Gjimnastikë periartriti i gjëndrave të shpatullave

Ushtrimet terapeutike për periartritin humeroskapular kontribuojnë në zhvillimin efektiv të brezit të shpatullave, zvogëlojnë dhimbjen dhe simptomat e tjera dhe eliminojnë kontraktimet. Akuzimi duhet të zgjidhet nga mjeku në mënyrë rigoroze individuale, duke marrë parasysh shkallën e përparimit të patologjisë, moshën e pacientit dhe shumë parametra të tjerë. Shumë metoda janë zhvilluar për kryerjen e ushtrimeve, dhe nëse kombinoni terapinë e ushtrimeve me fizioterapi dhe ilaçe, mund të përshpejtoni restaurimin dhe funksionalitetin e nyjes.

Përmbajtja e artikullit
 1. Përfitimi dhe efikasiteti
 2. Indikacionet dhe kundërindikacionet
 3. Parimet e përgjithshme
 4. Komplekset e ushtrimeve për periartritit shpatullor-shpatull
 5. Trajnimi Popov
 6. Ndihma për dhimbje
 7. Nga Evdokimenko
 8. Sipas Bubnovsky
 9. Sa efektive është joga me këtë diagnozë?
 10. Një grup ushtrimesh për të ndihmuar në mposhtjen e periartritit shpatullor-shpatull
 11. Pse fizioterapia e ushtrimit është e nevojshme për periartritin humeroskapular
 12. Rregullat dhe kërkesat e përgjithshme
 13. Ushtrimi i dhimbjes
 14. Ushtrime rikuperimi
 15. Ushtrime të Popov me një periartritit shpatullor-shpatull
 16. Gjimnastikë terapeutike me periarthritis humeroskapulare
 17. Shkaqet
 18. Siç manifestohet
 19. Përdorimi i ushtrimeve terapeutike
 20. Rekomandime të përgjithshme
 21. Kompleksi i ushtrimeve
 22. A ka ndonjë kundërindikacion
 23. Video – Një grup ushtrimesh për periartritin humeroskapular
 24. Edukimi fizik – klinikat në Moskë
 25. Qendra mjekësore "Mosmedmed"
 26. Roli i gjimnastikës me periarthritis humeroskapulare, një grup ushtrimesh
 27. Mundësitë e trajtimit dhe ushtrimet e shpatullave
 28. Kërkesat e përgjithshme dhe rregullat e terapisë së ushtrimeve
 29. Në cilat raste është më mirë të përmbaheni nga terapia gjimnastike
 30. Një grup ushtrimesh për dhimbjen
 31. Një grup ushtrimesh për fazën e rikuperimit
 32. Parimet e trajtimit të PLP sipas Popov
 33. Ushtrimet themelore
 34. Ushtrime për trajtimin e periartritit shpatullor-shpatull, ushtrime për të rikthyer lëvizshmërinë e nyjës së shpatullave
 35. Komplekset terapeutike të ushtrimeve për periartritit humeroskapular
 36. Parimet e ushtrimeve terapeutike
 37. Indikacionet dhe kundërindikacionet
 38. Teknika e Popovit
 39. Teknika Bubnovsky
 40. Kompleksi nga Alexander Saraev
 41. Si të merreni me dhimbjet akute
 42. Periudha e dhimbjes akute
 43. Ushtrime të lëshimit
 44. Video "periartriti i shpatullave"

Përfitimi dhe efikasiteti

Periartriti i shpatullave të shpatullave është një sëmundje e një natyre degjenerative-inflamatore, në të cilën tendonët e vendosur në nyjen e shpatullave përfshihen në procese patologjike. Edhe pse inflamacioni nuk shtrihet në strukturat e tjera të përbashkëta të shpatullave, sëmundja ende konsiderohet e rrezikshme sepse shkakton pasoja negative dhe komplikime që janë më të vështira për t'u trajtuar.

Gjimnastika terapeutike ka për qëllim parandalimin e përparimit të patologjisë dhe përshpejtimin e proceseve rigjeneruese.

Kompleksi i terapisë stërvitore për periartritit humeroskapular do të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në zonën e prekur, vendosjen e ushqimit. Falë këtij efekti, do të jetë e mundur të arrihet:

 • ul dhimbjen dhe siklet,
 • relaksim i muskujve në nyjen e shpatullave dhe krahut-bërryl,
 • normalizimi i funksionimit të bashkimit të prekur,
 • rritje në masën muskulore të torzës së sipërme.

Indikacionet dhe kundërindikacionet

Ushtrimet stërvitore janë të nevojshme për artritin, artritin, osteokondrozën. Gjimnastika terapeutike përshkruhet gjatë periudhës së rehabilitimit pas frakturave, zhvendosjeve, mavijosjeve. Për trajtimin e periartritit humeroskapular, gjithashtu është zgjedhur një grup ushtrimesh që do të ndihmojnë në largimin e simptomave të pakëndshme. Sidoqoftë, në raste individuale, klasat janë kundërindikuar. Nëse një person ka të paktën një nga shkeljet e mëposhtme, terapia e ushtrimeve është e ndaluar:

 • patologjia e sistemit kardiovaskular,
 • hipertension arterial,
 • periartriti akut me inflamacion dhe dhimbje të rëndë,
 • hemofili,
 • ethe
 • infeksione virale progresive,
 • Sëmundja e CNS
 • shkelja e qarkullimit cerebral.

Parimet e përgjithshme

Në mënyrë që kompleksi i ushtrimeve për periartritit humeroskapular të sjellë përfitim dhe efektivitet maksimal, është e rëndësishme të respektoni rregullat e mëposhtme:

 • Të gjitha klasat duhet të kryhen në falje, me përkeqësim, ju mund të përkeqësoni gjendjen.
 • Nëse dhimbja shfaqet gjatë stërvitjes, duhet të informoni mjekun tuaj për të. Nëse është e nevojshme, ai do të ndryshojë qasjet.
 • Intensiteti i ngarkesës duhet të rritet gradualisht.
 • Në periudhën fillestare të rimëkëmbjes, ushtrimet kryhen shtrirë, pastaj stërvitjet zgjerohen dhe shtohen qasje të reja, më të ndërlikuara.
 • Gjimnastika me periarthritis humeroskapulare duhet të kryhet rregullisht, përndryshe, efekti i duhur nuk mund të arrihet.

Komplekset e ushtrimeve për periartritit shpatullor-shpatull

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Trajnimi Popov

Karikimi nga kjo teknikë kryhet pa probleme, të gjitha ushtrimet kanë për qëllim shtrirjen dhe rifillimin e lëvizshmërisë së nyjës së shpatullave. Rekomandohet të kryeni grupin e mëposhtëm të ushtrimeve:

 • Uluni në një karrige, shpina duhet të jetë e barabartë, nyjet e shpatullave janë të relaksuara dhe ulur. Përndryshe, së pari ngrini një shpatull të shëndetshëm, pastaj pacientin.
 • Në të njëjtin pozicion, bëni lëvizje rrotulluese në vetë nyjet, ndërsa duart duhet të ulen.
 • Shtrihuni në shpinë, ngrini duart lart. Kryeni ngadalë lëvizjet, gërshërë imituese.
 • Në të njëjtin pozicion, ngrini gjymtyrën, përkuluni në bërryl, drejtojeni dhe uleni. Përsëriteni në të njëjtën mënyrë me dorën tjetër.
 • Për tu bërë drejt, atëherë ngadalë ngjitni torzën, përpiquni të tërhiqni veten tek këmbët tuaja dhe të prekni shpatullat deri në gjunjë.
 • Në këmbë, ngrini dorën e djathtë lart, kthejeni djathtas, pastaj bëni të njëjtën gjë, duke u kthyer në të majtë.

Ushtrimet e Popov janë të thjeshta, por në fazën fillestare ato duhet të kryhen nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Ndihma për dhimbje

Metodologjia e Dr. Popov u mor si bazë për një seri ushtrimesh kundër simptomave luftarake, të cilat u zhvilluan nga Muslim Jamaldinov. Gjatë orëve të mësimit, është e rëndësishme të lëvizni ngadalë dhe pa probleme, për të mos bërë lëvizje të papritur, ndërsa muskujt e nyjeve të shpatullave të djathtë dhe të majtë do të stërviten në mënyrë efektive. Ushtrimet e fizioterapisë për periartrosis humeroskapulare kryhen në një pozicion ulur, ndërsa është e rëndësishme të kontrolloni frymëmarrjen:

 • Uluni në buzë të karriges dhe imitoni duke ecur, duke i vendosur duart në gjunjë dhe duke i goditur, duke “ngrohur” brezin e shpatullave.
 • Kapni pëllëmbët, ndërsa thithni, ngadalë shtrirë lart, përqendroni ngarkesën në pjesën e sipërme të trupit.
 • Vendoseni dorën e djathtë në shpatullën tuaj të majtë dhe mbështetuni majtas. Bëni të njëjtën gjë me anën tjetër.
 • Ulur me një shpinë të sheshtë, lëkundni në anët si një lavjerrës, duke rritur gradualisht amplituda.

Nga Evdokimenko

Ushtrimet për periarthrosis shpatullore-shpatullore të zhvilluara nga Dr. Evdokimenko kryhen me kujdes, pa tension dhe kërcitje të papritura. Kjo teknikë do t'ju lejojë të ngrohni muskujt sa më efikas sa të jetë e mundur, ndërsa rrezja e lëvizjes së gjymtyrëve do të jetë minimale. Kompleksi trajnues i zhvilluar nga Dr. Evdokimenko duhet të kryhet 3-5 herë. Karikimi kryhet ndërsa është ulur:

  Nëse dhimbja është e përqendruar në nyjen e shpatullës së djathtë, duhet të qetësohet. Rrethoni dorën tjetër pas kokës, duke u përkulur pak në të majtë>

Për të rivendosur funksionimin e nyjeve, rekomandohet të kryhet trajnimi i Alexander Sarayev, i cili është një metodolog në qendrën Dikul. Terapia e ushtrimeve për periartriti i nyjës së shpatullave përbëhet nga ushtrimet e mëposhtme:

 • Për t'u ngritur në këmbë, kapni shiritin në duar dhe ngrini ato, duke u përkulur mbrapa dhe duke përqendruar ngarkesën në pjesën e sipërme të torzës. Mbajeni për 10-15 sekonda., Kthehuni në pozicionin fillestar, relaksohuni.
 • Merrni pozicionin e gjysmës së mbledhjes. Ngrini dorën e djathtë, duke u mbështetur në drejtim të kundërt. Pastaj ndryshoni gjymtyrët.
 • Duke qëndruar drejt, kapeni shiritin në një dorë të sëmurë, ngrini dhe mbajeni për 15-20 sekonda. Një gjymtyrë e shëndetshme duhet të jetë e vendosur më poshtë. Prandaj, ndërroni duart.
 • Në të njëjtin pozicion, njëkohësisht shtrini krahët drejt me shiritin përpara jush.

Sipas Bubnovsky

Dr. Bubnovsky zhvilloi gjimnastikë për nyjen e shpatullave, me qëllim zhvillimin e nyjës dhe rivendosjen e funksioneve të saj. Falë kompleksit të ushtrimeve të tilla, do të jetë e mundur të përmirësoni elasticitetin e muskujve, të lehtësoni dhimbjen, të shpëtoni nga siklet. Rekomandohet të përdorni kompleksin e mëposhtëm të trajnimit të Dr. Bubnovsky:

 • Merrni në një dorë të lënduar një ngarkesë që peshon jo më shumë se 200 g. Ngrini një gjymtyrë, mbajeni për 3-5 sekonda dhe uleni. Përsëriteni 20-30 herë.
 • Në një pozicion në këmbë, alternuar me duart tuaja bëni lëkundje të gjera, së pari përpara, pastaj mbrapa.

Sa efektive është joga me këtë diagnozë?

Grupi themelor i trajnimit për periartritit humeroskapular:

 • Uluni në dyshek, përkulni krahët në nyjen e bërrylit dhe përpiquni të mbyllni pëllëmbët pas shpinës. Në fillim, mund të mos jetë e mundur të lidhni pëllëmbët së bashku, por ndërsa zhvillohet fleksibilitet, ushtrime të tilla mund të kryhen pa probleme.
 • Merrni në të katër anët. Tërhiqeni shpatullën e lënduar dhe përpiquni të prekni krahun e kundërt me të. Pastaj përsërisni qasjen, por nga ana tjetër.
 • Uluni në dysheme "në turqisht". Vendosni duart pas shpinës, mbyllni pëllëmbët me gishtat lart, pastaj ulni ato.
 • Në një pozicion në këmbë, ngrini gjymtyrët dhe përpiquni të arrini në tavan sa më shumë që të jetë e mundur.

Terapia e yogës ka kohë që e ka vendosur veten si një teknikë efektive dhe e dobishme që synon të rivendosë të gjitha organet dhe sistemet. Por është e rëndësishme të mbani në mend se performanca e pahijshme e asanas mund të dëmtojë shëndetin dhe të përkeqësojë më tej gjendjen. Prandaj, në fazën fillestare, kur një person akoma imagjinon në mënyrë të paqartë se çfarë është joga, rekomandohet të stërviteni nën mbikëqyrjen e një mjeshtri i cili di për diagnozën. Ai do të marrë ushtrime të dobishme dhe do të mësojë se si t'i kryejë ato në mënyrë korrekte. Kur parimi bëhet i qartë, dhe një person mund të kontrollojë ngarkesën pa ndihmën e jashtme, ju mund të bëni vetë yoga.

Një grup ushtrimesh për të ndihmuar në mposhtjen e periartritit shpatullor-shpatull

Periartriti i shpatullave të shpatullave është një lezion mjaft i zakonshëm i ngadaltë inflamator-degjenerues i strukturave dhe indeve anatomike që rrethojnë nyjen e shpatullave. Trajtimi i kësaj patologjie ka një numër karakteristikash të tij. Një masë e rëndësishme e terapisë është ushtrimi i duhur për periartritit shpatullor-shpatull. Gjimnastika ndihmon për të lehtësuar gjendjen e pacientit dhe rivendosur funksionimin e zonave të prekura.

Pse fizioterapia e ushtrimit është e nevojshme për periartritin humeroskapular

Lëvizjet e kryera gjatë ushtrimeve duhet të japin efektet e mëposhtme pozitive:

 • Përmirësime në qarkullimin e gjakut dhe mikrokirulimin në zonën e prekur.
 • Rimëkëmbja e trofizmit në indet e ndryshuara.
 • relaksim i muskujve dhe tendinave tepër të tendosura.
 • Ndalimi i manifestimeve të mbetura të sëmundjes.
 • Forcimi i ligamenteve të dobësuara.
 • Rimëkëmbja e tonit të muskujve të humbur dhe parandalimi i kontraktimit të tyre.
 • Rivendosni gamën normale të lëvizjes.

Një grup i ushtrimeve të zgjedhura saktë për periartritit humeroskapular bën të mundur bllokimin e pothuajse të gjitha lidhjeve në pamjen dhe zhvillimin e kësaj patologjie. Gjimnastika është një metodë e trajtimit të plotë, sepse kërkon edhe kontroll nga një specialist.

Rregullat dhe kërkesat e përgjithshme

Pavarësisht se çfarë lloji i gjimnastikës mjekësore me periartritin humeroskapular do të përdoret, ekzistojnë një numër rekomandimesh të përgjithshme që duhet të ndiqen:

 • Mos përdorni gjimnastikë në periudhën akute të sëmundjes. Derisa të zvogëlohen manifestimet inflamatore, indeve të sëmura duhet t'u jepet pushim.
 • Dhimbja e lehtë gjatë stërvitjes nuk është arsye për të anulluar stërvitjen. Por dhimbja e fortë është një kundërindikacion për të ushtruar.
 • Jini gradual në rritjen e intensitetit të ushtrimeve. Nëse komplekset tendinore të kockave të zonës së prekur nuk janë të gatshme për ushtrime forcash, mos filloni t'i kryeni ato. Shtë e rëndësishme të dëgjoni ndjenjat tuaja dhe të rrisni pa probleme ngarkesën.
 • Dhimbja e rëndë ose një gamë e kufizuar lëvizjesh mund të zvogëlohen duke masazhuar zonën e shpatullave ose duke ngrohur atë para stërvitjes.
 • Kompleksi fillestar është një ushtrim në të cilin pozicioni fillestar është shtrirë në shpinë.
 • Për të arritur rezultate të mira gjatë kryerjes së ushtrimeve të fizioterapisë mund të jetë përmes prezantimit të një grupi ushtrimesh në pozicione të ndryshme të trupit. Pajisjet e ndryshme, të tilla si një top, shtangë dore, shkop gjimnastikor dhe shirit gome, gjithashtu mund të jenë të dobishme.
 • Kur kryeni ushtrime, nyjet që janë më larg nga supi duhet të jenë të parat që duhet të përfshihen.

Por mbani në mend se me një sëmundje të tillë si periarthritis humeroskapular, gjimnastika mund të kundërindikohet. Nga kundërindikimet për ushtrimin, dallohen këto:

 • Disordersrregullime të qarkullimit të gjakut, dështim kronik konjestiv i zemrës;
 • Hipertensioni arterial, i kontrolluar dobët;
 • Përkeqësim i rëndë i sëmundjes, i shoqëruar me dhimbje të forta;
 • Ethe;
 • Kushtet në të cilat rritet rreziku i ndonjë gjakderdhje.

Ushtrimi i dhimbjes

Nëse periartriti brachial është në një fazë të faljes së paqëndrueshme, e shoqëruar me dhimbje të pashpresuar, atëherë ushtrimet terapeutike kryhen në një pozicion të shpinë në një sipërfaqe të vështirë. Vetë ushtrimet do të jenë si më poshtë:

 • Ngrohja e duarve, e cila është përkulje dhe zgjatje e gishtërinjve, duke shtrydhur dhe zhbllokuar duart në grusht, i cili duhet të përsëritet 8-10 herë.
 • Flexion-shtrirje dhe rrotullimi i furçës në dore në bërryla, në një kënd të drejtë me parakrahët e përkulur. Pastaj vendosni duart përgjatë torzës, duke u dhënë atyre pushim dhe relaksim.
 • Në pozicionin e shpinë, vendosni krahët përgjatë torzës. Bëni 10 lëvizje rrotulluese me gjymtyrët e sipërme, duke lëvizur pëllëmbët e pëllëmbëve lart e poshtë.
 • Nga pozicioni i mëparshëm fillestar, duke u përkulur në bërrylat e parakrahut, vendoseni dorën mbi sup, ndërsa merrni frymë brenda me një vonesë prej 2-3 sekondash. Pastaj nxjerr, duke ulur duart në dysheme. Këto lëvizje duhet të bëhen 7-10 herë.
 • Përkulni krahët përgjatë torzës në bërryla dhe lëvizini butësisht larg, ndërsa tërheqni bërrylat lart në mënyrë që duart të prekin dyshemenë. Përsëriteni 5-6 herë.
 • Vendosni duart tuaja në nyjen e shpatullave. Zgjatini bërrylat në>>

Ushtrime rikuperimi

Gjatë periudhës së rimëkëmbjes, ju mund të kryeni gjimnastikë në pozicionin fillestar të ulur në një karrige. Do të përfshijë ushtrime të tilla:

 • Mbajeni shpinën drejt, këmbët mbi gjerësinë e shpatullave larg. Ngrini krahët drejt e përpara, duke thithur me të. Ndërsa nxjerr, uli ato. Pas 5-6 cikleve të tilla, përhapni krahët larg dhe ngrini ato sa më shumë që të keni mundësi.
 • Kryeni lëvizje lineare me shpatullat, duke i ngritur dhe ulur ato.
 • Bëni lëvizje rrethore me shpatullat dhe lëvizni ato "tetë" përpara dhe prapa, duke ulur duart lart.
 • Me një furçë, përpiquni të arrini skapulën, së pari nga ana e kundërt sipër dhe nën shpatull, dhe pas anës tuaj. Përsëriteni 7-8 herë.
 • Merrni dorën tuaj në anën dhe mbrapa, duke e mbajtur atë në këtë pozicion për disa sekonda. Përsëriteni lëvizjen pesë herë për secilën dorë.
 • Duart duhet të vendosen mbi shpatullat nga njëra anë, duke mbajtur gjunjët së bashku në një pozicion ulur. Tërhiqni bërrylat poshtë ndërsa shkoni drejt gjurit të kundërt.
 • Në fund, bëni lëvizje rrethore në shpinë të qafës së mitrës në dy drejtime. Duart duhet të ulen poshtë.

Gjithashtu, disa ushtrime mund të kryhen në një pozicion në këmbë:

 • Bëni lëvizje rrotulluese rrethore me furça, ndërsa ngrini krahët drejt ndërsa thithni lart dhe ulni ato ndërsa nxjerrni. Përsëriteni veprimin derisa të ndjeni një lodhje të lehtë.
 • Vendosini këmbët gjerësinë e shpatullave larg. Bëni lëkundjet e duarve së pari në anët, dhe pastaj mbrapa dhe me radhë. Përsëriteni çdo ushtrim 8-10 herë.
 • Ecni, duke kryer në procesin e kësaj valë armësh për rreth një minutë.

Ushtrime të Popov me një periartritit shpatullor-shpatull

Me një sëmundje të tillë si periartriti i shpatullave të shpatullave, ushtrimet e Popovit janë dëshmuar mirë. Ato bazohen në rotacione dhe tërheqje. Kryerja e tyre, mos lejoni dhimbje dhe siklet. Vetë ushtrimet do të jenë si më poshtë:

 • Ngrini supet sa më shumë që të keni mundësi, dhe bëni lëvizjet rrotulluese "tetë".
 • Në një pozicion në këmbë ju duhet të shtrini shtyllën kurrizore sa më shumë që të jetë e mundur. Pastaj ngrini shpatullat sa të keni mundësi, dhe për disa sekonda, qëndroni në atë pozicion, duke marrë frymë thellë. Ndërsa nxjerrni lart, ulni shpatullat dhe mbylleni për disa sekonda.
 • Bëni lëvizje të lëmuara me duart tuaja duke imituar "gërshërët". Kur thithni, përhapni krahët, duke lidhur shiritat e shpatullave, ndërsa i nxisni, kaloni ato së bashku.
 • Ngrini duart në mënyrë të alternuar, ndërsa njëkohësisht ktheni trupin në të njëjtën drejtim disa herë, duke e mbajtur dorën të ngritur. Duke e ulur atë, pushoni muskujt tuaj sa më shumë që të jetë e mundur.
 • Butësisht përkuleni krahun të përkulur në nyjen e bërrylit, dhe gjithashtu butësisht uleni atë.
 • Kryqëzoni duart para jush në kështjellë, ndërsa parakrahët duhet të jenë horizontale. Kryeni lëvizje të ngjashme me valën me duart tuaja.
 • Në një pozicion në këmbë, vendosni këmbët tuaja së bashku. Torso përpara, duke tërhequr gjoksin në gjunjë. Mundohuni të shtrini shpatullat tuaja deri në gjunjë sa më shumë që të jetë e mundur dhe të qëndroni në pozicionin më të ulët për disa sekonda.

Përveç kompleksit Popov në rast të periartritit të shpatullave të shpatullave, mund t'i kushtoni vëmendje metodave të mjekëve të tjerë. Pra, ushtrimet e Jamaldinov mund të jenë efektive. Gjimnastika bazohet në teknikën e Popov dhe, përveç bashkimit të shpatullave, përfshin muskujt në krahë, shpinë dhe qafë.

Rezultate të mira tregohen nga gjimnastika Bubnovsky. Bazohet në restaurimin e shtyllës kurrizore për shkak të rritjes së elasticitetit të muskujve. Efekti pozitiv i ushtrimit vazhdon për një kohë të gjatë. Në varësi të kompleksitetit dhe intensitetit, teknika Bubnovsky ka mundësi të ndryshme. Teknika e të bërit ushtrime mund të shihet në videon më poshtë.

Pavarësisht se cili kompleks i terapisë së ushtrimeve do të zgjidhet si bazë, ai do të jetë efektiv vetëm nën mbikëqyrjen e një specialisti. Kombinimi i ushtrimeve të duhura, ilaçeve dhe fizioterapisë do të rrisë ndjeshëm shanset e pacientit për shërim.

Gjimnastikë terapeutike me periarthritis humeroskapulare

Periartriti i gjëndrave të shpatullave është një sëmundje e zakonshme e sistemit muskuloskeletor, i shoqëruar me inflamacion të indeve të buta që rrethojnë nyjen e shpatullave. Në mjekësi, kjo patologji quhet edhe sindroma e shpatullave të ngrira. Së bashku me terapinë e ilaçeve, pacienti është i përshkruar ushtrime terapeutike me periartritit shpatullor-shpatull, i cili në mënyrë të konsiderueshme shpejton procesin e shërimit. Më shumë rreth përdorimit të terapisë së ushtrimeve dhe do të diskutohet në këtë artikull.

Shkaqet

Faktorët më të zakonshëm që kontribuojnë në zhvillimin e periartritit humeroskapular përfshijnë:

 • sëmundjet e sistemit kardiovaskular;
 • tumori malinj i trurit;

Në një shënim! Kjo sëmundje shoqërohet me ndryshime degjenerative në indet e brezit të shpatullave, si rezultat i të cilave shfaqen ngjitjet në aparatin ligamentues çantë, kripërat grumbullohen dhe atrofia e fibrave të muskujve në zonën e procesit koracoid të skapulës dhe ndjeshmërisë zvogëlohet.

Siç manifestohet

Zhvillimi i një periartrititi të një shpatullash të shpatullave, si rregull, dëshmohet nga ndjesi të dhimbshme në zonën e shpatullave, të cilat intensifikohen me lëvizjen e nyjes së shpatullave. Në procesin e zhvillimit të patologjisë, dhimbja intensifikohet dhe shqetëson pacientin jo vetëm kur lëviz me dorën e tij, por edhe në pushim. Nëse nuk trajtohet, sindroma e dhimbjes zhduket, por amplituda e lëvizjes së nyjës së prekur të prekur është zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme. Atëherë dhimbja kthehet përsëri, por me një forcë të re – nga dhembja, ajo kalon në shpime.

Nëse siklet ju pengon të flini natën, do të thotë që gjërat kanë shkuar shumë larg. Sigurisht, dhimbja e shpatullave është larg nga simptoma e vetme e periartritit të shpatullave të shpatullave, pasi sëmundja shpesh shoqërohet me mpirje të gishtërinjve, dhimbje në qafë, marramendje dhe migrenë. Nëse pacienti nuk pajiset me kujdes mjekësor në kohë, atëherë sëmundja mund të shndërrohet në osteoporozë të humerusit dhe hipotrofi të muskulit deltoid. Për të shmangur të gjitha këto, duhet të përgjigjeni menjëherë kur shfaqen simptoma të dyshimta.

Nëse dëshironi të dini në detaje pse shpina juaj dhemb pas gjumit, si dhe merrni parasysh shkaqet dhe metodat e eliminimit të dhimbjes, mund të lexoni një artikull në lidhje me të në portalin tonë.

Përdorimi i ushtrimeve terapeutike

Si shtesë për trajtimin mjekësor, mjekët shpesh përshkruajnë ushtrime terapeutike për pacientët.

