Dhimbje e shurdhër e shpatullave

 • Llojet e dhimbjes së shpatullave
 • Dhimbje e fortë
 • Dhimbje kronike
 • Dhimbje gjatë lëvizjes
 • Shtë një dhimbje e shurdhër
 • Dhimbje të pasqyruar
 • Diagnostics
 • Trajtimi i dhimbjes së përbashkët të shpatullave
 • Si të parandaloni dhimbjen e shpatullave

Bëni një takim

Pse dhembet shpatullat

Lidhja jonë e shpatullave është e ndjeshme. Ai nuk i reziston abuzimit për një kohë të gjatë dhe i përgjigjet me dhimbje dhe funksion të dëmtuar. Shkaqet e dhimbjes në nyjen e shpatullave janë të larmishme – punë e vështirë fizike, stërvitje intensive në palestër dhe sëmundje virale. Shpatulla mund të dëmtojë për shkak të një mavijosje, zhvendosjeje ose frakture. Dhimbja e vazhdueshme në shpatullën e majtë ose të djathtë është një rast për t'u këshilluar me një mjek. Kjo do të parandalojë zhvillimin e sëmundjes dhe do të parandalojë që ajo të bëhet kronike.

Dhimbja në nyjen e shpatullave është në rrezik për njerëzit që:

 • shtrëngoni, mos monitoroni pozicionin;
 • lëviz pak gjatë ditës;
 • kryejnë punë të rënda fizike;
 • të përfshirë profesionalisht në sport.

Llojet e dhimbjes së shpatullave

Shpatullat shpesh fillojnë të lëndojnë për shkak të mbingarkesës. Duke luajtur intensivisht sport, duke ngritur pesha, ne provokojmë shfaqjen e dhimbjes. Mund të jetë një simptomë e sëmundjeve të ndryshme. Konsideroni se çfarë sëmundjesh çfarë lloji i dhimbjes së shpatullave shkakton.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Dhimbje e fortë

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës. Dhimbja i jepet krahut dhe intensifikohet kur koka kthehet. Forconi natën dhe bëhuni të patolerueshëm. Në raste të përparuara, një person nuk ngre dorën.

Artriti është një inflamacion i nyjes. Me artrit, krahu i djathtë ose i majtë është shumë i lënduar.

Arthrosis është një shkak i zakonshëm i dhimbjes akute në nyjen e shpatullave. Më e zakonshme tek njerëzit e moshuar. E dëmton një person të ngrejë dorën dhe të kryejë një lëvizje tjetër. Arthrosis mund të shkaktojë bruises, dislocations, fraktura, sprains.

Neuriti i nervit brachial. Ajo është shkaktuar nga proceset inflamatore, tumoret, dëmtimet. Një person papritmas ndjen një dhimbje të mprehtë në nyjen e shpatullave.

Tenobursiti – inflamacion i qeses së përbashkët. Ajo shkaktohet nga depozitat e kripërave të kalciumit. Tendobursiti karakterizohet nga dhimbje akute në të gjithë krahun nga qafa deri te majat e gishtërinjve. Shtë e vështirë për pacientin të lëvizë dorën.

Humbjen e prangos rrotulluese të shpatullës. Lëvizjet jo standarde të duarve, si pikturimi i tavanit, shkaktojnë sëmundje. Ditën pas pikturës, një person mund të ndiejë një dhimbje të mprehtë në shpatull.

Kapsuliti i nyjes së shpatullave. Sëmundja shkakton muskuj të ngurtë në brezin e shpatullave. Një person ka një dhimbje të fortë në shpatullën e djathtë ose të majtë, ai nuk mund të ngrejë dorën lart, ta heqë anash ose ta vendosë pas shpinës.

Lëndimet e shpatullave – fraktura, sprains, dislocations. Lëndimet duhet të trajtohen, përndryshe ato do të çojnë në dëmtim të vazhdueshëm të funksionit të shpatullave dhe do të bëhen kronike.

Dhimbje kronike

Tendonitis. Kjo është një inflamacion i tendinave që rrethojnë nyjen e shpatullave. Tendoniti zakonisht shfaqet për shkak të stresit të shtuar. Me punë të rëndë fizike, tendonët fshij kundër sipërfaqes së bashkimit. Kjo shkakton dhembje kronike.

Tendiniti biceps. Kjo është një inflamacion i tendonit të muskujve të pjesës së brendshme të shpatullës. Shpatulla e një personi dhemb vazhdimisht. Dhimbja intensifikohet me lëvizjen e krahut dhe palpimin e muskujve. Kur këputet tendoni i bicepsit, shfaqet një fryrje në formën e një topi.

Bursit. Ndodh me një ngarkesë të tepruar në nyje, pas dëmtimeve të çantës ose tendinave periartikulare. Një person përjeton dhimbje të mprehtë, edemë i bashkohet asaj. Shtë e pamundur të flemë mbi supin e prekur.

Dhimbje gjatë lëvizjes

Sindromi i përplasjes. Sëmundja shkakton depozitimin e kripërave të kalciumit. Dhimbja shfaqet befas, kur ngrihet një dorë, është intensiv dhe konstant. Sindroma më shpesh prek njerëzit e moshës 30-50 vjeç.

Mbivendosja e ligamenteve të shpatullës. Ky problem është i njohur për bodybuilders. Sprain shkaktojnë ushtrime të rënda fizike. Dhimbja intensifikohet me lëvizjen ose palpimin e muskujve, shfaqet mavijosje.

Shtë një dhimbje e shurdhër

Hernia ndërvertebrale e shpinës së qafës së mitrës. Shkakton dhimbje të dhimbshme ndërprerëse në nyjen e shpatullave dhe qafës. Dhimbje koke dhe marramendje i bashkohen asaj. Me zhvillimin e sëmundjes, situata përkeqësohet. Dhimbja bëhet e vazhdueshme dhe e padurueshme.

Periartriti i tehut të shpatullave. Dhimbja po digjet, dhemb dhe pushkaton. Fillon gradualisht, pa ndonjë arsye të dukshme. Shpesh “zgjohen” natën, ndërsa duart ngrijnë. Lëvizjet shkaktojnë dhimbje në nyje. Në raste të përparuara, funksionet e furçës janë të prishura, duart shkojnë të mpirë.

Mialgjia. Sëmundja shkaktohet nga mbingarkesa fizike, hipotermia, infeksionet virale. Një person ndjen dhimbje, nganjëherë dhimbje të mprehtë në muskuj, nuk mund t'i lëviz krahët me forcë të plotë.

Dhimbje të pasqyruar

Një person ka një dhimbje në shpatull, por problemi është në një pjesë tjetër të trupit. Dhimbja e reflektuar e shpatullave shfaqet për shkak të sëmundjes së zemrës, sëmundjes së mëlçisë, infarkt miokardit, anginës pectoris, pneumonisë, radikulitit të qafës së mitrës dhe tumoreve të gjoksit. Me një sulm në zemër, një person ka plagë krahu nga shpatulla deri në bërryl. Pacienti ndjen rëndësi dhe tkurrje në gjoks, shfaq marramendje.

Reagime për trajtimin

Unë do të doja të them një falënderim të madh për Alexander Chukaev. Tashmë ka kaluar gjysmë viti pas trajtimit, por vazhdimisht mendoj vazhdimisht se sa e mirë është ajo që i mora atij! Unë erdha ta shoh në dëshpërim. Në atë kohë, unë isha 25 vjeç dhe isha ashpër për shkak të dhimbjes në kofshën e brendshme për 1,5 vjet. Unë jo vetëm që mund të përfshihesha në një lloj aktivitetesh aktive (vrapim, ndonjë lojë në natyrë në natyrë, etj), por edhe thjesht të ecja normalisht. Kam vizituar 5 mjekë para tij, përfshirë klinikën, 122 njësi mjekësore, ku kam arritur në krye të departamentit të traumatologjisë, dhe 3 klinika të paguara. Kam kaluar nëpër të gjitha ekzaminimet (MRI, ultratinguj, x-ray) dhe NOBODY mund të më tregonte se cila ishte çështja. Të gjithë ranë dakord: "kjo nuk është e përbashkët". Të gjithë kanë shkruar disa rekomandime, por nuk ka asgjë konkrete. Kam pasur një kurs të magnetoterapisë, injektova një bllokadë, ilaçe të përshkruara, por asgjë nuk dha as një efekt afatshkurtër. Aleksandri menjëherë përcaktoi diagnozën, shpjegoi gjithçka me detaje të shkëlqyera dhe tregoi në fotografi, u përgjigj të gjitha pyetjeve të mia pa kuptim, përshkroi një trajtim që monitorohej vazhdimisht, dhe pas 2 muajsh pata mundësi të ecja pa u shqetësuar! Tani për të gjitha pyetjet vetëm atij :)

