Gjimnastikë e përbashkët Performanca Bubnovsky në shtëpi

Sëmundjet e kyçeve janë një nga grupet më të zakonshme të sëmundjeve. Sipas statistikave në Rusi, kjo kategori është në vendin e tretë pas sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Metodat e trajtimit të të gjitha sëmundjeve janë pothuajse të njëjta: Janë përshkruar NSAIDs, kortikosteroide, kondroprotektorë, antibiotikë. Pas pezullimit të procesit inflamator në indet e bashkimit të pacientit, pritet një periudhë e gjatë rehabilitimi dhe parandalimi periodik sezonal i përsëritjes së sëmundjes, duke përfshirë:

 1. Gjimnastikë terapeutike.
 2. Swimming.
 3. Dietë speciale.
 4. Masazh.
 5. Fizioterapi.

Avantazhet e gjimnastikës për nyjet

Gjimnastika e përbashkët e Bubnovsky është një grup ushtrimesh që synojnë rivendosjen e lëvizshmërisë së përbashkët, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe ushqimin në inde, rritjen e gjendjes shpirtërore dhe parandalimin e sëmundjeve të sistemit muskuloskeletor.

Kompleksi i ushtrimeve të mjekut ka një numër të madh avantazhesh krahasuar me metodat e tjera të zhvilluara para dhe pas kësaj.

 1. Thjeshtësia dhe aksesueshmëria. Akordimi mund të bëhet në shtëpi në çdo kohë të ditës.
 2. Gjimnastika nuk ka kufi moshe.
 3. Ushtrimet praktikisht nuk kanë kundërindikacione.
 4. Për shkak të veprimeve të kryera, rrjedhja e gjakut në indet e bashkimit rritet, dhe ngopja e saj e oksigjenit rritet në përputhje me rrethanat.
 5. Pas një ngarkese të tillë, gjendja shpirtërore përmirësohet, përgjumja në mëngjes, ngurtësia dhe mpirja në nyje zhduken.
 6. Gjimnastika rrit tonin e muskujve, lëvizshmërinë dhe elasticitetin e nyjeve.
 7. Kompleksi është krijuar në përputhje me të gjitha tiparet strukturore të trupit të njeriut.
 8. Ngarkesa në nyje është graduale.

Thelbi i teknikës Bubnovsky

Sipas metodologjisë së Dr. Bubnovsky ushtrimet për nyje dhe shpinë mund të ndihmojnë një person që vuan:

 • Zbut dhimbjen;
 • Zhduk dhimbjet dhe mpirjet në nyje;
 • Siguroni qarkullimin normal të gjakut dhe ushqimin e indeve të përbashkët.

Kryerja e këtyre ushtrimeve rregullisht, dhe nëse është e mundur dy herë në ditë, pacienti do të harrojë lumbagun në zonën e përbashkët, ngurtësinë në lëvizje, ënjtjen për një kohë të gjatë.

I gjithë sfera e veprimeve duhet të kryhet në përputhje me udhëzimet e rrepta dhe së bashku me teknikat e duhura të frymëmarrjes dhe të ushqyerit, procedurat e ujit. Vetëm kombinimi i ushtrimeve të Bubnovsky me këto tre përbërës do të arrijë rezultatin e dëshiruar shumë shpejt dhe në mënyrë të plotë.

Lexo artikullin:  Shkaqet dhe pasojat e dëmtimit gjatë lindjes së shpinës së qafës së mitrës tek të porsalindurit

Rregulla për kryerjen e gjimnastikës dhe përgatitjen për të

Ruajtja e ushqimit të duhur, pirja e shumë lëngjeve, frymëmarrja siç duhet dhe noti nuk është e mjaftueshme për të pasur sukses. Shtë e nevojshme të respektohen rregullat përpara se të kryeni kompleksin Bubnovsky.

 1. Mos hani menjëherë para gjimnastikës. Pushimi midis drekës (mëngjes, darkë) dhe ushtrimeve duhet të jetë së paku 1,5-2 orë.
 2. Para fillimit të gjimnastikës, është e nevojshme të ngrohni muskujt, sepse kjo pesë minuta ngrohje, e cila kryhet nga lart poshtë, do të jetë e mjaftueshme për këtë, d.m.th., muskujt e qafës, pastaj krahët , etj., shtrihen së pari.
 3. Gjatë ngarkimit, merrni sa më shumë dhe sa më shpesh lëng të jetë e mundur. Vëllimi minimal është 1,5 litër, ju mund (dhe keni nevojë) më shumë.
 4. Pas gjimnastikës, duhet të bëni një dush të freskët me fërkimin e nyjeve me një peshqir të thatë terri.
 5. Vazhdoni me aktivitetet kryesore dhe të hani vetëm pasi të keni rikthyer frymëmarrjen dhe palpitacionet.
 6. Ndiqni teknikën tuaj të frymëmarrjes gjatë ushtrimit. Ajo duhet të jetë e qetë, madje dhe e thellë në mënyrë që indet të marrin sa më shumë oksigjen të jetë e mundur.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Të gjitha ngarkimet e Bubnovsky përbëhen nga disa drejtime. Do drejtim i ushtrimit ushtron një ngarkesë në nyje specifike dhe grupe muskujsh. ushtrimet:

 • Për të gjitha pjesët e shtyllës kurrizore (relaksim, hark, gllënjkë, etj);
 • Për krahët dhe këmbët;
 • Për muskujt e barkut;
 • Për mollaqe;
 • Për këmbët.

Kryerja e gjimnastikës sipas Bubnovsky

Siç u përmend më lart, para gjimnastikës, është e nevojshme të shtrihet për pesë minuta.

Lexo artikullin:  Osteoartriti i trajtimit të simptomave të gishtit të dytë

Ushtrime për shpinë:

 • Merrni në gjunjë, duke u mbështetur në bërrylat dhe këmbët tuaja, relaksohuni muskujt e shpinës sa më shumë që të jetë e mundur, sikur të teshtisni, ulni kokën, qëndroni akoma për 10 sekonda, pastaj përsëritni ushtrimin 5 herë.
 • Duke mbetur në të njëjtin pozicion, përkulni shtyllën kurrizore me tension, duke u përpjekur të përdorni të gjithë muskujt, ngrini për 10 sekonda në këtë pozicion, nxjerrni të gjithë ajrin nga mushkëritë për t'u çlodhur.
 • Duke qëndruar në gjunjë, përkulni torzën përpara, duke shtrënguar muskujt sa të jetë e mundur. Qëndroni në këtë pozicion për 10 sekonda, "ulni", pastaj përsërisni edhe disa herë. Kur kryeni këtë grup ushtrimesh, efekti nuk është vetëm në shpinë, por edhe në nyjet e këmbëve dhe krahëve.

  Për nyjet e sëmura të duarve, gjithashtu është e nevojshme një ngarkesë. Për ta bërë këtë, ju mund të gatuaj furça në lëvizje rrethore, duke i çuar ato së pari tek njëra dhe pastaj në tjetrën>

Ushtrime për nyjet e këmbëve:

 • Shtrihuni në shpinë dhe së pari ngrini njërën këmbë lart (ndërsa thithni), dhe pastaj tjetrën (ulni atë ndërsa nxjerrni).
 • Për të qëndruar me çorape në një lartësi, ulni thembrat, në këtë pozicion për të bërë lëvizje pranverore lart e poshtë.
 • Hapat në vend gjithashtu kanë një efekt të dobishëm në gjendjen e nyjeve.

Kështu, gjimnastika e Bubnovsky u zhvillua nga autori duke marrë parasysh të gjitha karakteristikat e trupit të njeriut, përfshirë moshën, duke marrë parasysh praninë e sëmundjeve të nyjeve dhe palcës. Ushtrimi mund të kryhet nga të gjithë, përveç grave shtatzëna dhe pacientëve me një fazë akute të sëmundjeve të nyjeve (ose gjatë një rëndimi). Ushtrimet sipas Bubnovsky nuk duhet të bëhen zgjidhja e vetme në trajtimin e sëmundjeve të kyçeve, por si parandalim ato janë një zgjidhje e shkëlqyeshme. Të nderuar lexues, kjo është gjithçka për sot, lini një koment për gjimnastikën e përbashkët të Bubnovsky në komente.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri