Nyjet shkaktojnë krizë, simptoma, diagnoza dhe trajtimi

Normalisht, sistemi muskulor skeletik i një personi funksionon pa probleme dhe në heshtje. Crackarja e klikimit, kur nyjet kërciten, duhet të paralajmërojnë dhe të bëhen arsyeja për një ekzaminim të hollësishëm. Më shpesh, një ngërç nuk është një ndërlikim i një gjendje patologjike. Shkaku i zhurmës në bashkim mund të jenë tiparet e strukturës anatomike, ngecja si rezultat i imobilitetit të zgjatur. Në të njëjtën kohë, një ngërç mund të shfaqet me ndryshime shkatërruese në strukturën e bashkimit, proceseve inflamatore ose dëmtim mekanik.

Si shfaqet një ngërç në nyje?

Gjatë lëvizjes, një tingull i veçantë klikues mund të dëgjohet në nyje. Shfaqja e kësaj simptome mund të tregojë çrregullime patologjike në indet e qeseve artikulare, ose një tingull i jashtëm mund të jetë për shkak të arsyeve fiziologjike.

Crunching në nyje vetë pa simptoma shtesë nuk përbën kërcënim për shëndetin e njeriut, ia vlen të shqetësohet nëse klikimi shoqërohet me dhimbje, gjë që tregon një sëmundje.

Më shpesh, formimi i një tingulli të freskët shoqërohet me formimin e vezikulave të vogla të mbushura me një substancë të gaztë në lëngun synovial. Procesi i paraqitjes shoqërohet me aftësinë e çantës artikulare për t'u shtrirë gjatë lëvizjes. Kur presioni brenda zgavrës zvogëlohet, në të shfaqen formacione gazi, të cilat priren të shpërthejnë dhe të bëjnë një zë të lartë.

Ulja e sasisë së lëngut synovial krijon mundësinë e fërkimit të sipërfaqeve artikulare të kockave kur zhvendosni ato gjatë lëvizjes. Një ulje e nivelit të lëngut mund të ndodhë gjatë ushtrimit fizik intensiv ose për shkak të moshës së një personi.

Një gjendje e palëvizshme për një kohë të gjatë është e dëmshme për bashkimin. Qarkullimi kongjestiv dhe një shkelje e qarkullimit të lëngut sinovial brenda nyjes çon në një përkeqësim të proceseve trofike dhe metabolike, të cilat mund të shkaktojnë një gjendje kur shfaqet një çarje në nyje.

Pse klikimet në një të përbashkët?

Përveç arsyeve fiziologjike për shfaqjen e tingullit në nyje, ekzistojnë një numër i kushteve patologjike që ndikojnë në shfaqjen e një simptome të frikshme:

 1. Arthrosis është një patologji që shoqërohet me shkatërrimin gradual të nyjes për shkak të proceseve degjenerative-distrofike në kërc dhe në indet artikulare. Crunch shfaqet në fazën e dytë të sëmundjes, kur tashmë kanë ndodhur ndryshime të pakthyeshme në çantën e përbashkët. Kartilazhi hialin bëhet i hollë, duke humbur elasticitetin dhe qëndrueshmërinë e tij. Indet e eshtrave në gjëndrat artikulare pineale bëhen më të dendura, rriten me një shtresë shtesë, duke formuar rritje të vogla (osteofite). Hendeku i përbashkët gradualisht zvogëlohet dhe kokat e eshtrave mund të preken gjatë lëvizjes, gjë që çon në shfaqjen e një tingulli karakteristik.
 2. Përmbajtja e rritur e proteinave në lëngun sinovial çon në shfaqjen e fijeve të fibrinës, të cilat me një proces të gjatë mund të mbulojnë sipërfaqen e brendshme të nyjes. Shkaku i fenomenit patologjik mund të jetë inflamacioni kronik ose çrregullimet metabolike për shkak të ushqyerjes jo të duhur të ushqimeve kryesisht proteinike.
 3. Disordersrregullimet kongjenitale në strukturën e përbashkët kur sipërfaqet artikulare të eshtrave nuk janë në të njëjtin rrafsh. Tingulli shfaqet për shkak të një trajektore të pasaktë gjatë lëvizjes.
 4. Hipermobiliteti i përbashkët është një gjendje e trashëgueshme kur rrezja e lëvizjes në nyje tejkalon ndjeshëm normën. Lëvizshmëria e tepërt çon në një klikim në kapsulën e përbashkët për shkak të prodhimit të kolagjenit super të shtrirë në trup, një veçori gjenetike shoqërohet shpesh me zhvendosje të nyjeve.
 5. Lëndimet e gjurit mund të shkaktojnë një ngërç në kohën e lëndimit, gjë që sinjalizon një shkelje të integritetit anatomik të indeve. Plasaritje pas lëndimit tregon komplikime nga dëmtimi.
 6. Disordersrregullimet metabolike dhe patologjitë endokrine provokojnë depozitat e kripërave në nyje. Indi i kërcit bëhet më pak elastik dhe i ashpër, ndryshimet në strukturën e indit lidhës çojnë në çarje të nyjeve.
 7. Proceset inflamatore mund të provokojnë një tingull të freskët, ndërsa sëmundja shoqërohet domosdoshmërisht nga simptoma karakteristike të inflamacionit: dhimbje, ënjtje, lëvizje të dëmtuar, hipereminë dhe një rritje lokale të temperaturës së lëkurës.
 8. Ristrukturimi hormonal i trupit në fëmijët 13-16 vjeç bën që nyjet të shpërthejnë.
 9. Aktiviteti i shtuar fizik me një entuziazëm të tepërt për fitnes mund të çojë në një rënie të konsiderueshme të lëngut sinovial dhe fërkime të eshtrave kundër njëri-tjetrit.
 10. Sindroma e përbashkët me një krizë vërehet në shumicën e pacientëve të infektuar me HIV.
Lexo artikullin:  Trajtimi i artritit të gishtit të madh të gishtave

Krizë në nyje mund të ndodhë në fëmijëri, kjo është për shkak të rritjes së shpejtë, si dhe forcës së pamjaftueshme të indit lidhës. Plasaritja e hip në fëmijët e vegjël është një nga shenjat e dysplasia.

Inferioriteti kongjenital i nyjes çon në zhvillimin e zhvendosjes së zakonshme të nyjës së hip, rrjedhjen e eshtrave në të cilën shoqërohet me një krizë. Lidhjet mund të goditen në mënyra të ndryshme: vazhdimisht ose në mënyrë periodike, një nyje ose disa nyje në të njëjtën kohë.

Klikimet shfaqen në nyje të ndryshme:

 • në aparaturën artikulare të shtyllës kurrizore – me hernie ndërvertebrale, protruzione, osteokondrozë, skoliozë;
 • nyje e shpatullës – tingulli shoqëron ngritjen e krahut lart: me artrozë, procese inflamatore, reumatizëm>

Simptomat e njëkohshme

Gjendja fiziologjike e shtypjes në nyje ndodh herë pas here dhe nuk shoqërohet me simptoma shtesë. Një tingull i pakëndshëm nuk sjell siklet të theksuar, lëvizjet në nyje ruhen plotësisht.

Goditja patologjike në nyje ndodh gjithmonë kundër një sfondi të dhimbjes, intensiteti i së cilës varet nga ashpërsia e sëmundjes. Inflamacioni akut, ditën e parë pas dëmtimit shoqërohet me dhimbje të forta, dhimbje kronike të shurdhër shfaqen me patologji shkatërruese.

Proceset inflamatore shkaktojnë ënjtje të indeve të buta që rrethojnë nyjen klikuese. Sa më i fortë të jetë inflamacioni, aq më të theksuara janë simptomat shoqëruese: ënjtje e rëndë, hiperemia e zonës së prekur, lëkura bëhet e nxehtë, funksioni motorik humbet.

Shtimi i një agjenti infektues shoqërohet me një përkeqësim të gjendjes së përgjithshme: temperatura e trupit rritet në vlera të larta, shfaqet dobësi dhe dhimbje koke.

Trajtim

Trajtimi për shkak të një krizë në nyje fillon pas masave diagnostikuese për të përcaktuar shkakun e simptomës së pakëndshme. Me ndihmën e ultrazërit, MRI dhe radiografisë, mjeku do të diagnostikojë dhe përshkruajë trajtim.

Terapia komplekse tradicionale përfshin:

 • Rregullimi i dietës ditore me përjashtim të mishit yndyror, mishit të tymosur, salcice, ëmbëlsirave.
 • Kufizoni streset në nyjet që bien.
 • Në rast të lezioneve serioze të nyjës këputëse, bëhet imobilizimi duke përdorur një fashë ortopedike.
 • Recetë nga një mjek jo-stero>

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

terapi diete

Për funksionimin e plotë të nyjeve, është e rëndësishme që marrja ditore e komponimeve që janë të nevojshme për vetë-rinovimin e indeve të kyçeve. Duke përdorur ushqimin, ju mund të rregulloni proceset metabolike duke ngrënë ushqime që përmirësojnë përbërjen e kërcit dhe indeve të eshtrave kur nyjet kërciten:

 1. Mishi i pelte – një pjatë me pelte nga supa e ngrirë është e dobishme për nyjet me një përmbajtje të lartë kolagjeni, elementë gjurmë (kalcium, bakër, fosfor) dhe vitamina B, A, C. Pjata e mishit përmirëson strukturën e lidhjes dhe muskujve indet, rikthen qelizat pas dëmtimit gjatë inflamacionit.
 2. Rajs – ka veti “pastruese” të nyjeve, promovon prishjen e kripërave të formuara në nyjen e lëvizshme.
 3. Kërc – një burim i kolagjenit, përmirëson dhe rikthen strukturën e qelizave artikulare.

Metodat alternative për të hequr qafe ngërçe në nyje

Metodat alternative të trajtimit duke përdorur recetat e mjekësisë tradicionale janë metoda shtesë të trajtimit terapeutik të nyjës së këputjes. Përdorimi i ilaçeve bimore duhet të jetë dakord me mjekun që merr pjesë për të shmangur reaksionet alergjike dhe efektet anësore.

 • Një zierje e rrënjës së vajit të lulediellit është një mjet i shkëlqyeshëm për ndarjen dhe largimin e kripërave nga nyjet. Mbushni pesëdhjetë gram rrënjë luledielli të copëtuar me gjysmë litër ujë dhe vlim për dhjetë minuta. Pas ftohjes pini në vend të ujit. Kursi mund të vazhdojë deri në tre muaj.
 • Një vaj shtëpiak i bërë nga mustaqe të artë përdoret për bluarje në një vend të lënduar ose, si bazë për një kompresë. Përdoret për artrit, përdhes, reumatizëm. Për të përgatitur një agjent terapeutik, mjafton të shtrydhni lëngun dhe të përzierni me bazën e benzinës, duke marrë tre pjesë të lëngut dhe një pjesë të vazelinë.
 • Infuzion anti-inflamator i kone të rinj hëngrën: derdhni tetë kone në një litër ujë të valë, mbyllni kapakun dhe insistoni për dymbëdhjetë orë. Pini një produkt medicinal në një vëllim prej 150 ml një herë në ditë.
 • Një zierje e gjetheve të dafinës: derdhni tridhjetë gjethe dafine me tre gota ujë, sillni përbërjen në një pikë vlimi dhe mbajeni në zjarr për pesë minuta të tjera. Supë injektohet për katër orë, pas së cilës pini produktin e përfunduar gjatë ditës, duke e ndarë vëllimin në disa pjesë. Kursi i trajtimit nuk është më shumë se tre ditë.

Parandalim

Për të parandaluar shtypjen, duhet të kujdeseni paraprakisht për shëndetin e përbashkët. Duke ndjekur parimet e një diete të shëndetshme, është e mundur të parandaloni ndërprerjet në proceset metabolike dhe të përmirësoni gjendjen e indeve të kyçeve. Për ta bërë këtë, është e mjaftueshme që të përjashtohen enët me një përmbajtje të lartë të yndyrës dhe kripës, salcice, produkte të tymosura, alkool. Shtë e dobishme të përfshini një numër të madh të perimeve të freskëta, mishin me pak yndyrë, produktet e qumështit në dietën e përditshme.

Një mënyrë jetese e ulur është armiku i nyjeve. Stanjacioni në kohën e pasivitetit të zgjatur fizik çon në një përkeqësim të ushqyerjes së indeve artikulare për shkak të një rënie në qarkullimin e gjakut dhe një përkeqësim të përbërjes së lëngut synovial, i cili kryen një funksion transporti, duke shpërndarë substancat e nevojshme për secilën qelizë të të përbashkët.

Për të parandaluar veshin e hershëm të nyjës, është e nevojshme të kontrolloni aktivitetin fizik. Ushtrimet intensive kontribuojnë në ndryshime distrofike me kërc, gjë që çon në një shkatërrim gradual.

Nëse gjatë lëvizjes shfaqet një tingull i qartë, rekomandohet të vizitoni një profesionist mjekësor për të përcaktuar shkakun e "tingullit" në nyje. Shpejtësia e rikuperimit dhe ruajtja e shëndetit të nyjës varet nga diagnoza e saktë.

ExpertNews Shqipëri