Lexo artikullin:  Osteoartroza e metodave të trajtimit dhe parandalimit të nyjeve të këmbës

Diagnostics

Lidhjet e shpatullave dëmtojnë për shumë arsye, kështu që bërja e diagnozës së duhur nuk është e lehtë. Nëse keni dhimbje, këshillohuni me një specialist me përvojë. Përshkrimi juaj i hollësishëm i simptomave do të ndihmojë mjekun të bëjë diagnozën e saktë. Duke përdorur një ekzaminim gjithëpërfshirës, ​​mjekët në Punëtorin e Shëndetit do të përcaktojnë me saktësi shkakun e dhimbjes së shpatullave. Ne përdorim metodat e mëposhtme të diagnostikimit:

Trajtimi i dhimbjes së përbashkët të shpatullave

Mjekët në klinikat e seminarit shëndetësor në Shën Petersburg trajtojnë metoda jo kirurgjikale për trajtimin e dhimbjeve të shpatullave. Trajtimi konservativ ndalon zhvillimin e sëmundjes dhe shëron trupin.

Specialisti ynë do të përshkruaj një kurs individual të trajtimit për pacientin, duke marrë parasysh shkaqet e dhimbjes, moshës, gjinisë dhe karakteristikat e trupit. Trajtimi do të zgjasë maksimalisht një muaj e gjysmë. Pacienti do t’i nënshtrohet procedurave 2-3 herë në javë. Dhimbja në shpatulla do të kalojë pas javës së parë të trajtimit. Kursi i trajtimit përbëhet nga procedurat e mëposhtme:

Kursi i trajtimit të dhimbjes në nyjet e shpatullave lehtëson inflamacionin, përmirëson qarkullimin e gjakut në krahun e lënduar, normalizon metabolizmin dhe rrit sasinë e lëngut intraartikular. Metodat konservatore normalizojnë ushqimin e nyjeve dhe forcimin e tyre.

Pas kursit, mjekët tanë do të këshillojnë se çfarë të bëni nëse një shpatull dhemb.

Si të parandaloni dhimbjen e shpatullave

 • Mos fle në një jastëk të fortë të fortë. Më mirë vendosni një rrotull elastik nën kokën tuaj.
 • Mbajeni çantën tuaj nga njëra anë më rrallë. Mundohuni të shpërndani në mënyrë të barabartë ngarkesën në të dy palët.
 • Shikojeni pozicionin tuaj, mos e mbytni.
 • 3-5 herë në ditë, qëndroni afër murit në mënyrë që thembrat, mollaqet, tehët e shpatullave dhe nape të prekin atë. Qëndroni atje për disa minuta.
 • Mos bëni lëvizje të papritura të kokës.
 • Visheni për motin, mos u ftohni.
 • Në mëngjes bëni ushtrime: kthesat dhe rrotullimet e kokës, rrotullimi i krahëve dhe i duarve, torzës, mbledhjeve, kërcimeve, ushtrime për shtypin.
 • Bëni një kompleks për të forcuar shpatullat tuaja: ngrini supet 20 herë, shtrëngoni secilën shpatull me radhë, rrotulloni shpatullat tuaja mbrapa dhe me radhë.
 • Mos shkoni në stilettos. Lartësia optimale e thembra – deri në 5 centimetra.

5 fazat e trajtimit në klinikat "Punëtoria e shëndetit"

ose na telefononi në +7 (812) 309-82-03

Konsulenti mjekësor do të pyesë në lidhje me simptomat, do të zgjedhë mjekun e duhur, t'ju tregojë për koston e procedurave dhe të bëjë një takim.

Mjeku do t'ju ekzaminojë dhe marr në pyetje. Nëse tashmë keni rezultatet e një MRI, ultratinguj dhe rreze X, ajo do të analizojë imazhet dhe do të bëjë një diagnozë. Nëse jo, ai do të shkruajë udhëzimet e nevojshme.
Gjatë rrjedhës së trajtimit, emërimet e përsëritura nga mjeku pjesëmarrës janë të pakufizuara dhe falas.

Dhimbja e shpatullave: shkaqet, simptomat dhe diagnoza

Kur dhimbja në nyjen e shpatullave është aq e fortë sa duart nuk mund të lëvizin të qetë, është urgjente të filloni trajtimin. Por kujt do të shkojë më parë?

Edhe dhimbja e lehtë në krah sjell siklet dhe ankth. Dhe nëse krahu kryesor dhemb, ka edhe më shumë telashe. Kur dhimbja në nyjen e shpatullave është aq e fortë sa duart nuk mund të lëvizin të qetë, është urgjente të filloni trajtimin. Por kujt do të shkojë dhe çfarë të kontrolloni së pari? Le të marrim gjithçka në rregull.

Pse mund të më lëndojë shpatulla?

Faktorët kryesorë që provokojnë siklet në shpatull janë:

 • Lëndimet e kyçura të patrajtuara. Një tendon ose kërc i dëmtuar vazhdon të përjetojë stres, duke çuar në dëmtim edhe më të madh të indeve;
 • Ngarkesë e gjatë e rëndë nga njëra anë. Për shkak të tensionit të vazhdueshëm, inflamacioni në tendin mund të fillojë;
 • Qëndrimi jo i duhur. Shpina është e përkulur, rruazat dhe nyja e shpatullave mund të deformohen, në raste të përparuara, fillon inflamacioni i fibrave nervore;
 • Jeta e ulur. Qarkullimi i gjakut rreth bashkimit përkeqësohet, gjë që mund të çojë në shkatërrimin e kërcit që hyn në të.

Për shkak të tyre, ndjesi të pakëndshme mund të shfaqen edhe në një person të shëndetshëm. Sidoqoftë, dhimbja mund të shkaktohet jo vetëm nga dëmtimi mekanik, por edhe nga infeksioni, inflamacioni dhe ënjtja. Dhimbja në nyjet e shpatullave shpesh tregon sëmundjet e mëposhtme:

Osteokondroza e qafës së mitrësPër shkak të një shpinë të ndryshuar patologjikisht, nervat janë të ngjeshur dhe prishin punën e tyre
artritInflamacioni në vetvete sjell dhimbje, dhe në rastin e një nyje, ai gjithashtu kufizon lëvizshmërinë
arthrosisPër shkak të shkatërrimit të kërcit, struktura e përbashkët është e ndërprerë, gjë që çon në inflamacion dhe dhimbje gjatë lëvizjes
tendonitisNjë gjendje patologjike në të cilën tendinat dhe strukturat e tjera të indeve të buta që rrethojnë nyjen e shpatullës bëhen të përflakur
KapsulëNë zonën e përflakur të kapsulës së përbashkët është një efekt i vazhdueshëm i tendoneve dhe kockave
Neuriti brachialInflamacioni në nerv shkakton dhimbje akute dhe prish ndjeshmërinë e krahut
BursitInflamacioni rreth kyçit shkakton parehati gjatë lëvizjes. Më shpesh preket çanta sinoviale. Kryen një funksion të rëndësishëm: mbron muskujt dhe kërcin artikular nga dëmtimi gjatë ngarkimit ose mbingarkesës së pahijshme. Acarimi i zgjatur i qeseve sinoviale çon në inflamacion.
TumoretNeoplazmat kufizojnë lëvizshmërinë, inflamacioni përhapet në zonat fqinje dhe kërkon diagnozë të hershme
Patologjitë trashëgimoreShumë sëmundje kongjenitale (për shembull, proceset autoimune ose hipermobiliteti i nyjeve) çojnë në shkatërrimin e kërcit, inflamacion të nyjeve dhe, si rezultat, dhimbje akute
Sëmundjet infektiveMikroorganizmat e rrezikshëm hyjnë në nyje përmes gjakut, ku ato provokojnë inflamacion dhe mbytje, veçanërisht në rast të dëmtimeve

Simptomat e sëmundjeve të mundshme

Lëndimet – bruises, frakturat – janë më e lehta për tu identifikuar. Përveç që paraprihet nga dëmtimi (për shembull, një rënie), ata kanë një dhimbje mjaft karakteristike: të mprehtë, të rënduar nga lëvizja. Në rast të një frakture, krahu plotësisht humb aftësinë e tij për të lëvizur.

Lexo artikullin:  Artriti i përdhes

Me osteochondrosis, dhimbja fillimisht është e dhimbshme dhe e dobët, por në mungesë të trajtimit, ajo do të intensifikohet. Mund të përhapet në të gjithë krahun, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash do të fillojnë.

Artriti është një inflamacion i nyjes. Shpesh vërehet në të dy supet në të njëjtën kohë, por mund të zhvillohet nga njëra anë. Zona e sëmurë bymehet, bëhet joaktive. Dhimbja është e mprehtë, pothuajse e padurueshme.

Arthrosis zakonisht shihet te njerëzit e moshuar. Kartilage është shkatërruar, gjë që çon në një shkelje të strukturës së tërë nyjes, inflamacion të lëngut synovial dhe dobësim të ligamenteve. Dhimbja në nyjen e shpatullave intensifikohet kur ngrini peshat ose lëvizjen aktive. Gjithashtu, pacienti ndjen siklet me presionin në klavikul ose skapul.

Tendoniti – një inflamacion i tendoneve – ndodh me një ngarkesë të tepruar në gjymtyrë. Për shembull, me sporte të vazhdueshme. Dhimbja mund të jetë ose e dhimbshme ose e mprehtë. Simptoma kryesore është papriturja e çdo sulmi. Lëvizshmëria e krahut gjithashtu është zvogëluar.

Inflamacioni i kapsulës së përbashkët – kapsuliti – një sëmundje shumë e rrallë. Me të, dhimbja e fortë e dhimbjes ndihet jo vetëm në shpatull, por edhe në qafë dhe pjesën e pasme të sipërme. Ndjesitë janë aq të mprehta sa dora nuk mund të ngrihet ose të kthehet.

Me neuritin e nervit brachial, pacienti përjeton dhimbje akute të papritura që kalojnë në të gjithë shpatullën. Mund të ngatërrohet me artrit ose tendonit, por nyjet vetë janë plotësisht të shëndetshme në të njëjtën kohë: problemi është në nervin e përflakur.

Dhimbja e vazhdueshme që nuk ik për disa javë është një shenjë e bursitit. Ky inflamacion i qeses periartikulare është një proces i rrezikshëm që, pa trajtim, mund të bëhet kronik.

Në infeksione, dhimbja i ngjan artritit: nyja fillon të bëhet e përflakur dhe kolaps. Dhe mos harroni se shpatulla mund të japë dhimbje nga organet e brendshme: me sëmundje koronare të zemrës, pankreatitit, pneumoni.

Diagnostics. Kush do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së shpatullave?

Kjo varet kryesisht nga shkaku i sëmundjes. Nëse keni lënduar ose zhvendosur shpatullën, kontaktoni traumatologun tuaj. Neuriti dhe osteokondroza diagnostikohen dhe trajtohen nga një neurolog. Problemet e nyjeve dhe të tendinit – artriti, tendoniti, artrozë – trajtohen nga një kirurg dhe një reumatolog.

Epo, nëse shqetësoheni jo vetëm për dhimbjen e shpatullave, por edhe për një përkeqësim të përgjithshëm, vizitoni:

 • terapist – ai do të përcaktojë rrethin e specialistëve të cilët duhet të këshillohen së pari. Kjo do t'ju lejojë të diagnostikoni më shpejt;
 • onkolog – shkaku i dhimbjes mund të jetë një neoplazëm malinj;
 • kardiolog – në rast sëmundjeje të zemrës;
 • gastroenterolog – nëse dhimbja nga trakti gastrointestinal kalon në shpatull.

Me shumë mundësi, disa mjekë do të duhet të kalojnë për të përcaktuar me saktësi diagnozën. Në këtë rast, në varësi të sëmundjes, mund të përshkruhen:

 • X-rreze e krahut ose e tërë krahu,
 • MRI e nyjës së shpatullave
 • X-ray ose MRI e shtyllës kurrizore,
 • Ultratinguj i nyjes,
 • numërimi i përgjithshëm i gjakut, EKG, etj. (përcaktohet nga terapisti).

Nëse gjithçka është në rregull me bashkimin, dhe shpatulla dhemb për shkak të patologjive, atëherë ju, në varësi të arsyes, do të dërgohen tek:

 • Acrg,
 • Gastroskopi
 • flyorografi
 • teste gjaku për infeksione gjenitale.

Pse ja vlen të luftosh shkakun e dhimbjes?

Edhe nëse ju duket se tani dhimbja nuk është e fortë dhe nuk përkeqëson mirëqenien tuaj, mbani mend se mungesa e trajtimit gjithmonë çon në pasoja të këqija. Dhe pasi që në këtë rast mund të ketë shumë shkaqe të ndryshme të dhimbjes, është e pamundur të parashikoni se çfarë ju presin saktësisht në disa vjet.

Për shembull, një mavijosje do të kalojë vetë, pa ndihmën e jashtme. Por dëmtimet më të rënda nuk mund të shërohen pa një specialist. Të gjitha proceset patologjike të nyjeve do të çojnë në një humbje të plotë të lëvizjes dhe përfundimisht mund të përhapet në të gjithë trupin. Sëmundjet e zemrës dhe mushkërive kanë komplikime serioze që zvogëlojnë në masë të madhe jetëgjatësinë. Dhe onkologjia është ende duke u trajtuar me sukses, dhe vetëm në fazat fillestare. Mos harroni se një mjek i vizituar në kohë mund t'ju shpëtojë nga pasojat.

Dhe mos harroni për parandalimin e thjeshtë, për të cilin flasim rregullisht: një mënyrë jetese në lëvizje, sjellje e duhur, mungesë hipotermie, një shtrat i rehatshëm. Këto rregulla të thjeshta do t'ju shpëtojnë jo vetëm nga dhimbjet e nyjeve, por edhe nga shumë sëmundje të tjera të pakëndshme.

Dhimbje në nyjen e shpatullave të dorës së majtë: shkaqet e mundshme dhe si të trajtohen

Kryen çdo lëvizje me duar, kyçja e shpatullës është e ngarkuar, e cila, për shkak të karakteristikave fiziologjike, është më e prekshme nga të gjithë të tjerët. Probabiliteti i dëmtimit të tij ose zhvillimi i sëmundjeve degjenerative diagnostikohet në rreth 45% të të rinjve dhe 90% të të moshuarve.

Sëmundjet e nyjës së shpatullave të dorës së majtë

Për më tepër, është e mundur të dëmtoni nyjen e shpatullës së dorës së majtë jo vetëm si rezultat i ngritjes së peshave, por edhe banale drejtimi i një makine ose lëvizja shumë e mprehtë. Këto pasoja janë të përkohshme dhe lehtësisht mund të eliminohen me mjete të jashtme, të cilat nuk mund të thuhen për çrregullime të tjera, të mundshme, degjeneruese:

 1. Tendonitis. Ky është një dëmtim degjenerues i indeve tendin-ligamentoze të nyjes, i cili shoqërohet gjithashtu nga një proces i fortë inflamator. Arsyeja për shfaqjen dhe zhvillimin e një sëmundjeje të tillë është humbja e zgjatjes natyrore të ligamenteve dhe tendinave. Dhimbjet janë veçanërisht të theksuara me një ngarkesë në gjymtyrë, të transmetuara pikërisht në brezin e shpatullave.
 2. Arthritis. Sëmundja inflamatore, e cila formohet si rezultat i infeksionit të zgavrës së përbashkët. Me një lezion të rëndësishëm, lëvizja e dorës bëhet problematike, dhe dhimbja shpejt kalon nga akut në dhemb.
 3. Periartriti i tehut të shpatullave. Ajo është gjithashtu një sëmundje inflamatore, por me aw>

Arsyet e tjera

Përveç sëmundjeve, shumica e të cilave janë infektive, ka edhe arsye të tjera që janë burimi kryesor i dhimbjes në nyjen e dorës së majtë, përkatësisht:

 • Operacionet mbi faktin e diagnostikimit të një kanceri të gjirit.
 • Hernia ndërvertebrale e shpinës së qafës së mitrës.
 • Angina pectoris.
 • Infarkti miokardial.
 • Sarcoma e bashkimit.
 • Stanjacioni i biliare i ndjekur nga inflamacioni.
 • Pneumonia lobare.
 • Mosfunksionimi i mëlçisë (jashtëzakonisht i rrallë).

Diagnostics

Përcaktimi i shkakut të fillimit të dhimbjes fillon me një vizitë te një terapist i cili jep një referim për një diagnozë që konfirmon ose mohon praninë e shkaqeve të mësipërme. Nëse nuk ka probleme me zemrën dhe punën e organeve të tjera, pacienti ridrejtohet në një ekzaminim të plotë nga një traumatolog. Pavarësisht nga rezultatet e para të një ekzaminimi vizual dhe prekës, duhet të merren masat e mëposhtme diagnostikuese:

 1. Roentgenography. Përveç një fotografie të një nyje që supozohet se është e dëmtuar, janë duke u bërë edhe më shumë: rajoni i qafës së mitrës, në gjoks, në kolonën kurrizore.
 2. Ultratinguj i brezit të shpatullave. Ju lejon të përcaktoni me saktësi shtrirjen dhe shqyerjen e ligamenteve, tendinave.
 3. CT e brezit të shpatullave të krahut të majtë dhe kolonës kurrizore. Kjo metodë përdoret e fundit nëse të dyja këto> d> më lart

