Magnetoterapi për artrozën

Ekspozimi në një fushë magnetike mund të lehtësojë dhimbjen për një kohë të gjatë, të përmirësojë ushqimin e indeve dhe të lehtësojë ënjtjen në shumë sëmundje të kyçeve. Metoda fizioterapeutike e sigurt dhe e padëmshme tolerohet mirë, nuk shkakton bezdi, ndihmon në zvogëlimin e sasisë së ilaçeve, përmirëson cilësinë e jetës.

Magnetoterapia për nyje është një trajtim i domosdoshëm për ata që kanë sëmundje kronike shoqëruese të organeve të brendshme.

Aparate për magnetoterapi

Përmbajtja e artikullit
 1. Sëmundjet e kyçeve me të cilat magnetoterapia ndihmon
 2. Si funksionon magnetoterapia?
 3. Karakteristikat e dobishme të një magneti për nyjet
 4. contraindications
 5. Procedurë
 6. Magnetoterapia për nyje: llojet, indikacionet, efektiviteti
 7. Llojet e terapisë magnetike
 8. Sindromi i mungesës së fushës magnetike
 9. Indikacionet për magnetoterapi në sëmundjet e nyjeve
 10. Kundërindikimet, efektet anësore
 11. Efektet anësore
 12. Efektiviteti i magnetoterapisë
 13. Llojet e aparateve për procedurën
 14. Pajisjet e palëvizshme për terapi magnetike të përgjithshme
 15. Pajisje portative
 16. Magofon-01
 17. Plotfuqishëm-01
 18. Si është seanca
 19. Produkte me magnet
 20. Bizhuteri magnetike
 21. Burimet parësore të informacionit, materialet shkencore për temën
 22. A ndihmon magnetoterapia me artrozën, dhe si duket kursi i trajtimit?
 23. 1 A përdoret magnetoterapia për artrozën?
 24. 1.1 Në cilat raste është përshkruar?
 25. 1.2 A ka ndonjë kundërindikacion?
 26. 1.3 Magnetoterapi për artrozën e nyjeve të gjurit (video)
 27. 1.4 Cili është efekti?
 28. 2 Si është procedura?
 29. 2.1 Ku mbahet dhe sa kushton?
 30. Trajtimi i artrozës me magnet: rishikime, kundërindikacione
 31. Trajtimi i përbashkët me një magnet: si trajton, indikacionet, kundërindikimet
 32. Veprimi i magnetit në nyje
 33. Magnetoterapi: indikacione
 34. Kundërindikimet ndaj magnetoterapisë
 35. Trajtimi i përbashkët me magnet në shtëpi
 36. Pads gju me magnet për artrozën e nyjës së gjurit
 37. Magnet për nyje: komente
 38. përfundim
 39. A ndihmon magnetoterapia me artrozën, dhe si duket kursi i trajtimit?
 40. 1 A përdoret magnetoterapia për artrozën?
 41. 1.1 Në cilat raste është përshkruar?
 42. 1.2 A ka ndonjë kundërindikacion?
 43. 1.3 Magnetoterapi për artrozën e nyjeve të gjurit (video)
 44. 1.4 Cili është efekti?
 45. 2 Si është procedura?
 46. 2.1 Ku mbahet dhe sa kushton?
 47. Magnetoterapi për artrozën e gjurit – një ilaç për të gjitha sëmundjet?
 48. Efekt magnetik
 49. Përdorimi i magnetoterapisë
 50. Indikacione dhe kundërindikacione për përdorimin e magnetëve

Sëmundjet e kyçeve me të cilat magnetoterapia ndihmon

Arthrosis ose sëmundjet degjenerative-distrofike, në të cilat sipërfaqet e eshtrave ngjitur dhe kërc që formojnë nyjen janë shkatërruar, trajtohen më së miri me një magnet.

Artroza fillon me faktin se sasia e acidit hialuronik – komponenti kryesor i lëngut synovial – zvogëlohet. Kërc nuk ka enë, ushqehet me substanca që treten në lëngun sinovial. Kur është i vogël, kërc fillon të shembet. Heqja e kërcit çon në faktin se hapësira e përbashkët është zvogëluar, dhe kockat po i afrohen njëri-tjetrit. Trupi përpiqet të heqë gjëndrat pineale të eshtrave dhe rrit osteofite ose rritje të kockave për këtë. Proceset “shtesë” shkaktojnë dhimbje, prishin rrëshqitjen dhe përkeqësojnë situatën. Me artrozë, çdo efekt që mund të pengojë këtë proces patologjik është i dobishëm.

Të gjitha sëmundjet e kyçeve që zhvillohen në sfondin e çrregullimeve metabolike reagojnë mirë ndaj trajtimit me magnet. Rezultate të mira janë arritur me:

  reumato>

Më shpesh, magnetoterapia kryhet me artroza të nyjeve

Sëmundjet e kyçeve, të shoqëruara nga dhimbje dhe varg i kufizuar i lëvizjes, reagojnë mirë ndaj ekspozimit ndaj një fushe magnetike. Njerëzit marrin një “lehtësim” nga dhimbja kronike dhe indet fillojnë të shërohen, gjë që në përgjithësi ngadalëson procesin e shkatërrimit të nyjeve. Një metodë e thjeshtë, pa dhimbje dhe e sigurt nuk kërkon trainim afatgjatë të personelit dhe përgatitje të pacientit.

Si funksionon magnetoterapia?

Ndikimi i një fushe magnetike shkakton shfaqjen e rrymave elektrike të dobëta me njolla në një medium të lëngshëm. Nga kjo, jonet fillojnë të lëvizin në vija të mbyllura spirale. Rezultati është procese komplekse fizike dhe kimike: dridhje të molekulave të ujit, ndryshime në raportet e kaliumit dhe natriumit, thyerja e lidhjeve të hidrogjenit, transferimi i elektroneve, polarizimi i zinxhirëve anësor të proteinave dhe shumë të tjera. Ende nuk ka një teori përfundimtare që do të bashkonte të gjitha aspektet e efekteve biologjike të një fushe magnetike në një organizëm të gjallë. Kjo ndodh shpesh në mjekësi: së pari ka një rezultat praktik, dhe pastaj shfaqet baza e tij teorike.

Veprimi i një fushe magnetike shkakton një sërë efektesh në trup:

 • rritet shkalla e reaksioneve enzimatike redoks;
 • muret e qelizave janë në gjendje të transportojnë më shumë substanca;
 • ndryshime të mundshme elektrike në qelizat nervore, gjë që përmirëson përcjellshmërinë e impulsit nervor;
 • përshkueshmëria e indeve zvogëlohet, pjesa e lëngshme e gjakut nuk e lë shtratin vaskular – kjo lehtëson edemën;
 • koagulimi i gjakut zvogëlohet, gjë që parandalon formimin e mpiksjes së gjakut.

Për qëllime të ndryshme, përdoret një fushë magnetike konstante dhe alternative.

Fusha e vazhdueshme përmirëson në mënyrë të përkryer qarkullimin e gjakut në kapilarë, rrit proceset e dëmshpërblimit, stimulon sistemin imunitar, lehtëson inflamacionin dhe qetëson sistemin nervor. Një magnet për nyje përdoret në trajtimin e artritit dhe artrozës, proceseve inflamatore në ligamentet.

