Metodat e trajtimit të synovitit të nyjës së bërrylit dhe prognozës

Sëmundja, e karakterizuar nga procese inflamatore në guaskat e brendshme të kapsulës së përbashkët, quhet "sinoviti i nyjës së bërrylit". Akumulimi gradual i lëngjeve shkakton ënjtje dhe ngurtësi të rëndë të lëvizjeve. Dhimbja gjatë rrjedhës së sëmundjes mund të mungojë ose minimale.

Karakteristikat e klasifikimit

Specialistët ndajnë sinovitin e nyjës së bërrylit në disa varietete të pavarura:

 1. Origjina alergjike – është rezultat i një stimuli të jashtëm ose të brendshëm që provokon mbindjeshmëri;
 2. Infektive – me depërtimin e mikroflora patogjene në bashkim;
 3. Septiku – është rezultat i traumës ose sëmundjeve të departamentit endokrin ;;
 4. Aseptike – karakterizohet nga natyra reaktive e arsimit.

Ndarja sekondare ndodh nga prania e ekudatit:

 • hemorragjike;
 • Fibrinoze seroze;
 • lëngshëm;
 • Origjina purulente.

Burimet kryesore të patologjisë

Sinoviti i nyjës së bërrylit i referohet sëmundjeve të regjistruara shpesh, përcaktimi i të cilave kryhet nga departamenti i reumatologjisë, terapisë dhe traumatologjisë. Parakushtet e hasura shpesh për zhvillimin e një procesi jonormal përfshijnë:

 • Një larmi dëmtimesh në zonën e problemit;
 • Depërtimi i agjentit shkaktar të sëmundjes nga mjedisi i jashtëm ose duke pasur një fokus të brendshëm;
 • Goditja e një trupi të huaj;
 • Reaksione alergjike spontane ndaj ngacmuesve të jashtëm ose të brendshëm;
 • Struktura e paqëndrueshme e artikulacionit;
 • Masë e tepërt e trupit, duke provokuar mikrotraumatizimin e vazhdueshëm të nyjeve.

Masat moderne diagnostikuese dhe një histori e plotë e jetës së pacientit na lejon të vendosim natyrën e vërtetë të sëmundjes dhe të eliminojmë të gjitha shenjat e saj.

Manifestimet simptomatike

Direkt varen nga forma e procesit patologjik që kalon.

Lloji seroz i sinovitit të nyjës së bërrylit përcaktohet nga rritje të konsiderueshme në vëllim, të shprehura ndjesi të dhimbshme. Në disa raste, regjistrohet një ndryshim në temperaturën e trupit.

Forma kronike e procesit patologjik mund të ndodhë nën ndikimin e bashkimit të formave të ndryshme – seroze dhe hemoragjike, seroze dhe fibrinoze. Fillimi i procesit nuk ka manifestime simptomatike të theksuara, gjë që e ndërlikon procesin e diagnostikimit. Pacienti ankohet për siklet në nyjen e prekur. Asnjë tipar tjetër simptomatik nuk u vërejt.

Forma purulente është e fiksuar me një përkeqësim të mprehtë në mirëqenien e përgjithshme të pacientit. Mund të përcaktoni sëmundjen nga shenjat:

 • Një rritje e mprehtë e temperaturës së trupit në 39 gradë;
 • Dobësi e rëndë;
 • Kushtet e etheve;
 • Dhimbje periodike në zonën e nyjes;
 • Një rritje e dukshme e zonës së dëmtimit të vëllimeve.
Lexo artikullin:  Spray i shkallës së përbashkët të gjurit, parandalimi, trajtimi

Patologjia mund të manifestohet me shenja të qarta të limfadenitit.

Hulumtim diagnostik

Përcaktimi i lezionit fillon me konsultimin e një specialisti që kryen mbledhjen e të dhënave anamnestikale. Të gjitha informacionet shënohen në kartën ambulatore të pacientit:

 • Koha e shfaqjes së shqetësimit parësor;
 • Sëmundjet dhe dëmtimet e mëparshme;
 • Lloji i ankesave të bashkimeve të prekura;
 • Ekzaminimi i palpimit të zonës së dëmtuar;
 • Përcaktimi i lëngut brenda bashkimit.

Pas mbledhjes së të dhënave, mjeku bën një diagnozë fillestare dhe e dërgon pacientin për të ndarë studime laboratorike dhe instrumentale:

  Imazhet me rreze X – i referohen teknikave të përballueshme dhe të lira që ju lejojnë të përcaktoni proceset inflamatore në membranat artikulare. Me ndihmën e tyre, faktori i dëmtimeve është i përjashtuar, prania e gripit>

Therapies

Trajtimi i procesit patologjik është nën mbikëqyrjen e specialistëve në reumatologji, kirurgji ose neurologji.

Kur kontaktoni ndonjë nga këta specialistë, masa kryesore është shpimi i zonës së problemit. Pas mbledhjes së materialit për kërkime, një sasi e caktuar do të transferohet në laborator për analiza të specializuara.

