Osteoartriti i trajtimit të simptomave të gishtit të dytë

Një sëmundje e quajtur artroza ka një natyrë degjenerative-distrofike. Një patologji e tillë është tipike për pacientët në moshë të pjekur, ndërsa artroza është një sëmundje kronike që është e vështirë për tu trajtuar dhe shkel shumë cilësinë e jetës.

Osteoartriti mund të ndikojë në çdo nyje, më shpesh ato nyje që vazhdimisht i nënshtrohen stresit dhe dëmtimit. Artriti i gishtit mund të ndodhë si në këmbë ashtu edhe në duar. Patologjia kërkon trajtim kompleks, përndryshe nyjet do të humbasin plotësisht lëvizshmërinë dhe pacienti do të bëhet i paaftë.

Arthrosis e phalanges of the gishtërinjtë

Nëse krahasojmë incidencën e artrozës së gishtërinjve dhe gishtërinjëve, këto të fundit vuajnë më shpesh, kjo është për shkak të ngarkesës së rëndë në këmbë. Gjatë gjithë jetës, pesha e trupit të një personi bën presion në nyjet e këmbës, kështu që ato lodhen më shpejt. Situata përkeqësohet nga mbipesha, mavijosjet e këmbëve, veshja e këpucëve të ngushta, veçanërisht në taka të larta.

Osteoartriti i nyjeve të gishtërinjve ndodh më shpesh tek ata njerëz që punojnë me objekte të vogla, ose shtypen në kompjuter. Në këtë rast, ngarkesa në duar rritet, për shkak të së cilës nyjet e gishtërinjve mund të vuajnë.

Më shpesh, pacientët përballen me një diagnozë të artrozës së shputës së madhe, pasi është ai që merr pjesën më të madhe të ngarkesës, veçanërisht kur vesh këpucë të pakëndshme. Arthoza e phalanges e gishtërinjëve shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:

 • ngurtësi në nyje në mëngjes;
 • dhimbje në nyjen e prekur që zhduket me lëvizje;
 • shenjat e inflamacionit në indet periartikulare janë të mundshme;
 • lëvizje e dëmtuar e bashkimit të sëmurë;
 • shfaqja e një kocke në gishtin e madh, gjë që ndërlikon zgjedhjen e këpucëve.

Arthoza e gishtit zhvillohet gradualisht, kështu që simptomat mund të shprehen në shkallë të ndryshme. Në fillim, vërehet vetëm ngurtësia e mëngjesit në nyje, por me kalimin e kohës, aktiviteti motorik shqetësohet gjithnjë e më shumë, dhe dhimbja intensifikohet. Në fazën e fundit të artrozës, nyja humbet plotësisht lëvizshmërinë dhe ngurtësohet, dhe dhimbja është e përhershme.

Artriti i gishtit dhe kolesterol i lartë

Arthroza e gishtit është një patologji polethiologjike, domethënë zhvillohet për një numër arsyesh. Shumë pacientë janë të interesuar se si mënyra e jetesës e gabuar dhe kolesterol i lartë janë të lidhur me artrozën e gishtërinjve.

Kolesteroli i ngritur grumbullohet në enët e gjakut dhe formon pllaka kolesteroli në muret e tyre, sëmundje e quajtur ateroskleroza. Si rezultat, nyjet që duhet të ushqejnë enët e bllokuara me kolesterol fillojnë të prishen për shkak të mungesës së ushqyesve.

Ekzistojnë një numër arsyesh që provokojnë artrozën e nyjes metatarsophalangeal të gishtit të parë:

 • Një mënyrë jetese pasive që çon në mungesë të qarkullimit të gjakut dhe atrofi të indeve të muskujve.
 • Ushqimi i dobët, mungesa e vitaminës për shkak të mungesës së ushqyesve.
 • Lëndimet në gisht, shpesh lihen të patrajtuara.
 • Ushtrim i rëndë fizik, punë monotone për shumë vite.
 • Prania e peshës së tepërt, e cila shtyp mbi gishtërinjtë dhe shkakton shkatërrimin e tyre.
 • Veshin këpucë të ngushta, këpucë me takë të lartë, çizme të bëra nga materiale me cilësi të ulët.
 • Hipotermia e nyjeve, duke i gjetur ato në një mjedis të lagësht për një kohë të gjatë.
 • Historia e artritit të gishtit.
 • Sëmundjet autoimune.
 • Patologji endokrine.
 • Sëmundjet infektive.

Shtë e vështirë të thuash saktësisht pse u zhvillua artriti i nyjeve të gishtërinjve, është e nevojshme t'i nënshtrohen një ekzaminimi për të identifikuar të gjitha patologjitë shoqëruese. Vetëm trajtimi kompleks do të ndihmojë në eliminimin e simptomave të pakëndshme, si dhe të ngadalësojë shkatërrimin e nyjeve. Nëse filloni të trajtoheni në kohën e duhur, paaftësia mund të shmanget.

Si të trajtoni artrozën e gishtërinjve

Terapia për artrozë është e gjatë dhe e përjetshme. Pacientit i duhet jo vetëm të marrë pilulat e përshkruara nga mjeku, por edhe të udhëheqë stilin e jetës së duhur. Para së gjithash, mjeku rekomandon eliminimin e patologjive shoqëruese, në veçanti proceset inflamatore në trup, ndërprerjet hormonale dhe uljen e kolesterolit nëse ngritet. Këtu, terapia do të varet nga ajo që zbulohet gjatë ekzaminimit.

Me përkeqësimin e dhimbjes, ilaçet anti-inflamatore jo-steroide janë të përshkruara:

NSAID-të merren në formën e tabletave, injeksione intramuskulare, gjithashtu mund të përshkruhet një vaj. Gjatë trajtimit të rëndimit, është e nevojshme të zvogëlohet ngarkesa në nyjen e sëmurë.

Faza më e rëndësishme e trajtimit është fizioterapia. Pacienti duhet të referohet në balneoterapi, një magnet ose lazer, trajtim UHF ose me ultratinguj, elektroforezë e drogës. Cila metodë është më e mira për t'u përdorur, specialisti vendos. Gjithashtu, pacientët këshillohen që rregullisht të shkojnë me pushime në banjë.

Pas heqjes së rëndimit të artrozës së gishtërinjve, përshkruhen ushtrime fizioterapie. Ndihmon në rivendosjen e qarkullimit të gjakut në nyjet e sëmura dhe rivendosjen e aktivitetit motorik tek ata. Gjithashtu, pacientëve u rekomandohet të ndjekin një dietë. Me artrozë, duhet të hani më shumë perime dhe fruta, dhe sasia e mishit duhet të zvogëlohet. Ushqimet e yndyrshme, të kripura, të tymosura dhe pikante janë të përjashtuara nga dieta, veçanërisht me ngjyra, konservues dhe aditivë të tjerë të dëmshëm.

Për të rivendosur kërcin, përshkruhen kondroprotektorët. Ato përmbajnë chondroitin sulfate ose glukozaminë. Këto substanca janë përbërës natyralë të kërcit. Përdorimi afatgjatë i kondroprotektorëve ndihmon në ndalimin e shkatërrimit të kërcit dhe rivendosjen e tij pak. Shembuj të barnave të tilla përfshijnë:

Kur zgjidhni kondroprotektorët, është më mirë të jepni përparësi ndaj ilaçeve në formën e tabletave ose injeksioneve. Ointments të këtij grupi të barnave janë joefektive, pasi substancat aktive vështirë se depërtojnë nëpër lëkurë.

Pomë e artritit të gishtit

Shpesh pacientët me artrozë gishtash këshillohen të përdorin ointments në vend të qetësuesve oralë. Përgatitjet në formën e tabletave kanë një efekt më negativ sesa ilaçet lokale, ndërsa ointments janë mjaft efektive.

Ato kanë efektet e mëposhtme:

 • lehtëson dhimbjen dhe inflamacionin;
 • përmirësimi i qarkullimit të gjakut;
 • çlodhen muskujt;
 • kontribuojnë në restaurimin e kërcit;
 • duke luftuar infeksionin.

Ekzistojnë disa grupe të ointments për artrozën e gishtërinjve. Para së gjithash, këto janë ilaçe me një substancë anti-inflamatore jo-steroide në përbërje, për shembull:

Lista e barnave të tilla është mjaft e gjerë. Ata kanë një efekt të theksuar anti-inflamator dhe analgjezik.

Për të lehtësuar dhimbjet e muskujve, për të lehtësuar dhimbjen dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut me artrozën e gishtërinjve, përdoret një vaj me efekt ngrohjeje:

Fondet e tilla duhet të përdoren me kujdes në mënyrë që të mos provokojnë acarim në lëkurë. Shtë e pamundur të përdorni agjentët e ngrohjes para se të dilni jashtë, është e mundur të provokoni hipotermi të nyjes dhe përkeqësim të artrozës.

Mjetet juridike popullore për artrozën e gishtërinjve

Si ta trajtoni artrozën e gishtërinjve, kjo pyetje shqetëson shumë, sepse sëmundja shkakton shumë bezdi, dhe nuk është gjithmonë e mundur të heqësh qafe simptomat. Para së gjithash, ju duhet të konsultoheni me një mjek dhe t'i nënshtroheni një ekzaminimi. Si pjesë e terapisë komplekse, recetat e mjekësisë tradicionale gjithashtu mund të përdoren, ato do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes dhe përshpejtimin e shërimit.

Lexo artikullin:  Dhimbje të mprehtë në nyjen e shpatullave

Receta e artritit të gishtit:

 • Osteoartriti i gishtit të parë rekomandohet të mjekohet me banjot parafine. Ata ngrohin nyje të dhimbshme dhe nxisin shërimin. Për procedurën, parafina farmaceutike shkrihet në një banjë me ujë, lejohet të ftohet pak, dhe më pas aplikohet me një furçë në lëkurë në 3-4 shtresa. Lidhjet duhet të mbështillen në një shall poshtë dhe të lihen për 30 minuta. Përsëriteni procedurën çdo ditë.
 • Banjat me ujë mineral janë shumë të dobishme për artrozën. Ju mund të blini ujë në një farmaci, ose të përdorni kripë deti. Në ujë të ngrohtë, duhet të mbani nyje të dhimbshme për 15-20 minuta.
 • Për përgatitjen e banjove dhe locioneve për artrozën e gishtërinjve, rekomandohet të përdoren zierje të bimëve medicinale, për shembull, sherebel dhe kamomil, calendula, thupër dhe gjethe gjiri, gjilpëra gjithashtu përdoren shpesh.

Para përdorimit të produktit, duhet të siguroheni që nuk ka inflamacion infektiv dhe alergji ndaj përbërësve të recetës. Me një infeksion bakterial, është e ndaluar të ngrohni nyjen, kjo do të çojë në suppuration të rëndë.

Parandalimi i Artritit të Gishtit

Osteoartriti i këmbëve është një patologji shumë e zakonshme në mesin e pacientëve në moshë të pjekur, veçanërisht gratë vuajnë nga kjo sëmundje. Shtë interesante se në shumicën e rasteve, shkaku i patologjisë është mënyra e jetesës së gabuar, kështu që parandalimi i tij është mjaft i vërtetë.

Rekomandimet e mëposhtme duhet të respektohen:

 • Shtë e nevojshme të vishni këpucë të rehatshme të bëra nga materiale natyrore, të zgjedhura në madhësi.
 • Shtë e nevojshme të visheni sipas motit, duke shmangur hipoterminë e duarve dhe këmbëve.
 • Në rast dëmtimesh, menjëherë duhet të kontaktoni një traumatolog, dhe jo të vetë-mjekoni.
 • Nëse këmbët e sheshta diagnostikohen, nuk duhet të lejohet të zhyten. Shtë e nevojshme të bëni gjimnastikë, të vishni thembra ortopedike.
 • Everydo ditë duhet të bëni ushtrime, nyjet e duan lëvizjen.
 • Rekomandohet të shmangni punën monotone me duart tuaja, ose t'i jepni nyjeve tuaja kohën për të pushuar.
 • Zhvillimi i mungesës së vitaminës nuk duhet të lejohet. Ushqimi i duhur është çelësi i shëndetit.
 • Shtë e nevojshme për të trajtuar çdo infeksion nën mbikëqyrjen e një mjeku.
 • Për të shmangur komplikimet, rekomandohet të kontrolloni rregullisht gjendjen e nyjeve, veçanërisht në moshën mbi 50 vjeç.

Kështu që, shëndeti i përbashkët varet drejtpërdrejt nga mënyra e jetesës së pacientit. Nëse ai është aktiv, ha mirë dhe ekzaminohet rregullisht, atëherë mundësia e zhvillimit të patologjive degjenerative është e papërfillshme.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Autori: Gilmutdinov Marat Rashatovich

Ortoped dhe kirurg për fëmijë. Diagnostifikon dhe kuron nxitjet e thembrës, osteoartrozën, skoliozën, tortikollën, këmishën e këmbëve, të rrafshët, periartrozën humeroskapulare dhe sëmundjet e tjera të sistemit muskuloskeletor, patologjinë kirurgjikale te fëmijët. Përjetoni 16 vjet / Doktor i kategorisë më të lartë

Osteoartriti i këmbëve

Pothuajse të gjitha nyjet, kërc, janë të ndjeshëm ndaj dëmtimit, gjë që konfirmohet nga një sëmundje siç është artriti i këmbëve. Sëmundja shfaqet më shpesh në pleqëri, por në rastet e faktorëve provokues, ka të ngjarë të takojë problemin pas 45 vjeç.

Për këtë patologji, gratë janë të predispozuar, pas menopauzës, njerëz që kanë një predispozitë trashëgimore, trauma në gjymtyrët. Nëse aktiviteti shoqërohet me ngarkesa të mëdha në gishta, duke përfshirë një qëndrim të gjatë në këpucë të pakëndshme, atëherë rreziku i artrozës gjithashtu rritet.

