Kist në trajtimin e përbashkët të gjurit, simptomat, diagnozën, llojet e cisteve

Gjuri i njeriut ka nyjet më komplekse anatomike, nganjëherë në nyje mund të ndodhin patologji dhe sëmundje të ndryshme të nyjes së gjurit. Një cist i nyjes së gjurit është një tumor beninj që shfaqet në murin e pasëm të nyjes. Në varësi të llojit të patologjisë në praktikën mjekësore, ekziston një lloj shumë-dhomësh, i njëanshëm, i vetëm dhe i dyanshëm. Madhësia e tumorit është gjithashtu e ndryshme – nga dy centimetra në dhjetë. Duke arritur vlerën maksimale, kist është në gjendje të shpërthejë.

Përshkrim

Meqenëse kisti lidhet plotësisht me patelën, fryrje e saj është e ngjashme në shumë aspekte me një hernie. Më së miri shihet kur këmba zgjatet nën patelën, gjatë lakimit është më e vështirë të identifikohet, pasi lëkura në vendin e patologjisë nuk ndryshon ngjyrën dhe strukturën. Kjo sëmundje prek njerëzit, nyjet e të cilëve përjetojnë aktivitet fizik intensiv, shpesh patologjia ndodh tek atletët.

Një cist në disa raste është një sëmundje sekondare që mund të zhvillohet në sfondin e artritit ose artrozës së gjurit.

Cilat janë llojet e cisteve në gju

Në varësi të vendndodhjes së patologjisë, dallohen disa lloje:

  Kist i Bakerit. Emri vjen nga personi që e zbuloi dhe e përshkroi atë. Ishte një kirurg anglez William Baker. Patologjia shkaktohet nga procese të ndryshme distrofike me inflamacion të zgavrës së përbashkët. Edukimi në prekje është i dendur, mund të arrijë në madhësi nga 2 deri në 10 cm, i lokalizuar ekskluzivisht në fosën e gjurit. Në këtë rast, terapia me mjete juridike popullore, të tilla si fasha dhe shpëlarje, mund të ndihmojnë, por mos u mbartni shumë, por përkundrazi drejtojuni metodave mjekësore për t'u marrë me>

  kist parameniskal. Kjo është një lloj sëmundje e meniskut, në rast të këputjes së saj, shfaqen formacione të madhësive të ndryshme, një tumor i madh mund të kalojë në ligamentet e gjurit. Diagnoza dhe palpimi me këtë lloj sëmundjeje nuk është e vështirë. Trajtimi në shtëpi me mjete juridike popullore është i pamundur. Këtu kërkohet ndërhyrje kirurgjikale, e cila mund të shmanget vetëm nëse menjëherë këshilloheni me një mjek. Me menaxhimin e duhur të masave fizioterapeutike, kjo situatë mund të parandalohet, dhe kyçja do të funksionojë mirë;

Lexo artikullin:  Nofulla e përbashkët

Simptomat dhe diagnostikimi

Këtu janë simptomat më themelore me të cilat lehtë mund të përcaktoni praninë e një sëmundjeje:

 1. Siklet që shfaqet për shkak të një tumori të huaj në trup.
 2. Dhimbje të forta nën gju në nyje, një ndjenjë ngurtësie.
 3. Dhimbje në muskujt e viçit.
 4. Ënjtje në fosën popliteal. Ngjan me një madhësi ping-pongu.
 5. Një rënie e fortë e lëvizshmërisë së nyjës së gjurit.

Këto nuk janë të gjitha simptomat që mund të shprehen.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Cilat provime do të duhet të kalojnë

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Lexo artikullin:  Trajtimi i gishtit të artritit të mjeteve juridike popullore në shtëpi

Patologjia mund të zbulohet menjëherë në ekzaminimin e parë nga një mjek. Por, për të përjashtuar mundësinë e një tumori malinje, mjekët rekomandojnë të kryejnë ekzaminimet e mëposhtme:

Të gjitha ekzaminimet e mësipërme ndihmojnë në një kohë të shkurtër për të përcaktuar madhësinë, vendndodhjen dhe llojin e tumorit.