Për të parandaluar depërtimin e një infeksioni sekondar, vendi i injektimit do të trajtohet me një zgjidhje antibakteriale. Për të shtypur shfaqjen simptomatike të procesit inflamator, rekomandohet futja e ilaçeve anti-inflamatore direkt në nyje. Procedura kryhet nën anestezi lokale, nuk kërkon futjen e pacientit në anestezi të përgjithshme. Në fund të manipulimit, nyja është e mbyllur me veshje sterile.

Terapia antibiotike – përfshin përdorimin oral të ilaçeve, në rast të përcaktimit të procesit infektiv.

Terapia e vitaminave – komplekset vitaminë-minerale i përshkruhen pacientit. Marrja e tyre ju lejon të përmirësoni funksionalitetin e sistemit autoimun, të stabilizoni proceset metabolike në trup. Emërimi i multivitaminave është përgjegjësi e mjekut që ndjek – lloji i dragee varet nga kryerja e testeve laboratorike.

Procedurat fizioterapeutike – përshkruhen disa ditë pas fillimit të procesit terapeutik. Veshja e aplikuar më parë është dobësuar, lejohet zhvillimi gradual i bashkimit të prekur. Në këtë periudhë, klasat terapeutike mbahen nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të një specialisti. Teknika mund të përmirësojë qarkullimin lokal të gjakut, të kontribuojë në thithjen e shpejtë të barnave të futura në nyje.

Lexo artikullin:  Ushqyerja për artrozën e gjurit atë që është e mundur dhe çfarë jo

Teknika në shtëpi – lejohen ekskluzivisht me miratimin e mjekut që merr pjesë. Të gjitha përpjekjet e pavarura për të kryer procedurat mund të ndikojnë negativisht në bashkimin e dëmtuar. Përdorimi i pavarur, pa terapinë komplekse të përshkruar, nuk do të ketë efektin e nevojshëm terapeutik. Healers rekomandojnë përdorimin e ointments comfrey, tinkturat bimor. Të gjitha metodat kanë për qëllim stabilizimin e qarkullimit lokal të gjakut, duke lehtësuar gjendjen e përgjithshme të pacientit.

Ndërhyrjet kirurgjikale – kryhen në mungesë të efektit të dëshiruar me trajtim konservator ose ri-formim të përsëritur të procesit patologjik. Qëllimi kryesor i manipulimit është heqja e plotë ose e pjesshme e membranës sinoviale të prekur nga sëmundja.

Dëmtimi i vogël kërkon përdorimin e teknikave artroskopike. Procesi përfshin futjen e instrumentit përmes një birë të vogël (në zonën e nyjës së prekur) dhe heqjen e fragmenteve të vogla të kërcit, tendinave dhe zonave të përflakura të sipërfaqes sinoviale.

Me dëme të konsiderueshme, ekspertët rekomandojnë një operacion klasik – duke përdorur një bisturi. Sipërfaqet e inflamuara sinoviale pësojnë një heqje të përgjithshme. Manipulimi do të heqë qafe procesin inflamator.

Parashikim

Shanset e rikuperimit me sinovitin e nyjës së bërrylit varen drejtpërdrejt nga burimi kryesor i procesit, shkalla e dëmtimit dhe neglizhenca e sëmundjes. Diagnoza dhe trajtimi me kohë mund të ndalojnë manifestimet simptomatike të formave akute të sëmundjes.

Variantet kronike të sëmundjes kanë një prognozë të favorshme me kusht. Një kurs i zgjatur i një devijimi anormal çon në shpërthim dhe stabilitet të dëmtuar të nyjes. Proceset e rënda të etiologjisë infektive janë të rrezikshme për trupin e pacientit. Këto specie të lezioneve kërkojnë shtrimin në spital të pacientit.

Rezultati më i vështirë i një relapsi është diarthrosis. Me zgjedhjen e duhur të trajtimit simptomatik, prognoza është me kushte të favorshme. Nuk ka garanci për kthimin 100% të lëvizshmërisë së organeve.

Sinoviti i nyjës së bërrylit mund të çojë në zhvillimin e komplikimeve serioze. Gabimi kryesor i pacientëve është përpjekja për të ngrohur zonat e prekura. Kur nxehet, procesi inflamator kalon në indet ngjitur dhe gradualisht lëviz nëpër trup. Injorimi i zgjatur i manifestimeve simptomatike mund të provokojë lezione septike, me ndikim në organet e brendshme individuale.

Lexo artikullin:  Mjekimi popullor trajtimi i bursitit të bërrylit

Sëmundja kërkon një qëndrim serioz nga ana e pacientëve – refuzimi i ilaçeve, përdorimi i verbër i recetave në shtëpi ndikon negativisht në nyjen e sëmurë. Pa monitorim të vazhdueshëm nga procedurat diagnostikuese, çdo trajtim nuk ka kuptim – është e nevojshme të regjistrohet një ulje ose rritje në procesin inflamator.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri