij procesi (i cili në të vërtetë ndodh, por jo rrallë) duhet të jetë fiksimi i plotë i dy vertebrave. Të dy proceset ndodhin mjaft dhimbshëm, pasi nyjet e shtyllës kurrizore janë të pasura me mbaresa nervore, përveç kësaj, osteofitet mund të dëmtojnë indet e buta ose të dëmtojnë nervat që shtrihen nga shtylla kurrizore.

Ne i drejtohemi pyetjeve "pse", "si" dhe "çfarë". Mjekësia zyrtare i është përgjigjur gjatë kësaj pyetje, dhe mjaft qartë. Nëse osteofiti nuk shkakton shqetësim, atëherë nuk keni nevojë ta prekni. Nëse prania e osteofisë shkakton dhimbje, atëherë ajo duhet të hiqet kirurgjikale. Në fakt, gjithçka është e ndryshme.

Para së gjithash, mjeku duhet të zbulojë shkakun e osteofitit. Nëse po flasim për procesin pas traumatik, atëherë skema standarde e propozuar do të jetë plotësisht e justifikuar.

Në të gjitha rastet e tjera, në radhë të parë duhet të jetë trajtimi i sëmundjes themelore, e cila shkaktoi shfaqjen e osteofiteve. Përndryshe, operacioni mund të dëmtojë pacientin pa zgjidhur problemin e deformimit të kockave.

Për proceset degjeneruese, situata është pak më ndryshe. Trajtimi i sëmundjes degjenerative vetë duhet të ndodhë paralelisht me heqjen e indit të tepërt të kockave. Kjo mund të bëhet në të njëjtën kohë: nëse një operacion tregohet për një sëmundje (për shembull, protetikë e një nyje), atëherë gjatë tij heqja e të gjitha shtesë

formacionet e kockave. Nëse sëmundja themelore trajtohet pa operacion, atëherë opsionet janë të mundshme për trajtimin e osteofiteve. Fatkeqësisht, trajtimi konservativ i osteofiteve për momentin është vetëm simptomatik ose analgjezik. Vlen të përmendet se nga mjetet juridike popullore, pavarësisht sa efektive janë, osteofitet gjithashtu nuk zgjidhen ende.

Në rastin e osteofiteve artikulare, zgjidhja më e suksesshme e problemit mund të jetë operacioni endoskopik (artroskopik). Për të realizuar këtë operacion, vetëm disa prerje të vogla bëhen pranë bashkimit, duke zvogëluar mundësinë e traumës në indet ngjitur dhe infeksionin. Nëse po flasim për osteofite në shpinë, atëherë caktimi dhe kryerja e një operacioni të tillë shoqërohet me rreziqe të mëdha dhe ndërhyrja duhet të bëhet me kujdes të veçantë. Në çdo rast, mjeku që merr pjesë duhet të përshkruajë planin e veprimit pasi të ekzaminojë me kujdes historinë mjekësore të një pacienti të veçantë.

Cilat janë osteofitet: foto, simptoma, si të trajtohen

Osteofitet mund të shfaqen në pjesë të ndryshme të trupit të njeriut, duke përfshirë:

Formimi i osteofiteve quhet osteofitozë, është i rrallë në adoleshentët, më shpesh në pacientët më të vjetër se 60 vjet.

Llojet e osteofiteve

Shumicën e kohës, nxitjet e kockave janë shumë të vogla dhe nuk shkaktojnë dhimbje, ato mund të vërehen me rritje të konsiderueshme. Vetëm 40% e njerëzve mbi 60 vjeç mund të kenë simptoma të dhimbshme dhe kanë nevojë për kujdes mjekësor.

Ostofitet margjinale mund të formohen në periferi ose buzë të ndonjë sipërfaqe artikulare. Ostofitet masive shpesh gjenden në nyjet e hip dhe gjurit. Osteofitet dorsale mund të zhvillohen edhe në rajonet vertebrale, ato shkaktojnë dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës ose qafës, e cila është shenja kryesore e artritit degjenerues (osteoartriti).

Ostofofitë anteriore dhe posteri ndryshojnë në varësi të pozicionit të tyre në lidhje me rruazat. Osteofitet vertebrale anteriale quhen edhe korakoidë për shkak të formës së tyre. Në shtyllën kurrizore, nxitjet e kockave shkaktojnë çehre të palcës kurrizore ose rrënjëve nervore në hapjet e foraminarit. Përmes këtyre vrimave në secilën anë të rruazave, nervat kalojnë nga palca kurrizore në pjesë të tjera të trupit.

Faktoret e rrezikut

Mosha është një faktor kryesor rreziku për formimin e osteofiteve. Me kalimin e kohës, të gjitha nyjet dhe kërc i trupit të njeriut lodhen pak, kjo ndodh edhe në mungesë të dëmtimit të dukshëm. Rreziqet gjithashtu rriten me sëmundje kongjenitale të sistemit muskulor skeletik, për shembull, me sjellje të dobët dhe skoliozë (lakim të shtyllës kurrizore).

Diagnoza dhe simptomat

Ju mund të mos dini për ekzistencën e osteofiteve derisa të merrni një rreze x, pasi ata vetë janë pa dhimbje, por prania e tyre në zonën e prekur shkakton shqetësim kur ngecni nerva, tendona ose struktura të tjera të trupit. Pacienti mund të ndiejë ndonjë nga simptomat e mëposhtme:

 1. dhimbje të vazhdueshme në nyjen e prekur;
 2. dhimbje kur përpiqeni të përkulni nyjen e prekur;
 3. dobësi, mpirje, apo ndjesi shpimi gjilpërash në krahë ose këmbë, nëse nxitjet e kockave i çojnë nervat në shpinë.
 4. ngërçe muskulore ose ngërçe;
 5. rritjet nënlëkurore;
 6. problemi i kontrollit të urinimit ose defekimit, nëse një osteofitë heq nervat në shpinë.

Simptomat janë më të këqija kur luani sport ose kur përpiqeni të lëvizni nyjen e prekur. Ndezja e kockave mund të shkëputet dhe të mbetet e mbërthyer në zgavrën e përbashkët, një fenomen i quajtur arthremphitis ose "miu artikular". Ajo bllokon nyjen dhe pengon lëvizshmërinë e saj, prandaj nuk mund të kurohet, hiqet vetëm kirurgjik.

Me cilin mjek të kontaktoni?

Për të bërë një diagnozë, duhet të kontaktoni një reumatolog ose ortopedist. E para specializohet në nyje, dhe e dyta – në sistemin muskulor. Prania e osteofiteve të vegjël në gishta dhe kockat metatarsale të këmbës mund të zbulohet me palpim gjatë ekzaminimit. Diagnoza e nyjeve të tjera përfshin ekzaminimin duke përdorur:

 1. Radioskopi
 2. tomografia e llogaritur;
 3. MRI;
 4. studime të përcjelljes nervore.

Një rreze rutinore e pacientëve më të vjetër se 50 vjeç mund të tregojë praninë e osteofiteve pa simptoma. Në këtë rast, rekomandohet të vëzhgoni dinamikën e rritjes së tyre, pasi nuk ka nevojë të merren me ta për shkak të mungesës së simptomave.

Shkaqet

Osteofitet shpesh zhvillohen në nyje që tashmë kanë shenja shkatërrimi. Prania e osteofiteve ndihmon për të dalluar osteoartritin nga një lloj tjetër i artritit. Ndërsa osteoartriti shkakton degjenerim të kërcit, ekziston edhe rreziku i deformimit të kockës nënkondrale në nyje, gjë që çon në formimin e osteofiteve.

Spurs-si-spurs formohen pas një dëmtimi të një nyje ose tendoni në këmbë.

Kur trupi mendon se kocka është e dëmtuar, ajo fillon ta rivendosë atë në zonën e prekur. Formimi i një osteofite stabilizon nyjen e prekur dhe akoma nuk dihet se çfarë saktësisht e stimulon këtë, pasi osteofitet mund të zhvillohen pa shkatërrim të dukshëm të kërcit.

Shkaqe të tjera të nxitjeve të kockave përfshijnë:

 • mosha;
 • ngarkesë e tepërt;
 • predispozicion gjenetik;
 • ushqim;
 • obeziteti;
 • sëmundje kongjenitale e kockave;
 • stenoza (ngushtimi) i kanalit kurrizor.

Për më tepër, një nga arsyet e formimit të osteofiteve mund të jetë një çrregullim metabolik, depozitimi i kalciumit në indet e buta, ligamentet, tendonet, ku forcohet. Osteofitet e tilla shpesh gjenden rreth tendinës së Akilit, në pjesën e poshtme të këmbës dhe tendinën korakosromiale të shpatullës. Me trajtimin me lazer, rritjet mund të hiqen.

Trajtim

Nëse osteofitet e eshtrave shkaktojnë dhimbje të rrallë dhe të dobët dhe heqja nuk kërkohet, mjeku do të përshkruajë ilaçet e mëposhtme të dhimbjeve shtesë për trajtim:

Trajtime të tjera përfshijnë:

  Paisje zëri>

Trajtimi me mjete juridike popullore është efektiv vetëm për lehtësimin e simptomave. Nëse nxitjet e kockave i çojnë fundet nervore dhe ulin ndjeshëm aftësinë motorike të gjymtyrëve, kërkohet heqja me lazer. Nëse në shpinë është formuar një osteofitet, vendoset një spacer i veçantë intravertebral për të parandaluar shtrëngimin e nervave.

Nxitimi i kockave në shpatull ose gju hiqet duke përdorur artroskopinë, një operacion jo-invaziv, rikuperimi nga i cili është më i shpejtë se vetë operacioni. Edhe pse zgjasin disa javë derisa nyjet të rikthehen plotësisht. Dhimbja pas operacionit kurrizor gjithashtu zhduket brenda disa javësh. Ju duhet të kuptoni që osteofitet nuk mund të zhduken pa operacion dhe do t'ju sjellin siklet në të ardhmen.

Parandalim

Nëse nxitjet e kockave formohen si rezultat i veshin natyral ose artritit, atëherë do të jetë shumë e vështirë të shpëtoni prej tyre. Për shkaqe të tjera, këshilla për lehtësimin e dhimbjes do t'ju ndihmojë:

 • Normalizoni peshën tuaj, pasi mbipesha dhe mbipesha mbajnë stres shtesë në nyje.
 • Vishni këpucë të rehatshme me një shtrojë të mirë, thembër dhe thembër të gomuar. Këpucët nuk duhet të fshij. Shmangni shëtitjet në dyshemetë prej betoni ose druri pa qilima.
 • Shkoni për terapi fizike, not ose çiklizëm për të forcuar muskujt tuaj dhe për të stabilizuar nyjet tuaja.
 • Watch për sjellje të duhur, veçanërisht kur qëndroni ose uleni për një shpinë të fortë dhe shpinë të sheshtë.
 • Merrni qetësues kundër njollave si Ibuprofen për përkeqësimin e dhimbjes dhe inflamacionit. Këshillohuni me një specialist përpara se të merrni një ilaç anti-inflamator.
 • Hani plotësisht, ecni në ajër të pastër. Kalciumi, Magnezi dhe Vitamina D janë të nevojshme për të forcuar kockat.

Arefarë janë osteofitet? Shkaqet, simptomat, trajtimi

Osteofitet janë rritje të eshtrave të formave të ndryshme, ato shfaqen për shkak të oshifikimit të periosteumit, ligamenteve ose indeve të tjera që janë ngjitur me nyjen.

Përhapja e kockave prek kryesisht nyje të mëdha, siç janë shpatulla, ulnare, gju, hip, kyçin e këmbës. Përveç kësaj, ato gjenden në brinjët, kolarbonat dhe madje edhe në rruazat.

Shkaqet

Mjekët dallojnë disa shkaqe kryesore që çojnë në shfaqjen e osteofiteve patologjike:

 1. Lezione inflamatore të indit kockor.
 2. Proceset degjenerative në indet e eshtrave.
 3. Prania e sëmundjeve të indit kockor.
 4. Sëmundjet endokrine.
 5. Thyerje të eshtrave, veçanërisht pjesëve të tyre qendrore.

Simptomat kryesore të osteofiteve të shtyllës kurrizore

Në fazën fillestare, osteofitet e shtyllës kurrizore nuk manifestohen. Gradualisht, për shkak të rritjes së indeve të eshtrave, ata fillojnë të kompresojnë mbaresat nervore, kështu që ankesat e dhimbjes gjatë lëvizjes.

Manifestimet e para të kësaj sëmundjeje gjenden në pjesët më të lëvizshme të shtyllës kurrizore – në rajonet e qafës së mitrës dhe mesit.

Ankesat kryesore të pacientëve janë shfaqja e dhimbjes në këto departamente dhe kufizimi i lëvizshmërisë. Pra, për shembull, me përparimin e sëmundjes në shpinë të qafës së mitrës, pacientët ankohen për pamundësinë për të kthyer kokën në anën dhe praninë e dhimbjes.

Llojet e osteofiteve të shtyllës kurrizore

Në vendin e formimit, të gjitha rritjet e kockave – osteofitet e shtyllës kurrizore zakonisht ndahen:

 • Ato të përparme që shfaqen në sipërfaqet e përparme të trupave vertebral. Ky lloj osteofite prek kryesisht shpinë kraharorit.
 • Ostofitet e pasme të shtyllës kurrizore – ato formohen në sipërfaqet e pasme të trupave vertebral.
 • Formimi i “puthjeve” të eshtrave, ato kanë shënuar skaje dhe formohen në sipërfaqet posterolaterale të trupave vertebral.

Simptomat e osteofiteve te mesit

Simptomat kryesore që pacientët paraqesin me lezione të shtyllës lumbare janë:

 • Dhimbje të shurdhër në shpinë lumbare.
 • Dobësi dhe ndjesi shpimi gjilpërash në ekstremitetet e poshtme.
 • Shkelja e funksionit të fshikëzës dhe zorrëve.

Simptomat e osteofiteve (spondilozë) të shpinës së qafës së mitrës

Ndoshta më e ndjeshme, për shkak të veçantive të strukturës dhe lëvizshmërisë së saj, është shpina e qafës së mitrës.

Prandaj, është këtu që është e nevojshme të diagnostikohet prania e rritjeve të eshtrave, të cilat gjithashtu formohen në sipërfaqen e trupave vertebral, sa më shpejt që të jetë e mundur.

Disa prej tyre mund të ndodhin në sëmundje të tjera, për shembull, osteokondrozë. Simptomat e sëmundjes:

 • Dhimbje në rajonin okupital të kokës.
 • Rënia e shikimit.
 • Lëvizshmëri e kufizuar e kokës.
 • Tringëllimë në veshët.

Në disa raste, bëhet e nevojshme që urgjentisht të shihni një mjek – me shfaqjen e nauze, të vjella.

Arsyeja kryesore për këtë gjendje është shtrydhja e enëve të gjakut që kalojnë nëpër hapjet intervertebrale. Me osteokondrozën, manifestime të tilla nuk ndodhin.

Metodat e trajtimit të osteofiteve kurrizore

Si shumica e sëmundjeve të tjera të shtyllës kurrizore, metodat e trajtimit konsistojnë në zbutjen e gjendjes së pacientit, si dhe në parandalimin e përparimit të sëmundjes.

Para së gjithash, është e nevojshme të lehtësoni dhimbjen, për këtë, përshkruhen analgjezikë, si dhe ilaçe anti-inflamatore.

Shtë e nevojshme të zhvillohet një kurs masazhesh, në shumicën e rasteve ata përdorin procedura fizioterapeutike. Sidoqoftë, duhet të kihet parasysh se këto metoda mund të lehtësojnë gjendjen e pacientëve me forma të buta të sëmundjes, përndryshe këto metoda do të jenë joefektive.

Me rritjen intensive të rritjeve të kockave, trajtimi i tyre me metoda konservatore është i paefektshëm. Në raste të tilla kryhet vetëm trajtimi kirurgjikal, përkatësisht heqja e osteofiteve.

Simptomat e osteofiteve të gjurit

Rritjet e kockave mund të formojnë edhe në nyjen e gjurit. Këtu janë simptomat kryesore karakteristike të kësaj sëmundje:

 • Crunch në nyjet e gjurit gjatë lëvizjes normale.
 • Dhimbje
 • Siklet në gjunjë kur moti ndryshon.

Metodat kryesore të trajtimit të osteofiteve të nyjes së gjurit

Për të ndihmuar pacientin në trajtimin e kësaj sëmundje, mjekët përshkruajnë terapi komplekse, e cila ka për qëllim rikthimin e funksioneve të humbura.

Për të hequr qafe simptomat karakteristike të kësaj sëmundje, përveç analgjezikëve konvencionale, të cilat do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes, rekomandohet të merrni:

 1. Ilaçet anti-inflamatore – Diklofenac, Ketanov.
 2. Kondroprotektorët – domethënë substanca që kontribuojnë në rivendosjen e kërc në nyjen e gjurit.
 3. Acidi hialuronik, ky ilaç është një analog i vajosjes së përbashkët, injektohet në nyje.

Metodat e trajtimit për shëruesit tradicional

Shpesh në recetat e ofruara nga mjekësia tradicionale, mund të shpëtoni nga kjo sëmundje me ndihmën e argjilës së kuqe ose blu. Së pari duhet të shpërndahet në ujë të ngrohtë dhe të vendoset si locion në një nyje të lënduar, dhe të mbulohet me një leckë në majë, pastaj të izolohet me një shall dhe të lihet dy orë.

Përdorimi i rregullt i kësaj procedure do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes.

Pas kësaj, balta lahet me ujë të ngrohtë.

Balta duhet të jetë e holluar në një tas plastik; enët metalike nuk duhet të përdoren. Në çdo rast, para se të përdorni mjete juridike popullore, është mirë që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Cilat janë osteofitet margjinale

Osteofitet, të cilat më së shpeshti shfaqen me zhvillim të tumoreve malinje të kockave ose me metastaza të prostatës ose tumoreve të gjirit, konsiderohen margjinale.

Shpesh ato mund të formohen edhe me tumore beninje.

Ostofitet margjinale mund të zhvillohen jo vetëm në sipërfaqet e trupave vertebral të palcës së kraharorit dhe të mesit, por edhe në nyjet e gjurit, hip.

Trajtimi i kësaj sëmundje kryhet ekskluzivisht me operacion. Në disa raste, përdoret një metodë më radikale, e cila quhet endoprostetikë. Ai konsiston në heqjen e plotë të nyjës; një implant është vendosur në vendin e tij.

Arefarë janë osteofitet e kalkaneusit

Shfaqja e osteofiteve kalkaneus në shumicën e rasteve shoqërohet me ndryshime inflamatore në periosteum, që është një kërc mbrojtës i eshtrave. Përveç kësaj, kjo sëmundje mund të shfaqet për shkak të kalcifikimit të ligamenteve që ngjiten në kalkaneus. Possibleshtë e mundur që osteofitet të zhvillohen pas futjes së një infeksioni purulent në vendin e frakturës së kockave.

Sëmundja kryesore që çon në zhvillimin e mëvonshëm të ostanofitit të kalkaneusit është fasciiti planar.

Zakonisht, në trajtimin e rritjeve të eshtrave që zhvillohen në këtë nyje, të gjitha simptomat zhduken tek pacienti, dhimbja e fortë pushon dhe nuk nevojiten manipulime të mëtejshme me osteofitet.

Nëse trajtimi konservativ i sëmundjes themelore është i pasuksesshëm, atëherë rritjet e kockave duhet të hiqen kirurgjikale.

Osteofitet e hip

Osteofitet e hipit konsiderohen gjithashtu një sëmundje mjaft e zakonshme. Shkaku i shfaqjes së tyre është osteokondroza, në të cilën vërehen ndryshime inflamatore në kërc, membranë sinoviale dhe muskuj.

Pacientët ankohen për dhimbje, lëvizje të kufizuar të nyjës.

Teknika për trajtimin e kësaj gjendje është e ngjashme me terapinë e përshkruar për këtë sëmundje të nyjeve të tjera dhe ka për qëllim lehtësimin e dhimbjeve dhe rivendosjen e kërcit.

Teknikat themelore të diagnostikimit

Meqenëse osteofitet në fazën fillestare nuk paraqiten në asnjë mënyrë, kryesisht është e mundur të zbulohen ato vetëm me anë të një ekzaminimi me rreze X, e cila i jep mjekut mundësinë për të vlerësuar shkallën aktuale të dëmtimit dhe përcaktimin e trajtimit të mëtutjeshëm.

Aktualisht nuk ka mënyra të tjera efektive për të vendosur një diagnozë dhe për të vlerësuar shkallën e zhvillimit të osteofiteve.

Kur bëni një diagnozë, duhet të bëhet diferencimi me osteokondrozën, veçanërisht për rajonin e qafës së mitrës. Me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, pacientët ankohen për siklet, ngërç në lëvizje. Me përparimin e sëmundjes, pacientët marrin një pozicion të detyruar të kokës për shkak të dhimbjes.

Ankesa të ngjashme me osteofitet, përveç pranisë së dhimbjes, mungojnë. Ostshtë osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës që është një nga sëmundjet më të zakonshme. Për dallim nga osteofitet, metodat kirurgjikale nuk përdoren në trajtimin e osteokondrozës.

Parimet e trajtimit

Ekzistojnë dy mënyra për të trajtuar këtë sëmundje – konservatore dhe kirurgjike.

Trajtimi konservativ përdoret kur rritjet e eshtrave nuk shkaktojnë dhimbje të forta.

Qëllimi kryesor i marrjes së pilulave është lehtësimi i dhimbjes dhe zvogëlimi i manifestimeve inflamatore – ilaçe anti-inflamatore janë të përshkruara për këtë.

Përdorimi i procedurave fizioterapeutike jep rezultate të shkëlqyera. Në rastet kur këto metoda nuk japin rezultat, përshkruhet një ndërhyrje kirurgjikale, e cila konsiston në heqjen e rritjeve të kockave.

ExpertNews Shqipëri