Farë është hernia foraminale e simptomave të diskut intervertebral, diagnoza dhe trajtimi

Në pacientët me hernie ndërvertebrale, në rreth 10% të rasteve, diagnostikohet një formë foraminale e patologjisë. Ky është emri i zhvendosjes së djathtë ose të majtë të bërthamës pulpoze pa shkelur integritetin e unazës fibroze. Rezultati i zgjatjes bëhet një shkelje e rrënjëve kurrizore dhe shfaqja e simptomave të shprehura në mënyrë akute. Pacienti ankohet për dhimbje të vazhdueshme ose episodike, ngurtësi, ndjeshmëri të ulur. Trajtimi i një hernie foraminale të diskut intervertebral mund të jetë konservator, por më shpesh mjekët i drejtohen ndërhyrjes kirurgjikale.

Përshkrimi i sëmundjes

Hernia foraminale ndryshon nga zhvendosja e zakonshme e diskut nga simptoma intensive që manifestohen edhe në fazën fillestare të patologjisë. Kjo është për shkak të lokalizimit të saj në rajonin e rrënjëve kurrizore. Anydo, lëvizja më e parëndësishme, e pakëndshme çon në dhimbje akute për shkak të shkeljes së mbaresave nervore të ndjeshme.

Zgjatja herniale formohet gradualisht. Së pari, disku shtrihet përtej kanalit kurrizor me 2 mm, dhe pastaj dimensionet e zgjatjes janë tashmë 4-6 mm. Në këtë fazë, vetëm bërthama pulpoze zhvendoset, por nuk tejkalon kufijtë e unazës fibroze. Një zgjatje e tillë e lehtë tashmë provokon acarim të rrënjës ngjitur të shtyllës kurrizore.

Me kalimin e kohës, nën ndikimin e ngarkesave dinamike, kapsula fibroze zhvishet, plasaritjet dhe bërthama e pulpës bie tej kufijve të saj. Hernia foraminale kompreson jo vetëm mbaresat nervore, por edhe enët e gjakut që furnizojnë atë me lëndë ushqyese. Kjo është për shkak të sindromës radikulare që shfaqet në këtë fazë – grupi i simptomave të një shkelje të funksioneve neurologjike.

Llojet e hernisë foraminale

Nxjerrja patologjike më së shpeshti vërehet në ato pjesë të shtyllës kurrizore që janë më të ndjeshëm ndaj ngarkesave statike dhe dinamike. Prandaj, një hernie foraminale pothuajse gjithmonë klinikisht manifestohet në qafë ose shpinë të ulët. Ngjitja e fortë e rruazave të kraharorit me brinjë, ngarkesa të parëndësishme edhe gjatë stërvitjes sportive intensive shpjegojnë zbulimin e rrallë në pacientët me zgjatje herniale të disqeve ndërvertebrale të kraharorit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Herniation foraminale e diskut L5-S1

Kjo zgjatje e diskut ndodh në kufirin e rruazave të pesta lumbale dhe të para sakrale. Hernia foraminale e këtij lokalizimi zë vendin e parë në numrin e zhvendosjeve të diagnostikuara të disqeve ndërvertebrale. Arsyeja është ngarkesa në lumbosacral, edhe kur shtrihet. Formimi i një hernie është shkaktuar nga një tipar strukturor i ligamenteve gjatësore që ndodhen në këtë zonë. Në kontrast me pjesën e përparme, ekziston një ngushtim i kordonit të indit lidhës pasme në drejtim të vertebrës së parë sakrale. Ligamenti i pasëm nuk e fikson unazën fibroze në mënyrë të besueshme, gjë që çon në zhvendosjen e saj.

Lexo artikullin:  A lejohet qumështi për ata që kanë përparim të përdhes ose jo

Herniation foraminale e diskut L4-L5

Kjo formë e zgjatjes herniale zbulohet kur bërthama pulpoze e diskut ndodhet midis 4 dhe 5 vertebrave lumbale. Segmentet e këtij departamenti janë mjaft të mëdha, pasi ato janë krijuar për t’i bërë ballë ngarkesave të rënda gjatë gjithë ditës. Kanali kurrizor është i ngushtë, prandaj, simptomat e theksuara neurogjene janë karakteristike për një hernie lumbare. Situata përkeqësohet nga mungesa e strukturave mbështetëse që mund të stabilizonin disqet dhe trupat vertebral. Ky funksion kryhet vetëm nga korniza muskulore. Nëse dobësohet për shkak të një jetese të ulur ose shqetësimit trofik, atëherë zgjatja e diskut ndodh mjaft shpejt.

Hernia foraminale e diskut C6-C7

Kjo është zgjatja e bërthamës pulpoze të diskut intervertebral, e lokalizuar midis trupave vertebral të qafës së 6-të dhe të 7-të. Një nga llojet e hernies që shpesh diagnostikohen dhe janë të vështira për t’u trajtuar në mënyrë konservatore. Përveç manifestimeve klinike neurogjenike, ekziston një probabilitet i lartë i shfaqjes së simptomave vaskulare. Pacienti ankohet për emërimin e një mjeku jo vetëm për dhimbje në qafë, por edhe për kërcime në presionin e gjakut, koordinim të dëmtuar të lëvizjeve. Këto shenja specifike provokojnë ngjeshje nga zgjatja e arteries vertebrale, e cila furnizon trurin me oksigjen dhe lëndë ushqyese.

Arsyet e mundshme

Arsyeja kryesore për formimin e hernisë foraminale është osteokondroza progresive. Kjo patologji degjenerative-distrofike vazhdon në sfondin e shkatërrimit gradual të disqeve ndërvertebrale të një, dhe nganjëherë disa segmenteve vertebral. Disku humbet aftësinë e tij për të mbajtur lagështinë, plasaritjen, kompaktësimin dhe rrallimin. Prandaj, me presion mbi atë të rruazave fqinje, bërthama e pulpës zgjat. Më shpesh, zhvillimi i osteokondrozës provokohet nga kushtet patologjike të mëposhtme:

  • anomalitë e zhvillimit të shtyllës kurrizore – Sindromi Klippel-Feil, rruaza në formë pykë, lumbarizimi, shkrirja e rruazave;
  • sëmundjet dysmetabolike – hipotiroidizëm, mosfunksionim i gjëndrës mbiveshkore, diabeti mellitus;
  • dëmtimet e mëparshme kurrizore – fraktura, kompresimi, dëmtimi i palcës kurrizore.

Anomalitë kongjenitale ose të fituara që provokojnë një shpërndarje jo të duhur të ngarkesave në rruaza dhe të egra çojnë në një zgjatje herniale. Këto janë dysplasia, kyphosis, scoliosis, lordosis, këmbët e sheshta.

Në njerëzit e moshuar, dehidrimi i kërcit ndodh për shkak të plakjes natyrale të trupit, duke ngadalësuar proceset e rigjenerimit. Një mënyrë jetese e ulur, aktiviteti i shtuar fizik, pesha e madhe e trupit, një dietë e pabalancuar dhe pirja e duhanit veprojnë gjithashtu si faktorë provokues.

Simptomat

Rreziku kryesor i hernisë foraminale është zhvillimi i sindromës radikulare. Në fazën fillestare, vërehen vetëm dhimbje të moderuara, dhe në fazën përfundimtare, vërehet humbja e funksioneve të rrënjëve kurrizore. Intensiteti dhe specifikiteti i manifestimeve klinike të zilisë në vendndodhjen e hernisë foraminale.

Lokalizimi i hernisë foraminaleManifestimet klinike
shpinë qafës së mitrësDhimbja në qafë intensifikohet kur përpiqeni të ktheni, piqni ose piqni kokën. Shkelja e palcës kurrizore çon në një ulje të ndjeshmërisë, shfaqjes së një ndjesie të "gungave të rrëshqanorëve", dobësi të muskujve. Kur përfshihet në patologjinë e enëve të gjakut, shfaqet sindroma e arteries vertebrale. Uria e oksigjenit në tru shprehet në një ulje të mprehtësisë vizuale dhe dëgjimit, dhimbje koke, marramendje
Reparti torakalDhimbja është e lokalizuar jo vetëm në mes të shpinës, por gjithashtu përhapet në pjesët fqinje të trupit. Për shkak të gjeneralitetit të intrigimit, ndihet në rajonin e zemrës, mëlçisë dhe traktit gastrointestinal, gjë që shpjegon vështirësitë e fazës së parë të diagnostikimit të hernisë. Përkundër natyrës së reflektuar të sindromës së dhimbjes, ka shenja të funksionimit të dëmtuar të organeve të brendshme. Shpesh një person ka vështirësi në gëlltitje, formimi i gazit është rritur, prodhimi i enzimave tretëse është zvogëluar
Seksioni lumbarKur bërthama e pulpës zgjat, gurët shqetësohen, pasi personi e përkul trupin në anën për të shmangur shfaqjen e dhimbjes. Për patologjinë lumbare, simptomat e lumbago (lumbago), ischalgia lumbare janë karakteristike. Me një lëvizje të vështirë, ka një dhimbje kaq të mprehtë, shpuese në pjesën e poshtme të shpinës, sa që një person nuk është as në gjendje të shkojë në shtrat pa ndihmë
Lexo artikullin:  Frakturë në bërryl

Ashpërsia e dhimbjes në segmentin vertebral të prekur rritet gradualisht, pasi madhësia e zgjatjes rritet. Ajo bëhet e vazhdueshme, duke e mërzitur një person natën. Toni i muskujve rritet si një reagim mbrojtës i trupit në përgjigje të dhimbjes. Tensioni i muskujve skeletor zakonisht vërehet nga ana e zhvendosjes së bërthamës pulpoze. Shtë aq e fortë sa provokon një shtrembërim të shtyllës kurrizore. Kjo shkakton një shkelje të shpërndarjes së ngarkesave dhe përkeqësim të simptomave.

Metodat e diagnostikimit

Manifestimet fillestare klinike të hernisë foraminale janë shumë të ngjashme me simptomat e osteokondrozës që nuk komplikohen nga zhvendosja e diskut intervertebral. Prandaj, diagnoza fillestare bëhet në bazë të një sindromi të vazhdueshëm të dhimbjes, ashpërsia e së cilës po rritet me shpejtësi. Një neurolog ose vertebrolog duhet të përjashtojë miozën, plexitin, spondilartrozën, neoplazmat malinje ose beninje.

Kur diagnostikoni një hernie, radiografia nuk është informuese, pasi zgjatja në imazhet e marra nuk vizualizohet. Por nga ana tjetër, shenjat e osteokondrozës janë qartë të dukshme, të cilat bëhen shkaku kryesor i zhvendosjes së bërthamës.

Ju mund të zbuloni një hernie foraminale duke përdorur një skanim MRI ose CT. Studimet instrumentale bëjnë të mundur vendosjen e lokalizimit të zgjatjes, madhësinë dhe formën e tij, shkallën e ngushtimit të kanalit kurrizor. Nëse pacienti ka kundërindikacione për CT ose MRI, atëherë përshkruhet myelografia me kontrast.

Metodat e trajtimit

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Për dallim nga format e tjera të zgjatjes herniale, patologjia foraminale nuk i përgjigjet mirë terapisë konservatore. Kursi i marrjes së qetësuesve të qetësuesve, terapisë së ushtrimeve, procedurave fizioterapeutike janë më efektive në fazën fillestare të sëmundjes. Nëse intensiteti i sindromës së dhimbjes nuk ulet brenda disa muajve nga trajtimi konservator, kryhet një operacion. Ndërhyrja kirurgjikale tregohet menjëherë kur diagnostikoni komplikime.

Terapia e mjekimit

Sindroma e dhimbjes së rëndë ndalet nga administrimi parenteral i ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (NSAIDs) me përbërësit aktiv ketoprofen, diklofenak, meloxicam. Nëse ato janë joefektive, mund të përdoren glukokortikosteroidet Diprospan, Dexamethasone, Triamcinolone me anestetikë në formën e bllokimeve të ilaçeve. Dhimbja e moderuar eliminohet duke marrë NSAIDs në tableta – Ibuprofen, Naproxen, Celecoxib.

Nëse simptomat e hernisë foraminale janë të ndërlikuara nga ngërçet e muskujve, atëherë muskujt relaksues Midokalm, Sirdalud, Baklosan përfshihen në regjimin terapeutik. Për të përmirësuar brendësinë, përshkruhen barna me vitamina B – Combilipen, Neuromultivit, Milgamma.

Lexo artikullin:  Artroza e trajtimit të nyjeve të gjurit me mjete juridike popullore, recetat më të mira

Kondroprotektorët sistemikë, duke rivendosur pjesërisht indin e kërcit, këshillohet të aplikoni në fazën fillestare të formimit të hernisë. Efikasiteti më i lartë klinik është tipik për Arthra, Teraflex, Don.

Ndërhyrja kirurgjikale

Qëllimi i operacionit është heqja e një hernie ose përjashtimi i kompresimit të kanalit kurrizor, i cili provokon simptoma akute. Për dekompresion, kryhet një laminektomi, e cila konsiston në heqjen e një pjese ose të gjithë harkut vertebral. Hernia foraminale mund të eliminohet gjatë disektomisë së hapur ose endoskopike, mikrodizektomisë. Ndonjëherë kërkohet një heqje e plotë e disqeve të dëmtuar. Pastaj kryhet një instalim i njëkohshëm i implanteve që stabilizojnë segmentet vertebral.

Teknologjitë e reja për terapi kirurgjikale janë zhvilluar dhe përdorur me sukses. Në disa klinika, valorizimi (heqja e një fragmenti të bërthamës së pulpës), praktikohet trajtimi elektrotermik brenda diskut.

Ushtrime, terapi ushtrimesh, masazh

Në dhimbjen akute të provokuar nga një shkelje e rrënjëve kurrizore, pacientëve u shfaqet terapi UHF, elektroforezë ose fonoforezë me NSAIDs, hidrocortisone, anestetikë. Përshpejtoni qarkullimin e gjakut, normalizoni mikrocirkulimin, forconi muskujt e dobësuar lejon 5-10 seanca elektromostimulimi, refleksologjie. Ju mund ta rregulloni rezultatin nga përdorimi i përgatitjeve farmakologjike me ndihmën e magnetoterapisë, terapisë lazer, terapisë me valë shoku, terapisë me baltë.

Tërheqja (tërheqja e thatë ose nën ujë e shtyllës kurrizore) shpesh shmang operacionin. Pas procedurës së trajtimit, distanca midis rruazave rritet, dhe zgjatja herniale pushon së rritet. Një masazh klasik, akupresurë, vakum ka një efekt të mirë.

Mjeku i terapisë ushtrimore zgjedh ushtrimet individuale për pacientin, duke marrë parasysh lokalizimin e zgjatjes, fazën e patologjisë. Në procesin e ushtrimeve të rregullta, forcohen muskujt, gjë që ju lejon të stabilizoni me siguri segmentet vertebrale. Dhe për shkak të qarkullimit të përshpejtuar të gjakut, trofizmi i indeve kërc është përmirësuar ndjeshëm.

Faqja Mjekimi

Për dhimbje të moderuar, pacientët trajtohen në shtëpi. Ato janë të përshkruara ilaçe kursi, rekomandohet të vishni pajisje ortopedike – fashë, korse, ortoza. Pacienti duhet të marrë pjesë në një institucion spitalor për procedurat e fizioterapisë. Ushtrime të detyrueshme ditore, të cilat bëhen një parandalim i shkëlqyeshëm i përparimit të patologjisë.

Mjetet juridike popullore nuk përdoren në trajtimin e zgjatjes herniale. Përdorimi i tyre është i paefektshëm, dhe në disa raste i dëmshëm. Shkelja e rrënjëve kurrizore mund të shkaktojë inflamacion aseptik. Dhe përdorimi i fasha dhe fërkimi promovon përhapjen e tij në inde të shëndetshme.

Pasojat e mundshme

Përveç sindromës radikulare, zgjatja herniale shpesh është e komplikuar nga myelopatia discogenic. Patologjia formohet kur kanali kurrizor është ngushtuar nga zgjatja e bërthamës pulpoze. Në fushën e hernisë, funksionet motorike janë të mërzitur, zhvillohet paresis periferike. Ndjeshmëria gradualisht bie jashtë, vërehet ataksia e ndjeshme (një çrregullim i perceptimit shqisor të presionit, dridhjes dhe pozicionit të trupit në hapësirë).

Riaftësim

Në periudhën e rehabilitimit pas operacionit dhe përfundimin e terapisë konservatore, pacientit rekomandohet terapi fizike e rregullt ose gjimnastikë, not, yoga, masazh. Ngarkesat duhet të rriten gradualisht për të përjashtuar mikrotraumin e strukturave vertebrale. Një ilaç mund të përshkruhet për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe (ose) forcimin e mbrojtjes së trupit.

Masat parandaluese

Parandalimi i hernisë foraminale është një përjashtim nga zakoni i faktorëve të jetesës që mund të provokojnë një zgjatje të bërthamës pulpoze. Shtë e nevojshme të rregulloni dietën, të përfshiheni në terapi fizike dhe jo të ngrini peshat. Të gjitha këto masa kontribuojnë në forcimin e muskujve të shpinës, duke stabilizuar disqet ndërvertebral.

Parashikim

Prognoza për një rikuperim të plotë është e favorshme. Një përjashtim është myelopatia e përparuar. Edhe pas heqjes së zgjatjes, çrregullimet neurologjike vazhdojnë dhe shkaktojnë paaftësi.

ExpertNews Shqipëri