Masazh i nyjes së gjurit me artrozë

Osteoartroza është një sëmundje degjenerative-distrofike, që gradualisht çon në deformime dhe imobilizim të nyjes. Shpesh, përpjekjet për ta kuruar atë dështojnë. Sëmundja është e prirur për zhvillim dhe forcim, dhe është jashtëzakonisht e vështirë të shërohet plotësisht nga ajo.

Sidoqoftë, me ndihmën e teknikave të masazhit është e mundur të përmirësohet gjendja e nyjes së prekur dhe të ngadalësohet përparimi i sëmundjes. Dhe nuk është e nevojshme të shkoni për një masazh profesional, në shumicën e rasteve për një rezultat të pranueshëm është e mjaftueshme të bëni masazh në shtëpi me duart tuaja.

Në fazat e fundit, masazhi në shtëpi ka vetëm një efekt simptomatik. Në një fazë të hershme, ai mund të trajtojë shkaqet e sëmundjes. Por vetë-masazhi mund të jetë efektiv vetëm në kombinim me metodat e tjera të terapisë (përfshirë ilaçet).

Masazh profesional i gjurit

Nëse masazhi ndaj vetvetes nuk është gjithmonë shumë efektiv, atëherë procedurat profesionale të masazhit janë absolutisht të nevojshme për shumicën e pacientëve me osteoartrit të nyjes së gjurit. Në afro 80% të rasteve, ato nuk rekomandohen, por përshkruhen të kryhen pa dështim, si pjesë integrale e terapisë komplekse.

Sidoqoftë, kjo nuk është një ilaç: procedurat e masazhit janë të mira, por pa metoda të tjera terapeutike (veçanërisht terapi ushtrimore dhe ilaçe), ato mund të ndihmojnë pak.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Përmbajtja e artikullit
 1. 1.1 Kur mund të bëj masazh me artrozën e gjurit, dhe kur jo?
 2. 1.2 A është e mundur të bëhet vetë-masazh i gjurit me artrozë në shtëpi?
 3. 2 Si të masazhoni nyjen e gjurit me artrozën: teknikat, rregullat
 4. 2.1 Sa seanca ju duhen?
 5. 2.2 Teknika e masazhit të nyjës së gjurit (video)
 6. 2.3 Ku kushtojnë masazhe të tilla dhe sa kushton 1 procedurë?
 7. Si ta bëni masazh veten me artrozën e gjurit?
 8. Deformimi i gjurit
 9. Trajtimi i artrozës së gjurit
 10. Masazhoni me artrozën e nyjës së kuqe të nxehtë
 11. Cilat teknika masazhesh duhet të përdoren për deformimin e artrozës së nyjës së gjurit?
 12. Teknika klasike e masazhit për deformimin e artrozës së nyjës së gjurit të shkallës së 2-të
 13. Kush nuk duhet të bëjë masazh me artrozën e nyjës së gjurit të shkallës 1 dhe 2?
 14. Masazh për artrozën e gjurit: si të kryhen siç duhet, llojet, kundërindikimet
 15. Isfarë është masazhi për artrozën?
 16. Llojet e masazhit
 17. Cilat kundërindikacione ekzistojnë?
 18. Skema klasike e procedurës dhe tiparet e saj
 19. Efektiviteti i masazhit duke përdorur mjaltin
 20. Si të kryeni masazh me gonarthrosis të nyjës së gjurit vetë
 21. Natyra e problemit
 22. Parimet e procedurës
 23. Procedurë
 24. Ekspozimi vetë
 25. Përdorimi i masazheve
 26. Masazh i duhur për shëndetin e gjurit
 27. Indikacionet, kundërindikacionet dhe llojet e masazhit
 28. Masazh profesional
 29. Acupressure
 30. Vetë ndihmë
 31. Masazh për artrozën e gjurit: performanca e duhur, kundërindikacionet
 32. Nevoja për masazh me artroza të gjurit
 33. Rekomandime për
 34. > Teknika kryesore e përdorur në institucionet mjekësore është klasike. Sesioni përbëhet nga 3 faza:
 35. Llojet e masazhit
 36. contraindications
 37. Kryerja në shtëpi
 38. Përdorimi i mjaltit në masazh të nyjës së gjurit
 39. Parandalim

1.1 Kur mund të bëj masazh me artrozën e gjurit, dhe kur jo?

Për procedurat e masazhit për artrozën e nyjës së gjurit, ekzistojnë të dyja indikacionet dhe kundërindikimet. Këto të fundit, për fat të mirë, janë relativisht të pakta, veçanërisht kur bëhet fjalë për vetë-masazh (është shumë më e sigurt dhe më pak traumatike sesa profesionale).

 1. Artriti i ngadaltë i gjurit.
 2. Simptoma të dhimbshme në formën e dhimbjes, ngërçe në gjymtyrën e prekur, parestezi (mpirje).
 3. Imobilizimi i pjesshëm i gjymtyrëve të prekura (lëvizshmëri e dobët e kyçeve).
 4. Kryerja e terapisë agresive (në këtë rast, po bëhen të gjitha përpjekjet për të eleminuar sëmundjen, kështu që masazhi është thjesht i nevojshëm).

Teknika e Masazhimit të Gjurit për Arthrosis

 • periudha e përkeqësimit të osteoartrozës (edhe nëse simptomat janë minimale, dhe pacienti ndihet normal),
 • procese inflamatore akute në indet artikulare – duhet të prisni uljen e tyre, ose të ndaloni me ilaçe anti-inflamatore,
 • dëmtimi i fundit i gjurit – në këtë rast, zhvillohet një kaskadë e tërë e reaksioneve patologjike (përfshirë inflamacionin) që ndërhyjnë në procedurë,
 • prania e sëmundjeve të vogla të gjurit ose gjymtyrëve të prekura në tërësi (për shembull, tromboflebiti, fazat e vona të venave me variçe).

1.2 A është e mundur të bëhet vetë-masazh i gjurit me artrozë në shtëpi?

Pacientët nuk janë gjithmonë në gjendje të takojnë me masazhe profesionistë. Në disa raste, buxheti nuk lejon shpenzime të tilla; në raste të tjera, fajet janë rrethanat e tjera. Bëhu ashtu siç mund, nuk është gjithmonë e mundur të kryhet një masazh me një profesionist.

Shtë edhe më e vështirë të shkosh në procedurë në mënyrë të vazhdueshme, duke iu përmbajtur një kursi prej disa dhjetëra seancash të ndara. Në raste të tilla, është e rëndësishme të bëni masazh të gjurit në shtëpi, vetë.

Vetë-masazhi mund të bëhet në pesë minuta në mes të punëve ose punëve shtëpiake – kjo është vetëm në favor të artrozës (dhe për parandalimin e saj). Vetë-masazhi është i mirë edhe si një procedurë e veçantë (kur procedurat profesionale nuk kryhen), dhe si një shtesë e masazhit nga specialistët.

Problemi i vetëm është efektiviteti i vetë-masazhit: është shumë i kufizuar, dhe një teknikë e tillë mund të konsiderohet seriozisht vetëm si terapi simptomatike. Sidoqoftë, në disa pacientë, vetë-masazhi çon në eliminimin e ngurtësisë së nyjeve, por këto janë raste të rralla.

Përkundër faktit se vetë-masazhi është shumë më i sigurt se procedurat profesionale, duhet të këshilloheni me mjekun tuaj përpara se të filloni procedurat. Përndryshe, ju mund të dëmtoni veten më shumë sesa ndihmë.

2 Si të masazhoni nyjen e gjurit me artrozën: teknikat, rregullat

Si të masazhoni (përfshirë vetë-masazhin) me artrozën e nyjës së gjurit? Skema është e thjeshtë dhe e kufizuar në 3 hile. Sidoqoftë, ato duhet të studiohen plotësisht, dhe sa më shpesh që të jetë e mundur të zbatohen për "mbushjen e duarve" (nëse flasim për vetë-masazh).

Masazh i nyjes së gjurit me artrozë

Tri teknikat kryesore të masazhit:

 1. Shtypje. Me këtë teknikë duhet të filloni: një teknikë përgatitore që synon zbutjen dhe ngrohjen e fibrave të muskujve. Me fërkim fillon një procedurë masazhi, dhe ajo përfundon. Qëllimi juaj është që ta fërkoni lëkurën rreth gjurit me pëllëmbën tuaj, paksa të ngutshme.
 2. Trazim. Metoda kryesore: presion i moderuar në lëkurën rreth gjurit me pëllëmbën e dorës. Shtë gjithashtu e dobishme të bëni presion me gishtërinjtë tuaj, por pa u mbërthyer: mos lejoni siklet ose veçanërisht dhimbje.
 3. Efekt dridhjeje. Dora për të shkundur lëkurën dhe muskujt nënlëkurorë. Duket kështu: shtypni pëllëmbën tuaj në gju dhe bëni lëvizje ritmike në drejtime të ndryshme, duke u përpjekur të mos e shqyeni pëllëmbën tuaj nga pika e fiksimit.

Disa rregulla dhe këshilla për procedurën:

 • është e nevojshme të masazhoni jo vetëm gjurin e prekur, por edhe zonat përreth tij (në mënyrë ideale, ju duhet të shtrini tërë gjymtyrën e prekur në tërësi, duke u përqëndruar në fijet e muskujve),
 • para fillimit të procedurave, është e nevojshme një ngrohje (metoda e parë e përmendur më lart është e përshtatshme): pa përgatitje paraprake, rreziku i dëmtimit të gjurit rritet ndjeshëm
 • Rekomandohet të kryeni procedurat e masazhit me përdorimin e vajrave të ngrohjes, kremrave ose xhelave (preferohet me përbërës në baza natyrale për të minimizuar rrezikun e alergjive),
 • Mund të shkoni në procedurat e masazhit ose të bëni masazh vetëm pasi të këshilloheni me mjekun tuaj (jo trainer, jo terapist masazhesh ose të njohurit, por vetëm me një mjek që ju vëzhgon dhe ju trajton).

2.1 Sa seanca ju duhen?

Një, dy, apo edhe dhjetë procedura nuk mund të shpërndahen: një qasje sistematike dhe e vazhdueshme kërkohet nga një seri lëndësh. Në minimum, ju duhet të kaloni 3 kurse masazhesh, përfshirë 12 seanca të veçanta. Ata duhet të kryhen për 3 muaj me pushime të shkurtra midis secilit.

Nëse flasim për vetë-masazh, atëherë këtu funksionon një rregull i thjeshtë: sa më shpesh dhe më gjatë – aq më mirë. Në mënyrë ideale, ju duhet ta bëni atë çdo ditë, dhe disa herë në ditë (për shembull: 3 procedura të vetë-masazhit në ditë, për 5-10 minuta).

Nëse keni artrozë agresive të vazhdueshme që nuk mund të kurohet plotësisht, do të duhet të bëni vetë-masazh gjatë gjithë jetës tuaj.

2.2 Teknika e masazhit të nyjës së gjurit (video)

2.3 Ku kushtojnë masazhe të tilla dhe sa kushton 1 procedurë?

Procedurat e masazhit për artrozën e nyjës së gjurit kryhen jo vetëm nga terapistët e masazhit, por edhe nga mjekët. Duke folur posaçërisht për mjekët: mund të kontaktoni një neurolog, ortoped, rehabilitolog ose traumatolog. Në shumicën e rasteve, procedura të tilla bëhen nga mjekë nga poliklinika: në spitale, shërbime të tilla nuk janë të zakonshme.

Shtë edhe më efektive t’i drejtoheni terapistëve profesionistë të masazhit terapeutik. Ato janë të disponueshme në disa spitale (kanë një departament ortopedik ose reumatologji), por më shpesh ato punojnë në dhoma të veçanta trajtimi. Ju lutemi vini re se keni nevojë për një terapist masazhi terapeutik me një diplomë në specialitetin "biznes mjekësor". Praktikuesit e përgjithshëm (të cilët bëjnë masazh relaksues) nuk janë të përshtatshëm.

Kostoja e një procedure masazhi për artrozën e nyjës së gjurit mesatarisht mund të jetë 400-900 rubla.

Si ta bëni masazh veten me artrozën e gjurit?

Sëmundjet e kyçeve e komplikojnë shumë jetën e çdo personi. Jo vetëm njerëzit mbi 40 vuajnë nga sëmundje të tilla, shpesh të rinjtë vuajnë gjithashtu nga sëmundjet e komponimeve të kockave. Një nga sëmundjet më të zakonshme të nyjeve të kockave është artroza e nyjes së gjurit. Osteoartriti i nyjes së gjurit kërkon trajtim të vazhdueshëm dhe gjithëpërfshirës.

Trajtimi i përbashkët i gjurit përfshin ilaçe, fizioterapi, gjimnastikë dhe masazh. Masazhi duhet të përfshihet në trajtimin e artrozës së nyjës së gjurit të shkallës së 2-të. Nëse sëmundja nuk përparon dhe mbetet në 1 shkallë, atëherë procedurat e masazhit janë opsionale.

Deformimi i gjurit

Gonarthrosis është një sëmundje kronike që prek nyjet e kockave. Zhvillimi i sëmundjes provokon një ndryshim në lidhje dhe sasinë e lëngut të përbashkët. Lëngu që zbut fërkimin bëhet i trashë dhe gradualisht zhduket plotësisht. Për shkak të së cilës, kërc dhe indi i eshtrave janë të dëmtuara, dhe fillon të deformojë.

Shkatërrimi mund të shkaktohet si nga ndikimi i jashtëm (goditje, bruçe, shenja shtrirje, hipotermi, etj.) Dhe nga ndryshimet e brendshme në trup (ndërprerjet hormonale që shkaktojnë një rritje të mprehtë në peshë, peshë të tepërt, mungesë të ushqyesve, sëmundje, etj.).

Lexo artikullin:  Simptomat e tendinitit të shpatullave dhe trajtimi

Simptomat e artrozës deformuese të nyjes së gjurit varen nga faza e sëmundjes. Por karakteristike për çdo fazë janë:

 1. Dhimbje në nyjet e prekura. Në 2 gradët e para, dhimbja ndjehet vetëm kur lëviz. Në 3 gradë, dhimbja ndihet vazhdimisht.
 2. Crunching dhe kërcitje dëgjohet gjatë lëvizjes.
 3. Zona afër kryqëzimit bymehet dhe bymehet.
 4. Lëvizja e gjymtyrëve është e kufizuar.
 5. Bashkimi është deformuar.

Simptomat e një sëmundje nga 1 shkallë praktikisht nuk manifestohen, prandaj, në thelb trajtimi fillon në një kohë kur sëmundja është zhvilluar në 2 gradë.

Trajtimi i artrozës së gjurit

Osteoartriti i nyjes së gjurit është një sëmundje që kërkon terapi të vazhdueshme. Pa trajtim, gonarthrosis mund të çojë në paaftësi. Terapia e kësaj sëmundje përfshin:

 1. Marrja e ilaçeve që lehtësojnë dhimbjen dhe inflamacionin, si dhe rivendosin pjesërisht kërcin e dëmtuar.
 2. Fizioterapi.
 3. Gjimnastikë, stërvitje dhe masazh.
 4. Procedurat e ujit.

Nuk rekomandohet trajtimi i artrozës së nyjës së gjurit pa diagnostikim paraprak. Meqenëse trajtimi i pahijshëm mund të dëmtojë trupin ose të jetë joefektiv. Një person mund të bëjë masazh, stërvitje dhe gjimnastikë me artrozën e nyjës së gjurit më vete.

Masazhoni me artrozën e nyjës së kuqe të nxehtë

Masazhi në trajtimin e artrozës së gjurit të shkallës 2 është një element thelbësor i trajtimit. Gjithashtu, nëse sëmundja është diagnostikuar tashmë në 1 shkallë, është më mirë të filloni një masazh në këtë kohë. Për 3 shkallë të sëmundjes, masazhi praktikisht nuk sjell rezultate. Masazhi për gonarthrosis ndihmon:

 1. Relaksoni muskujt e këmbës dhe lehtësoni dhimbjen.
 2. Hiqni inflamacionin përreth zonës së prekur.
 3. Hiqni ngurtësinë e nyjeve të këmbëve.
 4. Normalizoni qarkullimin e gjakut në këmbë.
 5. Qasje e hapur ndaj substancave thelbësore në zonën e prekur.

Procedura mund të kryhet në mënyrë të pavarur, por para kësaj ju duhet të zgjidhni teknikën më të mirë dhe të studioni me kujdes teknikën e ekzekutimit.

Cilat teknika masazhesh duhet të përdoren për deformimin e artrozës së nyjës së gjurit?

Ekzistojnë shumë teknika të ndryshme masazhesh, secila teknikë ka vetitë e veta shëruese. Me artrozën e nyjës së gjurit, rekomandohen metodat e mëposhtme:

 1. Teknika japoneze e masazhit.
 2. Terapia suedeze për artrozën.
 3. Finlandez.
 4. Terapia ruse.

Një nga speciet e teknikës japoneze është Shiatsu. Kjo teknikë siguron një efekt pikë në zonat e përflakur. Ju mund ta kryeni procedurën vetë, por është e rëndësishme të përcaktoni saktë se cilat pika në këmbë duhet të preken.

Metodat suedeze dhe ruse kanë shumë të përbashkëta. Masazhi sipas këtyre teknikave gjithashtu mund të kryhet në mënyrë të pavarur. Teknika e ekzekutimit përfshin fërkim dhe goditje të zonës së prekur në këmbë dhe rreth saj.

E përfshirë gjithashtu në terapi është teknika finlandeze e masazhit të gjurit. Me artrosis, ju mund të bëni një masazh të tillë vetë, por vetëm pasi të keni punuar teknika. Sipas kësaj teknike, ndikimi në zonën e prekur të këmbës kryhet nga gishtërinjtë.

Teknika klasike e masazhit për deformimin e artrozës së nyjës së gjurit të shkallës së 2-të

Me artrozën e nyjës së gjurit prej 1 dhe 2 gradë, mund të përdorni teknikën klasike. Procedura për këtë teknikë kryhet në mënyrë të pavarur. Terapia përfshin trashje, fërkim dhe stroking. Persondo person që dëshiron të kryejë procedurën vetë, duhet të lexojë me kujdes rregullat e ekzekutimit:

 1. Shumë njerëz, duke bërë masazhin e tyre, bëjnë një gabim të madh, duke filluar ta bëjnë atë menjëherë nga zona e prekur. Së pari, është e nevojshme të normalizohet qarkullimi i gjakut, për këtë është e nevojshme të shtrini muskujt e shpinës, lëvizje stroking dhe fërkimi në zonë nga fshikëzat e shpatullave deri në sakrum. Lëvizjet duhet të jenë të buta dhe të lëmuara.
 2. Pas kësaj, ju mund të shkoni në këmbë. Lëvizja duhet të fillojë nga të jashtmit>

Teknika e kryerjes së masazhit klasik për artrozën e nyjës së gjurit prej 1 dhe 2 gradë:

 1. Para procedurës, duhet të ngrohni plotësisht nyjet e përflakur. Atëherë është e dëshirueshme që të zgjasni shpinën.
 2. Pastaj lëvizni gradualisht në kofshën e këmbës së prekur nga artroza deformuese e nyjes së gjurit 1 dhe 2 gradë. Mjafton të kryeni 4 herë lëvizje të ngutshme, fërkimi dhe stroking. Mund të veproni me skajin e dorës ose me grushtin tuaj.
 3. Atëherë ju duhet të zbrisni gradualisht në zonën e këmbëve të prekur nga artroza deformuese e nyjes së gjurit prej 1 ose 2 gradë. Për ta bërë këtë, kryhen lëvizje rrethore lëvizëse rreth bashkimit.
 4. Në këtë kohë, gjuri i lënduar duhet të jetë ngadalë i përkulur dhe i padurueshëm.
 5. Tjetra, butësisht goditni zonën rreth gjurit me majë të gishtave.
 6. Pas kësaj, kryhen lëvizje stroking rreth gjurit.

Asnjë dhimbje nuk duhet të ndihet gjatë masazhit. Shtë më mirë të kryeni procedurën pas procedurave të ujit dhe përdorimit të vajrave thelbësorë ose mjaltit. Masazhi i kryer në mënyrë të pavarur me artrozë deformuese të nyjës së gjurit duhet të zgjasë së paku 15 minuta.

Kush nuk duhet të bëjë masazh me artrozën e nyjës së gjurit të shkallës 1 dhe 2?

Arthroza deformuese e nyjes së gjurit është një sëmundje serioze dhe kërkon trajtim të veçantë. Nuk është e nevojshme të trajtoni në mënyrë të pavarur artritin deformues të nyjës së gjurit.

Meqenëse edhe masazhi, me artrozë deformuese të nyjës së gjurit prej 1,2,3 gradë, ka kundërindikacione dhe para se të kryeni vetë, është e rëndësishme të dini cilat:

 1. Pra, nuk mund të bëni masazh me artrozë deformuese të nyjës së gjurit prej 1 dhe 2 gradë tek personat që vuajnë nga sëmundjet e organeve të barkut.
 2. Procedura është kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga sëmundje seksualisht të transmetueshme.
 3. Nuk rekomandohet të masazhohen vetë për personat me funksion të dëmtuar të zemrës.
 4. Gjithashtu është kundërindikuar tek njerëzit me çrregullime mendore.
 5. Gjithashtu nuk rekomandohet të kryhen procedurat vetë për personat me insuficiencë renale dhe hepatike.
 6. Ndalohet kryerja e procedurës vetëm për personat që vuajnë nga kanceri.

Gonarthrosis është një sëmundje serioze dhe për këtë arsye duhet të trajtohet menjëherë pas diagnozës, edhe nëse sëmundja nuk tregon simptoma. Meqenëse gonarthrosis përparon me shpejtësi dhe nga 1 shkallë shkatërrimi çon shpejt në 2 dhe 3 gradë. Dhe shkalla e 3-të praktikisht nuk i nënshtrohet trajtimit mjekësor, e vetmja rrugëdalje është operacioni. Prandaj, këshillohet që të filloni trajtimin me 1 shkallë.

Terapia duhet të jetë gjithëpërfshirëse, pasi efekti i vetëm do të jetë. Një element i rëndësishëm në trajtimin e gonatrozës është masazhi. Masazhi ju lejon të heqni qafe dhimbjen, inflamacionin, lehtëson ënjtjen dhe rikthen qarkullimin e gjakut në nyjen e gjurit.

Masazh për artrozën e gjurit: si të kryhen siç duhet, llojet, kundërindikimet

Osteoartriti i gjurit është një sëmundje komplekse, e pakëndshme dhe shumë e dhimbshme që mund të prekë njerëzit e çdo moshe. Për trajtimin e gonarthrosis, nuk përdoren vetëm medikamente, ointments të grupeve të ndryshme farmakologjike dhe procedurat fizioterapeutike. Masazhi me artrozë të nyjës së gjurit rekomandohet në çdo fazë të zhvillimit të patologjisë.

Isfarë është masazhi për artrozën?

Procedura e paraqitur kryhet për të:

 1. Lehtësoni tensionin e muskujve dhe lehtësoni dhimbjen e gjurit që lind nga artroza.
 2. Për t'u çlodhur dhe shtrirë pak muskujt që ndodhen rreth nyjës së prekur.
 3. Eliminoni vulat që shfaqen në inde.
 4. Rivendosni lëvizshmërinë normale të gjurit, i cili është i dëmtuar për shkak të zhvillimit të artrozës.
 5. Përmirësoni procesin e restaurimit të përbashkët.
 6. Eleminoni të gjitha substancat toksike që provokojnë inflamacion në gju.
 7. Stimuloni qarkullimin e gjakut dhe rritni rrjedhjen e limfave.

Massagedo masazh i gjurit me artrozë deformuese mund të kryhet në shtëpi. Për ta bërë këtë, thjesht mund të shikoni videon praktike. Sidoqoftë, është më mirë të kontaktoni një specialist i cili do të tregojë se si t'i bëjë lëvizjet në mënyrë korrekte dhe t'i shpjegojë të gjitha kundërindikimet.

Llojet e masazhit

Me artrozë deformuese të gjurit, mund të kryeni masazhin e mëposhtëm:

  Shiatsu (Japoneze). Kjo është një akupresurë, e cila provon>

Së pari, varg i lëvizjeve të chiropractor është i vogël. Me kalimin e kohës, mund të rritet nëse nuk shkakton siklet. Por artroza është një sëmundje komplekse që mund të përkeqësohet periodikisht.

Cilat kundërindikacione ekzistojnë?

Nëse duhet të kaloni një kurs të terapisë manuale në shtëpi, duhet të merrni gjithmonë parasysh të gjitha kundërindikimet në procedurë. Masazhi me artrozë deformuese të gjurit nuk mund të bëhet nëse:

 • pacienti ka gjakderdhje;
 • faza akute e inflamacionit nuk ka përfunduar ende;
 • zhvillon trombozë vaskulare;
 • një person ka ethe dhe ethe.

Ju nuk duhet të zhvilloni një seancë nëse pacienti ndjen dhimbje ose siklet të fortë.

Skema klasike e procedurës dhe tiparet e saj

Një seancë e rregullt masazhesh përbëhet nga disa faza:

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

 1. Për të filluar, pjesa e poshtme e shtyllës kurrizore përpunohet.
 2. Tani ju duhet të shtrini muskujt e femurit në këmbën në të cilën preket gjuri. Mjaftojnë 3-4 lëvizje shtrënguese.
 3. Së fundmi, relaksimi i hip bëhet me lëvizje lëkundëse dhe zierje.

 • lëvizjet lëvizëse rrethore në të dy anët e bashkimit të prekur;
 • bluarje artikulacioni;
 • masazh i shpejtë i kofshëve;
 • përkulja dhe zgjatja e bashkimit (shumë e kujdesshme);
 • rrotullimi i këmbës së poshtme;
 • masazh i kofshës;
 • duke fërkuar gjurin vetëm me majë të gishtave.

Përfundim: këtu vetëm kryhet goditja dhe shtrëngimi i nyjës.

Sa për tiparet, pacienti duhet të gatuaj këmbën e lënduar me shumë kujdes, dhe vetëm në anën e pasme. Ekspozimi i drejtpërdrejtë i synuar në gju nuk lejohet.

Masazhi i shpinës është i nevojshëm për të përmirësuar metabolizmin në trup, për të normalizuar qarkullimin e gjakut, i cili shqetësohet nga artroza. Lëvizjet në këtë rast duhet të jenë të buta dhe të buta. Më shpesh, vetëm gishtat e gishtave janë të përfshirë.

E rëndësishme! Një person i papërvojë është më mirë të mos bëjë një procedurë të tillë vetë, në mënyrë që të mos dëmtojë edhe më shumë.

Efektiviteti i masazhit duke përdorur mjaltin

Trajtimi në shtëpi gjithmonë përfshin përdorimin e mjeteve juridike popullore. Më e dobishmja nga këto është mjalti. Mund të përdoret nga brenda, si dhe të përdoret për bluarje.

Nëse ky mjet duhet të përdoret për masazh, atëherë procedura do të ndodhë si më poshtë:

 1. Për të filluar, kyçja duhet të bëhet avull mirë. Për ta bërë këtë, ju mund të shkoni në banjë, të mbani gjymtyrën në një banjë të nxehtë ose të aplikoni një jastëk ngrohjeje në zonën e prekur për 15-20 minuta.
 2. 1 tbsp. l Shkrihet mjalti në një banjë me ujë deri sa të pihet>

Siç është përmendur tashmë, masazhi është një mënyrë efektive për të hequr qafe dhimbjen dhe për të rivendosur funksionalitetin e nyjës së gjurit me artrozë deformuese. Sidoqoftë, një specialist me përvojë duhet ta bëjë atë. Vetë-masazhi gjithashtu lejohet, megjithatë, duhet të bëhet tashmë me kompetencë. Nëse lëvizjet e specialistit shkaktojnë dhimbje ose siklet, nuk duhet të kesh frikë të thuash kështu. Ndoshta është thjesht e nevojshme të zvogëlohet intensiteti i ndikimit fizik. Ji i shendetdhem!

Si të kryeni masazh me gonarthrosis të nyjës së gjurit vetë

Masazhi me artrozë të gjurit mund të sjellë lehtësim të konsiderueshëm për një person të sëmurë, dhe përdorimi i rregullt i tij ndalon zhvillimin e sëmundjes. Lloje të ndryshme të masazhit terapeutik nuk rekomandohen më kot për sëmundje të ndryshme të nyjeve dhe muskujve. Efektet e efekteve të tyre konfirmohen nga praktika mjekësore në shekuj. Shtë e rëndësishme që një procedurë e tillë të kryhet në mënyrë korrekte, duke marrë parasysh rrjedhën e veçantë të sëmundjes. Në shtëpi, një rezultat pozitiv mund të arrihet me vetë-masazh të rregullt.

Natyra e problemit

Në thelbin e saj, artriti i nyjës së gjurit ose gonarthrosis është një sëmundje kronike e një natyre degjenerative-distrofike, që prek shtresën kërc dhe elementët e tjerë artikular. Kjo patologji manifestohet nga simptoma karakteristike: dhimbje intensive, shtypje gjatë lëvizjes, ënjtje në zonën e gjurit. Nëse nuk merren masa trajtimi, atëherë përparimi i sëmundjes çon në kufizimin e lëvizjes në nyjen e gjurit, deri në imobilizimin e plotë të tij.

Me gonarthrosis, në varësi të ashpërsisë së sëmundjes, bëhet një trajtim gjithëpërfshirës, ​​duke përfshirë terapinë e ilaçeve, fizioterapinë dhe teknologji të ndryshme të tjera. Masazhi i nyjës së gjurit me artrozën konsiderohet një hap i rëndësishëm në një terapi kaq komplekse. Kjo procedurë, natyrisht, nuk mund të rregullojë indet e dëmtuara, por është në gjendje të normalizojë funksionet e përbashkët.

