Artroza e trajtimit të nyjeve të gjurit me mjete juridike popullore, recetat më të mira

Osteoartriti i nyjes së gjurit është një sëmundje multifaktoriale me një kurs kronik, manifestime të dhimbshme dhe kufizim të amplitencës motorike. Karakterizohet nga një kurs i gjatë, diagnostikohet më shpesh në pacientët e moshës mesatare. Mungesa e trajtimit çon në deformim të përbashkët, lakimin e këmbëve dhe një shkelje serioze të aktivitetit motorik.

Përshkrimi i trajtimit

Trajtimi i artrozës së nyjes së gjurit është komplekse, duke përfshirë një kurs të marrjes së ilaçeve anti-inflamatore, ilaçe që stimulojnë rigjenerimin e kërcit dhe indeve të eshtrave, fizioterapi dhe ushtrime terapeutike. Në raste të rënda, përdoret operacioni dhe zëvendësimi i nyjës së gjurit me një endoprostezë.

Metodat e trajtimit të artrozës me mjete juridike popullore konsiderohen veçmas, avantazhet e të cilave janë aksesueshmëria, mungesa e efekteve anësore dhe efektiviteti në lehtësimin e dhimbjes dhe inflamacionit. Shtë e pamundur të kurosh plotësisht sëmundjen me ilaçin tradicional, por këto metoda janë shumë të dobishme për lehtësimin e dhimbjeve të gjurit dhe përmirësimin e funksionit të lëvizjes.

Metodat kryesore popullore për trajtimin e artrozës së gjurit janë fasha dhe bluarje duke përdorur barishte, vajra bimore dhe produkte të tjera.

Receta të fërkimit dhe si ta trajtoni artroskën me to

Bluarja është një përzierje e lëngshme e produkteve medicinale, rubbed në lëkurën e zonës së prekur. Ata shpejt veprojnë në një vend të lënduar, thjesht përgatiten, përbërja përfshin përbërës të disponueshëm. Efekti terapeutik i rasterit është për shkak të përmirësimit të rrjedhës së gjakut për shkak të ngrohjes dhe qetësimit të dhimbjes. Fërkimi nuk futet në vetë nyjen e gjurit.

Rekomandime për përdorimin e rasterit:

 1. Për efektivitetin e bluarjes, është më mirë të aplikoni në lëkurë të pastër me avull, për shembull, pas banjës ose banjës, masazhoni nyjen gjatë aplikimit. Në përfundim të procedurës, këmbët në zonën e gjurit janë të mbuluara me një leckë ngrohjeje për 3-4 orë.
 2. Trajtimi i artrozës me fërkim përfshin disa stres fizik në nyje – qoftë edukim fizik, ose ecje të rregullt. Ndërsa dhimbja zvogëlohet, ngarkimi i gjunjëve bëhet më i lehtë.

Farë bluaj për të përdorur:

 • nga lakrat e patates – lakër të larë derdhen me vodka në një enë qelqi, e cila vendoset në një vend të errët. Afati i infuzionit është rreth tre javë, pas së cilës infuzioni që rezulton filtrohet, filizat e përdorur hidhen jashtë. Gjunjët e marra me infuzion fshij tre herë në ditë, kohëzgjatja e trajtimit është e kufizuar në një periudhë të përmirësimeve të qarta;
 • nga hudhra – një kokë hudhër, e copëtuar ose e grimcuar, duhet të përzihet me 200 ml vaj vegjetal. Lëreni përzierjen për një javë në një vend ku rrezet e diellit nuk depërtojnë. Mjeti nuk është i kufizuar në kohën e përdorimit të tij. Këshillohet që të fshijeni natën, shpëlani gjunjët në mëngjes për të eliminuar erën;
Lexo artikullin:  A mundet që osteokondrozës t’i japin diagnostikimit dhe metodave të trajtimit gjëndrës së qumështit

 • nga mustarda – 500 ml vodka, proteina e një veze, 50 g mustardë të thatë dhe 50 g kamfër janë të përziera, të injektuara për një javë në një enë qelqi të errët në një vend të ftohtë. Me këtë mjet, gjunjët fërkohen deri në 3 herë në ditë, efekti është i dukshëm pas dy javësh. Si opsion: 100 g alkool janë të përziera me 50 g kamfor dhe 50 g pluhur mustardë me shtimin e të bardhëve të rrahur 2-3 vezë. Përzierja mund të përdoret menjëherë, duke fërkuar zonën e bashkimit;
 • nga jodi me analginum – 300 ml alkool i holluar ose vodka përzihen me 10 ml tretësirë ​​jodi 5%, 10 ml alkool kamfori dhe 10 tableta analginum. Ju duhet të insistoni 3 javë në një kavanoz qelqi të errët;
 • nga rrënjët e elecampane – 50 g të rrënjës së thatë të bimës përzihen me 125 ml vodka, injektuar për rreth dy javë në mungesë të dritës së diellit. Me këtë mjet, trajtoni gjurin derisa dhimbjet e kyçeve të largohen;
 • nga lulet e luleradhiqe – lulet e luleradhiqes të thata ose të freskëta janë të përziera me një kolonikë të trefishtë në një enë me gotë të lyer, në mënyrë që luleradhiqet të mbushin enën përgjysmë dhe lëngun>

 • nga mjalti – jodi, glicerina dhe mjalti janë të përziera në të njëjtin raport, insistojnë për 2-3 orë. Përzierja aplikohet me një shtupë pambuku në zonën e gjurit dhe zonave ngjitur nga poshtë lart, me lëvizje të buta;
 • trajtim alternativ i artrozës me mollë c>

 • nga mumja – 100 g mjaltë dhe 3 g mumje janë të përziera. Aplikoni menjëherë, duke fërkuar zonën e gjurit brenda natës për rreth një javë. Mumjet gjithashtu mund të merren me gojë.

Edhe problemet e "neglizhuara" të përbashkëta mund të kurohen në shtëpi! Vetëm mos harroni ta njollosni atë një herë në ditë.

Kompresat në trajtimin e artrozës dhe metodat për përdorimin e tyre

Recetat për kompresat janë si më poshtë:

  nga rrënjët e rrikë – rrënjë rrikë, copëtuar në një rende, të zierë në ujë mbi nxehtësi të ulët, dhe uji nuk duhet të ziejë. Përhapeni masën e rrënjës së pjekur në një copë pëlhurë pambuku të lagur me këtë kompleks, mbështilleni dhe aplikojeni në zonën e prekur gjatë gjithë kohës derisa dhimbjet të ndahen>

  kompresë lakër – koka e copëtuar po gatuhet me dorë dhe la>

 • nga predhat e kefirit dhe vezëve – lëvozhga pluhur është e përzier me kefir deri në gjendjen e një hollimi të trashë, pas së cilës mbështillet në një copë indi dhe vendoset në nyje për 2,5 orë, e mbuluar me një mbështjellëse plastike në majë të ajo. Kompresimi kryhet çdo ditë. Kompresë opsionesh – nga kos dhe shkumësa e shkollës së grimcuar. Kosi mund të zëvendësohet me salcë kosi. Shkumësa e ndërtimit është e padëshirueshme, pasi përmban përfshirje që mund të ndikojnë negativisht në lëkurë;
 • nga kefiri dhe balta e bardhë – pluhuri balte përzihet me kefir në një masë të dendur, e cila duhet të nxehet në 40 0 ​​C duke përdorur një banjë uji. Masa aplikohet në gjurin e lënduar, të mbështjellë me një leckë të papërshkueshëm nga uji dhe mbi të është aplikuar një fashë elastike. Kompresa zgjat 7-8 orë, kështu që është më mirë ta bëni përpara gjumit. Pas heqjes së kompresës, aplikohet një krem ​​ngrohës;

 • trajtimi me një kompresë të luleradhiqeve – lulet e freskëta të luleradhiqes janë larë me ujë të zier, të grimcuar (ju mund të përtypni) në një gjendje kërpudhat. Nëse lulet janë të thata, ato mund të derdhen me ujë të valë, të ftohen dhe të grimcohen gjithashtu. Slurry që rezulton aplikohet në bashkimin e prekur dhe të mbyllur me një film polietileni, ju duhet të bëni një kompresë luleradhiqe çdo ditë;
 • nga vezët, gjalpi dhe uthulla – një vezë pule vihet në një gotë të tërë, e mbuluar me thelb uthull. Xhami nën l>

  kompresë dëbore dhe kripe – nga dhoma e ngrirjes, një shtresë dëbore është vendosur në një leckë ose aw>

Gjithashtu, për të eliminuar simptomat dhe efektivitetin e trajtimit të artrozës, ju duhet të zgjidhni problemin e peshës së tepërt, nëse ekziston një – kilogramë shtesë ndikojnë negativisht në nyje, duke rritur shkallën e ngarkesës.

Më vete, vlen të përmendet përdorimi i homeopatisë si një alternative e mjekësisë zyrtare – këto ilaçe mund të rivendosin funksionin dhe integritetin anatomik të nyjës së gjurit me artrozë, duke zvogëluar dhimbjen, inflamacionin në nyje dhe manifestimet e tjera patologjike, por nuk mund të përshkruajini vetë, kjo duhet të bëhet nga një mjek homeopatik.

Me gjithë efektivitetin, aksesin dhe lehtësinë e përdorimit, duhet të mbahet mend se mjetet juridike popullore nuk janë një zëvendësim i mjekësisë zyrtare, por plotësojnë atë.

Shumë prej tyre mund të jenë alergene të fortë ose përqendrimi i substancës aktive në barishte do të jetë i panevojshëm. Ato gjithashtu mund të jenë joefektive në rastin e një shkalle të përparuar të sëmundjes, kur artriti mund të shërohet vetëm me anë të operacionit. Para se të trajtoni veten me mjete juridike popullore, është më mirë të konsultoheni me një mjek për të përjashtuar kundërindikacionet ose papajtueshmërinë e metodave popullore me një kurs të barnave sintetike.

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

ExpertNews Shqipëri