Cilat janë shkaqet e osteokondrozës dhe aritmive, metodave diagnostikuese, metodave të trajtimit

Shumë shpesh, pacientët me osteochondrosis qafës së mitrës, kraharorit, lumbale shkojnë te një neurolog ose vertebrolog në drejtim të një kardiologu. Thisshtë te ky mjek që ata ankohen për palpitacionet e zemrës. Gjendja patologjike është e ndërlikuar nga dhimbja në rajonin kardiak, presioni i parregullt i gjakut, gulçimi. Kur zbulohet një lidhje midis osteokondrozës dhe aritmisë, metodat konservative të terapisë përdoren në shumicën e rasteve. Por me zhvillimin e komplikimeve, pacientit i shfaqet ndërhyrje kirurgjikale.

Natyra e marrëdhënies midis aritmive dhe osteokondrozës

Kursi i osteokondrozës progresive të çdo lokalizimi mund të komplikohet nga fibrilacioni atrial, takikardia, bradycardia. Arsyeja e shfaqjes së simptomave të tilla që janë jokarakteristike për patologjitë e sistemit muskuloskeletor janë ndryshimet destruktive-degjeneruese në disqet ndërvertebral. Ata bëhen më të dendur, më të hollë, pushojnë së kryeri funksione thithëse të shokut, gjë që, nga ana tjetër, çon në deformim të trupave kockor të rruazave.

Si rezultat i degjenerimit të strukturave vertebrale, brendësia është e irrituar – furnizimi i organeve dhe indeve me nerva, gjë që siguron lidhjen e tyre me sistemin nervor qendror. Transmetimi i dëmtuar i impulseve nervore provokon shfaqjen e simptomave të aritmisë, një ndryshim në rrahjen e zemrës. Por më shpesh, keqfunksionimet e zemrës janë shkaktuar nga pinch e enëve të mëdha të gjakut nga disqe të zhvendosur, rruaza dhe skajet e mbivendosura të pllakave të eshtrave. Ata shtypin jo vetëm në arteriet vertebrale, por edhe në rrënjët kurrizore, duke shkaktuar dhimbje.

Aritmitë veçanërisht diagnostikohen shpesh në pacientët me osteokondrozë të shkallës 2, 3. Në këto etapa, tashmë kanë ndodhur ndryshime të pakthyeshme në disqe dhe rruaza. Një rrahje e shpejtë e zemrës vihet re me një ndryshim në pozicionin e trupit, pas një ushtrimi serioz fizik.

Shkaqet e problemeve të zemrës

Një arterie vertebrale (vertebrale) është e vendosur përgjatë kolonës vertebrale, mbi kompresimin e së cilës ndodh një çrregullim i ritmit të zemrës. Shkelja e kësaj ene të madhe të gjakut është më karakteristike për osteokondrozën e qafës së mitrës, por ndonjëherë zbulohet me ndryshime destruktive dhe degjeneruese në disqet intervertebral të kraharorit dhe mesit. Në mënyrë tipike, arteria vertebrale është e ngjeshur nga osteofitet – rritjet e kockave që formohen për të stabilizuar trupat vertebral.

Kompresimi i saj ndodh gjithashtu për shkak të zhvillimit të komplikimeve të osteokondrozës:

 • ngërçe muskulore që ndodhin në përgjigje të shkeljes së mbaresave nervore të ndjeshme;
 • zgjatjet – ënjtje e diskut intervertebral në kanalin kurrizor pa këputje të unazës fibroze;
 • hernia intervertebrale – zhvendosja e bërthamës pulpoze të diskut intervertebral me këputje të unazës fibroze.

Kur shtrydhni një arterie të madhe vertebrale, presioni intravaskular rritet, duke provokuar zhvillimin e takikardisë. Për të “pompuar” gjakun përmes kësaj anije, trupi duhet të bëjë më shumë përpjekje. Kjo shkakton një rritje të rrahjeve të zemrës. Shkelja e rrahjeve të zemrës vërehet kur lëviz, dhe në pushim. Muskuli i zemrës gradualisht pushon të përballet me ngarkesa të tilla domethënëse, kështu që së shpejti pacienti diagnostikohet me aritmi, ekstrasystole.

Nëse sëmundja është e lokalizuar në rajonin e mesit, atëherë për shkak të gjeneralitetit të brendësimit, organet e brendshme përfshihen në procesin patologjik. Korteksi adrenal fillon të prodhojë katekolaminat e tepërta. Një rritje e përqendrimit të këtyre substancave biologjikisht aktive provokon një spazëm të enëve të gjakut, dhe, rrjedhimisht, ndryshime në presionin e gjakut, palpitacione të zemrës. Prodhimi i prostaglandinave, të cilat rrisin ashpërsinë e simptomave, gjithashtu është në rritje.

Lexo artikullin:  Ushtrime terapeutike për osteoartritin e gjurit

Simptoma shtesë

Pacientët me osteochondrosis torakale shpesh ankohen te mjekët për dhimbje në zemër, i ngjan një sulmi të pectorisit. Ato lokalizohen prapa sternumit ose pak në të majtë. Dhimbjet janë shtrënguese, presionuese, djegieje ose prerje, tërheqje. Ashpërsia e ndjesive të pakëndshme ndryshon gjithashtu. Në një rast, dhimbja është mjaft e durueshme, në tjetrën – aq e fortë sa që një person fillon të ankohet me zë të lartë. Për dallim nga angina pectoris, me osteokondrozën nuk mund të eleminohet duke marrë ilaçe, për shembull, Nitroglicerinë.

Fotografia klinike e patologjisë së qafës së mitrës është më e larmishme, për shkak të kompresimit të arteries vertebrale. Manifestimet e mëposhtme klinike vihen re:

 • dhimbje koke që ngjajnë me migrene;
 • marramendje, koordinim i dëmtuar i lëvizjeve;
 • gulçim, ndjenjën e mungesës së ajrit gjatë thithjes;
 • ulje e mprehtësisë vizuale dhe dëgjimit, tringëllimë në veshët, shikim të dyfishtë para syve;
 • dhimbje të fytit, kollë e thatë joproduktive.

Me osteokondrozën që prek disqet intervertebrale të mesit, ndodhin simptoma të lumbagos ose "lumbago". Me një lëvizje të vështirë, ka një dhimbje kaq të mprehtë sa që një person ngrin në një pozicion, me frikë të drejtohet dhe të shkojë në shtrat për të pushuar.

Extrasystole

Me osteochondrosis të ashpërsisë së moderuar ose të lartë, shpesh ekstrasystole zhvillohet – një shkelje e ritmit të zemrës. Për një gjendje patologjike, kontraktimet e jashtëzakonshme të tërë zemrës ose pjesëve të saj individuale (ekstrasistolat) janë karakteristike. Extrasystole manifestohet klinikisht nga ndjesitë e një ngecje në zemër, venitje e saj. Një shkelje e tillë e ritmit të zemrës shfaqet për shkak të shfaqjes së një impulsi të jashtëzakonshëm. Ajo vjen nga miokardi, dhe jo nga nyja sinus, e cila ndodh me funksionimin e duhur të strukturave të zemrës. Shenjat e mëposhtme tregojnë një shkelje të funksionimit të sistemit kardiovaskular në osteokondrozë:

 • çrregullim i rrahjeve të zemrës;
 • një ndjenjë tensioni midis bladave të shpatullave;
 • ndjenjën e mungesës së ajrit;
 • marramendje, ligështim;
 • djersitje e tepruar;
 • rap>

Kur matet me një tonometër të presionit të gjakut, zbulohet një vëllim i rritur i nxjerrjes ekstrasistolike. Në fillim, patologjia manifestohet vetëm pas ushtrimit fizik, dhe në të ardhmen – dhe në pushim.

Diagnostics

Diagnoza fillestare bëhet në bazë të një studimi të historisë mjekësore dhe ankesave të pacientit. Gjatë një ekzaminimi të jashtëm, mund të zbulohen shenjat karakteristike të osteokondrozës dhe komplikimet e zhvilluara të saj – deformimi i strukturave vertebrale gjatë palpimit, spazma e muskujve në shpinë të prekur. Për të identifikuar shkaqet e shqetësimeve të ritmit të zemrës, bëhen një numër studimesh instrumentale:

  elektrokardiografia është një metodë elektrofiziologjike për regjistrimin e biopotencialeve të zemrës. Ju lejon të përcaktoni shpeshtësinë dhe rregullsinë e kontraktimeve të zemrës ose humbjen e indiv >it

Radiografia përdoret për të diagnostikuar osteokondrozën. MRI ose CT kryhen për të zbuluar zgjatjet dhe herniet që provokojnë ngjeshje të arteries vertebrale.

Ndihma e parë

Në rast të shqetësimit të ritmit të zemrës, është e nevojshme ta shtroni personin dhe ta qetësoni. Në shumicën e rasteve, aritmia me osteokondrozë zhduket brenda gjysmë ore. Përmirësimi i mirëqenies tuaj do të ndihmojë në marrjen e çdo qetësuesi, preferohet të mos ketë alkool. Ky është një infuzion i dobët në ujë i Wort, motherwort ose çaj me rigon, balsam limoni, trumzë. Nëse presioni i gjakut është rritur pak, atëherë është më mirë t'i jepni pacientit një tabletë të Novo-Passit, Tenoten, Persen.

Në ritme shumë të larta, është e nevojshme të ftoni një mjek dhe të merrni një agjent hipotensiv, për shembull, enalapril.

Therapies

Edhe OSTEOCHONDROSIS “e“ lënë pas dore ”mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Shtë e mundur për të rivendosur funksionimin normal të zemrës vetëm duke kryer terapi të patologjisë kryesore – osteochondrosis. Praktikohet një qasje e integruar në trajtimin e saj. Ajo ka për qëllim eliminimin e të gjitha simptomave, ndalimin e procesit degjenerues destruktiv. Pacientët janë përshkruar ilaçe, procedura fizioterapeutike, masazh, terapi ushtrimore.

Që nga ditët e para të terapisë, tregohet veshja e pajisjeve ortopedike: Shantazhet e kollareve për osteokondrozën e qafës së mitrës, korse dhe fashat për ato lumbosakrale dhe kraharori. Ata rregullojnë strukturat vertebrale, parandalojnë zhvendosjen e tyre, ngjeshjen e arteries vertebrale dhe rrënjët kurrizore.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Terapia e mjekimit

Me përkeqësimin e osteokondrozës, aritmitë shpesh shfaqen për shkak të spazmës së muskujve në shpinë të qafës së mitrës ose kraharorit. Administrimi pararendal i Midokalm me tolperizon dhe lidokainë do të ndihmojë për të hequr qafe atë. Ilaçi gjithashtu eliminon kursin shoqërues akut të patologjisë së dhimbjes. Pastaj, pacientët përshkruhen relaksues të muskujve (Sirdalud, Baklosan, Midokalm) në tableta, kapsula dragee.

Grupi klinik dhe farmakologjik i barnave për trajtimin e osteokondrozës të komplikuar nga aritmiaEmrat e ilaçeveVeprimi farmakologjik dhe efikasiteti terapeutik i barnave
Mjetet për të përmirësuar qarkullimin e gjakutTrental, Pentoxifylline, Eufillin, acid nikotinikAto kanë një efekt të larmishëm në trup: zvogëlojnë viskozitetin e gjakut, rrisin elasticitetin e rruazave të kuqe të gjakut, përmirësojnë mikrocirkulimin, rrisin përqendrimin e oksigjenit në inde dhe eliminojnë privimin e oksigjenit nga truri
Droga anti-inflamatore nonsteroidalKetoprofen, Nimesulide, Diclofenac, Ibuprofen, CelecoxibPërdoret për të lehtësuar edemën inflamatore që shtrëngon mbaresat nervore dhe enët e gjakut. NSAID gjithashtu kanë një efekt analgjezik të theksuar.

Gjithashtu në regjimin terapeutik të osteokondrozës mund të përfshihen glukokortikosteroide për bllokadë mjekësore. Agjentët e jashtëm me një efekt ngrohjeje (Capsicum, Finalgon, Apizartron) përshkruhen vetëm në fazën e faljes, pasi eliminojnë simptomat vertebrale të sëmundjes.

Kërkohet një kurs i gjatë i kondroprotektorëve – Arthra, Teraflex, Chondroxide, Structum. Këto ilaçe janë në gjendje të eleminojnë aritminë për shkak të restaurimit të pjesshëm të disqeve ndërvertebrale të dëmtuara.

fizioterapi

Me ndihmën e masave fizioterapeutike, ju mund të heqni qafe jo vetëm aritminë, por edhe simptoma të tjera të osteokondrozës. Efekti terapeutik i procedurave është për shkak të ekspozimit ndaj segmenteve vertebral të dëmtuar të faktorëve fizikë. Si rezultat, qarkullimi i gjakut normalizohet, ngërçet e muskujve dhe edema inflamatore zhduken. Pas 5-10 seancave, mirëqenia e pacientit përmirësohet, mbrojtjet e trupit forcohen. Në trajtimin e osteokondrozës, të komplikuar nga aritmitë kardiake, procedurat e mëposhtme të fizioterapisë kanë funksionuar mirë:

 • terapi e valës së shokut;
 • rrymat diadinamike.

Përdoret elektroforeza ose ultrafonoforeza me relaksues të muskujve, NSAID, kondroprotektorë, anestetikë. Aplikimet me parafinë dhe ozokerite, balneoterapia ndihmojnë për të eliminuar presionin e enëve të gjakut.

Shfaqja e simptomave vertebrale të osteokondrozës, përfshirë aritmitë, do të ndihmojë në parandalimin e ndërprerjes së pirjes së duhanit dhe konsumimin e alkoolit. Nikotina, rrëshirat helmuese, alkooli etilik ndikojnë negativisht në gjendjen e enëve të gjakut. Elasticiteti i arterieve, venave, kapilarëve zvogëlohet, blloqet e kolesterolit të keq depozitohen në muret e tyre. Aritmia me osteokondrozë të çdo lokalizimi zbulohet shumë më shpesh tek pacientët që konsumojnë duhan dhe abuzues me alkoolin.

Mjekët rekomandojnë rishikimin dhe ushqimin. Shtë e nevojshme të përjashtohen ushqimet e skuqura nga menyja e përditshme. Produktet më të dobishme janë avulluar, pjekur ose zierur në një sasi të vogël uji. Duhet të preferohet mishi i ligët, perimet dhe frutat e freskëta.

Vëllimi ditor i lëngut duhet të jetë së paku 2 litra. Ky është ujë i pastër akoma, fruta të njomura të ëmbla dhe të tharta, pije frutash, pelte, çajra bimor, lëngje perimesh. Shtë e dobishme që aritmitë të pinë ujë mineral të kripur pak të kripur – Narzan, Borjomi, Essentuki Nr. 2, Slavyanovskaya, Smirnovskaya.

operacion

Indikacionet për operacionin janë joefektiviteti i trajtimit konservator, përparimi i shpejtë i patologjisë, çrregullimet e rënda neurologjike. Vëllimi i terapisë kirurgjikale varet nga niveli i lezionit dhe manifestimet klinike të sëmundjes. Përdoren teknika të ndryshme kirurgjikale:

 • microdisectomy;
 • facetectomy;
 • Laminectomy;
 • foraminotomy;
 • nukleoplastikë shpimi.

Nëse është e nevojshme, shtylla kurrizore është e stabilizuar, përdoren implantet. Ndërhyrja kirurgjikale kryhet edhe me një zhvendosje të fortë të disqeve ndërvertebrale.

Gabimet e trajtimit

Gabimi më i zakonshëm i pacientëve është marrja e ilaçeve antiarrhythmic për të normalizuar rrahjet e zemrës. Barna të tilla nuk përmirësojnë mirëqenien për shkak të specifikës së veprimit farmakologjik. Elessshtë e padobishme për të eleminuar dhimbjen në zemër ose aritmi nga Corvalol ose Valocordin. Një efekt i lehtë relaksues pas administrimit të tyre është për shkak të etanolit të përfshirë në përbërje.

Me aritmi, është rreptësisht e ndaluar të vizitoni banjot, saunat, të ngrini peshat, të përfshini sporte aktive. Edhe aktiviteti i vogël fizik mund të provokojë një përkeqësim serioz të mirëqenies.

Kur të shkoni te një kardiolog

Në shumicën e rasteve, aritmi manifestohet njëkohësisht me shenja të tjera të osteokondrozës në fazën e rrezeve 2. Prandaj, patologjia tregohet nga një shkelje e ritmit të zemrës, si dhe dhimbje prapa, kufizimi i lëvizjeve, ngërç në shtyllë kurrizore gjatë lakimit ose kthimit. Anydo prej këtyre simptomave duhet të jetë një sinjal për të shkuar te mjeku për ndihmë mjekësore.

komplikimet

Shtë e pamundur të përcaktohet në mënyrë të pavarur se çfarë shkaktoi rrahjet e zemrës. Ashtë e nevojshme të konsultoheni me një kardiolog për një ekzaminim të plotë. Nëse zbulohet osteochondrosis, zgjatje, hernie, pacienti do t'i referohet për trajtim të mëtejshëm një neurolog ose vertebrolog.

Nëse një pacient me aritmi, ekstrazistolina nuk kërkon ndihmë mjekësore, atëherë së shpejti ai mund të diagnostikohet me hipoksi kronike të miokardit. Situata përkeqësohet nga ndjenja e ankthit dhe mungesa e ajrit. Nëse nuk trajtohet, sindromi radikular, mielopatia discogjene mund të zhvillohet.

Parashikim

Me diagnozën në kohë të osteokondrozës të komplikuar nga aritmitë dhe terapia adekuate, prognoza për një rikuperim të plotë është e favorshme.

ExpertNews Shqipëri