Gju dhemb pa arsye

Eksperti tha kur të bëhet pa operacion

27.02.2018 / 20/07 në 159206 :, shikime:

Dhimbja në gju është një nga arsyet më të zakonshme për të shkuar te mjekët e traumës. Në fakt, mund të ketë shumë arsye për të. Sidoqoftë, mund të dallohen pesë situata kryesore në të cilat shfaqen dhimbje në nyjen e gjurit. Për atë që mund të qëndrojë prapa tyre dhe si ta përballojë këtë, MK tha kandidati i shkencave mjekësore, një traumatolog ortoped, mjeku i përbashkët Yuri Konstantinovich Glazkov.

Arsyeja # 1: gonarthrosis

Gonarthrosis është një nga arsyet më të zakonshme për të shkuar te kirurgu ortoped për dhimbje në nyjen e gjurit (rreth 35% e të gjitha rasteve). Kjo sëmundje shoqërohet me degjenerimin e kërcit. Ajo ngadalë por në mënyrë të vazhdueshme përparon, duke çuar në shkatërrimin e plotë të nyjës.

Cfare te bejme Në fazën fillestare të sëmundjes, përdoret trajtimi konservativ. Një person është i angazhuar në terapi fizike, kontrollon peshën, merr trajtim fizioterapeutik, merr ilaçe kondroprotektive dhe qetësues kundër dhimbjeve.

Arthroterapia jep një efekt të mirë – administrimi intra-artikular i acidit hialuronik dhe plazmës i pasuruar me trombocitet. Ky trajtim ju lejon të qetësoni dhimbjen dhe ndihmon në rivendosjen e kërcit artikular.

Në fazat e mëvonshme të sëmundjes, kur një person nuk mund të ecë normalisht dhe vuan nga dhimbje të forta, indikohen endoprostetika. Bashkimi i gjurit të një personi gjatë operacionit zëvendësohet me një protezë artificiale.

Arsyeja numër 2: dëmtimi i meniskut

Menisci janë tavolina kërc brenda nyjës së gjurit që e stabilizojnë atë dhe kryejnë një funksion jastëk. Dëmi i tyre është një nga dëmtimet më të zakonshme sportive. Kjo është arsyeja e dytë më e zakonshme për të kontaktuar një kirurg ortoped për dhimbje në nyjen e gjurit (rreth 30% të rasteve).

Cfare te bejme Zgjedhja e metodës së trajtimit varet nga lloji i dëmtimit të meniskut. Në 50% të rasteve, kjo është një lot i pjesshëm, në 40% të rasteve – pinch, dhe në 10% të pacientëve, vërehet një ndarje e fragmentit të meniskut. “Prognoza më e favorshme është me lot të pjesshëm. Nëse lokalizohet jo larg kapsulës së përbashkët, rritet me sukses së bashku me qasjen e duhur për trajtimin. Në rastin e marramendjes së pjesshme ose pinch, përdoren metoda të ndryshme të trajtimit: repositioning manual, tërheqje hardware (tërheqje), fizioterapi. Barnat e përshkruara: ilaçe anti-inflamatore jo-steroide dhe me ënjtje të rëndë – glukokortikoide, ”thotë Yuri Glazkov.

Prognoza më e dobët karakterizohet nga një ndarje e plotë e fragmentit të meniskut. Fatkeqësisht, në këtë rast, një operacion nuk mund të shpërndahet. Ajo kryhet me metodën artroskopike – është një ndërhyrje kirurgjikale minimalisht traumatike përmes punksioneve me një periudhë të shkurtër rikuperimi. Në disa raste, menisku duhet të hiqet plotësisht nëse metodat e tjera nuk mund ta zgjidhin problemin.

Arsyeja # 3: periartriti

Periartriti është një inflamacion i tendoneve të gjurit. Kjo patologji është shkaku i trajtimit të rreth 10% të pacientëve me dhimbje në gju. Kryesisht gratë pas 40 vitesh vuajnë. Dhimbja shfaqet ose intensifikohet kur ecni nëpër shkallët ose ngritni pesha. Lokalizimi i dhimbjes është sipërfaqja mediale (e brendshme) e gjurit. Lëvizshmëria e përbashkët nuk vuan.

Cfare te bejme Sëmundja trajtohet me metoda konservatore. Gjatë periudhave të rëndimit, përdoren qetësuesit e dhimbjeve, lëvizshmëria e nyjeve është e kufizuar. Rekomandohen ushtrime fizioterapie dhe procedura fizioterapeutike.

Arsyeja numër 4: dhimbje vaskulare në gjunjë

Rreth 5% e pacientëve trajtojnë dhimbjen e gjurit me origjinë vaskulare. Ato janë më të theksuara në adoleshencë dhe moshë të re, dhe më pas dobësohen. Ky është ndryshimi kryesor nga artroza, në të cilën dhimbja vetëm intensifikohet me kalimin e viteve. Një tipar dallues i dhimbjes vaskulare është shfaqja e njëkohshme në të dy nyjet e gjurit.

Cfare te bejme Nuk mund të shpëtoni një herë e përgjithmonë nga dhimbjet vaskulare. Kur ato ndodhin, përdoret trajtimi konservativ. Përdoren ointments të ngrohjes, masazh, marrje të barnave vazodilator.

Arsyeja # 5: Artriti

Artriti është një inflamacion i nyjës së gjurit. Kjo diagnozë është bërë nga 5% e pacientëve që janë ankuar për dhimbje. Ekzistojnë një numër i madh i patologjive që mund të provokojnë artritin e nyjës së gjurit: artriti reumatoid, sindromi Reiter, përdhes, spondiliti ankylosing, psoriasis, etj. Kyçja zakonisht kthehet në të kuqe dhe bymehet. Periudhat e rëndimit alternative me periudhat e dobësimit të manifestimeve klinike.

Cfare te bejme Trajtimi i sëmundjes themelore është i nevojshëm. Dhimbja e gjurit lehtësohet nga ilaçet anti-inflamatore jo-steroide. Me inflamacion të rëndë, glukokortikoidet përdoren me gojë. Ndonjëherë ato injektohen në nyje.

. Këto nuk janë të gjitha shkaqet e dhimbjes në gju, por vetëm më të zakonshmet prej tyre. Nëse e përjetoni këtë simptomë, këshillohuni me mjekun tuaj për të zbuluar origjinën e sëmundjes dhe për të marrë një trajtim adekuat.

Përmbajtja e artikullit
 1. Gjunjëzues
 2. Pse më dhembin gjunjët
 3. Çfarë duhet të bëni
 4. Pse gjunjët lëndohen dhe çfarë të bëni për këtë
 5. Kur duhet urgjentisht të kërkoni ndihmë
 6. Pse më dhembin gjunjët?
 7. 1. dëmtimi i gjurit
 8. Lëndimet e meniskut
 9. Dëmtimi i ligamenteve
 10. Tendonët dhe këputjet
 11. Bursit
 12. Sindromi Iliac-tibial
 13. Zhvendosja e patellës (patella)
 14. Thyerje
 15. 2. Sindromi i dhimbjes patellofemorale
 16. 3. Shikimi juaj ka ndryshuar
 17. 4. Pesha e tepërt
 18. 5. Ju zhvilloni një lloj artriti
 19. Tofarë të bëni nëse gjunjët ju lëndojnë
 20. 1. Jepini gjunjët pushim
 21. 2. Aplikoni të ftohtë në gjurin e prekur
 22. 3. Përdorni një fashë elastike
 23. 4. Shtrihuni me këmbët lart.
 24. 5. Merrni një ilaç pa dhimbje
 25. Tofarë të bëni nëse gjunjët ju lëndojnë
 26. Pse dhembin gjunjët: shkaqet e mundshme
 27. Farë duhet të bëni kur gjunjët tuaj lëndohen dhe krisen
 28. Si të merreni me dhimbjet në gju
 29. squatting
 30. Natën
 31. Gju i fryrë dhe i lënduar pas rënies: me cilin mjek duhet të kontaktoj
 32. Mjetet juridike popullore për trajtimin e dhimbjes në nyjen e gjurit
 33. Video: Pse gjunjët lëndohen dhe shtypen dhe çfarë të bëjmë?
 34. Dhimbje në gju (nyja e gjurit)
 35. Pse dhemb gjuri?
 36. Exactlyfarë dëmton saktësisht?
 37. Cilat sëmundje karakterizohen nga dhimbja në gju?
 38. Si e di nëse është koha për të shkuar te mjeku?
 39. Si të përcaktoni shkaqet e dhimbjes në nyjen e gjurit?
 40. Trajtimi i dhimbjes së gjurit
 41. Metodat e trajtimit të ofruara nga klinika
 42. Trajtimi në shtëpi
 43. Parandalim
 44. Dhimbja akute në nyjen e gjurit – kapërcen papritmas, është e vështirë për t'u trajtuar
 45. Shkaqet e dhimbjes akute
 46. Dëmtimi i ligamentit
 47. tendonitis
 48. Lëndimi i meniskut
 49. Bursit
 50. Miu i përbashkët
 51. Probleme me patelën
 52. Sëmundjet inflamatore dhe distrofike të nyjes
 53. Tofarë duhet të bëni me dhimbjen e nyjeve

Gjunjëzues

Një listë e gjatë e sëmundjeve të vjeshtës përfshin dhimbjen e gjurit. Një sezon me shi dhe me shi e bën tërë trupin tuaj të shajnë, jo vetëm kockat. Shpesh këmbët lëndohen pas stërvitjes intensive, ngarkesa të rënda. Por nëse nuk ka ngarkesa, atëherë kjo shërben si paralajmërim se keni filluar të zhvilloni artrit ose osteoartrit.