Pajisjet moderne gjenerojnë një fushë magnetike alternative me frekuencë të ulët dhe një puls të frekuencës së lartë. Një fushë me frekuencë të ulët alternative, gjithashtu përmirëson qarkullimin e gjakut, por zvogëlon tonin vaskular, si dhe stimulon sistemin endokrin dhe pengon rritjen e tumoreve. Këto efekte përdoren për të trajtuar osteokondrozën dhe artropatitë e ndryshme.

Fusha e pulsit ka një efekt të shpejtë analgjezik, ndërsa lehtëson ënjtjen dhe inflamacionin, stimulon kontraktimet e muskujve, shëron plagët dhe përshpejton kalimin e një impulsi nervor.

Karakteristikat e dobishme të një magneti për nyjet

Trajtimi i nyjeve me magnetoterapi, subjekt i kundërindikacioneve, nuk mund të bëjë dëm, dhe kjo është e rëndësishme. Për dallim nga ilaçet, magnetoterapia nuk ka efekte anësore. Efekti i një magneti në nyjet e sëmura prodhon efektet e mëposhtme:

 • lehtëson dhimbjen dhe ënjtjen;
 • përmirëson furnizimin me gjak të enëve të vogla;
 • përshpejton metabolizmin në kërc;
 • pengon dhe pengon zhvillimin e baktereve;
 • mbështet imunitetin;
 • rrit efektin e ilaçeve.

Magnetoterapia përmirëson qarkullimin e gjakut

Shtë e pamundur të kurosh nyjet me një magnet. Por, në kombinim me masat e tjera mjekësore, efektet anestezike, anti-inflamatore dhe mbrojtëse amplifikohen shumë herë.

contraindications

Kur zgjedhin për trajtim me një magnet, mjekët marrin parasysh të gjitha sëmundjet që ka një person. Ju nuk mund t'i merrni këto procedura për ata që vuajnë nga hipotensioni ose presioni i ulët i gjakut. Nga fusha magnetike, anijet zgjerohen pak, dhe presioni mund të ulet, dhe kjo është e rrezikshme.

Magneti është kundërindikuar për ata që kanë probleme me koagulimin e gjakut. Nëse mpiksja është fillimisht e lartë, një magnet mund ta forcojë atë, dhe gjakderdhja do të dalë, e cila do të jetë e vështirë të përballohet.

Sa për të gjitha procedurat fizioterapeutike, infeksionet akute dhe proceset purulente janë një kundërindikacion për magnetoterapi. Ju nuk mund të kryeni një trajtim të tillë për gratë shtatzëna. Ka pak kundërindikacione për magnetoterapi, por ato janë serioze.

Shtatzënia është një kundërindikacion

Një magnet nuk tregohet për trajtimin e nyjeve në sulme akute të zemrës, kudo që ato ndodhen – në zemër, mushkëri, tru ose palcë kurrizore. Asnjë procedurë fizioterapeutike nuk mund të kryhet për ata që kanë një kardiak implantues ose kardiak. Systemsdo sistem elektronik i ngulitur në trupin e njeriut gjithashtu e bën të pamundur kryerjen e magnetoterapisë. Gjatë procedurës, duhet të hiqni protezat bionike.

Procedurë

Magnetoterapia për nyje varet nga lloji i aparatit. Në spitale përdoren pajisje të palëvizshme dhe të lëvizshme. Do pajisje ka një mbështjellje në të cilën gjenerohet një fushë magnetike e një parametri të caktuar, dhe emetuesit lokalë për t'u përqëndruar në pjesë të ndryshme të trupit të njeriut. Ndonjëherë emituesit bëhen në formën e solenoideve (rrathëve) me diametër të ndryshëm, brenda të cilëve mund të vendoset një gjymtyrë ose një person i tërë. Ekzistojnë gjithashtu rripa magnetikë në formën e një kabllo, rrethi ose formë tjetër gjeometrike. Një kompjuter me programe ekspozimi fikse është i bashkangjitur instalimit, ku futen të dhënat individuale të pacientit.

Nuk kërkohet trajnim. Para procedurës, duhet të hiqni sende metalike dhe bizhuteri. Këshillohet që të pini ujë të pastër për të rritur efektin e magnetit.

Një lloj aparati për magnetoterapi

Pacienti është shtruar në shtrat, për disa pajisje vendi i ekspozimit duhet të mbulohet me një leckë të thatë.

Pacienti nuk ka ndjesi trupore. Disa njerëz veçanërisht të ndjeshëm ndiejnë nxehtësi brenda nyjes. Ngrohja aktuale e indeve arrin një thellësi prej 4-10 cm për modifikime të ndryshme. Pacienti dëgjon vetëm tingull (squeak), ky është një njoftim teknik për një ndryshim të mënyrave ose zonave të përpunimit.

Kohëzgjatja e procedurës së trajtimit varion nga 15 minuta në 1 orë. Kursi i trajtimit konsiston në 10-15 procedura të kryera 2 ose 3 herë në javë.

Shtë e mundur për të trajtuar nyjet me një magnet si në klinikë ashtu edhe në shtëpi duke përdorur pajisje me fuqi të ulët.

Një video interesante në lidhje me magnetoterapinë:

Magnetoterapia për nyje: llojet, indikacionet, efektiviteti

Nga ky artikull do të mësoni: çfarë është magnetoterapia për nyjet, varietetet e saj dhe parimi i veprimit. Indikacione dhe kundërindikacione në trajtimin e të cilave përdoren sëmundjet (artroza dhe të tjerët).

Autori i artikullit: Victoria Stoyanova, mjek i kategorisë 2, drejtor i laboratorit në qendrën e diagnostikimit dhe trajtimit (2015–2016).

Thelbi i magnetoterapisë – një lloj fizioterapie – është efekti në trupin e njeriut të një fushe magnetike të krijuar nga një pajisje e veçantë.

Procedura e terapisë magnetike. Klikoni mbi foto për tu zmadhuar

 • shtypë inflamacionin dhe eliminon ënjtjen;
 • lehtëson dhimbjen;
 • të përmirësojë rrjedhën e gjakut;
 • përshpejtojë shërimin e indeve;
 • rrisë gamën e lëvizjes në nyje.

Magnetoterapia përdoret për të trajtuar:

 • artriti dhe artriti;
 • bursiti, sinoviti dhe sëmundjet e tjera të indeve periartikulare.

Procedura kryhet për tu rikuperuar nga dëmtimet.

Magnetoterapia tregohet në fazat fillestare të zhvillimit të sëmundjes dhe pas trajtimit kirurgjikal. Në situata të përparuara – joefektive.

Procedura magnetoterapeutike është një metodë ndihmëse e trajtimit, ajo përshkruhet në kombinim me metoda të tjera të terapisë dhe mund të plotësojë trajtimin e barnave ose kirurgjikale.

Përparësitë e padiskutueshme të magnetoterapisë:

 • padëmtim gati i plotë;
 • dhembje absolute.

Një version më i lehtë i magnetoterapisë është veshja e pads magnetike të gjurit ose pads bërryl. Sidoqoftë, nuk është aq efektive sa procedurat që përdorin aparatin. Avantazhi i produkteve ortopedike me magnet është se ato mund të përdoren lehtësisht në shtëpi.

Në trajtimin e sëmundjeve të nyjeve, përdoren lloje të ndryshme të magnetoterapisë:

 1. Pulsi dhe konstante.
 2. Frekuencë e lartë dhe frekuencë e ulët.

Ata veprojnë ndryshe në fokusin patologjik (lexoni më shumë në artikullin më poshtë). Zgjedhja e një metode specifike do të varet nga diagnoza.

Magnetoterapia është efektive në humbjen e nyjeve të ndryshme – nga duar dhe këmbë të vogla në të mëdha (gju, hip). Parimi i veprimit dhe efektet e pritura nuk varen nga lokalizimi i procesit patologjik.

Lexo artikullin:  A mundet që osteokondrozës t’i japin diagnostikimit dhe metodave të trajtimit gjëndrës së qumështit

Magnetoterapia përshkruhet nga mjeku që merr pjesë: traumatolog ortoped, artrolog, kirurg, reumatolog. Procedura kryhet nga një fizioterapist.

Llojet e terapisë magnetike

Pulset magnetike ndikojnë në muskujt dhe nervat e një personi, duke rritur ngacmueshmërinë e qelizave të këtyre indeve.

Pulset magnetike të krijuara nga pajisja mund të jenë konstante dhe të ndryshueshme (pulset e ndryshueshme janë shumë më efektive).

Ato ndahen në frekuenca të larta dhe të ulëta.

Në vendin e ekspozimit, terapia magnetike është:

 • lokale – në një zonë specifike të lënduar – përdoret për sëmundjet e nyjeve;
 • e përgjithshme – për të gjithë trupin – mund të përdoret kur një numër i madh nyjesh preken në të njëjtën kohë.

Parimi i terapisë magnetike Terapia magnetike lokale. Klikoni mbi foto për tu zmadhuar Terapia magnetike e përgjithshme. Klikoni mbi foto për tu zmadhuar

Sindromi i mungesës së fushës magnetike

Terapia magnetike është e dobishme jo vetëm për nyjet, por për të gjithë trupin.

Vitet e fundit, fusha magnetike e Tokës ka ndryshuar, duke çuar në incidencë masive të të ashtuquajturit "sindromë e mungesës së fushës magnetike".

Patologjia u përshkrua për herë të parë nga profesori japonez Nakagawa. Kur trupi tashmë nuk ka rezerva të mjaftueshme të brendshme për të kompensuar mungesën e ekspozimit të jashtëm në fushën magnetike, ndodhin të gjitha llojet e çrregullimeve.

Para së gjithash, kjo sindromë manifestohet:

 • lodhje kronike;
 • ulje ose rritje e presionit të gjakut;
 • rritje e rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve të përbashkëta;
 • përkeqësimi i sistemit të tretjes.

Për të ruajtur forcën e trupit, nevojitet terapi magnetike.

Indikacionet për magnetoterapi në sëmundjet e nyjeve

Terapia magnetike rekomandohet për sëmundje të tilla si:

 1. Osteoartriti – procese degjeneruese (destruktive) në kërc të nyjes.
 2. Artriti (reumatoid, përdhes, psoriatik) – procese inflamatore në nyje.
 3. Bursiti është një inflamacion i qeses periartikulare.
 4. Lëndimet e kyçeve.

Metoda është efektive për dëmtimin e nyjeve të çdo lokacioni.

Magnetoterapia është përdorur me sukses për artrozën e nyjës së gjurit (gonarthrosis), hip (coxarthrosis), bërryl dhe të tjerët.

Kundërindikimet, efektet anësore

Metoda është kundërindikuar në rastet e mëposhtme:

 • tumore malinje në trup;
 • koagulueshmëri e dobët e gjakut, rritje e tendencës për gjakderdhje;
 • përkeqësimi i sëmundjes kardiovaskulare, presionit të ulët të gjakut;
 • sëmundje inflamatore të shoqëruara nga ethe, infeksion;
 • çrregullime akute mendore;
 • shtatzënisë.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Efektet anësore

Procedura tolerohet mirë nga pacientët. Nuk ka të dhëna shkencore për efektet e saj anësore. Completelyshtë plotësisht i padëmshëm dhe pa dhimbje.

Sidoqoftë, nëse kryhet në prani të kundërindikacioneve, është e mundur të përkeqësohet sëmundja themelore.

Gjatë shtatëzënësisë, magnetoterapia nuk rekomandohet, pasi që mund të ndikojë negativisht në rrjedhën e zhvillimit të fetusit, megjithëse nuk janë kryer studime mbi këtë temë.

Efektiviteti i magnetoterapisë

Terapia magnetike është shumë e dobishme për nyjet sepse:

 • Përmirëson qarkullimin e gjakut: ndihmon në furnizimin e kërcit me substancat që i duhen dhe parandalon shkatërrimin e tij të mëtejshëm në osteoartritin.
 • Normalizon metabolizmin, i cili ndikon pozitivisht në gjendjen e kërcit, dhe gjithashtu përshpejton shërimin nga dëmtimet.
 • Ka një efekt anti-inflamator, i cili është shumë i dobishëm për artritin.
 • Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe limfave në trup, duke lehtësuar kështu ënjtjen.
 • Për shkak të aktivizimit të proceseve metabolike, përmirëson tretshmërinë dhe rrit efektin e barnave, gjë që kontribuon në një eliminim më efektiv të dhimbjes dhe simptomave të tjera të sëmundjeve të kyçeve.

Llojet e aparateve për procedurën

Të gjitha pajisjet mund të ndahen në:

 1. Spitalor – për terapi magnetike të përgjithshme.
 2. Portable – më i përshtatshëm për lokal.

Pajisjet e palëvizshme për terapi magnetike të përgjithshme

Dollap me ekran për kontroll, i plotësuar me përbërës:

 • shtrat me një solenoid (spirale) në lëvizje për magnetoterapi të përgjithshme;
 • solenoide të diametrave të ndryshëm për të prekur gjymtyrët;
 • rripa që lëshojnë pulse magnetike;
 • emetuesit lokalë që drejtojnë impulse në një pjesë specifike të trupit (për terapi magnetike lokale).

Pajisje portative

Pajisjet e vogla portative që funksionojnë duke aplikuar gjeneratorë specialë të pulseve magnetike direkt në zonat e prekura.

Magofon-01

Veryshtë shumë efektive për magnetoterapi lokale për patologjitë e kyçeve.

Pajisja portative "Magofon-01"

Një fushë magnetike alternative me frekuencë të ulët krijon një efekt të vazhdueshëm dhe të theksuar. Pajisja siguron një efekt më aktiv analgjezik dhe dekompestues në sëmundjet e sistemit muskuloskeletor.

Plotfuqishëm-01

Karakteristika e saj dalluese është rrezatimi i një fushe magnetike pulsante udhëtuese që depërton shumë thellë në inde. Falë kësaj, pajisja shëron nyjet në mënyrë shumë efektive.

Si është seanca

Teknika e terapisë magnetike lokale:

 • Pacienti është vendosur ose ulur në një shtrat.
 • Induktorët magnetikë të veçantë aplikohen në lëkurë në zonën e prekur. Për shembull, me gonarthrosis, ata vendosen në gjunjë në të dy anët e bashkimit.
 • Kohëzgjatja e ekspozimit është nga 15 minuta në disa orë (përcaktohet individualisht nga mjeku).

Kjo gjë varet nga ashpërsia e sëmundjes, kohëzgjatja e kursit të magnetoterapisë dhe karakteristikat individuale të trupit të njeriut.

Teknika e përgjithshme e magnetoterapisë:

 1. Pacienti është vendosur brenda një aparati special, i cili do të ketë një efekt magnetik në të gjithë trupin.
 2. Kohëzgjatja e seancës është nga 15 minuta në disa orë.

Produkte me magnet

Produktet ortopedike (pads gju, copa bërryl) vetë kanë një efekt të dobishëm në nyje, pasi i lehtësojnë ata nga stresi i tepërt, ngrohen.

Futjet magnetike rrisin efektin. Përveç veprimit kryesor, qarkullimi i gjakut përmirësohet. Produktet magnetike ortopedike funksionojnë veçanërisht mirë në ndërthurje me një magnetoterapi të plotë.

Pads gju me magnet

Bizhuteri magnetike

Pavarësisht pretendimeve nga prodhuesit dhe shitësit, nuk ka prova shkencore për të mbështetur efektivitetin e tyre.

Bizhuteri magnetike është thjesht bizhuteri. Sidoqoftë, nëse besoni në aftësinë e tyre shëruese, mirëqenia juaj mund të përmirësohet për shkak të efektit të placebo (vetë-hipnozë).

Burimet parësore të informacionit, materialet shkencore për temën

 • Terapia transdermale e osteoartritit duke përdorur magnetoterapi. GK Mapitova.
 • Përdorimi i magnetoterapisë për sëmundjet distrofike të sistemit muskuloskeletor. Sakhabutdinova AR, Abdeev MM
  >
 • Në kontakt me
 • shokët e klasës
 • Facebook
 • Twitter
 • bota ime

Në krye të burimit të komenteve janë 25 blloqet e fundit të përgjigjes në pyetje. Galina Pivneva, një diplomë universitare në "Shëndetin e Njeriut, një mësuese e Bazave të Shëndetit", i përgjigjet pyetjeve me nofkën Admin.

Ne i botojmë përgjigjet ndaj komenteve një herë në javë, zakonisht të hënave. Ju lutemi mos kopjoni pyetje – të gjitha na arrijnë.

A ndihmon magnetoterapia me artrozën, dhe si duket kursi i trajtimit?

Magnetoterapia është efekti në pjesë të trupit me një fushë magnetike, e cila përmirëson proceset metabolike të indeve. Ky nuk është një trajtim i plotë, metoda përdoret vetëm si shtesë, përveç terapisë kryesore të përshkruar nga mjeku.

Me artrozën, magnetoterapia mund të përmirësojë gjendjen e pacientit duke eleminuar sindromën inflamatore dhe të dhimbjes, si dhe duke penguar përparimin e sëmundjes. Shtë më mirë të filloni trajtimin edhe në fazat e hershme të sëmundjes: atëherë magnetoterapia do të jetë më efektive, dhe madje edhe në gjendje të parandalojë kalimin e artrozës në fazën tjetër.

1 A përdoret magnetoterapia për artrozën?

Përdorimi i magnetoterapisë për artrozën justifikohet si pjesë e trajtimit shtesë fizioterapeutik. Kjo do të thotë që vetë procedura është e paefektshme, duhet të përdoret vetëm si një shtesë e terapisë tradicionale të plotë.

Magnetoterapia nënkupton një efekt pikë (duke synuar) në frekuenca të caktuara në pjesë të dhëna të trupit. Në rastin tonë, ndikimi bie në nyje dhe indet e buta që i rrethojnë (muskujt, ligamentet, enët e gjakut).

Efekti terapeutik sigurohet për shkak të rritjes së metabolizmit (metabolizmit), rritjes së furnizimit të gjakut në inde dhe uljes së ënjtjes. Teknika nuk ndikon në shkakun rrënjësor të artrozës – ndihmon për të luftuar vetëm me simptomat e sëmundjes.

Qëllimi i magnetoterapisë (vetëm në një pikë)

Indikacionet për magnetoterapi:

 1. Dhimbje të forta.
 2. Processesnjtje dhe procese inflamatore në indet e kyçit.
 3. Ngurtësi në lëvizjet e bashkimit të prekur.
 4. Nevoja për të forcuar aftësitë rigjeneruese të trupit, nevoja për të penguar përparimin e sëmundjes.
 5. Nevoja për të rritur efektivitetin e terapisë me ilaçe.

1.1 Në cilat raste është përshkruar?

Magnetoterapia justifikohet vetëm nëse respektohen kushte (rregulla) të caktuara.

 • fazë e pakomplikuar e artrozës 1-2,
 • mungesa e inflamacionit të rëndë.

Magnetoterapia është efektive me një lokalizim të tillë të artrozës:

 1. Lokalizimi i gjurit (gonarthrosis).
 2. Lokalizimi i hip (koksartrosis).
 3. Lokalizimi i shpatullave ose kyçit të këmbës.
 4. Osteoartroza e nyjeve të gishtërinjve dhe duarve.
 5. Lokalizimi vertebral (spondylarthrosis).
 6. Lokalizimi i qafës së mitrës (formë uncovertebral).

Magnetoterapia është efektive në llojet e mëposhtme të artrozës:

 • parësor ose idiopatik,
 • dytësor,
 • post-traumatik
 • displastike.

1.2 A ka ndonjë kundërindikacion?

Ekzistojnë një numër relativisht i vogël i kundërindikacioneve, shumica e të cilave mund të injorohen me lejen e mjekut.

Lista e përgjithshme e kundërindikacioneve:

 1. Forma të rënda ose të ndërlikuara të artrozës.
 2. Faza e përkeqësimit të sëmundjes.
 3. Ethet (ethe nga 37.3 gradë).
 4. Sëmundje e rëndë e zemrës ose vaskulare.
 5. Prania e një kardiak, kapëse në arteriet.
 6. Sëmundjet e gjakut (trombofili, hemofili, forma të rënda të anemisë).
 7. Tuberkulozi (pulmonar dhe ekstrapulmonar).
 8. Rraskapitje, dobësi e përgjithshme e pacientit, cachexia.
 9. Sëmundjet akute infektive.
 10. Shtatzënia.
 11. Infarkti i mëparshëm i miokardit, periudhat e fundit të anginës pectoris, aritmia (përveç takikardisë së sinusit).

1.3 Magnetoterapi për artrozën e nyjeve të gjurit (video)

1.4 Cili është efekti?

Magnetoterapia e kryer si duhet ju lejon të arrini efekte të tilla terapeutike:

 • lehtësim apo edhe eleminim i plotë i dhimbjes (rrallë, por i arritur)
 • eleminimi i proceseve inflamatore me intensitet të moderuar, eleminimi i ënjtjes rreth nyjes,
 • përmirësimi i furnizimit me gjak kapilar (mikrocirkulimi i gjakut),
 • proceset e rritura metabolike (metabolizmi), prodhimi i përshpejtuar i produkteve gjysmë të jetës nga proceset degjeneruese dhe distrofike në nyje,
 • parandalimi i lidhjes së infeksionit në nyjen e dobësuar nga artrosis,
 • forcimi i përgjigjes imune lokale, aftësive rigjeneruese të trupit,
 • rritja e efekteve të ilaçeve (NSAIDs, analgjezikë, kondroprotektorë, relaksues të muskujve) dhe procedurave të tjera fizioterapeutike.
Lexo artikullin:  Simptomat e bursitit të shpatullave dhe trajtimi

2 Si është procedura?

Shtë e nevojshme të hiqni çdo pajisje shtesë (veçanërisht ato metalike) dhe së pari të bëni dush (1-2 orë para se të vini në dhomën e trajtimit). Rekomandohet një peshqir i gjerë. Përndryshe, përgatitja paraprake për procedurën nuk kërkohet.

Magnetoterapi për artrozën e gjurit (trajtimi i synuar)

Magnetoterapia kryhet pa dhimbje dhe pa siklet. Ajo kryhet si më poshtë: pacienti është vendosur në shtrat, sensorët janë bashkangjitur në nyjet e prekura, të cilat krijojnë një fushë magnetike lokale. Ndikimi drejtohet, prandaj, indet e tjera, përveç nyjeve dhe zonave ngjitur, nuk do të përfshihen në procedurë.

Bazuar në ashpërsinë e rrjedhës së sëmundjes dhe specifikën e saj, specialisti zgjedh frekuencat e nevojshme individuale për secilin pacient. Kohëzgjatja e procedurës është 10-20 minuta, pas së cilës pacienti menjëherë mund të shkojë në shtëpi.

Kursi standard i magnetoterapisë është 7 procedura, por me artroza rekomandohet ta rritni atë në 10-15 procedura. Kohëzgjatja optimale e trajtimit në mënyrë ideale duhet të diskutohet me një reumatolog ose traumatolog, në raste ekstreme, me një terapist.

Sa shpesh mund të bëni magnetoterapi për artrozën – një pyetje që duhet të diskutohet individualisht. Për shumicën e pacientëve, 3 kurse nga 7 ditë janë të mjaftueshme (me një procedurë ditore). Midis çdo kursi duhet të bëhet një pushim prej 1-2 javësh.

2.1 Ku mbahet dhe sa kushton?

Magnetoterapia për artrozë kryhet në institucionet shtetërore mjekësore dhe në qendrat private. Gjithashtu, procedura është në dispozicion në qendrat e rehabilitimit (referimet mund të merren nga klinika ose spitali).

Kostoja mesatare e magnetoterapisë së përbashkët është 700 rubla (efekt në 1 nyje) ose 1000 rubla (efekt në 2 nyje) për 1 procedurë. Në klinikat shtetërore, kostoja është 30-50% më e ulët, dhe nganjëherë procedura kryhet në to plotësisht falas.

Trajtimi i artrozës me magnet: rishikime, kundërindikacione

Dhimbja me coxarthrosis, gonarthrosis bën që pacienti të kërkojë metoda të reja të trajtimit. Këto përfshijnë trajtimin e magnetit. Indikacionet, kundërindikacionet, si dhe rishikimet do të diskutohen më vonë.

Trajtimi i përbashkët me një magnet: si trajton, indikacionet, kundërindikimet

Magnetoterapia për artrit, artroza është një fizioterapi mjaft e zakonshme. Në shumë institucione mjekësore ka departamente të fizioterapisë, në të cilat shpesh ekzistojnë pajisje për magnetoterapi. Pajisjet mund të kenë një prodhues të ndryshëm dhe specifikime të ndryshme, megjithatë, të gjitha kanë të njëjtin parim të funksionimit. Karakteristikat e ekspozimit të magnetit:

 1. Një gjymtyrë me një bashkim të prekur duhet të vendoset në zonën e prekur nga fusha magnetike.
 2. Gjatë ekspozimit ndaj valëve magnetike, pacienti nuk ndjen ndonjë shqetësim ose dhimbje.
 3. Një rezultat i dukshëm pozitiv shfaqet pas një kursi të procedurave mjekësore.

Për momentin, nuk është e nevojshme të vizitoni një spital ose klinikë për të trajtuar gju, hip ose nyje të tjera. Mund të blini një pajisje kompakte dhe ta përdorni vetë në shtëpi.

Veprimi i magnetit në nyje

Farë jep trajtimi me magnet? Se si veprojnë saktësisht magnetët në trupin e njeriut është ende plotësisht e panjohur. Sidoqoftë, mund të thuhet se magnetoterapia mund të arrijë efektet e mëposhtme në nivelin qelizor:

 1. Fushat magnetike në burimin e veprimit ndryshojnë ngarkesën e molekulave.
 2. Aktiviteti kimik i proteinave, enzimave dhe aminoacideve normalizohet.
 3. Këto efekte kontribuojnë në normalizimin dhe përshpejtimin e metabolizmit.
 4. Për shkak të faktit se membrana qelizore gjithashtu ndryshon ngarkesën e saj, përshkueshmëria e saj gjithashtu përmirësohet, gjë që gjithashtu shpejton metabolizmin.
 5. Rezultati i proceseve të mësipërme është përshpejtimi i restaurimit të indeve të dëmtuara.

Shumë nuk e dinë se çfarë përfitimesh do të sjellin magnetoterapia në nyje. Magnetoterapia ka efektet e mëposhtme pozitive:

 1. Ndihmon indet të rikuperohen në një kohë më të shkurtër.
 2. Ndihmon në uljen e ënjtjes në rajonin periartikular.
 3. Rrit lumen vaskular, gjë që çon në përmirësimin e furnizimit të gjakut në inde.
 4. Redukton tonin e muskujve, lehtëson tensionin e tyre refleksiv si reagim ndaj dhimbjes.
 5. Përmirëson transmetimin e impulseve nervore.
 6. normalizon metabolizmin në indet e dëmtuara.
 7. Rrit mbrojtjen imunitare të trupit.

Magnetoterapi: indikacione

Terapia magnetike e fushës është e njohur për sëmundjet kardiovaskulare, sëmundjet neurologjike, të frymëmarrjes, tretjen. Por një trajtim i tillë është më i kërkuari për sëmundje të sistemit osteoartikular. Sëmundjet e kyçeve reagojnë mirë në magnetoterapi. Prandaj, trajtimi i fushës magnetike mund të përdoret në kushtet patologjike në vijim:

 • artrit rheumatoid;
 • osteoartriti;
 • sëmundjet autoimune dhe sëmundjet e indit lidhës;
 • tendonitis;
 • artrit reaktiv;
 • trauma në meniskin e nyjeve të gjurit, si dhe dëmtimin e ligamenteve kryqëzuese të gjurit;
 • çrregullime të qarkullimit të gjakut në rajonin artikular;
 • rehabilitimi, përfshirë në periudhën pas operacionit.

Në sëmundjet e nyjeve, efikasitet i mirë kur përdorni fusha magnetike mund të arrihet me trajtimin e osteoartritit deformues.

Kundërindikimet ndaj magnetoterapisë

Përdorimi i metodës së konsideruar të terapisë është i ndaluar në rastet e mëposhtme:

 1. Trombboembolizmi, historia e trombozës, çrregullimi i koagulimit të gjakut.
 2. Ethet me origjinë të panjohur.
 3. Shtatzënia.
 4. Femijeria e hershme.
 5. Prania e një kardiak.
 6. Tumoret.
 7. Sëmundja psikiatrike.
 8. Një periudhë akute e goditjeve dhe sulmeve në zemër.
 9. Përkeqësimi i tuberkulozit.
 10. Hipotension i rëndë.

Meqenëse në prani të këtyre kushteve, përdorimi i magnetëve mund të përkeqësojë ndjeshëm gjendjen e pacientit, vetëm një specialist duhet të përshkruajë magnetoterapi.

Trajtimi i përbashkët me magnet në shtëpi

Magnet mund të trajtohen në shtëpi. Kjo është e përshtatshme për pacientin, dhe kostoja e pajisjes në vetvete është e vogël, përveç kësaj, ajo është kompakte dhe nuk merr shumë hapësirë.

Por para se të përdorni këtë metodë të trajtimit më vete, duhet të konsultoheni me një specialist për të zbuluar kundërindikacione të mundshme për përdorimin e valëve magnetike.

Para fillimit të një kursi të terapisë në shtëpi, pacienti duhet të ndërmarrë hapat e mëposhtëm:

 1. Kontrolloni nyjen e prekur për të sqaruar diagnozën klinike.
 2. këshillohuni me një specialist për kohëzgjatjen e kursit të trajtimit dhe mundësinë e përsëritjes së tij pas një pushimi.
 3. Mësoni për mundësinë e kombinimit të trajtimit magnetik me terapinë e ilaçeve.
 4. Konsultohuni se cila pajisje për të blerë për trajtim në shtëpi.

Kur pranon këtë lloj trajtimi në shtëpi, pacienti duhet të jetë nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të një mjeku. Mjeku do të monitorojë dinamikën e gjendjes së nyjeve të prekura, do të monitorojë kohëzgjatjen e terapisë dhe shpeshtësinë e përdorimit të magneteve.

Si çdo metodë tjetër e trajtimit, terapia me magnet ka aspekte pozitive dhe negative.

Aspektet pozitive përfshijnë mundësinë e përdorimit ambulant të pajisjes, efektivitetin në trajtimin e sëmundjeve degjenerative dhe inflamatore, si dhe të gjitha efektet e mësipërme pozitive në inde, enët e gjakut dhe nervat.

Anët negative të magnetoterapisë përfshijnë praninë e kundërindikacioneve, nevojën për konsultim me një mjek, një mekanizëm të studimit të pamjaftueshëm të studimit, nevojën për kombinim me metoda të tjera të trajtimit. Për më tepër, disa ekspertë mjekësorë besojnë se fusha magnetike nuk kuron asnjë gjendje patologjike.

Pads gju me magnet për artrozën e nyjës së gjurit

Shumë njerëz pyesin nëse pads magnetike në gju i ndihmojnë nyjet. Shumica e pacientëve mendojnë se efektiviteti i pads gju është i krahasueshëm me procedurat fizioterapeutike, megjithatë, këto janë dy gjëra të ndryshme. Teorikisht, një fushë magnetike që buron nga një jastëk gju përmirëson qarkullimin e gjakut në rajonin artikular. Por a është vërtet kështu – nuk dihet.

Duhet të theksohet se pads për gjunjë nuk duhet të përdoren gjatë një përkeqësimi të patologjisë. Përveç kësaj, çdo fizioterapi duhet të dozohet, të cilën shumë nuk e respektojnë. Përdorimi i zgjatur i kësaj pajisje mund të përkeqësojë gjendjen e pacientit.

Pavarësisht efektivitetit të paprovuar të këtij trajtimi, ju mund të dëgjoni një përmbledhje shumë pozitive në lidhje me të. Kjo mund të jetë për shkak të efektit të placebo dhe efektit të ngrohjes së pads magnetike të gjurit. Produkte turmaline dhe leshi për nyjen e gjurit, të cilat janë gjithashtu shumë më të lira, demonstrojnë jo më pak efikasitet.

Magnet për nyje: komente

Evgenia S., 56 vjeç:

"Unë përdor shufrën magnetike të gjurit" Lidhje të shëndetshme ". Kam artrozë të gjurit. E vendosa pjatën në gju, e lë për natë. Ditët e para nuk pati asnjë efekt. Katër ditë më vonë, ajo filloi të ndjehej më mirë, dhimbja u ul, ajo filloi të lëvizë më aktivisht. Lidhjet nuk reagojnë më ndaj ndryshimeve të motit. "

Galina I., 63 vjeç:

“Për një kohë të gjatë vuaja nga dhimbja në gju, veçanërisht kur u përpoqa ose duhej të pushoja në një nyje të dhimbshme të gjurit. Ointments, injeksione, tableta nuk ndihmuan. Mjeku këshilloi magnetoterapinë. Unë nuk shpresoja veçanërisht për rezultatin, vazhdova të pija qetësuesin e rekomanduar. Por, për habinë time, pas rrjedhës së trajtimit, rezultati u shfaq: kur ecni dhimbja u ul, por ngritja në gju është akoma pak e dhimbshme. Shpresoj që efekti të jetë i mjaftueshëm për një kohë të gjatë. "

Alexey R., 52 vjeç:

"Unë kam vuajtur prej kohësh nga koksartrosis. Provova gjithçka. Mjeku këshilloi valët magnetike. Kaloi një kurs procedurash, nuk pati asnjë efekt. Gjashtë muaj më vonë ai përsëriti – përsëri pa rezultat. "

përfundim

Trajtimi i artrozës me magnet në shumicën e rasteve ndihmon për të arritur një rezultat të mirë. Magnetoterapia zvogëlon dhimbjen, përshpejton restaurimin e strukturave të dëmtuara, rrit metabolizmin në rajonin artikular. Sidoqoftë, nuk duhet të harrojmë kundërindikacionet, të cilat kur përdorni magnet mund të përkeqësojnë ndjeshëm gjendjen. Para përdorimit, këshillohuni me një specialist.

A ndihmon magnetoterapia me artrozën, dhe si duket kursi i trajtimit?

Magnetoterapia është efekti në pjesë të trupit me një fushë magnetike, e cila përmirëson proceset metabolike të indeve. Ky nuk është një trajtim i plotë, metoda përdoret vetëm si shtesë, përveç terapisë kryesore të përshkruar nga mjeku.

Me artrozën, magnetoterapia mund të përmirësojë gjendjen e pacientit duke eleminuar sindromën inflamatore dhe të dhimbjes, si dhe duke penguar përparimin e sëmundjes. Shtë më mirë të filloni trajtimin edhe në fazat e hershme të sëmundjes: atëherë magnetoterapia do të jetë më efektive, dhe madje edhe në gjendje të parandalojë kalimin e artrozës në fazën tjetër.

1 A përdoret magnetoterapia për artrozën?

Përdorimi i magnetoterapisë për artrozën justifikohet si pjesë e trajtimit shtesë fizioterapeutik. Kjo do të thotë që vetë procedura është e paefektshme, duhet të përdoret vetëm si një shtesë e terapisë tradicionale të plotë.

Lexo artikullin:  Osteokondroza e shkallës së 1-të të shkakut, tiparet, diagnozën, trajtimin

Magnetoterapia nënkupton një efekt pikë (duke synuar) në frekuenca të caktuara në pjesë të dhëna të trupit. Në rastin tonë, ndikimi bie në nyje dhe indet e buta që i rrethojnë (muskujt, ligamentet, enët e gjakut).

Efekti terapeutik sigurohet për shkak të rritjes së metabolizmit (metabolizmit), rritjes së furnizimit të gjakut në inde dhe uljes së ënjtjes. Teknika nuk ndikon në shkakun rrënjësor të artrozës – ndihmon për të luftuar vetëm me simptomat e sëmundjes.

Qëllimi i magnetoterapisë (vetëm në një pikë)

Indikacionet për magnetoterapi:

 1. Dhimbje të forta.
 2. Processesnjtje dhe procese inflamatore në indet e kyçit.
 3. Ngurtësi në lëvizjet e bashkimit të prekur.
 4. Nevoja për të forcuar aftësitë rigjeneruese të trupit, nevoja për të penguar përparimin e sëmundjes.
 5. Nevoja për të rritur efektivitetin e terapisë me ilaçe.

1.1 Në cilat raste është përshkruar?

Magnetoterapia justifikohet vetëm nëse respektohen kushte (rregulla) të caktuara.

 • fazë e pakomplikuar e artrozës 1-2,
 • mungesa e inflamacionit të rëndë.

Magnetoterapia është efektive me një lokalizim të tillë të artrozës:

 1. Lokalizimi i gjurit (gonarthrosis).
 2. Lokalizimi i hip (koksartrosis).
 3. Lokalizimi i shpatullave ose kyçit të këmbës.
 4. Osteoartroza e nyjeve të gishtërinjve dhe duarve.
 5. Lokalizimi vertebral (spondylarthrosis).
 6. Lokalizimi i qafës së mitrës (formë uncovertebral).

Magnetoterapia është efektive në llojet e mëposhtme të artrozës:

 • parësor ose idiopatik,
 • dytësor,
 • post-traumatik
 • displastike.

1.2 A ka ndonjë kundërindikacion?

Ekzistojnë një numër relativisht i vogël i kundërindikacioneve, shumica e të cilave mund të injorohen me lejen e mjekut.

Lista e përgjithshme e kundërindikacioneve:

 1. Forma të rënda ose të ndërlikuara të artrozës.
 2. Faza e përkeqësimit të sëmundjes.
 3. Ethet (ethe nga 37.3 gradë).
 4. Sëmundje e rëndë e zemrës ose vaskulare.
 5. Prania e një kardiak, kapëse në arteriet.
 6. Sëmundjet e gjakut (trombofili, hemofili, forma të rënda të anemisë).
 7. Tuberkulozi (pulmonar dhe ekstrapulmonar).
 8. Rraskapitje, dobësi e përgjithshme e pacientit, cachexia.
 9. Sëmundjet akute infektive.
 10. Shtatzënia.
 11. Infarkti i mëparshëm i miokardit, periudhat e fundit të anginës pectoris, aritmia (përveç takikardisë së sinusit).

1.3 Magnetoterapi për artrozën e nyjeve të gjurit (video)

1.4 Cili është efekti?

Magnetoterapia e kryer si duhet ju lejon të arrini efekte të tilla terapeutike:

 • lehtësim apo edhe eleminim i plotë i dhimbjes (rrallë, por i arritur)
 • eleminimi i proceseve inflamatore me intensitet të moderuar, eleminimi i ënjtjes rreth nyjes,
 • përmirësimi i furnizimit me gjak kapilar (mikrocirkulimi i gjakut),
 • proceset e rritura metabolike (metabolizmi), prodhimi i përshpejtuar i produkteve gjysmë të jetës nga proceset degjeneruese dhe distrofike në nyje,
 • parandalimi i lidhjes së infeksionit në nyjen e dobësuar nga artrosis,
 • forcimi i përgjigjes imune lokale, aftësive rigjeneruese të trupit,
 • rritja e efekteve të ilaçeve (NSAIDs, analgjezikë, kondroprotektorë, relaksues të muskujve) dhe procedurave të tjera fizioterapeutike.

2 Si është procedura?

Shtë e nevojshme të hiqni çdo pajisje shtesë (veçanërisht ato metalike) dhe së pari të bëni dush (1-2 orë para se të vini në dhomën e trajtimit). Rekomandohet një peshqir i gjerë. Përndryshe, përgatitja paraprake për procedurën nuk kërkohet.

Magnetoterapi për artrozën e gjurit (trajtimi i synuar)

Magnetoterapia kryhet pa dhimbje dhe pa siklet. Ajo kryhet si më poshtë: pacienti është vendosur në shtrat, sensorët janë bashkangjitur në nyjet e prekura, të cilat krijojnë një fushë magnetike lokale. Ndikimi drejtohet, prandaj, indet e tjera, përveç nyjeve dhe zonave ngjitur, nuk do të përfshihen në procedurë.

Bazuar në ashpërsinë e rrjedhës së sëmundjes dhe specifikën e saj, specialisti zgjedh frekuencat e nevojshme individuale për secilin pacient. Kohëzgjatja e procedurës është 10-20 minuta, pas së cilës pacienti menjëherë mund të shkojë në shtëpi.

Kursi standard i magnetoterapisë është 7 procedura, por me artroza rekomandohet ta rritni atë në 10-15 procedura. Kohëzgjatja optimale e trajtimit në mënyrë ideale duhet të diskutohet me një reumatolog ose traumatolog, në raste ekstreme, me një terapist.

Sa shpesh mund të bëni magnetoterapi për artrozën – një pyetje që duhet të diskutohet individualisht. Për shumicën e pacientëve, 3 kurse nga 7 ditë janë të mjaftueshme (me një procedurë ditore). Midis çdo kursi duhet të bëhet një pushim prej 1-2 javësh.

2.1 Ku mbahet dhe sa kushton?

Magnetoterapia për artrozë kryhet në institucionet shtetërore mjekësore dhe në qendrat private. Gjithashtu, procedura është në dispozicion në qendrat e rehabilitimit (referimet mund të merren nga klinika ose spitali).

Kostoja mesatare e magnetoterapisë së përbashkët është 700 rubla (efekt në 1 nyje) ose 1000 rubla (efekt në 2 nyje) për 1 procedurë. Në klinikat shtetërore, kostoja është 30-50% më e ulët, dhe nganjëherë procedura kryhet në to plotësisht falas.

Magnetoterapi për artrozën e gjurit – një ilaç për të gjitha sëmundjet?

Magnetoterapia për artrozën e nyjës së gjurit dhe koksartrozën e hip është një teknikë që është njohur në mjekësinë tradicionale, dhe në të njëjtën kohë jep tregues të performancës së lartë. Nën ndikimin e fushave magnetike të frekuencave të ndryshme, vërehet një rritje e rrjedhës së gjakut, e cila çon në aktivizimin e funksionit rigjenerues.

Efekt magnetik

Arthoza e gjurit dhe kokartroza e nyjeve të hip është sëmundje mjaft e zakonshme tek njerëzit mbi moshën 45 vjeç. Vlen të përmendet se disa rrethana mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të një sëmundjeje të tillë degjenerative:

 • trauma e shpeshtë në nyjet artikulare;
 • keqformime kongjenitale;
 • disa lloje të çrregullimeve endokrine;
 • Sëmundjet autoimune;
 • inflamacione specifike dhe jospecifike;
 • trazirat në punën e aparatit ligamentoz.

Padyshim, këto indikacione janë vetëm faktorë predispozues për zhvillimin e llojeve të ndryshme të artrozës – mungesa e tyre nuk mund të garantojë që një person do të shmangë proceset degjeneruese në nyje. Prandaj, ekziston një shkallë e caktuar e nevojës për njohuri për të cilat metodat e trajtimit mund të bëhen mjete shtesë për të kuruar patologjinë.

Trajtimi me përdorimin e fushave magnetike të frekuencave të ndryshme është një zonë relativisht e fundit e zhvillimeve fizioterapeutike. Theështja kryesore është se, duke vepruar në pjesën e prekur të trupit me fusha magnetike me shkallë të ndryshme të intensitetit, ata arrijnë një përgjigje të caktuar nga sistemet e brendshme.

Gjeni se cilat vajra ndihmojnë më mirë në një artikull tjetër.

Për më tepër, gjatë procedurës, efekti shtrihet kryesisht në lëngje organike. Për shkak të kësaj, gjaku, limfatiku dhe lëngjet e tjera të trupit marrin një ngarkesë shtesë të fushës magnetike. Kjo ju lejon të rritni qarkullimin e gjakut dhe të shpejtoni proceset metabolike.

Metoda e përdorimit të magneteve i referohet trajtimit ndihmës, por përdoret sipas indikacioneve. Kjo për faktin se treguesit statistikorë nuk janë të mjaftueshëm për të transferuar magnetoterapinë në kategorinë e pasurive fikse. Sipas statistikave jozyrtare, 60% e pacientëve që përdorën teknikën e përshkruar treguan një dobësim të sindromës së dhimbjes dhe një përmirësim të mirëqenies së përgjithshme. 40% e mbetur e të anketuarve që vuajnë nga artroza nuk vunë re ndonjë rezultat të prekshëm.

Nëse flasim për përdorimin e një teknike të tillë si magnetoterapia për artrozën e gjurit dhe koksartrozën e nyjeve të hip, atëherë ia vlen të përmendet fakti se përdorimi i tij është i justifikuar vetëm në fazat 1 dhe 2 të artrozës. Me dëmtime më të thella, efekti i ekspozimit magnetik gjatë trajtimit nuk do. Sidoqoftë, nëse ka prova, përdorimi është i justifikuar.

Përdorimi i magnetoterapisë

Përdorimi i magnetoterapisë mund të kryhet si në shtëpi, përmes përdorimit të pajisjeve dhe mjeteve të përdorimit individual, dhe nën mbikëqyrjen e specialistëve të kualifikuar.

Opsioni i dytë përdor pajisje më të përparuara, të cilat, në përputhje me rrethanat, mund të kenë një efekt më të madh.

Nëse e konsiderojmë trajtimin e një sëmundje të tillë si artroza, atëherë ekziston mundësia për të treguar efektet e mëposhtme:

 1. Stimulimi i aktivitetit të indeve të muskujve në fushën e ekspozimit. Kjo ju lejon të lehtësoni spazmën afër bashkimit, përkatësisht – për të zvogëluar dhimbjen dhe për të rritur lëvizshmërinë e nyjes.
 2. Rritja e fluksit të gjakut në zonën e dëmtimit ju lejon të rritni shkallën metabolike dhe të aktivizoni pastrimin e përgjithshëm, i cili ka një efekt pozitiv në rigjenerimin.
 3. Proceset inflamatore nën ndikimin e një fushe magnetike zvogëlojnë gradualisht aktivitetin. Ndikon gjithashtu në përmirësimin e gjendjes së përgjithshme.

Sidoqoftë, me të gjitha efektet pozitive në trajtimin e magnetoterapisë, kjo teknikë ka një listë mjaft të gjerë të indikacioneve dhe kundërindikacioneve për përdorim.

Lexoni për kondroprotektorët më të mirë këtu.

Indikacione dhe kundërindikacione për përdorimin e magnetëve

Kur merret në konsideratë përdorimi i magnetoterapisë në trajtimin e sëmundjeve të tilla të zakonshme si artroza e gjurit dhe koksartroza e nyjeve të hip, duhet të përmenden indikacionet kryesore për aplikimin e teknikës së ekspozimit të fushës magnetike. Në përgjithësi, ato janë si më poshtë:

 1. Stanjacioni në zonën e një nyje të dëmtuar.
 2. Proceset e gjata inflamatore.
 3. Ellingnjtje e indeve të buta aty pranë.
 4. Atrofia graduale e shoqëruar me ulje të lëvizshmërisë.
 5. Reduktimi i efikasitetit të ilaçeve.
 6. Një teknikë ndihmëse me një qasje të integruar në trajtimin e artrozës.

Kjo është për shkak të nuancës që kombinimi i barnave të përdorimit të brendshëm dhe të jashtëm me ndikime magnetike çon në një efektivitet më të madh të terapisë.

E rëndësishme! Efektiviteti i magnetoterapisë që përdoret për trajtimin e patologjive të tilla artikulare si artroza e gjunjëve dhe koksartrosis e nyjës së hip në masë të madhe varet nga kualifikimi i mjekut që merr pjesë.

Përveç kësaj, prania e kundërindikacioneve në një person që vuan nga artrosis në gju ose nga koksartrosis e nyjeve të hip duhet të merret parasysh. Si i tillë, është e mundur t'i atribuoni listën e mëposhtme të kundërindikacioneve:

 1. Sëmundjet e tumorit me natyrë malinje ose me mundësi malinje. Kjo është për shkak të rritjes së rrjedhës së gjakut, e cila nga ana tjetër mund të përshpejtojë zhvillimin e onkologjisë dhe lëshimin e metastazave.
 2. Disordersrregullime të koagulimit të gjakut (hemokoagulimi). Kjo patologji është e pranishme për shkak të ndikimit të fushave magnetike në rrjedhën e gjakut – për njerëzit me koagulim të dobët, magnetoterapia është kundërindikuar kategorikisht.
 3. Distrregullime të rënda në sistemin e qarkullimit të gjakut. Sidomos për pacientët me krijues të ritmit të zemrës.
 4. Prania e lezioneve purulente. Një diagnozë e tillë me rritjen e rrjedhës së gjakut mund të shkojë në forma më të rënda – abscese dhe gangrene.

Për ata që nuk kanë patologjitë e mësipërme shëndetësore dhe që kanë të dyja bashkëkartroza të nyjës së hip dhe gonarthrosis e gjurit, trajtimi me një teknikë magnetike do të jetë i padëmshëm.

Një shkallë e caktuar predispozicioni dhe indikacione të përhapura për përdorimin e ekspozimit magnetik, e vendosin teknikën në një nivel me ndikime të tjera fizioterapeutike. Por duhet mbajtur mend se emërimi i çdo lloji të procedurës mjekësore duhet të lihet specialistëve të specializuar, pasi mund të ketë nuanca që nuk specifikohen në artikull.

Nëse gjeni një gabim, ju lutemi zgjidhni një pjesë të tekstit dhe shtypni Ctrl + Enter.

ExpertNews Shqipëri