Artroza e kyçeve të gishtit

Simptomat e artrozës

Shumë pacientë që tashmë janë diagnostikuar me sëmundje, nuk i njohin gjithmonë shenjat e patologjisë, pasi simptomat e artrozës së shputës në fazat e hershme nuk shkaktojnë shqetësim të veçantë. Karakteristikat karakteristike të kursit dhe zhvillimi i patologjisë përfshijnë:

 • Dhimbje të vogla, ndoshta afatshkurtra në nyje. Fillimisht, artriti i gishtërinjëve mund të ndodhë vetëm nën ushtrime, por pastaj tashmë në pushim;
 • Crunch në lëvizje;
 • Formimi i trashje, deformime të dukshme të dukshme të nyjeve, e cila është veçanërisht e dukshme në fazën e 2-të, 3-të;
 • Inflamacion, ënjtje.

Me ndonjërën nga shenjat, duhet t'i kushtoni vëmendje këpucëve, nëse pasi ndryshimi i tij është shqetësim, duhet të konsultoheni me një mjek, mbase këto janë simptoma të artrozës së këmbëve. Sa më shpejt të diagnostikohet sëmundja, aq më e lehtë është të zgjidhni një trajtim konservativ, të zvogëloni mundësinë e ndërhyrjes kirurgjikale dhe të parandaloni kufizimin e aktivitetit motorik.

Trajtimi i artrozës

Nëse sëmundja është vetëm në fillim të zhvillimit, atëherë mund të trajtohet me masa terapeutike, përfshirë mjetet juridike popullore. Nëse nuk është e mundur të kufizohet përhapja e deformimeve të indeve, inflamacioni dhe përhapja po përparojnë, atëherë merret një vendim për të marrë ilaçe me qëllime të veçanta, duke përfshirë edhe hormonet, dhe gjithashtu mund të ketë nevojë për ndërhyrje kirurgjikale. Trajtimi për artrozë të këmbëve mund të përfshijë metodat e mëposhtme:

 • Përdorimi i qetësuesve. Ato mund të jenë për përdorim të jashtëm në formën e ointments, gels, si dhe të destinuara për administrim oral. Barnat përzgjidhen në lidhje me llojin e lehtësimit të dhimbjes, intensitetin e saj. Në raste veçanërisht të avancuara, është e mundur të injektohet drejtpërdrejt në zonën e problemit;
 • Përdorimi i ilaçeve anti-inflamatore, përfshirë përdorimin e jo-stero>

   Chondroprotectors. Substancat përdoren në mënyrë aktive në trajtimin e pothuajse të gjitha llojeve të artrozës, pasi këto ilaçe ndihmojnë në rivendosjen e kërcit, kontribuojnë në formimin e gripit të përbashkët>

   Mjetet e mjekësisë tradicionale. Kompresat, infuzionet dhe zierjet e bimëve, si dhe bluarjet, ointments nga përbërësit bimorë dhe natyralë, mund të ndihmojnë për të trajtuar artritin e gishtërinjve në mënyrë më të efektshme. Droga të tilla shtëpiake nuk mund të jenë mënyra kryesore për t'u marrë me>

  Shtë e pamundur të kurohet plotësisht artroza e këmbëve, veprimet kryesore kanë për qëllim ruajtjen e zonave të shëndetshme, parandalimin e përhapjes së dëmtimit në indet e tjera dhe parandalimin e mëtejshëm, përfshirë zgjedhjen e këpucëve. Shtë e rëndësishme të aplikoni për diagnozë në kohën e duhur, t'i përmbaheni kursit të zgjedhur të trajtimit, të cilin specialisti do të përcaktojë. Përdorimi i vetëm ilaçit tradicional, si dhe zgjedhja e pavarur e barnave, rrit rrezikun e përkeqësimit të situatës, shfaqjen e deformimeve të rëndësishme të gishtërinjve, si dhe vështirësinë në ecje.

  Simptomat dhe trajtimi i artrozës në gishtërinjtë

  Ndryshimet degjenerative-distrofike në nyje të vogla vërehen shumë më rrallë se në nyje të mëdha. Në të njëjtën kohë, artroza e shputës së madhe, në krahasim me humbjen e nyjeve të tjera të këmbës, është mjaft e zakonshme. Shumica dërrmuese e pacientëve me këtë sëmundje janë më shpesh të moshuar.

  Shkaqet

  Ekzistojnë disa faktorë që përcaktojnë tendencën e njerëzve drejt artrozës së këmbëve. Nëse keni punë të vështirë fizike, shumë peshë trupore, këpucë të ngushta të pakëndshme, këmbë të sheshta ose një këmbë të gjerë, atëherë shanset tuaja për të marrë këtë patologji rriten ndjeshëm. Për më tepër, një mënyrë jetese e ulur, hipotermi e rregullt dhe këmbët e lagura janë gjithashtu faktorë predispozues. Cilat janë shkaqet e mundshme të zhvillimit të artrozës së nyjeve në gishtërinjtë:

  • Dëmtimi ose dëmtimi.
  • Mikrotraumatizimi kronik.
  • Proceset inflamatore në nyjet e një natyre të ndryshme.
  • Patologjitë endokrine (p.sh., diabeti mellitus).
  • Futje joadekuate e elementëve gjurmë (kalcium, fosfor).

  Njerëzit që janë të përfshirë profesionalisht në balet, vallëzime, gjimnastikë, mundje, kërcim janë më të prirur për zhvillimin e artrozës pas traumatike të gishtërinjve të mëdhenj dhe të tjerë.

  pamje klinike

  Në shumicën e rasteve, do të vëzhgohet një pamje tipike klinike, karakteristike e ndryshimeve degjenerative-distrofike në nyje. Simptoma kryesore e sëmundjes është shfaqja e dhimbjes me intensitet të ndryshëm në hark dhe gishtërinjtë. Dhimbja shfaqet gjatë stërvitjes dhe zvogëlohet në pushim. Edhe lëvizjet e thjeshta të këmbës dhe këmbëve mund të provokojnë ndjesi shumë të dhimbshme. Cilat simptoma të tjera do të jenë karakteristike për këtë sëmundje:

  1. Lidhjet duken të fryra.
  2. Kur gishtat janë të përkulur dhe të zgjatur, lind një tingull "ngërç".
  3. Shpesh, zhvillohet inflamacioni i qeseve sinoviale periartikulare, i cili është kronik.
  4. Ka vështirësi të caktuara gjatë ecjes.
  5. Lëvizshmëria është e kufizuar.
  6. Forma dhe konfigurimi i nyjeve po ndryshon.
  7. Shumë shpesh, diagnostikohet një zhvendosje e kokës së kockës së parë metatarsale.
  8. Gishti i madh i prekur nga artroza shpesh merr një pozicion të panatyrshëm – devijon nga jashtë, dhe një gungë karakteristike shfaqet në bazën e saj.

  Nëse artroza e patrajtuar e gishtërinjve nuk mjekohet, sëmundja do të përparojë në mënyrë progresive dhe të çojë në ndryshime të pakthyeshme në nyjet e vogla.

  Diagnostics

  Pavarësisht nga tabloja klinike tipike, në shumicën e rasteve përdorim metoda shtesë diagnostikuese. Pothuajse të gjithë pacientët me artrozë të dyshuar të nyjeve të vogla të këmbëve i nënshtrohen një ekzaminimi me rreze X, gjë që bën të mundur përcaktimin e ngushtimit të hendekut të nyjeve, ndryshimet osteosklerotike (rritjen e densitetit të kockave), mbingarkimin e indit kockor, etj.

  Për një vlerësim më të detajuar të proceseve patologjike dhe natyrës së lezioneve, mund të përdoret imazhi me rezonancë ultratinguj dhe rezonancë. Përveç kësaj, pas kryerjes së një ekzaminimi të përgjithshëm klinik, mjeku mund të përshkruajë çdo metodë tjetër diagnostike që ai e konsideron të nevojshme për një diagnozë të saktë.

  Trajtim

  Si duhet të trajtohet artroza e shputës së madhe dhe nyjeve të tjera të vogla të këmbës? Kur shfaqen simptomat e para të sëmundjes, menjëherë duhet të vizitoni një ortoped. Vlen të përmendet se në fazat e hershme ende mund të shpëtoni nga çrregullimet degjenerative-distrofike. Por nëse ndryshimet patologjike tashmë kanë arritur shkallë të theksuara të ashpërsisë, atëherë është e mundur vetëm të ngadalësoni përparimin e sëmundjes.

  Medikamente

  Ilaçet tradicionale përdoren për të eleminuar dhimbjen dhe inflamacionin kronik të çantave sinoviale. Si rregull, përshkruhen ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Më shpesh, llojet e mëposhtme të NSAID-ve përdoren në trajtimin e artrozës së shputës:

  Në fazat fillestare të zhvillimit të sëmundjes, përdorimi i kondroprotektorëve konsiderohet një komponent thelbësor i terapisë. Deri më tani, një përzgjedhje mjaft e gjerë e këtyre barnave është në dispozicion. Ilaçet e mëposhtme do të ndihmojnë në parandalimin e shkatërrimit të kërcit dhe të ndihmojnë në rivendosjen e tij:

  Gjithashtu janë përshkruar ilaçe që përmirësojnë mikrokirulacionin e indeve periartikulare (Trental, Vasonite, Radomin). Komplekset multi-komponente të vitaminave-mineraleve (Alfabeti, Vitrum, Komplimenti, Neuromultivit) japin një efekt pozitiv.

  Trajtimi lokal

  Një nga mënyrat më efektive për të hequr qafe dhimbjen dhe inflamacionin në nyje është përdorimi i ointments medicinale, krem ​​ose xhel. Agjentë të tillë të jashtëm si Diclofenac, Dolgit, Viprosal, gel Fastum, Comfrey gel 911) dhe të tjerët kanë efekte të mira anti-inflamatore dhe analgjezike. Përveç kësaj, kompresat me dimexide do të jenë të përshtatshme. Me dhimbje të forta dhe bursit kronik, administrimi intra-artikular i glukokortikoideve mund të përshkruhet.

  Trajtimi i duhur zgjidhet në varësi të ashpërsisë së simptomave klinike dhe ashpërsisë së artrozës së shputës së madhe dhe nyjeve të tjera të vogla të këmbës.

  fizioterapi

  Siç tregon praktika klinike, përdorimi i kombinuar i fizioterapisë, masazhit dhe ushtrimeve të veçanta fizike në shumicën e rasteve ndihmon ndjeshëm në rivendosjen e funksionalitetit të nyjeve të dëmtuara. Nga procedurat fizioterapeutike përdoren këto:

  • Electrophoresis.
  • Ultratinguj.
  • Magnetotherapy.
  • Rrymat e pulsit me frekuenca të ndryshme.
  • Terapia e valës së goditjes.
  • Banja shëruese.
  • Terapia me baltë.
  • Fasha parafine.

  Pothuajse asnjë kurs terapeutik për artrozën e këmbëve nuk është i plotë pa caktimin e masazhit terapeutik dhe ushtrimeve të veçanta fizike. Pas një konsultimi të shkurtër me një specialist, të dyja këto metoda mund të kryhen mjaft me sukses në mënyrë të pavarur në shtëpi. Megjithatë, vlen të kujtohet se gjatë një përkeqësimi të procesit inflamator në çantat sinoviale të nyjeve, masazhe terapeutike dhe ushtrime fizike nuk janë bërë.

  Mjetet juridike popullore

  Mjaft e çuditshme, sot shumë pacientë injorojnë metodat tradicionale të trajtimit të artrozës së gishtit të madh dhe nyjeve të vogla të këmbëve dhe gjithnjë e më shumë po kthehen te mjekësia tradicionale. Duhet të theksohet se vlerësime të shumta pozitive mund të jenë vërtet inkurajuese dhe të bëjnë të besosh se disa nga këto mjete kanë një pjesë të konsiderueshme të efektivitetit.

  Ne ju rekomandojmë me forcë që përpara se të aplikoni fasha, banjot, bluarjet, ointments ose tinkturat nga barishte të ndryshme, bimë, perime, argjilë dhe mjaltë, duhet të konsultoheni me një mjek i cili do t'ju tregojë metodën e duhur të trajtimit. Përdorimi i pavarur i mjeteve juridike popullore pa këshilla profesionale shpesh çon në komplikime serioze dhe shëndet të dobët.

  Do sëmundje duhet të trajtohet sa më shpejt të jetë e mundur dhe vetëm me një specialist shumë të kualifikuar.

  Trajtimet për artrozën e gishtërinjëve të mëdhenj dhe të tjerë

  Osteoartriti i shputës së madhe, trajtimi i të cilit është i ndërlikuar për shkak të rrjedhës së tij kronike, është një sëmundje inflamatore degjenerative e nyjeve të kyçeve dhe atyre rrethuese. Në vendet e zhvilluara ekonomikisht, arthrosis përbën rreth 8% të të gjitha patologjive të sistemit muskulor dhe nga OBSH, ky tregues rritet çdo vit. Arthoza e nyjeve është shkaku i aftësisë së kufizuar dhe aftësisë së kufizuar në grupmoshën 40-60 vjeç.

  Eleminimi i faktorëve dëmtues

  Për të zhvilluar një strategji adekuate të trajtimit për patologjinë, njohja e shkaqeve të sëmundjes ka një rëndësi të madhe. Trajtimi i artrozës së bashkimit të gishtit të madh duhet të fillojë me eliminimin e ndikimit të faktorëve dëmtues. Në fazën fillestare të sëmundjes, është e mjaftueshme për t'i eliminuar ato në mënyrë që të parandalohet përparimi i patologjisë.

  Osteoartriti i gishtave të këmbëve ndodh për shkak të proceseve degjeneruese në kërcin e nyjes. Nëse më parë, ndryshimet në lidhje me moshën konsideroheshin si shkaku i patologjisë, tani lista e arsyeve që çojnë në veshjen e kërcit dhe deformimin e përbashkët është zgjeruar:

  1. Anomalitë në strukturën e indit lidhës. Si rezultat i çrregullimeve trashëgimore, manifestohen patologjitë kongjenitale të shpinës dhe këmbëve, të cilat kontribuojnë në shfaqjen e artrozës. Teknika manuale e terapisë është një metodë efektive për trajtimin e skoliozës, këmbëve të sheshta dhe dysplasia hip.
  2. Mbipesha dhe mbipesha. Këmba i nënshtrohet deformimit nën ngarkesë ekstreme, për shkak të presionit mbi sipërfaqen kartilaginoze formohen mikrokrava që zvogëlojnë funksionin e rrëshqitjes. Eleminimi i këtij faktori dëmtues kërkon masa për uljen e peshës – dietë, rritjen e aktivitetit fizik.
  3. Aktiviteti fizik i shtuar – punë e rëndë fizike, sporte, dridhje lokale, etj. Mekanizmi i shfaqjes së proceseve deformuese në kërc të nyjes është i ngjashëm me paragrafin e mëparshëm. Për parandalimin e artrozës së gishtave të këmbëve, faktorët e listuar duhet të eliminohen.
  4. Shkelja e proceseve të vetë-rigjenerimit në indet e nyjeve. Shkaqet e kësaj anomalie janë të ndryshme: procese inflamatore në trup, çrregullime të qarkullimit të gjakut, çekuilibër hormonal. Si rezultat i kequshqyerjes, indi i kërcit bëhet më i hollë, gjë që çon në një shkelje të gjendjes dhe funksionit të nyjes. Terapia e shkaqeve rrënjësore zvogëlon rrezikun e përparimit të patologjisë.
  5. Shkelje e prodhimit të gripit synovial>

  Pasi të jenë eleminuar faktorët dëmtues që shkaktojnë artrozën e këmbëve, ato vazhdojnë në fazën tjetër të trajtimit.

  Terapia simptomatike e patologjisë

  Trajtimi konservativ i artrozës ka për qëllim kryesisht në eliminimin e simptomave të sëmundjes dhe rivendosjen e strukturës së kërcit. Terapia konservatore përfshin:

  • trajtimi i ilaçeve;
  • fizioterapi;
  • terapi diete dhe vitaminizim i trupit;
  • komplekset e terapisë fizike;
  • terapi manuale;
  • metodat alternative të trajtimit.

  Konsideroni në detaje të gjitha metodat e mësipërme, e cila përfshin një kompleks trajtimi për artrozën e shputës së madhe. Në fazën fillestare të patologjisë, nuk ka ndryshime strukturore në nyje, nuk vërehen simptoma dhe trajtimi, si rregull, mungon. Në fazën e dytë dhe të tretë të sëmundjes, përveç shkatërrimit të sipërfaqeve kërc, formimi i osteofiteve, ngushtimi i hapësirës së përbashkët dhe lëvizja e zvogëluar, vërehen shenjat e mëposhtme të patologjisë:

  • dhimbje me intensitet të ndryshëm;
  • ënjtje e indeve të buta në nyje;
  • shenja të një procesi inflamator (hiperemia, edemë, dhembje, rritje e temperaturës lokale, etj.).

  Shenjat dhe simptomat e patologjisë eliminohen me ndihmën e ilaçeve.

  Terapia e drogës e patologjisë

  Osteoartriti i shputës së madhe kërkon një trajtim të gjatë dhe kompleks, në të cilin terapisë së ilaçeve i jepet një vend qendror. Për të ndaluar dhimbjen, përdoren analgjezikë – Analgin, Spazmolgon. Ilaçet jo-steroide anti-inflamatore (NSAIDs) kanë efekte analgjezike dhe anti-inflamatore. Inflamacioni (shenja kryesore me artrozë) mund të hiqet me ilaçet e mëposhtme në këtë grup:

  Ilaçet e listuara merren si për trajtim sistemik (oral) ashtu edhe për atë lokal në formën e ointments, gels, creams. Kondroprotektorët përdoren për të rivendosur strukturën e indit të kërcit dhe vëllimin e lëngut synovial. Përbërja e përgatitjeve përfshin elementet strukturore të indeve të kyçeve: kondroitinë, glukozaminë, acidin hialuronik. Ata e rivendosin atë, sigurojnë sintezën e indeve të lëngut synovial, lehtësojnë inflamacionin dhe dhimbjen. Kondicionerët e gjeneratës së re përfshijnë:

  Mund të trajtohet me kondroprotektorë të veprimit të jashtëm. Ointments Kondrocid dhe Kondroflex quhen "injeksione pa gjurmë" për efektivitetin e tyre. Një rezultat i mirë i përdorimit të kondroprotektorëve është për shkak të faktit se ato përfshijnë disa ilaçe të gjeneratës së tretë, të zgjedhura sipas parimit të sinergjizmit (forconi efektin e njëri-tjetrit).

  Terapia e artrozës së shputës së madhe mund të bëhet duke përdorur chondroprotectors bazuar në lëndët e para natyrore:

  Në trajtimin kompleks të artrozës, përveç trajtimit të ilaçeve, përdoren metoda të fizioterapisë.

  Metodat fizioterapeutike

  Metodat e fizioterapisë janë të përshkruara për të përmirësuar furnizimin me gjak, ushqimin, shkëmbimin e gazit në kërcin e bashkimit të gishtit të madh. Për të zvogëluar ashpërsinë e dhimbjes, përshkruani SUF – rrezatim (ekspozimi fillestar është 4 deri në 6 biodoza). Ulja e inflamacionit në indet e kyçeve dhe periartikulare:

  • terapi lazer infra të kuqe;
  • terapi me intensitet të ulët UHF;
  • ekspozimi me intensitet të lartë SMW.

  Për të intensifikuar proceset e rimëkëmbjes, përshkruhet magnetoterapi me frekuencë të lartë. Aktivizon furnizimin me gjak dhe terapi me ultratinguj ushqyes. Përveç ekspozimit të energjisë harduerike, artroza trajtohet duke përdorur procedura balneologjike – sulfide hidrogjeni dhe banjot e radonit. Për administrim më të thellë të barnave në nyjen e prekur, është e përshkruar elektroforeza.

  Përdorimi i recetave popullore

  Trajtimi me mjete juridike popullore mund të përdoret si i pavarur në fazën fillestare të patologjisë dhe si një element i terapisë komplekse. Për të fërkuar nyjen e prekur, përdoren tinkturat e alkoolit të rrënjëve të rrumbullakët dhe luleradhiqe, ledum dhe bar të tërfilit. Për të stimuluar qarkullimin e gjakut, eliminoni inflamacionin, lehtësoni dhimbjen, aplikoni aplikimet e mëposhtme:

  • sapun vajguri;
  • kamfure e tëmthit;
  • mjaltë aloe;
  • me bischofite.

  Pomadë shtëpiake nga bimët medicinale (kone hopi, tërfili i ëmbël, wortja e Shën Gjonit) dhe vazelina përgatitet duke përzier thjesht materialin bimor pluhur dhe vazelinë. Produkti është aplikuar në një nyje të dhimbshme dhe është e mbuluar me gjethe të barut, bishtalec dhe lakër nga lart. Bëni këtë derisa dhimbja të zhduket plotësisht + 1 ditë më shumë.

  Ata gjithashtu qepin një qese nga pëlhura natyrale dhe e mbushin atë me gjethe të steamed pluhuri, bar të ëmbël tërfili, kamomil, kone hopi. Tavolinat e përfunduara vendosen në bashkim dhe vendosen një çorap leshi. Mbajeni kompresën për 15 deri në 20 minuta. Kursi i trajtimit është 10 deri në 15 ditë.

  Këmba nxehet në banjot barishtore, të përgatitura në bazë të zierjeve të rigonit, dëllinjës, tansy, grurit, rrush pa fara e zezë, violetë aromatik, vargje, kashtë të tërshërë. Banjat bëhen çdo ditë ose çdo ditë tjetër me një kurs 20-25 procedurash.

  Teknika manuale të terapisë

  Teknika manuale të buta kontribuojnë në rivendosjen e nyjeve të prekura nga artroza. Mjekët – osteopatët, kiropraktorët, vertebrologët ndikojnë në të gjithë sistemin muskuloskeletor. Duke eleminuar shkeljet në vendndodhjen e eshtrave të skeletit, ato normalizojnë funksionin e muskujve, ligamenteve dhe tendinave. Vetë-shërimi i indeve ndodh, proceset metabolike aktivizohen, fillohet rigjenerimi i indeve të dëmtuara dhe rritja e elementeve strukturorë që formojnë kërcin (filloni foton 2).

  Foto 2. Restaurimi i nyjës së gishtit të madh

  Sipas studimeve, në gratë me artrozë të nyjës së shputës së madhe, shqetësime u gjetën edhe në shpinë të qafës së mitrës, mesit dhe kraharorit, këmbët e sheshta, ndryshimi në gjatësinë e këmbëve dhe shtrembërimi i legenit. Trajtimi i vetëm një nyje të izoluar nuk do të japë një efekt të qëndrueshëm dhe do të çojë në një rikthim të sëmundjes. Rezultati i arritur është fiksuar nga ushtrime speciale. Ata stimulojnë prodhimin e lëngut synovial, i bëjnë nyjet fleksibël dhe elastikë, formojnë një stereotip të ri të lëvizjeve.

  Përveç metodave të ekspozimit manual dhe terapisë stërvitore, duhet të përdorni një dietë pa kripë me ilaçe homeopatike, terapi me vitamina. Metodat moderne të trajtimit të artrozës së bashkimit të gishtit të madh mund të ndalojnë përparimin e sëmundjes, të zvogëlojnë rrezikun e relapsit të patologjisë.

ExpertNews Shqipëri