Nëse gjuri dhemb në pushim, atëherë kjo është gjithmonë një shenjë e pranisë së patologjisë, por cilën, mund të jetë e pamundur të thuash menjëherë. Shkaqet e vërteta të sëmundjes përcaktohen gjatë studimeve diagnostike dhe laboratorike.

Kur dhimbja e dhimbshme nën gju është shumë shqetësuese, atëherë është koha të shkoni te ortopedi. Nëse kjo nuk është bërë, atëherë mund t’i mbaroni ditët tuaja në karrocë. Me osteoartritin, kërc bëhet më i hollë, dhe sipërfaqet e nyjeve prekin njëra-tjetrën, duke shkaktuar dhimbje. Zona e prekur bymehet, lëkura kthehet e kuqe. Viruset dhe infeksionet gjithashtu mund të dëmtojnë.

Ndonjëherë mbaresa nervore të pincosura midis disqeve kurrizore pasqyrohen në dhimbje në nyje. Ilaçet, zierjet bimore dhe gjimnastika ndonjëherë ndihmojnë për të lehtësuar situatën. Shpesh dhimbja është reagimi i trupit ndaj motit – i papërpunuar, dank.

Në vjeshtë, ky problem fillon të shqetësojë disa njerëz më shpesh se zakonisht, sepse ata kërkojnë mënyra për të hequr qafe atë.

Pse më dhembin gjunjët

Rezulton se formacionet e kockave, të paktën një herë të dëmtuara – zhvendosje, shpërthim, inflamacion – ndryshojnë strukturën e tyre, e cila bëhet poroze dhe transmeton lagështi. Zakonisht, në prag të motit të papjekur, lagështia e ajrit rritet, atëherë lagështia, duke depërtuar në inde të pambrojtur, shkakton dhimbje dhimbjeje të njohura për shumë njerëz.

Disa madje mësuan të parashikonin shiun ose borën, bazuar në ndjenjat e tyre personale. Në periudhën e vjeshtës, numri i ditëve me re rritet, kështu që frekuenca e dhimbjes rritet gjithashtu.

Dikush po përpiqet të shpëtojë situatën duke mbështjellur një shall të ngrohtë dhe duke mbuluar gjurin me celofan. Dhe ata kanë të drejtë, kjo ndihmon në mbrojtjen e këmbës nga lagështia.

Nëse gjunjët ju dhembin periodikisht, rishqyrtoni stilin e jetës tuaj, zvogëloni sasinë e aktivitetit fizik, përmirësoni dietën tuaj. Rreziku më i madh është dhimbja e vazhdueshme me ënjtje në gju dhe një ngërç specifik.

Fijet e kolagjenit mund të dëmtohen pjesërisht ose mund të ndodhë skuqje.

Shumë njerëz ankohen për dhimbje nën gjunjë kur këmbët fjalë për fjalë janë "gumëzhitje". Kjo ose për shkak të punës së tepërt, ecjes së gjatë në thembra, ose është një simptomë e një sëmundje që ka nevojë për trajtim kirurgjikal.

Kur preken elementet e këmbës së poshtme, dhimbja do të ndihet në pjesën e poshtme të këmbës. Kjo nuk është gjithmonë kritike dhe e rrezikshme për shëndetin. Thjesht duhet të kuptoni në detaje shkaqet e sëmundjes. Nëse zhvillohet tromboza e venave të thella, atëherë kërkohet trajtim urgjent. Kur mpiksjet e gjakut formohen në ekstremet e poshtme, disa nga këto mpiksje mund të fiken dhe të bllokojnë arteriet pulmonare. Një person menjëherë mund të mbyten.

Prandaj, me dhimbje të vazhdueshme, të përsëritura periodikisht nën gju, nxitoni te mjeku. Ortopedi do të diagnostikojë, do të marrë një rreze X dhe do të zbulojë pse dhimbja po ju shqetëson.

Kur gjuri dhemb, fryhet, lëviz keq dhe përkulet, ju ndjeheni siklet të konsiderueshëm, atëherë kjo është serioze. Nëse forcat shkatërruese janë tashmë në veprim, atëherë është pothuajse e pamundur të shërohet plotësisht gjuri. Mund të pezulloni ose ndjeshëm ngadalësoni procesin patologjik.

Ndër shkaqet e dhimbjes në nyjen e gjurit janë këto:

 1. Gonartroze. Rasti më i zakonshëm i dëmtimit të nyjeve. Zhvillimi zgjat një kohë të gjatë, ndërsa lëvizshmëria e bashkimit zvogëlohet, bëhet e pamundur të ecësh shumë, mbledhje, dhe më pas të ngrihesh nga mbledhja, të ngjitësh shkallët. Gjunjët fillojnë të krisen. Kur shtresa e kërcit është e veshur, hendeku midis elementeve të eshtrave ngushtohet. Me rritjen e osteofiteve, ndodh kompresimi i enëve të gjakut dhe mbaresa nervore, kyçja deformohet.
 2. Meniskopatia ose kist menisk. Zakonisht një gju sëmuret për shkak të një lloj traume ose stresi të rregullt të padurueshëm në nyje. Dhimbja është mjaft e mprehtë, mahnitëse. Ka inflamacion që ndikon në çantën sinoviale.
 3. Distrregullimi i qarkullimit të gjakut shpesh gjendet tek adoleshentët për shkak të rritjes së shpejtë të kockave ose hipotermisë. Me kalimin e kohës, intensiteti i dhimbjes zvogëlohet.
 4. Arthritis. Ndodh tek të rinjtë, si dhe tek gratë. Gjurit jo vetëm që është i padurueshëm i dhimbshëm, sidomos gjatë natës, por edhe i përflakur. Gju dhemb nga moti. Ndër arsyet që mjekët e quajnë atë peshë të madhe trupore, moshë dhe imunitet të dobësuar.
 5. Bursit. Inflamacioni i qeses sinoviale të gjurit kur mbushet me një lëng me mikroflora patogjene. Kjo ndodh pas një dëmtimi ose ngarkesës së shtuar. Becomesshtë e vështirë të lëvizësh këmbën; bymehet. Një person ndjen një sëmundje të përgjithshme.
 6. Synovitis. Këtu preket membrana sinoviale e bashkimit, procesi shoqërohet me ënjtje dhe dhimbje djegëse.
 7. Periarthritis. Sëmundja është diagnostikuar në gratë mbi 40 vjeç që janë obez. Themshtë e vështirë për ta të ngjiten shkallët, të drejtojnë këmbët e fryrë. Patologjia shtrihet pothuajse në të gjithë përbërësit e përbashkët – kapsulë, ligamente, tendona, muskuj.
 8. Kondromatoza Me këtë sëmundje, nyjet nga indet e kërcit formojnë në guaskën e qeses artikulare. Kyçja humbet lagështinë, shtypet kur lëviz. Kur indi është i shtypur, dhimbja ndjehet.
 9. Chondropathy. Kartilagani vdes për shkak të një dëmtimi të gjurit. Nga çdo lëvizje, fillon dhimbja e fortë. Ju nuk mund të qëndroni në këmbën tuaj.
 10. Tumor. Neoplazma shtrydh indet e buta, të nënvlerësuara nga nervat dhe enët e gjakut.
 11. Bakeri i kistit. Ndodh tek fëmijët, përfaqësuesit e të rinjve. Në fillim, është i vogël, nuk përbën një kërcënim të veçantë për shëndetin. Por kur të rritet, këmba ndalet pa u tërhequr. Vetëm operacioni mund të ndihmojë.

Shkaqet e dhimbjes tek të rriturit dhe fëmijët janë të ngjashëm, por ka disa ndryshime.

Ndonjëherë fëmijët parashkollorë ankohen për një gju të lënduar nga mungesa e vëmendjes së prindërve të tyre. Dhe gjithashtu ndodh që sëmundja me të vërtetë shqetëson fëmijën dhe i sjell atij siklet.

Me rritjen e përshpejtuar, djemtë zhvillojnë sëmundjen Osgood-Schlatter, atëherë gjunjët e tyre fillojnë të lëndojnë në mbrëmje ose gjatë natës. Në mungesë të inflamacionit pas disa muajsh, gjendja e adoleshencës normalizohet.

Disa sëmundje sistemike shkaktojnë osteoporozën – osteoporozën, përdhesin, artritin reumatoid, sëmundjen e Paget. Ndër shkaqet e dhimbjes ka shumë lëndime – bruçe, këputje të ligamenteve, tendinave, menisk, fraktura, zhvendosje.

Shkaku i dhimbjes së gjurit tek burrat është lëndimi. Ai patinazhi – ra, luajti futboll – me vështirësi e futi këmbën poshtë, vrapoi pas minibusit – u pengua. Aty ke dhimbje dhe këmbë të fryrë. Gradualisht, mavijosja shërohet, dhe njeriu harron për të. Por ndonjëherë, si rezultat i një dëmtimi, një grimcë e kërcit ose menisk mund të shkëputet, e cila është e dëmtuar dhe sjell dhimbje kur lëviz. Nga kjo, kyçja mund të deformohet dhe të ndalojë zgjerimin.

Lexo artikullin:  Si ta trajtoni një gju me artrozë

Kur këmba dhemb nga gjuri në këmbë, kjo është për shkak të shtrirjes ose dëmtimit të muskujve, nervave, shfaqjes së mpiksjes së gjakut brenda venave, artrozës, kistit popliteal.

Nëse pjesa e sipërme e gjymtyrëve sëmuret nga kofshë deri në gju, atëherë shkaqet mund të jenë venat me variçe, osteokondroza, inflamacioni, fryrja, tendosja e muskujve, shqetësimi i furnizimit të gjakut.

Dhimbja nën gju në shpinë mund të shkaktohet nga një proces purulent-inflamator, kist menisk ose këputja e tij, sëmundje vaskulare.

Hidhërimi sinjalizon një shkelje të funksioneve të trupit. Nëse një person nuk ka sëmundje serioze, atëherë problemi zgjidhet në mënyrë të pavarur duke rritur aktivitetin fizik ose duke ulur peshën.

Çfarë duhet të bëni

Nëse gjunjët tuaj janë duke shtypur dhe dhembin, dhe ju nuk mund të vendosni se çfarë të bëni, atëherë shkoni në klinikë dhe i nënshtrohen një ekzaminimi për të filluar trajtimin në kohë. Kompleksi diagnostikues përfshin dhënien e testeve laboratorike, shpuarjen e palcës së eshtrave, njollat ​​për praninë e patogjenëve, rrezet x, MRI, ultrazërit dhe të tjerët.

Në shtëpi, para së gjithash, jepni pjesën tjetër të këmbës, merrni një ilaç për dhimbjen – paracetamol ose analgin. Vendosni një fashë ftohëse në gju, kjo është e nevojshme në rast të lëndimit. Vendosni gjymtyrët tuaja në një vend të ngritur. Trajtoni plagët e hapura me një antiseptik. Dhe pastaj shkoni te mjeku.

Ortopedi do të përcaktojë shkakun e vërtetë të sëmundjes dhe do të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të rënda me ilaçe. Defektet serioze trajtohen vetëm me ndërhyrje kirurgjikale.

Meteopatia e përbashkët ndihmon për të mposhtur disa ngjarje të thjeshta:

 • Për të lehtësuar gjendjen e dhimbshme të nyjeve në ditët kur temperatura ra ndjeshëm jashtë, u bë e ngrirë, vizitoni një sauna infra të kuqe ose një banjë me avull. Nuk ia vlen të ngrohni në një banjë të nxehtë ose një banjë të rregullt. Lagështia e lartë vetëm do të rrisë ënjtjen e rrënjëve nervore dhe do të rrisë ndjeshmërinë e tyre ndaj stimujve të jashtëm.
 • Në sezonin jashtë sezonit, përpiqu të mos veshësh pantallona të gjera, të vishesh më ngrohtë, të kujdesesh për vendin e problemit. Lubrifikoni rregullisht gjymtyrën me vaj, bëni veshje nga pëlhura të leshta.
 • Pushimi dhe gjumi trajtoni çdo sëmundje. Mos bëni punë gjatë ditës, sepse kjo do të çojë në një përkeqësim të reaksioneve meteopatike.

Të gjitha metodat e mësipërme ndihmojnë në lehtësimin e shqetësimit. Problemi mund të zgjidhet në mënyrë efektive duke eleminuar shkakun e tij.

Nëse këmbët tuaja dhembin dhe prishen gjatë një ndryshimi të motit, atëherë bëni një takim me një reumatolog ose ortoped. Ju duhet të bëni një ekzaminim në çdo rast, edhe nëse dhimbja shfaqet vetëm në mot të keq, dhe pjesën tjetër të kohës ndjeheni normal.

Simptomat e motit mund të sinjalizojnë një fazë të hershme në zhvillimin e një sëmundjeje serioze të kyçeve, siç është artroza. Sot, pajisje me precizion të lartë përdoren për të zbuluar sëmundjen, kështu që identifikimi i patologjisë nuk është i vështirë.

Trajtimi terapeutik do të ndihmojë në heqjen qafe të dhimbjes, normalizimin e proceseve metabolike në indet e eshtrave, t'u sigurojë atyre një sasi të mjaftueshme të ushqyesve duke stimuluar rrjedhën e gjakut.

Një mjek mund të përshkruajë vitamina, kondroprotektorë, shtesa të ndryshme dhe ilaçe që veprojnë komplekse. Gjithashtu, një specialist do të këshillojë si të ndryshoni dietën tuaj. Nga produktet që do t'ju duhet më shumë të hani peshk, mish, hikërror dhe elb.

Sot, ekzistojnë ilaçe të mira që përmirësojnë gjendjen e eshtrave, ndalojnë shkatërrimin e tyre, dobësojnë meteopatinë në një fazë të hershme.

Një trup i shëndetshëm, i fortë është më i lehtë për tu përballuar në varësi të kushteve të motit dhe me plagë të ndryshme sesa një i dobësuar. Atëherë në çdo mot do të ndjeheni mirë.

Pse gjunjët lëndohen dhe çfarë të bëni për këtë

Arsyeja jo vetëm që mund të jetë trauma. Ndonjëherë ne po flasim për gjëra më serioze.

Kur duhet urgjentisht të kërkoni ndihmë

Sa më shpejt të jetë e mundur, kontaktoni dhomën e urgjencës, kirurgun, dhe madje – në varësi të mënyrës se si ndiheni – telefononi një ambulancë nëse Dhimbja e gjurit:

 • nuk mund të bartni peshën e trupit në këmbën e prekur: gjuri është aq i paqëndrueshëm;
 • edemë e dukshme vërehet rreth nyjes së gjurit;
 • ju nuk mund të përkulni ose përkulni plotësisht gjurin;
 • nyja duket e deformuar;
 • gjuri është i kuq, i fryrë dhe i lënduar, dhe me të vëreni një rritje të temperaturës së trupit;
 • ju goditi në gju vetëm kohët e fundit, dhe tani ajo dhemb shumë.

Simptoma të tilla janë karakteristike për fraktura, zhvendosje, sëmundje akute inflamatore. Nëse këto çrregullime nuk trajtohen, ato mund të çojnë në pasojat më të pakëndshme – deri në paaftësi ose vdekje.

Pse më dhembin gjunjët?

Këtu janë disa shkaqe të zakonshme.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

1. dëmtimi i gjurit

Fondacioni Amerikan i Artritit e quan Lëndimin e gjurit pothuajse më të rrezikuarit ndaj dëmtimeve të ndryshme të nyjeve të trupit të njeriut. Sidomos shpesh shkon te atletët. Një afat i gjatë, një rënie aksidentale, një kërcim i mprehtë, një ngarkesë e lartë nën barbell – të gjitha këto situata mund të ndërhyjnë në punën e nyjes së gjurit dhe të çojnë në një nga dëmtimet e mëposhtme.

Lëndimet e meniskut

Menisku është një kërc që vepron si amortizues në nyjen e gjurit. Trashësia e saj është vetëm 3-4 mm. Përkundër kësaj, kërc është mjaft i qëndrueshëm. Por akoma, ai është i prekshëm. Për shembull, nëse ktheheni fort në një gju të ngarkuar, menisk mund të shqyejë. Simptomat e kësaj janë dhimbja dhe ënjtja në gju. Sidoqoftë, ato përkojnë me shenjat e dëmtimeve të tjera, kështu që diagnoza duhet t'i besohet një specialisti.

Dëmtimi i ligamenteve

Më shpesh, i ashtuquajturi ligament i kryqëzimit anterior (PCL) vuan – një nga katër ligamentet që lidh këmbën e poshtme dhe kofshën brenda nyjes së gjurit. Me një kthesë të mprehtë të gjurit, mikrokritjet mund të formohen, dhe madje edhe një hendek i plotë. Lëndime të tilla janë të zakonshme tek njerëzit e përfshirë në futboll, basketboll apo sporte të tjera që kërkojnë ndryshime të papritura në drejtim.

Tendonët dhe këputjet

Tendonët janë inde fibroze me të cilat muskujt janë ngjitur në kocka. Gjatë lëvizjeve të papritura ose ngarkesave të rënda, ato gjithashtu janë subjekt i tensionit, ose madje edhe lot. Përveç kësaj, ngarkesa mund të çojë në zhvillimin e inflamacionit – i ashtuquajturi tendoniti i gjurit.

Bursit

Disa lëndime në gju mund të shkaktojnë pezmatim të çantave periartikulare (bursa) – qese të vogla të mbushura me lëng që zvogëlojnë fërkimin midis nyjes dhe ligamenteve përreth dhe tendinave. Inflamacioni i mukozës së bursave e bën veten të ndjehet nga ënjtja, ethet në zonën e prekur, ngurtësia dhe dhimbja.

Sindromi Iliac-tibial

Ky është emri për inflamacion të ligamentit, i cili shtrihet nga pjesa e jashtme e legenit përgjatë nyjeve të hip dhe gjurit. Ky element luan një rol të rëndësishëm në stabilizimin e gjurit. Me lëvizje të zgjatura monotone të shoqëruara me përkulje të vazhdueshme dhe zgjatje të këmbës, ligamenti mund të bëhet i përflakur. Kjo traumë e zakonshme ndodh zakonisht tek ata që janë të dhënë pas vrapimit, çiklizmit, ecjes dhe ngritjes së energjisë.

Zhvendosja e patellës (patella)

Kjo është një situatë kur kocka trekëndore që mbulon pjesën e përparme të gjurit lëviz nga vendi i saj i zakonshëm – zakonisht në pjesën e jashtme të nyjes. Kjo zhvendosje është e dukshme dhe e dhimbshme. Mos u përpiqni ta rregulloni kockën vetë! Kjo procedurë mund të kryhet vetëm nga një kirurg i traumës.

Ju ra ose goditni gjurin, dhe tani ka një mavijosje mbi të, është e fryrë dhe e lënduar. Pra, mavijosja manifestohet.

Thyerje

Kockat e gjurit, duke përfshirë edhe patelën, mund të prishen kur hidhen ose goditen fort. Njerëzit që vuajnë nga osteoporoza ndonjëherë bëjnë thyerje thjesht duke ndërmarrë një hap të vështirë.

2. Sindromi i dhimbjes patellofemorale

Ky sindromë quhet edhe "gjunjët e vrapuesve". Nuk shoqërohet me dëmtim, ekziston një mekanizëm pak më ndryshe.

Patella (gju) gjatë shtrirjes së fleksionit të gjurit lëviz lart e poshtë bashkim. Ndonjëherë acarim mund të ndodhë ndërmjet patellës dhe nyjës (fjala "femor" do të thotë "femor").

Nëse ndjeni një dhimbje tërheqëse gjatë gjurit ose gjurit, e cila intensifikohet me ulje-ngritje ose kur uleni me këmbët tuaja të përkulura, është e mundur që kjo të jetë një sindromë dhimbjeje patellofemorale. Ky çrregullim është më i zakonshëm në Shkaqet e Dhimbjes në Gju tek gratë sesa te burrat.

3. Shikimi juaj ka ndryshuar

Ndoshta ju tërhoqi muskujt e kofshëve. Ose, për shembull, hodhi diçka të mprehtë dhe tani përpiquni të lëvizni në mënyrë që të mos shqetësoni vendin e dëmtuar në këmbë edhe një herë. Situata të tilla ju bëjnë të ndryshoni ecjen. Dhe kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në stres të tepërt në nyjen e gjurit. Prandaj dhimbja.

4. Pesha e tepërt

Ky është një faktor tjetër i ngarkesës në gjunjë, e cila mund të shkaktojë dhimbje dhe ngurtësi në nyjet dhe muskujt e këmbëve.

5. Ju zhvilloni një lloj artriti

Ekzistojnë më shumë se 100 lloje të ndryshme të tyre. Këtu janë varietetet e artritit të dhimbjes në gju që më së shpeshti ndikojnë në gju:

 • Osteoarthritis. Arsyeja e saj është veshja e kërcit në nyjen e gjurit.
 • Artrit rheumatoid. Kjo është një sëmundje autoimune në të cilën sistemi imunitar sulmon nyjet e trupit. Përfshirë gjurin.
 • Përdhes. Ky lloj artriti ndodh kur kristalet e acidit urik grumbullohen në nyje. Edhe pse përdhes shpesh prek gishtërinjtë e mëdhenj, mund të ndodhë edhe në gjunjë.
 • Artriti septik. Ne po flasim për infeksion të përbashkët, i cili mund të zhvillohet ose pas një dëmtimi depërtues, ose kur hyjnë mikrobet me rrjedhë gjaku nga një pjesë tjetër e trupit.

Tofarë të bëni nëse gjunjët ju lëndojnë

Nëse shqetësimi ju shqetëson për më shumë se dy deri në tre ditë, duhet të këshilloheni me mjekun tuaj. Për shembull, për këtë arsye: ajo që ju merrni për një mavijosje normale mund të jetë një dëmtim i meniskut. Dhe dëmtimi i kësaj kërc rrit rrezikun e zhvillimit të osteoartritit dhe problemeve të tjera të përbashkëta në të ardhmen.

Filloni me një terapist. Mjeku do të dëgjojë ankesat tuaja, do të pyesë për stilin e jetës, ushqimin, stërvitjen, rënien. Dhe në varësi të diagnozës së propozuar, ai do t'ju referojë tek një specialist – reumatolog, kirurg ortoped, fizioterapist. Ndoshta do të kërkohen disa studime: X-ray, ultratinguj, rezonancë magnetike e gjurit, si dhe analiza e gjakut dhe lëngjeve nga nyja e gjurit. Trajtimi i mëtutjeshëm do të varet nga rezultatet e ekzaminimit dhe testeve.

Derisa të shkoni te mjeku ose nëse jeni të sigurt se nuk po ju ndodh asgjë e tmerrshme, mund të lehtësoni gjendjen tuaj me metodat e shtëpisë së Knee Pain. Diagnostifikimi dhe trajtimi.

1. Jepini gjunjët pushim

Bëni një pushim nga aktivitetet tuaja të zakonshme për të zvogëluar stresin e përsëritur në nyje. Nja dy ditë janë zakonisht të mjaftueshme për tu rikuperuar nga dëmtimet e vogla. Nëse gjendja është më serioze, periudha e pushimit duhet të jetë më e gjatë dhe ka arsye për të diskutuar këtë temë me mjekun.

2. Aplikoni të ftohtë në gjurin e prekur

Për shembull, një pako akulli e mbështjellë me një peshqir të hollë, një jastëk ngrohjeje me ujë akulli ose një kompresë të garzës së ftohtë. Kjo do të ndihmojë në lehtësimin e ënjtjes dhe zvogëlimin e dhimbjes. Mbajeni kompresën jo më gjatë se 20 minuta.

3. Përdorni një fashë elastike

Do të ndihmojë në parandalimin e grumbullimit të lëngjeve në indet e dëmtuara dhe do ta bëjë gjurin më të qëndrueshëm. Sigurohuni që fashë të mos ndërhyjë në qarkullimin e gjakut.

Lexo artikullin:  Pse plas kockat te njerëzit A ia vlen të frikësohet dhe t'i nënshtrohet trajtimit

4. Shtrihuni me këmbët lart.

Për shembull, vendosni ato në rrotullën e divanit ose vendosni një jastëk. Kjo do të ndihmojë në uljen e ënjtjes.

5. Merrni një ilaç pa dhimbje

Ilaçet jo-inflamatore anti-inflamatore (NSAIDs) – i njëjti ibuprofen ose naftoksen – mund të zvogëlojnë siklet në dhimbje dhe ënjtje. Por mbani në mend se ilaçet e tilla gjithashtu kanë efekte anësore, kështu që ato nuk mund të përdoren vazhdimisht.

Tofarë të bëni nëse gjunjët ju lëndojnë

Sporti, stërvitja dhe dëmtimet mund të çojnë në deformim të muskujve të gjurit, ligamenteve dhe kërcit. Në disa njerëz, dhimbja në gju mund të jetë aq e rëndë sa kufizon aktivitetet e përditshme, ndërsa tek të tjerët, kjo siklet bëhet pengesë për një mënyrë jetese aktive. Prandaj, është e rëndësishme të dini nëse gjunjët tuaj lëndojnë se çfarë të bëni në këtë rast. Por para se të filloni trajtimin për këtë siklet, është e nevojshme të zbuloni shkaqet kryesore të sëmundjes që është shfaqur.

Pse dhembin gjunjët: shkaqet e mundshme

Një dhimbje në gju që ka ndodhur tregon një sëmundje të rëndë. Por, për të përcaktuar se çfarë të bëni dhe si të trajtoni, së pari duhet të zbuloni shkaqet rrënjësore. Faktorët kryesorë që provokojnë dhimbje në gjunjë përfshijnë faktorët e mëposhtëm:

 1. Trauma. Si rezultat i një goditje të fortë në gju, mund të ndodhë një rënie e mprehtë, dhimbje të forta, si dhe inflamacion në nyjen e gjurit.
 2. Zhvendosja e patellës. Lëndimi shoqërohet me dhimbje të mprehtë dhe një ënjtje të fortë të gjurit.
 3. Dëmtimi i meniskut. Menisku është një kërc i rrumbullakosur në nyjen e gjurit që dëmtohet lehtë nga një mbledhje ose kthesë e mprehtë. Mjeku diagnostikon këtë arsye pas një ekzaminimi me kohë të plotë, ultratinguj, rreze x.
 4. Këputja e ligamenteve të gjurit. Arsyeja mund të jetë një rënie e fortë, një goditje, një kthesë e pasuksesshme e këmbës.
 5. Arthrosis Një shkak më serioz është artroza. Kjo sëmundje shfaqet për shkak të ndryshimeve të lidhura me moshën në tumorin e gjurit, kockave.
 6. Rheumato>

Farë duhet të bëni kur gjunjët tuaj lëndohen dhe krisen

Dhimbja akute ose kronike në gjunjë nuk duhet të injorohet, prandaj është e nevojshme të konsultoheni me një mjek. Pas diagnozës, specialisti do t'ju tregojë se çfarë të bëni në një rast të veçantë. Trajtimi mund të përbëhet nga tableta, ointments, fërkim, fizioterapi, kirurgji.

Si të merreni me dhimbjet në gju

Dhimbja që lind në gjunjë kërkon diagnozë dhe trajtim të menjëhershëm. Masat e plota terapeutike kanë për qëllim eliminimin e shkakut të dhimbjes dhe parandalimin e mëtutjeshëm të saj. Një kompresë e patateve të papërpunuara dhe qepëve të grirë në një rende të trashë do të ndihmojë në lehtësimin e mprehtë të inflamacionit. Këto përbërës duhet të jenë të përziera, të mbështjellura në një leckë të pastër pambuku dhe të aplikohen në zonën e përflakur. Pas 20 minutash, kompresa duhet të hiqet, dhe pastaj pije trupin me ujë të ngrohtë.

Ndonjëherë arsyeja pse lëndohen nyjet është mbipesha, kështu që pacienti duhet të shkojë në një dietë me kalori të ulët. Nëse dhembja shkaktohet nga artriti, përdorni një vaj të bërë në shtëpi për të fërkuar nyjen e përflakur. Për të përgatitur këtë produkt, duhet të përzieni përbërësit e mëposhtëm:

 • Vodka Xnumx
 • 20 g kripë,
 • 100 g mjaltë
 • 200 g lëng rrepkë e zezë.

squatting

Dhimbja në mbledhje shfaqet për shkak të ushtrimeve të forta fizike, ushtrimeve intensive sportive, bruizimeve, lëvizjes së papritur, këputjes së ligamenteve, inflamacionit të tendinave të gjurit, mungesës së vitaminave, artrozës, depozitimit të kripës. Nëse gjunjët ju lëndojnë kur kacafytni, cilat rekomandime tona do t'ju tregojnë se çfarë të bëni:

 1. Nëse ndjeni siklet të pakëndshëm në gjunjë në kohën e mbledhjeve, atëherë menjëherë duhet të shtriheni në një sipërfaqe të sheshtë dhe t'i ngrini këmbët në një lartësi.
 2. Banjat e ngrohta me vajra esencialë do të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave. Pasi të keni marrë një banjë relaksuese, fshini gjurin të thatë dhe përhapeni atë me vaj të parafinuar.
 3. Nëse dhimbja shoqërohet me një krizë, atëherë dyshohet artriti. Në këtë rast, duhet të konsultoheni me një mjek.
 4. Nëse gjunjët ju lëndojnë periodikisht, çfarë të bëni në këtë rast dhe nuk dini si të shmangni>

Natën

Edhe në një gjendje pushimi të plotë, gjunjët mund të mos ndalen së lënduari. Dhimbja e dhimbshme, e pakëndshme mund të shoqërohet gjatë gjithë natës. Në pacientët që ankohen për këtë problem, mjekët diagnostikojnë bursitin e gjurit, kongjestionin venoz, trombozën venoze, sëmundjet vaskulare, artrozën dhe artritin, mbipeshin, dëmtimet e nyjeve. Këshillat e mëposhtme do t'ju ndihmojnë të përballeni me këtë shqetësim gjatë natës:

 1. Nëse nyjet e gjurit janë të dhimbshme gjatë natës, atëherë një kompresë nga një lugë gjelle mustardë, 1 tbsp. vaj perimesh. Përzieni gjithçka, ngrohni në një banjë me ujë. Pastaj aplikoni përzierjen që rezulton në gju dhe mbulojeni me një leckë.
 2. Nëse e dini që në mënyrë periodike përjetoni sulme dhimbjeje gjatë natës, atëherë përgatitni paraprakisht fërkimin e alkoolit bazuar në filizat e patates. Për ta bërë këtë, vendosni një pjesë të vogël të fidaneve të patates në një kavanoz gjysmë litri të mbushur me vodka. Lëreni të krijojë për tre javë, pas kohës së caktuar, përdorni mjetin për çdo rast të shqetësimit në nyje.

Gju i fryrë dhe i lënduar pas rënies: me cilin mjek duhet të kontaktoj

Nëse shkaku i dhimbjes në gju është një dëmtim që vjen nga rënia, kërkohet vëmendje e menjëhershme mjekësore. Ju duhet të vizitoni një institucion mjekësor për një konsultë me kohë të plotë të specialistëve të mëposhtëm:

 • rheumatologist
 • chiropractor
 • ortoped
 • kirurg
 • traumatologist
 • fizioterapeut
 • terapist masazhesh.

Ellingnjtja që rezulton në gju tregon akumulimin e një sasie të madhe të lëngut në nyje. Në këtë rast, mjeku do të kryejë një birë për të zbuluar etiologjinë e këtij lëngu dhe të bëjë një diagnozë të saktë. Gjithashtu, një specialist do të japë një kërkesë për një test gjaku për të konfirmuar përfundimin. Nëse ka pasur një rënie në gju dhe nuk ka asnjë mënyrë për të vizituar urgjentisht spitalin, duhet të siguroni ndihmën e parë:

 1. Merrni një pozicion të shtrirë për të siguruar pushim të plotë për këmbën e dëmtuar.
 2. Aplikoni një objekt të ftohtë ose akull në gju të fryrë për gjysmë ore.
 3. Për të zvogëluar simptomat nëse gjunjët lëndojnë, mund të përdorni 10 tableta të grimcuar të aspirinës, një lugë gjelle jodi dhe vodka. Përziejini të gjithë përbërësit në një masë homogjene dhe vendosni kompresën e përfunduar në vendin e lënduar për gjysmë ore. Pas 30 minutash, kjo përzierje duhet të lahet nga gjuri.

Edhe nëse me ndihmën e masave të marra ishte e mundur të minimizoni dhimbjen dhe të lehtësoni ënjtjen, ju ende duhet të vizitoni një mjek për një ekzaminim me kohë të plotë dhe të eliminoni problemet serioze. Sa më shpejt të kontaktoni një specialist, aq më shpejt do të kryhet trajtimi i kualifikuar i procesit të brendshëm inflamator.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e dhimbjes në nyjen e gjurit

Nëse vazhdimisht keni dhimbje të forta në gjunjë, mjekësia tradicionale do t'ju tregojë se çfarë të bëni. Recetat e provuara të shëruesve ndikojnë në mënyrë të favorshme në këtë sëmundje dhe së shpejti do t'ju lejojnë të ndjeheni lehtësim. Përbërësit e nevojshëm për përgatitjen e mjeteve juridike popullore mund të blihen në farmaci ose të përgatitura paraprakisht vetë. Recetat e mëposhtme konsiderohen metodat më efektive popullore:

Receta e numrit 1. Grindings nëse nyjet dëmtojnë. Ky produkt përgatitet nga tre gjethe të freskëta të rodheve dhe vodkës. Së pari ju duhet të kthejni gjethet përmes një mulli mishi dhe shtrydhni lëngun. Përzieni lëngun që rezulton me vodka në një raport 1: 1. Duke përdorur produktin e përgatitur, fërkoni gjunjët e sëmurë ose bëni kompresa nga ai për natën. Kur e bëni këtë procedurë, mos harroni ta mbuloni bërrylin me mbështjellës plastik dhe ta mbuloni me një shall të ngrohtë.

Receta numër 2. Përzierje nëse gjunjët ju lëndojnë. Për trajtimin e dhimbjes akute, kompresat përdoren nga kripa e detit, uji, amoniaku dhe kamfora. Për të përgatitur këtë mjet, respektoni proporcionet e mëposhtme:

 • 1 litër ujë të ngrohtë
 • një lugë gjelle kripë deti,
 • 100 gram amoniak 10%,
 • një lugë çaji alkool kamfuri.

Së pari, shpërndajë kripën e detit në ujë, përzieni amoniak dhe kamfur në një enë të veçantë. Tjetra, kombinoni alkoolin dhe shëllirë dhe filloni të shkundni me një mikser derisa të formohet një qëndrueshmëri uniforme. Ky mjet mund të përdoret për kompresat e gjurit gjatë natës. Pas 3 javësh, simptomat e dhimbjes do të ndalojnë t'ju shqetësojnë.

Receta numër 3. Ointment nëse gjunjët lëndohen. Për të përgatitur këtë produkt efektiv, do t'ju duhet të blini vazo, yarrow, vazelinë, në një farmaci fito-farmaci. Merrni një lugë gjelle të secilës bimë medicinale dhe vazelinë, të shkrirë më parë në një banjë me ujë. Përziejini të gjithë përbërësit tërësisht, duke bluar në një konsistencë homogjene. Pomadë që rezulton duhet të fshihet me një gju para gjumit.

Video: Pse gjunjët lëndohen dhe shtypen dhe çfarë të bëjmë?

Siklet periodike ose konstante shqetëson gratë dhe burrat e moshave të ndryshme. Nëse gjunjët tuaj janë duke shtypur ose janë të lënduar, çfarë të bëni me këtë do t'u tregojnë ekspertëve në videon e paraqitur. Do të zbuloni shkaqet kryesore të kësaj sëmundjeje dhe metodat më efektive të trajtimit të shpejtë.

Dhimbje në gju (nyja e gjurit)

 • Trajtimi pa kirurgji dhe mjekime
 • Ne largojmë dhimbjen e gjurit në 2-3 seanca!
 • Kurs i plotë nga 7-10 procedura

Nëse vini këtu, kjo do të thotë që ju ose dikush nga të dashurit tuaj keni pasur një dhimbje në gju. Nëse fëmija ra nga biçikleta, ose ju vetë ndiheni siklet pas stërvitjes në palestër, ose mbase gjyshja juaj u ankua që këmbën e saj i dhemb për disa ditë. Gjunjëzimet dhe nyjet e gjurit "luftëtarë të frontit të padukshëm": derisa të shqetësohen, ne nuk mendojmë për to, dhe pastaj bëhet shumë vonë. Apo është tepër vonë? Le të flasim për dhimbjen: cilat janë shkaqet e saj, cilat janë trajtimet dhe parandalimet e saj.

Pse dhemb gjuri?

Shkaqet e dhimbjes mund të jenë edhe të jashtme edhe të brendshme. E jashtme – kjo është kryesisht lëndime që ndodhin kur gjarpërimi, goditje, rënie ose ndikime të tjera mekanike në nyjen e gjurit. Shkaqet e brendshme më së shpeshti shoqërohen me procese inflamatore ose degjeneruese: këto janë artroza, artriti, dëmtimi i meniskut, probleme me furnizimin me gjak.

Exactlyfarë dëmton saktësisht?

Gjuri është pajisja më e vështirë. Kockat, muskujt dhe mbaresat nervore, dhe kërc dhe tendonët punojnë në të. Secili prej këtyre indeve mund të dëmtohet. Kur ecni dhe aktivitete të tjera, kyçja ngarkohet vazhdimisht. Edhe dhimbja e dobët shpejt bëhet e fortë, dhe dhimbja e dhimbshme e gjurit është shoqëruesi juaj i vazhdueshëm. Ndonjëherë problemi është i dukshëm, dhe pastaj vetë-mjekimi është i mundur, por siklet të rëndë kur ecni, përkuleni dhe lëvroni është një rast për të kontaktuar klinikën sa më shpejt të jetë e mundur.

Cilat sëmundje karakterizohen nga dhimbja në gju?

Shkaku më i zakonshëm është problemet e kyçeve. Në moshë më të madhe, katër në pesë njerëz vuajnë prej tyre. Sa i përket sëmundjeve të nyjës së gjurit, ato, sipas vlerësimeve të ndryshme, përbëjnë nga një e treta deri në gjysmën e të gjitha sëmundjeve të kyçeve. Dhimbja në gju kur ecni përshkohet nga shumica e të moshuarve, pasi që me moshën indet bëhen më pak elastike, rigjenerohen jo aq shpejt. Proceset inflamatore që shpesh shoqërojnë plakjen gjithashtu nuk shtojnë gjallëri në nyje. Sëmundjet që mund të manifestohen me dhimbje në gju janë:

 • Arthritis. Inflamacioni i nyjeve, duke prekur të gjithë trupin, i cili manifestohet duke përfshirë dhimbje në gjunjë. Indet lidhës vuan. Në fillim, nuk ka siklet të veçantë, por me kalimin e kohës, periudhat e dhimbjes bëhen gjithnjë e më të forta dhe të zgjatura.
 • Arthrosis (gonarthrosis). Rezultati i artritit ose një sëmundje e pavarur që u shfaq për shkak të traumës ose pas infeksionit. Lidhja deformohet, dhe nëse në fillim siklet shfaqet vetëm kur ecni, përkuleni dhe përkuleni, atëherë me zhvillimin e sëmundjes, gjuri do të lëndojë vazhdimisht.
 • Meniscopathy. Për dëmtimin e meniskut, dhimbja e mprehtë e fortë në nyjen e gjurit është karakteristikë, e cila më pas gradualisht zbeh. Mos u kënaqni se sëmundja është "e heshtur", nuk do të thotë se është zhdukur. Shpesh ajo kthehet në formën e artrozës kronike. Ashtu si me artrozën, meniskopatia kërkon trajtim specialist. Vetë-administrimi i terapisë është i rrezikshëm, është më mirë të shkoni te mjeku.
 • Tendoniti i nyjes së gjurit. Ndikon në ligamentet, dhe dhimbja më shpesh ndjehet me përkulje dhe shtrirje të gjurit. Kjo sëmundje preket shpesh nga atletët.
 • Sëmundja e Koenig. Me këtë sëmundje, një pjesë e kërcit lë vendin e vet të ligjshëm dhe fillon të lëvizë brenda nyjes. Dhimbja vërehet më shpesh kur lëvizni: lakimi i gjurit, ecja.
 • Kist hernie ose Baker. Gjuri fryhet dhe ndërhyn në ecje, dhe kur përkulet dhe përkulet, shfaqet siklet.
 • Periarthritis. Inflamacioni i indeve të kyçeve ndodh si në vetvete ashtu edhe si një ndërlikim i sëmundjeve të tjera, për shembull, çrregullimeve hormonale. Gju fryhet, dhimbja në nyjen e gjurit po dhemb.

Këtu nuk është një listë e plotë e sëmundjeve, dhe simptomat e patologjive të ndryshme mund të jenë të ngjashme. Mjeku do të përcaktojë pse dhemb kur ecën, përkulet ose përkulet, nga ka ardhur dhimbja e dhimbshme në gju, pse mund të sëmuret kaq ashpër, dhe gjithashtu t'ju referojë tek një specialist i profilit të ngushtë.

Si e di nëse është koha për të shkuar te mjeku?

Kindfarë lloj dhimbjesh ju shqetësojnë? A ndodhin kur ecin? Run? Në qetësi? Tregoni mjekut për këtë. Traumat ose procesi inflamator sistemik ndjehet ndryshe, dhimbja në gju kur ecni ka disa arsye, ndërsa fleksibël dhe mosbindësues të tjerët; dhimbjet akute ndryshojnë nga ato kronike. Mos harroni: një gju normal i shëndetshëm nuk dëmton. Anydo devijim nga kjo gjendje është një rast për një vizitë te një specialist.

 • Dhimbja akute është një rast që të konsultoheni menjëherë me një mjek. Më shpesh ajo është shkaktuar nga dëmtimet traumatike të së njëjtës biçikletë në fëmijëri, mbani mend? Maniskopatia, artroza, osteomieliti (dëmtimi i indeve nekrotike) gjithashtu manifestohet. Edhe për shkak të një dëmtimi të vogël, nyjet e kyçeve ose indet përreth shpesh janë të përflakur, kështu që në këtë rast ia vlen të merrni këshilla mjekësore, përndryshe gjithmonë do të dëmtojë shpejt, dhe jo vetëm kur ecni ose strese të tjera.
 • Vështirësi e rastit, për shembull, kur moti ndryshon. Njerëzit e moshuar shpesh ankohen për këtë: ra shi dje, sot dielli doli dhe u bë shumë i ngrohtë, dukej të ishte mirë, por dukej se nuk ishte shumë, sepse gjithçka dhemb. Ndoshta kjo është tendoniti, artriti reumatoid, artrozë. Më saktë, do të thotë mjeku. Ju mund të filloni trajtimin në shtëpi, të blini qetësues dhe i largoni nga kabineti i ilaçeve sa herë që ndryshon moti. Por është më mirë të trajtoni shkaqet e sëmundjes, sesa pasojat.
 • Ndjesitë e tërheqjes, dhimbjes në nyjen e gjurit. Shkaqet e një dhimbje të tillë variojnë nga një dëmtim që nuk e keni vërejtur, deri te proceset degjeneruese në inde. Vetë-diagnostikimi mund të jetë i rrezikshëm.

Intensiteti i ndjesisë është një shenjë se sa shpejt ju duhet të shihni një mjek. Nëse dhemb jo rrallë dhe pak, do të ishte më mirë të merrni kohën dhe të shkoni te një specialist deri sa të përkeqësohet. Dhimbje shpesh ose shumë patjetër që ia vlen të bëhet një takim sa më shpejt të jetë e mundur. Dhimbja është e vazhdueshme dhe akute e regjistruar në të ardhmen e afërt, sepse ndryshimet e pakthyeshme mund të fillojnë në nyje. Një mjek është i nevojshëm këtu dhe tani nëse:

 • ethe është rritur;
 • dhimbja është e mprehtë dhe e papritur;
 • gjuri i lënduar është deformuar.

Si të përcaktoni shkaqet e dhimbjes në nyjen e gjurit?

Ia vlen? Për dhimbjen e gjurit, diagnoza dhe trajtimi i saktë klinik janë të rëndësishme. Në shtëpi, ju nuk mund të merrni një birë ose të bëni një MRI. Në disa raste, nevojitet një rreze x, në disa të tjera mjafton një ekzaminim i thjeshtë, por mjeku duhet të ekzaminojë. Ai e di se cilat shenja ju duhet t'i kushtoni vëmendje, cilat sëmundje shkaktojnë siklet kur përkuleni, ecni, ndryshoni kushtet e motit. Në klinikën tonë, specialistët kanë përvojë të gjerë në diagnostikimin e problemeve të nyjeve të gjurit dhe nyjeve dhe do t'ju ndihmojnë të zgjidhni trajtimin më të mirë.

Trajtimi i dhimbjes së gjurit

Një përqindje e vogël e pacientëve kërkojnë trajtim kirurgjik, por më shpesh ata përdorin masazh, ushtrime terapeutike, fizioterapi dhe ngrohje të nyjeve. Herë pas here, tregohet kufizim i ushtrimeve. Shtë më mirë të trajtohet nën mbikëqyrjen e një mjeku, ai do të përcaktojë saktësisht se çfarë mjete do të ndihmojë më shpejt dhe më të sigurt se gjithçka. Akupresura në kombinim me ngrohjen është ajo që specializohet mjekësia orientale.

Metodat e trajtimit të ofruara nga klinika

Klinika jonë përdor përvojën e fituar nga breza specialistësh në mjekësinë orientale. Falë akupunkturës, do të keni mundësi të lëvizni më lirshëm pas procedurave të para, dhe mikroineksionet e ilaçeve homeopatike do të mbështesin reagimin imunitar të trupit dhe do të përballen me proceset inflamatore. Ellingnjtja dhe dhimbja do të lehtësojnë ngrohjen me puro prej druri të krimbit, lëvizja e nyjeve do të kthejë akupresurën dhe terapinë manuale. Ruajtja e gjendjes normale të bashkimit do të ndihmojë gjimnastikë speciale. Asnjë operacion nuk do të kërkohet, nuk do të ketë efekte anësore.

Trajtimi në shtëpi

Trajtimi i dhimbjes së gjurit në shtëpi është i mundur vetëm nëse dhimbje të buta shfaqen herë pas here. Në këtë rast, provoni një masazh ose aplikoni një kompresë ngrohjeje, si dhe një vaj ose xhel të ngrohtë me anestezikë. Por nëse gjunjët tuaj lëndohen më shpesh ose më shumë, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek. Mos harroni: sëmundjet po përparojnë, dhe është më mirë të kujdeseni për shëndetin tuaj tani sesa më vonë, sepse "më vonë" mund të vijë shumë vonë dhe shoqërohet me shumë komplikime.

Parandalim

Mjekët rekomandojnë ushqimin e duhur, ushtrime të arsyeshme. Mbipesha është një faktor rreziku. Sa i përket sportit, llojet e tij si futbolli apo basketbolli rritin mundësinë e dëmtimit. Shtë më e sigurt për të bërë not ose joga. Epo, nëse nuk mund ta shihni jetën pa top, vishni mbrojtje këmbësh, mburoja speciale. Para stërvitjes, keni nevojë për ngrohje, dhe pas tyre është më mirë të uleni dhe të prisni derisa trupi të vijë në shqisat e tij. Nuk ia vlen të shkoni direkt në rrugë; hipotermia është e dëmshme për nyjet.

Dhimbja akute në nyjen e gjurit – kapërcen papritmas, është e vështirë për t'u trajtuar

Dhimbja akute në gju ndodh papritur dhe gjithmonë në kohën e gabuar. Dhimbje e tillë është rezultat i sëmundjes ose dëmtimit dhe askush nuk është i sigurt nga ndodhja e tij. Por ne mund të dallojmë një grup njerëzish që janë në rrezik të dhimbjes akute më shumë se të tjerët. Këta janë atletë, njerëz që merren me punë të rëndë fizike dhe të moshuar. Epo, grupi më i gjerë i rrezikut është njerëzit që nuk kujdesen për shëndetin e tyre, janë dembelë ose e shohin të panevojshëm të shohin mjekun në kohë.

Shkaqet e dhimbjes akute

Ka shumë arsye që shkaktojnë dhimbje të forta në nyjen e gjurit, por në mesin e tyre më poshtë gjenden më poshtë:

 • këputje ose dëmtim i aparatit ligamentoz;
 • tendonitis;
 • shkelja e integritetit të meniskut;
 • bursit;
 • miu artikular;
 • zhvendosja patellare;
 • artroza ose artriti.

Dëmtimi i ligamentit

Disrregullimi i ligamenteve ndodh tek njerëzit që udhëheqin një jetë aktive. Ndodh si rezultat i ngarkesës së tepërt, tronditjes ose presionit të fortë në këmbën e poshtme.

Ekzistojnë tre shkallë të dëmtimit – shpërthim, lot dhe lot i ligamentit. Simptomat e kësaj gjendje janë dhimbja e fortë (në pushim dhe gjatë lëvizjeve), si dhe ënjtje dhe skuqje. Dhimbja dhe hematoma shkaktohen nga kalimi i nervave dhe enëve të gjakut në vendin e lezionit. Me dëmtim të vogël, dhimbja ndihet vetëm në palpim ose ngarkesë të rritur.

Kur lot ose lot, ekziston një ndjenjë paqëndrueshmërie në nyjen e gjurit, dëgjohet një krizë gjatë ecjes.

tendonitis

Inflamacioni i tendinit gjithashtu është parë më shpesh në njerëzit e përfshirë në sporte që lidhen me kërcimin. Ngarkesat e vazhdueshme çojnë në zhvillimin e mikrokërve, të cilat priren të shërohen në mënyrë të pavarur. Por me një proces akut dhe të theksuar, një person ndjen dhimbje të forta në gju dhe indet e afërta.

Me këtë sëmundje, dhimbja rritet gjatë lëvizjes, kur ndjeni nyjen e gjurit dhe gjatë një ndryshimi të kushteve të motit. Lidhja është fryrë pak, lëvizja është e kufizuar, dëgjohet një ngërç kur dëgjohet. Dhimbja e papritur mund të zhvillohet kur ngriheni papritmas nga një karrige ose ndërsa ngjitni shkallët. Sa më e theksuar humbja të marrë gjurin, aq më i fortë është simptoma e dhimbjes.

Lëndimi i meniskut

Kur dëmtohet menisku, një person në periudhën akute ndjen dhimbje të forta, e cila shoqërohet me kufizim të lëvizjeve (si aktive ashtu edhe pasive), d.m.th., zhvillohet bllokada e bashkimit.

Lëndimi i meniskut shpesh kombinohet me fraktura të kondilave të tibisë, ose këputje të ligamentit anësor kryqëzues. Kjo gjendje shoqërohet me dhimbje të padurueshme dhe ka nevojë për ndihmë të menjëhershme.

Bursit

Sëmundja mund të ndodhë në formë akute ose kronike dhe manifestohet në formën e një reaksioni inflamator të qeses periartikulare. Shkaku mund të jetë një plagë e vogël, mavijosje ose gërvishtje. Ky lloj dëmtimi i gjurit ndodh si një ndërlikim i përdhes ose osteoartriti.

Dhimbja e rëndë me bursit shoqërohet me pamundësinë për të lëvizur në nyjen e gjurit, një ënjtje karakteristike e rrumbullakosur deri në vendin e reaksionit inflamator, duke arritur deri në 10 centimetra në diametër me skuqjen e lëkurës dhe një rritje të temperaturës lokale. Për këtë sëmundje, dhimbja e shtuar është karakteristike gjatë pushimit të natës.

Bursiti i nyjes së gjurit mund të lokalizohet sipër patelës, nën patelen, dhe gjithashtu të formojë të ashtuquajturën kist Becker. Kjo e fundit është e vendosur në pjesën e pasme të gjurit, dhe ndodh tek gratë me prirje të mbipeshes.

Patella nuk është asgjë më shumë se një patella.

Miu i përbashkët

Ndodh si rezultat i thyerjes ose copëzimit të grimcave të kërcit ose kockave që ndodhen lirshëm në zgavrën artikulare. Në të njëjtën kohë, për një kohë të gjatë, mund të mos shfaqet në asnjë mënyrë.

Duke marrë midis formacioneve të nyjës së gjurit, miu mund ta bllokojë atë, dhe kjo shoqërohet me dhimbje të forta. Karakteristike për këtë gjendje është se një ndryshim në pozicionin e bashkimit çon në zhdukjen e plotë të simptomave, të cilat mund të ndodhin përsëri me bllokimin tjetër.

Me gëlltitje të zgjatur ose të shpeshtë të miut artikular midis pads të kërcit, zhvillohet një reaksion inflamator dhe shkatërrim indesh. Pasoja e kësaj mund të jetë imobiliteti i plotë i nyjës, dhe pacienti bëhet i paaftë. Isshtë e mundur të heqësh qafe këtë sëmundje vetëm në një mënyrë operative.

Probleme me patelën

Zhvendosja ose fraktura e patellës shoqërohet me dhimbje.

Zhvendosja është kongjenitale (me pazhvillim të indeve të buta të nyjes) dhe të fituara (post-traumatike). Nëse përsëritet disa herë në vit, atëherë po flasim për zhvendosjen e zakonshme. Në varësi të zhvendosjes, dallohen zhvendosjet anësore, vertikale dhe rrotulluese. Dhimbja me këtë dëmtim është veçanërisht e rëndë nëse ka një origjinë traumatike.

Një frakturë e patellës manifestohet gjithmonë nga dhimbje të padurueshme, dhe nga paaftësia për të ngritur këmbën në një formë të padurueshme. Kyçja fryhet fort dhe mbushet me gjak. Pas kësaj, lëkura në zonën e prekur bëhet blu për faktin se gjaku fillon të rrjedh nga brenda. Kjo shkakton një rritje të dhimbjes, për nga natyra e saj bëhet pulsuese, dhe zvogëlon më tej mundësinë e lëvizjes në nyjen e gjurit. Një frakturë mund të jetë me ose pa zhvendosje, gjithashtu ndodh një frakturë shumë-fragmentare e patelës.

Sëmundjet inflamatore dhe distrofike të nyjes

Dhimbja e mprehtë vërehet në fazën akute të proceseve të ndryshme inflamatore në gju:

 1. Inflamacioni i nyjes së gjurit të natyrës së ndryshme quhet artrit. Më shpesh, shfaqet artriti reumatoid, për të cilin simptoma karakteristike është dhimbja, e cila shoqërohet me ngurtësi në mëngjes. Dhimbja fillimisht ndodh në mënyrë periodike, gjatë një përkeqësimi, por ndërsa patologjia përparon, ajo bëhet pothuajse konstante.
 2. Ndryshimet kronike degjenerative në indet e kyçeve quhen artroza. Ato mund të ndodhin në sfondin e një procesi inflamator kronik (artriti), si dhe një rezultat i ndryshimeve të lidhura me moshën dhe traumave të vazhdueshme. Ky kompleks i sëmundjeve karakterizohet nga dhimbje në fazat e mëvonshme, në fillim vetëm gjatë stërvitjes, dhe pastaj në pushim.

Tofarë duhet të bëni me dhimbjen e nyjeve

Nëse papritmas shfaqet një dhimbje e fortë dhe e padurueshme në gju, duhet të siguroni prehje për nyjen dhe të konsultoheni me një mjek. Mund të jetë një ortoped, traumatolog ose reumatolog, në varësi të shkakut të këtij simptomi.

Për të përcaktuar shkallën e dëmtimit, specialisti përdor diagnostikimin me rreze x, ndonjëherë për sqarime i dërgohet një MRI. Saktësia më e lartë diagnostike arrihet me artroskopi, në të cilën mund të kryhen një numër manipulimesh për trajtimin e patologjisë.

Pavarësisht nga origjina, kur ka dhimbje në gju, ajo duhet të mbrohet sa më shumë që të jetë e mundur nga ngarkesat, nëse është e nevojshme, përdorni një patericë ose shkop. E mbron mirë nyjen nga stresi i tepërt i veshur me një ortozë të veçantë ose përdorimin e shtrojave ortopedike.

Më shpesh, gjatë trajtimit në fazën fillestare, rekomandohet terapi konservatore, në mungesë të efektivitetit të saj, përshkruhet një operacion kirurgjikal. Metodat moderne të ndërhyrjeve lejojnë, në disa raste, të shmangin paaftësinë e një pacienti dhe të kthehen në stilin e tyre të jetesës së mëparshme. Por kjo është e mundur vetëm me qasjen në kohë te mjeku.

ExpertNews Shqipëri