Trajtim efektiv

Për trajtim të suksesshëm, do t'ju duhet, para së gjithash, për të lehtësuar dhimbjet. Kjo është bërë në dy mënyra. E para është mjeti i ndikimit të jashtëm. Këto, sipas aplikimit më të lartë vjetor midis rasteve të ngjashme klinike, përfshijnë:

Grupi i dytë, i cili ndodh në raste me procese komplekse inflamatore, përfshin qetësuesin e dhimbjeve:

Më tej, në aspektin e trajtimit të secilës prej sëmundjeve të përmendura, do të jetë e nevojshme të blini dhe të merrni, në përputhje me recetën e mjekut, ilaçe të tilla (doza, rregullimi i saj dhe kohëzgjatja e kursit) përshkruhen ekskluzivisht nga traumatologist)

  Tendeniti – jo-steroide>

Në të gjitha rastet e tjera, një kombinim i kësaj liste të barnave dhe ilaçeve anti-inflamatore të llojit jo-hormonal ndodh. Kombinimi i tyre dhe përcaktimi i dozës optimale mund të bëhet ekskluzivisht nga specialisti që merr pjesë.

Dhimbje në dhimbje në shpatull

Ndjenja e një dhimbje të pakëndshme dhimbjeje në shpatull, shumë e lidhin këtë fenomen me punën fizike dhe tensionin në zonën e këtij nyje. Por kjo është arsyeja më e padëmshme që provokon një simptomë të tillë. Dhimbja në dhimbje në shpatull mund të sinjalizojë keqfunksionime që ndodhin në funksionimin e aparatit motorik. Ndonjëherë kjo simptomë tregon zhvillimin e artrozës ose një sëmundje tjetër serioze. Prandaj, ajo duhet të trajtohet me kujdes, pa injoruar ose vonuar trajtimin.

Shkaqet

Dhimbja në dhimbje në nyjen e shpatullave mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm. Disa prej tyre, veçanërisht nëse shoqërohen me stres normal ose lodhje, mund të eliminohen shpejt. Por ka nga ata, trajtimi i të cilëve do të kërkojë një kohë të gjatë dhe përdorimin e ilaçeve të fuqishëm.

Një faktor i sigurt që shkakton dhimbje të dhembshme dhe është i lehtë për tu eleminuar është puna e vështirë. Spazma në nyjen e shpatullës së djathtë bëhet e zakonshme. Ekziston një ndjenjë se dora e tërë po dhemb. Kjo ndodh sepse një ngarkesë e shtuar aplikohet çdo ditë në zonën e përbashkët. Për të hequr qafe siklet, dora e djathtë duhet të lehtësohet pak, dhe gjithashtu do të jetë e dobishme të ngjasoni me një masazh terapeutik.

Ndonjëherë lëvizshmëria e kufizuar dhe pasiviteti i nyjës së shpatullave në bërryl mund të kontribuojnë në formimin e sindromës së dhimbjes. Më pas, çdo ngarkesë e papritur perceptohet si një lloj stresi, që manifestohet nga spazma e dhimbjes. Për të shmangur një simptomë të tillë, nyja duhet të zhvillohet rregullisht.

Atletët profesionistë shpesh përjetojnë dhimbje të shpatullave. Sidomos nëse futen për sporte, në të cilat lëvizjet statike bëhen nga nyja dhe krahu i shpatullave. Nëse në këtë rast shpatulla dhemb, nuk duhet të harroni përdorimin e ointments speciale dhe masazh.

Një dëmtim mund të provokojë një spazëm të pakëndshëm të dhimbjes në zonën e lidhjes brachial. Kjo mund të ndodhë kur bie mbi supe. Kjo simptomë mund të ndodhë për shkak të procesit inflamator ose me tumore të formuara të një natyre malinje. Nëse dhimbja lokalizohet vetëm në shpatullën e djathtë ose të majtë, mund të flasim për një këputje të tendinave në zonën në të cilën ka siklet të madh.

Ndonjëherë shkaqet e kësaj simptome mund të shoqërohen me një dyshek të zgjedhur në mënyrë jo të duhur. Faktorët më të padëmshëm që shkaktojnë një spazëm të dhimbshëm janë:

 • mënyra pasive e jetës;
 • shkelje e sjelljes;
 • ngarkesa sistematike të ushtruara në bashkimin e shpatullave;
 • lëndime që nuk janë shëruar plotësisht.

Këta faktorë mund të eliminohen lehtësisht dhe në këtë mënyrë të heqin qafe siklet. Shtë më e vështirë të përballosh siklet që shfaqet në sfondin e patologjive të brendshme.

sëmundje

Dhimbja e dhimbjes së shpatullave mund të ndodhë në sfondin e proceseve patologjike që prekin muskujt mastikë dhe nofulla. Dhimbja në këtë rast jep larg, pasi shtigjet nervore të të dy grupeve të muskujve që transmetojnë një spazëm të pakëndshëm janë të vendosura afër njëri-tjetrit. Ngarkesa e shtuar e ushtruar në zonën e këtij grupi të muskujve çon në një ndryshim në tonin e tyre, duke provokuar kështu një ndryshim në tonin e muskujve të nyjes së shpatullave. Sëmundjet dhe çrregullimet e mëposhtme mund të shkaktojnë dhimbje në parakrah dhe në shpatull:

 • tendonitis;
 • bursit;
 • depozitimi i kripërave të kalciumit;
 • nevralgjia interkostale.

Me tendonitin, ndodhin ndryshime të një natyre destruktive, që prekin indin e muskujve, tendinat, indin e kapsulës periartikulare. Kjo sëmundje e ndjen veten pas një përplasjeje me një ngarkesë të shtuar, si dhe pas punës së palodhur. Kjo sëmundje është përhapur në mesin e fëmijëve të shkollës, të cilët duhet të mbajnë çanta të rënda dhe çanta ditore.

Dhimbja e dhimbshme e ndjerë në zonën e nyjës së shpatullave ndodh papritmas. Tek fëmijët, kjo nuk ndodh për shkak të fundit të skeletit të formuar. Shtë e rëndësishme të sigurohet që sëmundja të mos bëhet kronike. Prandaj, në shenjat e para, nyja e shpatullave duhet të sigurohet paqe.

Bursiti shpesh provokon dhimbje barku në zonën e shpatullave

Me bursit, lëngu periartikular gradualisht grumbullohet në rajonin e nyjes artikulare të shpatullës. Kjo lehtësohet më tej nga puna e vështirë e kryer nga një person në mënyrë të rregullt. Procesi inflamator në këtë rast prek një zonë të gjerë, e cila e bën dhimbjen edhe më të rëndë.

Kur kripërat e kalciumit fillojnë të depozitohen në bashkim, funksioni i tij motorik prishet. Zakonisht, kjo patologji përballet nga njerëz që kanë kapërcyer kufirin tridhjetë e pesë-vjeçar. Sindroma e dhimbjes po dhemb shumë. Shtë e vështirë për një person ta durojë atë, pasi shkakton siklet të konsiderueshëm, duke u bërë i përhershëm. Nëse trajtimi në kohë nuk sigurohet me një sëmundje të tillë, atëherë paaftësia mund të ndodhë më vonë.

Dhimbja, dhimbja e djegur, e ndjerë në shpatull, sinjalizon sëmundjet vertebrale. Spazma ka një karakter në rritje. Përmirësohet nga lëvizjet aktive të bëra nga gjymtyrët e sipërme. Kur rregulloni dorën, sindromi i dhimbjes gradualisht zvogëlohet. Përveç kësaj, mund të ndodhë dobësi e muskujve, si dhe një ndjenjë e vrapimit të goosebles nga bërryl në shpatull.

Dhimbja akute e dhimbjes në shpatull mund të shfaqet në sfondin e sëmundjeve më serioze. Mund të jetë artriti dhe artriti, dhimbje nervi shiatik, hernie e shtyllës kurrizore. Inflamacioni i mushkërive, patologjia e mëlçisë, çrregullimet e sistemit vaskular janë gjithashtu provokatorë të dhimbjes së shpatullave. Siklet në nyjen e shpatullës së majtë mund të shoqërohet me mosfunksionim të muskulit të zemrës dhe pranisë së një tumori në gjoks.

Becomesshtë e vështirë të ngrihet një dorë lart; do të jetë problematike ta shtroni atë pas shpinës dhe të çoni në tehun e shpatullave. Vetë bashkimi i shpatullave, nëse nuk aplikohet terapi terapeutike, bëhet e ngurtë. Spazma e dhimbjes që ndodhin në sfondin e një ngurtësimi të konsiderueshëm të muskujve, flasin për kapsulit. Dhimbja e kësaj natyre në rajonin e shpatullave, duke e bërë veten të ndjehet kur ndryshojnë kushtet e motit, tregon periartritin e rajonit të shpatullave ose plagëve afatgjata.

ExpertNews Shqipëri