Me zbatimin e rregullt të ushtrimeve speciale, trupi ka një efekt pozitiv në formën e:

 • rivendosja e lëvizshmërisë së nyjës së shpatullës së prekur;
 • rrisin tonin e muskujve dhe mbrojtjen nga kontraktimi;
 • forcimi i strukturave ligamentoze, të cilat në procesin e zhvillimit të patologjisë dobësohen;
 • lehtësimi i stresit nga komplekset e tendinit të muskujve;
 • heqja e proceseve inflamatore;
 • rifillimi i trofizmit të indeve të prekura;
 • të përmirësojë qarkullimin e gjakut në zonën e prekur.

Një grup i ushtrimeve terapeutike të zgjedhura saktë ndihmon për të shtypur të gjitha lidhjet në shfaqjen dhe zhvillimin e periartritit të shpatullave. Por një proces efektiv terapeutik mund të arrihet vetëm nëse të gjitha ushtrimet bien dakord me mjekun që merr pjesë.

Rekomandime të përgjithshme

Në mënyrë që gjimnastika terapeutike të përfitojë trupin, dhe të mos dëmtojë, është e nevojshme të ndiqni disa rekomandime:

  përdorimi i terapisë ushtrimore është e nevojshme vetëm në fazat e hershme të zhvillimit të patologjisë. Përndryshe, indi i prekur nuk do të jetë i ndjeshëm ndaj një efekti të mjaftueshëm terapeutik;

Në një shënim! Gjatë përshkrimit të një terapie gjithëpërfshirëse të ushtrimeve, pacienti duhet të kryejë ushtrime gjimnastike çdo ditë. Mosrespektimi i udhëzimeve mjekësore mund të zvogëlojë efektivitetin e terapisë, e cila do të ngadalësojë shumë rrjedhën e trajtimit.

Kompleksi i ushtrimeve

Efektiviteti i ushtrimeve terapeutike në trajtimin e periartritit të shpatullave të shpatullave është i pamohueshëm. Por në raste më të rënda, kërkohet një qasje e integruar, duke përfshirë jo vetëm zbatimin e rregullt të ushtrimeve terapeutike, por edhe masazhin e zonës së prekur. Fillimisht, ushtrimet duhet të kryhen me një krah të fiksuar mirë. Nëse ndjesitë e dhimbshme e bëjnë të pamundur kryerjen e terapisë së ushtrimeve, atëherë rekomandohet të merrni ilaçe për dhimbjen para klasës. "Analgin" përballon këtë më të mirë nga të gjitha, megjithëse ju mund të zgjidhni një ilaç tjetër për veten tuaj.

Në varësi të gjendjes së pacientit, numri i përsëritjeve në një ushtrim të veçantë mund të ndryshojë. Por ka disa programe që duhet të ndiqen gjatë gjithë kursit terapeutik. Më poshtë është një prej tyre.

Tabela. Terapia e ushtrimeve për periartritit humeroskapular.

Ushtrime, fotoPërshkrimi i veprimeve
Qëndroni drejt me gjerësinë e shpatullave të këmbëve larg. Duart duhet të jenë të përkulura në bërryla. Thelbi i ushtrimit është të shtrydhni dhe zhbllokoni gishtat në grusht. Përsëriteni ushtrimin të paktën 8 herë, pastaj shkundni duart pak.
Pozicioni fillestar mbetet i njëjtë. Duke mbajtur duart tuaja në qepje, përkulni duart në nyjen e kyçit të dorës. Përsëriteni ushtrimin 5 herë.
Duke i mbajtur krahët drejt, mbaji krahët përgjatë trupit. Në këtë ushtrim, ju duhet të rrotulloni furçat, duke rritur kështu pëllëmbët dhe duke i ulur ato. Ushtrimi duhet të përsëritet 5-7 herë.
Në këtë ushtrim, ju duhet të zhvilloni nyjet e shpatullave tashmë. Bëhuni drejt, dhe përkulni krahët në nyjet e bërrylit 90 °. Përhapni ngadalë krahët në anët në nivelin e shpatullave, dhe pastaj kthehuni në pozicionin e fillimit sa më ngadalë. Në pikën kryesore duhet të ndaleni për disa sekonda. Përsëriteni ushtrimin 5-6 herë.
Pozicioni fillestar mbetet i njëjtë, por tani ju duhet të sillni furçën në shpatulla. Pa ngritur duart tuaja, përhapni bërrylat në anët, duke i mbajtur paralelisht me nivelin e dyshemesë. Ju duhet të sillni bërrylat në pikën e tensionit, por jo përmes forcës. Përsëriteni këtë ushtrim 5-6 herë.
Qëndroni drejt, duart në qepje. Ngrini dorën tuaj të shëndetshme lart, duke u përpjekur të shtrini tërë trupin. Pastaj uleni ngadalë dhe ngrini dorën tjetër. Të gjitha lëvizjet duhet të jenë të qetë për të parandaluar dëmtimet. Kur dora është në pozicionin e sipërm – thith, kur zbret – nxjerr. Përsëriteni ushtrimin 4-5 herë.
Uluni në një karrige dhe vendosni duart në gjunjë. Tani lëvizni ngadalë mënjanë dorën e shëndetshme dhe, pasi e keni fiksuar në këtë pozicion për 1-2 sekonda, kthehuni në pozicionin e fillimit. Tani përsërisni procedurën me dorën tjetër. Me secilën dorë, ju duhet të bëni ushtrimin të paktën 5 herë.

Përkundër faktit se të gjitha këto ushtrime janë natyrore terapeutike, nëse ato kryhen në mënyrë të gabuar, jo vetëm që nuk mund të lehtësoni gjendjen aktuale, por edhe të përkeqësoni ndjeshëm situatën. Prandaj, para se të kryeni procedurat, duhet të konsultoheni me një specialist. Nëse nuk dini si ta bëni këtë ose atë ushtrim, pyesni mjekun tuaj të tregojë se si ta bëjë atë në mënyrë korrekte.

A ka ndonjë kundërindikacion

Gjimnastika terapeutike – edhe nëse të gjitha ushtrimet kryhen si duhet – ka kundërindikacionet e saj, të cilat duhet të merren parasysh. Para së gjithash, këto kundërindikacione përfshijnë:

 • dështimi i zemrës ose prania e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular;
 • nivele të ngritura të sheqerit në gjak;
 • sindromi i theksuar i dhimbjes;
 • ethe (një gjendje patologjike e shoqëruar nga ethe dhe të dridhura);
 • zhvillimi i sëmundjeve infektive;
 • aneurizëm (një patologji e shoqëruar me zgjatje të mureve të arterieve);
 • infarkti i miokardit (dëmtimi i muskujve të zemrës).

Injorimi i këtyre kundërindikacioneve mund të çojë në pasoja të rënda, prandaj, para se të kryeni terapi ushtrimore, është e nevojshme të bëni një ekzaminim diagnostik për të identifikuar patologjitë e mundshme. Nëse nuk u gjetën kundërindikacione, atëherë mund të filloni trajnimin.

Video – Një grup ushtrimesh për periartritin humeroskapular

Edukimi fizik – klinikat në Moskë

Zgjidhni ndër klinikat më të mira sipas rishikimeve dhe çmimit më të mirë dhe caktoni një takim

Qendra mjekësore "Mosmedmed"

 • Pritja nga 700
 • Neurologjia nga 700
 • Fizioterapi nga 155

Roli i gjimnastikës me periarthritis humeroskapulare, një grup ushtrimesh

Periartriti i shpatullave të shpatullave (PLP) është një sëmundje që manifestohet si një lezion i ngadaltë inflamator dhe degjenerues i indeve dhe strukturave anatomike që rrethojnë nyjen e shpatullave (kapsulat, tendinat, ligamentet, çantat). Si çdo patologji, periartriti kërkon një teknikë të veçantë trajtimi. Gjimnastikë e mirë me gjimnastikë të veçantë në rast të periartritit shpatullor-shpatull ka një rezultat të mirë terapeutik.

Periartriti i tehut të shpatullave

Mundësitë e trajtimit dhe ushtrimet e shpatullave

Parimi i efektit terapeutik të lëvizjeve të caktuara që pacienti bën gjatë ushtrimit ka efektin terapeutik të mëposhtëm:

 • përmirëson proceset e mikrocirkulacionit dhe qarkullimin e gjakut në një vend të lënduar;
 • rikthen trofizmin e indeve të ndryshuar;
 • ndalon manifestimet më të vogla të procesit inflamator-degjenerues;
 • relakson komplekset e tensionuara të muskujve;
 • forcon ligamentet e dobësuara;
 • rikthen tonin e humbur të muskujve;
 • kthen aftësinë për të kryer lëvizje normale.

Kërkesat e përgjithshme dhe rregullat e terapisë së ushtrimeve

Para se të filloni të përdorni këtë terapi, pacienti duhet të njihet me rregullat e rëndësishme:

  Isshtë e ndaluar>Dhimbje e butë – një fenomen karakteristik

 • Dhimbja akute është arsyeja e ndalimit të ushtrimit gjimnastikor.
 • Gjatë ushtrimeve të fizioterapisë, intensiteti i lëvizjeve duhet të rritet gradualisht. Isshtë e ndaluar>Shkopin e palestrës

Në cilat raste është më mirë të përmbaheni nga terapia gjimnastike

Ushtrimet terapeutike janë kundërindikuar në mënyrë rigoroze për personat që vuajnë nga:

 • dështimi kronik i trazuar i zemrës dhe qarkullimi i gjakut;
 • hipertension arterial i pakontrolluar;
 • acarim i rëndë i periartritit, i shoqëruar me dhimbje të forta;
 • kushte në të cilat rritet rreziku i gjakderdhjes;
 • konfiskimet febrile.

Një grup ushtrimesh për dhimbjen

Nëse pacienti vuan nga PLL, i cili është në fazën e faljes së paqëndrueshme me dhimbje të butë, gjatë ushtrimit të ushtrimeve mjekësore, ai duhet të shtrihet me shpinë në një sipërfaqe të vështirë.

 1. Ziej gjymtyrën e sipërme. Për këtë, ne përkulim / unbendojmë gishtat, shtrydhim / zgjerojmë furçën në një grusht 10-12 herë.
 2. Ne i përkulim parakrahët në bërryla në një kënd të drejtë, përkulemi, unbendohemi dhe rrotullohemi me një furçë. Pasi të keni kryer 10 përsëritje në secilën gjymtyrë të sipërme, ulni ato përgjatë trupit për t'u çlodhur dhe pushim i shkurtër.
 3. Të shtrirë në shpinë, vendosni duart përgjatë trupit. Ne kryejmë 10-12 rrotullime me duart tona, duke lëvizur alternativisht duart me pëllëmbët lart / poshtë.
 4. Ne nuk e ndryshojmë pozicionin e fillimit. Ne i përkulim parakrahët në bërryla, vendosim duart në supet, ndërsa marrim një frymë dhe mbajmë për disa sekonda. Duke nxjerrë lart, ne i ulim duart në dysheme. Përsëriteni ushtrimin 8-12 herë.
 5. Krahët e shtrirë përgjatë trupit janë të përkulur në bërryla dhe i ndajnë pa probleme në anët, ndërsa i tërheqin bërrylat në majë. Furça duhet të prekin dyshemenë. Përsëriteni ushtrimin 7 herë.
 6. E vendosim furçën në zonën e nyjës së shpatullës së pacientit. Kur ngremë krahët në anët, marrim frymë thellë, nxjerrim kur kthehemi në pozicionin fillestar.
 7. Pozicioni fillestar i ushtrimit të mëparshëm. Ne përpiqemi të ngremë bërrylat sa më shumë që të jetë e mundur, ndërsa të marrim frymë in. Butësisht ulni krahët dhe nxirrni.
 8. Shtrihuni në shpinë. Ne i bashkojmë gjymtyrët e drejtuara sipërme në anët. Në këtë rast, rrotulloni njëkohësisht parakrahët dhe shpatullat, të fiksuara në një rresht. Ne përpiqemi të kryejmë lëvizje pa probleme dhe qartë për të shmangur zhvillimin e dhimbjes dhe lodhjes.
 9. Ngrini krahët drejt e përpjetë përpara jush, ndërsa thithni dhe nxjerrni thellë kur duart kthehen në pozicionin e tyre origjinal.
 10. Ushtrimi me një efekt relaksues – ne përhapim krahët në anët, pëllëmbët lart, shtrojmë me qetësi pesë deri në shtatë minuta.

Një grup ushtrimesh për fazën e rikuperimit

Terapia stërvitore gjatë rikuperimit nga periartriti i nyjës së shpatullave mund të kryhet ndërsa ulet në një karrige:

 1. Mbajeni shpinën drejt, këmbët përhapen në të gjithë gjerësinë e shpatullave. Ne i ngritim krahët e barabartë para nesh, ndërsa marrim frymë thellë. Duke nxjerrë lart, ne i ulim duart. Ne kryejmë gjashtë qasje, pastaj shpërndajmë krahët në anët, duke i ngritur ato sa më shumë që të jetë e mundur.
 2. Ngrini / ulni supet 15 herë.
 3. Ne bëjmë me lëvizjet rrethore të krahëve dhe "tetë" përpara dhe prapa, armët ulen.
 4. Ne marrim një furçë në tehun e shpatullave të shpatullës së kundërt, pastaj nga ana jonë. Përsëriteni 8 herë.
 5. Ne e marrim dorën në anën dhe mbrapa, ne qëndrojmë në këtë pozicion për 3-4 sekonda. Ne kryejmë 5 qasje për secilën gjymtyrë.
 6. Ne jemi ulur në një karrige, ne i vendosim furçat në pjesën e përparme në njërën shpatull, gjunjët shtypen nga afër njëri-tjetrin. Ne përpiqemi të arrijmë deri në bërrylat sa më shumë që të jetë e mundur me bërrylat.
 7. Kryeni lëvizje rrethore të qafës në të djathtë / të majtë, krahët poshtë.

Parimet e trajtimit të PLP sipas Popov

Kompleksi i ushtrimeve terapeutike i zhvilluar nga Dr Popov bazohet në parimin e "lëvizjeve të vogla". Do ushtrim përbëhet nga:

 • shpatet;
 • sipping;
 • përkulje / shtrirje e shpinës dhe shpatullave.

Specialisti beson se gjatë sëmundjes kyçja mund të fiksohet në një pozicion në të cilin manifestimi i dhimbjes është minimal. Pas rikuperimit, nyja mbetet në të njëjtin vend, gjë që çon në ushqimin e dëmtuar të indeve. Për të kuruar pacientin nga PLP, specialisti ofron një grup ushtrimesh të zhvilluara në parimin e "memorizimit" të qelizave dhe indeve. Një nga kushtet kryesore është t’i kryeni ushtrimet 10 herë. Gjatë ngarkimit, ne rregullojmë shtyllën kurrizore vertikalisht.

 1. Imitoni të ecni ndërsa jeni ulur në buzë të një karrige. Ne i vendosim duart në gjunjë, shtrojmë këmbët në anët. Përndryshe ngrini dhe ulni këmbët, paralelisht me duart rrëshqasin në ijet lart / poshtë. Ne monitorojmë korrektësinë e frymëmarrjes; nëse shqetësohet, ne përpiqemi të shërohemi shpejt. Thith kur ulni krahët në dysheme, nxirrni kur të ngrihen.
 2. Ne kryejmë ushtrimin e mësipërm, ndërsa bëjmë një lëvizje rrethore me pëllëmbët, duke filluar nga ijet dhe duke përfunduar me gjunjë. Nëse intensiteti i dhimbjes nuk ulet, mbajeni pëllëmbën poshtë nyjeve të gjurit.

Ushtrimet themelore

Ne përpiqemi të bëjmë gjithçka pa probleme dhe qartë.

 • Ngrini shpatullat sa më shumë që të jetë e mundur, tërhiqni muskujt dhe vizatoni supet me figurën-tetë. Së pari, të dy supet janë të përfshirë, atëherë ne kryejmë lëvizjen me radhë.
 • Ngrini shpatullat lart, shtrini shtyllën kurrizore sa më shumë që të jetë e mundur. Ne qëndrojmë në këtë pozicion për 3 sekonda, ulim butësisht supet dhe i tërheqim poshtë. Në këtë pozicion, ne gjithashtu zgjatemi për tre sekonda.
 • Ne bëjmë gërshërë standarde. Mundohuni të mbani thikat e shpatullave tuaja të prekura njëra-tjetrën kur ngritni krahët.

"Scissors"

 • Ngrini gjymtyrët një nga një, përpiquni të ktheni pak trupin dhe qafën pas një krahu të shtrirë. Pastaj i ulim duart poshtë, duke i çlodhur plotësisht shpatullat.

Rekomandoni terapinë e ushtrimeve duhet të jetë një mjek

Përkundër thjeshtësisë dhe efektivitetit të metodave të mësipërme, me qasjen e gabuar, ato mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin e pacientit. Prandaj, ato duhet të kryhen vetëm siç përcaktohet nga mjeku, pasi kanë mësuar prej tij më parë të gjitha informacionet e nevojshme.

Ushtrime për trajtimin e periartritit shpatullor-shpatull,
ushtrime për të rikthyer lëvizshmërinë e nyjës së shpatullave

Periartriti i gjëndrës së shpatullave është një inflamacion i tendoneve të shpatullave. Emrat e tjerë për këtë sëmundje janë kapsuliti, “shpatulla e ngrirë”.

Një nga metodat për trajtimin e periartritit humeroskapular është ushtrime speciale terapeutike.
Më poshtë është një grup ushtrimesh për trajtimin e shpatullës së lënduar.

Një video me gjimnastikë për trajtimin e periartritit të shpatullave të shpatullave mund të shihet këtu.

Ushtrimi 1. Ulur në një karrige. Vendosni pëllëmbët në bel. Ngrini bërrylat në anët. Duke mbajtur pozicionin e fillimit, shumë ngadalë dhe pa probleme bëni lëvizje rrethore me shpatulla: rreth një minutë në një rreth përpara dhe pastaj një minutë në një rreth prapa.

Ushtrimi 2. Ulur në një karrige. Vendosni pëllëmbët në bel. Ngrini bërrylat në anët. Duke mbajtur pozicionin e fillimit, shumë ngadalë dhe pa probleme kryeni lëvizjen e shpatullave deri në kufirin përpara. Pastaj – në kufirin prapa. Përsëriteni lëvizjen e shpatullave tuaja përpara dhe prapa 5-6 herë.

Ushtrimi 3. Kryhet ndërsa është ulur. Vendosni krahun e lënduar pas shpinës sa më shumë që të jetë e mundur. Pas shpinës, kapni krahun e lënduar me dorën tuaj të shëndetshme nga kyçet e dore dhe tërhiqni krahun e lënduar në mollaqen e kundërt, sa më shumë që të jetë e mundur pa dhimbje – vetëm derisa të ndjeni tensionin e muskujve. Në pozicion ekstrem, mbajini duart për 7-10 sekonda, pastaj thithni sa më shumë që të jetë e mundur që të tendosni dorën e sëmurë dhe ta mbani këtë tension për 10-12 sekonda.

Atëherë nxjerrni frymën dhe kur nxirrni, pushoni krahun e lënduar. Ndërsa krahu i sëmurë është i qetë, tërhiqeni butësisht me dorën tuaj të shëndetshme disa centimetra më tej (drejt mollaqeve në anën e shëndetshme) – përsëri derisa të ndjeni një tension të muskujve paksa të dhimbshëm. Rivendosni pozicionin e arritur për 7-10 sekonda. Pastaj përsëri kryeni fazën e tensionit të krahut të lënduar dhe relaksimin pasues të saj. Në vetëm një qasje, kryhen 4-5 cikle të relaksimit të stresit të një krahu të lënduar.

Ushtrimi 4. i ulur i kryer. Vendoseni dorën e dorës së sëmurë në shpatullën e kundërt, shtypni bërrylin e dorës së sëmurë në trup. Me një dorë të shëndetshme, kapni bërrylin e një dore të lënduar. Tani butësisht dhe butësisht tërhiqni bërrylin e krahut të lënduar lart. Në të njëjtën kohë, bërryli i krahut të lënduar nuk duhet të shqyhet nga trupi, është sikur të rrëshqasë mbi gjoks. Dhe pëllëmbë e një dore të sëmurë rrëshqet mbi një shpatull të shëndetshëm, sikur ta mbështjellë atë.

Duke tërhequr lart bërrylin e dorës së sëmurë sa më lart që të jetë e mundur pa dhimbje, por derisa të ndjeni tensionin e muskujve, mbajeni pozicionin për 10-15 sekonda. Atëherë, ndërsa thithni, maksimalizoni tendosjen në dorën e lënduar, sikur të rezistoni lëvizjen me dorën e lënduar. Tensioni zgjat 7-10 sekonda, pas së cilës dora e lënduar duhet të relaksohet, dhe me dorën e shëndetshme, bërrylja e dorës së lënduar duhet të rritet pak më shumë, derisa të ndjeni dhimbje të lehtë dhe tension të muskujve.

Fiksoni pozicionin përsëri për 10-15 sekonda, dhe pastaj përsëri përsëritni fazën e tensionit të krahut të sëmurë dhe relaksimin pasues të saj. Sa herë, përparoni bërrylin e krahut të lënduar të paktën 1- më tej. Përsëriteni të gjithë procedurën 5-6 herë.

Ushtrimi 5. Ky ushtrim duhet të bëhet për ata pacientë që kanë një kufizim të fortë të lëvizshmërisë së nyjës së shpatullave dhe krahu është devijuar dobët në anën. Ushtrimi kryhet në dy versione: të thjeshtuara dhe standarde. Ditët e para ju duhet të bëni një version të thjeshtuar, dhe vetëm atëherë, nëse versioni i thjeshtuar ju është dhënë pa ndonjë problem, duhet të shkoni në stërvitjen standarde.

Një version i thjeshtuar kryhet në dysheme, i shtrirë në shpinë. Krahu i pacientit drejtohet në bërryl, lihet mënjanë dhe shtrihet në dysheme, pëllëmbë lart. Pa ndryshuar pozicionin e përgjithshëm të krahut, ngrini atë mbi dysheme me 2- dhe shtrëngoni tërë krahun. Sigurohuni që krahu të mbetet i drejtuar në bërryl, dhe pëllëmba e dorës tuaj është drejtuar drejt e sipër. Mbajeni tensionin për 7-10 sekonda, pastaj ulni dorën dhe tërhiqeni plotësisht për 10-15 sekonda.

Pastaj merrni frymë, ndërsa frymëmarrja përsëri ngrini pak dorën 2-3 cm nga dyshemeja dhe shtrëngojeni fort. Mbajeni tensionin për 7-10 sekonda. Në nxjerrje, uleni përsëri dorën dhe relaksohuni plotësisht për 10-15 sekonda. Kryeni 4-5 cikle tensioni-relaksimi të një dore të lënduar. Alternimi i tensionit-relaksues gradualisht do të zgjas tendinat e shpatullës së lënduar.

Versioni standard i ushtrimit: Kryen afërsisht të njëjtën gjë siç është thjeshtuar, por shtrirë në shtrat (ose në shtrat). Shpatulla e krahut të lënduar duhet të jetë e vendosur në skajin e divanit (ose shtratit), krahu i lënduar i drejtuar në bërryl është vendosur mënjanë dhe varet pak. Pëllëmbë ende duket lart.

Pa ndryshuar pozicionin e krahut, shtrëngoni fort krahun. Mbajeni tensionin në dorën tuaj për 7-10 sekonda, pastaj relaksohuni dorën dhe lereni lirshëm, nën ndikimin e gravitetit, të bjerë në një ndjesi tensioni (por jo dhimbje). Sigurohuni që dora të mbetet e drejtuar në bërryl, dhe pëllëmbë e dorës tuaj është duke kërkuar lart. Lejoni një dorë të relaksuar të varet lirisht për 10-15 sekonda, pastaj merrni frymë, ngrini pak dorën (2-3 cm nga pozicioni i arritur më parë) dhe shtrëngoni përsëri. Mbajeni tensionin për 7-10 sekonda.

Pastaj, ndërsa nxjerrni, përsëri pushoni dorën tuaj dhe lejoni që ajo të zbresë lirshëm nën veprimin e gravitetit disa centimetra më tej poshtë. Kryeni 4-5 cikle të tilla tensioni-relaksimi të një dore të lënduar.

Ushtrimi 6. Ky ushtrim duhet të bëhet për ata pacientë që kanë një kufizim të fortë rrotullues të lëvizshmërisë së nyjës së shpatullave, domethënë, krahu nuk rrotullohet mirë në nyjen e shpatullave. Ashtu si ushtrimi i mëparshëm, ai kryhet në dy versione: i thjeshtuar dhe standard. Ditët e para ju duhet të bëni një version të thjeshtuar, dhe vetëm atëherë, nëse versioni i thjeshtuar ju është dhënë pa probleme, duhet të shkoni në stërvitjen standarde.

Një version i thjeshtuar kryhet në dysheme, i shtrirë në shpinë. Krahu i sëmurë është i përkulur si në shpatull ashtu edhe në bërryl në një kënd prej afro 90 °, me pëllëmbën e ngritur lart. Një pjesë e krahut nga bërryl në pëllëmbë është e relaksuar dhe, nëse është e mundur, shtrihet lirshëm në dysheme. Pa ndryshuar pozicionin e krahut, tendosni fort krahun e lënduar, ngrini pëllëmbën 1-2 cm nga dyshemeja dhe mbajeni tensionin për 10-15 sekonda. Pas 10-15 sekondave, relaksohuni plotësisht dorën dhe lini të qëndrojë lirshëm përsëri në dysheme.

Relaksimi zgjat rreth 10 sekonda, pas së cilës përsëri tendosni dorën dhe mbajeni tensionin për 10-15 sekonda, përsëri duke ngritur pëllëmbën tuaj me 1-2 cm. Pastaj përsëri, pushoni dorën. Kryeni 4-5 cikle tensioni-relaksimi të një dore të lënduar. Alternimi i tensionit-relaksues gradualisht do të zgjas tendinat e "manshetës rrotulluese" të shpatullës së lënduar.

Versioni standard i ushtrimit: Kryen afërsisht të njëjtën gjë siç është thjeshtuar, por shtrirë në shtrat (ose në shtrat). Shpatulla e krahut të lënduar duhet të jetë më afër buzës së divanit (ose shtratit). Krahu i sëmurë është i përkulur si në shpatull ashtu edhe në bërryl në një kënd prej afro 90 °, me pëllëmbën e ngritur lart. Një pjesë e krahut nga bërryl në pëllëmbë është e relaksuar dhe varet lirshëm. Pa ndryshuar pozicionin e krahut, shtrëngoni fort krahun e lënduar dhe mbajeni tensionin për 10-15 sekonda. Pas 10-15 sekondash, relaksohuni dorën dhe lejoni që dora juaj nga bërryli në pëllëmbë lirshëm, të bjerë poshtë nën veprimin e gravitetit.

Relaksimi zgjat rreth 15 sekonda, pastaj përsëri tendosni dorën dhe mbajeni tensionin për 10-15 sekonda. Pastaj, përsërisni relaksimin e dorës (përsëri brenda 10-15 sekondave). Kryeni teknikën 3-4 herë, duke lejuar që krahu të ulet çdo herë më i ulët, duke u kthyer rreth boshtit të tij.

Ushtrimi 7. Ky ushtrim gjithashtu duhet të bëhet për ata pacientë që kanë një kufizim të fortë rrotullues të lëvizshmërisë së nyjës së shpatullave, domethënë, krahu nuk rrotullohet mirë në nyjen e shpatullave. Ashtu si dy ushtrimet e mëparshme, ajo kryhet në një mënyrë të thjeshtuar dhe standarde. Ditët e para ju duhet të bëni një version të thjeshtuar, dhe vetëm atëherë, nëse versioni i thjeshtuar ju është dhënë pa probleme, duhet të shkoni në stërvitjen standarde.

Një version i thjeshtuar kryhet në dysheme, i shtrirë në shpinë. Krahu i sëmurë është i përkulur si në shpatull ashtu edhe në bërryl në një kënd prej afro 90 °, por tani është kthyer me pëllëmbën poshtë.

Pa e ndryshuar pozicionin e dorës, shtrëngoni fort forcën e krahut, duke ngritur furçën 1-2 cm nga dyshemeja dhe mbajeni tensionin për 10-15 sekonda. Pas 10-15 sekondave, relaksohuni plotësisht dorën. Relaksimi zgjat rreth 10 sekonda, pas së cilës përsëri tendosni dorën dhe mbajeni tensionin për 10-15 sekonda, duke ngritur përsëri furçën me 1-2 cm. Pastaj përsëri, përsërisni relaksimin e dorës.

Kryeni 4-5 cikle tensioni-relaksimi të një dore të lënduar. Alternimi i tensionit-relaksues gradualisht do të zgjas tendinat e "manshetës rrotulluese" të shpatullës së lënduar.

Versioni standard i ushtrimit: Kryen afërsisht të njëjtën gjë siç është thjeshtuar, por shtrirë në shtrat (ose në shtrat). Ashtu si në ushtrimin Nr.6, supi i një krahu të lënduar është më afër buzës së divanit; krahu i sëmurë është i përkulur si në shpatull ashtu edhe në bërryl në një kënd prej afro 90 °, por tani është kthyer në pëllëmbë. Një pjesë e krahut nga bërryl në pëllëmbë është e relaksuar dhe varet lirshëm.

Pa e ndryshuar pozicionin e krahut, shtrëngoni fort krahun dhe mbajeni tensionin për 10-15 sekonda. Pastaj relaksohuni plotësisht dorën, duke i dhënë dorën nga bërryli në pëllëmbë lirshëm, nën ndikimin e gravitetit, të bjerë poshtë. Relaksimi zgjat afërsisht 10 sekonda, pas së cilës përsëri tendosni dorën tuaj për 10-15 sekonda. Pastaj, përsërisni relaksimin e dorës (10-15 sekonda). Kryeni teknikën 3-4 herë, duke lejuar që krahu të ulet çdo herë më i ulët, duke u kthyer rreth boshtit të tij.

Ushtrimi 8. Duke qëndruar pranë një karrige, të mbështetur përpara, me një dorë të shëndetshme, pushoni në karrige. Uleni dorën e sëmurë dhe lëreni të varet lirshëm për 10-20 sekonda. Pastaj filloni lëvizjet "lëkundëse" të pendulit të lehta me një dorë të qetë dhe të sëmurë në drejtime të ndryshme: mbrapa dhe me radhë, pastaj në një rreth – në drejtim të akrepave të orës dhe në të kundërt. Rritni gradualisht amplituda e lëvizjeve, por bëjeni këtë pa lejuar dhimbje të dukshme. Kryeni lëvizje të tilla 3-5 minuta.

Ushtrimi 9. Qëndroni përballë murit. Ngrini krahun tuaj të lënduar sa të keni mundësi pa dhimbje. Zgjidhni në krye të murit një pikë që është akoma e vështirë për ju për të arritur me dorën tuaj të lënduar – rreth 10- më e lartë se vendi ku po merrni me gishtat tani.

Tani, duke bërë gishtat përgjatë murit, filloni një përparim të ngadaltë në pikën e çmuar. Natyrisht, ju duhet të arrini me dorën tuaj, dhe jo në kurriz të ngritjes së gishtave të këmbëve. Dhe, si gjithmonë, rregulli kryesor – gjatë ushtrimit, mos lejoni dhimbje. Shtrijeni dorën ngadalë, gradualisht. Dhe ndiqni rregullin e tensionit të alternuar me relaksim: zgjasni në mënyrë aktive për rreth 20 sekonda, pastaj pushoni dorën pak për 10 sekonda (por jo duke e ulur atë shumë poshtë). Ne shtrihemi përsëri, pastaj përsëri pak zbutemi dorën. Dhe kështu disa herë.

Kryerja e stërvitjes çdo ditë, për 2-3 minuta në ditë, gradualisht do të zgjeroni ndjeshëm gamën e lëvizjes në një krah të lënduar.

Kujdes! – Kryerja e ushtrimit, nuk është e nevojshme të kërkoni lart, duke hedhur kokën shumë aktive lart. Tek njerëzit me një shtyllë kurrizore “të paqëndrueshme” të qafës së mitrës, marrja e kokës mund të çojë në marramendje dhe madje edhe humbje të vetëdijes – për shkak të dëmtimit të rrjedhës së gjakut në arteriet bazilar!

Komplekset terapeutike të ushtrimeve për periartritit humeroskapular

Parimet e ushtrimeve terapeutike

Gjimnastika terapeutike me periartritit brachiocephalic, nëse kryhet si duhet, është një mënyrë e shkëlqyeshme për të lehtësuar gjendjen. Efekti i procedurave qëndron në efektet e dobishme terapeutike të manipulimeve të synuara të kryera gjatë gjimnastikës. Ndikimi pozitiv i zbatimit të tyre është si më poshtë:

 • shkelja e mikrocirkulacionit në zonën e patologjisë;
 • eliminimi maksimal i mundshëm i manifestimeve të patologjisë;
 • normalizimi i ushqimit të qelizave të indeve të dëmtuara;
 • ngurtësimi i ligamenteve;
 • relaksim i muskujve;
 • normalizimi i funksionit motorik.

Sidoqoftë, në mënyrë që terapia e stërvitjes me një periartritit të shpatullave të shpatullave të jepni një rezultat të duhur, është e nevojshme të zgjidhni saktë algoritmin e ushtrimit. Për më tepër, të gjitha manipulimet kryhen nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Indikacionet dhe kundërindikacionet

Anydo grup ushtrimesh për periartritrin e shpatullave të shpatullave ka indikacionet dhe kundërindikimet e veta. Në mënyrë tipike, komplekset e një plani të tillë kanë indikacionet e mëposhtme:

 • prania e dhimbjes në zonën e prekur;
 • natyra e përsëritur e këtyre dhimbjeve;
 • shkelja e lëvizjeve;
 • gjatë trajtimit, mund të ndodhë siklet i tolerueshëm. Nëse është intensiv, atëherë trajnimi terapeutik ndalet.

Kundërindikimet për një gjimnastikë të tillë janë:

 • periudha akute e zhvillimit të patologjisë;
 • siklet të rëndë me dhimbje;
 • patologji qarkulluese e një natyre kronike;
 • hipertension arterial;
 • temperaturë e lartë e trupit;
 • gjakderdhje etj.

Gjatë zbatimit të ndonjë kompleksi të trajnimit terapeutik, frekuenca e ngarkesave duhet të rritet në faza. Ndalohet përdorimi i qasjeve të forcës nëse elementët e bashkimit nuk janë të përgatitur.

Teknika e Popovit

Shumë shpesh ushtrimet e fizioterapisë organizohen sipas Popov. Ky algoritëm minimizon mundësinë e shqetësimit ose dhimbjes. Gjatë ekzekutimit të tij, manipulime të thjeshta kryhen, të cilat përbëhen nga qasje rrokullisëse-rrotulluese.

Teknika e Popovit për periartritin brachiocephalic përfshin:

 • ngritjen dhe uljen e shpatullave duke kryer një goditje të shpatullave përgjatë "tetë";
 • thithja e rruazave ndërsa mban shpatullën në pozicionin më të ngritur për disa sekonda dhe me ulje maksimale vijuese;
 • lëvizje e qetë e duarve me "gërshërë";
 • në mënyrë të alternuar ngritjen e duarve. Ajo kryhet me një përhapje simetrike të të gjithë trupit;
 • ngritje e butë e krahut të përkulur në bërryl;
 • duke kaluar furça përpara jush në kështjellë dhe duke kryer një lëvizje "valë".

Ushtrimi i fizioterapisë i zhvilluar nga Popov përmendet gjithashtu si algoritmi "goditje e vogël". Ajo tregon përparim të dobishëm vetëm me qasje të rregullt, sistematike.

Me periartritin brachial, ju lejon të:

 • zvogëloni dhimbjen në zonën e shpatullave;
 • ushtroni muskuj fiksues;
 • për të zhvilluar gamën e lëvizjes;
 • ndërtoni potencialin e tkurrjes së muskujve duke ruajtur aktivitetin e muskujve.

Siç mund ta shihni, ushtrimet e Popov janë të lehta për tu realizuar, gjë që u lejon atyre të bëjnë në shtëpi. Seti i ushtrimeve të Dr. Popov përdoret vetëm kur procesi inflamator zbehet. Përndryshe, do të jetë shumë e dhimbshme. Nëse pacienti është diagnostikuar me "periartritit të shpatullave të shpatullave", atëherë një grup i veçantë ushtrimesh nga Popov lejon të rivlerësohen aftësitë funksionale të gjymtyrëve të dëmtuara.

Teknika Bubnovsky

Me periartritin e nyjës së shpatullave, shpesh përshkruhen ushtrime fizioterapie, të cilat Bubnovsky i zhvilloi. Vlen të përmendet se kompleksi i periartritit të kraharorit-shpatullave të ushtrimeve Bubnovsky shërohet në mënyrë efektive. Një trajnim i tillë i efekteve terapeutike na lejon të normalizojmë manovrimin e nyjeve, si dhe funksionet e lidhura. Kjo arrihet duke korrigjuar elasticitetin e muskujve përkatës.

Ju duhet të dini se Dr. Bubnovsky zhvilloi disa lloje të ushtrimeve terapeutike. Whatfarë lloj komplekse do të kryhet, mjeku përshkruan. Në të njëjtën kohë, ushtrimet e terapisë së ushtrimeve duke përdorur këtë teknikë janë të thjeshta, nuk kërkojnë shumë kohë dhe mund të kryhen në shtëpi. Nëse periartriti i shpatullave të shpatullave nuk ka komplikime, kompleksi Bubnovsky kryhet sipas procedurës standarde.

Kompleksi nga Alexander Saraev

Pacientët që vuajnë nga periartrititi shpatullor-shpatull shpesh bëjnë gjimnastikë sipas Alexander Sarayev. Këtu, manipulimet mjekësore duhet të zbatohen në 2 grupe në ditë. Gjatë terapisë, numri i klasave mund të rritet deri në 3 herë. Do manipulim ka 2-3 qasje.

Në total, kohëzgjatja e edukimit fizik me këtë metodë nuk duhet të kalojë 15 minuta. Kjo gjimnastikë terapeutike organizohet nga disa ushtrime. Ushtrimi i parë bëhet gjatë qëndrimit në këmbë. Barku këtu është thithur, dhe shpina është e barabartë. Në të njëjtën kohë, këmbët janë të përkulura dhe të vendosura në të gjithë gjerësinë e shpatullave. Të dy krahët straighten njëkohësisht, duke u ngritur dhe duke mbajtur një shkop gjimnastikor.

Tani ju duhet të përkuleni pak, duke mbajtur frymën tuaj. Në të njëjtën kohë, nyjet janë zgjatur. Dhe këtu duhet të dëgjoni nyjën: nëse shpatulla është e sëmurë, atëherë mësimi ndalet dhe amplituda e lëvizjeve të mëtejshme zvogëlohet. Ky manipulim përsëritet 15 herë.

Manipulimi i dytë supozon qëndrimin origjinal është saktësisht i njëjtë me rastin e parë. Sidoqoftë, këtu furçat janë të vendosura në të gjithë gjerësinë e shpatullave. Në dalje, krahu i majtë duhet të tërhiqet prapa. Këtu shkopi gjimnastik do të luajë rolin e një leve. Në të njëjtën kohë, dora e djathtë duhet të jetë e përkulur në bërryl. Në fazën e mbytjes, duart kthehen.

Sido që të jetë ushtrimi i kryer nga kjo teknikë, ai duhet të kryhet pa probleme. Nëse dhimbja shfaqet gjatë ekzekutimit, varg i tyre i veprimit zvogëlohet. Përsëriteni këtë qasje 15 herë, duke rritur gradualisht intensitetin. Një edukim i tillë fizik me patologji të shpatullave duhet të përshkruhet nga një specialist. Për trajtimin e periartritit humeroskapular, është e rëndësishme që të kryhen saktë të gjitha manipulimet që formojnë kompleksin terapeutik.

Si të merreni me dhimbjet akute

Shpesh ka situata kur nyja e shpatullave me periarthritis reagon me dhimbje të forta. Kur trajtoni në këtë gjendje, trajnimi terapeutik bëhet shtrirë në shpinë (vetëm në aeroplan të vështirë). Në këtë pozicion, kryhen manipulimet e mëposhtme:

 • përkulja dhe zgjatja e gishtërinjve, si dhe ngjitja e tyre në grusht. Kryer në 8-10 qasje;
 • duke shtrydhur, si dhe rrotullimin e kyçit të dorës. Parakrahët duhet të përkulen në kënde të drejta. Pas përfundimit të procedurës, duart mbahen në një pozicion të lirë dhe të qetë. Atyre u jepet pushim;
 • atëherë duart bëjnë një lëvizje rrotulluese. Në të njëjtën kohë, duart lëvizin në mënyrë alternative pëllëmbët e tyre në majën e sipërme;
 • pas kësaj, parakrahët janë të përkulur dhe duart vendosen në shpatull. Inhalimi duhet të bëhet me një vonesë prej tre sekondash. Kur nxjerr, duart tuaja bien në dysheme. Operacione të tilla duhet të kryhen 7-10 herë;
 • atëherë duart janë të vendosura përgjatë trupit dhe përkulen, duke i lëvizur butësisht në s>

Kjo gjithashtu përfshin operacionin kur gjymtyrët e sipërme janë drejtuar dhe ndarë. Ata mund të kryejnë një goditje rrotulluese. Në këtë rast, duart janë të fiksuara në një rresht nga supi në duar. Gjatë të gjitha procedurave terapeutike, është jashtëzakonisht urgjente të mos e çoni çështjen në lodhje, dhe aq më tepër në dhimbje të forta.

Gjithashtu, mos u përfshini në vetë-trajtim. Të gjitha komplekset kërkohet të caktojnë një ekspert pas një ekzaminimi të plotë. Kursi i trajnimit terapeutik duhet të përfshijë zbatimin e manipulimeve me faza dhe sekuenciale.

Periudha e dhimbjes akute

Nëse vërehet dhimbje akute, është e nevojshme që gradualisht të zhvillohet zona e shpatullave. Gjëja kryesore këtu është që të relaksoheni muskujt, si dhe të minimizoni siklet akute të dhimbshme. Nëse gjithçka është e organizuar në mënyrë korrekte, atëherë pothuajse gjithmonë lëvizshmëria e dorës mund të përmirësohet. Këtu manipulimet terapeutike mund të kryhen gjatë uljes (briskat e shpatullave shtypen domosdoshmërisht në pjesën e pasme të karriges), në këmbë (me tehe të fiksuara / jo të fiksuara të shpatullave), si dhe shtrirë në shpinë. Të gjitha operacionet në këtë rast duhet të kryhen nën mbikëqyrjen e një specialisti në një zyrë speciale.

Ushtrime të lëshimit

Kur dhimbja dobësohet (lëshimi), nyja e shpatullave duhet të trajtohet me kujdes të veçantë.

Gjatë kësaj periudhe, gjimnastika mjekësore përballet me detyrën e rivendosjes së aktivitetit të lëvizjeve, rritjen e tonit dhe forcës së muskujve. Ushtrimet që janë caktuar gjatë kësaj periudhe kryhen në këmbë (mundeni pranë murit Suedez) ose ulur. Komplekset e kryera në anën e pasme janë gjithashtu të rëndësishme. Në fazën e faljes, përshkruhen ushtrime që kontribuojnë në shtrirjen dhe relaksimin e muskujve. Përveç kësaj, sistemet e energjisë janë gjithashtu të detyrueshme. Shtë e rëndësishme që gjatë stërvitjes tehu i supit të pacientit të mbetet i fiksuar (në disa lloje ushtrimesh).

Për të arritur efektin e dëshiruar, pacienti kryen manipulime terapeutike duke përdorur pajisje speciale sportive. Mund të jenë topa, klub, shkop gjimnastikor, shtangë dore, blloqe, etj. Një trajtim efektiv për një person me periarthritis të nyjës së shpatullave është i mundur vetëm kur i është caktuar një grup i veçantë ushtrimesh. Prandaj, çelësi për trajtimin e suksesshëm të sëmundjes është një vizitë në kohë te një mjek. Përzgjedhja e llojit të gjimnastikës terapeutike duhet të bëhet nga një rehabilitolog ose mjek i terapisë ushtrimore. Në këtë rast, pacienti duhet të shohë se si kryhet kjo ose ajo veprim në mënyrë që në të ardhmen të mund ta përsërisë saktë.

Mjeku përcakton jo vetëm listën e ushtrimeve, por edhe kohëzgjatjen e një mësimi dhe të gjithë kursin, si dhe intensitetin e ngarkesës. Përzgjedhja e kompleksit kryhet në bazë të karakteristikave individuale të pacientit dhe karakteristikave të rrjedhës së sëmundjes. Me qasjen e duhur ndaj terapisë fizike, periartriti humeroskapular trajtohet mjaft me sukses.

Video "periartriti i shpatullave"

Në këtë video do të shihni një grup ushtrimesh për trajtimin e periartritit të shpatullave të shpatullave.

ExpertNews Shqipëri