Trajtim

Nëse identifikoni simptomat e mësipërme, duhet të shkoni në spital për ndihmë. Meqenëse trajtimi zgjidhet individualisht, vetëm një specialist i kualifikuar mund të zgjedhë metodën më të përshtatshme të terapisë. Ky mund të jetë ose një trajtim konservator, ose një operacion me kompleksitet të ndryshëm. Mjetet juridike popullore gjithashtu mund të përdoren, por vetëm ekskluzivisht në formën e fizioterapisë shtesë.

Si rregull, trajtimi i ilaçeve është i paefektshëm. Droga mund të lehtësojë dhimbjen, por ato nuk ndikojnë në asnjë mënyrë shkakun e sëmundjes, që do të thotë se ata nuk mund ta bëjnë lëvizjen e përbashkët. Ilaçet janë të mira pas operacionit për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacionin.

Punksioni është metoda më efektive për të luftuar këtë patologji. Kryeni atë në këtë mënyrë: me një gjilpërë të trashë shpojeni qesen me lëng dhe hiqeni. Pastaj administrohet çdo ilaç anti-inflamator i grupit steroide. Punksioni jep vetëm lehtësim të përkohshëm, pasi me ngarkesën tjetër në gju, zgavra përsëri do të mbushet me lëng.

Trajtimi i gjurit me mjete juridike popullore mund të përdoret nëse sëmundja është zhvilluar vetëm, dhe tumori është i vogël. Përveç kësaj, metoda të tilla të terapisë do të shërbejnë, si dhe mbështetje shtesë për trupin në kohën e shërimit pas operacionit. Në këtë rast, celandine, mustaqet e arta, rodhe ndihmojnë mirë. Prej tyre, ju mund të bëni fasha dhe tinkura të ndryshme.

Kujdes! Trajtimi me metoda alternative së pari duhet të merret vesh me mjekun tuaj që merr pjesë.

Fizioterapia përshkruhet vetëm gjatë faljes, pasi aktiviteti fizik i pacientit mund të çojë në rifillimin e dhimbjes në nyjen e gjurit. Fizioterapisti përshkruan trajnim terapeutik për një sëmundje të tillë dhe ai gjithashtu monitoron pacientin për herë të parë, më vonë pacienti duhet të kryejë terapi ushtrimore në shtëpi. Për të zvogëluar dhimbjen dhe për të hequr procesin inflamator nga patella, përdorni rrezatimin UV, terapi lazer, si dhe terapi me intensitet të ulët UHF. Në disa raste, përveç këtyre procedurave, përshkruhen edhe banjot e sulfurit të hidrogjenit, të cilat janë të nevojshme për të përmirësuar rrjedhën e gjakut.

Lexo artikullin:  Trajtimi i artritit reumatoid - metodat tradicionale dhe tradicionale të mjekësisë

Sëmundjet e këtij lloji, si rregull, janë akute. Në mënyrë që trajtimi të japë një rezultat pozitiv, përdorni metodat e mëposhtme:

 • palëvizshmëri e gjymtyrëve;
 • metodat fizioterapeutike të terapisë;
 • diseksioni i tumorit me heqjen e përmbajtjes;
 • terapi ilaçesh popullore;
 • Arthroscopy.

Metodat konservatore nuk mund të ndihmojnë gjithmonë, një kist i nyjës së gjurit është i rrezikshëm, sepse shpesh ndodhin relapsa të sëmundjes. Shtë më e arsyeshme të hiqni neoplazmën duke përdorur operacion. Në disa raste, patologjia mund të zhduket vetë. Gabimet nuk duhet të bëhen këtu; mos filloni sëmundjen; në simptomat e para, këshillohuni menjëherë me një mjek për të zgjidhur problemin. Mund të përdoren mjete juridike popullore, por së bashku me metodat e tjera të terapisë.

ExpertNews Shqipëri