Lumbago – një përshkrim i patologjisë, shkaqeve, diagnozës dhe trajtimit

Lumbago ndodh kundër një sfondi të ndryshimeve degjenerative që prishin strukturën e shtyllës kurrizore. Shkelja e rrënjëve nervore dhe acarimi i strukturave që shtrihen nga palca kurrizore në këtë zonë çon në dhimbje të përhapura. Aktiviteti i zvogëluar i motorit, rraskapitja emocionale dhe siklet mund të tejkalohen nëse mësoni se si ta trajtoni siç duhet sëmundjen.

Pse zhvillohet lumbago?

Arsyeja kryesore për lumbago është tensioni i korse muskulore në rajonin e mesit, mbingarkesë pas ushtrimit fizik ose si rezultat i lëvizjeve të papritura. Gjithashtu, dhimbja e shpinës mund të tregojë ndryshime degjenerative në strukturat vertebrale dhe ndërvertebrale. Nëse këta dy faktorë janë grumbulluar në majë të njëri-tjetrit – sëmundja zhvillohet në një kohë më të shkurtër.

Shfaqja e lumbago ndodh në parimin e një rrethi të mbrapshtë. Një ndryshim në strukturat anatomike të shtyllës kurrizore çon në acarim të mbaresave nervore, dhe reagimi i indit nervor çon në spazëm të muskujve, i cili rrit si dhimbjet ashtu edhe ndryshimet patologjike.

Në mënyrë që të fillojnë ndryshimet patologjike, kërkohet efekti i disa faktorëve aktivë që forcojnë njëri-tjetrin. Për ca kohë, trupi mund t'i rezistojë këtyre shkaqeve të sëmundjes, por me kalimin e kohës, mekanizmat kompensues pushojnë së përballuari dhe më pas fillon sëmundja.

Lumbago është më e zakonshme në pacientët meshkuj, të moshës mesatare. Më poshtë janë faktorët e rrezikut që rrisin mundësinë e një problemi:

 • ushtrime të tepërta;
 • trajnim intensiv ose aktivitet sportiv;
 • hipotermi, një rënie e mprehtë e temperaturës;
 • tensioni i muskujve të një natyre neurogjenike;
 • rotacioni i pasuksesshëm i trupit, lëvizjet e papritura në drejtime të ndryshme;
 • ndryshime patologjike në disqet ndërvertebral;
 • sëmundjet e gjenezës infektive në fazën akute;
 • pasojat e dëmtimit.

Jo të gjitha këto arsye domosdoshmërisht mund të provokojnë një problem tek çdo pacient. Disa njerëz kanë një ndjeshmëri të rritur dhe dobësi të mesit, gjë që rrit mundësinë e lumbagos.

Në çfarë manifestohet lumbago?

Lumbago është një sinonim për një fjalë që përshkruan dhimbje të forta të shpinës. Ky është simptoma kryesore e patologjisë. Termi vjen nga emri i lumbarit në latinisht – lumbar. E veçanta e një sulmi dhimbje është se ajo fillon në kulmin e aktivitetit fizik. Gjithashtu, dhimbja mund të jetë shqetësuese menjëherë pas veprimit të një faktori patologjik, për shembull, pasi të ftohtë, pas një dëmtimi.

Dhimbja është aq e fortë dhe e fortë sa që një person humbet aftësinë për të lëvizur për një kohë. Disa pacientë mund të bien ose ngrinë në pozicionin në të cilin u goditën nga një sulm dhimbjeje. Sipas pacientëve, kjo dhimbje mund të konsiderohet si të shtënat, ngacmuese. Dhimbja me lumbago mund të rrezatojë në pjesë të tjera të trupit, organeve, gjymtyrëve. Shpesh, dhimbja përveç pjesës së poshtme të shpinës ndihet në mollaqe, kofshë.

Lexo artikullin:  Lëngu në trajtimin e përbashkët të gjurit

Për të lehtësuar pak dhimbjen, pacienti përkulet pak përpara dhe mbetet në këtë pozicion për një kohë. Muskujt janë shumë të tensionuar dhe personi ndihet i shtrënguar.

Fakti që pacienti ka saktësisht lumbago, mund të thotë pozicioni i detyruar në shtrat. Një burrë shtrihet në shpinë, duke përkulur pak gjunjët. Situata në bark mund të vërehet gjithashtu, ndërsa pacienti vendos një jastëk nën vete në mënyrë që pjesa e poshtme e këmbës të jetë disi e ngritur. Nëse i kërkoni një personi të ulet në shtrat, ai do ta bëjë këtë jashtëzakonisht me kujdes dhe ngadalë, duke u mbështetur në dorën e tij.

Gjatë një sulmi akut të lumbagos, madje edhe lëvizjet e vogla ose luhatjet rritin dhimbjen tashmë të fortë, gjë që shpjegon faktin që pacientët përpiqen të mos lëvizin dhe të mos ndryshojnë pozicionin e trupit. Një zhvendosje e vogël në rajonin e mesit mund të përkeqësojë ndjeshëm gjendjen dhe pacienti përpiqet të shmangë këtë.

Kohëzgjatja e lumbago mund të jetë shumë e shkurtër – disa minuta dhe e gjatë – disa orë dhe madje ditë. Gjendja e pacientit është aq e mjerueshme sa kërkohet këshillimi i mjekut për të përshkruar ilaçe dhe për të bërë një diagnozë.

Metodat moderne të diagnostikimit

Kriteret klinike të patologjisë janë aq të sakta sa që mund të bëhet një diagnozë në bazë të mbledhjes së saktë të ankesave të pacientëve dhe rezultateve të ekzaminimit. Sidoqoftë, lumbago është më shumë një simptomë sesa një sëmundje, që do të thotë se është e nevojshme të zbuloni shkakun e dhimbjeve të tilla të forta në shpinë. Pacientët me këtë simptomë mund të kenë pësuar më parë sëmundje – osteokondrozë, disqe hernie, pasoja të dëmtimeve, ndryshime degjenerative, osteoartroza.

Për të marrë informacion të detajuar në lidhje me gjendjen e shtyllës kurrizore, metodat e mëposhtme të hulumtimit janë kryer:

 1. Skanimi i CT;
 2. Imazhe rezonancë magnetike;
 3. spondylography;
 4. radiografi.

Këto metoda diagnostikuese ju lejojnë të vizualizoni gjendjen e shtyllës kurrizore, të përcaktoni shkallën dhe lokalizimin e lezioneve organike, ose të përjashtoni faktin e dëmtimit të pajisjes anatomike të eshtrave dhe nyjeve. Në foto, ju mund të përcaktoni vendin e inflamacionit, praninë e rritjeve të kockave.

Lexo artikullin:  Si ta trajtoni artrozën e shpatullave në shtëpi me mjete juridike popullore

Në raste të dyshimta, përshkruhet birë dhe marrja e lëngut cerebrospinal. Quhet lëng cerebrospinal. Liquor është marrë për analiza për të përcaktuar praninë e ndryshimeve patologjike, shenja të inflamacionit. Gjatë birë, bëhet një birë e vogël në fushën e problemit, përmes së cilës mund të prezantoni një substancë medicinale që lehtëson dhimbjen dhe ka veti anti-inflamatore.

Pas një birë, mund të kryhet myelografia. Kjo është një metodë diagnostike rrezatimi, e cila kryhet duke përdorur një medium kontrasti dhe ju lejon të ekzaminoni me saktësi strukturën e shtyllës kurrizore.

Përveç metodave instrumentale, përdoren gjithashtu ato laboratorike. Ato përdoren për të zbuluar ndryshimet inflamatore në trup. Kjo është veçanërisht treguese nëse shkaku i lumbago është një patologji infektive. Fakti që ka inflamacion dëshmohet nga një rritje e numrit të leukociteve në testin e përgjithshëm të gjakut, si dhe një zhvendosje në formulën e tyre me mbizotërimin e një lloji të caktuar të këtyre qelizave.

Skema aktuale e trajtimit për lumbago

Rregulli kryesor i ndihmës gjatë një sulmi akut është sigurimi i paqes së pacientit, caktimi i tij pushim në shtrat. Lëvizjet jo vetëm që përkeqësojnë ndjesitë, por gjithashtu mund të zgjasin një sulm të dhimbjes.

Janë përshkruar ilaçe të fuqishme që zvogëlojnë intensitetin e dhimbjes, relaksojnë muskujt e shpinës.

Grupet e mëposhtme aplikojnë:

 • Antispasmodics. Ato janë të nevojshme për të lehtësuar tensionin e muskujve, për të eleminuar shkeljen e rrënjëve të mbaresave nervore. përgatitjet – mebeverin, drotaverin, papaverine.
 • Droga jo steroide. Ata kanë efekt anti-inflamator, eliminojnë dhimbjen, ënjtjen, rivendosin aktivitetin motorik.
 • Tranquilizer, qetësues. Ato ju lejojnë të lehtësoni eksitimin, të qetësoni pacientin, të siguroni gjendjen e tij të qetë dhe pajtueshmërinë me pushimin e shtratit. Droga – adaptol, noofen, bifren. Ky grup ilaçesh përdoret në mënyrë rigoroze siç drejtohet nga një mjek. Nëse ndjeni një ankth të tepërt dhe ankth që ju pengon të vazhdoni trajtimin, tregoni mjekut tuaj për këtë dhe kërkoni mjekime shtesë.

Pasi të ketë kaluar sulmin, metodat fizioterapeutike mund të aplikohen me kujdes. Indikacionet për to përcaktohen nga mjeku. Mund të jetë masazh, not, magnetoterapi, nxehtësi shëruese dhe elektroforezë. Një trajtim i tillë zgjat faljen, zvogëlon intensitetin e sulmeve të mëposhtme. Procedurat çojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në fushën e patologjisë, e cila stimulon metabolizmin, përmirëson rrjedhën e gjakut limfatik dhe venoz nga produktet e mbeturinave. Fizioterapia rrit aktivitetin e rigjenerimit të indeve, i cili ka një efekt të mirë në gjendjen e shtyllës kurrizore.

Lexo artikullin:  Recetë për trajtimin e përbashkët të mollës së Adamit

Efekti terapeutik nuk është vetëm terapia e ilaçeve, por edhe pozicioni i pacientit në shtrat. Ai duhet të shtrydhë një pozë kyphosis – domethënë këmbët e përkulura në nyjet e hip dhe gjurit në një kënd të duhur, shin duhet të ketë mbështetje në formën e një shtrese të mbuluar me një batanije. Gjithashtu, pacienti mund të vihet në stomak, duke vendosur disa jastëkë nën të.

Parandalim

Midis sulmeve, është e nevojshme t'i përmbahen masave për parandalimin e lumbagos:

 1. Forcimi i muskujve të shpinës me ndihmën e karikimit;
 2. Ushqimi i duhur;
 3. Trajtimi i fokuseve kronike të infeksionit;
 4. Rehabilitimi pas lëndimeve;
 5. Refuzimi i zakoneve të këqija;
 6. Normalizimi i peshës së trupit.

Masat e tilla të thjeshta do të zgjasin periudhën pa përkeqësime dhe do të rivendosin shëndetin e shpinës. Nëse hasni një problem siç është lumbago, këshillohuni me mjekun tuaj për të trajtuar jo një simptomë, por një sëmundje. Kjo është shumë më efektive dhe çon në një rezultat të qëndrueshëm.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri