Artriti në trajtimin e gishtërinjve me mjete popullore

Treatmentdo trajtim për artritin e gishtërinjve në shtëpi duhet të pajtohet me mjekun tuaj. Mjetet juridike popullore, si ilaçet, mund të jenë të dëmshme nëse përzgjedhja ose doza nuk është e saktë. Përveç zgjedhjes së ilaçeve, mjeku do të rekomandojë një dietë terapeutike dhe do të mësojë se si të masazhoni një nyje të prekur nga artriti pa dalë nga shtëpia.

Shkaqet dhe simptomat

Hipotermia, puna ulur, pesha e tepërt dhe zakonet e këqija janë fajtorë të shpeshtë të sëmundjeve të kyçeve. Artriti gjithashtu mund të shkaktohet nga viruset, infeksionet, dëmtimet dhe trashëgimia. Artriti i nyjeve të gishtërinjve është një sëmundje profesionale e rrobaqepëseve, masazheve, floktarëve. Sëmundja zhvillohet gradualisht: nyjet artikulare janë të kufizuara, lëndohen, reagojnë ndaj lëvizjes, fryhen, rriten në madhësi. Lëkura rreth nyjeve bëhet e kuqërremtë. Lëvizshmëria është e kufizuar, veçanërisht në mëngjes, pacienti duhet të zhvillojë gishtat dhe duart për një kohë të gjatë në mënyrë që të kthejë aftësinë për t'i lëvizur ato normalisht.

Si ta trajtoni artritin e gishtërinjve në shtëpi?

Shishkevich Vladimir - mendim ortopedik për kremin Hondrostrong

Shishkevich Vladimir, ortoped - traumatolog, kryeredaktor i projektit ExpertNews.

Unë kam trajtuar sëmundje të nyjeve dhe shpinë për shumë vite. Mund të them me siguri se nyjet janë gjithmonë të trajtueshme, edhe në pleqëri shumë të pjekur.

Hondrostrong është një ilaç inovativ i krijuar për të luftuar sëmundjet e kyçeve. Ndihmon me artritin, artritin dhe sëmundjet e tjera. Falë përdorimit të kremës, lëvizshmëria e nyjeve shpejt kthehet. Indet e kërcit të dëmtuar rigjenerohen, gjë që parandalon zhvillimin e mëtutjeshëm të problemit.

Hondrostrong - xhel për nyje dhe shpinë

Qendra jonë mjekësore ishte e para që pranoi qasje të certifikuar në ilaçin më të fundit për osteokondrozën dhe dhimbjen e nyjeve - Hondrostrong. Unë ju rrëfej kur dëgjova për herë të parë për këtë, thjesht qeshja sepse nuk besoja në efikasitetin e saj të lartë.

Por unë u çudita kur mbaruam testimin: 4567 njerëz u shëruan plotësisht nga sëmundjet e organeve të sistemit muskulor, që është më shumë se 94% e të gjithë subjekteve, 5,6% ndjehen një përmirësim të ndjeshëm, dhe vetëm 0,4% nuk ​​e vunë re asnjë përmirësim.

Krem Hondrostrong ju lejon të harroni sa më shpejt dhimbjen në shpinë dhe nyje, fjalë për fjalë nga 4 ditë përdorimi, dhe madje edhe patologjitë shumë komplekse mund të kurohen brenda dy muajve. Përveç kësaj, prodhuesi i këtij produkti tani ofron 50% zbritje të kostos totale të kremës Hondrostrong.

Medikamente

Terapia komplekse ndihmon për të ndaluar përparimin e sëmundjes dhe minimizuar simptomat e pakëndshme të artritit të nyjeve të duarve. caktuar:

 • Droga jo steroide. Frenoni inflamacionin intartartikular, eliminoni dhimbjen dhe ënjtjen, duke rikthyer funksionimin e humbur të gjymtyrëve. Barnat më të njohura janë Diclofenac, Butadion, Ortofen, Paracetamol dhe të tjerët. Me sëmundjet e traktit tretës me këto ilaçe, duhet të keni shumë kujdes.
 • Kortikosteroidet kanë disa forma dozimi, është e mundur që të administrohet një ilaç për artrit në kompleksin e prekur, përshkruajnë Hydrocortisone, Kenalog. Me administrimin sistemik, inflamacioni eliminohet, p permrshkueshmria vaskulare zvogëlohet. Përkundër efektit negativ në traktin gastrointestinal, këto ilaçe nuk mund të anulohen papritmas.
 • Ilaçet themelore nuk lejojnë që sëmundja të zhvillohet. Në trajtimin e artritit të përdorur:
  • "Sulfasalazine";
  • Chrysanol
  • azathioprine
  • Klorobutina, etj.
 • Ilaçet specifike përcaktohen për të ruajtur funksionimin normal të organeve të brendshme. zbatueshme:
  • në rast sëmundjesh të mëlçisë – "Karsil", "Thelbësore";
  • nëse problemet me funksionimin e valvulave të muskujve të zemrës janë fikse – Riboxin, Mildronate;
  • për restaurimin e traktit gastrointestinal – "Festal", "Kvamatel".

Me artritin e nyjeve të duarve dhe gishtërinjve, zgjedhja e ilaçeve duhet të kryhet nga mjeku, duke marrë parasysh karakteristikat individuale të pacientit.

Masazhi dhe Artriti

Kjo procedurë ka shumë përparësi:

 • Rifillon lëvizshmërinë dhe parandalon kontraktimin.
 • Stimulon qarkullimin e gjakut dhe përshpejton proceset metabolike në zonat e masazhuara.
 • Heq dhimbjen.
 • Parandalon atrofinë e muskujve.
 • Shtë një profilaksë e stanjacionit dhe depozitimit të kripës, stimulon rrjedhjen e lëngjeve të grumbulluara në nyje.

Nëse shërbimet e një masazhi profesional nuk janë të disponueshme për ndonjë arsye, rekomandohet vetë-masazh në shtëpi, duke iu nënshtruar të gjitha rregullave:

 • Kohëzgjatja për trajtimin e artritit të nyjeve të duarve nuk është më shumë se 3 minuta.
 • Lëvizjet janë ritmike, të paqarta, aktive. Pas masazhit, ndihet ngrohtësia. Pas manipulimeve, nuk duhet të ketë dhimbje dhe mavijosje.
 • Lëvizjet masazhuese – në drejtim të rrjedhës limfatike. Mos prekni nyjet limfatike.
 • Me ulcera, dëmtim të lëkurës, gjakderdhje ose përkeqësim, mos e bëni procedurën.
 • Me artrit reumatoid përdoret vetëm në mungesë të dhimbjes.

Vetë-masazhi është i mirë për aksesin e tij dhe aftësinë për të kombinuar procedurën me një vizitë në banjë ose fizioterapi. Sidoqoftë, kjo teknikë ka disa disavantazhe:

 • Pacienti nuk mund të qetësohet plotësisht.
 • Zonat me vështirësi të arritshme nuk mund të masazhohen në mënyrë të pavarur.
 • Nëse kryhet në mënyrë të gabuar, artriti mund të dëmtohet dhe përkeqësohet.

Pajtueshmëria me dietën

Ushqimi i duhur për artritin e nyjeve të duarve bën të mundur:

 • eliminojnë dhimbjen;
 • parandaloni që sëmundja të komplikohet;
 • të forcojë efektin e ilaçeve;
 • humb peshe.

Parimet e dietës për artritin e duarve:

 • Kaloritë mbahen. Ju nuk mund të skuqeni ushqim.
 • Një maksimum i substancave dhe vitaminave të dobishme vijnë nga ushqimi. Ushqimi është i ekuilibruar.
 • Baza e dietës është frutat dhe perimet. Përjashtohen solanaceae, arra dhe kërpudha.
 • Lëngje natyrale të dobishme.
 • Ushqimi është i përjashtuar – një burim i komponimeve purine – spinaq, vaj i tharë, zarzavate, etj.
 • Yndyrnat shtazore zëvendësohen me yndyrna bimore, karbohidratet komplekse nuk mund të braktisen.
 • Ditë të dobishme të agjërimit.

Mjetet juridike popullore

Artriti bimor i duarve nuk mund të shërohet, por kur përdoret si duhet, ato ndihmojnë në uljen e simptomave të pakëndshme. Këto fonde janë të përballueshme dhe të lehta për t’u përdorur, ju mund të trajtoheni pa dalë nga shtëpia juaj. Para se të përdorni ndonjë metodë shërimi, rekomandohet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të kontrolloni një reagim alergjik ndaj përbërësve të tarifave.

Kompresa dore për artritin

Ka natë dhe ngrohje. Në mjekësinë popullore, ka shumë receta të disponueshme për nyjet e duarve. Më poshtë janë disa opsione për trajtimin e artritit në shtëpi me fasha:

 • Llokoçis një filxhan të tretë me lëng aloe, 200 g vodka dhe 100 g mjaltë. Aplikoni para gjumit.
 • Grini kanellën dhe mjaltin në përmasa të barabarta, bëni kompresa në zonat e prekura.
 • Bashkangjit farat e nxehta të lirit në dorën e prekur, të palosur në një qese pëlhure.
 • Kaloni rrepë, rrepkë dhe rrikë përmes një mulli mishi. Aplikoni mizor në të përbashkët, lidhni me celofan.
 • Zhytni gjethen e lakrës në ujë të valë për disa sekonda, hiqeni, fshijeni nga uji. Aplikoni mjaltin e majit në sipërfaqen e brendshme, ngjiteni në nyje, mbështilleni me film dhe leckë. Përsëriteni çdo ditë tjetër.
 • Në 50 g mjaltë vendosni një çerek lugë çaji mumje. Vendoseni brenda natës për 20 ditë, me një pushim në mes të kursit për 3 ditë.
 • Propolisi i ngrohtë dhe përfundojeni atë në dorë.

Banja dore

Më shpesh me artrit, rekomandohen procedurat me jod dhe kripë deti. Ky ilaç i përballueshëm dhe i këndshëm ndihmon në lehtësimin e inflamacionit dhe zvogëlimin e ënjtjes së nyjes së prekur në krah. Shtë e dobishme të shtoni vajra esencialë në ujë: ato ngrohen, lehtësojnë stresin dhe nuk kanë efekte anësore. Përzierjet e vajit me karafil, bredhi xhenxhefili ose marjoram janë provuar mirë. Performoni në shtëpi, duke pushuar sa më shumë që të jetë e mundur.

Nga udhëtimet është më mirë të sillni jo suvenire, por ujë të detit. Sidomos nëse një pacient me artrit po pushon pranë grykëderdhjeve ose burimeve të nxehta. Një përbërje e gatshme e banjës do të jetë gjithmonë pranë.

Përbërjet medicinale të dobishme për artritin e nyjeve të duarve:

 • Derdhni 100 g gjilpëra hëngra me një litër ujë dhe gatuajeni për një çerek ore. Tendosje, shtoni një lugë gjelle në një vëllim standard të ujit për banjot e duarve. Mund të shtoni një pikë jodi.
 • Përziejeni ngjyrën e calendulës dhe kamomilit në përmasa të barabarta, krijojeni dhe insistoni 15 minuta.
Lexo artikullin:  Nëse nyjet në hip dëmtohen, si të trajtoheni

Zierje dhe tinkturë

Trajtimi i artritit të përbashkët lehtëson infuzionin e saberfish. Shtë e lehtë për t'u gatuar në shtëpi: përzieni 4 lugë gjelle. l rrënjë të bimëve të grimcuara me 1 litër vodka ose alkool të holluar mjekësor. Këmbëngulni 21 ditë në errësirë, pas së cilës ilaçi filtrohet. Merrni 3 herë në ditë në një lugë para ngrënies për 3 javë. Kursi përsëritet pas një pushimi javë.

Të dobishme për duart e artritit janë tarifat me hithra. Një nga më të efektshmet përfshin rrënjë majdanoz, plakun e zi, leh lisin dhe gjethet e hithrës. Të gjithë përbërësit merren në sasi të barabarta dhe fërkohen. Derdhni një lugë të madhe të përzierjes me 200 g ujë të valë, mbajeni në zjarr të ulët për 5 minuta, ftohuni dhe tendosni. Pini 400 g çdo ditë, të ndarë në 2 servings të barabarta.

Në shtëpi, ilaçi i mëposhtëm popullor lehtëson inflamacionin në nyjet e duarve dhe gishtërinjve: shtoni një lugë të vogël uthull molle natyrale dhe një zierje të një fije me kamomil në një gotë ujë. Përdorni 4 herë para ngrënies 200 herë në ditë. Nëse, përveç artritit, pacienti ka probleme me tretjen dhe aciditet të ulët, doza është përgjysmuar. Kursi është krijuar për një muaj, atëherë kërkohet pushim prej të paktën 2 javë.

Simptomat dhe trajtimi i artritit të nyjeve të gishtërinjve me mjete mjekësore dhe popullore

Inflamacioni i nyjeve mund të ndodhë për shumë arsye. Simptomat e artritit të gishtërinjve janë të theksuara, sëmundja kërkon një trajtim të gjatë kompleks mjekësor, përfshirë mjetet juridike popullore.

Shkaqet e sëmundjes

Artriti prek gishtat për shkak të reumatizmit, përdhes, diabetit, çrregullimeve metabolike.

Infeksione të ndryshme bëhen shkaku i sëmundjes: gripi, dizenteria, stafilokoku, streptokoku, gonorrea, sifilisi.

Lëndimi në duar ose gishta gjithashtu mund të shkaktojë procesin e sëmundjes.

Hipotermia e rregullt e duarve, duke qenë në dhoma me lagështi të lartë, ekspozimi ndaj dridhjeve – të gjithë këta faktorë ndikojnë pozitivisht në shfaqjen e inflamacionit të nyjeve të gishtërinjve.

Ndryshimet e lidhura me moshën në nyje në sfondin e ndikimeve të jashtme negative mund të shkaktojnë sëmundje të nyjeve të gishtërinjve.

Simptomat

Forma akute e sëmundjes ka simptoma të rënda: ethe të lartë, ënjtje të dorës, dhimbje akute, të mprehtë.

Me llojin reumatoid, artriti manifestohet me mpirje, një ndjesi shpimi gjilpërash në dorë, ngurtësia ndjehet në duar në mëngjes, dhimbje të zgjatura, lodhje, nyjet e gishtërinjve janë deformuar, nodulat ndjehen nën lëkurë.

Deformimi, gishtat fitojnë formën e një gishti ose përkulen si qafa e një mjellmë. Me kalimin e kohës, bëhet e vështirë të kryhen lëvizjet më të thjeshta të duarve, vetë-shërbimi bëhet një detyrë e pamundur.

Me infeksione, inflamacion, dhimbje akute shfaqet me çdo lëvizje të nyjeve, veçanërisht gjatë natës dhe në mëngjes.

Me artritin e përdhes, sëmundja manifestohet me dhimbje të forta, skuqje të ndritshme, lëkura bëhet shumë e nxehtë. Në mënyrë tipike, këto simptoma ndodhin në gishtin e madh, por inflamacioni mund të ndodhë në gishtin e madh.

Artriti zakonisht prek në mënyrë simetrike disa nyje të dorës, por nganjëherë preket vetëm një nyje.

Trajtimi me ilaçe

Detyra kryesore është heqja e procesit inflamator dhe dhimbja, përmirësimi i qarkullimit të gjakut në nyjen e gishtërinjve. Kur trajtoni artritin e nyjeve të gishtërinjve, është e rëndësishme të rivendosni aftësinë e punës të dorës.

Ka shumë mënyra për të kuruar artritin e nyjeve të gishtërinjve të dorës ose për të ndaluar zhvillimin e tij.

Metoda e mjekimit të trajtimit ofron marrjen e ilaçeve për të lehtësuar inflamacionin dhe dhimbjen, masazhin, fizioterapinë.

Për të hequr qafe dhimbjen dhe inflamacionin, përdoren Diclofenac, Ibuprofen, Voltaren. Këto fonde përmbushin në mënyrë efektive funksionin e tyre, por kanë një efekt anësor të rëndësishëm: ato ndikojnë negativisht në koagulimin e gjakut dhe shëndetin e stomakut. Përdorimi afatgjatë i këtyre barnave nuk rekomandohet.

Me një formë infektive të artritit, kërkohen antibiotikë.

Artriti i nyjeve trajtohet me hormone, të cilat, pasi largojnë efuzionin nga sinovia, injektohen në nyjet e sëmura. Kjo metodë është efektive, pasi ndikon drejtpërdrejt në vendin e inflamacionit.

Për të rivendosur cilësinë e lëngut sinovial dhe kërc (pas heqjes së inflamacionit), përdoren kondroprotektorë në formën e ointments ose tabletave, ampula për administrim intartartikular. Pastaj ata vazhdojnë në masazh të gishtërinjve, fizioterapi.

Trajtimi i artritit të gishtërinjve me mjete juridike popullore

Metodat alternative të trajtimit e kanë provuar veten në trajtimin e artritit të nyjeve të gishtërinjve.

Trajtimi me metoda alternative përfshin përdorimin e zgjidhjeve të posaçme ujorë, fasha, banja, ointments të përgatitjes së vetë.

Ushqyerja gjatë trajtimit të sëmundjes dhe përjashton më tej përdorimin e ushqimit të kripur, të tymosur, të yndyrshëm, të skuqur, shumë të ëmbël, alkoolit dhe pirjes së duhanit.

Shtë e nevojshme të pasurohet dieta me ushqime të pasura me vitaminë B. Menyja duhet domosdoshmërisht të përmbajë drithëra, perime, fruta, manaferra, mish të ligët, qumësht dhe produkte të qumështit, zarzavate.

E rëndësishme në trajtimin e sëmundjes është përputhshmëria e produkteve. Për shembull, nuk mund të përdorni kastravecat dhe domatet në të njëjtën kohë, pasi që tandemi i tyre ka një efekt të keq në funksionimin e stomakut dhe mund të shkaktojë prodhimin e acidit urik, i cili është i rrezikshëm për nyjet.

Derdhni ujë të ngrohtë në një enë të vogël dhe shtoni 7-8 pika vaj bredhi. Zhytni pëllëmbët në zgjidhje dhe mbajini për 10-15 minuta. Më pas thani duart tuaja dhe fërkoni pak vaj bredhi të përzier me çdo krem ​​dore në nyjet e prekura nga artriti në një raport prej 1 me 1. Kursi i trajtimit është çdo ditë për 2 javë në fazën fillestare të sëmundjes dhe pafundësisht në kronike rrjedhën e sëmundjes.

Karakteristikat shëruese të uthullit të mushtit të mollës janë të njohura për shumë njerëz. Produkti ndihmon për të përballuar sëmundje të ndryshme. Por për qëllime medicinale lejohet të përdoret vetëm uthull molle natyrale me cilësi të lartë pa ngjyra dhe preservativa.

Gjatë trajtimit të artritit të nyjeve të gishtërinjve, rekomandohet të lani duart me ujë me shtimin e uthullit të mollës. Për 200 g ujë, 1 lugë gjelle është e mjaftueshme. l uthull. Pas larjes, mos i fshini duart me një peshqir, le të lëngët të zhyten në lëkurë.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e artritit të gishtërinjve përfshijnë përdorimin e një infuzioni shërues.

Në pjesë të barabarta, përzieni gjethet e rrikë, luleradhiqe, lule prej pelushi. 1 tbsp. l derdh mbledhjen në një termos, derdh 500 ml ujë të valë, lihet për 30 minuta. nën mbulesë. Filtër, pini 1/3 filxhan tri herë në ditë.

20 g rrënjë të elecampane derdhin 100 g vodka, insistojnë në një vend të errët për 14 ditë. Tendosje, ruajeni produktin në një shishe qelqi në një vend të errët, përdorni si bluarje për nyje.

Për të larë duart e lara më parë me tretësirë ​​elecampane, tërhiqni doreza pambuku në duar ose mbështillni ato me shami për 20-30 minuta.

Përzieni në pjesë të barabarta mustardën e thatë, sodën e bukës, mjaltin, detin ose kripën e tryezës (pa aditivë). Shtoni pak ujë në përzierje. Për të marrë një rrëmujë të trashë. Aplikoni përzierjen në nyjet e lënduara, mbuloni me një film dhe një leckë të ngrohtë në krye, lëreni brenda natës. Lani me ujë në mëngjes.

Ngroheni kripën në furrë ose në sobë (derdhni atë në tigan), derdhni atë në një leckë pambuku, lidhni fort në mënyrë që të mos derdhet dhe të ngjitet në nyjet e lënduara, mbajeni kripën të ftohet, pastaj fërkojeni zona të dhimbshme me pak vaj bredhi (5 pika për dorë). Më shumë detaje në artikullin "Trajtimi i kripës".

 • Fërkimi i parfumit të artritit
 1. Përzieni jodin, mjaltin, alkoolin dhe glicerinë në pjesë të barabarta. Përdorni një përzierje për të fshirë nyjet.
 2. Përzieni të verdhën e pulës me 1 lugë. terpentinë dhe 1 lugë. uthull molle. Fërkojeni vajin e thatë në lëkurën e duarve.
Lexo artikullin:  Ushtrime korrekte pas zëvendësimit të gjurit

Kompresat nga një gjethe lakre ose rodhe, luledielli, mjaltë kanë një efekt të mirë. Kompresa të tilla bëhen më së miri gjatë natës. Gjethet e zbutur të zbutura të bimëve aplikohen në nyjet e prekura, të fiksuara me një fashë në majë.

Sigurohuni që të pini çaj nga gjethet e rrush pa fara, nenexhiku, qershi, lingonberry, lulja e lisit.

Ju mund të pini çdo lloj çaji veçmas ose të bëni një zgjedhje. Për 200 g ujë, 1 lugë është e mjaftueshme. mbledhjes.

Teaji përgatitet shumë thjeshtë: 1 lugë. krijoni lë 200 g ujë të valë, lëreni për 15 minuta. Këshillohet që të mos shtoni sheqer.

Teajra të tillë largojnë lëngun e tepërt dhe kripërat, acidin urik nga trupi, i cili është shumë i rëndësishëm në trajtimin e artritit të gishtërinjve.

Parandalim

Për të shmangur këtë sëmundje të frikshme, përpiquni të shmangni ushtrimet fizike shumë të larta në duar, hipoterminë, veçanërisht në ujë të ftohtë. Bëni ushtrime të lehta të krahut çdo ditë. Kaloni në ushqimin e duhur, 2 herë në vit, sigurohuni që të pini një kurs të vitaminave, të monitoroni peshën, të mos fitoni paund shtesë. Zëvendësoni kafen dhe çajin e zi me infuzione bimore, çaj jeshil.

Mos mbani sëmundje infektive në këmbët tuaja, mos lejoni kalimin e tyre në një formë kronike.

Mjetet juridike popullore për artritin e gishtërinjve – receta për trajtim në shtëpi

Me artritin, guaska e brendshme e nyjes bëhet e përflakur, kërc i artikulacionit deformohet, dhe një person vuan nga dhimbje të forta. Për të shtypur një sulm akut, mjeku përshkruan marrjen e ilaçeve, duke përdorur mjete juridike popullore. Në rastin e fundit, ne po flasim për banjot, kompresat, bluarjet, zierjet me efekt anestezik, anti-inflamator.

Trajtimi i artritit të gishtërinjve me mjete juridike popullore

Nëse artriti nuk mjekohet në kohën e duhur, mjekët nuk e përjashtojnë zhvillimin e aftësisë së kufizuar. Fillimi i terapisë komplekse kërkohet me identifikimin dhe eliminimin e një faktori patogjen. Përveç metodave farmakologjike dhe alternative, trajtimi i artritit të gishtërinjve përfshin fizioterapi, ushtrime fizioterapie dhe pushime në banjë. Rekomandimet e specialistëve:

 1. Për artritin, ju duhet të plotësoni dietën tuaj të përditshme me ushqime të pasura me vitaminë E.
 2. Mjetet juridike popullore kërkohet të aplikohen në nyje të përflakur dhe inde të afërta të shëndetshme.

Pomë e artritit të gishtit

Kur përdorni mjete juridike popullore, procesi inflamator zhduket, ngurtësia e lëvizjeve, një sulm akut i dhimbjes. Me ndihmën e vajit, mund të zgjasni periudhën e faljes, të parandaloni paaftësinë. Ilaçi duhet të aplikohet me një shtresë të hollë, të fërkuar butësisht në fokat e patologjisë që rrethojnë nyjen e sëmurë të indeve. Kursi i trajtimit zgjat deri në 3-4 javë. Receta të testuara nga koha:

 1. Pomadë e lyer me vaj. Grindni rrënjët e freskëta të bimës medicinale përmes një mulli mishi, kombinoni me yndyrën në një raport 1: 1. Derdhni masën homogjene në një enë qelqi, ruajeni në frigorifer. Aplikoni në zonat e prekura, mbulesën e sipërme me polietileni dhe izolimin. Procedura kryhet në mëngjes dhe në mbrëmje derisa dhimbja të zhduket plotësisht.
 2. Vaj dylli. Shkrihet 200 g gjalpë në një banjë me ujë, shtoni 20 g dyll, përzieni. Shtoni 100 g rrënjë të rehatshme të comfrey përmes një mulli mishi. Derdhni përbërjen homogjene në një enë qelqi, të freskët. Ruani në frigorifer, përdorni jashtë së paku 3 herë në ditë.
 3. Pomë anti-inflamatore. Kombinoni 50 g rrënjë rodhe dhe elecampane. Më vete, shkrini 200 g gjalpë në një banjë me ujë. Kombinoni të gjithë përbërësit, përzieni. Ruani produktin e përfunduar për artritin në një vend të freskët, përdorni jashtë tri herë në ditë para fillimit të dinamikës pozitive.

Ky antiseptik natyral është i përfshirë në trajtimin e artritit. Një parakusht është të përjashtoni një reaksion alergjik ndaj produkteve të bletarisë. Receta efektive për procesin inflamator të nyjeve:

 1. Mjetet për të shtypur një sulm të dhimbjes. Në përmasa të barabarta kombinohen mjalti, mustardë e thatë (pluhur mustardë), vaj vegjetal. Ngroheni përzierjen, më pas aplikojeni në nyjet e sëmura në një formë të ngrohtë. Përsëriteni procedurën çdo ditë, mundësisht përpara gjumit.
 2. Mjetet për lehtësimin e inflamacionit, forcimin e qarkullimit të gjakut, eliminimin e dhimbjes. Grini rrikë të freskët në një rende të imët. Lidhni 2 tbsp. l pureja që rezulton me 1 lugë. mjaltë. Lyeni pulpën e përgatitur në disa shtresa garzë, aplikoni në nyjet e sëmura të duarve për një çerek ore.

Patate

Trajtimi i nyjeve të duarve me mjete juridike popullore përfshin përdorimin e zhardhokëve me patate. Meqenëse kjo perime ka veti anti-inflamatore, përdoret në recetat për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm. Mjetet juridike popullore të provuara:

  Qëroni patatet, prerë në unaza, zhyten brenda natës në ujë. Në mëngjes, tendosni përbërjen, pini lëngun>

lengjet e mishit

Trajtimi i artritit të gishtërinjve në shtëpi përfshin administrimin oral të zierjeve bimore dhe infuzioneve me një kurs të paktën 2-3 javë. Receta efektive të trajtimit:

 1. 1 tbsp. derdhni ujë të valë 6 g bar luleradhiqe, ziejini në zjarr për 10 minuta. Pasi të insistoni për një ditë, tendosni. Merrni ilaçin në temperaturën e dhomës me gojë për 2 lugë gjelle. l 30 minuta para se të hahet.
 2. Për të lehtësuar inflamacionin 1 lugë. sythat e pishave derdhin 500 ml ujë të valë, insistojnë për 2 orë. Pasi ilaçi të filtrohet dhe të konsumohet oral për 1 lugë gjelle. l tre herë në ditë.
 3. Në përmasa të barabarta (1 tbsp. L.) Kombinoni barin para-tokësor të Veronica, një varg dhe një rrënjë të grurit. Shtoni 3 lugë. rrënjë rodhe, 2 tbsp. l violets me trengjyrësh. Përbërja e gatshme për të mbushur 200 ml ujë të vluar, mbajeni në një banjë uji për një çerek ore. Pas tendosjes dhe çdo ditë merrni 250 ml në stomak bosh.

Banja e artritit

Procedurat e ujit për artritin e gishtërinjve japin një efekt të dyfishtë: qetësohet uji i ngrohtë, lehtëson dhimbjen, dhe bimët medicinale shtypin procesin inflamator. Rekomandimet e specialistëve:

 1. Kohëzgjatja e procedurës është 15-20 minuta.
 2. Nëse gjatë procedurës uji ftohet, duhet të shtoni ujë të valë.
 3. Për të rritur efektin terapeutik, në banjë duhet të shtoni 1 lugë gjelle. l kripë deti.

Kur zgjidhni një recetë, është e rëndësishme të përjashtoni shfaqjen e reaksioneve alergjike lokale, veçanërisht kur shtoni vajra esencialë. Receta të artritit për dush:

  Kur nyjet janë deformuar, procedurat e ujit me mollë c>

tinctures

Për të rritur efektin terapeutik, përveç terapisë me ilaçe, mjeku përshkruan mjete popullore për artritin. Përdorimi i tretësirës për të fërkuar gishtat ndihmon për të hequr qafe një sulm akut të dhimbjes brenda 10-15 minutave. Mjetet juridike popullore të provuara:

 1. Grind gjethet e Kalanchoe, mbushni enën në gjysmë. Pasi të keni derdhur alkool mjekësor (vodka) në skaj, insistoni në një vend të errët për 1-2 javë. Fërkoni zonat e prekura çdo ditë derisa simptomat e pakëndshme të zhduken plotësisht.
 2. Në përmasa të barabarta kombinohen trumzë, hops, grurë, rrënjë rodhe, dëllinjë, tërfili dhe bar rozmarinë. Vendosni koleksionin e thatë në një kavanoz litri, derdhni vodka në krye. Këmbëngulni në një vend të errët për 10-12 ditë. Përdorni tretësirë ​​të gatshme për fërkime të përditshme të gishtërinjve të lënduar.
 3. Grind gjethet e një mustaqe të artë në një blender, derdhni vodka në një raport prej 1: 1. insistoni në tretësirën e alkoolit për 2 ditë. Pas aplikimit të masës në nyjet e prekura për 3-4 orë. Procedura kryhet çdo ditë.

infusions

Ju mund të përgatisni banjot me infuzione të bimëve – thelat e Shën Gjonit, yarrow, meadowsweet, plep dhe gjethe shelgësh, lëng aloe. Bimë të tilla medicinale kanë vetitë restauruese, anti-inflamatore, janë efektive për artritin ose artrozën. Receta për infuzione:

 1. Kombinoni 4 lugë. lëmsh ​​të thurrur, gjethe thupër, hips të trëndafilit, derdhni 1 litër ujë të valë, lëreni për 12 orë. Pasi të shtoni 2 tbsp. l kripë, përzieni, mbushni disa shtresa garzë me infuzion, vendosni nyjet e prekura, izoloni me një shall. Mbajeni derisa dhimbja të zhduket.
 2. 1 tbsp. l krimb druri të prerë para-copëtuar 1 lugë gjelle. ujë të valë. Këmbëngulni nën l>

fasha

Shqyrtimet e pacientëve raportojnë se kur kryeni fasha, dhimbja me artrit zvogëlohet shpejt, simptomat e inflamacionit zhduken. Për shembull, rekomandohet të fërkoni nyjet e sëmura me vaj bredhi, vaj esencial të drurit të sandalit ose vaj ushqyes. Ka edhe mjete të tjera popullore, njësoj efektive, për artritin e gishtërinjve:

 1. Lani gjethen e lakrës, ngrohni, bëni copëza të vogla dhe aplikoni një shtresë mjalti. Aplikoni një kompresë në bashkim, përfundojeni atë me polietileni, përfundojeni atë me një shall. Procedura kryhet 1 herë në ditë – natën. Pacienti përshkruhet 5-7 seanca.
 2. Hidh 5 lugë gjelle. l tërshëre me ujë të valë dhe gatuajeni për 5 minuta. Ftohni porun e përgatitur> Gjeni një gabim në tekst?
  Zgjidhni atë, shtypni Ctrl + Enter dhe ne do ta rregullojmë!

Simptomat dhe trajtimi i artritit të nyjeve të gishtërinjve me mjete mjekësore dhe popullore

Inflamacioni i nyjeve mund të ndodhë për shumë arsye. Simptomat e artritit të gishtërinjve janë të theksuara, sëmundja kërkon një trajtim të gjatë kompleks mjekësor, përfshirë mjetet juridike popullore.

Shkaqet e sëmundjes

Artriti prek gishtat për shkak të reumatizmit, përdhes, diabetit, çrregullimeve metabolike.

Infeksione të ndryshme bëhen shkaku i sëmundjes: gripi, dizenteria, stafilokoku, streptokoku, gonorrea, sifilisi.

Lëndimi në duar ose gishta gjithashtu mund të shkaktojë procesin e sëmundjes.

Hipotermia e rregullt e duarve, duke qenë në dhoma me lagështi të lartë, ekspozimi ndaj dridhjeve – të gjithë këta faktorë ndikojnë pozitivisht në shfaqjen e inflamacionit të nyjeve të gishtërinjve.

Ndryshimet e lidhura me moshën në nyje në sfondin e ndikimeve të jashtme negative mund të shkaktojnë sëmundje të nyjeve të gishtërinjve.

Simptomat

Forma akute e sëmundjes ka simptoma të rënda: ethe të lartë, ënjtje të dorës, dhimbje akute, të mprehtë.

Me llojin reumatoid, artriti manifestohet me mpirje, një ndjesi shpimi gjilpërash në dorë, ngurtësia ndjehet në duar në mëngjes, dhimbje të zgjatura, lodhje, nyjet e gishtërinjve janë deformuar, nodulat ndjehen nën lëkurë.

Deformimi, gishtat fitojnë formën e një gishti ose përkulen si qafa e një mjellmë. Me kalimin e kohës, bëhet e vështirë të kryhen lëvizjet më të thjeshta të duarve, vetë-shërbimi bëhet një detyrë e pamundur.

Me infeksione, inflamacion, dhimbje akute shfaqet me çdo lëvizje të nyjeve, veçanërisht gjatë natës dhe në mëngjes.

Me artritin e përdhes, sëmundja manifestohet me dhimbje të forta, skuqje të ndritshme, lëkura bëhet shumë e nxehtë. Në mënyrë tipike, këto simptoma ndodhin në gishtin e madh, por inflamacioni mund të ndodhë në gishtin e madh.

Artriti zakonisht prek në mënyrë simetrike disa nyje të dorës, por nganjëherë preket vetëm një nyje.

Trajtimi me ilaçe

Detyra kryesore është heqja e procesit inflamator dhe dhimbja, përmirësimi i qarkullimit të gjakut në nyjen e gishtërinjve. Kur trajtoni artritin e nyjeve të gishtërinjve, është e rëndësishme të rivendosni aftësinë e punës të dorës.

Ka shumë mënyra për të kuruar artritin e nyjeve të gishtërinjve të dorës ose për të ndaluar zhvillimin e tij.

Metoda e mjekimit të trajtimit ofron marrjen e ilaçeve për të lehtësuar inflamacionin dhe dhimbjen, masazhin, fizioterapinë.

Për të hequr qafe dhimbjen dhe inflamacionin, përdoren Diclofenac, Ibuprofen, Voltaren. Këto fonde përmbushin në mënyrë efektive funksionin e tyre, por kanë një efekt anësor të rëndësishëm: ato ndikojnë negativisht në koagulimin e gjakut dhe shëndetin e stomakut. Përdorimi afatgjatë i këtyre barnave nuk rekomandohet.

Me një formë infektive të artritit, kërkohen antibiotikë.

Artriti i nyjeve trajtohet me hormone, të cilat, pasi largojnë efuzionin nga sinovia, injektohen në nyjet e sëmura. Kjo metodë është efektive, pasi ndikon drejtpërdrejt në vendin e inflamacionit.

Për të rivendosur cilësinë e lëngut sinovial dhe kërc (pas heqjes së inflamacionit), përdoren kondroprotektorë në formën e ointments ose tabletave, ampula për administrim intartartikular. Pastaj ata vazhdojnë në masazh të gishtërinjve, fizioterapi.

Trajtimi i artritit të gishtërinjve me mjete juridike popullore

Metodat alternative të trajtimit e kanë provuar veten në trajtimin e artritit të nyjeve të gishtërinjve.

Trajtimi me metoda alternative përfshin përdorimin e zgjidhjeve të posaçme ujorë, fasha, banja, ointments të përgatitjes së vetë.

Ushqyerja gjatë trajtimit të sëmundjes dhe përjashton më tej përdorimin e ushqimit të kripur, të tymosur, të yndyrshëm, të skuqur, shumë të ëmbël, alkoolit dhe pirjes së duhanit.

Shtë e nevojshme të pasurohet dieta me ushqime të pasura me vitaminë B. Menyja duhet domosdoshmërisht të përmbajë drithëra, perime, fruta, manaferra, mish të ligët, qumësht dhe produkte të qumështit, zarzavate.

E rëndësishme në trajtimin e sëmundjes është përputhshmëria e produkteve. Për shembull, nuk mund të përdorni kastravecat dhe domatet në të njëjtën kohë, pasi që tandemi i tyre ka një efekt të keq në funksionimin e stomakut dhe mund të shkaktojë prodhimin e acidit urik, i cili është i rrezikshëm për nyjet.

Derdhni ujë të ngrohtë në një enë të vogël dhe shtoni 7-8 pika vaj bredhi. Zhytni pëllëmbët në zgjidhje dhe mbajini për 10-15 minuta. Më pas thani duart tuaja dhe fërkoni pak vaj bredhi të përzier me çdo krem ​​dore në nyjet e prekura nga artriti në një raport prej 1 me 1. Kursi i trajtimit është çdo ditë për 2 javë në fazën fillestare të sëmundjes dhe pafundësisht në kronike rrjedhën e sëmundjes.

Karakteristikat shëruese të uthullit të mushtit të mollës janë të njohura për shumë njerëz. Produkti ndihmon për të përballuar sëmundje të ndryshme. Por për qëllime medicinale lejohet të përdoret vetëm uthull molle natyrale me cilësi të lartë pa ngjyra dhe preservativa.

Gjatë trajtimit të artritit të nyjeve të gishtërinjve, rekomandohet të lani duart me ujë me shtimin e uthullit të mollës. Për 200 g ujë, 1 lugë gjelle është e mjaftueshme. l uthull. Pas larjes, mos i fshini duart me një peshqir, le të lëngët të zhyten në lëkurë.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e artritit të gishtërinjve përfshijnë përdorimin e një infuzioni shërues.

Në pjesë të barabarta, përzieni gjethet e rrikë, luleradhiqe, lule prej pelushi. 1 tbsp. l derdh mbledhjen në një termos, derdh 500 ml ujë të valë, lihet për 30 minuta. nën mbulesë. Filtër, pini 1/3 filxhan tri herë në ditë.

20 g rrënjë të elecampane derdhin 100 g vodka, insistojnë në një vend të errët për 14 ditë. Tendosje, ruajeni produktin në një shishe qelqi në një vend të errët, përdorni si bluarje për nyje.

Për të larë duart e lara më parë me tretësirë ​​elecampane, tërhiqni doreza pambuku në duar ose mbështillni ato me shami për 20-30 minuta.

Përzieni në pjesë të barabarta mustardën e thatë, sodën e bukës, mjaltin, detin ose kripën e tryezës (pa aditivë). Shtoni pak ujë në përzierje. Për të marrë një rrëmujë të trashë. Aplikoni përzierjen në nyjet e lënduara, mbuloni me një film dhe një leckë të ngrohtë në krye, lëreni brenda natës. Lani me ujë në mëngjes.

Ngroheni kripën në furrë ose në sobë (derdhni atë në tigan), derdhni atë në një leckë pambuku, lidhni fort në mënyrë që të mos derdhet dhe të ngjitet në nyjet e lënduara, mbajeni kripën të ftohet, pastaj fërkojeni zona të dhimbshme me pak vaj bredhi (5 pika për dorë). Më shumë detaje në artikullin "Trajtimi i kripës".

 • Fërkimi i parfumit të artritit
 1. Përzieni jodin, mjaltin, alkoolin dhe glicerinë në pjesë të barabarta. Përdorni një përzierje për të fshirë nyjet.
 2. Përzieni të verdhën e pulës me 1 lugë. terpentinë dhe 1 lugë. uthull molle. Fërkojeni vajin e thatë në lëkurën e duarve.

Kompresat nga një gjethe lakre ose rodhe, luledielli, mjaltë kanë një efekt të mirë. Kompresa të tilla bëhen më së miri gjatë natës. Gjethet e zbutur të zbutura të bimëve aplikohen në nyjet e prekura, të fiksuara me një fashë në majë.

Sigurohuni që të pini çaj nga gjethet e rrush pa fara, nenexhiku, qershi, lingonberry, lulja e lisit.

Ju mund të pini çdo lloj çaji veçmas ose të bëni një zgjedhje. Për 200 g ujë, 1 lugë është e mjaftueshme. mbledhjes.

Teaji përgatitet shumë thjeshtë: 1 lugë. krijoni lë 200 g ujë të valë, lëreni për 15 minuta. Këshillohet që të mos shtoni sheqer.

Teajra të tillë largojnë lëngun e tepërt dhe kripërat, acidin urik nga trupi, i cili është shumë i rëndësishëm në trajtimin e artritit të gishtërinjve.

Parandalim

Për të shmangur këtë sëmundje të frikshme, përpiquni të shmangni ushtrimet fizike shumë të larta në duar, hipoterminë, veçanërisht në ujë të ftohtë. Bëni ushtrime të lehta të krahut çdo ditë. Kaloni në ushqimin e duhur, 2 herë në vit, sigurohuni që të pini një kurs të vitaminave, të monitoroni peshën, të mos fitoni paund shtesë. Zëvendësoni kafen dhe çajin e zi me infuzione bimore, çaj jeshil.

Mos mbani sëmundje infektive në këmbët tuaja, mos lejoni kalimin e tyre në një formë kronike.

ExpertNews Shqipëri