Studime të shumta konfirmojnë efektet pozitive të masazhit terapeutik për gonarthrosis. Para së gjithash, ekziston një normalizim i rrjedhjes limfatike, e cila heq limfën, e cila është ngecur si rezultat i proceseve inflamatore kronike. Funksionet e amortizimit rivendosen si rezultat i përmirësimit të elasticitetit të indit të kërcit dhe stabilizimit të lëngut intartartikular.

Rezultatet e mëposhtme pozitive të arritura nga masazhi theksohen:

 • efekt analgjezik;
 • relaksim i muskujve rreth nyjes së prekur;
 • eleminimi i ngurtësisë së përbashkët dhe përmirësimi i lëvizshmërisë së tij;
 • normalizimi i furnizimit me gjak, i cili stimulon proceset e rigjenerimit;
 • eleminimi i toksinave që kontribuojnë në ënjtje.

Masazhi më efektiv është në fazat fillestare të sëmundjes, kur lezioni nuk është ende i pakthyeshëm. Sidoqoftë, në fazat pasuese, zbatimi i tij mund të lehtësojë ndjeshëm gjendjen e një personi të sëmurë.

Parimet e procedurës

Aktualisht, disa metoda të kryerjes së masazhit të artrozës së nyjës së gjurit janë të njohura:

 1. Versioni rus. Sistemi përfshin stroking dhe fërkim. Kombinimi më karakteristik i masazhit me trajtimin e ujit dhe gjimnastikës.
 2. Shumëllojshmëri lindore. Detyra kryesore: lirimi i sistemit të muskujve (deri në këmbë) nga stanjacioni i gjakut.
 3. Versioni japonez ose masazhi Shiatsu. Teknika bazohet në një efekt fizik të pikës së dozuar në zonat e kyçeve më të prekura.
 4. Teknikë suedeze. Kombinon stroking, fërkim dhe lëvizje të fortë artikulare. Si rezultat i procedurës, ofrohen efekte në muskujt, ligamentet, fibrat nervore dhe sistemin vaskular.
 5. Teknologji finlandeze. Teknika ka shumë të përbashkëta me metodën e mëparshme, por lëvizjet kryhen duke përdorur gishtërinjtë.

Gjatë masazhit, kryhen lëvizje standarde, të cilat duhet të aftësohen për automatizëm:

 1. Stroking. Kjo lëvizje kryhet nga pëllëmba e dorës dhe vendos detyrën e uljes së tonit të muskujve, përmirësimit të rrjedhjes limfatike dhe të gjakut nga zona e prekur.
 2. Shtypje. Detyrat që duhet të zgjidhen: relaksimi i muskujve, përmirësimi i lëvizshmërisë së përbashkët.
 3. Trazim. Konsiderohet si një nga metodat më të rëndësishme për artrozën e llojit deformues. Kur shtypet në lëkurë me intensitet të moderuar. Masazhi arrin edhe në zonat më të thella.
 4. Lëvizje vibruese. Thelbi i tyre është lëkundja e lëkurës dhe muskujve. Ngarkesa vibruese transmetohet në të gjitha indet, gjë që rrit efikasitetin.

Procedurë

Skema standarde e masazhit për artrozën e gjurit përfshin 3 faza: procedurat përgatitore, pjesa kryesore, faza përfundimtare ose dalja nga procedura. Faza e parë siguron, para së gjithash, ushtrime të caktuara të ushtrimeve të fizioterapisë për të ngrohur sistemin muskulor. Përgatitja efektive sigurohet nga dhoma me avull në banjë ose sauna. Me këtë lloj ngrohjeje të muskujve, një masazh i mëvonshëm arrin indet më të thella.

Procedura kryesore mund të ketë karakteristika të ndryshme. Në veçanti, shpesh masazhi kryhet në një medium ujor në një temperaturë prej 36-38ºС. Përveç kësaj, vajrat, vajrat dhe kremrat për fërkim në lëkurë përdoren për të rritur efektin terapeutik. Lëvizjet masazhuese drejtohen në drejtim të vendndodhjes së enëve limfatike. Një gjendje e rëndësishme: procedura nuk duhet të shkaktojë dhimbje dhe siklet të ndjeshme.

Masazhi i nyjës së gjurit do të jetë i dobishëm nëse përdorni jo vetëm vetë nyjen, por edhe zona të tjera që janë potencialisht në gjendje të marrin pjesë në zhvillimin e artrozës. Me gonarthrosis, është e zakonshme të masazhoni zonat e mëposhtme (njëkohësisht me masazh në gju): goditje në shtyllën kurrizore; rajoni i mesit dhe sakralit; zona e hip; gjymtyrë të ulët dhe këmbë.

Procedura e përgjithshme për masazh është zakonisht si më poshtë. Procedura fillon me shpinë të poshtme. Pastaj një masazh i përbashkët i hip kryhet duke përdorur stroking, përgjimi dhe zierje. Vetëm atëherë efekti është drejtpërdrejt në nyjen e gjurit sipas llojit të zgjedhur të masazhit.

Si rregull, masazhi i gjurit fillon me goditje anësore. Pas kësaj, përdoren lloje të ndryshme të bluarjes. Hapi tjetër: ri-masazhimi i zonës së femurit me një numër të zvogëluar të përsëritjeve. Ciklet e tilla kryhen 3-4 herë, dhe në fund të këmbës së tyre disa herë butësisht përkulen dhe unbends, dhe gjithashtu siguron lëvizje rrotulluese të këmbës së poshtme.

Pjesa e fundit e procedurës parashikon efekte qetësuese në zonën e prekur.

Për ta bërë këtë, duke goditur në gju, si dhe duke e fërkuar me majë të gishtave. Nuanca e fundit: lëkundja dhe goditja e butë e nyjës së prekur të gjurit.

Ekspozimi vetë

Vetë-masazhi është një nga opsionet për zbatimin e teknologjisë së masazhit. Sigurisht, është e vështirë të sigurosh në mënyrë të pavarur një procedurë të plotë, por rregullisht mund të kryesh një efekt të thjeshtuar që do të japë një rezultat pozitiv në trajtimin e artrozës.

Vetë-masazhi rekomandohet të kryhet në një pozicion ulur, me këmbët të përkulura në një kënd të duhur. Gjatë procedurës, dora e djathtë bën lëvizje nga jashtë, dhe dora e majtë nga pjesa e brendshme e gjurit. Zakonisht, një efekt sigurohet jo vetëm në nyjen e gjurit, por edhe në shin.

Lëvizjet më të përdorura të masazhit janë: veprimi me skajin e pëllëmbës; manipulimi me një furçë të kapur në grusht; stroking me pëllëmbën dhe gishtat; kombinimi i ndikimit intensiv dhe të butë. Vetë-masazhi kryhet brenda 12-17 minutave. Shtë e rëndësishme që masazhi të mos ndiejë dhimbje. Duhet mbajtur mend se ky lloj ekspozimi është efektiv vetëm me përdorim të rregullt.

Përdorimi i masazheve

Aktualisht, gjithnjë e më shumë, me një masazh të pavarur në shtëpi, përdoret një pajisje e veçantë – një masazhues. Cili është avantazhi i mekanizmit të procesit? Së pari, jo çdo person është i aftë të vetë-masazhojë në masë të plotë për shkak të gjendjes së tij të dhimbshme. Së dyti, pajisja lejon të zvogëlojë kohën për procedurën.

Masazhet moderne ofrojnë masazh të thellë, ngrohje intensive të nyjeve, efekt vibrues.

Dizajni i masazhuesit, si rregull, përfshin rollers në një platformë të veçantë që mund të sigurojë masazh shumëfunksional. Ne mund të dallojmë pajisje moderne efektive siç janë Marutaka dhe Join Max. Opsioni i parë mund të funksionojë në mënyrë masazhi Shiatsu. Sistemi i dytë u krijua posaçërisht për trajtimin e lezioneve të nyjës së gjurit.

Masazhi i gjurit me artroza konsiderohet një element i rëndësishëm i një trajtimi gjithëpërfshirës, ​​i cili mund të rrisë ndjeshëm efektivitetin e terapisë së ilaçeve. Një procedurë e tillë mund të kryhet në institucione të specializuara mjekësore ose në mënyrë të pavarur në shtëpi. Shtë e rëndësishme të bëni gjithçka në mënyrë korrekte, duke marrë parasysh karakteristikat e sëmundjes dhe plotësisht.

Masazh i duhur për shëndetin e gjurit

Masazhi i nyjës së gjurit është i nevojshëm në fazën përfundimtare të trajtimit të artrozës ose artritit, për të përmirësuar gjendjen e gjunjëve pa një patologji të identifikuar. Masazhet, terapeutike dhe zbutës, ndihmojnë nyjet, megjithatë, për t'i realizuar ato, indikacionet e një specialisti janë të nevojshme. Si mund ta zgjasni gjurin më vete dhe si kryhet akupresura?

Indikacionet, kundërindikacionet dhe llojet e masazhit

Shumë njerëz pyesin nëse është e mundur të masazhoni me artritin e nyjes së gjurit, dhe gjithashtu nëse është e mundur që të masazhoni gjunjët për dhimbje gjatë një relapsi të artrozës ose në rastin e një sëmundje tjetër. Gjithashtu një pyetje e djegur është nëse është e mundur të fërkoni ose thjesht godisni gjurin vetë ose ia vlen t'i drejtoheni një profesionisti?

Përgjigja për secilin rast është individuale, por në shumicën e rasteve, masazhi i nyjeve të gjurit ndihmon, jo dëmton.

Indikacionet për njohjen me trajtimin e një terapisti masazh janë si më poshtë:

 • dhimbje në variacione të ndryshme;
 • ngërçe, klikime, kërcitje;
 • ënjtje, skuqje.

Humbja e patellës ose zhvendosja e saj mund të shërbejë gjithashtu si një tregues për masazh.

Fërkimi, shpimi i shpëlarjes ose zierja mund të çojë në rezultatet e mëposhtme:

 • përmirësimi i fluksit të gjakut në zonën e kërkuar;
 • zvogëlimi i edemës, dhimbjes;
 • parandalimi i atrofisë së ligamenteve dhe muskujve;
 • forcimi i aparatit muskulor dhe ligamentoz.

Kështu që, lëvizjet e masazhit mund të ndihmojnë me çdo fazë të një sëmundjeje degjenerative, për shembull, me artrozën e nyjës së gjurit të shkallës 2, ose nëse përbërësit e kyçit lëndohen pas një dëmtimi – lëvizshmëria do të rikthehet, siklet do të shkojë larg.

Por mos harroni për masat paraprake. Movementsdo lëvizje që synon ngrohjen e indeve të gjymtyrëve është e ndaluar në situata të tilla:

 • tuberkulozi i përbashkët;
 • onkologji;
 • infeksione të indeve të përbashkëta.

Gjithashtu, nëse forma e ndonjë patologjie të gjurit është akute, e shoqëruar me ethe të lartë dhe madje edhe ethe, ia vlen të heqësh dorë nga seancat e masazhit.

Per referim! Në situata të vështira, është më mirë që pacientët rishtar të një reumatolog të përdorin shërbimet e një profesionisti në javët e para, pastaj, pasi të keni marrë këshilla për vetë-mjekimin, bëni masazh vetë.

Masazh profesional

Masazhimi i nyjes së gjurit me artrozë ose një sëmundje e ngjashme, profesionisti gjithmonë fillon me rajonin e mesit, duke u shtrirë, shkon në mollaqe, kofshë dhe vetëm atëherë shkon në gjunjë. Një video e një masazhi të nyjes së gjurit do t'ju ndihmojë të lundroni teknikat themelore.

Specialisti fillon të zgjas gjymtyrën e trajtuar me vaj ose krem, sikur ta provojë.

Pastaj vjen skema e mëposhtme:

 1. Lëvizjet rrethore dhe gjatësore të gjithë gjymtyrëve të problemit – rajoni i sipërm, i poshtëm, zonat anësore janë hekurosur. Veprimet po intensifikohen gradualisht, ato nuk kryhen më nga pëllëmba, por nga grushti.
 2. Palpimi i hip, i përbashkët. Vëmendje e veçantë i kushtohet kalit popliteal; ligamentet e kryqëzuara ngrohen.
 3. Pastaj, me ndihmën e masazhuesit, rajoni i femurit dhe e gjithë zona anësore e gjymtyrëve janë gatuar dhe fërkuar përsëri.
 4. Gishtat kryejnë lëvizje mikro të patellës përpara dhe mbrapa, atëherë palpimet kalojnë në kyçin e këmbës. Pastaj ata përsëri lëvizin në patellën, kryhen lëvizje anësore.

Përfundoni çdo seancë me shirita dhe goditje të mprehta. Seanca të tilla së shpejti mund të kryhen në shtëpi.

Acupressure

Akupresura për dhimbje në gju në asnjë rast nuk duhet të bëhet në mënyrë të pavarur, pasi është e vështirë për një person të painformuar të përcaktojë pikat e nevojshme të ndikimit nga syri.

Akupresura (akupresura) përdoret për gonarthrosis, artrit. Në mënyrë efektive, një efekt i tillë dhe me lëndime. Specialisti me ndihmën e alternimit të efekteve të forta dhe të dobëta në disa pika përmirëson ndjeshëm aktivitetin e përbashkët.

Për të rivendosur funksionin e nyjës së gjurit dhe për të parandaluar rikthimin e sëmundjeve, manipulohen tre pika:

 1. Ekspozimi në pikën e parë të vendosur saktësisht në qendër të fosës së poplitealit do të zvogëlojë dhimbjen. Efektive në artrit.
 2. Pika e dytë është e vendosur në kthesën e gjurit – në pjesën e jashtme të "këmbëve të" gjeli. Nëse ka një ton të muskujve, duke klikuar në këtë pikë, terapisti i masazhit do të shpëtoj prej tij.
 3. Pika e tretë është ajo ku zgavra përfundon nëse përkulni gjurin. Ndihmon në lehtësimin e puffiness.
 4. E katërta përcaktohet gjithashtu gjatë lakimit – vendndodhja e saj midis dy tendinave nga rajoni i brendshëm. Përveç dhimbjes, kjo pikë ndikon në funksionimin e sistemit riprodhues.
 5. Pika e pestë është e vendosur në zonën e zgjatur të kryqëzimit të këmbës dhe tibisë. Përmirëson rrjedhën e gjakut, lehtëson ënjtjen. Në anën e kundërt është pika e gjashtë, e cila është gjithashtu përgjegjëse për uljen e puffiness.
 6. Pika e shtatë shtrihet në fosën popliteal, më afër anës së jashtme të gjymtyrëve. Përgjegjës për eleminimin e dhimbjes.
 7. Pika e tetë është e vendosur nën patellën nga skaji i jashtëm i këmbës.

Akupresioni duhet të kryhet çdo ditë për 5 ditët e para dhe 5 ditët e tjera me pushim 1 ditë. Rezultati është pothuajse gjithmonë i suksesshëm, gjëja kryesore është të gjesh një specialist të mirë.

Vetë ndihmë

Mund të ndihmoni në mënyrë të pavarur gjurin në shtëpi. Thjesht duhet të shikoni videon dhe të lexoni udhëzimet për të. Asnjë vështirësi, për shembull, vetë-masazhimi me artrozë të nyjes së gjurit, nuk do të shkaktojë. Necessaryshtë e nevojshme vetëm të mbani mend rregullin në të cilin shumica e veprimeve gjatë masazhit të gjurit kryhen në nyje, dhe jo nga ajo.

Nuk ka ndonjë ndryshim të caktuar në lëvizjet që kontribuojnë në përmirësimin e gjendjes së gjurit me artrozë, artrit ose dëmtim. Me artrit, është e nevojshme të kryeni veprime relaksuese gjatë një periudhe të qetësimit të vazhdueshëm, me lëvizjet e masazhimit të artrozës do të ndihmojnë në heqjen e dhimbjes.

Më e mira nga të gjitha, nëse pacienti është vendosur në një shtrat elastik, ai nuk duhet të përkulet (një dyshek ortopedik është i përshtatshëm). Ju mund të uleni në 2 karrige – pacienti do të ulet në njërën, këmba e dëmtuar duhet të vendoset në anën tjetër.

Vetë-masazhi i nyjës së gjurit fillon me goditje të lehta të të gjithë gjymtyrëve, është e nevojshme të veproni vetëm në rajonin e sipërm të gjymtyrëve, është e pamundur të masazhoni fosën popliteal, patella gjithashtu përjashtohet nga zona e fërkimit.

Bërja e masazhit është e nevojshme në këtë mënyrë:

 1. Fërkim me buzë të pëllëmbës ose me një pëllëmbë të shtrydhur.
 2. Lëvizjet e ngrohjes, duke filluar nga muskujt e kofshës dhe duke përfunduar me muskujt e patellës.
 3. Ngrohni muskujt e pasmë të kofshës. Regjioni i brendshëm i zgjatur duhet të shtypet kundër kockave.
 4. Shtrihen. Me dy pëllëmbët mos e zgjasni zonën e hip në drejtime të ndryshme.
 5. Lëvizni me gishtat lart nga patella së pari në zonën e mesme të pjesës së përparme të kofshës, pastaj në zonat anësore.
 6. Mblidhni lëkurën në rajonin e patellës, duke formuar kështu një dele – nga jashtë në pjesën e brendshme. Duke goditur patelen.
 7. Elementet e akupresurës – presion për 5 sekonda në një pikë midis dy kockave me pjesën e jashtme dhe të brendshme. Pastaj shpenzoni ndikimin e pikave të mbetura. Në video, fushat e pikave përshkruhen në detaje.

Përfundoni seancën me lëvizje stroking nga këmba në nyje dhe nga hip në kyç.

Masazhi i një problemi të përbashkët do të ketë një efekt kur zbatohet si duhet, dhe ushtrimet fizike gjithashtu do të ndihmojnë në sukses.

Një masazh është i domosdoshëm sepse jo vetëm që lehtëson dhimbjen dhe simptomat e tjera të sëmundjes, por gjithashtu ndihmon në përshpejtimin e shërimit.

Masazh për artrozën e gjurit: performanca e duhur, kundërindikacionet

Arthroza deformuese e nyjes së gjurit është një sëmundje e një natyre destruktive-distrofike, në të cilën indi i kërcit në sipërfaqen e nyjeve të tibisë dhe femurit është i prekur. Gonarthrosis karakterizohet nga një kurs kronik progresiv. Nuk ka asnjë inflamacion, por të gjitha indet ngjitur preken me kalimin e kohës. Për shkak të ndryshimeve morfologjike, biokimike dhe mekanike në qelizat, indet zbuten, shfaqen, dhe osteofitet formohen në kocka. Një person ndjen dhembje, përkeqësuar nga ecja, këmbët bymehet, ka lëvizje të kufizuar. Me kalimin e kohës, palëvizshmëria e plotë e nyjeve formohet. Arthrosis kërkon kujdes të vazhdueshëm mbështetës. Trajtimi gjithëpërfshirës përfshin pajtueshmërinë me regjimin ortopedik, procedurat fizioterapeutike, terapinë e ushtrimeve. Masazh terapeutik për artrozën e nyjës së gjurit ndihmon në përmirësimin e funksioneve, zvogëlimin e konsumit, ngadalësimin e përparimit të ndryshimeve distrofike.

Nevoja për masazh me artroza të gjurit

Gjatë rrjedhës së artrozës, kocka gradualisht humbet mbrojtjen e saj në formën e një kërc të dendur dhe të qëndrueshëm. Gjatë ushtrimit, dhimbja në mënyrë të pashmangshme fillon të ndihet. Një person kursen nyjen, duke u përpjekur të zvogëlojë manifestimet e dhimbshme kur ecni dhe në një pozicion në këmbë. Hipodinamia zhvillohet – së bashku me sistemin muskulor dhe skeletor, sistemi i qarkullimit të gjakut, muskujt, organet e tretjes vuajnë. Kjo gjendje përfshin dobësi ligamentesh dhe atrofi të brezit të muskujve. Nëse gjatë një përkeqësimi të sëmundjes, mjekët rekomandojnë që pacientët të kufizojnë lëvizjen, atëherë me një përmirësim të gjendjes, gjithashtu nxitet që t'i injektojnë ato në mënyrën e motorit. Të gjitha llojet e lëvizjeve, si dhe procedurat fizioterapeutike dhe masazhi janë krijuar për të rritur forcën, qëndrueshmërinë e muskujve, për të përmirësuar lëvizshmërinë e nyjeve.

Masazh me artrozën e gjurit – një kombinim i efekteve reflekse dhe mekanike për të arritur një efekt terapeutik.

Masazhi plotëson llojet e tjera të terapisë dhe sjell efektin e mëposhtëm:

 • lehtëson ndjenjën e ngurtësisë;
 • zvogëlon dhimbjen në nyjen e gjurit;
 • rrit qarkullimin e gjakut në fushën e patologjisë;
 • përmirëson rrjedhën e ushqyesve në indet e prekura;
 • parandalon atrofinë e muskujve;
 • shpejton metabolizmin;
 • përmirëson gjendjen e përgjithshme të trupit.

Teknika manuale tregojnë efektin më të mirë në fazën fillestare të sëmundjes. Kur nyjet e gjymtyrëve i nënshtrohen çrregullimeve serioze, masazhi mund të zgjasë vetëm kohën e faljes. Gjatë acarimeve, asnjë procedurë nuk është e përshkruar. Teknika e ekspozimit, koha, forca e ngarkesave që përdor terapisti masazh, varen nga gjendja specifike e pacientit.

Rekomandime për

Masazhi për artrozë kryhet fazën përfundimtare pas ushtrimeve të fizioterapisë dhe procedurave fizioterapeutike. Kjo është e nevojshme për të ngrohur muskujt dhe për të përgatitur trupin për ekspozimin manual. Nëse nuk ka terapi stërvitje në dëshmi, atëherë mund të bëni me një dush ngrohjeje 5-minuta.

Në këtë proces, masazhi ose kiropraktori përdor përbërës ndihmës. Vajrat esencialë, kremrat e ngrohjes dhe produktet speciale për artrozën kanë një efekt të mirë. Nëse kursi terapeutik kryhet në bazë të një spitali, atëherë një masazh bëhet nga një specialist i kualifikuar. Në rastin e trajtimit në shtëpi, masazhimi i nyjës së gjurit me artrozë mund të bëhet në mënyrë të pavarur. Kryerja nuk përfshin siklet dhe dhimbje në zonën e problemit. Ekspozimi bëhet me dorë. Asnjë mjet ose pajisje nuk kërkohet. Një përjashtim është masazhi elektrik special, i cili ndërthur efektet mekanike dhe fizike. Një shumëllojshmëri e mënyrave dhe grykave përmirësojnë efektin.

 • ngrohja paraprakisht dhe ngrohja;
 • mbajtja e një masazhi në një gjendje të relaksuar, shtrirë ose shtrirë;
 • lëvizje të rregullta, të verifikuara që nuk shkaktojnë siklet;
 • të paktën 10 seanca në kursin e trajtimit;
 • një qasje e integruar në lidhje me terapinë me ilaçe, terapi ushtrimore.

Kur kryeni një masazh, është e rëndësishme të vëzhgoni masën. Ngarkesat e larta, presioni i fortë në bashkim nuk lejohen. Metodat kryesore të ekspozimit janë stroking, fërkim, dridhje.

> Teknika kryesore e përdorur në institucionet mjekësore është klasike.
Sesioni përbëhet nga 3 faza:

 1. Training. Pacienti merr një qëndrim të qetë. Masazhi fillon nga pjesa e poshtme e shtyllës kurrizore me një kalim gradual në zonën e kofshës. Muskujt janë fërkuar dhe fleksibël, të përgatitur për veprim të mëtejshëm.
 2. Faza kryesore. Terapisti shkon në zonën e gjurit të prekur. Duke përdorur fërkim, përpunohen pjesët anësore të bashkimit. Gju është i përkulur dhe i pangopur; rrotullohen me amplituda të vogël. Direkt, patella nuk merr asnjë efekt. Kjo shmang dhimbjen dhe nuk provokon një proces inflamator.
 3. Faza e fundit. Dridhja e lehtë e nyjës së gjurit, duke goditur përfundon seancën.

Një nga opsionet për një masazh klasik është në ujë të ngrohtë. Në këtë rast, pacienti vendoset në një banjë me ujë të ngrohur në një temperaturë prej 37 ° C.

Gjatë procedurës, është e rëndësishme të ndiqni sekuencën e lëvizjeve standarde. Manipulimet fillojnë me goditje me një pëllëmbë të plotë dhe i plotësojnë ato. Rezultati i secilës fazë është ngrohja, optimizimi i furnizimit me gjak, lehtësimi i stresit, stimulimi i rrjedhjes limfatike.

Llojet e masazhit

Në praktikën mjekësore në vende të ndryshme, teknika të tjera përdoren gjithashtu:

 • Japoneze (shiatsu) – efekt në zonat refleks, të realizuar nga pëllëmbët dhe gishtat, stimulon proceset e rimëkëmbjes në indet e trupit;
 • Suedisht – një efekt i thellë që synon eliminimin e vulave, rritjen e tonit të muskujve;
 • Finlandez – studimi i zonave nga këmba në kofshë nga pads e gishtërinjve për të lehtësuar hipertonitetin dhe për të eleminuar spazmat e muskujve;
 • Frëngjisht – efekti është kryesisht në enët limfatike për të aktivizuar rrjedhjen e limfës dhe pastruar trupin e toksinave;
 • akupresurë – akupresurë e pikave biologjike aktive që ndikojnë në funksionalitetin e nyjës;
 • vakumi – një efekt lokal lokal për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të eleminuar ngecjen në nyje.

Teknikat mund të kombinohen. Përdorni kurse në të njëjtën kohë dhe alternative. Kjo stimulon proceset rigjeneruese në inde, ngadalëson degjenerimin e kërcit dhe kontribuon në shërimin e përgjithshëm.

Shtë e rëndësishme të dini! “Një ilaç efektiv dhe i përballueshëm për dhimbjen e nyjeve ndihmon vërtet. " Lexo më shumë.

contraindications

Si çdo lloj efekti tjetër në trup, terapia manuale ka kundërindikacionet e saj.

Ndalohet fillimi i procedurave nëse:

 • exacerbations;
 • procesi inflamator;
 • tromboza e diagnostikuar;
 • në temperaturë të lartë të trupit dhe ethe.

Conditiondo gjendje në të cilën prekja dhe manipulimi i gjymtyrëve të sëmura shkaktojnë shqetësim janë arsye për shtyrjen e procedurës.

Kryerja në shtëpi

Si ta bëni vetë akupresurën e nyjës së gjurit me artrozën? Për të filluar, këshillohuni me një mjek dhe merrni miratimin për veprim të pavarur. Seancat në shtëpi duhet të kryhen çdo ditë, për 15-20 minuta. Masazhi duhet të sjellë lehtësim, të ndihmojë në uljen e dhimbjes, lehtësimin e tensionit dhe ënjtjen nga gjuri.

Për të kontrolluar ekzekutimin e saktë të një masazhi të gjurit me artrozë, mund të përdorni videon.

Pika biologjike aktive që ndikojnë në funksionalitetin e nyjës janë:

 • në qendër nën gju;
 • në pjesën e brendshme të gjurit, midis dy tendinave;
 • në pjesën e jashtme të gjurit, në vendin ku zgavra formohet gjatë lakimit;
 • në pjesën e jashtme të këmbës së poshtme, menjëherë poshtë nyjës së gjurit;
 • nën patelën, kompensohet në pjesën e jashtme të tibisë;
 • në pjesën e jashtme të tibisë, përpara kokës së tibisë.

Së pari ju duhet të fërkoni gjunjët fuqishëm derisa të ndjeheni të ngrohtë. Pastaj masazhoni pikat me gishtin e madh. Merrni 2-3 minuta për të përpunuar çdo zonë.

Akupresura për artrozën e gjurit lehtëson shpejt tonin e muskujve, lehtëson dhimbjen. Ndihmon me ënjtjen e indeve, përmirëson qarkullimin e gjakut. Për të përmirësuar efektin, lejohet të përdorni kremra dhe vajra nga kursi kryesor i terapisë, si dhe mjekësia tradicionale, e dakorduar me mjekun që merr pjesë. Përdorimi i produkteve të bletarisë jep një rezultat të mirë.

Përdorimi i mjaltit në masazh të nyjës së gjurit

Mjalti ka efekte anti-inflamatore, ngrohje, rigjeneruese. Nuk është i përshtatshëm vetëm për njerëzit që kanë një reagim individual ndaj produktit.
Mjalti kombinohet mirë me një udhëtim në një banjë ruse. Procedura nuk mund të kryhet me inflamacion. Një lugë mjaltë është e mjaftueshme për një seancë. Ngrihet deri në një gjendje të lëngshme dhe aplikohet në lëkurë në zonën e gjurit të sëmurë. Masazhi kryhet butësisht, në lëvizje rrethore. Shtë e nevojshme të monitorohet mungesa e dhimbjes. Pas masazhit, mbuloni zonën me një pecetë dhe mbështilleni me një leckë të ngrohtë.

Parandalim

Masazhi i gjunjëzimit është efektiv si një procedurë mbështetëse. Por është e pamundur të kurohet gonarthrosis në këtë mënyrë. Sëmundja kronike progresive kërkon një qasje të integruar në terapi. Rezultate të mira jepen nga një kombinim ilaçesh, fizioterapi, terapi ushtrimesh, masazh. Rekomandohet që të përfshini më shumë ushqime të pasura me kolagjen në dietën tuaj ditore.

ExpertNews Shqipëri