Farë është artroza e shkaqeve të nyjeve të gjurit, simptomat, fazat, metodat e trajtimit

Osteoartriti i gjurit është një patologji progresive degjenerative-distrofike. Së pari, ajo ndikon në kërc, dhe më pas strukturat e kockave janë të përfshira në procesin shkatërrues. Arsyet e zhvillimit të artrozës janë rritja e aktivitetit fizik, aktiviteti i ulët motorik, çrregullimet metabolike dhe endokrine. Manifestimet kryesore klinike të patologjisë janë dhimbja, përkeqësuar nga ecja, dështimi funksional i nyjës së gjurit dhe deformimi i saj. Ndërsa arthrosis përparon, zhvillohet ankyloza (imobilizim i plotë ose i pjesshëm i nyjes).

Kur diagnostikon, ortopedi përqendrohet në rezultatet e studimeve instrumentale – artroskopia, radiografia, CT, MRI. Në trajtimin e artrozës së ashpërsisë 1 dhe 2, përdoren përgatitjet farmakologjike, terapi ushtrimesh, kryhen procedurat fizioterapeutike dhe masazhi. Nëse terapia konservatore është e paefektshme ose patologjia zbulohet në fazën përfundimtare të pacientit, ato përgatiten për zëvendësimin e gjurit.

Karakteristikat karakteristike të sëmundjes

Artriti i gjurit (gonarthrosis) është një nga patologjitë më të diagnostikuara më shpesh që prek këtë nyje. Nën ndikimin e faktorëve negativ të jashtëm ose të brendshëm, një mungesë e ushqyesve lind në indet e kërcit. Si rezultat, trofizmi është ndërprerë, rigjenerimi i strukturave të indit lidhës ngadalësohet. Ndodh plakja e parakohshme e kërcit hialinë. Ai hollohet, plasaritet, bëhet i ashpër, humbet forcën, qëndrueshmërinë dhe elasticitetin.

Indet e kërcit nuk mund të përmbushin më funksionin e tij kryesor – zvogëlimin e fërkimit në kryqëzimin e eshtrave. Kockat subkondrale janë të ekspozuara, të kompaktura, në to ndodhin ndryshime osteosklerotike. Për të stabilizuar nyjen e gjurit gjatë ecjes, skajet e pllakave të eshtrave janë rrafshuar, me formimin e osteofiteve (rritjet e kockave).

Artroza primare ndikon fillimisht në kërc të shëndetshëm hialin si rezultat i një rënie të lindur në qëndrueshmërinë e tyre funksionale. Patologjia sekondare shfaqet me defektet ekzistuese të kërcit. Ato mund të shkaktohen nga dëmtimet e mëparshme të nyjeve të gjurit, procesi inflamator, nekroza aseptike, ndryshimet hormonale, çrregullimet metabolike.

Fazat klinike dhe radiologjike të artrozës së gjuritKarakteristikat specifike
i parëLëvizshmëria e nyjes së gjurit është pakësuar, konturet e hapësirës së përbashkët bëhen fuzzy, paksa të ngushtuara. Një pjesë e vogël e osteofiteve vërehet në skajet e pllakave të eshtrave.
DytëKur përkulni ose përkulni gjurin, mund të dëgjoni një çarje, klikime, çarje. Atrofia e moderuar e muskujve, hendeku artikular ngushtohet ndjeshëm, formohet një numër i konsiderueshëm i osteofiteve, osteoskleroza subkondrale gjendet në indet e eshtrave
E tretaLidhja e gjurit është deformuar, lëvizshmëria e saj është e kufizuar në mënyrë të mprehtë. Vihet re një shkrirje e plotë ose e pjesshme e hapësirës së nyjeve, një numër i madh i rritjeve të eshtrave, cistave nënkondrale, formacione patologjike që lëvizin lirshëm në zgavrën e përbashkët.

Shkaqet dhe shkakton

Nxitja për zhvillimin e një procesi shkatërrues-degjenerues në kërcin hialin bëhet zakonisht disa faktorë negativ menjëherë. Arsyeja për zhvillimin e artrozës së gjurit në fëmijëri dhe adoleshencë është një shkelje e formimit të aparatit ligament-tendin, dysplasia. Kjo, nga ana tjetër, është për shkak të një predispozicioni trashëgues. Lëndime të ndryshme mund të provokojnë shkatërrimin e kërcit – fraktura, mavijosje të rënda, zhvendosje, çarje të pjesshme ose të plota të ligamenteve, muskujve të tendinit, meniskut.

