Ointment për trajtimin e nxitjes së thembrës

Një krem ​​ose vaj për trajtimin e thembrave duhet të ketë tre efekte terapeutike: anestezimin, lehtësimin e inflamacionit dhe simptomat e alergjisë. Më shpesh, mjekët përshkruajnë ilaçe lokale, të cilat përmbajnë ose substanca anti-inflamatore steroide ose jo-steroide. Ato janë më efektive në luftimin e kohërave të dhimbjes dhe inflamacionit.

Fasciitis Plantar (ose nxitje kalkaneale) është një sëmundje inflamatore degjenerative e tendinave, muskujve dhe ligamenteve. Pas ca kohësh, inflamacioni provokon rritjen e spurs në kalkaneus. Më shpesh vuajnë nga gjinia femërore.

Trajtimi me ointments duhet domosdoshmërisht të jetë gjithëpërfshirës, ​​ndërsa përgatitjet lokale me përbërje të ndryshme përdoren për të përmirësuar efektin terapeutik. Shtë e nevojshme të përputheni rreptësisht me të gjitha recetat e mjekut, për të mos humbur një dozë të vetme të ilaçeve.

Përmbajtja e artikullit
 1. Droga jo steroide
 2. Ilaçet hormonale
 3. Stimuluesit rigjenerues
 4. Droga të tjera
 5. Rekomandime për përdorimin e ointments
 6. Ointments për nxitje kalkaneal: ointments më efektive për faza të ndryshme të sëmundjes
 7. Si të përdorni vaj për të trajtuar spurs thembra?
 8. Pomadë efektive për nxitjen e kalcës në fazën akute
 9. 1. Indometacina
 10. 2. Diklofenak
 11. 3. Hydrocortisone ose prednisone
 12. 4. Oish Vishnevsky
 13. 5. Pyatkashpor Përforcuar
 14. Farë vaji për të trajtuar nxitjen e kalkaneal gjatë periudhës së rimëkëmbjes?
 15. 1. Dolobene
 16. 2. Syri i Tiger
 17. 3. Mustaqet e arta
 18. 4. Oointments terpentine
 19. 5. Pyatkashpor Normal
 20. Ointment për nxitje thembra
 21. hydrocortisone
 22. Ointment "Indomethacin"
 23. Ibuprofen
 24. Diclofenac
 25. Dimex> Xhel "Dimexidum" ka provuar veten në trajtimin e nxitjeve të thembrës. Ky ilaç ka efekte anti-inflamatore dhe analgjezike.
 26. Vajra popullore nga nxitje thembra
 27. Petë e mjaltit
 28. Vezë dhe vaj krem
 29. Mjete të tjera juridike popullore
 30. Farmaci dhe ointments popullore për nxitje thembra
 31. Karakteristikat e përdorimit të ointments
 32. Ointments farmaci
 33. Ndalemi Spur
 34. nuk pranoj
 35. Oime e Dimexide Xhel dhe Dimexide
 36. Mjalti gjeli
 37. indomethacin
 38. Syri i tigër
 39. Petë hidrokortizon
 40. Mustaqe të arta
 41. Ointment i bazuar në mjetet juridike popullore
 42. Vajra efektive për nxitjen e kalcës: emrat dhe përshkrimi i agjentëve
 43. Nxitje thembra – çfarë është e rrezikshme?
 44. Si dhe si ndihmojnë vajrat
 45. Cilat lloje të ointments janë të përshtatshme për trajtim kompleks
 46. Ontment Voltaren dhe Indomethacin
 47. Ointment Prednisolone dhe Hydrocortisone
 48. Viprosal dhe Finalgon
 49. Mucosat dhe Chondrox>
 50. Pyatkashpor dhe apis
 51. Mustaqe të Artë dhe Ointment Cinquefoil
 52. Oointments efektive nga nxitje thembra, avantazhet dhe disavantazhet e ilaçeve
 53. Shkaqet dhe simptomat
 54. Klasifikimi i ointments farmaci
 55. Pomë hormonale
 56. Pomë jo-hormonale
 57. painkillers
 58. Receta popullore për ointments në shtëpi

Droga jo steroide

Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore janë ointments nga thembra thembra bazuar në substanca të ndryshme jo-hormonale:

 • Pomë indomethacin, Indovazin (barna që zakonisht përdoren për nxitje kalciale);
 • diklofenac – Voltaren, Diklak, Naklofen, Diklobene dhe të tjerë;
 • ibuprofen – Dolgit, Brufen, xhel Ibutop, xhel Nurofen, etj.

Vajrat e mësipërm kanë një parim të ngjashëm veprimi. Përdoret në mënyrë aktive kundër nxitjeve të thembra. Përgatitjet që përmbajnë NSAID, ndalojnë shpejt dhe lehtë sindromën e dhimbjes, lehtësojnë procesin inflamator dhe lehtësojnë gjendjen e pacientit. Kursi i trajtimit me fonde të tilla është zakonisht 2-3 javë i përdorimit të vazhdueshëm të fondeve. Gjatë javës së parë, fashiti zhduket pak, dhe shëndeti përmirësohet.

Ilaçet hormonale

Kremrat dhe vajrat për spërkatjet kalciale me përbërës aktivë steroidë janë shumë efektive, pasi ato lehtësojnë shpejt sulmet e dhimbjes në një kohë të shkurtër. Në thelb, ato përshkruhen në raste ekstreme, kur mjetet e tjera juridike nuk ndihmojnë më. Ilaçet që përmbajnë hormon kanë një numër kundërindikacionesh dhe paralajmërimesh, ato shpesh mund të shkaktojnë disa efekte anësore, për shkak të kësaj ato duhet të përdoren me shumë kujdes dhe vetëm pasi të përshkruajnë një mjek.

Më së shpeshti e përshkruar vaji i prednizonit dhe hidrokortizoni, i cili konsiderohet më i efektshmi. Laçet e tilla janë të ndaluara për fëmijët, nënat pleqsh dhe gratë në pozitë. Ju nuk mund t'i keni ato me shumë sëmundje të organeve të brendshme. Me nxitje të thembra, përdoren vetëm format e dozimit për përdorim të jashtëm dhe në asnjë rast brenda.

Vaji përbëhet nga një hormon sintetik glukokortikosteroid. Përveç lehtësimit të inflamacionit, këto substanca eliminojnë kruajtjen dhe ënjtjen. Ju nuk mund të përdorni ilaçe të tilla kundër nxitjeve të thembra, nëse ka inflamacion të një natyre të ndryshme, infeksione bakteriale ose kërpudhore të lëkurës.

Spurs thembra shpesh nuk trajtohen me ointments hormonale, por glukokortikoidet përdoren si injeksione në vetë fascia. Efekti i një trajtimi të tillë është më i lartë dhe zgjat më shumë. Efekti i këtyre fondeve është i shpejtë, kështu që mos u merrni me vete. Frekuenca e përdorimit – aplikoni deri në 5 herë në ditë në thembra, natyrisht – jo më gjatë se një javë.

Stimuluesit rigjenerues

Ato ndihmojnë në luftën kundër formacioneve të kripës në kockat e këmbës. Ky grup përfshin ilaçe Arthrin, Mucosat, Chondroskid – të gjitha në formën e ointments dhe gels. Mekanizmi i veprimit të këtyre fondeve është të ndalojë hiperplazinë e indit lidhës, përveç kësaj, për të zvogëluar nxitjet në kalkaneus. Gradualisht, elasticiteti i fibrave të indit kërc dhe tendonët rikthehet. Sulmet e dhimbjes largohen.

Kursi i trajtimit me ilaçe të tilla është 2-5 javë. Ata trajtojnë inflamacionin disa herë në ditë. Fasciiti Plantar fillon të kalojë 14 ditë pas fillimit të trajtimit.

Droga të tjera

Agjentët e bazuar në bimë dhe kafshë kundër nxitjeve në thembra gjithashtu ndihmojnë. Ato janë efektive në fazat fillestare të zhvillimit të arsimit, si dhe në kombinim me mjete të tjera.

Krok-Balsami i mjaltit është një vaj modern për nxitjen e kalkanealit, i krijuar në bazë të përbërësve bimorë dhe shtazorë. Designedshtë krijuar posaçërisht për të hequr shtizat e thembra. Ekstrakti biliare dhe antraksi rrit metabolizmin në indet e këmbës, përmirëson qarkullimin e gjakut, stimulon resorbimin e formacioneve, lehtëson dhimbjet, vaji i pemës së çajit ka një efekt dezinfektues, ka një ndjenjë shqetësimi në thembra, dhe procesi i ecjes lehtësohet. Aplikoni vajin e vajit 2-3 herë në ditë, pasi të keni avulluar këmbët në kripë. Kur bëhet trajtimi, ia vlen:

 • kufizimi i aktivitetit motorik;
 • kalimi në këpucë mjekësore;
 • blini shtrojë ortopedike.

Krem nga nxitja kalciale Bischofite – emri është i njohur për shumë njerëz. Baza e produktit është bischofite minerale natyrore, është e minuar në rajonin Poltava të Ukrainës. Ky përbërës përbëhet nga një numër i madh mineralesh të ndryshme dhe kripë magnezi. Bischofite ndikon në metabolizmin e kalciumit, dhe për shkak të kësaj, rritjet zgjidhen (fakti i mirënjohur që formacione të tilla janë kripëra të kalciumit).

Krem ndihmon në lehtësimin e inflamacionit, anestezimin, eliminimin e shqetësimit dhe ënjtjen. Konsiderohet trajtimi më i mirë për nxitjet e thembrës. Gjendja e përgjithshme përmirësohet ndjeshëm. Mjeti jo vetëm që eliminon simptomat e sëmundjes, por edhe shkakun rrënjësor të sëmundjes. Nën ndikimin e bischofite, shtyllat kurrizore shkatërrohen. krem:

 • shëron çarje në lëkurë;
 • eleminon vrazhdësinë;
 • drithërat.

Lëkura gradualisht rigjenerohet, bëhet e butë dhe kadife.

Përveç një kremi të tillë, ekziston edhe një xhel që ndryshon në përbërje. Përveç bischofite, ai përmban gjithashtu alga, si dhe përbërës të tjerë ndihmës.

Krem thembër Shpor – 15 g krem ​​është paketuar në kavanoza të veçanta. Përbërësit: ekstrakt biliare mjekësor, vajra esencial dhe yndyror, glicerinë, ekstrakte nga bimët medicinale. Aplikoni këtë mjet 1-2 herë në ditë në lëkurë të pastër, duke e fërkuar gradualisht.

Syri i Krem Ortho-Tiger – përbërja përmban dyllin e bletës, ekstraktin e rodheve, jargavanin, lajthinë, rrikë, vajrat e glicerinës dhe kastores, vajrat esencialë të limonit dhe dëllinjës. Komponentët e kremës zbutin lëkurën, kontribuojnë në procesin e rigjenerimit të çarjeve, lehtësojnë procesin inflamator, zbuten, kalojnë parehati dhe dhimbje në këmbë.

Aplikoni kremin disa herë në ditë, sigurohuni që ta fërkoni me kujdes në zonën e prekur. Gjatë trajtimit, duhet të vishni këpucë të rehatshme me shtrojë ortopedike. Kursi i trajtimit zgjat nga 1 deri në 4-5 javë.

Krem SpurNet – ky medikament është i përshtatshëm si për trajtimin ashtu edhe për parandalimin e spurs. Përmban mumje, ekstrakt nga rodhe, tërfili, amaranth, vaj esencial i pemës së çajit. Pas përdorimit, inflamacioni, dhimbja, kruajtja kalon.

Aplikojeni 2-3 herë në ditë në zonën e prekur. Kursi i trajtimit është nga 12 procedura.

Kontraktubeks – vaji përmban allantoin, heparin, ekstrakt qepë Serae. Të gjithë përbërësit e ilaçit kontribuojnë në shtypjen e dhëmbëve, rigjenerimin e indeve. Trajtimi mund të zgjasë disa muaj. Aplikohet nja dy herë në ditë, duke fërkuar në mënyrë aktive në zonën e spurs. Ju mund të bëni një fashë me ilaçin gjatë natës, për këtë, zona trajtohet me krem, një fashë hermetike është vendosur në majë, e fiksuar me shirit mjekësor.

Rekomandohet të kryeni banjot me ilaçin. Për këtë, uji i ngrohtë 36–38ºС derdhet në enë, pastaj shtohet krem ​​me normën 2 cm për 1 litër ujë. Zhyt këmbët në ujë dhe mbaj 10 minuta. Pastaj aplikoni një krem ​​shërues.

Xhel Dimexide – trajton në mënyrë të përkryer spurs thembra. Substanca aktive është dimetil sulfoksid. Përmirëson metabolizmin në inde, largon toksinat, zvogëlon dhimbjen, ka një efekt anestezik lokal. Depërton thellë në lëkurë, gjë që ndihmon substancat e tjera medicinale të hyjnë lehtësisht në fokat e inflamacionit. E rëndësishme: ilaçi mund të shkaktojë alergji.

Dolobene është një vaj i kombinuar për spurs thembra. Dimetil sulfoksidi lehtëson procesin inflamator, ka një efekt antiexudative, anestetizon. Heparin zvogëlon inflamacionin, stimulon restaurimin e indit lidhës, përmirëson rrjedhën e gjakut lokal. Dexpanthenol përmirëson proceset metabolike në inde, kontribuon në shërimin e tyre të shpejtë. Xhel aplikohet në zonën e prekur dhe rubbed në lëkurë. Procedura duhet të kryhet 2-4 herë në ditë në lëkurë të pastër. Ju mund ta përdorni xhelin si kompresë.

Fasciitis Plantar gjithashtu trajtohet me ilaçe me ekstrakte të Cinquefoil dhe mustaqe të artë.

Rekomandime për përdorimin e ointments

Pomadë nxitje e thembra mund të përdoret vetëm pasi fasciiti plantar është zbutur në mënyrë cilësore në ujë të nxehtë.

Uji duhet të jetë sa më i nxehtë. Kështu, indet e buta do të bëhen të lakueshëm, do të jenë të gatshëm për të marrë përbërës aktivë. Vaji nuk është thjesht i lyer, por fshihet plotësisht.

Për 7 ditë të kursit, vaji i vajit aplikohet tre herë në ditë. Kjo javë është në thelb e mjaftueshme për të lehtësuar pozicionin e pacientit, për të lehtësuar simptomat. Por kjo nuk do të thotë që ju mund të ndaloni trajtimin. Thjesht duhet të zvogëloni shpeshtësinë e përdorimit të barnave lokale në një herë në ditë. Kursi i trajtimit të shtizave thembra me ilaçe lokale zakonisht shkon nga 10 në 14 ditë.

Ointments për nxitje kalkaneal: ointments më efektive për faza të ndryshme të sëmundjes

Nxitja në thembra është një sëmundje në të cilën një çikë kockash rritet në thembër, duke shkaktuar dhimbje dhe parehati tek pacienti.

Me nxitje të thembrës, ointments të ndryshme të farmacisë tregohen që zvogëlojnë inflamacionin dhe eliminojnë dhimbjen.

Një vaj i mirë për trajtimin e spurs thembra ndihmon në shpërndarjen e pikës së kockave dhe ka një seri të cilësive të dobishme.

Kur zgjedh një vaj, është e nevojshme të merret parasysh përbërja e saj, qëllimi, mundësia e përdorimit të zgjatur dhe kostoja.

Si të përdorni vaj për të trajtuar spurs thembra?

Një ilaç për fasciit zakonisht përshkruhet nga një mjek, por duke ditur karakteristikat e secilit ilaç, ju mund të zgjidhni në mënyrë të pavarur dhe të blini një krem ​​për spurs, i cili është veçanërisht i rëndësishëm në fazën fillestare të sëmundjes.

Ointments farmaceutike kanë shumë përparësi:

 • gati për përdorim;
 • përmbajnë substanca të sigurta;
 • kaloi prova klinike.

Shumica e mjeteve juridike të jashtme të shitjeve të shitura në farmaci dhe dyqane janë të përballueshme dhe kanë një minimum të metave. Në përbërje, të gjitha ointments ndahen në: hormonale (steroide) dhe jo-steroide.

Me veprimin e dhënë: qetësues kundër qetësimit kundër qetësuesve, qetësues. Si rregull, vajrat e mira kombinojnë disa efekte.

Para se të përdorni vajin nga nxitja e thembra, emri i të gjitha fondeve do të shënohet më poshtë, duhet të njiheni me rekomandimet e mëposhtme:

 1. Ilaçet josteroidale mund të aplikohen 2-3 herë në ditë. Kohëzgjatja e kursit është 1-2 muaj. Përgatitjet steroide mund të përdoren jo më shumë se 2 herë në ditë, dhe kursi i trajtimit nuk duhet të zgjasë më shumë se 2 javë.
 2. Për të rritur efektivitetin e çdo ilaçi të jashtëm për fasciti, para se të aplikoni, është e nevojshme që të vidhni këmbët në banjën e këmbës ose të bëni një kompresë. Bile mjekësore ndihmon me nxitjen e kalkaneal në formën e një komprese.
 3. Pas aplikimit të kremës, duhet të prisni 1-5 minuta derisa fondet të përthithen plotësisht. Dhe vetëm atëherë mund të vishni çorape ose pantofla me ngrohje dhe të shkoni në biznesin tuaj.
 4. Kremi i bazuar në barishte dhe përbërës natyral mund të përdoret vazhdimisht. Kjo nuk është vetëm e dobishme, por edhe një parandalim efektiv i përsëritjes së fasciitit.
 5. Për të marrë rezultatin më të mirë, këshillohet të ndryshoni vajin: në fazën akute të sëmundjes, përdorni një agjent të jashtëm, gjatë periudhës së rimëkëmbjes – një tjetër, për parandalimin – i treti.
 6. Trajtimi me ointments duhet të kombinohet me marrjen e pilulave, fizioterapinë dhe shkarkimin e thembra me ndihmën e shtrojave, thembra thithëse të shokut dhe mbështetësve të harkut të Strutz.
Lexo artikullin:  Whatfarë është simptomat e nxit thembra

Pas aplikimit të vajrave para gjumit, rekomandohet të vishni një çorap të Strasburgut. Produkti rregullon magjinë në një pozitë të zgjatur gjatësore, e cila kontribuon në rigjenerimin e tyre.

Përdorimi i rregullt i çorapit të Strasburgut gjatë natës përshpejton procesin e shërimit dhe ndihmon për të hequr qafe dhimbjen e mëngjesit të shkaktuar nga presioni i pikës.

Pomadë efektive për nxitjen e kalcës në fazën akute

Me përkeqësimin e fashitit, thembra bëhet e përflakur, llaku shkakton dhimbje të forta. Vaji kundër nxitjeve të thembrës i përdorur gjatë kësaj periudhe duhet të ketë një efekt analgjezik dhe në të njëjtën kohë të zbutë rritjen e kockave.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

1. Indometacina

Përbërja përfshin dimexide, nipagin dhe qetësues kundër dhimbjes. Ky mjet ka një efekt anti-inflamator, eliminon në mënyrë efektive ënjtjen dhe dhimbjen. Kursi i trajtimit është 1 muaj, gjatë së cilës Indomethacina aplikohet tre herë në ditë.

Përparësitë e këtij mjeti përfshijnë një çmim të ulët dhe mungesën e efekteve anësore. Nga mangësitë, pacientët vërejnë mungesën e një veprimi zgjidhës – ilaçi nuk zvogëlon pikën e kockave.

2. Diklofenak

Një vaj shumë i fortë me një efekt të shpejtë analgjezik. Mjekët rekomandojnë përdorimin e diklofenakut vetëm në raste ekstreme, kur ilaçet e tjera nuk ndihmojnë në uljen e dhimbjes.

Kohëzgjatja e përdorimit – jo më shumë se 7 ditë. Në të njëjtën kohë mund të aplikoni jo më shumë se 5-8 gr. ilaçi.

3. Hydrocortisone ose prednisone

Ilaçet hormonale që përdoren për të zvogëluar inflamacionin dhe rritjen. Këto përgatitje aktuale përdoren si një alternative për bllokadën e fascisë së përflakur.

Ointments kanë shumë kundërindikacione dhe efekte anësore. Nuk rekomandohet përdorimi i tyre për më shumë se 5-7 ditë rresht. Efekti më i mirë analgjezik arrihet në kombinim me fonoforezën.

4. Oish Vishnevsky

Të gjithë e dinë, mjet i lirë dhe i përballueshëm. Ilaçi lehtëson inflamacionin, i cili çon në një ulje të dhimbjes. Disavantazhet e vajit janë: një efekt minimal analgjezik, një erë specifike e mprehtë dhe asnjë efekt në nxitje.

Ky mjet është veçanërisht i përshtatshëm në prani të absceseve pranë pikës së zhdrejtë.

5. Pyatkashpor Përforcuar

Sot është vaji më i mirë për nxitjet e thembrës. Ka një efekt të shkëlqyeshëm të absorbueshëm për shkak të pranisë së biliare mjekësore natyrale në përbërje. Për dallim nga shumë vajra të tjerë terapeutikë, Pyatkashpor-i i Forcuar mund të përdoret për një kohë të gjatë deri sa nxitja të eliminohet plotësisht.

Krem hidraton në mënyrë aktive, absorbohet shpejt, duke zvogëluar inflamacionin, ënjtjen dhe dhimbjen. Kjo vaj është pjesë e linjës së kremrave Pyatkashpor, të cilat u krijuan posaçërisht për të luftuar fashitin dhe manifestimin e tij – rritjen e kockave.

Gjithashtu gjatë një përkeqësimi të sëmundjes është shumë e rëndësishme që të shkarkoni siç duhet këmbën, duke zvogëluar presionet dhe ngarkesat e shokut në fascinë e përflakur.

Pasi të keni studiuar me kujdes krahasimin e 10 tabelave më të mira më të mira për spurs, ju mund të zgjidhni opsionin më të mirë dhe të përdorni shtrojë në procesin e trajtimit, si dhe për parandalimin e fasciitit planar.

Për ata që preferojnë të veshin jastëk nën thembra, ne kemi përgatitur një përmbledhje të 5 pads më të mira të thembra për spurs, të cilat do t'ju ndihmojnë të bëni zgjedhjen e duhur, duke marrë parasysh veçoritë anatomike të këmbës.

Farë vaji për të trajtuar nxitjen e kalkaneal gjatë periudhës së rimëkëmbjes?

Pas 1-2 javësh të trajtimit aktiv të nxitjeve të thembrës, rritja e kockave zvogëlohet ndjeshëm, dhe dhimbja zakonisht shfaqet vetëm në mëngjes. Nuk është e këshillueshme të përdorni ointments fuqishëm gjatë kësaj periudhe, kështu që mjekët rekomandojnë t'i kushtojnë vëmendje mjeteve të jashtme homeopatike që përmbajnë një minimum të përbërësve farmaceutikë.

Ilaçet e tilla zënë një vend të ndërmjetëm midis ointments terapeutike të farmacisë dhe kremrave për kujdesin e këmbëve. Ato mund të përdoren 1-2 muaj derisa simptomat e fashitit të zhduken plotësisht. Cilat vajra ndihmojnë kur nxit thembra gjatë periudhës së rikuperimit?

Rezultatet më të mira tregojnë mjetet e mëposhtme:

1. Dolobene

Krem thembra nxis me efekt anti-inflamator. Përdorimi i Dolobene gjatë periudhës së rimëkëmbjes nxit rigjenerimin e indeve. Aplikojeni kremin 1-2 herë në ditë. Disavantazhi i këtij mjeti është prania e alkoolit, e cila mund të ndikojë negativisht në gjendjen e lëkurës.

2. Syri i Tiger

Produkti lehtëson inflamacionin, rikthen indet e dëmtuara dhe normalizon ekuilibrin ujë-yndyrë të epidermës. Përbërja e kremës përfshin ekstrakte të dëllinjës dhe limonit, të cilat kanë një efekt deodorizues dhe antibakterial. Disavantazhi i vetëm i kësaj krem ​​është një çmim mjaft i lartë dhe konsum i lartë – një tub është i mjaftueshëm për 7-10 ditë.

3. Mustaqet e arta

Krem i bazuar në përbërës bimorë. Ka një efekt të dobët të absorbueshëm, por në mënyrë perfekte dezinfekton dhe ngroh këmbët. I përshtatshëm për përdorim afatgjatë, por në disa raste shkakton reaksione alergjike.

4. Oointments terpentine

Ata ngrohen mirë dhe zvogëlojnë nxitjen e kockave. Ointments, të cilat përfshijnë terpentinë, kanë një efekt të theksuar irritues lokal, kështu që ato kanë shumë kundërindikacione. Ju mund të aplikoni ointments terpentine 1-2 herë në javë derisa gjembi të eleminohet plotësisht. Shtë e nevojshme të vendosni mjete në doreza, duke respektuar masat e sigurisë.

5. Pyatkashpor Normal

Kremi përmban përbërës natyralë hipoallergjikë: Vaj Emu, propolis, kafeinë. Ura natyrale dhe uthulla e mushtit të mollës kontribuojnë në thithjen e kalkaneusit. Shkatërrimi i nxitjes ndodh gradualisht.

Pyatkashpor Normal gjithashtu eliminon rritjen e thatësisë së lëkurës, zvogëlon inflamacionin dhe ndihmon për të përballuar këmbët e lodhura. Përdorimi i vazhdueshëm i kremës në kombinim me fizioterapinë dhe shkarkimi i thembra ndihmon për të hequr qafe fashitit, pa shkaktuar efekte anësore.

Zgjedhja e asaj për të trajtuar me nxitje kalcës, vajrat e Pyatkashpor, të cilave ia vlen t'i kushtohen vëmendje, kanë përparësitë e mëposhtme:

 • efektiviteti i provuar me kohë – hiqni rritjen e kockave në 1-2 muaj;
 • përmirësimi i proceseve metabolike në inde;
 • eliminoni misrat, çarjet, parandaloni zhvillimin e infeksionit;
 • kanë një përbërje natyrale, nuk përmbajnë aromat dhe farmaceutikë agresive;
 • rekomanduar nga kirurgë ortopedikë;
 • shpenzuar ekonomikisht;
 • mund të përdoret si një krem ​​ditor i natës për këmbët.

Pasi të keni hequr qafe rritjen për të parandaluar shfaqjen e saj, rekomandohet të përdorni një krem ​​profilaktik kundër nxitjeve të thembrës. Këto krem ​​përfshijnë lëndë ushqyese të bazuara në vazelinë, alanine, glicerinë.

Kremi më i mirë për të parandaluar rikthimin e dhëmbëve është Profilaktika Pyatkashpor, e cila rregullon në mënyrë të përkryer efektin terapeutik dhe eliminon rrezikun e rishfaqjes së njollave në thembër.

Ointment për nxitje thembra

Ka shumë mundësi trajtimi për nxitje në thembra. Por, para së gjithash, për të lehtësuar procesin inflamator dhe për të zvogëluar dhimbjen, përshkruhen barna aktuale, të tilla si ointments, gels, krem.

Farë ointments përdoren në trajtimin e shtizave thembra dhe sa janë efektive ato? Le ta zbulojmë

hydrocortisone

Vaji hidrokortizon shpesh përshkruhet në trajtimin e spurs thembra. Ky është një hormon i fuqishëm që heq në mënyrë efektive inflamacionin dhe zvogëlon dhimbjen e thembrës. Kjo vaj i pastër përbëhet nga hormon sintetik glukokortikoid, është ai që jep një efekt si anti-inflamator dhe dekonseksion, dhe gjithashtu lehtëson kruajtjen, e cila është një përfitim i mirë.

Vaji hidrokortizon në trajtimin e thembra thembra nuk mund të përdoret nëse ka lezione të lëkurës kërpudhore ose virale në fushën e aplikimit të saj. Dhe gjithashtu është kundërindikuar për njerëzit që kanë intolerancë individuale ndaj përbërësit kryesor të ilaçit – hidrokortizon.

Ointment "Indomethacin"

Përdorimi i vajit të indometacinës është gjithashtu një mënyrë popullore për të lehtësuar simptomat e nxitjes së kalkanealit, si dhe për të hequr qafe sëmundjen. Sa për përbërësit kryesorë, indometacina (e cila, në të vërtetë, është emri i ilaçit), e cila është pjesë e grupit të ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide, vepron në rolin e tyre, për shkak të së cilës vaji ka një numër të vetitë e dobishme:

 • anti-inflamator;
 • anesthetizing;
 • antirheumatic;
 • antipiretik

Mos e përdorni vajin e indometacinës në sipërfaqen e plagës së lëkurës, dhe gjithashtu duhet të shmangni marrjen e tij në mukozën. Ointment është kundërindikuar në rast të intolerancës individuale ndaj indomethacinës.

Ibuprofen

Efekti kryesor i vajit të ibuprofenit është anti-inflamator dhe analgjezik. Komponenti kryesor, ibuprofen, shtypë ndërmjetësuesit inflamatorë, përmirëson mikrokirulacionin e gjakut dhe normalizon përshkueshmërinë vaskulare, e cila përfundimisht lehtëson ndjeshëm ënjtjen dhe dhimbjen në vendin e përdorimit.

Ibuprofen duhet të përdoret 3-4 herë në ditë, por jo më shumë se tre javë. Me një ulje të simptomave të nxitjeve të thembrës, frekuenca e përdorimit të vajit duhet të zvogëlohet. Vaji i ibuprofenit mund të përdoret vetëm në lëkurë të shëndetshme – pa plagë dhe lezione nga kërpudhat ose infeksionet.

Nëse flasim për efektet anësore, atëherë zakonisht tek të rriturit ato mungojnë. Nëse e përdorni ilaçin për shumë kohë, reagimet e mëposhtme janë të mundshme:

 • funksion i veshkës i dëmtuar;
 • reaksion alergjik lokal;
 • i mërzitur gastrointestinal.

Ointent "Ibuprofen" nuk përdoret në moshën më pak se 6 vjeç dhe në tremujorin e tretë të shtatëzanisë.

Diclofenac

Ky është një tjetër trajtim efektiv për spurs thembra. "Diklofenac" depërton në shtresat më të thella më shpejt, duke kontribuar në shërimin. Ointment lehtëson proceset inflamatore dhe degjeneruese në inde, ka një efekt analgjezik.

"Diklofenac" i referohet ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs). Ju nuk mund ta aplikoni këtë mjet në zonat e prekura të lëkurës, për shembull, në rast të kërpudhave të këmbëve ose infeksionit viral, është mirë që të përmbaheni nga përdorimi i tij. NSAID nuk rekomandohen për përdorim gjatë shtatëzënësisë, veçanërisht në tremujorin e tretë.

Dimex> Xhel "Dimexidum" ka provuar veten në trajtimin e nxitjeve të thembrës. Ky ilaç ka efekte anti-inflamatore dhe analgjezike.

Avantazhi kryesor i ilaçit "Dimexide", i cili përdoret si në formën e një xhel, ashtu edhe në formën e një zgjidhje, është aftësia e tij për të depërtuar lehtë në lëkurë, duke siguruar shpejt një efekt terapeutik. Kjo aftësi depërtuese ju lejon të përdorni "Dimexidum" në lidhje me ilaçet e tjera për përdorim të jashtëm.

Vajra popullore nga nxitje thembra

Në trajtimin e nxitjeve të thembrës, ointments të përgatitura në shtëpi nga përbërës natyralë anti-inflamator përdoren gjithashtu gjerësisht. Mjekësia tradicionale ofron shumë receta për prodhimin e ointments për thembra thembra, por për arsye të njohura, efektiviteti i tyre është shpesh në dyshim.

Shumica e përbërësve, për të krijuar një vaj të tillë nga një nxitje thembra në shtëpi, mund të blihen ose edhe të rriten nëse jetoni diku jashtë qytetit dhe keni komplotin tuaj të kopshtit.

Petë e mjaltit

 • një lugë gjelle mjaltë;
 • një lugë çaji kripë (preferohet e cekët);
 • jo më shumë se 50 ml jod.

Përgatitja është mjaft e thjeshtë: përzieni kripën me mjaltin, dhe më pas shtoni jod. Shtë më mirë të aplikoni përzierjen që rezulton në një jastëk pambuku, duke e trazuar mirë më parë, dhe pastaj ta bashkëngjitni në thembër. Për efektin më të mirë, duhet të mbylleni me celofan dhe të vendosni një çorap, procedura zgjat rreth 15 minuta. Sipas mjekësisë tradicionale – pas 5-10 seancave, mund të arrini efektin e dëshiruar në trajtimin e nxitjeve të thembra.

Vezë dhe vaj krem

 • një vezë e papjekur;
 • njëqind gram gjalpë;
 • gjysmë gote uthull molle.

Nuk kërkon shumë kohë për të gatuar.

 1. Ju duhet të shkrihet pak në një banjë me ujë.
 2. Pas kësaj, ftoheni dhe përzieni me vezën.
 3. Predha gjithashtu duhet të përdoret – grimcuar dhe shtoni në përzierje.
 4. Për atë që ndodhi, duhet të shtoni uthull, dhe pastaj të përzieni plotësisht.
 5. Hapi i fundit përfshin pritjen – përzierja duhet të jetë në frigorifer për rreth dy javë.

Si në rastin e parë, përdorimi përfshin aplikimin e vajit në thembra të avullit. Vaji duhet të mbulohet me një pecetë dhe të fiksohet në thembër me një kompresë nga fashë. Pas 30 minutash, mund të shpëlani. Shtë e rëndësishme të fshini këmbën tuaj të thatë dhe të vishni një çorap të ngrohtë. Një procedurë e tillë duhet të kryhet çdo ditë për dy javë, duke e kryer atë menjëherë para gjumit.

Lexo artikullin:  Farë është osteoartriti i nyjeve periferike dhe shpinë dhe metodat e trajtimit

Mjete të tjera juridike popullore

Ju mund të përdorni mjete të tjera, më të lehta për t'u përgatitur që kanë një efekt bamirësie në trajtimin e nxitjeve të thembrës.

 1. Hudhra e bluar mund të lidhet për 3-4 orë në vendin ku ndihet dhimbja, dhe procedura duhet të zbatohet derisa simptomat e sëmundjes të zhduken plotësisht.
 2. Përdoren qepë, të cilat janë prerë në gjysmë, dhe një pikë katrani hidhet në m> Për përdorimin më efektiv të ointments në trajtimin e nxitjeve të thembrës, ato gjithmonë aplikohen në thembra të zier në ujë të nxehtë. Përmes indeve të buta, është më e lehtë që një ilaç të shkojë në procesin inflamator.

Vaji duhet të fshihet intensivisht, dhe jo vetëm të aplikohet në lëkurën e këmbës. Në fillim, është më mirë të përsërisni këtë procedurë 3-4 herë në ditë. Por ndërsa simptomat e dhimbjes ulen, shpeshtësia e përdorimit të vajit mund të zvogëlohet, duke e sjellë atë deri në një herë në ditë para gjumit. Në mënyrë tipike, trajtimi me ilaçe lokale është 10-14 ditë.

Duke përmbledhur, kujtojmë se vetëm një mjek duhet të përshkruajë këtë ose atë ilaç. Përdorimi i pavarur madje i një ilaçi të tillë si një vaj ose xhel mund të ketë pasoja të trishtueshme në formën e reaksioneve dhe komplikimeve të padëshirueshme.

Farmaci dhe ointments popullore për nxitje thembra

Nxitja në thembër është një e zakonshme dhe larg sëmundjes më të këndshme. Seti i masave për nxitje në mënyrën kryesore përmban tableta ose injeksione, si dhe mjete juridike lokale – ointments speciale dhe xhel.

Pomadë nga nxitja e thembrës duhet të zbusë lëkurën, të lehtësojë reagimin inflamator dhe të zvogëlojë dhimbjen. Zbatimi i ilaçeve më të zakonshëm ndihmon në eliminimin e ngecjes dhe përshpejtimin e lëshimit të spurs. Mbetet vetëm për të zgjedhur ilaçin e duhur lokal.

Karakteristikat e përdorimit të ointments

Pavarësisht se si të trajtoni një nxitje thembra, gjëja kryesore është të aplikoni në mënyrë korrekte ointments me një nxitje thembra. Përdorimi i një vaji të mjekuar nuk është shumë i vështirë. Por respektimi i tyre do të na lejojë të jemi të sigurt për efektivitetin e rezultatit në trajtimin e fasciitit planar (nxitje kalkaneale).

 • Një nga rregullat kryesore – me nxitjen e thembra “të vjetër”, vaji i vajit aplikohet pas avullimit paraprak. Para se të përhapni nxitjen, rekomandohet të ndërtoni një vaskë të nxehtë për këmbët. Temperatura e ujit duhet të jetë jashtëzakonisht maksimale, por duke mos shkaktuar siklet. Kohëzgjatja e procedurave është gjithashtu e kufizuar në 15 minuta.
  Në lëkurën me avull, vaji nga nxitjet në këmbë do të përthithet shumë më mirë. Meqenëse lëkura kalkaneale mund të jetë shumë e ashpër, dhe ilaçi mund të tretet kot nëse përshkueshmëria e tij nuk përmirësohet.
 • Gjëja e dytë e rëndësishme është e saktë – ointments me një nxitje në thembër duhet të lyhen me lëvizje masazhi dhe të arrijnë thithjen maksimale. Dallimi nga pajisjet mbrojtëse është se me spurs, vaji duhet të depërtojë më thellë në shtresat e dermis, dhe lëvizjet masazuese kundër nxitjeve në thembra do të përmirësojnë rrjedhën e gjakut.

Ata gjithashtu do të ndihmojnë të heqin qafe një sëmundje të tillë si një nxitje thembra, sende të thjeshta mund, thjesht duhet të filloni të përdorni shtrojë ortopedike. Ata do të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave.
Trajtimi me ointments nxitje është shumë efektive, nuk kërkon manipulime të veçanta. Por cili është më i miri për të njollosur bishtin e këmbës dhe cilat ndihmojnë vajrat?

Ointments farmaci

Dhe gjithashtu ia vlen të ndani ointments për trajtimin e nxitjeve kalkaneal në 2 kategori: hormonale, jo-hormonale. Kategoria e parë e barnave quhet edhe ilaçe steroide. Ato mbyllin glukokortikosteroide sintetike si një përbërës aktiv nga nxitjet kalciale.

Fondet e tilla janë shumë efektive, por kanë efekte të ndryshme anësore, nga të cilat mjekët i përshkruajnë ato në raste mjaft të rënda. Por një ilaç i tillë për nxitje në thembra vepron jashtëzakonisht shpejt rrufe. Më shpesh përdoren barna me origjinë jo-steroide, për shembull, vaji Vishnevsky. Sepse ato janë më të buta, por efektet anësore janë shumë të rralla. Balm ose krem ​​nga nxitjet në thembra mund të blihen në farmaci.

Ndalemi Spur

"ShporaStop" është një përgatitje shumë komponente që përmban yndyrën e peshkaqenit, elementë të një mustaqe të artë. Vlen të merret në konsideratë: të dy komponentët janë shumë efektivë në luftën kundër fascititit të këmbës, në kombinim ato kanë një efekt të dyfishtë në fasciti.

Ekstrakti i yndyrës së peshkaqenit shpejton thithjen e rritjes së nxitjes, dhe një mustaqe e artë ndihmon në shërimin e plagëve. Një tjetër krem ​​për fasciitis Stop Spur ndihmon në eliminimin e kripës, burimi kryesor i shfaqjes së spurs.

nuk pranoj

Linja e farmacisë SporNet stimulon me kënaqësi qarkullimin e gjakut, përmirëson rrjedhën e ushqyesve në rritjen e kalkanealit. Falë kësaj, ai shpejt heq fokusin inflamator dhe promovon shërimin e indeve të dëmtuara.

Për të marrë shpejt dhe në mënyrë efektive rezultatin, duhet të njollosni 2 ose më shumë herë në ditë, dhe në një masë të lënë pas dore nga nxitjet në thembra që ju duhet të fërkoni deri në 4 herë. Avullimi i këmbëve para aplikimit rekomandohet në ujë të valë të kripur. Pra, kursi i trajtimit është 12 procedura të tilla ose më shumë.

Oime e Dimexide Xhel dhe Dimexide

Dimexide në çdo formë mund të përdoret kundër nxitjeve të thembrës në ato episode kur pacienti është intolerant ndaj substancave që përmbajnë alkool. Trajtimi me xhel lehtëson edemën, hiperterminë e përgjithshme dhe lokale, përmirëson proceset e rigjenerimit, shëron plagët.

Vlen të përmendet se përdorimi i ointments, gels Dimexid rrit përshkueshmërinë e membranave të indeve të buta, kështu që ato rekomandohen të përdoren si një mjet ndihmës kur lëshoni spurs me ilaçe të tjera.

Mjalti gjeli

Krok mjalti është një përgatitje natyrale efektive për të hequr qafe fashitin. Përbërja ka cilësi antiseptike dhe ndryshon rrjedhën e gjakut në indet e thembra, e cila menjëherë pas përdorimit të vajit bëhet e dukshme.

Necessaryshtë e nevojshme të aplikohet vaji 2-3 herë në ditë pas avullimit paraprak. Pas nja dy ditësh, simptomat e nxitjes fillojnë të ulen – dhimbja zhduket, sikleti zvogëlohet. Terapia do të jetë më efektive nëse lëvizshmëria është e kufizuar pas përdorimit. Kostoja minimale e mjaltit Krok është vetëm rreth 40 rubla.

indomethacin

Kjo vaj për spurs përdoret kryesisht në trajtimin e sëmundjeve të kyçeve, por edhe efektiv në fasciitis. Komponentët e kremës zvogëlojnë ënjtjen, zvogëlojnë dhimbjen. Mund të aplikohet vetëm në mungesë të lezioneve të jashtme të lëkurës.

Kohëzgjatja maksimale e terapisë është 10 ditë, dhe gjithashtu nuk rekomandohet për përdorim gjatë shtatëzanisë dhe gjatë gjidhënies. Terapia me ointments farmaci nuk është një gjë e shtrenjtë, por indomethacina kushton jo më shumë se 80 rubla.

Syri i tigër

Një tjetër krem ​​për nxitje thembra është një ilaç tjetër jo-steroide. Përbërësit e Tiger Eye Cream për trajtimin e nxitjeve orto-kalkaneale: dyllin e bletës, vajin e kastores, rrikë, jargavan, limon, roden dhe të tjerët. Kremi orto “Tiger Eye” është efektiv jo vetëm për terapi simptomatike, por edhe për të eleminuar shkaqet e nxitjeve, kështu që mund të harroni për shtrojat ortopedike dhe kohën e lejuar të ecjes.

Para aplikimit, Tiger Eye këshillon të përpunoni thembrën duke përdorur shtufin. Ka një efekt ngrohjeje, përmirëson rrjedhën e gjakut, lehtëson dhimbjen. Kostoja e këtyre fondeve është nga njëqind në dyqind e pesëdhjetë dollarë.

Petë hidrokortizon

Ky ilaç hormonal mund të përdoret vetëm me rekomandimin e një specialisti. Ka një efekt të fuqishëm anti-inflamator, dhe gjithashtu eliminon simptoma të tjera të pakëndshme të sëmundjes – kruajtje, dhimbje, ënjtje. Përbërja përfshin hidrokortizon (emri vjen nga ajo), ka një numër kundërindikacionesh. Duhet të përdoret vetëm për 2 javë.

Baza e vajit, e cila duhet të kontrollohet nga një mjek kur përdoret në një adoleshentë deri në moshën 12 vjeç, gjithashtu nuk rekomandohet për shtatzëni, ushqyerje me gji.

Me një kosto të një prej më të përballueshmeve – rreth tridhjetë rubla.

Mustaqe të arta

Ilaçi "Mustaqe e Artë" bëhet në bazë të përbërësve natyralë. Ajo ka një gamë të gjerë të pronave të dobishme: zvogëlon inflamacionin, zvogëlon dhimbjen dhe edemën, sepse përmban gjithashtu yndyrë peshkaqeni.

Ka një rezultat anti-inflamator, ka një efekt të butë shërues, i cili është i arsyeshëm që në fazat e hershme të sëmundjes "nxitje kalciale".

Përveç simptomave kryesore, Mustaqja e Artë gjithashtu lehtëson një numër pasojash të nxitjes së thembrës – çarje ose kërpudhat. Një vaj efektiv është 100-120 rubla.

Ointment i bazuar në mjetet juridike popullore

Përveç ilaçeve në farmaci, përgatitjet e përgatitura në mënyrë të pavarur mund të përdoren. Mjetet juridike popullore zakonisht janë më të lira se ato të blera, efektiviteti ndonjëherë i tejkalon ato.

Përdorimi i ointments shtëpi dhe nxitje kalkaneal në të sëmurët nga alergji do të ndihmojë për të përjashtuar ato përbërës që shkaktojnë një reagim negativ.

Një efekt i mirë në luftën kundër diagnozës së "nxitjes" ka një vaj me uthull dhe calendula. Baza për të mund të merret në një farmaci dhe të rrisë efektivitetin e saj duke shtuar uthull molle dhe vitaminë A. Uthull do t'ju duhet një lugë gjelle 10 gramë vaj vaj, por vitamina A do të duhet të marrë dyfish më shumë sasinë e përdorur të vajit.

Duke përdorur produktin me acid acetik, heq përsosmërisht inflamacionin e indeve, shëron lëkurën e thembra, eliminon çarjet. Ju duhet ta përdorni pasi të keni avulluar këmbët.

Folësit e vajrave të gatimit me një mustaq të artë mund të bëhen në mënyrë të pavarur. Shtë e nevojshme të përzieni gjethet e grimcuara të një mustaqe të artë në një proporcion prej dy deri tre me një krem ​​për fëmijë ose një bazë tjetër vajore. Për këtë, vazelina ose dhjami i derrit është i përshtatshëm. Veprimi i vajit heq pronën e ngrohjes, por është zhytur në mënyrë të përsosur, lehtëson ënjtjen, dhimbjen.

Për të hequr qafe fashitin, mund të gatuani një pure katrani. Për ta bërë këtë, përzieni 150 gram tar të thuprës dhe 80 gram krem ​​për fëmijë.

Tjetra, shtoni pak mjaltë, spec djegës të copëtuar. Ata kanë veti të fuqishme anti-inflamatore antipiretike dhe analgjezike, dhe duhet të përdoren me kujdes. Aplikojeni atë 2 herë në ditë për 14 ditë.

Shtë e rëndësishme të mbani mend se vetëm recetat për terapi alternative nuk do të jenë në gjendje të heqin qafe një sëmundje të tillë si nxitje thembra. Terapi komplekse dhe këshilla të specializuara është e nevojshme. Vetëm atëherë mund të presim një shërim të shpejtë.

Vajra efektive për nxitjen e kalcës: emrat dhe përshkrimi i agjentëve

Një herë, duke u ngritur nga shtrati në mëngjes, një person përjeton dhimbje të padurueshme në thembër. Pas disa orësh, dhimbja qetësohet, por kthehet në mbrëmje. Pas konsultimit me një mjek dhe një ekzaminim me rreze X, rezulton se një thembër ose thembër nxitëse është formuar në thembër. Sa e rrezikshme është kjo? A duhet të mjekohem? Nëse po, cilat ilaçe janë efektive?

Pas diagnozës, një personi i ofrohet metoda të ndryshme të trajtimit. Mund të jetë ilaç, fizioterapi, folk apo kirurgji.

Do të ishte e mençur që të mos drejtoheni menjëherë në kirurgji, pasi detyra e trajtimit është të eliminoni inflamacionin e indeve përreth pikës dhe të rrisni elasticitetin e ligamenteve. Dhe kjo mund të bëhet pa shumë stres për trupin.

Dikush vendos të lërë gjithçka ashtu siç është, sepse dhimbja në nxitje të thembra ka veçantinë për tu ulur për një kohë. A do të ishte ky vendimi i duhur?

Nxitje thembra – çfarë është e rrezikshme?

Nëse merrni parasysh vetë osteofitën, atëherë nuk paraqet një kërcënim të veçantë për trupin, me përjashtim të dhimbjes. Kjo mund të krahasohet me një guralec të bllokuar në këpucë. Sa njerëz ecin, aq shumë guraleca kujtojnë vetveten. Spur gjithashtu nuk harron vetveten kur ecën, duke i shkaktuar dhimbje një personi.

Nxitja kalkaneale është pasojë e procesit inflamator në trupin e njeriut i shkaktuar nga artriti, diabeti, mbipesha, spondiliti ankiloz. Prandaj, nëse nuk trajtohet, do të thotë të injoroni burimin e sëmundjes.

Një person mund të refuzojë trajtimin, por ai nuk do të tolerojë dhimbjen. Dhe përdorimi i pakontrolluar i ilaçeve të dhimbjes mund të çojë në varësi, një çrregullim të sistemit nervor ose gastrit.

Përveç kësaj, për të mos ndjerë dhimbje dhe lehtësuar presionin nga thembra, ai do të fillojë të ndryshojë lëvizje, duke shpërndarë peshën te këmbët dhe anët. Kjo do të çojë në deformim të këmbës.

Përveç kësaj, osteofiti do të përparojë, duke shkaktuar më shumë inflamacion dhe dhimbje. Nga kjo marramendje, humbja e vetëdijes është e mundur.

Shumë njerëz, nga metodat e propozuara të trajtimit, preferojnë ilaçe. Trajtimi kompleks i kësaj metode përfshin ointments.

Si dhe si ndihmojnë vajrat

Terapia komplekse e fascititit planar (nxitje kalkaneal) përfshin tableta, injeksione, ointments për përdorim të jashtëm.

Zakonisht osteofiti shkakton jo vetëm dhimbje, por edhe skuqje, ënjtje, shtrëngim në vendin e dëmtimit të indeve. Prandaj, ointments për aplikim topik janë thjesht të nevojshme. Ata do të lehtësojnë inflamacionin, anestezojnë dhe zbusin lëkurën e thembra.