Lexo artikullin:  Shkaqet dhe trajtimi i inflamacionit të nyjës së shputës së madhe

Artroza post-traumatike zhvillohet disa (nga 3 deri në 5) vjet pas dëmtimit të indit lidhës ose strukturave të kockave. Patologjia mund të ndodhë pas operacionit. Për më tepër, shkaku i saj nuk është paaftësia e mjekëve, por dëmtimi i ndjeshëm i kërcit dhe rigjenerimi i tyre i vonuar. Faktorët e mëposhtëm gjithashtu predispozojnë për fillimin e sëmundjes:

 • pesha e tepërt e trupit, në të cilën pothuajse të gjitha strukturat e sistemit muskulor dhe veçanërisht gjunjët i nënshtrohen ngarkesave të tepërta;
 • aktiviteti i tepërt fizik, që shpesh çon në mikrotraumë të indeve të kërcit dhe përparim të mëtejshëm të proceseve shkatërruese;
 • një mënyrë jetese e ulur në të cilën furnizimi me gjak i këmbëve përkeqësohet dhe një mungesë lëndë ushqyese formohet në kërcin hialin;
 • patologji sistematike inflamatore dhe degjenerative-distrofike – reumatoid, artrit psoriatik, përdhes, osteoporozë, eritematoz lupus.

pamje klinike

Në shumicën e rasteve, artroza e gjurit manifestohet me dhembje dhe dhimbje të shurdhër pas një përpjekjeje tjetër fizike. Shkaku i shfaqjes së tij është efekti irritues i osteofiteve në indet e buta ngjitur, kongjestion venoz, hipertension intraartikular, spazma e muskujve. Arthrosis karakterizohet nga një dhimbje "fillestare" që shfaqet për shkak të ënjtjes së nyjeve ose sinovitit reaktiv. Kur një person është në një pozitë të ulur për një kohë të gjatë, dhe pastaj ngrihet, atëherë në hapat e parë ka disa dhimbje. Ekzistojnë të ashtuquajtura dhimbje "bllokadë" të një natyre periodike. Lidhjet e gjurit "pykë" gjatë ecjes si rezultat i pinch një pjesë të indit kërc dëmtuar midis dy sipërfaqeve të nyjes. Gjithashtu për artrozën, simptomat e mëposhtme janë karakteristike:

 • crepitus, ose një ngërçe gjatë përkuljes ose zgjatjes së gjurit, e cila ndodh kur strukturat e eshtrave zhvendosen në lidhje me njëra-tjetrën, në sfondin e një kërci të rrallimit;
 • ngurtësia, ashpërsia e së cilës rritet me shkrirjen e hapësirës së përbashkët;
 • ngërçe muskulore të vendosura në gju, zakonisht paraqiten për të zvogëluar dhimbjen;
 • deformimi artikular i provokuar nga ndryshimet destruktive në kockat nënkondrale.

Me artrosis, është e vështirë për një person të ngjitet në shkallët dhe të marrë shëtitje të gjata për shkak të dhimbjes së vazhdueshme të gjurit.

Kursi i patologjisë është shumë shpesh i ndërlikuar nga sinoviti – inflamacioni i membranave sinoviale. Klinikisht, ato manifestohen me formimin e një vula elastike të rrumbullakosura, hipereminë, ënjtje të rëndë dhe rritje të temperaturës së trupit në 37,1–38 ° C.

Në mungesë të ndërhyrjes mjekësore, artroza është e ndërlikuar nga hemarthrosis spontane (hemorragji në zgavrën e nyjes së gjurit), humbje e plotë ose e pjesshme e lëvizshmërisë, osteonekroza e kondilës së femurit, subluksimi i jashtëm i patellës.

Diagnostics

Fotografia klinike e artrozës, veçanërisht e komplikuar nga sinoviti, është mjaft e ngjashme me simptomat e shumë patologjive inflamatore të sistemit muskuloskeletor. Prandaj, diagnoza diferenciale kryhet për të përjashtuar artritin, tendinitin, tenosynovitis. Duke përdorur studime instrumentale, përcaktohet gjendja e nyjës së gjurit dhe shkalla e veprimtarisë funksionale të saj. Në diagnozën e artrozës, radiografia është më informuese. Në pamjet e marra, osteofitet e formuara, hendeku i ngushtë i përbashkët, deformimi i strukturave të kockave (cistet, osteoskleroza subkondrale) janë qartë të dukshme.

Lexo artikullin:  Ushtrime për trajtimin e coxarthrosis të nyjës së hip

Vlerësimi më i detajuar i ndryshimeve në kërc të hialinës lejon ultratinguj, MRI, CT. Studime po bëhen gjithashtu për të identifikuar lezione inflamatore ose degjeneruese të indeve të buta, muskujve, ligamenteve dhe tendinave.

Nëse është e nevojshme, kryhet artroskopia – manipulim kirurgjik minimalisht invaziv. Gjatë procedurës diagnostike, sipërfaqet e brendshme të bashkimit shqyrtohen, merren biomodale – membranat sinoviale, lëngu i nyjeve, kërc. Me sinovitin, birë përdoret për të nxjerrë ekstratin patologjik si për të përmirësuar mirëqenien e pacientit dhe për të studiuar përbërjen e tij.

Taktikat e trajtimit

Edhe ARTROZ i “lënë pas dore” mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Arthoza e gjurit me 1 ashpërsi është mjaft e mirë e prekshme nga terapia me fizioterapi dhe përdorimi i zgjatur i kondroprotektorëve. Zakonisht, përdorimi i qetësuesve qetësues nuk kërkohet, pasi simptomat nuk janë të theksuara ose plotësisht mungojnë. Me artrozën e gjurit të shkallës së 2-të, kryhet edhe trajtimi konservator. Por nëse sëmundja përparon ose shkatërrohet shkatërrimi i një sasie të konsiderueshme të kërcit, atëherë kryhet një operacion kirurgjikal, zakonisht endoprostetikë. Në disa raste, pacientëve u shfaqet arthrodesis – një analog artificial i ankylosis, ose imobilizim i plotë i gjurit.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Terapi jo-ilaçe

Nga ditët e para të trajtimit, pacientët me artrozë të shkallës 2 ose 3 rekomandohet të mbajnë orthoses të ngurtë ose gjysmë të ngurtë, të cilat kufizojnë ndjeshëm lëvizshmërinë e nyjes së gjurit. Me dëmtim të vogël të kërcit, mjafton të përdorni fashë elastike të butë – pads gju. Ata rregullojnë artikulacionin, parandalojnë dëmtimin e mëtejshëm të indeve.

Pacientët duhet të zvogëlojnë aktivitetin fizik, të mos ngrenë pesha, për të shmangur ecjen e gjatë.

Procedurat fizioterapeutike janë të përcaktuara (5-10 seanca) për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në gju dhe për të stimuluar rigjenerimin e strukturave të indit lidhës:

 • magnetotherapy;
 • terapi lazer;
 • elektroterapi me frekuencë të lartë;
 • elektroforeza me anestetikë dhe kondroprotektorë;
 • aplikacione me ozokerite dhe (ose) parafine.
Lexo artikullin:  Farë duhet të dini për Trental

Vetëm ushtrime të rregullta të terapisë fizike do të ndihmojnë në forcimin e aparatit muskulo-ligamentoz dhe në përmirësimin e funksioneve motorike të gjurit. Mjeku i terapisë ushtrimore zgjedh ushtrimet individuale për secilin pacient, duke marrë parasysh shkallën e artrozës dhe aftësinë fizike. Trajnimi i parë bëhet nën kontrollin e tij. Me artrozë, çdo lëvizje intensive është e ndaluar rreptësisht. Ata do të përmirësojnë qarkullimin e gjakut, por në të njëjtën kohë ata do të provokojnë mikrotraumë edhe më të madhe të kërcit. Lëvizjet duhet të jenë të lëmuara, të matura, me një amplitudë të vogël. Në një fazë të hershme të gonarthrosis, ndryshimet shkatërruese që rezultojnë në kërc mund të eliminohen duke përdorur vetëm fizioterapi.

Hirudoterapia, apo trajtimi me shushunjat mjekësore, është dëshmuar mirë. Në mungesë të indikacioneve, 3-4 shushunjë vendosen në nyje, zakonisht në zonën e patellës. Krimbat e unazës kafshojnë nëpër lëkurë dhe injektojnë pështymën me një sasi të madhe të substancave biologjikisht aktive në gjak.

Preparate farmakologjike

Për të eleminuar dhimbjen e rëndë në gju, bllokadat e ilaçeve kryhen me glukokortikosteroide – Diprospan, Triamcinolone, Dexamethasone, Hydrocortisone. Drogat hormonale zakonisht kombinohen me anestetikë Lidocaine ose Novocaine. Injeksione intra-artikulare për artroza kryhen vetëm në rast nevoje urgjente, pasi efektet anësore të rënda janë karakteristike për glukokortikosteroidet.

Më shpesh, ilaçet anti-inflamatore jo-steroide në forma të ndryshme dozimi përdoren në trajtimin e artrozës:

 • zgjidhje për administrim parenteral – Diclofenac, Ortofen, Movalis, Voltaren;

 • tableta – Indomethacin, Ketorolac, Ketoprofen, Ibuprofen, Meloxicam, Diclofenac;

Kondroprotektorët në formën e injeksioneve ose tabletave përfshihen domosdoshmërisht në regjimet terapeutike: Don, Alflutop, Teraflex, Chondroitin, Structum.

Këta agjentë stimulojnë rigjenerimin e kërcit, kanë efekte anti-inflamatore, analgjezike dhe dekompestuese.

Paindo dhimbje në gju duhet të jetë një sinjal për një vizitë të menjëhershme te ortopedi. Trajtimi në kohë i artrozës do të shmangë zhvillimin e komplikimeve të rënda, në disa raste do të parandalojë pacientin nga paaftësia.

ExpertNews Shqipëri