Fërkimi i vajit mund të krahasohet me manipulimet e kryera gjatë masazhit. Kjo rrit qarkullimin e gjakut në vendin e nxitjes së thembrës, e cila ndihmon në përmirësimin e gjendjes.

Cilat lloje të ointments janë të përshtatshme për trajtim kompleks

Ointments për trajtimin kompleks të spurs thembra mund të ndahen në disa grupe:

 1. Anti-inflamator josteroid.
 2. Steroide hormonale.
 3. Ngrohja.
 4. Stimulimi i rigjenerimit.
 5. Homeopatik.
 6. Fito-vajra.

Si çdo ilaç, të gjithë kanë një rezultat pozitiv, kështu që kanë kundërindikacione. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh rregullat për zbatimin e tyre.

Ontment Voltaren dhe Indomethacin

Grupi: anti-inflamator jo-steroidal.

Voltaren eliminon dhimbjen, inflamacionin në muskuj, tendinat, indet, nyjet e shkaktuara nga spurs.

Kundërindikohet te fëmijët nën 12 vjeç, personat me intolerancë individuale ndaj diklofenakut, ata që janë alergjikë ndaj analgin; gratë shtatzëna (tremujori i tretë); me bronkospazëm.

Aplikoni pak në sipërfaqen e thatë të thembra 3 herë në ditë. Kursi është 3 javë.

Vaji indomethacin tregohet për inflamacion dhe degjenerim të nyjeve, për dhimbje në muskuj, për inflamacion pas traumatik të indeve të buta, ligamenteve.

Kundërindikuar në gratë shtatzëna, gjatë laktacionit, tek fëmijët nën moshën gjashtë vjeç.

Aplikoni një shtresë të hollë në një sipërfaqe të pastër thembra 2-3 herë në ditë. Kurs 2 javë.

Ointment Prednisolone dhe Hydrocortisone

Grupi: steroid hormonal.

Prednisoloni është përshkruar për sëmundjet inflamatore të lëkurës me origjinë jo mikrobike.

Kundërindikuar në lezione të plagës, ulcerative, kërpudhave të lëkurës. Mos përdorni gjatë shtatëzënësisë dhe laktacionit.

Aplikoni 1-3 herë në ditë, duke fërkuar me lëvizje të lehta. Kursi deri në 2 javë.

Vaji hidrokortizon rikthen ekuilibrin e mineraleve, eliminon një proces të fortë inflamator. Steroidet shtrëngojnë kapilarët, eliminojnë dhimbjen dhe ënjtjen.

Mos aplikoni në lëkurën e dëmtuar. Nuk mund të përdoret nga gratë shtatzëna.

Aplikoni një shtresë të hollë, fshij derisa të thahet plotësisht 1-3 herë në ditë. Kursi përcaktohet nga mjeku.

Viprosal dhe Finalgon

Viprosal – një qetësues i fortë për dhimbje në nyje dhe muskuj. Përbërësit aktivë – helmi i viperit, kamfuri dhe acidi salicilik.

Kundërindikohet në rast të intolerancës individuale ndaj një prej përbërësve. Mos aplikoni në lëkurën e prekur.

Aplikoni 1-2 herë në ditë, fshij intensivisht në lëkurë, derisa dhimbja të zhduket.

Finalgoni përmirëson qarkullimin e gjakut, përshpejton eleminimin e toksinave të formuara gjatë inflamacionit. Përshpejton restaurimin e zonave të prekura, duke përmirësuar transferimin e nxehtësisë në inde. Isshtë treguar për sindromën e dhimbjes muskulore, artikulare.

Kundërindikuar në lezione të lëkurës dhe jotolerancë individuale ndaj përbërësve.

Në një sipërfaqe të larë dhe të thatë aplikohet 2-3 herë në ditë. Kursi është 14 ditë.

Mucosat dhe Chondrox>

Grupi: rigjenerues stimulues.

Mukozati është përshkruar për sëmundje degjenerative me artrozë parësore. Promovon rigjenerimin e sipërfaqes artikulare. Redukton dhimbjen.

Kundërindikohet në rast të mbindjeshmërisë dhe shkeljes së mbulesës integrale në rrjedhje.

Aplikohet gjatë fokusit 2-3 herë në ditë, fërkoni 2-3 minuta. Kursi është 3 javë.

Kondroksidi zvogëlon dhimbjen, ndihmon në rivendosjen e kërcit dhe fibrave elastike të tendinit. Ajo pengon rritjen e indeve të eshtrave, ndalon rritjen e pikës.

Kundërindikuar në rast të mbindjeshmërisë, shtatzënisë, laktacionit.

Aplikohet 2-3 herë në ditë në një sipërfaqe të pastër të lëkurës. Kursi është 21 ditë.

Pyatkashpor dhe apis

Pyatkashpor ka një efekt pozitiv në indin lidhës të ligamenteve të dëmtuara. Eleminon inflamacionin e tyre, shëron. Përbërësit bimorë që përbëjnë lehtësojnë dhimbjen dhe ënjtjen. Kundërindikuar në rast të mbindjeshmërisë ndaj njërit prej përbërësve të ilaçit.

Para aplikimit të vajit, këmbët janë avulluar në një zgjidhje sode. Fshijeni të thatë, aplikoni vajin me një shtresë të hollë, vishni çorape të ngrohta.

Apisi përshpejton ndarjen e produkteve metabolike që shkaktojnë dhimbje. Zgjeron kapilarët, gjë që ndihmon në ngrohjen e lëkurës. Përmirëson furnizimin e oksigjenit të muskujve.

Kundërindikohet nëse ka një reaksion alergjik ndaj produkteve të bletarisë, te fëmijët parashkollorë, gjatë shtatëzanisë dhe laktacionit.

Vendosni një shtresë të hollë, fshij në vendin e lokalizimit të dhimbjes. Përdorni një fustan ngrohjeje.

Mustaqe të Artë dhe Ointment Cinquefoil

Mustaqet e arta ndihmojnë në rivendosjen e indeve të përbashkët. Ul ndjeshëm dhimbjen. Zhduk edemën nga muskujt dhe ligamentet. Kundërindikimet – intoleranca individuale.

Aplikoni një shtresë të hollë, të fërkuar për dy minuta, aplikoni një salcë të ngrohtë. Dy herë në ditë. Kursi është dy javë.

Vaji Sabelnik lehtëson inflamacionin, eliminon dhimbjen, parandalon depozitimin e kripërave në kocka, në fibra. Ai rrit qarkullimin e gjakut, i bën ligamentet më elastikë. Kundërindikohet në rast të intolerancës individuale.

Aplikoni një shtresë të hollë. Fërkuar në një lëvizje rrethore. Para marrjes së banjove me këmbë ose masazh – kjo ndihmon për të rritur depërtimin e vajit të thellë në inde. Mjaft 2 përdorime të vetme në ditë. Kursi zgjat deri në 3 muaj.

Zgjedhja e vajit të vajit për trajtimin e thembrave në thembra varet nga shkalla e sëmundjes, si dhe nga personaliteti i trupit.

Oointments efektive nga nxitje thembra, avantazhet dhe disavantazhet e ilaçeve

Nxitja në thembër është një nga patologjitë më të zakonshme, e cila është mjaft e vështirë të parashikohet. Ndodh në këmbë dhe shkakton parehati të prekshme gjatë ecjes. Në mungesë të terapisë, fasciiti gradualisht rritet. Preferohen metodat konservative të trajtimit. Një vaj i zgjedhur në mënyrë korrekte nga një shtizë thembra heq patologjinë në një kohë të shkurtër.

Shkaqet dhe simptomat

Nxitje kalkaneale (fasciiti plantar) – përhapja patologjike e indeve të eshtrave. Fillon për shkak të inflamacionit të fascisë planare. Në fazat fillestare, mund të mos ketë simptoma të dukshme, dhe shpejt bëhet kronik. Procesi i përhapjes dëmton indet e shëndetshme aty pranë në kryqëzimin e skelës së kalkaneusit dhe plantacionit.

Para fillimit të trajtimit të një nxitjeje, është e nevojshme të identifikohen shkaqet që provokuan shkeljen dhe fazën e zhvillimit të sëmundjes. Vetëm pas kësaj zgjidhen kremrat ose vajrat optimale.

Ku formohet spurri

Shkaku kryesor i shfaqjes së spurs konsiderohen patologji që shkaktojnë një shkelje të metabolizmit të kalciumit në indet e eshtrave. Provokoni sëmundjen gjithashtu:

 • dëmtimet mekanike të zonës së problemit;
 • diabet;
 • pesha e tepërt;
 • semundje kronike;
 • artriti;
 • këmbët e sheshta;
 • pezmatimi i sistemit muskulor.

Në zonën e rrezikut më të madh janë gratë që pësojnë ndryshime serioze hormonale ose menopauzë.

Kur një osteofitë (formimi i kockave) fillon të bëjë presion në indet e buta, siklet shfaqet periodikisht gjatë ecjes. Mund t’i duket pacientit që një gozhdë ose një çarje është mbërthyer në zonën e thembra. Intensiteti i sindromës së dhimbjes varet nga vendndodhja e rritjes – sa më e afërt të jetë ajo mbaresa nervore, aq më e fortë është ndjesia.

Në fazën fillestare të zhvillimit të nxitjes, dhimbja shfaqet vetëm në mëngjes, gjatë hapave të parë të ditës. Me kalimin e kohës, sindromi shfaqet më shpesh me çdo ushtrim fizik. Nëse mjekimi nuk fillon, siklet madje mund të jetë në pushim.

Si zhvillohet patologjia?

Në fushën e dëmtimit, përbërësit e kalciumit të tipit të pazgjidhshëm grumbullohen ngadalë. Ata irritojnë mukozën e çantës artikulare dhe indeve të buta përreth. Nga kjo, shfaqet një dhimbje akute e dhimbjes ose dhimbjes, e cila papritmas intensifikohet dhe gradualisht dobësohet.

Klasifikimi i ointments farmaci

Trajtimi i ilaçeve përfshin përdorimin e ilaçeve anti-inflamatore hormonale, analgjezik dhe jo-steroide. Zgjedhja se si të trajtoni një nxitje, ju duhet të përqëndroheni në ashpërsinë e dhimbjes dhe fazën e sëmundjes. Këshillohet që mjeku që merr pjesë të zgjedhë ilaçet.

Pomë hormonale

Agjenti hormonal mund të përdoret për të ndaluar procesin inflamator dhe anestezinë. Ilaçi më efektiv në këtë grup është Diclofenac. Ju mund të blini një ilaç për përdorim të jashtëm me të njëjtin emër. Ai lehtëson ënjtjen e mëngjesit dhe ngurtësinë, rrit gamën e lëvizjes në zonat e prekura.

Për trajtimin e thembrave, lejohet të përdoret "Hydrocortisone" – një vaj i butë që lehtëson shpejt simptomat dhe stabilizon ekuilibrin e substancave minerale në inde. Pas aplikimit, ajo mund të kontribuojë në ngushtimin e kapilarëve në nxitje, gjë që zvogëlon puffiness. Përdorimi afatgjatë është i mbushur me efekte anësore nga sistemi endokrin dhe lëkura – një alergji zhvillohet brenda disa javësh.

Ointment "Prednisolone" karakterizohet me efekte anti-alergjike dhe anti-inflamatore, në disa raste është efektive për shërimin e sëmundjeve të kërpudhave. Kohëzgjatja optimale e kursit është deri në dy javë. Aplikoni në thembra do të thotë 1-2 herë në ditë.

Zona që duhet të trajtohet me vaj

"Betamethasone" i referohet agjentëve sintetikë. Ndihmon për të ndaluar inflamacionin dhe shpejt neutralizon simptomat kryesore – thatësi, ënjtje dhe dhimbje. Substancat aktive nxjerrin veshkat dhe biliare nga trupi.

Pomë jo-hormonale

Për të kuruar spurs, përdoret Mustaqi i Artë – një përgatitje kremoze që është më efektive në fazën fillestare të sëmundjes. Ka efekte decongestant, analgjezik dhe anti-inflamator. Për të rritur efektin, rekomandohet të vajosni thembra e problemit dhe të vishni çorape të pastra pambuku. Refuzimi do të ketë të bëjë me lezione kërpudhore dhe çarje të thella.

Kremi i quajtur "Tiger Eye" përfshin vajin e kastores, dyllin e bletës, ekstrakte natyrale të rrikë, jargavan dhe limon. Lëkura duhet të trajtohet tre herë në ditë, më parë është e dëshirueshme të pastrohet lëkura me shtuf.

painkillers

Trajtimet thelbësore duhet të ndihmojnë në luftimin e nxitjeve dhe lehtësimin e simptomave. Nëse mekanizmi i trajtimit përfshin ilaçe në formën e tabletave, mund të kërkohet gjithashtu një vaj ose xhel për të eleminuar sindromën e dhimbjes. Zgjedhja se si të nxisni nxitjen, duhet të përqendroheni në përbërjen.

Një ilaç i mirë kundër dhimbjes quhet Chondroxide. Përveç kësaj, zvogëlon ënjtjen e komponimeve, përmirëson lëvizshmërinë e tyre, ndihmon në rivendosjen e kërcit dhe lehtëson inflamacionin. Xhel aplikohet 2-3 herë në ditë dhe absorbohet shpejt. Kohëzgjatja e trajtimit është jo më shumë se tre javë. Përdoret me kujdes në trajtimin e fëmijëve, grave shtatzëna ose infermiere.

Përpunimi i nxitjes

Ortofen është në dispozicion në formën e një vaji dhe përfshin diklofenak. Ka një efekt të theksuar analgjezik, largon shpejt dhimbjen e nyjeve si në pushim ashtu edhe gjatë lëvizjes. Ndihmon për të lehtësuar ënjtjen e mëngjesit. Një copë transdermale gjithashtu mund të shitet në një farmaci, e cila është ngjitur një herë në ditë dhe veshur për një ditë të tërë.

Voltaren Emulgel ndihmon në largimin e inflamacionit dhe dhimbjes në ligamentet, muskujt dhe nyjet. Rrit lëvizshmërinë dhe eliminon puffiness. Aplikohet në lëkurë në mëngjes dhe mbrëmje, intervali midis përdorimit duhet të jetë afërsisht dymbëdhjetë orë. Kohëzgjatja maksimale e përdorimit është dy javë. Nëse pas shtatë ditësh nuk ka përmirësim, ilaçi duhet të ndryshohet.

"Vaj ichtilës" është i përshtatshëm për qetësimin e dhimbjes. Shtë një antiseptik analgjezik dhe qetësues i dhimbjes. Duhet të aplikohet në një shtresë të hollë 2-3 herë në ditë, në krye të zonës së trajtuar është e mbuluar me një pecetë garzë. Me përdorim të jashtëm, përbërësit nuk hyjnë në qarkullimin sistemik, mjeti është pothuajse i sigurt.

Receta popullore për ointments në shtëpi

Si ndihmë për terapinë e ilaçeve, lejohet përdorimi i ointments që përgatiten në shtëpi sipas recetave popullore. Për të bërë uthull për përpunim të jashtëm, ju duhet:

 • vezë;
 • 100 ml uthull molle;
 • 200 gr. gjalpë.

Proteinat dhe të verdhën e vezës fshihen, shtohet guaska, grimcuar në një gjendje pluhuri. Derdhet uthull, boshi i vajit të vajit vendoset në një vend të errët dhe të ngrohtë për tre ditë. Para përdorimit, shtohet vaji i shkrirë. Aplikoni dy herë në ditë me lëvizje fërkimi, kursi është një javë.

Për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në zonën e fascisë janë të përziera:

 • 30 gr mjaltë;
 • pak spec djegës;
 • 150 gr. katran thupër;
 • 80 gr. krem yndyre per foshnje.

Aplikoni një herë në ditë në një shtresë të hollë. Lehtësimi duhet të ndodhë brenda 14 ditëve.

Mjalti natyral lehtëson mirë inflamacionin

Në mungesë të një alergjie ndaj produkteve të bletëve, vaji përgatitet nga 20 g. jod, 200 gr. mjaltë hikërror natyral dhe një majë kripe. Gjithçka është plotësisht e përzier, e aplikuar në një nxitje para gjumit. Për të rritur efektin, zona e problemit është e mbështjellë me film ngjitës ose celofan, vihet një çorap leshi. Ju mund të shpëtoni nga nxitjet në këtë mënyrë jo më shumë se dhjetë ditë.

Mjeku juaj mund t'ju tregojë se cilat vajra janë më të mirë për shërimin e spurs. Nëse ndonjë ilaç nuk jep ndihmën e nevojshme brenda 10-14 ditësh, duhet të vizitoni përsëri një specialist për të gjetur një ilaç tjetër.

ExpertNews Shqipëri